DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi na konkretną osobę

Zaświadczenie o oddaniu krwi dla konkretnej osoby

Zaświadczenie o oddaniu krwi dla konkretnej osoby

Trzy miesiące temu w jednym z naszych artykułów „Koniec wystawiania zaświadczeń o oddanej krwi” pisaliśmy o tym, że Narodowe Centrum Krwi (NCK) wydało polecenie Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) zabraniające wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi dla konkretnego pacjenta. NCK tłumaczyło potrzebę wydania takiego polecenia tym, że w niektórych palcówkach lekarze uzależniali przeprowadzenie danego zabiegu od zebrania odpowiedniej ilości krwi przez najbliższych pacjenta. W Polsce działanie takie jest zabronione. Zakaz taki jest zapisany w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm).
W środowisku krwiodawców oraz w mediach rozgorzała gorąca dyskusja na temat tego czy taka decyzja nie wpłynie przypadkiem negatywnie na liczbę dawców oraz ilość oddań krwi. Część krwiodawców mylnie zrozumiało, że nie będzie można już oddawać krwi dla konkretnej osoby. Pismo o którym wspomnieliśmy na początku artykułu nie zakazuje bowiem oddawania krwi dla danego pacjenta a tylko wprowadza zakaz wydawania potwierdzeń o tym, że takie oddanie miało miejsce. Oznacza to, że kategoria krwiodawców tzw. rodzinnych nadal będzie istniała.
Cześć centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa rzetelnie informowała o tym, że rzeczywiście zaświadczenie nie zostanie wydane ale dane biorców dla których krew jest oddawana będą od tej chwili wprowadzane do systemu komputerowego (Krajowego Rejestru Dawców Krwi).

– To nieporozumienie – wyjaśnia Małgorzata Szafran z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Rzeczywiście nie wydajemy już zaświadczeń. To nie znaczy jednak, że nie można już oddawać krwi na rzecz konkretnych pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy dawca oddaje krew na rzecz konkretnego człowieka, to i tak służy ona wszystkim pacjentom. I dodaje: – To, że przestaliśmy wydawać zaświadczenia, to nie była nasza decyzja, wszystkie stacje w kraju dostały takie zalecenie z Narodowego Centrum Krwi.
żródło: gazeta.pl

Jednak zdarzały się pojedyncze przypadki kiedy to personel stacji twierdził, że nie ma już możliwości oddawania krwi dla konkretnej osoby. Dla pewności poprosiliśmy NCK o potwierdzenie czy można oddawać krew ze wskazaniem. W załączniku oficjalna odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Odpowiedź Narodowego Centrum Krwi w sprawie zakazu wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi na konkretną osobę.

10 komentarzy

 • Tomasz

  Witam,
  Proszę o przekazanie w/w informacji w Centrum Krwiodawstwa w Krakowie (ul. Rzeźnicza), gdyż w dniu dzisiejszym została mi właśnie taka możliwość odmówiona.

 • Ada

  Witam jeśli oddam krew w innym województwie niż jest potrzebna na daną osobę to czy zostanie ona przetransportowana do wybranego oddziału ? Czy lepiej oddać tam gdzie jest potrzebna

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Można spokojnie oddać w innym województwie ponieważ nawet krew oddana w miejscowości w której pacjent przebywa w szpitalu nie jest jemu przekazywana bezpośrednio. Dany biorca otrzymuje krew z centrum krwiodawstwa, którą bank krwi ma już przebadaną natomiast krew oddana na jego „konto” w czasie akcji zostaje przeznaczona innym potrzebującym. Dzieje się tak z powodu zasady anonimowości, która obowiązuje w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Zarówno biorca jak i dawca nie mogą znać się nawzajem.

 • M

  Czy coś się znowu zmieniło w kwestii oddawania krwi na konkretną osobę?
  Ośrodki terenowe odmawiają, mimo okazywania im wyjaśnienia, które jest zamieszczone na tej stronie i pod linkiem.

  • krwiodawca

   Nic się nie zmieniło. Oddawanie krwi na konkretną osobę nadal funkcjonuje tylko tak jak już pewnie wiesz nie są wydawane zaświadczenia potwierdzające takie oddanie. Byłem w piątek oddać krew i normalnie przyjmowano karteczki z danymi pacjenta.

   • radek

    te karteczki i tak lądują potem w koszu 🙂 wiem bo tam pracuję i stosuje się to po to aby więcej ludzi oddawało krew 🙂

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016