Wolne również po 24:00?

Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1994 r. I PZP 49/93,

Jak wiecie osobie, która oddała krew przysługuje zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach; zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
Podstawą jest https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D19960281.pdf a w przypadku służb mundurowych https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20140502L.pdf
Jednak problem pojawia się wtedy gdy ktoś pracuje na zmiany i jego zmiany kończą się w dniu następnym. Niektórzy pracodawcy proszą 🙂 aby przyjść na 00:00 do pracy gdyż wolne obowiązuje w dniu w którym się oddało krew. Oto Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1994 r. I PZP 49/93, na którą można się powołać. Mimo iż nie dotyczy typowo krwiodawstwa to jednak w ostatnim akapicie skład daje do zrozumienia, że dzień wolny przysługuje na całą dniówkę, czyli np do 6:00 rano dnia następnego a nie tylko do 24:00.

<hr>

Aktualizacja 22.01.2016
Narodowe Centrum Krwi przy okazji innej sprawy przedstawiło swoje stanowisko na temat czasu na jaki zostaje wystawione zaświadczenie. W piśmie pada m.in. stwierdzenie:

Należy mieć na uwadze, że z zaświadczenia powinno wynikać, iż krwiodawcy przysługuje w związku z oddaniem krwi zwolnienie od pracy w konkretnym dniu, przez co należy rozumieć, iż zwolnienie to przysługuje nie dłużej niż do końca dnia kalendarzowego; tj do godz. 24:00.

1 komentarz do “Wolne również po 24:00?”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading