DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Koniec wystawiania zaświadczeń o oddanej krwi

logo Narodowe Centrum Krwi
W Polsce krwiodawstwo opiera się w ponad 99% (w 2012 roku ponad 608.000 osób) na dawcach honorowych. Część z nich przychodziła do punktów krwiodawstwa odpowiadając na apele, które dotarły do nich z internetu, telewizji, prasy lub bezpośrednio od znajomych lub rodziny pacjentów. Apele te były kierowane do ludzi dobrej woli, którzy to oddając krew mogli pomóc w leczeniu chorych. To właśnie najbliżsi osób chorych byli proszeni o zorganizowanie określonej ilości krwi celem zabezpieczenia planowanych operacji i zabiegów. Dawcy którzy odpowiadali na takie apele i przychodzili oddać krew lub jej składniki byli zaliczani do tzw. dawców „rodzinnych”. Są to osoby, które oddawały krew lub/i jej składniki wyłącznie dla określonego z nazwiska biorcy, niekoniecznie spokrewnionego. Dla przykładu w 2011 roku było ich ponad 45.000. Dnia 10 października do wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zostało wysłane pismo (znak NCK-WWKS/1684/214-rckik/DP/2013) zawierające polecenie zaprzestania wystawiania zaświadczeń dla krwiodawców, którzy oddali krew dla konkretnej osoby. Co było powodem skierowania takiego pisma do RCKiK i ich oddziałów terenowych? Narodowe Centrum Krwi postanowiło o wysłaniu takich wytycznych „w związku z licznymi informacjami napływającymi do NCK dotyczącymi uzależnienia leczenia pacjentów, dla którym istnieje potrzeba przetaczania krwi lub składników od zapewnienia odpowiedniej ilości krwi od dawców będących krewnymi, znajomymi danego pacjenta”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że uzależnienie leczenia od zebrania krwi zgodnie z art. 20 znajdującym się w Rozdziale Krwiolecznictwo Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm) jest niezgodne z prawem. Wyżej przytoczony artykuł mówi:

Art. 20. Podmiot leczniczy wykonujący stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne nie może uzależnić zastosowania w leczeniu krwi od oddania krwi przez inną osobę.

Narodowe Centrum Krwi w związku z tymi doniesieniami zwróciło się do centrów krwiodawstwa „o zaprzestanie wydawania ww. zaświadczeń celem wyeliminowania nieporozumień i uniknięcia pojawiania się podobnych sytuacji w przyszłości”. Informacja przypominająca o powyższym przepisie prawa oraz o wytycznych skierowanych do podmiotów publicznej służby krwi została również przekazana do lekarzy odpowiedzialnych za leczenie krwią w określonych podmiotach leczniczych, pracowników szpitalnych Banków Krwi, oraz wszystkich innych lekarzy przetaczających krew lub jej składniki.

Serdecznie dziękujemy za szybką odpowiedź Dyrektor NCK Pani dr Jolancie Antoniewicz-Papis.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Serdecznie zapraszamy do wymiany poglądów w komentarzach i na kanale facebook.

1 comment

Dodaj komentarz

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016