Sprawozdanie z działalności Polskiego Czerwonego Krzyża za 2004 rok

Polski Czerwony Krzyż corocznie sporządza roczne sprawozdania z działalności stowarzyszenia, które przedstawiane są każdego roku Krajowej Radzie Reprezentantów, najwyższej władzy stowarzyszenia.
UWAGA: Są to tylko wyrywki sprawozdań. Zamieściłem tutaj fragmenty dotyczące honorowego krwiodawstwa. Pełne sprawozdania są dostępne na stronie PCK.
2004
Zadanie to było realizowane w ramach Programu Współpracy Ministerstwa Zdrowia i organizacji pozarządowych, zgodnie ze złożoną przez PCK ofertą i podpisaną umową. Celem programu jest promowanie i organizowanie honorowego krwiodawstwa jako podstawowego warunku osiągnięcia samowystarczalności Polski w krew i jej składniki. Realizacja tego celu polegała m.in. na zachęcaniu do oddawania krwi, podkreślaniu jej roli w ratowaniu życia i zdrowia poprzez prowadzenie intensywnych działań promocyjnych i organizacyjnych skierowanych do określonych grup społecznych (np. młodzież, środowiska wiejskie, małomiasteczkowe).
W efekcie podejmowanych działań, w 2004 r., służba krwi pobrała 428.820 litrów krwi od dawców honorowych, w tym 225.285 litrów od 169.602 członków i wolontariuszy 1.567 klubów HDK PCK. W całym kraju zorganizowano 3.935 otwartych akcji poboru krwi, w czasie których 115.047 osób oddało krew.
W ramach działań promocyjnych organizowane były, także przez kluby HDK PCK, różnego rodzaju imprezy, akcje, szczególnie w środowiskach młodzieżowych. W sumie odbyło się 2000 prelekcji i spotkań, często poprzedzających zbiorowe oddawanie krwi, w których wzięło udział ponad 121.870 osób. Odbył się także rejonowy i okręgowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Szkół ponadgimnazjalnych i policealnych pt.”Młoda krew ratuje życie”, do którego przystąpiło ponad 450 szkół.
Warto podkreślić, że dzięki staraniom Krajowej Rady HDK do tzw. ustawy zdrowotnej wprowadzony został zapis przywracający uprawnienia do nieodpłatnego otrzymywania przez zasłużonych honorowych dawców krwi żelaza i preparatów witaminowych.
Najbardziej zasłużeni honorowi dawcy krwi zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi (608 osób) odznakami “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” (w sumie 3 stopni – 16.150 osób) i innymi wyróżnieniami (3.137 osób).

Źródło: www.pck.org.pl / www.oddajkrew.pl

4 komentarze do “Sprawozdanie z działalności Polskiego Czerwonego Krzyża za 2004 rok”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading