„Nie ma lepszego symbolu integracji niż oddanie krwi. Polscy mieszkańcy rozpoczynają kampanię Krwawi Cudzoziemcy”
O co chodzi w akcji „Bloody Foreigners”, czyli „Krwawi cudzoziemcy”? Irlandzka Rada Imigracyjna (Immigrant Council of Ireland), IBTS (Irish Blood Transfusion Service) oraz Forum Polonia chcą zachęcić Polaków mieszkających w Irlandii, którzy są największą grupą imigrantów właśnie w tym kraju, do wzięcia aktywnego udziału w honorowym oddawaniu krwi w swoich lokalnych społecznościach. Podstawowy pomysł kampanii to:
Chcemy, aby więcej 'krwawych obcokrajowców’ oddawało krew. W związku z tym zachęcamy ich, aby przyjechali do miejscowego centrum i zrobili coś wspaniałego dla lokalnej społeczności
Oddawanie krwi jest integralną częścią bycia członkiem społeczności w Polsce. Nagłówek kampanii 'Krwawi cudzoziemcy’ jest oczywiście trochę prowokacyjny i ma przyciągnąć uwagę, aby pomóc w rozpowszechnianiu przesłania kampanii, ale także podkreślić pozytywny wkład, jaki Polacy mogą wnosić i wnoszą do swojej irlandzkiej społeczności poprzez oddawanie krwi.
Na specjalnie przygotowanej stronie IBTS możecie dowiedzieć się o czym powinien wiedzieć Polak przed odwiedzeniem punktu poboru krwi:
– Polscy darczyńcy muszą znać angielski Nie dopuszcza się sytuacji, by ktoś inny interpretował lub odpowiadał na pytania w twoim imieniu w punkcie krwiodawstwa. Wynika to z tego, że musisz samodzielnie nie tylko rozumieć pytania, które sa zawarte w kwestionariuszu dotyczącym zdrowia i stylu życia ale również zapoznać się z informacjami na temat „konsekwencji” związanych z oddaniem krwi.
Polska: Nasze przepisy krajowe również wymagają od osoby, która chce oddać krew by znała język polski. Art. 16. Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi mówi, że kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich.
– Polak, który po raz pierwszy chce oddać krew zostanie poproszony o przekazanie wyłącznie próbki . Jeśli urodziłeś się poza Irlandią i Wielką Brytanią i przychodzisz do centrum po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o oddanie tylko próbki krwi. Tak więc za pierwszym razem pobierana jest tylko niewielka ilość krwi i wysyłana do testów, do laboratoriów IBTS . Po zakończeniu analizy próbki obowiązują Cię już standardowe kryteria dla dawcy – więcej informacji znajdziesz na stronie IBTS w zakładce 'Czy mogę podać krew’?
Polska: U nas przez kilka miesięcy w kilku centrach pilotażowo wprowadzono procedurę ale okazało się, że jednak wyniki jakie otrzymało MZ są niezadowalające i wycofano się z powyższego pomysłu .
– W Irlandii możesz oddawać krew co 90 dni Kiedy centrum dla której oddajesz będzie odwiedzać twoją okolicę a minęło 90 dni od ostatniej wizyty i oczywiście nie wystąpiło w międzyczasie jakiekolwiek istotne przeciwwskazanie do oddawania, skontaktuje się z tobą IBTS. Dzieje się to około tygodnia wcześniej. Jeśli nie będzie przeciwwskazań otrzymasz wiadomość tekstową (jeśli się zgodziłeś) przypominającą o twoim najbliższym miejscu donacji. Otrzymasz również wiadomość jeśli nie ma zapotrzebowania na krew Twojej grupy.
Polska: Krew pełna jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. My jednak nie umawiamy się na oddania (chyba, że dawcy składników krwi zwłaszcza krwinek płytkowych) i przychodzimy do punktów z marszu. U nas również funkcjonują systemy informujące smsami o możliwości oddania krwi z powodu minięciu określonego przepisami czasu od ostatniej donacji.
Teresa Buczkowska, Koordynator ds. Integracji Irlandzkiej Rady Imigracyjnej powiedziała, że Irlandia potrzebuje „trzech tysięcy donacji w każdym tygodniu”, aby zapewnić ciągłość dostaw. Sama już dziesięciokrotnie oddała krew od czasu przeprowadzki do Irlandii i zachęca teraz do wzięcia udziału w tej akcji inne osoby.
Chodzi o to, żeby pokazać, że Polacy są częścią tej społeczności … i ponieważ wiele z tej społeczności otrzymujemy, chcemy dać coś z powrotem.
Barnaba Dorda prezes Forum Polonia (platforma społeczności polskiej), powiedział, że ??to własnie kampania zachęciła go do oddania pierwszy raz krwi.Mim iż denerwuje się z powodu możliwości omdlenia, wierzy, że oddanie krwi to kolejny sposób na pokazanie wkładu, jaki polscy mieszkańcy wnoszą w Irlandii.
„W Irlandii istnieje potrzeba krwi’, mówi. „I wszyscy możemy pomóc.”
Stephen Cousins, manager działu dawców IBTS, powiedział:
„Jesteśmy zaskoczeni i historiami polskich dawców krwi w Irlandii. Od instruktora nauki jazdy z Dublina, do osoby z Gorey, która podjęła inicjatywę w swojej lokalnej społeczności, pomagając promować i rekrutować innych potencjalnych dawców krwi, oraz młodemu absolwentowi polskiej uczelni, pracującemu w Irish Blood Transfusion Service i zachęcającemu innych do oddawania krwi. Jasne jest, że nie moglibyśmy obejść się bez regularnych darowizn od naszych polskich sąsiadów.”
Na stronie IBTS możecie również zapoznać się z historiami dawców z Polski:
- Aga’s story: Giving back and being part of the community
- Barnaba’s story: Going to give blood for the first time
- Teresa’s story: Realising I could be a blood donor in Ireland
- Adams’s story:I had never given blood before I came to Ireland
- Tomaz’s story: My blood type is O negative which can be given to anyone
Źródło: thejournal.ie, IBTS, Teresa Buczkowska (Koordynator ds. Integracji), immigrantcouncil.ie
Chyba raczej „cholerni cudzoziemcy” 😉