Podwójna donacja krwinek płytkowych – jak przeliczać

   Na rożnych forach dyskusyjnych, portalach czy mediach społecznościowych co jakiś czas przewija się temat podwójnych donacji krwinek płytkowych. Chodzi głównie o sposób przeliczania ich na krew pełną. Takie przeliczenie trzeba zastosować przy wypełnianiu wniosku o odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Przepisy, które regulują to są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy otrzymanie tytułów i odznak honorowych. Oto fragment z tego aktu prawnego:

§ 1. Równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi jednemu litrowi oddanej krwi uprawniającymi do tytułu i odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” oraz umożliwiającymi otrzymanie odznaki „Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu” są:

1) 3 litry osocza
2) 2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
3) 0,5 donacji krwinek białych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
4) 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego.

   W latach wcześniejszych były stosowane inne przeliczniki. Ale o tym pisaliśmy o tym w artykule Przelicznik krwi a data donacji.

   Głównym problemem jest to, że podwójna donacja krwinek płytkowych nie występuje jako osobny punkt. Krwiodawcy spotykają się z różnymi sposobami przeliczania tych donacji. Część centrów krwiodawstwa przelicza bez względu na ilość oddanych płytek donację jako 500ml krwi pełnej, druga część przelicza donację podwójną jakby były oddane dwie osobne jednostki a więc 1 litr krwi pełnej, trzecia część punktów oprócz przeliczenia donacji płytek dodaje przeliczone osocze pobrane dodatkowo w ramach tej samej donacji. W związku z tym poprosiłem o wyjaśnienie Narodowe Centrum Krwi jak powinno przeliczać się takie podwójne donacje krwinek płytkowych. Oto odpowiedź:

Pismo z Narodowego Centrum Krwi wyjaśniające sposób przeliczania podwójnej donacji krwinek płytkowych
Pismo z Narodowego Centrum Krwi wyjaśniające sposób przeliczania podwójnej donacji krwinek płytkowych
Pismo z Narodowego Centrum Krwi wyjaśniające sposób przeliczania podwójnej donacji krwinek płytkowych
Pismo z Narodowego Centrum Krwi wyjaśniające sposób przeliczania podwójnej donacji krwinek płytkowych

Przykładowe wpisy w legitymacjach honorowego dawcy krwi:

Z pisma wynika według mnie, że taką donację należy przeliczyć jako 500ml krwi pełnej + przeliczone dodatkowo pobrane osocze.

  • Jak u Was w centrum przelicza się takie donacje?
  • Ile płytek krwi oddajecie w czasie takiej donacji?
  • Jak Wy uważacie, że powinny być przeliczane takie donacje?

13 komentarzy do “Podwójna donacja krwinek płytkowych – jak przeliczać”

  1. hej, mam pytanko, podobne do Mateusza, gdyż ostatnio wymieniałem sobie książeczkę i w starej miałem donację krwinek płytkowych oddany 2 razy po 500 ml (po 2 jednostki) i jedną 300 ml (1 jednostka) i w klubie hdk przeliczają jedna donacja KKP nieważne jaka ilość liczy się jako 500ml krwi. Ale czytam gdzieniegdzie że jedno oddanie KKP 500 ml iczy się jako 1l krwi. Więc jak się powinno poprawnie liczyć?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie mogę nic więcej napisać niż to co w artykule. Rozporządzenie nie nakazuje „wprost” przeliczania podwójnej donacji jako dwóch osobnych przez co część centrów krwiodawstwa jak i oddziałów PCK przelicza je jako 500ml. Część RCKiK natomiast przelicza je zgodnie „z logiką” jako dwie osobne donacje a więc 1 litr krwi pełnej.

      Odpowiedz
  2. W Białostockim RCKiK dobrze liczą, donacja płytkowa tj. 0.500ml + 2 x 250ml = 1000ml. Czyli donacja płykowa podwójna =1L pełnej krwi

    Odpowiedz
  3. W białostockim RCKiK wpisują w książeczce „don. pł. 2×250” i przeliczają potem jako 1 litr KP na zaświadczeniu do PCK.
    Odznaki otrzymałem wszystkie trzy i PCK ani razu nie zakwestionowało takiego przelicznika.

    Odpowiedz
    • No to chyba robią źle. Chyba, że donacja, to jednorazowe podpięcie do aparatury. Bez względu na to ile z dawcy udoją.

      Odpowiedz
  4. Czyli jedna donacja, niezależnie czy JEDNORAZOWO oddam 250/300ml (1 jednostka) czy 500ml (2 jednostki) KKP to jest to liczone jako 500ml KP?

    A jeśli oddam w DWÓCH donacjach (w odstępie miesiąca) analogiczną ilość czyli 2×250/300, 2×500 lub 250/300 i 500ml KKP to wtedy dopiero liczone jest jako 1000ml KP?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading