Harmonogram przyjęć a prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej przez ZHDK

Jednym z uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi (ZHDK) jest przywilej korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Przepisy regulujące to uprawnienie znajdują się w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r.  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

Art. 47c. 1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 ust. 1a i 1b, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi, żołnierze zastępczej służby wojskowej, cywilne niewidome ofiary działań wojennych, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych oraz osoby deportowane do pracy przymusowej mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Art. 43. 1. Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub”Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (…)

Jak to jest z prawem często się zmienia. Dzisiaj chciałem Wam przedstawić jedną z najnowszych nowelizacji przepisów, która może mieć w niektórych przypadkach wpływ na obsługę osób posiadających szczególne uprawnienia. Chodzi o zapis, który ma doprecyzować procedurę przyjmowania pacjentów pierwszorazowych i tych, którzy już się leczą w danej placówce.

Do procedury dołożono tzw. harmonogram przyjęć. Przepisy, o których teraz piszę zostały wprowadzone w ustawie z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2018r. poz. 2429). Dołożono w nich m.in. art 19a, który mówi wprost:

Art. 19a.

1. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne są udzielane każdego dnia w godzinach udzielania tych świadczeń, zgodnie z harmonogramem przyjęć prowadzonym przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

2. Świadczeniodawca umieszcza w harmonogramie przyjęć świadczeniobiorcę, wyznaczając termin udzielenia świadczenia w następujący sposób:

1) świadczeniobiorcy zgłaszającemu się po raz pierwszy:

a) w przypadku przyjęcia w dniu zgłoszenia – termin udzielenia świadczenia w dniu zgłoszenia,

b) posiadającemu prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej – termin udzielenia świadczenia ustalony w sposób, o którym mowa w art. 47c ust. 4,

c) innemu niż wymieniony w lit. a i b – termin udzielenia świadczenia wynikający z prowadzonej listy oczekujących na udzielenie świadczenia, zgodnie z art. 20;

2) świadczeniobiorcy kontynuującemu leczenie – termin udzielenia świadczenia wynikający z planu leczenia.

Niby nic szczególnego nie widać na pierwszy rzut oka. Normalne jest to, że osoba posiadająca uprawnienia dodatkowe i zgłaszająca się po raz pierwszy jest wpisywana na listę pacjentów poza kolejnością. Jednak zwróćmy uwagę co się dzieje w przypadku kolejnych wizyt. Według zacytowanego przepisu świadczeniobiorcy kontynuującemu leczenie wyznaczany jest termin udzielenia świadczenia wynikający z planu leczenia, czyli bez uwzględniania uprawnienia dodatkowego. Część osób pewnie napisze, że to również ma sens gdyż po co pacjent-ZHDK ma przychodzić szybciej jeżeli np. metoda leczenia lub efekty stosowania leków będą widoczne dopiero po określonym czasie. Oczywiście, zgadzam się z tym, że przychodzenie wcześniej nie ma sensu. Jednak chciałbym w tej chwili odesłać Was do artykułu https://krwiodawcy.org/pismo-rzecznika-praw-pacjenta-ministra-zdrowia-sprawie-pacjentow-szczegolnie-uprawnionych gdzie jedna z odpowiedzi Pana Rzecznika dotyczyła własnie uprawnienia obsługi ZHDK poza kolejnością przy kolejnych wizytach. Oto jej fragment:

(…) Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych nie ogranicza się do pierwszych wizyt. Pacjenci korzystający ze szczególnych uprawnień mogą z nich korzystać w całym procesie leczenia również podczas kolejnych wizyt. (…)

Pytanie brzmi jak rozumieć „kolejne wizyty”. Czy chodzi o te, które są w jednym ciągu w czasie leczenia. Czy np. jeżeli skończymy leczenie ale okaże się, że za rok znowu musimy umówić się na wizytę będziemy potraktowani jako „pierwszorazowi” z możliwością skorzystania z obsługi poza kolejnością czy też do tego uprawnienia nie będziemy mieli prawa.

Postanowiłem napisać do Ministerstwa Zdrowia by uspokoić i rozwiać wątpliwości, które się pojawiły. Poniżej możecie zapoznać się z interpretacją przepisów MZ w dwóch kwestiach:

  • obsługa poza kolejnością w kontynuacji leczenia
  • kolejność przyjęć w dniu umówionej wizyty

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10 października 2019 r., Departament Systemu Zdrowia uprzejmie informuje, że prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 47c ust. 1 ustawy o świadczeniach dotyczy wyłącznie przypadków, gdy świadczeniobiorca po raz pierwszy zgłasza się z danym problemem zdrowotnym do świadczeniodawcy (tj. wymagałby wpisu na listę oczekujących). W przypadku, gdy jest on już objęty leczeniem i korzysta z kolejnych świadczeń, jedynie wskazania medyczne (plan leczenia) powinny mieć wpływ na wyznaczenie terminu kolejnej porady pacjenta. W innym przypadku dopuszczalna byłaby sytuacja, w której świadczeniobiorca posiadający prawo do korzystania ze świadczenia poza kolejnością samodzielnie decyduje o częstotliwości udzielanych mu świadczeń, bez względu czy są one medycznie uzasadnione. Znajduje to odzwierciedlenie w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym zasady, o których mowa w art. 47c ust. 4 (sposób ustalania terminu dla świadczeniobiorców posiadających prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się w przypadku świadczeniobiorców zgłaszających się po raz pierwszy). W podanym przez Pana przykładzie, tj. kiedy pacjent zakończył leczenie i ponownie, z innej przyczyny wymaga świadczenia danej poradni, powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy.

Z poważaniem,
Z up. Dyrektora Departamentu
Michał Misiura
Naczelnik


Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego.

Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.z 2019 r.poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć ,wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. „harmonogramem przyjęć” stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu.

Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów  korzystanie ze świadczeń poza  kolejnością.  równocześnie należy przyjąć, że udzielanie  kolejnych  świadczeń u  danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.

Z poważaniem,

Wydział Programów Polityki Zdrowotnej

Departament Oceny Inwestycji


Podsumowując Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może korzystać z przywileju obsługi poza kolejnością w przypadku pierwszorazowej rejestracji jak i kolejnych wizyt pod warunkiem, że wynikają one ponownie z potrzeb leczniczych.

Podstawa prawna: https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042135Lj.pdf


Chcesz być na bieżąco z informacjami?

Zapisz się do newslettera

282 komentarze do “Harmonogram przyjęć a prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej przez ZHDK”

    • Witam serdecznie!
      Tak jak najbardziej legitymacja ZHDK pozwala na skorzystanie z rezonansu magnetycznego poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez podmiot listy oczekujących.

      Odpowiedz
  1. Witam czy idąc do lekarza internisty lub specjalisty i mając tytuł honorowego zasłużonego dawcy krwi mogło zostać obsłużony poza kolejnością wchodząc od razu do gabinetu lekarza czy muszę czekać co treścią osobę proszę o odpowiedź i podstawę prawną ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przepisy tak szczegółowo nie regulują uprawnienia. Podstawa prawna znajduje się w https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2022000256101.pdf art 43 i art. 47c. Trzeba więc opierać się o interpretacje podmiotów np MZ zy NFZ. Niestety bardzo często są one rozbieżne miedzy sobą.
      Oto interpretacja MZ dotycząca poradni i lekarza rodzinnego:
      Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego. Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. ?harmonogramem przyjęć? stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu. Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Jednocześnie należy przyjąć, że udzielanie kolejnych świadczeń u danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.

      Odpowiedz
  2. Dzień dobry. Jestem zasłużonym dawcą krwi 3 stopnia czy obowiązuje mnie szybsza wizyta do chirurga na wycięcie guza ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak przysługuje Panu uprawnienie obsługi poza kolejnością z tym, że jest to procedura leczenia szpitalnego a nie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nie ma określonego maksymalnego czasu w jakim powinien być Pan przyjęty.

      Odpowiedz
  3. Dzień Dobry,

    Zostało mi zalecone wyrwanie zęba (8-mki) zadzwoniłem do Poradni Chirurgii Stomatologicznej I dostałem odpowiedź że w przypadku zabiegów legitymacja zasłużonego honorowego dawcy krwi nie przysługuje przyjęcie poza kolejnością. Czy ta odpowiedź jest prawdziwa i zabieg ekstrakcji zęba nie nalerzy doprocedur objętych priorytetem? Zaproponowany mi termin zabiegu to maj 2026

    Odpowiedz
  4. Dzień dobry,
    W ramach wizyty u specjalnisty otrzymałem skierowanie na badanie usg. Czy na to badanie również przysługuje mi termin do 7 dni?

    Odpowiedz
  5. Dzień dobry,
    Prowadzę poradnię psychiatryczną. Zgłosił się telefonicznie ZHDK, że ma skierowanie na psychoterapię. Niestety czas oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii wynosi u mnie 2 lata, co wynika z liczby leczonych pacjentów i liczby psychoterapeutów. O konkretnym terminie przyjęcia na pierwszą wizytę pacjenci oczekujący w kolejce są informowani na 2 tygodnie przed terminem. Jak tu wobec tego interpretować prawny wymóg 7 dni na wykonanie pierwszorazowego świadczenia dla ZHDK? Moi „kolejkowi” pacjenci często podnoszą kwestię opisaną w nadrzędnym akcie prawnym (Konstytucja RP) o równym dostępie do świadczeń z zakresu ochrony zdrowia.

    Odpowiedz
  6. Dzień dobry, otrzymałem skierowanie na kolonoskopię czy mam prawo do wcześniejszego przyjęcia jako zasłużony honorowy dawca krwi ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jak najbardziej. Teraz jest tylko pytanie czy kolonoskopia będzie wykonywana w warunkach ambulatoryjnych czy szpitalnych. Obecnie badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) wykonywane są bez znieczulenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej albo w znieczuleniu w warunkach leczenia szpitalnego, wtedy gdy istnieją wskazania do hospitalizacji. W pierwszym przypadku taka procedura powinna być udzielona w ciągu maksymalnie 7 dni roboczych. W przypadku leczenia szpitalnego przepisy nie określają już dokładnie liczby dni w jakich musi być udzielone świadczenie. Wystarczy więc, że będzie wykonane w szybszym terminie niż dla pacjenta bez dodatkowych uprawnień.

      Odpowiedz
  7. Szanowni Panstwo,
    We Wrześniu miałem zabieg operacyjny przepukliny pachwinowej w Warszawskim szpitalu. Na początku października miałem zdjęcie szwów. Niestety z tygodnia na tydzień finalnie nie czuję się ok. Czuje dyskomfort, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dziś po prawie dwóch miesiącach poszedłem do szpitalnej rejestracji poradnii chrurgicznej, w celu kontrolnej wizyty. Odmówiono mi mówiąc, że obecnie nie ma terminów, najszybszy to koniec grudnia. Pomimo legitymacji i mówienia, iż przysłuchuje mi termin poza kolejnością w ramach kontynuacji leczenia, znegowano mnie i pokierowano, by udać się na sor, co jest karykaturalne. Co mogę zrobić w tym przypadku, skarga czy załatwienie na nowo skierowania do poradnii i szukanie terminu, na nowo, jako pierwszorazowy pacjent?

    Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  8. Dzień dobry,
    czy w przypadku skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne (do dział fizjoterapii) obowiązuje przywilej ZHDK, że świadczenie musi być udzielone w terminie nie później niż 7 dni od dnia zgłoszenia?

    Odpowiedz
  9. Witam serdecznie mam skierowanie na artroskopię kolana czy jako ZHDK mogę dostać się szybciej. Czas oczekiwania w moim mieście jest od 3 do 10 lat.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przysługuje obsługa poza kolejnością. Jednak proszę pamiętać, że dla takich procedur, które nie należą do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie został okreslony maksymalny czas oczekiwania.

      Odpowiedz
  10. Dzień dobry,
    mam skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego (NFZ) do Poradni Genetycznej (NFZ) w celu wykonania badania obciążeniem chorobami nowotworowymi oraz drugie skierowanie na wycięcie zmiany na ręce czy w tych dwóch przypadkach również mogę skorzystać z prawa poza kolejnością? ponieważ do poradni są terminy na za 2/3 lata

    Odpowiedz
  11. Witam. Czy to prawda, że posiadając legitymację ZHDK 3 stopnia rejestrując się do lekarza specjalisty tj. laryngologa, gastrologa na NFZ w rejestracji muszą mi znaleźć termin nie dłuższy niż 2 tygodnie od dnia rejestracji?

    Odpowiedz
  12. Jest sprawa.
    Szpital na Banacha w Warszawie zniósł pierwszeństwo przyjęć poza kolejnością osób uprawnionych. Chodzi o pierwszeństwo w obsłudze ambulatoryjnej czyli pobrania krwi do badań. Tłumaczy to tym, że przychodzę w dniu badania wg harmonogramu i w ten dzień jestem obsłużona, ale muszę pobrać numerek. I tak się czeka tam 2 godziny na oddanie krwi na badania.
    Mocno się zastanawiam czy mają do tego prawo?

    Odpowiedz
  13. Witam. dzisiaj podczas zapisywania się na USg odmówiono mi wcześniejszego terminu. Pani twierdziła ze nie należy się wczesniejszy termin i podała mi jakis paragraf ale nie zdążylem zapisac. Czy to prawda ,czy tylko wymówka Pani, żeby mnie nie zapisać poza kolejnością. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  14. Czy jeżeli jestem ZHDK i potrzebuje skorzystać ze świadczeń dla mojego 2 letniego dziecka czy powyższe przywileje też obowiązują?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Uprawnienie dotyczy tylko osoby uprawionej a więc posiadającej tytuł ZHDK. Nawet jeżeli dana osoba jest „podpięta” pod ubezpieczenie dawcy krwi to nie uzyskuje przywileju.

      Odpowiedz
  15. Witam
    Czy Uzdrowiskowe Leczenie Szpitalne też przysługuje na ZHDK poza kolejnością. Bo zostałem dodany do kolejki z numerem 223?

    Odpowiedz
  16. Dzień dobry,
    Czy rehabilitacja typu Fonofereza/Krioterapia/Laser powinny być wykonywane poza kolejnością?
    Czy tylko sama konsultacja z fizjoterapeuta? A na rehabilitacje już powinienem czekać 2-3 miesiace jak każdy?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Do obu masz prawo przyjęcia poza kolejnością. Z tym, że do lekarza muszą Cię przyjąc w maksymalnie 7 dni roboczych natomiast przy zabiegach nie ma określonego tego terminu co powoduje ze strony podmiotów nadużycia.

      Odpowiedz
  17. Czy w prywatnych placówkach takich jak np lux med też obowiązuje przyjęcie honorowego zadłużonego dla narodu poza kolejnością?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu nie ma przywilejów. Przywileje ma Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Jeżeli przyjęcia są wykonywane w ramach umowy z NFZ to tak, jeżeli nie to placówka w regulaminie decyduje o tym.

      Odpowiedz
  18. Dzień dobry.
    Mam skierowanie na tomograf z prywatnego gabinetu, jestem zasłużonym krwiodawcą i również zasłużony dla narodu. Bez kolejki rozumiem, że tak ale czy muszę płacić za badanie ?

    Odpowiedz
  19. Przyjmowanie poza kolejnością do specjalisty, jaki jest maksymalny czas oczekiwania? Jestem honorowym dawcą krwi I-go stopnia. Drugie pytanie, czas oczekiwania na operację? I kolejne, co w przypadku gdy czas oczekiwania jest dużo dłuższy niż, ten który być powinien, bądź jest odmowa przyjęcia poza kolejnością. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Do specjalisty maksymalny czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 7 dni roboczych. Rozumiem, że jest Pan Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi I-go stopnia? Kiedyś istniał też tytuł Honorowego Dawcy Krwi I stopnia i on nie daje przywilejów.

      Odpowiedz
  20. Czy jeśli otrzymałem skierowanie na operację przegrody nosowej to mogę wykorzystać legitymację zasłużonego honorowego dawcy krwi, żeby zostać przyjętym poza kolejnością? Njbliższy termin w moim mieście jest na 2025.

    Odpowiedz
  21. Dostałem skierowanie do psychologa, ale wszędzie słyszę że nie ma wolnych miejsc. Pani w jednej poradni powiedziała mi że mam dzwonić za dwa tygodnie, to może uda się zapisać na jeszcze miesiąc później. Czy jako ZHDK, nie powinienem mieć jakiegoś pierwszeństwa? Co mogę zrobić?

    Odpowiedz
    • Dzwoniąc od razu mówisz, że jesteś ZHDK i pani w rejestracji powinna Cię wcisnąć w jakiś nieodległy termin. Przygotuj sobie nr i datę wystawienia legitymacji (ewentualnie jej skan), bo będziesz musiał to podać lub przesłać mailem)

      Odpowiedz
  22. Dzień dobry. Lekarz rodzinny dał mi skierowanie do ortopedy, poszłam na wizytę i od ortopedy otrzymałam kolejne skierowania: na rezonans i rehabilitację. Czy mogę użyć legitymacji zasłużonego dawcy krwi zapisując się na rezonans i rehabilitację?

    Odpowiedz
  23. Witam. Czy będąc zhdk obowiązuje mnie kolejka do specjalisty. Nie chodzi mi o termin 7 dni tylko o wchodzenie w wyznacozny dzień gdzie czeka juz milion ludzi?

    Odpowiedz
  24. Jestem po wizycie u lek. w gabinecie rehabilitacji Otrzymałam skierowanie na oddział dzienny na rehabilitację na 3 tygodnie W jakim czasie powinnam być przyjęta do oddziału ? Jestem zasłużonym dawcą krwi

    Odpowiedz
  25. Dzień dobry,
    Czy jeśli mam skierowanie na specjalistyczne badanie, to również powinienem być przyjęty w pierwszym terminie, a nie np. za 5miesiecy? I czy działa to w każdej placówce do której się zgłoszę?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Działa tam gdzie podmiot wykonuje świadczenia w ramach NFZ. Obsługa poza kolejnością w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej powinna być udzielona w maksymalnie 7 dni roboczych, wszystkie pozostałe świadczenia poza kolejnością.

      Odpowiedz
      • Witam, jeżeli chciała bym się zapisać na rezonans magnetyczny stawu skokowego posiadając książeczkę zadłużonego honorowego dawcy krwi to czy przy tym badaniu również uwzględniane są przywileje z szybszym terminem?

        Odpowiedz
  26. Mam pytanie czy mam jakieś uprawnienia.. ponad 10 lat temu oddałam 3 lub 4 razy krew.. poźniej ze względów zdrowotnych już nie mogłam.. czy to w jakikolwiek sposób może mi pomóc np. przy ustalaniu terminów do lekarza? czy to wogóle daje mi jakiekolwiek uprawnienia
    mam starą książeczkę honorowego dawcy krwi z pieczątkami potwierdzającymi oddanie krwi

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.