3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

W dniu dzisiejszym Komisja Petycji rozpatrzyła trzy petycje dotyczące dawców krwi. Składający petycje prosili o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia Honorowych Dawców Krwi-Zasłużonych dla Zdrowia Narodu, Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Dawców Przeszczepu ulgą w transporcie publicznym.

Każda z nich proponowała różne ulgi dla różnych grup dawców. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo poszczególne petycje.

PETYCJA PIERWSZA

Petycja z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego ulgą w transporcie publicznym.

PROPOZYCJA:

 • 10% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia (15/18 litrów) oraz Dawców Przeszczepu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego

PETYCJA DRUGA

Petycja z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Honorowych Dawców Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu w katalogu osób uprawnionych do ulgi w transporcie publicznym kolejowym.

PROPOZYCJA:

 • 100% ulga dla Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego

PETYCJA TRZECIA

Petycja z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w katalogu osób uprawnionych do 100% ulgi w transporcie publicznym oraz umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi III stopnia w katalogu osób uprawnionych do 33% ulgi w transporcie publicznym.

PROPOZYCJE:

 • 33% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi II i III stopnia (5/6 litrów) przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego
 • 100% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w transporcie publicznym (wszędzie*)
 • wykreślenie obowiązku przedstawiania przez Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi każdorazowo legitymacji potwierdzającej prawo do ulgi przy realizacji recepty
 • uszczegółowić przepisy dotyczące obowiązku umieszczania informacji o obsłudze poza kolejnością w podmiotach farmaceutycznych. Umiejscawiać je w bardziej widocznych miejscach oraz wprowadzić możliwość karania za brak informacji.

Zapis wideo posiedzenia:


Warto przy okazji wspomnieć również o innej petycji. A mianowicie 29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję w której autor wnosił o rozszerzenie uprawnień Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu o miesięczne świadczenie w wysokości 300 złotych dla osób, które oddały co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości innych jej składników i osiągnęły wiek emerytalny. Senatorowie zapoznali się z wnioskiem petycji oraz jego uzasadnieniem. Nad petycją przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrała Natalia Krawul, główny specjalista w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielka resortu zdrowia poinformowała o obecnych rozwiązaniach służących krwiodawcom i toku prac nad zmianami ustawowymi w przedmiotowej materii. Podczas dyskusji senatorów złożony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. W głosowaniu Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o zakończeniu prac nad petycją.

A jak Wy uważacie czy powinno się rozszerzać uprawnienia określonym grupom dawców krwi? Czy te, które obecnie posiadamy są wystarczające?

149 komentarzy do “3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi”

 1. Ja jestem honorowym dawcą od 2010r i mam już oddane 20l, jestem na własnej działalności, jeżdżę własnym samochodem, więc z wielu przywilejów nie korzystam…
  Szczerze mówiąc wiele osób zapomina co oznacza słowo “honorowe”, krwiodawcy od zawsze oddawali krew z dobrego serca nie licząc na nic w zamian, chociaż z czasem dostawali coraz większe przywileje, a dzisiejsze rozszczeniowe społeczeństwo szuka żeby tylko im dać i zapominają skąd wzięła się nazwa honorowy dawca krwi…
  Jest mi ogromnie wstyd za każdym razem gdy słyszę jak bardzo rozszczeniowi potrafią być ludzie, którzy dobrowolnie dają część siebie.

  Odpowiedz
 2. 1. sam jestem ZHDK IIIst ale mam WIELKI szacun dla krwiodawców którzy swoim litrażem mnie biją na głowę
  2. wreszcie artykuł po którym jest jakiś odzew tj.komentarze, niestety jest on wywołany bulwersującym stosunkiem i postawą komisji
  3. mnie najbardziej oburza kwota odliczenia od PIT: 1 donacja to 0.45l czyli 130zł/l x 0.45l= 58.5zł co odliczasz od dochodu! Za 1 donację przy opodatkowaniu 12% x 58.5zł = 7 (słownie SIEDEM zł) To naprawdę śmieszne pieniążki które państwo nie musi łożyć bo pochodzą z podatków HDK. Często więcej za parking krwiodawcy płacą na czas donacji 🙁 Ta kwota powinna być zdecydowanie zwiększona przy równoległym zmniejszeniu lub likwidacji dni wolnych. Dni wolne to obciążenie dla pracodawcy! Dla samozatrudnionych to strata. Gdyby kwota zwrotu z PIT była zdecydowanie większa to byłaby to jakaś rekompensata. Czy inne zachęty są małe? Nie, pierwszeństwo w kolejkach czy ulgi na leki to b.duży przywilej. Jedynie warto dodatkowo uhonorać(!) ZdN.
  ps
  Czekoladki można zamienić na litr oleju i kg cukru jeśli chce się nas zlekceważyć bo zniechęcić (na szczęście) wielu sie nie da !!!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading