DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – jak je otrzymać?

odznaki zasłożony honorowy dawca krwi

Dość często czy to w mailach czy też na fanpage-u na facebooku zadajecie nam pytanie o to w jaki sposób otrzymać odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (ZHDK). Pytanie to zadają nie tylko „młodzi” (stażem) krwiodawcy ale także osoby, które są dawcami od wielu lat. Niektóre osoby nawet nie wiedziały, że w ogóle istnieją jakieś odznaki dla honorowych dawców krwi. Znaczna część krwiodawców oddaje krew z potrzeby serca. Oddają ją ponieważ chcą pomóc pacjentom przebywającym w szpitalach w ich walce z chorobami, dlatego też nigdy nie interesowali się tematyką odznaczeń czy też innych korzyści (przywilejów) płynących z krwiodawstwa. Jednak jedno nie wyklucza drugie. Postanowiłem więc, że przybliżę zarówno samą procedurę przyznawania odznaki ZHDK jak i zasady na jakich ta odznaka zostaje przyznana. Po pierwsze …

Kto może otrzymać odznakę ZHDK?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”” odznaczenie może otrzymać honorowy dawca krwi, który w dowolnym okresie czasu oddał odpowiednią ilość krwi lub jej składników. I tak …

Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi za 5/6 litrów przysługuje
kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
mężczyźnie, który oddała w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi za 10/12 litrów przysługuje
kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
mężczyźnie, który oddała w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi za 15/18 litrów przysługuje
kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
mężczyźnie, który oddała w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Wzory odznaki honorowej jak i wygląd wydawanej do niej legitymacji określają załączniki, które zostały dołączone do rozporządzenia. Ponadto rozporządzenie określa np. sposób noszenia odznaki

odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” nosi się na prawej stronie piersi.

Kto nadaje odznakę „ZHDK”?

Ewidencję nadanych odznak honorowych „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” prowadzi Polski Czerwony Krzyż. To właśnie PCK jest podmiotem, który nadaje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” i odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Takie uprawnienie zostało przyznane PCK w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Wydatki związane z nadaniem odznaki, o której mowa w ustawie, pokrywane są z budżetu państwa. Odznakę ZHDK nadaje się na pisemny wniosek jednostek organizacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, stowarzyszeń i klubów zrzeszających honorowych dawców krwi oraz jednostek organizacyjnych publicznej służy krwi.

Procedura nadania odznaki ZHDK

Jeżeli chodzi o procedurę jak to w naszym kraju bywa jest „różna”. W większości przypadków droga, którą musi przebyć krwiodawca jest taka :

 • oddajesz 5 lub 6, 10 lub 12, 15 lub 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innego składnika krwi w dowolnym okresie czasu
 • pobierasz zaświadczenie o ilości oddanej krwi i jej składników z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) lub jego oddziału terenowego,
 • zanosisz je do najbliższego oddziału okręgowego lub rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża
 • przychodzisz w ustalonym przez PCK terminie po odbiór odznaki i legitymacji (może to być zarówno zwykły dzień jak i jedno ze świąt dawców krwi np. Światowy Dzień Krwiodawstwa czy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK)

Przykładowe formularze wniosków o nadanie odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:

wniosek-zhdk-lodz-2017 (nie drukuj)
wniosek-zhdk-ogolny (nie drukuj)
wniosek-zhdk-krakow (nie drukuj)
wniosek-zhdk-walbrzych (nie drukuj)
wniosek-zhdk-warszawa (nie drukuj)
wniosek-zhdk-wroclaw (nie drukuj)

Zdarza się, że dany oddział PCK wydaje odznakę bez zaświadczenia z centrum. Robi to na podstawie legitymacji donacyjnej gdzie masz wbijane pieczątki po każdorazowej wizycie w punkcie poboru krwi. Są też oddziały PCK, które nie wyznaczają terminu odbioru gdyż wręczają odznaki „od ręki”.

Oprócz wymienionych już odznak ZHDK, honorowi dawcy krwi mogą otrzymać również inne odznaczenia. Opis zasad ich przyznawania możecie zobaczyć na podstronie „Odznaki HDK” są one jednak nadawane już nie za samo posiadanie odpowiedniego „litrażu” na koncie ale również za aktywne działanie na rzecz propagowania ruchu honorowego krwiodawstwa.

65 komentarzy

 • Seweryn

  Witam.ja oddałem już ponad 12 l.krwi i nikt mi nie mówił o żadnych odznakach czy coś tego typu jedynie odliczenie podatkowe jest.I jakoś żyje z odznaka czy bez mam legitymację krwiodastwa oraz ze mogę być dawcą szpiku kostnego.krew 0- jest.pozdrawiam wszystkich.

  • Grzegorz Mróz

   Posiadanie legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi jest wymagane w kontaktach ze służbą zdrowia. Bardzo to ułatwia nam życie, zwłaszcza przyspieszenia kolejki w dostępie do świadczeń medycznych.

 • st.avenger

  Czy np. jeśli przy następnej donacji pyknie mi 12l to świeżo po oddaniu krwi moge wypisać wniosek o przyznanie odznaki II stopnia? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak. Możesz wnioskować o odznakę w dniu przekroczenia 12 litrów. Pamiętaj, że występują dwie drogi. Do tej pory głównie wnioski składało się w oddziałach PCK. Teraz coraz częściej wnioski przyjmują same centra. Zobacz jak jest u Ciebie.

 • Krwiodawca prawie student

  Witam serdecznie! Mam pytanie, bo nie do końca rozumiem zasady przyznawania ulgi na komunikację miejską w Poznaniu, czy przysługuje mi już z odznaką po oddaniu 6 litrów czy dopiero 18? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 • DW

  W Warszawie poprosiłem o podliczenie litrów i Pani sama poinformowała mnie ze mam powyżej 6l i należy mi sie odznaka wysłała wniosek do PCK i mam się zgłosić za miesiąc po odbiór odznaki i legitymacji

 • Lukas

  Oddaje krew od 10 lat a dopiero dwa lata temu dowiedziałem się o uldze podatkowej dla krwiodawców. Darowizna jest odliczana od podatku. Uprzedzając kolejne pytanie, zaświadczenie dostaniecie w oddziale krwiodawstwa.
  Wracając do różnych przywilejów, książeczkę zawsze mam przy sobie i tak naprawdę wykorzystałem ją raz w szpitalu. Po godzinie czekania na izbie przyjęć z czymś wbitym w źrenicę, pokazałem ją, wtedy lekarz stwierdził, że mogłem tak od razu.

 • Kamil

  Witam,
  Mieszkam w Białymstoku, tutaj oddaję krew i osocze, wydaje mi się, że już tutaj po przeliczeniach mało mi brakuje do 6 litrów. ALE dodatkowo 5 razy na woodstocku oddawałem krew (oddziały zielona góra i poznań). Czy to się sumuje tzn zielona, poznań i białystok? To jeden system?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Te donacje się również liczą. Jednak Krajowy Rejestr Dawców Krwi troszkę kuleje 🙂 Może się zdarzyć, że jedno centrum nie widzi jakiejś donacji innego centrum. Dlatego najlepiej samemu sobie podliczyć w domu na podstawie legitymacji a następnie poprosić o zaświadczenie z centrum krwiodawstwa. Jeżeli wartości będą inne wtedy najlepiej się zapytać z czego wynikają różnice. Jeżeli dane centrum nie widzi któregoś oddania to można poprosić mailowo o przesłanie zaświadczenia o ilości oddanej krwi z tego „okazjonalnego” punktu.

 • Radek Jędrzejczyk

  Oddaję krew z potrzeby serca. Nie liczę na przywileje ani odznaki, poprostu czuję że muszę oddać krew, wsiadam w samochód jadę do RCKiK w Łodzi i oddaję. Mam z tego ogromną satysfakcje. Przy okazji pozdrawiam najlepszy zespół z RCKiK w Łodzi 🙂

 • PIELĘGNIARKA

  Jestem pielęgniarka pracującą w pogotowiu ratunkowym i mam ogromny szacunek do krwiodawców w Polsce.Ja tego nie robię ,bo się boję iniekcji -komuś mogę ..Wnerwia mnie ,ze Was tak mało doceniają .Jak się przydarzy operacja w rodzinie i członek dostał krew ,to nikt nie pyta od kogo ,uważa ,ze tak ma być i tyle.To wynika z polskiego podejścia do wszystkiego,tego spadu komunistycznego . Wg mnie krew jest darem bezcennym i wszelkie wynikające z oddawania kwi ulgi są niczym w zestawieniu z tym darem.Krwiodawcy nie wstydzcie się ,że macie ulgi , to Wam się naprawdę należy .Idea oddawania krwi jest słuszna i w zestawieniu z wszechogarniającym komercjalizmem ,to i tak dano Wam minimum.A propo PKP ,TO POWINNI SIĘ WSTYDZIĆ. Za tzw.komuny oddawał Pan krew i doceniono to a teraz w tzw.demokracji ,gdzie niby szanuje się drugiego człowieka , zabrano Panu to minimum? Mam pytanie czy Włodarze PKP NAPRAWDĘ ZBANKRUTUJĄ doceniając takich ludzi jak Pan? Mam nadzieją,że mimo tych wszystkich ,spotykających Was nieprzyjemności, nadal Będziecie czynić to Dobro.Pozdrawiam .Bojąca się iniekcji Pielęgniarka.

 • młoody honorowy

  Witam Na brązową odznake liczy sie ilosc 12 pieczatek czy dokladna ilosc 6 litrów. W sensie czy mam uzbierac jescze dwie czy juz moge isc złozyc wniosek ?
  Pozdrawiam

 • abrh-

  W moim mieście rodzinnym niestety nie dba się o krwiodawców w ogóle…. Aż przykro pisać… Nawet Panie w Rckik z działu promocji nie wiele w tym kierunku robią. Jakiś czas temu próbowałam o coś zawalczyć dla naszych regionalnych krwiodawców i od Pani z działu promocji Rckik do której poszłam po jakiś rodzaj wsparcia, kopa do działania, poradę- usłyszałam, że ” za dużo byśmy chcieli” …. Szkoda, wielka szkoda…

 • Dawid

  A jesli oddaje krew w dwóch różnych punktach krwiodawstwa to po zaświadczenie musze iść do dwóch punktów czy jeden mi wypisze całość

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli Twoje obecne centrum widzi donacje z drugiego punktu w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi to nie ma żadnego problemu. Wystawi zaświadczenie za wszystkie donacje. Jeżeli zobaczysz, że brakuje oddań to niestety będziesz musiał się skontaktować z poprzednim centrum.
   Pozdrawiam!

 • Laura

  Ja również miałam lukę (strajkowała hemoglobina a później przyjmowałam leki, które mnie dyskwalifikowały) gdyby nie ona miałabym znacznie więcej pieczątek 🙂

 • Majdziak Ryszard

  Będąc w wojsku po raz pierwszy oddałem krew .Był to w 1988 r. Dzięki obsłudze w punkcie w Głogowie zaprzestałem zdawać krew zostałem zrypany na czym ziemia stoi ponieważ krew się przelała i opieprzyła wszystko , zapewne była to moja wina , bo nie patrzyłem na worek który leżał przy ziemi ok.30 cm.W 2014 roku po przeczytaniu artykułu w gazecie regionalnej o zapotrzebowaniu na krew postanowiłem udać się po raz drugi do punktu krwiodawstwa w Żarach przyjęto mnie tu bardzo dobrze i tak zostało po dzień dzisiejszy, lecz dziury 26 -lat niestety nie da się nadrobić.A to tylko dzięki uprzejmej Pani z Głogowa.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Cieszę się Ryszard, że powróciłeś do krwiodawstwa mimo niemiłej sytuacji z przeszłości. Sam również straciłem kilka lat z krwiodawstwa mimo iż nie spotkała mnie taka sytuacja jak Ciebie. Porostu przestałem oddawać krew i wróciłem do oddawania po kilku latach. Żałuję, że miałem tą przerwę. Nie pamiętam już teraz nawet z jakiej przyczyny przestałem chodzić do punktu. Ważne jednak Ryszard jest to, że wróciliśmy i teraz oddajemy. Jak to mówią „każda kropla jest cenna” 🙂 Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

 • adams032

  Witam , ja zacząłem moją przygodę dość nietypowo < gdyż jako jedyna osoba z kręgu mogłem oddać krew na czyjeś konto a dokładnie na konto syna mojego szwagra minął rok i sytuacja sie wtóruje ojczym kolezanki ma mieć zabieg niestety ona sama ma chorobe dyskwalifikującą na oddanie matka chora na raka a brak nadużywajacy alko.po pewnym czasie poszedłem oddać sam z siebie i już nie na kogoś z "wymuszonej" woli lecz jako honorowy dawca . Czuję sie dumny z tego że oddaję i mogę pomóc innym , jestem zadowolony z atmosfery jaka panuje w punkcie RCKiK bo jest fajnie a nwet w chwili oddawania bywa wręcz wesoło.Przyznaję iż robię to dla innych (udało mi się nawet wkręcić w to żonę :))ale również nie bedę ukrywał że robię to też dla siebie ,że robie to dla możliwosci skorzystania z ulg z szybszego dostępu do służby zdrowia zwłaszcza teraz w tych czasach gdzie każdy pojedyńczy człowiek liczy się z każda chwilą i każdą złotówka .Przyznaję iż z taką samą ochotą idę oddać krew jak i wpisać zwrot z podatku za jej oddanie i nie wstydzę się tego .Najgorsze dla nie jest to że tak naprawdę HDK nie jest doceniany w innych placówkach służby zdrowia niz w jednostkach gdzie jest "pobór " krwi , żadnej info na tablicach a co "przykre" nawet pracownicy w placówkach służby zdrowia o takich rzeczach nie wiedzą i wyobrażcie sobie jakie dantejskie sceny sie dzieją jak ide do lekarza i pytam kto 1 i wchodzę sam przed nim 😛

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie trzeba być członkiem PCK ani jakiejkolwiek innej organizacji aby otrzymać odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Trzeba jedynie złożyć zaświadczenie w PCK o ilości oddanej krwi.

 • maje72

  Od 1 stycznia 2016 roku w Kielcach osoby, które oddadzą 450 ml krwi otrzymują zaświadczenie z RCKiK upoważniające do korzystania przez okres 30 dni z darmowego biletu w autobusach komunikacji miejskiej. Oczywiście samo zaświadczenie nie wystarczy bo trzeba się udać do jednego punktu ZTM i wyrobić bilet elektroniczny ale to nie jest problem. Z tego co wiem to w tym roku już wydano ok 700 takich zaświadczeń. Jak widać można. Jeżeli to ma być magnesem przyciągającym nowych krwiodawców to jestem za. Sam oddałem dopiero 6200 ml krwi i nie oczekuję fanfar i medali ale dziś od bardzo miłej Pani w RCKiK w Kielcach dowiedziałem się, że moja krew jako tzw. „uniwersalnego dawcy – 0Rh-” trafia do noworodków to mnie lekko przytkało. Nie wiedziałem co powiedzieć. Pozdrawiam wszystkich dawców krwi.

 • Łukasz

  Irytuje mnie stwierdzenie „z dobrego serca”. Zacząłem oddawać lata temu. Nie wiedziałem o bezpłatnym transporcie, czy kolejkach do lekarza. Kiedy jednak doczytałem temat jeszcze chętniej zacząłem oddawać krew. Robiłem to bardziej systematycznie niż wcześniej, aby szybciej uzyskać legitymację.
  Oddaję, bo można, wypada i ogólniej jest łatwiej. Podobnie jak przepuszczam kogoś, kto skręca w lewo.
  Nie kumam dlaczego mogę zbierać paragony, aby wygrać w państwowej loterii Opla, a mam nie oddawać dla darmowych przejazdów, bo za chwile mi napiszą, ze przeciez „z daru serca powinno byc”.

 • janina

  Wdniu 08-07-2015 poszlam do PCK w Glogowie z zaswiadczeniem o ilosci oddanej krwi w celu wypisania mi legitymacji,uslyszalam ,ze kobieta musi miec 18 litrow na 1 stopien,z czym sie nie zgadzalam.ale pani tkwila w swoim przekonaniu..09-07-2015 znowu wybralam sie do PCK , juz byla inna pani.Nie tak to sobie wyobrazalam.Czulam sie jakbym przyszla po cos co mi sie nie nalezy,Nie mila atmosfera,pani ,ktora wypisywala mi moja legitymacje caly czas mowila tylko o pieniadzach,czy mam dzisiaj na zaplacenie skladki 25 zlotych na rok.,wymuszala na mnie zebym powiedziala kiedy zaplace,bo musi mnie zapisac kiedy przyniose.rozmowa krecila sie wokol tej skladki,Nie bylo uroczystego wreczenia legitymacjii wraz z odznaka,nawet dziekuje nie uslyszalam,pani nadal siedziala nie zadowolona za biurkiem,nie wiem co o tym myslec,i nie wiem czy chce jeszcze oddawac krew.

  • Torun

   Witam Janina
   Sytuacja która Panią spotkała nie należy do sympatycznych. Sam będąc po odbiór legitymacji miałem podobną (ktoś przede mną coś właśnie placil-ja nie zamierzalem) dowiedziałem się jednak przy tej wizycie, że pck jako organizacja istnieje i funkcjonuje z datkow, sponsorów itd. co myślę można tłumaczyć dlaczego składka (działania statutowe, w tym wypłata) tak pani w biurze leżała na sercu. Z tego co wiem składki nie są obowiązkowe i (skoro mnie nie stać) to daję to co mogę z dobrego serca-krew.
   Pozdrawiam i mam nadzieję że następnym razem będzie lepiej.

 • Mario

  Mam pytanko do Was.
  Oddałem 23 litry i chciałem mieć odznakę „…Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Kolejna jest chyba przy oddaniu 25 litrów.
  Czy faktycznie trzeba być albo w klubie PCK czy trzeba promować oddanie krwi i jakie trzeba przedstawić dowody,pieczątki,podpisy.
  Czy nie można po prostu oddać krew i otrzymać kawałek blaszki. Wiadomo że będziemy wszyscy oddawać ten najcenniejszy dar jakim jest krew nawet jak nic nie dostaniemy bo to robimy dla zdrowia innych ale może ktoś kiedyś przypnie nam medal z wizerunkiem orła białego i powie dziękuję. Niby nic ale lepiej dziękować i się uśmiechać niż się czepiać i krzyczeć.
  Ostatnio legitymowała mnie pani w MPK Wrocław. Pokazałem legitymacje ZHDK, popatrzyła i powiedziała „wie pan co, to bardzo pięknie co pan robi”. Nie lubię jak mi się cukruje ale fakt poczułem się fajnie i trochę speszony gdyż słyszała to połowa autobusu.

  • krwiodawca

   Odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” przysługuje po oddaniu 20 litrów krwi oraz w wyniku uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Tak mówią suche przepisy. Przykładowy wniosek może Pan zobaczyć na tej podstronie http://krwiodawcy.org/komisja-zasluzony-dla-zdrowia-narodu Podbija jednostka publicznej służby krwi oraz jednostka sporządzająca wniosek. Z wnioskiem może wystąpić sam Minister, ZG PCK, dyrektor IHiT-u lub organy stowarzyszeń zrzeszających dawców krwi.

  • jaq

   Jasne, że nie robimy tego dla medali ale to miłe, jeżeli ktoś dostrzega twoje poświęcenie – jak by nie było, ratujemy życie oddając cząstkę siebie i poświęcając swój czas. Nikt nas nie gania i nie zmusza, chodzimy do RCKiKów z własnej i nieprzymuszonej woli nie licząc na fanfary i dopóki tak będzie okazywanie nam instytucjonalnej wdzięczności nie będzie powszechne :-). Co innego, gdybyśmy przestali przychodzić… Ale nie przestaniemy. Chyba, że będzie nas coraz mniej. Dla mnie największym ORDEREM, już nawet nie medalem czy odznaką były wystawione w RCKiK w Gdańsku rysunki dzieciaków z oddziału onkologicznego z podziękowaniami dla tych, którzy łażą do stacji i oddają krew i szpik. Się normalnie rozkleiłem przed tą tablicą. Przywileje… cóż, jeżeli ktoś oddał 18 l krwi to uratował ok. 40 osób i to, co nam się ofiaruje w ramach podziękowania to i tak niewiele, ale i to miłe. Poza tym – jeżeli skorzystamy z przywileju i będziemy leczyć się poza kolejnością to robimy to też trochę dla innych – im szybciej wyzdrowiejemy tym szybciej będziemy mogli znów oddawać krew, tak więc korzyść jest obopólna, instytucje nie robią nic bezinteresownie;-). Jakoś tam bezinteresowne są może darmowe przejazdy, ale pewnie dlatego nie są one tak powszechne i trzeba być „mocno litrażowo” zasłużonym… Pozdrawiam wszystkie siostry i wszystkich braci w donacji i… dzięki, szacun!

 • romano

  oddałem ponad 30 litrów krwi na poczet PKP mam złoty krzyż zasługi za czasów PRL oraz otrzymałem jako /który mam do dziś/dożywotni bilet na darmowe przejazdy koleją PKP i co dalej anulowano go WARTO ratowć życie za coś co się daje i odbiera?

   • majros

    Dobrze myślałeś. Krwi nie oddaje się dla biletów. Ale, jeśli ktoś, w jakimś momencie uznał, że postawę HDK należy w jakiś sposób uhonorować i nadaje jakiś przywilej to według mnie znaczy, że dawca tego przywileju uważa, że docenia postawę krwiodawców i w ramach tego daje coś od siebie. Krwiodawca sam się nie naprasza o uhonorowanie go w taki czy inny sposób. Natomiast odebranie przywileju rodzi pytanie. Czy wartość daru krwi tak mocno się obniżyła, że trzeba odebrać nawet i to? Możecie sobie pisać o Honorze i HDK ale ja wiem jedno. Wszystkie przywileje został w jakiś dziwny sposób odebrane. Nie ma tabliczek w aptekach czy u lekarzy o obsługiwaniu Dawców poza kolejką. Nie ma zniżek na leki. Nie ma odznaczeń. Byłem kiedyś na zebraniu PCK. Było nas 8 krwiodawców , z „litrażem” ponad 30 l. Żaden z nas nie dostał żadnego odznaczenia. Dostał je burmistrz, dziennikarze lokalnego radia i gazety, nauczyciele opiekunowie kółek PCK a nawet ksiądz. Tylko nie my. My robiliśmy tylko za listek figowy. Pamiętam spojrzenie jednej odznaczonej nauczycielki, gdy się zorientowała, że żaden z nas nie został uhonorowany. Zażenowana spuściła głowę i szybko schowała do torebki swoje odznaczenie.

   • poltergeist666

    Odaje się dla innych, którzy potrzebują, nie rozumiem Twojego cynicznego wpisu, kris, skoro ludzie biorą kasę za różne rzeczy, kradną, robią przekręty, to TOBIE przeszkadza, że ktoś dostanie bilet na mpk za to, że odda krew?! A sam oddajesz?

 • ja

  oddaje krew,bo chce a za odznaka musze chodzic prosic-jaja!no i panie pracujace przy oddawaniu krwi nie powinny pracowac za kare a takie mam wrazenie

 • Elka

  Oddałam przeszło 18litrów krwi,posiadam wszystkie odznaki,które mi się słusznie należą,i zabolało mnie takie oto stwierdzenie „. Znaczna część krwiodawców oddaje krew z potrzeby serca. Oddają ją ponieważ chcą pomóc pacjentom przebywającym w szpitalach w ich walce z chorobami, dlatego też nigdy nie interesowali się tematyką odznaczeń czy też innych korzyści (przywilejów) płynących z krwiodawstwa.” Oddaję krew bezinteresownie,z chęci pomocy innym,ale ZAINTERESOWAŁAM się odznakami po to,aby mieć pamiątkę,a nie tylko wpisy do książeczki.Przywileje w krwiodawstwie,na Śląsku,żadne,a w sumie,mogłyby być,przynajmniej ulgi w komunikacji miejskiej,może wtedy więcej ludzi przesiadłoby się z samochodu,w tramwaj czy autobus.Za moja krew,nic nigdy nie chciałam i nie chcę,w banku szpiku też jestem,na razie czekam…ale proszę nie pisać Krwiodawca który posiada odznaki,myśli o korzyściach i przywilejach,których to i tak nikt dla nich nie przewiduje.Krwiodawca 15/18l musi się udzielać w PCK aby otrzymać inne odznaczenia,czyli „Zasłużony dla Narodu Polskiego”.Ludzie,kto na to ma czas?To powinno dziać sie automatycznie,a nie udzielać sie,niby jak?Niech wreszcie przejdzie projekt ustawy,który to ureguluje,i I,II i III stopień ZdNP,dostanie ten,kto systematycznie pomaga oczekującym na krew.Pozdrawiam!

  • xyvq

   Witam
   Zgadzam się z Panią całkowicie.
   Mam oddane około 30l krwi i mam wrażenie, że często osoby które zajmują się klubami krwiodawstwa robią to z czystego interesu, potrafią „bić się o stołki”, ale gdy już nie ma w tym interesu nikt się tym nie interesuje.
   Tak jest przynajmniej u mnie, kiedyś co rok organizowali symboliczną kolację i wręczyli odznaczenia, ale od kiedy nikt tego nie chce sponsorować, to zainteresowanie jest żadne nikt się nie interesuje czy ktoś oddaje krew ile jej oddał i czy należą mu się jakieś odznaczenia.
   Nie oczekuję, żadnego poklasku czy nagród, ale jakiegokolwiek zainteresowania czy informacji, a same odznaczania to jak dla mnie to takie symboliczne „Dziękuję”
   Także jestem w bazie w potencjalnych dawców szpiku i robię to także bezinteresownie, tam chociaż dostałem potwierdzenie, że jestem zarejestrowany i od czasu do czasu jaką informację

  • Mario

   Jestem tego samego zdania w tym co napisałaś. Kawałek blaszki powinni otrzymywać bez żadnych zasług, bo też nie wiadomo ile ich trzeba i czy osoba w PCK zakwestionuje to jako promowanie w oddawaniu krwi. tak też mi powiedzieli. Ja nie oddałem aż tak dużo. Na dzień dzisiejszy oddałem lekko ponad 23 litry ale fakt faktem miło by mi było jakbym otrzymał medal i nie po to żeby nosić to w widocznym miejscu codziennie tylko żeby mieć świadomość ilu osobom pomogłem i żebym. przypominam że dorosła osoba ma w sobie od 5-6 litrów krwi a nas czyli Honorowych Dawców Krwi jest coraz mniej a to przez choroby,leki nawet przez szycie nie możemy oddawać krwi przez sześć miesięcy.
   Fakt faktem czasami legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przydaję się i nie wiedziałem że aż tak.
   Ostatnio miałem mieć rezonans na który bym czekał ponad rok z książeczką czekałem cztery dni.
   czasami warto się nie tylko pochwalić co upomnieć

 • Marcin

  Witam ja mam pytanie odnośnie samych odznak, ponieważ kiedys starałem sie o dwie odznaki lecz z braku czasu i pozniej troche lenistwa nie odebrałem tych odznak i legitymacji. Teraz otrzymałem duplikaty tych legitymacji ale odznak ani widu ani słychu. Zastanawiam sie tez czemu wyrobiono mi duplikaty skoro nie dostałem oryginalnych.czy mozna gdzies dokupic same odznaki??

 • omnix

  Witam interesuje mnie gdzie moge uzyskac informacje o ilosci oddanej krwi gdyz nie zawsze miale ksiazeczke i nie mialem podbitej a takze oddawalem w roznych miastach polski. Prosze o odp.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z zapewnieniem Narodowego Centrum Krwi istnieje wspólny Krajowy Rejestr Dawców Krwi. Jednak z praktyki wiem, że zdarza się, że centra nie widzą donacji z innych punktów. Proszę więc podejść do najbliższego RCKiK w którym oddawałeś i zapytać się czy widzą wszystkie donacje. Jeżeli nie, nie pozostaje nic innego jak tylko uzyskiwać dane z poszczególnych punktów.

 • Majorek

  Witam wszystkich!

  Mam taki pytanko:
  W wniosku jest miejsce na wpisanie Klubu HDK. Czy istnieje możliwość przyznani odznaki nie będąc członkiem żadnego klubu HDK?

 • AsiaM

  ja się spytałam wczoraj na Saskiej jak otrzymać odznakę trzeciego stopnia bo już mi przysługuje i Panie na sali donacji wszystko wypełniły za mnie i po donacji która zajęła 5 min dowiedziałam się że odznaka i legitymacja będzie do odbioru po 20 sierpnia w PCK 🙂

  dla mnie to niewiarogodne że jak się chce to można być miłym i frontem do „Klienta” – nie jestem w stanie sobie przypomnieć jakiekolwiek zgrzytu w tym miejscu 🙂

 • Michał

  Proszę Państwa,

  Chodzi o zasadę, a nie o ilość czasu jaką zajmuje wystąpienie o coś. Nigdy nie występowałem o nagrody dla siebie i nie mam zamiaru – to jest żenujące!
  Kwestię wykorzystania danych krwiodawcy możnaby rozwiązać podpisywaną w stacji krwiodawstwa, po osągnięciu wymaganego pułapu, zgodą na wykorzystanie danych osobowych dla potrzeb nadania odznaki.
  Moloch jak zawsze działa po najniższej linii oporu…

 • Thor-Is

  Zgadzam się z AG. To same centra RCKiK powinny występować o przyznanie odznaki dla krwiodawcy. Aktualnie wygląda to tak, że sam krwiodawca musi niejako prosić się o przyznanie odznaki. Trochę to niepoważne.

 • urry

  Z artykułu powyżej wynika, że odznakę ZHDK nadaje się na pisemny wniosek m.in. jednostek organizacyjnych publicznej służy krwi.

  Jednostkami organizacyjnymi publicznej służby krwi są, zgodnie z art. 4. ust.3 i art. 23 ustawy o publicznej służbie krwi m.in.
  ? centra regionalne, które są publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U.91.91.408 z późn. zm.) tworzonymi przez Ministra Zdrowia i finansowanymi z budżetu państwa

  centra regionalne to m.in.
  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu

  Z powyższego wynika, że nie trzeba zgłaszać się do PCK jak pisze autor w części „Procedura nadania odznaki ZHDK” bo wystarczy pytać w swoim oddziale regionalnego centrum.

  Pytanie: Skoro mieszkam w Pile i tu oddaję krew w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu to czy ten mój oddział mógłby złożyć pisemny wniosek abym wreszcie otrzymał te odznaki? Oddałem już 18 litrów a nie mam żadnej z nich.

  • krwiodawca

   Najszybsza droga to samodzielne, bezpośrednie złożenie wniosku w najbliższym oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. Jeżeli chodzi o podmioty publicznej służby krwi w 90% ich działanie polega na wypełnieniu wniosku z PCK lub zaświadczenia według własnego wzoru potwierdzającego oddanie określonej ilości krwi i jej składników. Sytuacje kiedy to RCKiK samodzielnie występuje o odznakę do PCK są rzadkie.

  • Ed

   W Warszawie wygląda to tak, że prosi się pielęgniarkę aby podliczylła ile się oddało krwi. Jeśli sie okaze ze przysługuje nam odznaka to sama wypisuje jakis papierek i jest on wysylany do PCK. Po około miesiącu można odebrac odznakę w siedzibie PCK

  • Bartłomiej Łopatka

   Tak jak napisał „krwiodawca” – najszybsza ścieżka jest wtedy, gdy zawnioskujesz samemu.

   Opiszę jak to wyglądało na moim przykładzie (a przy okazji dotyczy legitymacji widocznych na zdjęciu 😉 ).
   Po donacji wyczerpującej wymaganie 18l poprosiłem w rejestracji o zaświadczenie o ilości oddanej krwi w celu uzyskania odznak HDK PCK. Zaświadczenie, tak jak wszystkie inne w RCKiK, zostało wystawione od ręki. Z tym zaświadczeniem, książeczką donacji i dowodem osobistym udałem się od razu do WZO PCK Poznań na Górnej Wildzie. Wszystkie 3 legitymacje (nie wnioskowałem wcześniej o leg. po 6 i 12 litrach oddanej krwi) wypisano mi wydano razem z odznaczeniami w czasie nie dłuższym niż 15 minut 🙂
   Łączny czas od zakończenia donacji, do odbioru legitymacji (liczone z przejazdem przez centrum Poznania) wyniósł nie więcej niż 1h.

   Myślę, że można by narzekać, na fakt, że należy samemu wnioskować o wydanie odznaczeń/legitymacji, ale ścieżka jest na tyle uproszczona i szybka, że mz nie jest to problem, a na pewno nie ujma dla krwiodawcy.

 • AG

  Dla mnie ta procedura jest trochę dziwna. Krwiodawca ma „składać wniosek o nadanie odznaki”? Jeśli to jest odznaczenie to samo PCK powinno, bez proszenia nadawać je zasłużonym krwiodawcom, jako formę podziękowania. Mają prosić, żeby im podziękowali? To tak jakby ( z całym zachowaniem proporcji) kazać kombatantom składać wniosek o przyznanie orderu Virtuti Militari…

  • krwiodawca

   Niestety ale PCK nie może mieć dostępu do danych (ilości oddanej krwi) bez zgody krwiodawcy. Członkowie klubów PCK nieraz otrzymują odznaki bez pisania wniosków ale tylko dlatego, że wcześniej upoważnili klub do działania w ich imieniu.

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

W 2016 roku portal krwiodawcy.org odwiedziliście:
1 499 057 razy
Dziękujemy!

Źródło: Google Analytics 2016