Pierwsze nowe legitymacje hdk

Otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia nowych legitymacji hdk. Oto legitymacje jakie są wydawane w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Pisaliśmy o nich w artykule Nowy wzór legitymacji honorowego dawcy krwi Termin rzeczywistego wejścia nowych legitymacji przeciąga się w czasie. Jest to wynikiem problemów logistycznych.
PS. Dziękuję Kamilowi za zgodę na wykorzystanie zdjęć.

 

Pytacie się co w związku z tym z legitymacjami książeczkowymi. Oto odpowiedź z Narodowego Centrum Krwi:

Szanowny Panie,
w nawiązaniu do maila z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie książeczek dla Honorowych Dawców Krwi, Narodowe Centrum Krwi uprzejmie prosi o przyjęcie poniższego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie wzorów odznak i legitymacji wydawanych w związku z honorowym dawstwem krwi (Dz.U. 2019. 1259 t.j.) określony został nowy wzór legitymacji Honorowych Dawców Krwi, który nie przewiduje możliwości zamieszczania wpisów o oddanej ilości krwi. Takie informacje zamieszczane są w ewidencji elektronicznej danego CKiK Obecnie legitymacje wydawane są w formie plastikowej karty.
Jednocześnie Narodowe Centrum Krwi uprzejmie informuje, że NCK jest jednym z Interesariuszy projektu ?e-Krew ? informatyzacja publicznej służby krwi oraz rozwoju nadzoru nad krwiolecznictwem? w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.1 – Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznychProjekt e-Krew przewiduje m. in. prowadzenie ogólnopolskiego rejestru krwiodawców, oddanych donacji krwi i jej składników. Ponadto planowane są działania umożliwiające przekazywanie profilowanej informacji dedykowanej dla danego dawcy, np. wyników badań, jak również informacje o ilości oddanej krwi, zapisanej w systemie. Na podstawie zebranych danych w bazie, będą również przyznawane odznaczenia dla Honorowych Dawców Krwi, dzięki temu każdy dawca bez konieczności posiadania dodatkowych dokumentów, będzie miał możliwość udokumentowania ilości oddanej krwi lub jej składników, bez względu na to gdzie na terenie Polski oddał krew.
W kwestii zbierania pieczątek do zakupionych książeczek we własnym zakresie informujemy, że dokumentowanie w ten sposób liczby donacji może odbywać się jedynie w celach informacyjnych dla dawcy. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. 2020. 1777) odznaki są wydawane na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki.
Wyrażamy szczerą nadzieję, iż powyższe informacje okażą się dla Pana pomocne. Jednocześnie, pragniemy bardzo podziękować za Pana szlachetną postawę oraz chęć niesienia pomocy innym.
Z poważaniem
Bartłomiej Olszewski
Narodowe Centrum Krwi

27 komentarzy do “Pierwsze nowe legitymacje hdk”

 1. Jak mogę wyrobić sobie książeczkę honorowego dawcy krwi? Oddałem krew około 10 razy a nigdy nie było mi po drodze zapytać na miejscu o wyrobienie książeczki. Czy można wrócić książeczek online?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli Twoje centrum wydaje legitymacje według starego wzoru to możesz ją sobie wyrobić. Jeżeli nie to pozostaje wyrobić nową, plastikową. Jeżeli jednak chcesz mieć książeczkową to pozostaje kontakt z jakimś zewnętrznym stowarzyszeniem HDK albo zakup prywatny na portalach aukcyjnych. Obecnie tylko 3 centra udostępniają bazę dawców online. Wszyscy czekamy na system e-krew, który powoli jest wdrażany w RCKiK https://krwiodawcy.org/kolejne-testy-systemu-e-krew

   Odpowiedz
 2. Jakie można obecnie uzyskać potwierdzenie oddania krwi bądź jej składników?
  Moja legitymacja się wyczerpała po kilku latach donacji.
  A miło byłoby posiadać potwierdzenie donacji dla siebie-po prostu, jak i dla placówek, jeśli oddaje się w kilku miejscach.

  Odpowiedz
    • W niektórych punktach jest dokładnie takie jak dla pracodawcy. W innych są specjalne bez podstaw prawnych, bo takowe powinny być w zaświadczeniach dla pracodawcy. Jeżeli chodzi o drugie rozwiązanie to polecam zakup prywatny książeczki i jej zanoszenie do punktu krwiodawstwa.

     Odpowiedz
   • Witam ponownie:)
    Czy praktykowane i dopuszczone jest samodzielne dodrukowanie kartek, potem przypięcie ich do starej legitymacji i na nich zapisywania donacji?
    W sumie tworzenia dalszych zapisów o donacji w jednym miejscu.

    Odpowiedz
   • Witam,
    Mowa o zaświadczeniu o donacji, takie jakie zwykle oddaje się pracodawcy?
    Jak widziane byłby samodzielnie wydrukowane i doklejone kartki do zapełnionej legitymacji?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading