3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

W dniu dzisiejszym Komisja Petycji rozpatrzyła trzy petycje dotyczące dawców krwi. Składający petycje prosili o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia Honorowych Dawców Krwi-Zasłużonych dla Zdrowia Narodu, Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Dawców Przeszczepu ulgą w transporcie publicznym.

Każda z nich proponowała różne ulgi dla różnych grup dawców. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo poszczególne petycje.

PETYCJA PIERWSZA

Petycja z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego ulgą w transporcie publicznym.

PROPOZYCJA:

  • 10% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia (15/18 litrów) oraz Dawców Przeszczepu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego

PETYCJA DRUGA

Petycja z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Honorowych Dawców Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu w katalogu osób uprawnionych do ulgi w transporcie publicznym kolejowym.

PROPOZYCJA:

  • 100% ulga dla Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego

PETYCJA TRZECIA

Petycja z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w katalogu osób uprawnionych do 100% ulgi w transporcie publicznym oraz umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi III stopnia w katalogu osób uprawnionych do 33% ulgi w transporcie publicznym.

PROPOZYCJE:

  • 33% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi II i III stopnia (5/6 litrów) przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego
  • 100% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w transporcie publicznym (wszędzie*)
  • wykreślenie obowiązku przedstawiania przez Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi każdorazowo legitymacji potwierdzającej prawo do ulgi przy realizacji recepty
  • uszczegółowić przepisy dotyczące obowiązku umieszczania informacji o obsłudze poza kolejnością w podmiotach farmaceutycznych. Umiejscawiać je w bardziej widocznych miejscach oraz wprowadzić możliwość karania za brak informacji.

Zapis wideo posiedzenia:


Warto przy okazji wspomnieć również o innej petycji. A mianowicie 29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję w której autor wnosił o rozszerzenie uprawnień Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu o miesięczne świadczenie w wysokości 300 złotych dla osób, które oddały co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości innych jej składników i osiągnęły wiek emerytalny. Senatorowie zapoznali się z wnioskiem petycji oraz jego uzasadnieniem. Nad petycją przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrała Natalia Krawul, główny specjalista w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielka resortu zdrowia poinformowała o obecnych rozwiązaniach służących krwiodawcom i toku prac nad zmianami ustawowymi w przedmiotowej materii. Podczas dyskusji senatorów złożony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. W głosowaniu Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o zakończeniu prac nad petycją.

A jak Wy uważacie czy powinno się rozszerzać uprawnienia określonym grupom dawców krwi? Czy te, które obecnie posiadamy są wystarczające?

149 komentarzy do “3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi”

  1. Ja jestem honorowym dawcą od 2010r i mam już oddane 20l, jestem na własnej działalności, jeżdżę własnym samochodem, więc z wielu przywilejów nie korzystam…
    Szczerze mówiąc wiele osób zapomina co oznacza słowo “honorowe”, krwiodawcy od zawsze oddawali krew z dobrego serca nie licząc na nic w zamian, chociaż z czasem dostawali coraz większe przywileje, a dzisiejsze rozszczeniowe społeczeństwo szuka żeby tylko im dać i zapominają skąd wzięła się nazwa honorowy dawca krwi…
    Jest mi ogromnie wstyd za każdym razem gdy słyszę jak bardzo rozszczeniowi potrafią być ludzie, którzy dobrowolnie dają część siebie.

    Odpowiedz
  2. 1. sam jestem ZHDK IIIst ale mam WIELKI szacun dla krwiodawców którzy swoim litrażem mnie biją na głowę
    2. wreszcie artykuł po którym jest jakiś odzew tj.komentarze, niestety jest on wywołany bulwersującym stosunkiem i postawą komisji
    3. mnie najbardziej oburza kwota odliczenia od PIT: 1 donacja to 0.45l czyli 130zł/l x 0.45l= 58.5zł co odliczasz od dochodu! Za 1 donację przy opodatkowaniu 12% x 58.5zł = 7 (słownie SIEDEM zł) To naprawdę śmieszne pieniążki które państwo nie musi łożyć bo pochodzą z podatków HDK. Często więcej za parking krwiodawcy płacą na czas donacji 🙁 Ta kwota powinna być zdecydowanie zwiększona przy równoległym zmniejszeniu lub likwidacji dni wolnych. Dni wolne to obciążenie dla pracodawcy! Dla samozatrudnionych to strata. Gdyby kwota zwrotu z PIT była zdecydowanie większa to byłaby to jakaś rekompensata. Czy inne zachęty są małe? Nie, pierwszeństwo w kolejkach czy ulgi na leki to b.duży przywilej. Jedynie warto dodatkowo uhonorać(!) ZdN.
    ps
    Czekoladki można zamienić na litr oleju i kg cukru jeśli chce się nas zlekceważyć bo zniechęcić (na szczęście) wielu sie nie da !!!

    Odpowiedz
  3. Oddaję krew od kilku lat, nie mam opcji skorzystania z darmowej komunikacji. Aby oddać krew muszę dojechać 50 km na własny koszt własnym samochodem. Od niedawna mój pracodawca wprowadził nowe zasady przydzielania premii uznaniowej, czyli dzień wolny za oddanie krwi – premia przepada. Więc kilka razy, tracąc premię na własny koszt pojechałem i oddałem krew słono za to płacąc, ale przyszedł trudniejszy czas leczenia kanałowego zębów i już mnie nie stać na “honorowe” oddawanie krwi grupy 0- Pozdrawiam wszystkich potrzebujących oraz mojego szlachetnego pracodawcę.

    Odpowiedz
    • Za dojazd w celu oddania krwi USTAWOWO należy się zwrot kosztów od RCKiK. Nigdy nie korzystałem z tego, ale wiem, że to działa.
      Pracodawcom wcale się nie dziwię, bo to wina państwa polskiego – jest obciążony absencją pracownika i jeszcze musi za to płacić – czyli “chwytanie gadów czyimiś rękami”. W taki sposób “rząd może dawać” i tydzień wolnego, bo kto inny ponosi tego koszty. Przez ponad 60 lat wystarczał jeden dzień na regenerację, teraz nagle potrzebne są dwa.

      Odpowiedz
      • Niestety, zwrot kosztów nie należy się ustawowo. Zależy od decyzji Dyrektora RCKiK, i dotyczy dojazdów środkami komunikacji publicznej. Warszawa nie zwraca.

        Odpowiedz
  4. Najlepiej nic nie dać !!! Sprzedają nadmiar osocza za gruby hajs firmom farmaceutycznym a krwiodawcą dziękuję !!!

    Odpowiedz
    • Komu, czemu – krwiodawcom. Masakra, Polacy nie znają języka polskiego. 37 lat temu kończyłem szkołę podstawową i do dzisiaj pamiętam deklinację.

      Odpowiedz
  5. Jestem zasłużonym dawcą i pozwolę sobie na odmienny niż większość komentarz: ludzie nie wstyd wam?! To co dzieje się w komentarzach pod tym postem pokazuje jaką szkodę zrobiły Polsce te lata komuny i socjalizmu. Wszystkiego tylko chcecie i żądacie. A prawda jest taka, że nie ma w Europie kraju z większą liczbą przywilejów i benefitów za oddawanie krwi niż Polska. Np. w takiej Hiszpanii nie dostajecie kompletnie nic, ani jednej czekolady. A mimo to ludzie ją tam oddają, nie są tacy roszczeniowi jak wy. Przecież taka darmowa komunikacja miejska to ogromny przywilej, oszczędność ponad 100 zł miesięcznie (czyli 1200 rocznie a przez 30 lat prawie 40 tyś zł!). Jak dla mnie tego nie powinno być bo to wręcz za duży benefit – bilet na życie bez samochodu, przemieszczanie się za darmo do końca życia… A do tego służba zdrowia praktycznie bez kolejek (w USA ludzie płacą za to grube tysiące dolarów, często wpadają w ogromne długi za sam przejazd karetką do szpitala) Czy te nasze Polskie przywileje to mało? Ludzie opamiętajcie się…!

    Odpowiedz
    • Popieram Cię w tym co napisałeś. W wiekszości państw oddaje się krew – jak i u nas, honorowo, ale tam nie ma ŻADNYCH ulg, zniżek i benefitów. U nas na forach tylko temat czekolad, a jakie, a ile i kebaby żeby dawali. Wstyd na cały świat. Okropnie roszczeniowi ludzie się zrobili A czym młodszy tym gorszy. Co niektorzy oddali 2 litry i już oznak i medali chcą za to…Tragedia…

      Odpowiedz
    • Proszę Pana wstydź się. Życzę aby krew nie była Panu i bliskim potrzebna, a jak przestaną krwiodawcy oddawać zobaczymy ile hajsu wydasz jak będzie Ci potrzebna

      Odpowiedz
    • Napisane zostało już ze odpis od podatku wogole nie był rewaloryzowany do obecnej sytuacji może chociaż nich pochylą się nad tym przepisem. Napisal pan ze po 30 latach oddawania oszczednosc na uldze transportowej to 40tys. Ciekawe wyliczenie acwzial pan pod uwage po ilu litrach przysluguje ulga? Przyjmijmy dla mezczyzn 18 litrow dla kobiet 15 litrow. Taki prosty rachunek 18000ml ÷ 450ml (1 donacja) =40 wizyt Wolno 6 razy w roku czyli 40÷6=6.6 czyli zanim nabedziemy praw do ulg mija 6.5 . Pytanie ile czasu Pan oddaje krew? I ile razy skorzystał pan z ulgi prosze zrobic sobie wyliczenia realne a nie wyssane z palca. Ja oddeje 30 lat wynik 65900ml

      Odpowiedz
  6. Brzydko zabrzmi bo krew oddajemy z własnej woli i nie dla przywilejów, ale z potrzeby ratowania życia.
    Ale może warto tak przez 6 mcy żebyśmy nie oddali….
    W końcu nasza krew nie tylko ratuje życie ALE częściej handluje się nią i jej składnikami z firmami farmaceutycznymi.

    Odpowiedz
    • Można nie oddawać przez te proponowane 6 miesięcy. Pytanie tylko, czy w tym czasie sam nie będzie Pan potrzebował tej krwi.

      Odpowiedz
  7. Wielu z nas oddaje krew nie dla przywilejów tylko z potrzeby serca. Jest wiele głosów sprzeciwu wobec już istniejących praw krwiodawców. Niech już ustawodawca zostawią tak jak jest, a my róbmy swoje.

    Odpowiedz
  8. Wprowadzenie jednego przepisu na caly kraj dla ZHDK na ulgi w komunikacji miejskiej nie wymagaja jakiejs wielkiej papierologi. No bez przesady ujednolicic jeden przepis. Porownywanie osob niepelnosprawnych do ZHDK i przytaczanie kto jakie ma ulgi jest rowniez bez sensu. Niech ZHDW maja i darmowe przejazdy komunikacja miejska, przeciez czesc krwi jest sprzedawana na leki i panstwo na tym zarabia, a dawca nie. Gdzie tu jakikolwiek honor, kiedy My oddajemy niemal za nic i ojczyzna robi na tym pieniadze. Argument z dwoma dniami pracy tez nie ma zadnej logiki, bo pracodawca placi za Nasza nieobecnosc, a nie panstwo. Zwrot podatku od darowizny, ktory byl ustanowiony wieki temu wciaz niewyrownany do obecnych czasow… Smiech na sali. Dziadki siedza i nie wiedza co sie dzieje. Szkoda ze nie mamy zadnego konkretnego reprezentanta w Naszej sprawie. Zdrowia dla Wszystkich ZHDK i ich rodzin! R

    Odpowiedz
  9. Szkoda gadać. Gdy przychodzić lato okres urlopowy. Wszyscy płaczą brak krwi. Gdzie są krwiodawcy. Przecież krwi się nie da wyprodukować w fabryce czekolady. A może jednak tak myślą nasi rządzący, no cóż?

    Odpowiedz
  10. “Twoja krew ratuje życie” dalej chodźmy i oddawajmy a państwo dow nas nie wychodzi naprzeciw, brak k… słów!! Szybko krwi nie oddam chyba że w potrzebie z osób bliskich!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading