Ulgi w komunikacji miejskiej

Dawcy, który oddał honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobieta), 6 litrów krwi (mężczyzna) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Jednym z przywilejów, jaki mogą mieć zasłużeni krwiodawcy jest możliwość poruszania się bezpłatnie lub z określoną ulgą (50% czy 75%) komunikacją miejską. Niestety część rad gmin nadaje takie uprawnienie dopiero po oddaniu 15/18 litrów krwi. Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na danym terenie jest Gmina Miasta. Oznacza to, że ulga ta jest ulgą gminną. Dany organ uchwałodawczy (rada gminy, rada miasta) poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego samodzielnie ustala przepisy dotyczące sposobu przyznawania zniżek. W/w ulga może obowiązywać tylko w mieście lub także za granicami administracyjnymi tegoż miasta. Dla ułatwienia umieszczam spis ponad 100 miast w których taka zniżka występuje. Staram się na bieżąco aktualizować wykaz miejscowości oraz źródła przepisów prawnych. W przypadku zauważonych błędów lub nieprawidłowości proszę o kontakt. Jeżeli znasz jakieś miasto, które udziela krwiodawcom zniżek na komunikację miejską a nie ma go na liście napisz do mnie: admin(małpa)krwiodawcy.org. Na chwilę obecną na spisie znajdują się 133 miasta.

37 komentarzy do “Ulgi w komunikacji miejskiej”

  1. Dzień dobry,
    Mąż oddał 18 litrów krwi, chciał odebrać darmowy bilet, ale nie chcieli mu go wydać przez jakiś nieopłacony mandat z 2008 r. Jeździł do biura MPK, tamci odesłali go do komornika, komornik o niczym nie wie. Co możemy dalej z tym zrobić?

    Odpowiedz
    • “ale nie chcieli mu go wydać przez jakiś nieopłacony mandat z 2008 r. ”

      A na jakiej podstawie prawa? Na podstawie własnego “niechciejstwa”? MPK jest jednostką organizacyjną JST; działa na podstawie prawa i w granicach prawa – również (a nawet przede wszystkim) w granicach uchwał właściwych terytorialnie JST, które powołały MPK do gospodarczego życia.

      Druga sprawa: MPK nie wystawia mandatów a jakiekolwiek roszczenia MPK z tytułu “mandatu” przedawniają się po roku od daty zapłaty wskazanej na “mandacie” (vide Prawo przewozowe).

      “komornik o niczym nie wie”

      To znaczy, a przynajmniej jest taka szansa, że MPK nigdy nie wystąpiło do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Wszystko zatem wskazuje na to, że przedawniony jest nie tylko “mandat”, ale przedawniona również możliwość egzekucji długu przy pomocy komornika. Ale to nie znaczy, że długu nie ma. Dług nadal jest. MPK może go legalnie egzekwować, ale już nie przy pomocy komornika. Czyli w praktyce nic nie może… Chyba, że JST “zneutralizowała” dłużników właśnie uchwałą wykluczającą ich z dostępu do przewidzianych ulg.

      “Co możemy dalej z tym zrobić?”

      Przede wszystkim zapoznać się z treścią uchwały, bo być może JST, co jest zrozumiałe, wyklucza dłużników JST (a zatem i MPK) z możliwości objęcia ich przywilejem ulgowych przejazdów.
      Jeśli takiego zapisu w uchwale nie ma, to NA PIŚMIE, o paradoksie!, wezwać Prezydenta/Burmistrza do zaprzestania naruszeń… prawa. Tak, naruszeń prawa. I wezwać do wydania biletu: wezwać go do wykonania uchwały Rady Miasta/Gminy. W wezwaniu do Prezydenta/Burmistrza należy wyczerpująco opisać sprawę i złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kontrolnego w podległej mu jednostce organizacyjnej (MPK) w części dotyczącej prawidłowości wydawania ulgowych biletów. Zwrócić uwagę na podejrzenia wskazujące na działania pracowników MPK ukierunkowane na, być może, wymuszenie od ZHDK korzyści majątkowej za wydanie bezterminowego biletu – zarzut korupcyjny, bo innego racjonalnego uzasadnienia dla zachowania pracowników MPK przecież nie ma…

      NIEZALEŻNIE od powyższego, doczytać w uchwale jaki dokument uprawniający do ulgi należy posiadać podczas kontroli, bo być może dopuszczalna jest podróż bez biletu – np. z wpisanym do książeczki zaświadczeniem o oddaniu 18 litrów krwi (wpis do otrzymania w RCKiK).

      Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zapłacić dług, bo on dalej jest, no i… cieszyć się przywilejem ulgowych przejazdów 🙂

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.