Ankiety dla dawców krwi

krwiodawstwo

Przed oddaniem krwi lub jej składników kandydat na dawcę musi każdorazowo wypełnić ankietę dotyczącą jego stanu zdrowia. Ankieta jest pobierana w okienku rejestracji. Znajdują się w niej pytania które krwiodawca musi starannie przeczytać a następnie na nie rzetelnie i zgodnie z prawdą odpowiedzieć. Oprócz informacji o przebytych chorobach i obecnym stanie zdrowia w formularzu podaje się również swoje dane osobowe, które zostają umieszczone w zbiorze danych osobowych prowadzonym przez dane Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pytania w arkuszach w poszczególnych RCKiK mogą się nieznacznie od siebie różnić.

Przykładowe pytania jakie możecie znaleźć w kwestionariuszu dla dawcy możecie zobaczyć na stronie: http://www.darkrwi.info.pl/kwestionariusz/

Podziel się na:Share on Facebook1Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

31 myśli nt. „Ankiety dla dawców krwi

 1. Rafał

  Witam
  Bylem wczoraj oddac krew, lekarz na wizycie zaproponowal mi oddanie plytki krwi pierwszy raz od 2011 roku, zgodzilem sie i powiedzialb ze to trwa okolo jednej godziny i po oddaniu tych plytek bede mogl przyjsc za cztery tygodnie ponownie oddac krew. Czekajac po odbior wynikow zawolano mnie do innego lekarza i powiedziano mi czy moge oddac krew pelna bo skladnikow plytek beda mieli za duzo, zgodzilem sie i oddalem pelna krew.
  Od czego zalezy ze oddajac plytki krwi moge przyjsc za 4 tygodnie ponownie, a pelna krew po 2 miesiacach?
  Czy oddajac plytki krwi to jest taksamo zapisane w ksiazeczce jak bym oddal pelna krew?
  Jakie moga wystapic obiawy niepozadane po oddaniu plytek krwi?
  Czy po oddaniu plytek krwi czy po miesiacu mozna je ponownie oddac czy juz nie?
  Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Krew pełni różne funkcje w organizmie: dostarcza komórkom tlen, zabiera dwutlenek węgla, stanowi barierę obronną ustroju. Każda z tych funkcji jest wykonywana przez inny składnik krwi. Najwięcej i najbardziej „odpowiedzialne” zadania spełniają krwinki czerwone. Oznacza to, że najbardziej obciążającymi donacjami są donacje krwinek czerwonych oraz krwi pełnej. Przy oddawaniu osocza czy płytek organizm „mniej” traci gdyż oddaje się tylko jeden ze składników a nie wszystkie jak w przypadku krwi pełnej. W związku z tym przerwy między oddaniami mogą być krótsze. Długość przerw reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Podstawowe przerwy masz opisane tutaj https://krwiodawcy.org/przerwy-miedzy-donacjami W książeczce masz wpisywane donacje, które oddałeś. Przykładowe pieczątki zobaczyć możesz na samym dole podstrony https://krwiodawcy.org/metody-pobierania-krwi Po oddaniu płytek w związku z długością zabiegu możesz mieć bardziej odczuwalny ból ręki z której oddawałeś. Żadnych dodatkowych objawów nie powinno być.

   Odpowiedz
 2. Rafał

  Witam :)
  Mam takie pytanie.
  Jestem Honorowym Dawcą Krwi już od 2011 roku i oddałem 17 razy po 450ml.
  Gdzie mogę znaleźć w Szczecinie baseny czy siłownie, w których ceny biletów są zniżki przez to, że jestem Honorowym Dawcą Krwi?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Niestety ale według naszej wiedzy przyjmowanie betablokerów powoduje dyskwalifikację kandydatów na dawców. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w RCKiK.

   Odpowiedz
 3. Wiktoria

  Chciałabym zapytać czy założenie 2 małych szwów jest zaliczane do drobnych zabiegów chirurgicznych czy większych ?

  Odpowiedz
 4. Kozlovska Aga

  witam????oddaje krew od 2004 roku i mam już na liczniku ok 12 litrów. ostatnio jak by łam oddać krew przy wywiadzie lekarka zapytała o żylaki wiec pokazalam jakie mam. założyła mi bana dożywotnio. kazała mi zrobić usg żył i wtedy ewentualnie ściągnie mi bana.na usg nie wyszło ze jest źle tylko ze jest żylaki ale jest drożny itp. dziś jak u niej byłam to i tak mi powiedziała że mam dalej dożywotni zakaz oddawania krwi. czy mogę się jakoś od jej decyzji odwołać?

  Odpowiedz
 5. Agnieszka

  Witam mam pytanie czy 2 miesiące po zabiegu usunięcia torbieli włosowej mogę oddać krew ?

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Według lekarzy i przepisów są dwa rodzaje zabiegów: małe i duże zabiegi operacyjne. To do którego należy w/w zależy od lekarza w RCKiK. Ciężko więc jednoznacznie powiedzieć czy wystarczy 2 miesiące. Zgodnie z przepisami mały zabieg to karencja 1 tydzień, duży to zależnie od RCKiK 4 lub 6 miesięcy.

   Odpowiedz
 6. Kinga

  Dzień dobry!
  Jestem dawcą krwi od 2 lat. Niedawno rozpoczęłam kuracje zwalczającą trądzik i zażywam Tetralysal (300 mg). Zastanawiam się czy nadal mogę oddawać krew czy muszę zaczekać do skończenia kuracji.
  Pozdrawiam ;)

  Odpowiedz
 7. Patrycja

  Witam, chciałabym zadać jedno ważne pytanie. Bardzo bardzo chciałabym móc oddawać krew czy zostać potencjalnym dawcą szpiku, ale nie jestem pewna czy mogę. Mam niewielką łuszczycę. Nie jest ona w żaden sposób leczona. Słyszałam z różnych źródeł różne informacje, także to jest dla mnie niejasne : „choroby autoimmunologiczne nie poddające się dobrej kontroli leczniczej ? do indywidualnego ustalenia”.

  Odpowiedz
 8. Monika

  Witam, chciałabym oddać krew ze wskazaniem. Gdzie powinnam się udać? Potrzebne jest mi do tego jakieś zaświadczenie?
  Dodam, że najbliższy punkt oddania krwi znajduje się w odległości ponad 30 km ode mnie, dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym to zrobić gdzieś bliżej, w przychodni, lub ośrodku zdrowia, ewentualnie szpitalu.

  Odpowiedz
 9. Natalia

  Mam pytanie pare lat temu oddawałam krew , gdyz wrodzinie mamy honorowych dawców krwi i chciałam to kontynłowac . Podczas badan wyszedł jakiś błąd serologiczny i wpisali mnize ma żółtaczke typu b potem z warszawy albo poznania dostalam badania ze jest wszystko w pozadku ze to tylko blad. Lekarz z opola mnie nie wykreślił i w woj opolskim niemoge odawac krwi a w innych moge jak to zrobic abym w soim woj mogla oddawc krew??

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Tak. Padaczka jest powodem stałej dyskwalifikacji.

   Poważne choroby układu pokarmowego (w tym schorzenia wątroby), oddechowego, moczowego, nerwowego (szczególnie padaczka, nawracające choroby psychiczne, organiczne schorzenia układu nerwowego oraz przewlekłe choroby OUN ? ośrodkowego układu nerwowego).

   Odpowiedz
 10. Marek

  Witam,
  czy pobyt w Bułgarii we wrześniu tego roku dyskwalifikuje mnie do oddania krwi na przełomie październik/listopad tego roku?

  Odpowiedz
 11. Zuza

  Witam, czy usunięcie woreczka żółciowego dyskwalifikuje mnie na 6 miesięcy z oddawania krwi?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 12. Alicja

  Witam, mam pytanie odnośnie przeciwwskazań do oddawania krwi. Czy kołatanie serca, które zdarza się średnio 3/4 razy w tygodniu (czasami częściej) wyklucza mnie z możliwości oddania krwi?

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Powinnaś zadzwonić do RCKiK i poprosić o połączenie bezpośrednie z lekarzem. Niestety możesz zostać zdyskwalifikowana. Dodatkowo mam pytanie: czy jesteś w związku z tymi problemami z sercem pod kontrolą lekarza specjalisty?

   Odpowiedz
 13. Seliga Rafal

  Od dalej 50litrow krwi i jej skladnikow i jestem bardzo dumny ile osobom dalem życie.
  Zachęcam do oddania KRWI

  Odpowiedz
 14. Joanna Hoffman

  Witam, czy osoby z niedoczynnością tarczycy mogą oddać krew (BRh-). Osoba jest pod stałą opieką endokrynologa, niedoczynność jest leczona (przyjmowanie Eutyroxu 75), parametry krwi są w normie.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. krwiodawca Autor wpisu

   Witam serdecznie!
   Niedoczynność tarczycy stanowi przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście każdy lekarz podejmuje decyzję na podstawie wywiadu z pacjentem. Przyjmowanie leku też może być problemem. Nie pobiera się w tym okresie od dawcy krwi. Najlepiej zapytaj się w punkcie w którym chcesz oddać. Jeżeli masz daleko to zadzwoń aby nie iść na próżno.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>