Krwiodawstwo w Polsce oparte jest na zasadzie honorowego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo daje różnego rodzaju przywileje. Jednym z nich jest zwolnienie w tym dniu z pracy, zajęć w szkole lub na uczelni. Zasady zwolnienia określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Za czas zwolnienia od pracy pracownik-krwiodawca zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jednak z uprawnień tych nie mogli skorzystać żołnierze zawodowi podlegający pod Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Aktem prawnym który reguluje zwolnienie żołnierzy od obowiązków służbowych jest m.in. ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Duża część żołnierzy będących jednocześnie dawcami krwi uważała, że to niesprawiedliwe. Skargi wojskowych dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). To właśnie z jego upoważnienia Pan Stanisław Trociuk (Zastępca RPO) wystąpił do Ministra Obrony Narodowej w sprawie zasad udzielania zwolnień od zajęć służbowych żołnierzom oddającym honorowo krew.
Uprzejmie informuję Pana Ministra, że na tle kierowanych do mnie skarg pojawił się problem braku odpowiednich regulacji prawnych, umożliwiających żołnierzowi oddającemu honorowo krew uzyskanie zwolnienia od zajęć służbowych na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od służby.
Minister Obrony Narodowej w piśmie z dnia 16.05.2013 r. podzielił stanowisko Rzecznika i zapowiedział, że w Ministerstwie Obrony Narodowej zostaną podjęte kroki legislacyjne w celu nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych mające na celu uregulowanie zwolnienia od zajęć służbowych żołnierza zawodowego w celu oddania krwi oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich.
Na początku tego roku wystąpiliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o przedstawienie informacji na temat zaawansowania prac nad nowelizacją. A dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź o następującej treści:
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej … ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych … oraz innych ustaw, żołnierz zawodowy będzie zwolniony od zajęć służbowych z powodu oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub z powodu okresowego badania lekarskiego dawców krwi. W tym okresie żołnierzowi zawodowemu przysługiwać będzie 100% uposażenia.
Przedmiotowa ustawa aktualnie rozpatrywana jest przez Senat RP. W dniu 30 stycznia 2014 r. Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła ustawę, która wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Z poważaniem
Starszy Specjalista
Wydziału Informacji Publicznej DPI MON
ppłk Jarosław ZEIDLER
W dniu 24 stycznia a więc kilka dni temu Sejm RP uchwalił powyższą ustawę.
Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przesłać Panu Marszałkowi do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 59. posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2014 r. ustawę o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Z wyrazami szacunku
(-) Ewa Kopacz
Potwierdziliśmy również drugą część informacji zawartej w mailu z MON. W dniu dzisiejszym Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła ustawę. Kolejnym krokiem jest Następnym krokiem jest rozpatrzenie ustawy przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Odbędzie się ono 12 lutego. Jeżeli i ta komisja nie zgłosi uwag i Senat przegłosuje uchwałę bez poprawek ustawa po podpisaniu przez prezydenta wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa wprowadza zmiany nie tylko w służbie żołnierzy zawodowych ale również policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy też funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Z naszej strony składamy serdeczne podziękowania na ręce Ministerstwa Obrony Narodowej za wprowadzenie zmian, które pozytywnie wpłyną na rozwój idei krwiodawstwa wśród żołnierzy a tym samym zwiększą ilość pozyskanej krwi tak potrzebnej dla pacjentów w szpitalach.
Art. 60a – “obowiązany uprzedzić”
Wiedząc np. że przed danym pododdziałem zostało postawione zadanie do zrealizowania przy wykorzystaniu całego stanu osobowemu, żołnierz chcący oddać krew wystarczy że tylko uprzedzi przełożonego o swojej nieobecności i gdzieś będzie miał postawione zadanie, czy jednak musi uzyskać zgodę przełożonego na oddanie krwi, o ile nie koliduje to z wykonywaniem obowiązków służbowych?
Np. w srode dowiaduje się, że w piątek mam wystawić kompanie honor. Porobione listy, wszyscy wiedzą, a może i nie wiedzą. W czwartek połowa skłądu kompanii honor. informuje dowódcę, że w piątek idzie oddać krew. Czy można im tego zabronić?
Pozdrawiam, Mariusz.
Czy ta ustawa już weszła w życie ?
Tak. Ustawa weszła w życie 1 czerwca http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000502
Czy ten zapis już obowiązuje??? Niestety nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia… 🙁 , a zależy mi bo w najbliższym czasie chciałbym oddać krew.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Ustawa została podpisana przez prezydenta 14 marca. Według przepisów wprowadzających zawartych w samym akcie prawnym ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Sprawdziłem w Dzienniku Ustaw. Do chwili obecnej nie została jeszcze ogłoszona co oznacza, że przed 1 maja nie wejdzie w życie.