Korzyści z HDK

Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:

Honorowy Dawca Krwi (HDK)

Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.

Honorowemu Dawcy Krwi:

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

110 komentarzy do “Korzyści z HDK”

 1. Witam,
  czy za oddanie płytek krwi przysługuje również dzień wolny w dniu oddania? Ewentualnie drugi dzień wolny także w dniu kolejnym?

  Odpowiedz
 2. Witam, niestety nikt nie chce nigdy udzielić mi odpowiedzi w tym temacie, więc może tutaj się uda – czy osoba z podejrzeniem choroby Olliera lub nowotworem kości może oddawać krew?

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry. Czy jeśli jestem ZHDK, to jakie są maksymalne terminy w przypadku operacji? Zapisałem się na operacje endoprotezy biodra i mam termin na lipiec 2024. Wydaje mi się, że jeśli jestem ZHDK to jest to odległy termin, a pani w rejestracji mówi, że nie jest w stanie szybciej mnie wpisać. Co z tym zrobić?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.