Korzyści z HDK

Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:

Honorowy Dawca Krwi (HDK)

Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.

Honorowemu Dawcy Krwi:

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

119 komentarzy do “Korzyści z HDK”

  1. Witam
    Ja opowiem swoje wrażenia z tego że jestem ZK
    Oprócz tego że jestem szczęśliwy że mogę pomóc potrzebującym to jeśli chodzi o zasady traktowania nas ZK to już inny świat
    Ostatnio spotykam się z ogromną krytyką w stosunku do nas
    Wyobraźcie sobie że ostatnio po wypadku czekałem w kolejce na pomoc a żaden pacjent nie chciał mnie przepuścić
    Ogromna kłótnia na korytarzu ośrodka i wulgaryzmy
    Nawet kobiety które pracowały w gabinecie nie chciały respektować mojej legitymacji
    Jakiś czas temu gdy otrzymałem skierowanie na konsultacje przed zabiegiem chciałem się dostać do lekarza bo zgodnie z ustawą należy mi się taka możliwość lekarz powiedział mi że oni tego nie respektują
    Myślałem że szlak mnie trafi
    Na prawdę nic mnie w tym kraju nie dziwi ale że lekarz ma Nas w głębokiej ?dupie ?(przepraszam ) to się ogromnie zdziwiłem
    Ci przebierańcy patrzą tylko na swoją kieszeń, darmozjady
    Na nic moje prośby okazywanie książeczki .
    Tak się zakończył temat
    Przykro mi ogromnie że społeczeństwo nic sobie z tego nie robi ale najbardziej przykro mi że robią to też w placówkach służby zdrowia
    Ci ,oni którzy najlepiej wiedzą jak to wygląda od środka

    Odpowiedz
    • To, że wchodzisz pierwszy w kolejkę, to zawsze KOSZTEM INNEGO CZŁOWIEKA. Można czuć się szczęśliwy nie tylko oddając krew, ale także stojąc normalnie w kolejce, mimo iż jest się jednostką uprzywilejowaną.

      Odpowiedz
  2. Dzien dobry,

    Kiedys natknalem sie na wiadomosc ze polskim obywatelom oddajacym krew za granica “zalicza” sie ta zagraniczna historyke?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak, Narodowe Centrum Krwi potwierdziło, że krew oddana na terytorium Unii Europejskiej w placówkach publicznej służby krwi (nie komercyjnych punktach) może zostać zaliczona do łącznego litrażu. Niestety była to interpretacja z kilku lat wstecz. Nie wiemy czy nadal obowiązuje. Prosimy o kontakt bezpośredni z NCK.

      Odpowiedz
  3. Witam. Mam pytanie. Ok 5 L krwi pełnej , nie posiadam legitymacji HDK nigdy się o nią nie upominałem ponieważ nie widziałem takiej potrzeby, otrzymałem skierowanie na gastro- i kolonoskopie czy posiadam w tym przypadku jakiś przywilej na przyspieszenie wizyty u specjalisty ? Z góry serdeczne dziękuje za odpowiedź.

    Odpowiedz
  4. Witam,
    Cierpię na przewlekły stan zapalny zatok i astmę oskrzelową (z tym, że nie ma konieczności brania leków regularnie). Ostatnie leki przyjmowałem ok tydzień-dwa temu. Czy w takiej sytuacji mogę oddawać krew? Kiedyś czynnie oddawałem acz z powodu powyższych dolegliwości nie dopuszczano mnie do oddawania krwi. Ostatnimi czasy mój stan zwyczajnie się poprawił w tej dziedzinie a słyszałem, że leki wziewne czy miejscowe sterydy donosowe mają (lub miały) byś dodane na listę leków nie ograniczających oddawanie krwi. Jak z tym jest na dzień dzisiejszy?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. Witam,
    czy za oddanie płytek krwi przysługuje również dzień wolny w dniu oddania? Ewentualnie drugi dzień wolny także w dniu kolejnym?

    Odpowiedz
  6. Witam, niestety nikt nie chce nigdy udzielić mi odpowiedzi w tym temacie, więc może tutaj się uda – czy osoba z podejrzeniem choroby Olliera lub nowotworem kości może oddawać krew?

    Odpowiedz
  7. Dzień dobry. Czy jeśli jestem ZHDK, to jakie są maksymalne terminy w przypadku operacji? Zapisałem się na operacje endoprotezy biodra i mam termin na lipiec 2024. Wydaje mi się, że jeśli jestem ZHDK to jest to odległy termin, a pani w rejestracji mówi, że nie jest w stanie szybciej mnie wpisać. Co z tym zrobić?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.