Zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi na konkretną osobę

Trzy miesiące temu w jednym z naszych artykułów “Koniec wystawiania zaświadczeń o oddanej krwi” pisaliśmy o tym, że Narodowe Centrum Krwi (NCK) wydało polecenie Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) zabraniające wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi dla konkretnego pacjenta. NCK tłumaczyło potrzebę wydania takiego polecenia tym, że w niektórych palcówkach lekarze uzależniali przeprowadzenie danego zabiegu od zebrania odpowiedniej ilości krwi przez najbliższych pacjenta. W Polsce działanie takie jest zabronione. Zakaz taki jest zapisany w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 z późn. zm).

W środowisku krwiodawców oraz w mediach rozgorzała gorąca dyskusja na temat tego czy taka decyzja nie wpłynie przypadkiem negatywnie na liczbę dawców oraz ilość oddań krwi. Część krwiodawców mylnie zrozumiało, że nie będzie można już oddawać krwi dla konkretnej osoby. Pismo o którym wspomnieliśmy na początku artykułu nie zakazuje bowiem oddawania krwi dla danego pacjenta a tylko wprowadza zakaz wydawania potwierdzeń o tym, że takie oddanie miało miejsce. Oznacza to, że kategoria krwiodawców tzw. rodzinnych nadal będzie istniała.
Cześć centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa rzetelnie informowała o tym, że rzeczywiście zaświadczenie nie zostanie wydane ale dane biorców dla których krew jest oddawana będą od tej chwili wprowadzane do systemu komputerowego (Krajowego Rejestru Dawców Krwi).

– To nieporozumienie – wyjaśnia Małgorzata Szafran z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Rzeczywiście nie wydajemy już zaświadczeń. To nie znaczy jednak, że nie można już oddawać krwi na rzecz konkretnych pacjentów. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy dawca oddaje krew na rzecz konkretnego człowieka, to i tak służy ona wszystkim pacjentom. I dodaje: – To, że przestaliśmy wydawać zaświadczenia, to nie była nasza decyzja, wszystkie stacje w kraju dostały takie zalecenie z Narodowego Centrum Krwi.
żródło: gazeta.pl

Jednak zdarzały się pojedyncze przypadki kiedy to personel stacji twierdził, że nie ma już możliwości oddawania krwi dla konkretnej osoby. Dla pewności poprosiliśmy NCK o potwierdzenie czy można oddawać krew ze wskazaniem. W załączniku oficjalna odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Odpowiedź Narodowego Centrum Krwi w sprawie zakazu wydawania zaświadczeń potwierdzających oddanie krwi na konkretną osobę.

52 komentarze do “Zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi na konkretną osobę”

  1. Zatem zakładając całkiem abstrakcyjną sytuację. W banku krwi nie ma krwi, a potrzebują jej dwie osoby. Osoba A potrzebuje jej zdecydowanie bardziej z medycznego punktu widzenia niż osoba B. Decyduję się jednak oddać krew osobie B. Czy moja wola ma tu jakiekolwiek znaczenie? Czy lekarze wbrew mej woli oddadzą krew osobie A?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Twoja wola nie ma tu znaczenia. Wszyscy oddajemy do wspólnego banku krwi a personel medyczny decyduje na podstawie zamówień ze szpitali i możliwości o przekazywaniu konkretnej ilości krwi.

      Odpowiedz
  2. Czyli przeprowadzając taką akcje, należy tylko zgłosić w miejscu pobrania krwi, że chcemy przeznaczyć to dla danej osoby, która leży w konkretnym szpitalu tak? Czy potrzebne są jeszcze jakieś inne rzeczy?

    Odpowiedz
    • Nie potrzebne jest nic. Proszę tylko spodziewać się, że personel poinformuje Panią, że oddana na akcji krew trafi do wszystkich pacjentów a nie tylko do danej osoby. Ogólne zasady zbiórki krwi np. minimalna zadeklarowana liczba dawców, wielkość pomieszczeń lub placu na który ma przyjechać krwiobus itd są dostępne na stronach poszczególnych Centrów Krwiodawstwa.

      Odpowiedz
  3. Witam. Czy istnieje jakiś dokument prawny regulujący akcję zbiórki krwi dla konkretnej osoby? tzn czy zwykła osoba prywatna może zorganizować taką akcje i czy osoba, dla której ta krew będzie przeznaczona musi być zgłoszona w szpitalu albo RCK?

    Odpowiedz
    • Nie ma takiego dokumentu. Po pierwsze krew zebrana dla danej osoby trafia do wspólnego banku krwi. To Regionalne Centrum Krwiodawstwa wraz z szpitalami ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej ilości krwi danej grupy. Akcje imienne mają na celu uświadomić otoczenie pacjenta o tym, że każdy w każdej chwili może potrzebować krwi i składników krwi. Ma również propagować honorowe krwiodawstwo wśród osób, które jeszcze nie oddawały krwi. W krwiodawstwie istnieje zasada anonimowości i dlatego dawca nie może wiedzieć do kogo trafiła jego krew. Dodatkowo nadmienię, że ustawa o publicznej służbie krwi zabrania uzależnienia leczenie w zależności od tego czy rodzina i bliscy pacjenta zbiorą krew.

      Odpowiedz
  4. Witam,
    Mam pytanie odnośnie czasu między oddaniem krwi na konto konkretnej osoby, a data kiedy ta osoba będzie miała zabieg. Ile trwa aktualizacja danych? Czy są one od razu wprowadzane do systemu?

    Odpowiedz
  5. Co w przypadku gdy przełożony zgubił zaświadczenie o oddaniu krwi i nie dotarło ono do kadr. Czy można wziąć jakiś duplikat lub na nowo zostanie wypisane zaświadczenie?

    Odpowiedz
  6. Witam,
    Proszę o przekazanie w/w informacji w Centrum Krwiodawstwa w Krakowie (ul. Rzeźnicza), gdyż w dniu dzisiejszym została mi właśnie taka możliwość odmówiona.

    Odpowiedz
  7. Witam jeśli oddam krew w innym województwie niż jest potrzebna na daną osobę to czy zostanie ona przetransportowana do wybranego oddziału ? Czy lepiej oddać tam gdzie jest potrzebna

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Można spokojnie oddać w innym województwie ponieważ nawet krew oddana w miejscowości w której pacjent przebywa w szpitalu nie jest jemu przekazywana bezpośrednio. Dany biorca otrzymuje krew z centrum krwiodawstwa, którą bank krwi ma już przebadaną natomiast krew oddana na jego “konto” w czasie akcji zostaje przeznaczona innym potrzebującym. Dzieje się tak z powodu zasady anonimowości, która obowiązuje w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Zarówno biorca jak i dawca nie mogą znać się nawzajem.

      Odpowiedz
  8. Czy coś się znowu zmieniło w kwestii oddawania krwi na konkretną osobę?
    Ośrodki terenowe odmawiają, mimo okazywania im wyjaśnienia, które jest zamieszczone na tej stronie i pod linkiem.

    Odpowiedz
    • Nic się nie zmieniło. Oddawanie krwi na konkretną osobę nadal funkcjonuje tylko tak jak już pewnie wiesz nie są wydawane zaświadczenia potwierdzające takie oddanie. Byłem w piątek oddać krew i normalnie przyjmowano karteczki z danymi pacjenta.

      Odpowiedz
      • te karteczki i tak lądują potem w koszu 🙂 wiem bo tam pracuję i stosuje się to po to aby więcej ludzi oddawało krew 🙂

        Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading