Czy Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ubezpieczony w kraju Unii Europejskiej ma uprawnienia dodatkowe?

W nawiązaniu do pisma przesłanego w dniu 9 lutego 2016 r. oraz wcześniejszej korespondencji w sprawie uprawnień przysługujących Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi (ZHDK), ubezpieczonych w kraju Unii Europejskiej korzystających z opieki zdrowotnej w Polsce, Narodowe Centrum Krwi, uprzejmie informuje, iż zgodnie z stanowiskiem Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanym przy piśmie NCK-WWKS/69/34pck/JG/2016 z dnia 20 stycznia 2016 r. tylko świadczeniobiorcy ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia posiadającemu legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Kiwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, przysługują świadczenia określone w art. 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2008 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Jednocześnie Narodowe Centrum Krwi ma na uwadze, iż obecny stan prawny może zostać uznany za krzywdzący wobec Zasłużonych Honorowych Krwiodawców, ubezpieczonych w kraju Unii Europejskiej korzystających z opieki zdrowotnej w Polsce. Wobec powyższego, będą podejmowane działania celem przeanalizowania obecnej sytuacji i wypracowanie ewentualnych propozycji zmian w przepisach.

p.o. DYREKTORA
Narodowego Centrum Krwi
Małgorzata Lorek

1 komentarz do “Czy Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ubezpieczony w kraju Unii Europejskiej ma uprawnienia dodatkowe?”

  1. Od razu niech się wezmą za te pominięte dodatki do emerytur dla ZHDK ( po 65roku życia). Dali je już strażakom OSP -ok! Dali sołtysom – ich sprawa, widocznie liczyli na jakieś poparcie z tej strony. Ale że do tej pory nie mają tego ludzie co latami oddawali innym HONOROWO i BEZINTERESOWNIE cząstkę siebie – to naprawdę wstyd! Nasi emeryci się o to nie upomną – więc ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading