Zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi na konkretną osobę

Trzy miesiące temu w jednym z naszych artykułów “Koniec wystawiania zaświadczeń o oddanej krwi” pisaliśmy o tym, że Narodowe Centrum Krwi (NCK) wydało polecenie Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) zabraniające wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi dla konkretnego pacjenta. NCK tłumaczyło potrzebę wydania takiego polecenia tym, że w niektórych palcówkach lekarze uzależniali przeprowadzenie danego zabiegu od zebrania odpowiedniej ilości krwi przez najbliższych pacjenta. W Polsce działanie takie jest zabronione. Zakaz taki jest zapisany w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm).

W środowisku krwiodawców oraz w mediach rozgorzała gorąca dyskusja na temat tego czy taka decyzja nie wpłynie przypadkiem negatywnie na liczbę dawców oraz ilość oddań krwi. Część krwiodawców mylnie zrozumiało, że nie będzie można już oddawać krwi dla konkretnej osoby. Pismo o którym wspomnieliśmy na początku artykułu nie zakazuje bowiem oddawania krwi dla danego pacjenta a tylko wprowadza zakaz wydawania potwierdzeń o tym, że takie oddanie miało miejsce. Oznacza to, że kategoria krwiodawców tzw. rodzinnych nadal będzie istniała.
Cześć centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa rzetelnie informowała o tym, że rzeczywiście zaświadczenie nie zostanie wydane ale dane biorców dla których krew jest oddawana będą od tej chwili wprowadzane do systemu komputerowego (Krajowego Rejestru Dawców Krwi).

– To nieporozumienie – wyjaśnia Małgorzata Szafran z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Rzeczywiście nie wydajemy już zaświadczeń. To nie znaczy jednak, że nie można już oddawać krwi na rzecz konkretnych pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy dawca oddaje krew na rzecz konkretnego człowieka, to i tak służy ona wszystkim pacjentom. I dodaje: – To, że przestaliśmy wydawać zaświadczenia, to nie była nasza decyzja, wszystkie stacje w kraju dostały takie zalecenie z Narodowego Centrum Krwi.
żródło: gazeta.pl

Jednak zdarzały się pojedyncze przypadki kiedy to personel stacji twierdził, że nie ma już możliwości oddawania krwi dla konkretnej osoby. Dla pewności poprosiliśmy NCK o potwierdzenie czy można oddawać krew ze wskazaniem. W załączniku oficjalna odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Odpowiedź Narodowego Centrum Krwi w sprawie zakazu wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi na konkretną osobę.

50 komentarzy do “Zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi na konkretną osobę”

 1. Witam czy jak oddaję krew konkretnej osobie to też należy mi się 1 lub 2 dni wolnego od pracy? Jeśli tak to jak mam to udowodnić pracodawcy skory w tym wypadku nie jest wystawiane zaświadczenie?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie jest wystawiane zaświadczenie potwierdzające, że oddałeś krew na konretnego pacjenta. Jest natomiast wystawiane ogólne zaświadczenie, że oddałeś krew.

   Odpowiedz
 2. W sytuacji, gdy chcę oddawać krew i pojawię się w placówce, a okaże się, że z jakiegoś powodu oddawać jej nie mogę (np. badania wyjdą niekorzystne, zemdleję w trakcie pobierania), czy otrzymam zaświadczenie potwierdzające próbę oddania i zwolnienie z pracy w określonych godzinach?

  Odpowiedz
 3. Czy w sytuacji, gdy chcę oddawać krew i pojawię się w placówce, a okaże się, że z jakiegoś powodu oddawać jej nie mogę, otrzymam zaświadczenie potwierdzające próbę oddania i zwolnienie z pracy w określonych godzinach? Co w sytuacji, gdy od rana nie byłam w pracy, bo chciałam oddawać w godzinach popołudniowych, ale okazało się, że moja krew nie nadaje się do oddania? Czy otrzymuję zwolnienie za cały dzień?

  Odpowiedz
 4. Witam serdecznie wszystkich Dawców.
  Proszę o pomoc i opinię prawną co do niżej przedstawionego problemu.

  Oddając krew poprosiłem aby trafiła ona bezpośrednio do konkretnej osoby bo była to sytuacja pilna. Poinformowałem dzień wcześniej “przełożonego” z tym, że jego widzi misie stwierdził że mam być w pracy. Biorąc pod uwagę rangę oddania krwi dla ratowania życia ludzkiego odmówiłem sugerując się tymże faktem. Tenże “przełożony” oczekuje ode mnie potwierdzenia że moja krew została oddana dla konkretnej osoby w sposób. Moje pytanie jest takie czy może on zadać takiego zaświadczenia oraz czy oddział RCKiK może je wystawić?

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

  Odpowiedz
 5. Czy można w jakiś sposób “przepisac” ilość oddanej krwi z rckik Wałbrzych do rckik Wrocław? Aktualnie oddaje już tylko we Wrocławiu i fajnie by było mieć całość w jednym miejscu

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Możesz podać dane. Jednak pamiętaj, że oddawanie na konkretną osobę nie odbywa się tak, że Twoja krew do niej trafia. RCKiK pobraną od Ciebie krew przekazuje do banku natomiast z banku przebadaną, odpowiedniej grupy wysyła do szpitala gdzie jest pacjent. Nie otrzymasz tez potwierdzenia oddania krwi na konkretną osobę. Ma to zapobiec powstania zależności między dawca a biorcą oraz zachowaniem zasady anonimowości.

   Odpowiedz
  • Mam pytanie , w roku 1985 oddalam krew do zabiegu dla koleżanki okazało potem ze chodziło o aborcje która była przeprowadzone w szpitalu. Mam spory dylemat moralny czy zrobiłam coś złego i czy gdybym krwi nie oddala to dziecko by żyło. Czy lekarz miał prawo prosić o krew w takim przypadku ? Chyba wszystkie aborcje odbywają sie dzięki temu ze ktoś oddal krew nawet o tym nie wiedząc albo wzięto czyjąś krew. Czy to moralne ?

   Odpowiedz
   • Witam serdecznie!
    Jeżeli chodzi o możliwości ze strony dawcy krwi to nie może on w żaden sposób zgłosić sprzeciwu do czego krew lub dla kogo nie może być przekazana jego krew. Oddając krew zezwalamy na jej wykorzystanie w każdy możliwy sposób. O tym dla kogo jest przeznaczana i na jaki zabieg decydują lekarze ze szpitala składającego do centrum krwiodawstwa zlecenia na dostawę krwi. Centrum również nie może odmówić przekazania krwi na dany konkretny zabieg. Nie mamy więc jakiegokolwiek wpływu na to czy nasza krew jest wykorzystywana w takim a nie innym sposób.

    Odpowiedz
    • Bardzo dziekuje. Osoba która miała aborcje twierdzi ze były przepisy ze trzeba oddać krew do zabiegu i zabieg by sie moze nawet nie odbył gdybym nie oddała krwi dla niej. Proszę o odpowiedz czy to prawda. Martwię sie tym.

     Odpowiedz
     • Przepis, który mówi o tym, że RCKiK nie przekazują informacji o przekazaniu krwi na konkretnego biorcę istnieją dopiero od 1997 roku. Ciężko więc nam jest ocenić czy takie uzależnienie przeprowadzenia zabiegu mogło istnieć przed tą datą.

 6. Witam,
  mam pytanie bliska mi osoba będzie miała operację w Klinice w Warszawie. Ordynator powiedział, że do operacji musimy załatwić co najmniej 4 osoby, które oddadzą krew dla tej osoby konkretnie w tej klinice. czy może od nas tego wymagać? czy nie wystarczy oddać krwi w jakimkolwiek innym bliższym nam szpitalu z przeznaczeniem dla konkretnej osoby na operację z podaniem Szpitala i oddziału?

  Odpowiedz
 7. Jestem bardzo zadowolony z tego, że oddanie ze wskazaniem znika i mam nadzieję, że aktualna forma służąca tylko do celów statystycznych zostanie usunięta. Dlaczego?
  1. Wielu potencjalnych dawców krwi w związku z krążącymi nieprawdziwymi informacjami o tym, że krew dawcy trafi bezpośrednio do osoby przez niego wskazanej decyduje się oddać krew. W moim przekonaniu budowanie czegoś na kłamstwie jest niemoralne. Każdy ma prawo do prawdziwej informacji, a Narodowe Centrum Krwi powinno promować fakty.
  2. Nadal czytam na forach prośby rodzin o oddanie krwi komuś z rodziny, bo lekarz wymusił na nich takie zachowanie!
  Nie mam nic przeciwko, że organizowana jest akcja zbiórki krwi dla konkretnej osoby, ale koniecznie z podaniem informacji, że ta krew nie trafi do wskazanej osoby, tylko zasili zapasy z których korzystają inni potrzebujący.
  Wszystkim oddajacym krew serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 8. Czy będąc honorowym dawcą krwi mogę przekazać krew oddaną wcześniej na kąkretnego pacjęta? Np. Miesiąc po oddaniu krwi ktoś z moich bliskich będzie potrzebował.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie ma potrzeby przekazywania zaświadczeń o tym, że oddało się krew konkretnego pacjenta. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa maja obowiązek zapewnienia krwi dla każdego potencjalnego biorcy. Mają na propagowanie krwiodawstwa zarówno środki własne jak i z Ministerstwa Zdrowia. Oddając krew bez podawania danych zapewniamy ją również dla naszych bliskich. Narodowe Centrum Krwi poprosiło centra o nie wystawianie zaświadczeń o tym, że oddało się krew dla danej osoby a lekarze w szpitalach zgodnie z ustawa o publicznej służbie krwi nie mogą uzależnić przeprowadzenia zabiegu od zebrania krwi przez bliskich biorcy.

   Odpowiedz
 9. Krwiodawco wyjasnij mi dlaczego gdy dzis bylam oddac krew dla wujka pilnie, odmowili mi wskazanie biory by wpisac w system imie nazwisko i szpital? I jak to wyglada? Troche sie klucilam powiedzieli ze nia juz czegos takiego jak wskazanie biory.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie są wydawane zaświadczenia ale jak zauważysz w psmach powinny być przyjmowane dane pacjenta. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że służy to tylko celom statystycznym, czyli aby publiczna służba krwi wiedziała ile osób zmotywował właśnie apel o krew. Danych pacjenta RCKiK oraz informacji o ilości oddanej krwi i tak centrum nigdzie nie przekazuje. Trzeba przypomnieć, że RCKiK mają obowiązek zapewnienia tak wysokich stanów magazynowych aby krew jak i jej składniki mogłyby być wydane każdemu szpitalowi, który zgłosi zapotrzebowanie.

   Odpowiedz
 10. Andrzej
  Została oddana krew dla konkretnego szpitala na osobę tam potrzebującą w innym województwie jak mogę to sprawdzić.

  Odpowiedz
 11. Zatem zakładając całkiem abstrakcyjną sytuację. W banku krwi nie ma krwi, a potrzebują jej dwie osoby. Osoba A potrzebuje jej zdecydowanie bardziej z medycznego punktu widzenia niż osoba B. Decyduję się jednak oddać krew osobie B. Czy moja wola ma tu jakiekolwiek znaczenie? Czy lekarze wbrew mej woli oddadzą krew osobie A?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Twoja wola nie ma tu znaczenia. Wszyscy oddajemy do wspólnego banku krwi a personel medyczny decyduje na podstawie zamówień ze szpitali i możliwości o przekazywaniu konkretnej ilości krwi.

   Odpowiedz
 12. Czyli przeprowadzając taką akcje, należy tylko zgłosić w miejscu pobrania krwi, że chcemy przeznaczyć to dla danej osoby, która leży w konkretnym szpitalu tak? Czy potrzebne są jeszcze jakieś inne rzeczy?

  Odpowiedz
  • Nie potrzebne jest nic. Proszę tylko spodziewać się, że personel poinformuje Panią, że oddana na akcji krew trafi do wszystkich pacjentów a nie tylko do danej osoby. Ogólne zasady zbiórki krwi np. minimalna zadeklarowana liczba dawców, wielkość pomieszczeń lub placu na który ma przyjechać krwiobus itd są dostępne na stronach poszczególnych Centrów Krwiodawstwa.

   Odpowiedz
 13. Witam. Czy istnieje jakiś dokument prawny regulujący akcję zbiórki krwi dla konkretnej osoby? tzn czy zwykła osoba prywatna może zorganizować taką akcje i czy osoba, dla której ta krew będzie przeznaczona musi być zgłoszona w szpitalu albo RCK?

  Odpowiedz
  • Nie ma takiego dokumentu. Po pierwsze krew zebrana dla danej osoby trafia do wspólnego banku krwi. To Regionalne Centrum Krwiodawstwa wraz z szpitalami ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej ilości krwi danej grupy. Akcje imienne mają na celu uświadomić otoczenie pacjenta o tym, że każdy w każdej chwili może potrzebować krwi i składników krwi. Ma również propagować honorowe krwiodawstwo wśród osób, które jeszcze nie oddawały krwi. W krwiodawstwie istnieje zasada anonimowości i dlatego dawca nie może wiedzieć do kogo trafiła jego krew. Dodatkowo nadmienię, że ustawa o publicznej służbie krwi zabrania uzależnienia leczenie w zależności od tego czy rodzina i bliscy pacjenta zbiorą krew.

   Odpowiedz
 14. Witam,
  Mam pytanie odnośnie czasu między oddaniem krwi na konto konkretnej osoby, a data kiedy ta osoba będzie miała zabieg. Ile trwa aktualizacja danych? Czy są one od razu wprowadzane do systemu?

  Odpowiedz
 15. Co w przypadku gdy przełożony zgubił zaświadczenie o oddaniu krwi i nie dotarło ono do kadr. Czy można wziąć jakiś duplikat lub na nowo zostanie wypisane zaświadczenie?

  Odpowiedz
 16. Witam,
  Proszę o przekazanie w/w informacji w Centrum Krwiodawstwa w Krakowie (ul. Rzeźnicza), gdyż w dniu dzisiejszym została mi właśnie taka możliwość odmówiona.

  Odpowiedz
 17. Witam jeśli oddam krew w innym województwie niż jest potrzebna na daną osobę to czy zostanie ona przetransportowana do wybranego oddziału ? Czy lepiej oddać tam gdzie jest potrzebna

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Można spokojnie oddać w innym województwie ponieważ nawet krew oddana w miejscowości w której pacjent przebywa w szpitalu nie jest jemu przekazywana bezpośrednio. Dany biorca otrzymuje krew z centrum krwiodawstwa, którą bank krwi ma już przebadaną natomiast krew oddana na jego “konto” w czasie akcji zostaje przeznaczona innym potrzebującym. Dzieje się tak z powodu zasady anonimowości, która obowiązuje w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Zarówno biorca jak i dawca nie mogą znać się nawzajem.

   Odpowiedz
 18. Czy coś się znowu zmieniło w kwestii oddawania krwi na konkretną osobę?
  Ośrodki terenowe odmawiają, mimo okazywania im wyjaśnienia, które jest zamieszczone na tej stronie i pod linkiem.

  Odpowiedz
  • Nic się nie zmieniło. Oddawanie krwi na konkretną osobę nadal funkcjonuje tylko tak jak już pewnie wiesz nie są wydawane zaświadczenia potwierdzające takie oddanie. Byłem w piątek oddać krew i normalnie przyjmowano karteczki z danymi pacjenta.

   Odpowiedz
   • te karteczki i tak lądują potem w koszu 🙂 wiem bo tam pracuję i stosuje się to po to aby więcej ludzi oddawało krew 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.