Krwiodawstwo jest bezpieczne dla dawcy m.in. dlatego, że istnieją szczegółowe przepisy, które regulują każdy poszczególny etap procesu oddawania krwi. Zostały dokładnie opisane np. warunki jakie kandydat na dawcę musi spełnić aby zostać dopuszczonym do oddania, dopuszczalna ilość oddawanej krwi i jej składników oraz częstotliwość ich oddawania.
POPULARNE DONACJE
WSZYSTKIE DONACJE
DOPUSZCZALNA ILOŚĆ ODDAWANEJ KRWI I JEJ SKŁADNIKÓW ORAZ CZĘSTOTLIWOŚĆ ICH ODDAWANIA
I. Krew pełna
1. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej można pobrać 450 +/- 45 ml krwi (1 jednostka).
2. Całkowita jednorazowa utrata krwinek czerwonych przez dawcę krwi nie może przekroczyć wartości, która w warunkach izowolemicznych doprowadziłaby do obniżenia stężenia hemoglobiny u dawcy krwi poniżej 110 g/l (6,8 mmol/l).
3. Dopuszczalne jest maksymalnie 6 donacji w przypadku mężczyzn i 4 donacje w przypadku kobiet w ciągu 12 miesięcy. Nie dotyczy dawców krwi z hemochromatozą wrodzoną, u których częstość donacji ustala lekarz w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi w porozumieniu z lekarzem prowadzącym leczenie hemochromatozy.
4. Jeżeli dawca krwi zgłasza się do oddania krwi pełnej, a ostatnią donacją było osocze lub płytki krwi lub osocze i płytki krwi, należy zwrócić uwagę, czy od ostatniej donacji krwi pełnej lub 1 jednostki koncentratu krwinek czerwonych, lub granulocytów, lub po nieudanej fazie zwrotu krwi przy aferezie został zachowany odstęp 8 tygodni, a po oddaniu 2 jednostek koncentratu krwinek czerwonych upłynęło 24 tygodnie w przypadku kobiet i 16 tygodni w przypadku mężczyzn. Jeżeli ten odstęp nie jest zachowany, dawcę krwi należy zdyskwalifikować na odpowiedni czas zgodnie z częścią I, w celu zapewnienia prawidłowych odstępów między donacjami zawierającymi krwinki czerwone.
5. Po oddaniu komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej lub ze szpiku kostnego lub limfocytów dla biorcy jego komórek krwiotwórczych, dawca może oddać krew pełną nie wcześniej niż 12 tygodni po dniu zabiegu pobrania komórek krwiotwórczych lub limfocytów z krwi obwodowej, a w przypadku zabiegu pobrania komórek krwiotwórczych ze szpiku kostnego – nie wcześniej niż 24 tygodnie po dniu tego pobrania.
II. Zabiegi aferezy
1. Objętość każdorazowo pobieranego osocza (bez antykoagulantu) nie przekracza 16% szacowanej całkowitej objętości krwi, obliczonej na podstawie płci, wzrostu i masy ciała dawcy. Odpowiada to w przybliżeniu 10 ml objętości pobieranej na 1 kg masy ciała.
2. Od jednego dawcy krwi osocze metodą aferezy można pobrać maksymalnie 33 razy w ciągu 12 miesięcy, a pojedyncza donacja nie może przekraczać 880 ml (wraz z antykoagulantem).
3. W przypadku pobierania 1 jednostki koncentratu krwinek czerwonych (KKCz) metodą aferezy (erytroafereza) dopuszczalne jest maksymalnie 6 donacji w przypadku mężczyzn i 4 donacje w przypadku kobiet w ciągu 12 miesięcy. Dotyczy to również zabiegów aferezy, w trakcie których wraz z 1 jednostką KKCz pobierane są inne składniki krwi.
4. Całkowita utrata krwinek czerwonych w ciągu 12 miesięcy nie może przekroczyć wartości dozwolonej dla dawców krwi pełnej; jednorazowo od dawcy można pobrać metodą erytroaferezy najwyżej 400 ml krwinek czerwonych (objętość bez płynu konserwującego).
5. Aby oddać jednorazowo 2 jednostki KKCz metodą aferezy, dawca krwi musi ważyć co najmniej 70 kg.
6. Do zakwalifikowania dawcy krwi do podwójnej erytroaferezy należy zachować odstęp 12 tygodni od donacji krwi pełnej lub 1 jednostki KKCz metodą aferezy lub leukaferezy lub po nieudanej fazie zwrotu krwi przy aferezie, a od podwójnej erytroaferezy – 24 tygodnie w przypadku kobiet i 16 tygodni w przypadku mężczyzn.
7. W przypadku kwalifikowania do pobrania 1 jednostki KKCz metodą aferezy, bez względu na równoczesne pobieranie innych składników krwi i niezależnie od rodzaju poprzedniej donacji, musi być zachowany odstęp 8 tygodni od donacji krwi pełnej lub od donacji 1 jednostki KKCz lub granulocytów lub po nieudanej fazie zwrotu krwi przy aferezie, a po podwójnej erytroaferezie – 24 tygodni w przypadku kobiet i 16 tygodni w przypadku mężczyzn.
8. W przypadku zabiegów leukaferezy dopuszczalne jest indywidualne ustalenie odstępów między nimi w zależności od zastosowanej stymulacji i statusu dawcy krwi.
9. Odstępy między dwoma zabiegami trombaferezy są niezależne od liczby pobranych dawek terapeutycznych.
10. Po oddaniu komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej lub ze szpiku kostnego lub limfocytów dla biorcy jego komórek krwiotwórczych, dawca może oddać składniki krwi metodą aferezy nie wcześniej niż 12 tygodni po dniu zabiegu pobrania komórek krwiotwórczych lub limfocytów z krwi obwodowej, a w przypadku zabiegu pobrania komórek krwiotwórczych ze szpiku kostnego – nie wcześniej niż 24 tygodnie po dniu tego pobrania.
III
W szczególnych przypadkach – brak innego odpowiedniego dawcy i pilna potrzeba leczenia krwią lub jej składnikami, o ile odstępstwo od ilości lub częstotliwości donacji nie spowoduje istotnego wzrostu ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanej u dawcy – lekarz kwalifikujący może zezwolić na pobranie krwi lub jej składników od dawców krwi w ilości i z częstotliwością inną niż dopuszczona w niniejszym załączniku. Fakt ten musi być odnotowany w dokumentacji medycznej kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi, w tym musi zawierać stosowane uzasadnienie.
Lekarz w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi w zależności od ogólnego stanu zdrowia dawcy krwi może jednak ustalić dla danego dawcy inną dopuszczalną ilość krwi i jej składników oddawanych w ciągu roku oraz częstotliwość jej oddawania. Do dokumentacji medycznej kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi dołącza się stosowne uzasadnienie.
Stare zasady obowiązujące przed 11 maja 2024 roku
Oddałam krew 04 lipca 2024 , teraz chciałam przyjść 26 września, ale pani z krwiodawstwa sprawdziła że mogę przyjść dopiero 10 października. Dlaczego tak jest skoro minęło ponad 8 tyg
Witam serdecznie!
Proszę sprawdzić czy nie doszło do naruszenia przepisu dotyczącego 6 donacji (mężczyźni) / 4 donacji (kobiety) w roku (12 miesięcy wstecz).
Polecam korzystać z kalkulatora , najlepiej wpisać kalkulator oddawania krwi w google’u i otworzyć pierwsza lepsza stronę, gdzie można wybrać, co się oddaje , datę i donacje i najszybciej tam Pani zobaczy ?
Hej. Oddawałam krew w Częstochowie i w aplikacji wskakiwały mi donacje, a teraz pierwszy raz oddałam w innym mieście i nie wskoczyła automatycznie donacja. Jak to mogłabym rozwiązać i co zrobić, żeby donacje były automatycznie dodawane już z innego miasta? Czy są różne aplikacje do różnych miast?
Witam serdecznie!
Niestety nie da się na obecnym etapie tego rozwiązać. Krajowy Rejestr Dawców Krwi to 23 osobne bazy danych, wymieniające się tylko ze sobą danymi o osobach zdyskwalifikowanych. Tak więc nie zobaczysz jak rozumiem w aplikacji Bliscy Krewni donacji z innych regionów. Tylko 3 centra w Polsce dają dostęp online do historii donacji: Katowice, Poznań i Rzeszów. Na etapie pilotażu jest system e-krew https://krwiodawcy.org/kolejne-testy-systemu-e-krew
Cześć, niestety nie ma jednej aplikacji, ja oddawałam we Wrocławiu, teraz w Kstowicach nalicza się od nowa:(
W Katowicach jest aplikacja RCKiK – Bliscy Krewni, która jest połączona z ich bazą i to w niej widziała Pani swoje donacje. Jeżeli wyjechała Pani poza obszar działania RCKiK Katowice to tym samym nie może Pani liczyć na to, że pojawią się tam inne donacje, ale aplikacja umożliwia ręczne dodanie donacji.
Cześć, mam pytanie. Jezeli oddałem krew 18.07 to jest cień szansy na oddanie krwi 12 września?
Witam serdecznie!
Tak jest. Jakbyś podał RCKiK to może na ich stronie jest kalkulator donacji, który pozwala sprawdzić czy nadal doliczają ten 1 dzień czy już nie.
Chciałam zapytać czy to prawda, że kobieta, która rodziła (w ogóle) nie może oddać płytek krwi i dlaczego?
Witam serdecznie!
To zależy od RCKiK. Część wykonuje samodzielnie u kobiet badanie anty-HLA i wtedy dopuszcza ich do oddawania składników jeżeli wyszły negatywnie. Inne nie wykonują a przez to tak restrykcyjnie podchodzą do tej kwestii https://krwiodawcy.org/aktualizacja-wytycznych-dotyczacych-oznaczen-przeciwcial-anty-hla
Dzień dobry,
jaki jest wymagany poziom płytek krwi dla kobiety, a jaki dla mężczyzny, żeby móc zostać zakwalifikowanym do oddania płytek krwi? I czy są jakieś wymogi dot. wyników krwi dla oddawania osocza?
Witam serdecznie!
Rozporządzenie https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2022000127901.pdf mówi tak:
Liczba krwinek płytkowych: przynajmniej 150 × 10^9/l Wymagana w przypadku dawców poddawanych zabiegom trombaferezy.
Pobierając metodą trombaferezy > 5 × 10^11 krwinek płytkowych, zwraca się szczególną uwagę, aby liczba płytek u dawcy po donacji nie obniżyła się po zabiegu < 100 × 10^9/l
Dzień dobry, trochę się gubię.
Poproszę o podpowiedź.
Skoro oddałam pełną krew 31.05.2024, to kolejną mogę oddać 26.07.2024 czy 27.07.2024?
Witam serdecznie!
26.07 ale sprawdź na stronie RCKiK czy wprowadził u siebie te zmiany. Część RCKiK pisze, że systemy informatyczne nie zostały zaktualizowane do zmian przepisów przez co nie mogą przyjmować dawców na nowych zasadach.
Witam czy mogę oddać 18.07 jak wcześniej oddawałem 23.05
Witam serdecznie!
Tak, może Pan. Pod warunkiem, że nie jest to Pańska 7 donacja krwi pełnej w ciągu roku.
Witam jak oddałem krew 20.05.2024 to kiedy mogę oddać następny raz?
Witam serdecznie!
15/16 lipca.
Witam, jeśli ostatnio oddałam krew 23,05.2024 (kobieta) to kiedy mogę następny raz? 19.07.2024? A jak wygląda oddawanie osocza albo płytek krwinek i co ile mogę oddawać. 🙂
Witam serdecznie!
Tak możesz oddać 19.072024 pod warunkiem, że nie jest to 5 donacja krwi pełnej w ciągu 12 miesięcy. Oddawanie składników za pomocą aferezy https://krwiodawcy.org/metody-pobierania-krwi
Cześć,
Od jakiegoś czasu jestem dawcą. Proszę mi pomóc ustalić plan jak najwydajniej oddawać krew i składniki krwi, by w najkrótszym czasie oddawać w przeliczeniu na krew pełną najwiecej? Niestety nie mogę się dobrze w tym połapać i tyle co ustaliłem to krew + 3x osocze, a chciałbym więcej mieć oddanej krwi i składników. Mężczyzna 64kg
Witam serdecznie!
Jeżeli masz możliwość oddawać płytki to podwójne płytki najlepiej wychodzą. Każda donacja to 1 litr krwi pełnej. Możesz oddawać co 2 tygodnie.
Albo możesz też oddawać płytki krwi+osocze, ja w poniedziałek tak oddałem pierwszy raz i policzyli mi jako 1litr krwi pełnej ?