Korzyści z HDK

Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:

Honorowy Dawca Krwi (HDK)

Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.

Honorowemu Dawcy Krwi:

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

127 komentarzy do “Korzyści z HDK”

 1. Czy ktoś wie, dlaczego w żadnej ze spółek PLK (PKP) zasłużeni honorowi krwiodawcy nie mają żadnych ulg? Otrzymują ordery, jakieś blaszko-odznaki, wisiorki, czekolady… Słyszą piękne słowa. Tymczasem od lat brak jest w y m i e r n e j i stałej ulgi podczas podróży kolejami. Do przejazdów ulgowych uprawniony jest – jak widzę – cały wachlarz różnych zasłużonych, ale ZHDK – brak. Zadziwiającą dobrocią na tle kolei wykazują się samorządy (JST) powszechnie uchwalając prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Czym się JST różnią od ministerstw w kwestii decyzyjności, że na poziomie miejskim/gminnym wydanie uchwał o ulgach dla ZHDK przychodzi tak łatwo Ktoś wie? Koszt przejazdu koleją? Jakiś konflikt interesów? Nie mogę się nadziwić w sprawie, bo jednej strony wydać decyzję o uldze w przejazdach kolejowych jest władny Minister Infrastruktury sam lub na wniosek drugiej strony – np. Ministra Zdrowia. Jedna rozmowa, dwóch-czterech osób na poziomie centralnym. Tymczasem w temacie ulgowych podróży kolejami (zatem najczęściej i n c y d e n t a l n y c h) nie ma żadnego porozumienia, żadnej rozmowy, żadnych prac. Cisza. Żadnych, poza sprawą C19, kiedy krwiodawcy (nawet nie ZHDK) okazali się być suto wynagrodzeni, i to niejako z miejsca. Czyli jednak organizacyjnie można zrobić to sprawnie. Gdzie tu zatem logika? Gdzie spójność? Pytam, bo brak ulg dla ZHDK w przejazdach kolejami jest dla mnie zupełnie niezrozumiały. Czy naprawdę zasłużeni Honorowi Krwiodawcy nie zasługują na jakąkolwiek ulgę podczas podróży pociągiem? Dlaczego?

  Odpowiedz
 2. Mam takie pytanie. Czy może pracodawca zabrać premie za dwa dni urlopu okolicznościowego wynikającego z oddania krwi? Bo u mnie na zakładzie jest tak że można wykorzystać jeden dzień okolicznościowy w miesiącu wtedy premii nie zabiorą ale jak w miesiącu joz bym miał 2 dni okolicznościowe to wtedy premie tracę. A za krew przysługuje 2 dni.

  Odpowiedz
 3. Witam
  Ja opowiem swoje wrażenia z tego że jestem ZK
  Oprócz tego że jestem szczęśliwy że mogę pomóc potrzebującym to jeśli chodzi o zasady traktowania nas ZK to już inny świat
  Ostatnio spotykam się z ogromną krytyką w stosunku do nas
  Wyobraźcie sobie że ostatnio po wypadku czekałem w kolejce na pomoc a żaden pacjent nie chciał mnie przepuścić
  Ogromna kłótnia na korytarzu ośrodka i wulgaryzmy
  Nawet kobiety które pracowały w gabinecie nie chciały respektować mojej legitymacji
  Jakiś czas temu gdy otrzymałem skierowanie na konsultacje przed zabiegiem chciałem się dostać do lekarza bo zgodnie z ustawą należy mi się taka możliwość lekarz powiedział mi że oni tego nie respektują
  Myślałem że szlak mnie trafi
  Na prawdę nic mnie w tym kraju nie dziwi ale że lekarz ma Nas w głębokiej ?dupie ?(przepraszam ) to się ogromnie zdziwiłem
  Ci przebierańcy patrzą tylko na swoją kieszeń, darmozjady
  Na nic moje prośby okazywanie książeczki .
  Tak się zakończył temat
  Przykro mi ogromnie że społeczeństwo nic sobie z tego nie robi ale najbardziej przykro mi że robią to też w placówkach służby zdrowia
  Ci ,oni którzy najlepiej wiedzą jak to wygląda od środka

  Odpowiedz
  • To, że wchodzisz pierwszy w kolejkę, to zawsze KOSZTEM INNEGO CZŁOWIEKA. Można czuć się szczęśliwy nie tylko oddając krew, ale także stojąc normalnie w kolejce, mimo iż jest się jednostką uprzywilejowaną.

   Odpowiedz
 4. Dzien dobry,

  Kiedys natknalem sie na wiadomosc ze polskim obywatelom oddajacym krew za granica “zalicza” sie ta zagraniczna historyke?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak, Narodowe Centrum Krwi potwierdziło, że krew oddana na terytorium Unii Europejskiej w placówkach publicznej służby krwi (nie komercyjnych punktach) może zostać zaliczona do łącznego litrażu. Niestety była to interpretacja z kilku lat wstecz. Nie wiemy czy nadal obowiązuje. Prosimy o kontakt bezpośredni z NCK.

   Odpowiedz
 5. Witam. Mam pytanie. Ok 5 L krwi pełnej , nie posiadam legitymacji HDK nigdy się o nią nie upominałem ponieważ nie widziałem takiej potrzeby, otrzymałem skierowanie na gastro- i kolonoskopie czy posiadam w tym przypadku jakiś przywilej na przyspieszenie wizyty u specjalisty ? Z góry serdeczne dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
     W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy to nie samowolka osoby z rejestracji. Jak to zrobić trzeba podejść do dyrektora podmiotu. Bardzo często to osoba rejestrująca samodzielnie podejmuje decyzję o nierespektowaniu przywilejów osób z tytułem ZHDK i już ta pierwsza interwencja kończy problem. Jeżeli jednak to wytyczne z góry, że uprawnienie nie jest respektowane należy skontaktować się z regionalnym oddziałem NFZ https://krwiodawcy.org/kontakt-do-narodowego-funduszu-zdrowia

     Odpowiedz
     • “Bardzo często to osoba rejestrująca samodzielnie podejmuje decyzję o nierespektowaniu przywilejów osób z tytułem ZHDK i już ta pierwsza interwencja kończy problem.”

      Tak. Uważam jednak, że taka osoba dezinformuje, bo tak została “przeszkolona” przez zarząd ZOZ. Rejestratorka nie ma bowiem żadnego interesu, aby dezinformować pacjentów, albo odmawiać zapisu ZHDH poza kolejnością. Te zapisy “poza kolejnością” to przecież i tak nie są przyjęcie na CITO, tylko mają swoje konkretne i dedykowane, pierwsze wolne, miejsce w systemie bazodanowym rejestracji pacjentów. ALE, z oczywistych względów, NIE ZA ROK!!! Ja “swój” ZOZ “wychowałem” pisząc kilkakrotnie zapytania e-mail i wypełniając cyfrowe ankiety do sekretariatu, czy potwierdzają bezprawie, z jakim się właśnie zetknąłem. A pytam, bo stoję przed zamiarem zgłoszenia incydentu odmowy rejestracji poza kolejnością centrali NFZ a w ślad za tym złożenia wniosku o wszczęcie postępowania kontrolnego (tak, tak – interweniować należy TYLKO na piśmie a nie wylewać żale na forach – żale na forach nie działają). Dziś z rejestracją w cywilizowanym terminie nie mam żadnych problemów, choć incydenty nadal się zdarzają. Ostatnio, czyli w połowie lipca 2024r., rejestratorka z którą ustalałem termin badań, powołała się nawet na “pismo” z NFZ, że przywilej obsługi ZHDK poza kolejnością już dawcom nie przysługuje. Dobre, co? Nawet to pismo mi zacytowała ! OK. Zakomunikowałem, że sprawę wyjaśnię, bo o zmianach ustawowych w tym obszarze nic nie wiem. Poprosiłem więc o imię i nazwisko rejestratorki z którą rozmawiałem, bo się mi nie przedstawiła i nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zostałem poinformowany, że WŁAŚNIE (tak, WŁAŚNIE!) zwolniło się miejsce w kolejce do USG: z lutego 2025 na koniec lipca 2024r. Jest różnica? Można? Praw macie tyle, kochani, ile ich znacie. Od zarania dziejów. Pozdrawiam wszystkich konsekwentnych. No i zdeterminowanych.

 6. Witam,
  Cierpię na przewlekły stan zapalny zatok i astmę oskrzelową (z tym, że nie ma konieczności brania leków regularnie). Ostatnie leki przyjmowałem ok tydzień-dwa temu. Czy w takiej sytuacji mogę oddawać krew? Kiedyś czynnie oddawałem acz z powodu powyższych dolegliwości nie dopuszczano mnie do oddawania krwi. Ostatnimi czasy mój stan zwyczajnie się poprawił w tej dziedzinie a słyszałem, że leki wziewne czy miejscowe sterydy donosowe mają (lub miały) byś dodane na listę leków nie ograniczających oddawanie krwi. Jak z tym jest na dzień dzisiejszy?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. Witam,
  czy za oddanie płytek krwi przysługuje również dzień wolny w dniu oddania? Ewentualnie drugi dzień wolny także w dniu kolejnym?

  Odpowiedz
   • @krwiodawcy.org – Proszę nie wprowadzać w błąd. Od 29 lutego 2024 r. wyłącznie osobom oddającym krew przysługują 2 dni wolnego. Zgodnie z obecnie obowiązującą USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi nie ma już zapisu “oraz/lub składników krwi” – przepis brzmi następująco: “[Art. 9] (…) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje KREW, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)”

    Odpowiedz
 8. Witam, niestety nikt nie chce nigdy udzielić mi odpowiedzi w tym temacie, więc może tutaj się uda – czy osoba z podejrzeniem choroby Olliera lub nowotworem kości może oddawać krew?

  Odpowiedz
 9. Dzień dobry. Czy jeśli jestem ZHDK, to jakie są maksymalne terminy w przypadku operacji? Zapisałem się na operacje endoprotezy biodra i mam termin na lipiec 2024. Wydaje mi się, że jeśli jestem ZHDK to jest to odległy termin, a pani w rejestracji mówi, że nie jest w stanie szybciej mnie wpisać. Co z tym zrobić?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.