Jak wiecie w obecnych czasach w medycynie rzadko kiedy wykorzystuje się krew pełną. W związku z tym placówki publicznej służby krwi po pobraniu od dawcy krwi pełnej rozdzielają ją na składniki i dopiero w takiej postaci przekazują do celów leczniczych. Z tego również wynika coroczny wzrost liczby oddań poszczególnych składników krwi bezpośrednio od dawców, czyli w tak zwanych procesach aferezy: plazmafereza (pobranie osocza), trombafereza (pobranie krwinek płytkowych). Procesy te odbywają się przy użyciu specjalnych urządzeń tzw. separatorów komórkowych. Więcej na ten temat przeczytacie na: https://krwiodawcy.org/metody-pobierania-krwi W związku z tym, że zarówno po oddaniu odpowiedniej ilości krwi jak i jej składnika mogą być nadawane odznaki, ordery i odznaczenia należało wyznaczyć wartości, które byłyby równoważne między sobą. Postanowiono znaleźć sposób na przeliczanie składników krwi na krew pełną. I tak powstawały kolejne przepisy, które ustalały te równoważne ilości. Pierwszym aktem prawnym było Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 września 1998 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie uprawnia dawcę krwi do tytułów i odznak honorowych. Obowiązywało ono do 24.02.2006. Zostało zastąpione przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy otrzymanie tytułów i odznak honorowych Ten dokument był ważny przez 10 lat do 11.09.2016. Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi z tego właśnie roku nakazywała przeniesienie przepisów o równoważnych ilościach składników krwi bezpośrednio do ustawy o publicznej służbie krwi. I od tamtej pory do chwili obecnej przepisy te znajdują się w Art. 8 powyższego aktu. Na podstawie powyższych przepisów funkcjonują np różnego rodzaju kalkulatory do przeliczania https://krwiodawcy.org/kalkulator-donacji/ Jednak i w nich mimo iż tworzone o te same przepisy można znaleźć różnice.
Dlaczego w ogóle podjąłem tematykę przelicznika? Gdyż od pewnego czasu przepisy nie nadążają za realiami. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają obecnie donacje składników krwi, których w prosty sposób nie da się przeliczyć na podstawie w/w przepisów. Pisałem kilka razy w tej sprawie do Narodowego Centrum Krwi. Możecie się zapoznać z odpowiedzią NCK w następujących artykułach https://krwiodawcy.org/przelicznik-krwi-data-donacji czy https://krwiodawcy.org/podwojna-donacja-krwinek-plytkowych-przeliczac Sam personel RCKiK czy też pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża nie był do końca przekonany jak przeliczać „nietypowe” donacje a nawet jeżeli był to między dwoma niezależnymi od siebie centrami występowały różnice. Jedne punkty zaokrąglały wartości, inne wpisywały dokładną ilość do 1ml, jeszcze inne odmiennie definiowały np podwójną donację płytek. Dodatkowo same potwierdzenia oddania takich nietypowych donacji w legitymacjach hdk były różne. Każde centrum miało swój sposób zapisywania czy też pieczatek. Doszły do mnie informacje, że NCK w końcu wydało zalecenia jak należy przeliczać poszczególne donacje składników krwi.
Poniżej zamieszczam informacje o „prawdopodobnym” systemie przeliczania. Oczywiście nadal przepisy zawarte w ustawie o publicznej służbie krwi są obowiązujące. Poniższa tabelka ma tylko ujednolicić przeliczanie.
Aktualizacja: Informacje i tabelę przedstawiająca ujednolicone wartości otrzymałem 15.05.2019 z Narodowego Centrum Krwi.
Witam,
Mam pytanie, co oznacza separacja płytek E5? chodzi mi dokładnie o E5 co co oznacza, nie mogę znaleźć nigdzie dokładniej informacji, oddawałem wiele razy płytki i mam czasem wpisane „sep. płyt.” a czasem „sep. płyt. E5” czy to jest to samo czy czymś się różni? i jak przelicza się to E5 na pełną krew? (udało mi się znaleźć tylko informacje, że płytki + osocze = 650, płytki + osocze duże = 1000)
Witam serdecznie!
Według nas to 650 ml krwi pełnej.
Dzień dobry. E5 to donacja płytek oraz dodatkowo 430 ml osocza. Sama separacja płytek to tylko płytki. We Wrocławiu E5 przeliczają na 1000 ml krwi pełnej.
E5 to sepracja płytek + osocza. Rzeczywiście są tu dwa podrodzaje duże i małe czyli kolejno 1000 i 650
Dzień dobry, a ja chciałabym dopytać fachowców 🙂 Oddałam podwójną porcję płytek, ale w książeczce mam wpisane 500KKP. Czy powinnam tę donację przeliczyć na 500 ml KP (zgodnie z tabelką powyżej, gdzie ? 500 KKP to 500 ml KP), czy też na 1000 ml KP, zgodnie z zasadą, że to podwójna donacja? Dziękuję 🙂
Witam serdecznie!
Część centrów krwiodawstwa przelicza ją jako 1000 ml krwi pełnej inne jako zwykłą donację a więc 500 ml krwi pełnej. Gdzie oddawałaś?
RCKiK Kraków 🙂
Hej, czy wiesz, jak jest w Krakowie? 🙂
500 ml krwi pełnej
@Paweł Kańduła
A może powinno być to przeliczone z wiekiem, ten co zaczyna ma 6 razy mniejszy przelicznik niż ten, który oddaje już 30 lat. To tak a propos czasu, to Twoje myślenie jest nietrafione. Ja musiałbym dojechać 80 km by oddać coś innego niż krew pełną, o nie zwróconych kosztach i „czasie” nie wspomnę. Dlatego ujednolicić trzeba przelicznik by było prosto i sprawiedliwie, przynajmniej tu powinniśmy być równi a nie równiejsi. Zdrówka wszystkim!
Witam wszytskich, chciałbym uzyskać pomoc w przeliczeniu donacji na darmową komunikację miejską w Warszawie. Słyszałem, że do odznaki HDK a do darmowej komunkacji jest inny przelicznik… Może ktoś pomóc jak to liczyć? Dostałem informację z krwiodawstwa że mam oddane 13400 ml, a do komuniakacji dostałem informację że mam oddane 18850ml. Jest gdzieś to szczegółowo opisane? Czy wszystkie miasta stosują taki przelicznik?
Witam serdecznie!
Nie ma dwóch osobnych przeliczników do odznak ZHDK/HDK-ZdZN i komunikacji miejskiej. Jedyna różnica powstaje przy pobieraniu zaświadczenia gdy wypełniamy rozliczenie podatkowe (darowizna krwi). W tym ostatnim przypadku nie stosuje się przeliczników a po prostu zlicza się ilość w ml czy litrach. Obydwa obliczenia były wykonane przez jednostkę publicznej służby krwi?
Tak. W sierpniu dostałem odznakę II stopnia z oddanym litrażem 12,4 l i zostałem poinformowany że do komunikacji jest to inaczej liczone. Mam zaświadczenie, że oddałem teraz 18850 ml krwi i to nie od pierwszej osoby to słyszę że tak jest.. Tylko nie wiem jak to uwzględnić teraz do darmowej komunikacji w W-awie. Jakie dokumenty muszę złożyć i gdzie?
Witam ponownie. Dzisiaj ponownie oddałem płytki+osocze i okazało się, że przeliczono mi to jako 1000 l krwi pełnej i dzięki temu uzyskałem ZHDK I st. 🙂
Pozdrawiam Szanowne Grono Krwiodawców.
Podczas ostatniej wizyty w RCKiK Wrocław zaproponowano mi oddanie płytek. Po całej procedurze w książeczce mam wpisane sep. płyt. E5 i żadnej ilości jak to teraz przeliczyć? Na monitorze machiny do której byłem podłączony pokazywało się 3,3 płytek i 400 osocza.
Witam serdecznie!
Ilość pobranego składnika podałeś nam w „sztukach”, ile było pobranych milionów komórek krwinek płytkowych. Byśmy potrzebowali ile ml było całego koncentratu. Tu masz tabelkę z obecnymi przeliczeniami: https://krwiodawcy.org/kalkulator-donacji/ Donacja taka będzie przeliczona jako 650 lub 1000 ml KP.
Jeśli dobrze zrozumiałam to donacja krwinki płytkowe i osocze duże to podwójne płytki i osocze 400 ml?
Witam serdecznie!
Tak. Jest to jednoczesna donacja płytek i osocza, gdzie tego pierwszego musi zostać pobrane co najmniej 500 ml oraz osocza więcej niż 300 ml.
Zgodzę sie z @janek a jeszcze bardziej z @Paweł Dec. Nie mieszkam w mieście wojewódzkim i oddaję PK systematycznie co 8 tygodni i nigdy nie dorównam „skladnikowcom” choć oddaję blisko 20 lat, póki zdrowia i życia starczy. To prawda – dobro powraca więc zajrzyjcie proszę na http://www.lenakislowska.pl.
Radziu, z tego co pamiętam to Wasz dyrektor jest konsultantem krajowym transfuzjologii klinicznej i idę o zakład, że to on m.in. stoi za tą zmianą i dlatego dobrze Białystok przelicza ??
Panie Pawle oddając osocze trzeba pod aparatem spędzić nawet do 50 minut nie mówiąc już o tym że trzeba dojechać do RCKIK bo na akcjach mozna oddać tylko krew pełną . Do tego aby osocze było dobre należy już dzień wcześniej nastawić się na lekki post bo tłuste pokarmy powodują niezakwalifikowanie dawcy do oddania osocza. Wielu chętnych do oddania osocza właśnie z powodu tłustej krwi odchodzi bez donacji . uważam że zaproponowany przelicznik jest prawidłowy . Co do odznaczeń to długotrwałe oddawanie krwi dla każdego zapewni jakąś odznakę . A swoją drogą to uważam że następna odznaka ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU też powinna być kilkustopniowa i pierwszą proponował bym dopiero co najmniej po 25 l. krwi pełnej .następną po 50 l i najwyższą po 75 l. Dawanie tej odznaki po 20 l.to tylko 2 l ponad dopiero co uzyskaną odznakę ZHD na 18 l. nie działa motywująco do dalszego oddawania krwi . Dobrze się stało że odznaczenia ZDZN są nadawane za ilość krwi oddanej a nie za znajomości z PCK bo ta instytucja dużą liczbę wielokrotnych dawców ignorowała .Teraz też często różne odznaczenia PCK dawane są politykom i różnym miejscowym oficjelom którzy dla działaczy PCK odwdzięczają się nadając im różne tkz. miejscowe wyróżnienia , koło wzajemnej adoracji ma się bardzo dobrze .A tak na poważnie to wszystkie odznaczenia powinny być nadawane przez RCKIK bo PCK przynajmniej u nas w Łomży to tylko bardziej komplikuje odbiór legitymacji . Jestem długotrwałym dawcą krwi i osocza mam razem ponad 170 donacji z tego po przeliczeniu 54 l. krwi pełnej i będę to robił dokąd mi zdrowie i wiek pozwoli ,czuję z tego powodu satysfakcję że mogłem pomóc komuś kto tej pomocy potrzebował . A tak dla wszystkich czytających ten post to powiem że dobro uczynione zawsze wraca w innej postaci do nas wiele razy tego doświadczyłem .Życzę wszystkim KRWIODAWCOM dużo zdrowia i radości z czynienia dobra a odznaczenia niech będą tylko dodatkiem do tego co czynicie . Pozdrawiam całą załogę RCKIK w Łomży naprawdę jesteście wspaniali i chce się zawsze was odwiedzić by miło spędzić czas donacji .A wszystkim życzę wesołych i radosnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
B. Jan
Skoro krew można oddać 6 razy w ciągu roku po 450ml (mężczyźni) to wszystkie donacje innych składników krwi powinny być do tej wartości przeliczne. Przykład: oddanie 6 razy w ciągu roku krwi pełnej da jej w sumie 2700ml. Osocza w ciągu roku można oddać max 25000 ml. Są to w obu przypadkach wartości maksymalne, gwarantujące dobre zdrowie dawcy, tak? Płytki krwi 12 razy w ciągu roku po 200ml. Więc przelicznik powinien być następujący. Przeliczenie do 1 ml i zaokrąglanie w górę do trzeciego miejsca po przecinku na korzyść krwiodawcy. Dla osocza przelicznik wyszedłby wiec 1l krwi to 9,26l osocza. A dla płytek krwi 1l krwi to 0,89l osocza. Przeliczanie powinno być proste. Trzeba podzielić maksymalną roczną ilość danego składnika krwi, którą można oddać przez maksymalną roczną ilość krwi, którą można oddać w ciągu roku. Proste i sprawiedliwe. jeśli oddaje się kilka składników naraz to ich ilość trzeba zsumować. Obecnie przeliczanie nie jest sprawiedliwe. Jeśli nie mieszkasz w dużym mieście gdzie pobiera się inne składniki oprócz krwi pełnej, nie masz szans by oddając krew systematycznie mieć takie „wyniki” jak pozostali krwiodawcy. Uważam, że kryterium zdrowotne ustalające maksymalną roczną ilość oddanych poszczególnych składników krwi powinno tez być podstawą do przeliczania składników na krew pełną.
A może bardziej powinno być to przeliczone zgodnie z czasem jaki poświęca się na oddanie? oddanie krwi to jakieś 10 minut a oddanie płytek krwi to 70 minut, osocza 35 min.
Uważam, że twoja propozycja jest nietrafiona, a każdy może dojechać do dużego miasta aby oddać coś innego. Ja dojeżdżam od kilkunastu lat 😉
Ha, czyli RCKiK w Białymstoku dobrze liczy już od dawna. Pojedyncza donacja KKP jest przeliczana na 500 ml KP, a podwójna na 1000 ml KP.
Brawo my. 😛