Krwiodawstwo w Wielkiej Brytanii

Dzisiaj troszkę przybliżymy Wam krwiodawstwo w Wielkiej Brytanii. Jest kilka różnic między oddawaniem krwi u nich a w Polsce. Pierwsza największa; krwi nie można oddać z biegu. Na każdą donację należy się umawiać korzystając z aplikacji albo strony internetowej. Jak widzicie poniżej umawiasz się na konkretną godzinę.

Takie umawianie dotyczy zarówno poboru krwi w stacjonarnych punktach jak i mobilnych, bo takie również tam funkcjonują. Różnią się jednak od “naszych” gdyż są to najczęściej niewielkie pojazdy, ciężarówka wielkości foodtrucka. Jak się już umówisz to z reguły przesyłają ci ankietę do domu do wypełnienia. Jest prostsza i sporo krótsza niż nasza. Założenie jest takie żeby od razu siadać na fotel i nie marnować czasu na uzupełnianie na miejscu. Ale jak zapomnisz ją zabrać to bez problemu dadzą Ci nową. Badanie co ciekawe wykonuje pielęgniarka nie lekarz. Z innych ciekawostek pielęgniarki nie noszą rękawiczek. Każde ich działanie muszą opisywać słownie dla dawcy 🙂 Co do przywilejów to nie ma tu żadnych, łącznie z brakiem dnia wolnego na oddanie. Można natomiast oddać krew popołudniu lub w weekend. Jednak zależy to również od miejsca. Nie każdy punkt jest otwarty w te dni. Nie ma czegoś takiego jak u nas że jest ekwiwalent kaloryczny. W punktach krwiodawstwa w Anglii jest stolik ze słodyczami. Każdy po donacji może sobie coś wziąć wedle uznania. Pozostałych przywilejów w postaci obsługi poza kolejnością u lekarza, zniżek w komunikacji czy też na leki również nie ma. Nie ma książeczek donacyjnych. Cała historia znajduje się w systemie komputerowym do którego dawca ma dostęp dzięki wspomnianej oficjalnej aplikacji czy stronie www.

To co jest warte zauważenia to bardzo silne propagowanie krwiodawstwa. Strona marketingowa, promocji idei honorowego dawstwa krwi stoi na wysokim poziomie. Pisaliśmy kilka razy o akcjach, które mimo iż zaprojektowane tylko dla NHS objęły wiele krajów swoimi działaniami. Wspomnieć tu można chociażby o “Znikające litery – kampania promująca krwiodawstwo” czy też “Kampania angielskiej służby krwi”. Druga rzecz warta uwagi to smsowe powiadomienie o wykorzystaniu Twojej krwi w danym szpitalu. Pisaliśmy trzy lata temu, że podobne rozwiązanie stosuje z powodzeniem już Szwecja https://krwiodawcy.org/sms-informujacy-o-wykorzystaniu-twojej-krwi.

Przerwy między donacjami również sa inne niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii krew pełną mężczyzna może oddawać co 12 tygodni a kobieta co 16 tygodni. Osocze można oddawać co 2 tygodnie, 24 donacje w roku. W związku z brakiem przywilejów nie dokonuje się przeliczeń donacji składników krwi na krew pełną. Jak już wspomniałem służba krwi NHS dobrze działa jeżeli chodzi o stronę informacyjną: każdorazowo otrzymuje się smsy przypominające np. o dacie zbliżającej się donacji czy o właściwym nawodnieniu przed donacją. Przypomnienia o donacji zarówno są smsowe jak i mailowe.

Dawcy krwi i jej składników kiedy przekazują cząstkę siebie robią coś niesamowitego. Bez ich hojności wielu pacjentów nie miałoby obecnie szans na normalne funkcjonowanie w zdrowiu. Niektórym ich krew uratowała życie. Wierzymy, że każda donacja się liczy i ma wielkie znaczenie. Nie ma znaczenia w jakim kraju ją oddają. Służby krwi na całym świecie chcą aby dawca czuł się doceniony za każdym razem, gdy oddaje krew. Personel medyczny placówek chce, abyś wiedział, jak ważny jesteś dla nich. W związku z tym, że dyrektywy UE nakładają na państwa obowiązek by te podejmowały takie kroki by całe krwiodawstwo opierało się na dobrowolnym i bezpłatnym oddawaniu krwi dawcy aby podkreślić ich wartość co jakiś czas otrzymują prezenty w postaci np gadżetów, pisemnych podziękowań w postaci dyplomów czy też odznaki.
W Polsce zapewne każdy zna odznaki i odznaczenia jakie obecnie można otrzymać za regularne i wieloletne oddawanie krwi. Są to:
Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
Odznaka Honorowego Dawcy Krwi- Zasłużonego dla Zdrowia Narodu
Inne odznaki resortowe i odznaczenia państwowe

W innych krajach jest podobnie. Angielska służba krwi “NHS Blood and Transplant” dawcom krwi i jej składników wydaje szereg odznak, które są podziękowaniem za regularność i ilość oddań. Poniżej przedstawiamy wykaz, który przedstawia kolejne elementy jakie krwiodawcy z biegiem lat otrzymują:

1 donacja – Pakiet powitalny i podziękowanie, w tym czerwona karta dawcy i brelok do kluczy

5 donacja – Brązowa karta dawcy

10 donacja – Odznaka i certyfikat

25 donacja – Srebrna karta dawcy, odznaka i certyfikat

Srebrna karta

50 donacja – Złota karta dawcy, odznaka i certyfikat

NHS 50 th blood donations

75 donacja – Szmaragdowa karta dawcy, odznaka i certyfikat

100 donacja – zaproszenie na ceremonię (dawcy krwi pełnej), rubinowa karta dawcy, pamiątkowy medal, odznaka i certyfikat

150 donacja – Certyfikat
250 donacja – Zaproszenie na ceremonię (dawcy płytek krwi), pamiątkowy medal, odznaka i certyfikat
500 donacja – Certyfikat z certyfikatem specjalnym
750 donacja – Certyfikat z certyfikatem specjalnym
1000 donacja – Specjalny certyfikat w ramce

Karty, które powyżej widzicie nie służą jednak niczemu innemu jak tylko stanowią pamiątkę i potwierdzenie liczby oddań. Teraz kilka słów o samym oddawaniu krwi.

A może Ty również oddajesz krew poza granicami naszej ojczyzny? Napisz do nas, podziel się informacjami na temat krwiodawstwa w innych krajach.

Serdeczne podziękowania dla Kamila Jakubowskiego, który oddaje krew w Wielkiej Brytanii
Bez informacji i zdjęć od Ciebie ten artykuł by nie powstał.

24 komentarze do “Krwiodawstwo w Wielkiej Brytanii”

  1. Witam.

    Nie wiem czy to jeszcze dziala ale ja oddaje krew w Polsce ale glownie w wielkiej Brytani.
    W swoim czasie kiedy osiagnalem pulam okolo 18 litrow , lacznie w Polsce i Anglii, udalem sie do Polskiego Centrum Kriodawstwa. Wczesniej mail-owo uzgodnilem wszelkie informacje z odpowiednia osoba. I moja krew zostala przepisana z Anglii do Polski.
    Moze miec to znaczenie dla kazdego inne.
    Jesli ktos oddaje krew w Anglii, a zalezy mu na przepisaniu tego do Polski to nic innego jak zapytac. Obecnie moze byc z tym problem bo UK nie jest w UE. Ale kto nie pyta ten nie sie nie dowie czy jeszcze mozna.
    Ludzie pracujacy dla Polskiego Centrum Kriodawstwa sa osobami zyczliwymi i chyba liczy sie oddanie krwi, uratowanie zycia, a nie to gdzie sie to robi.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Witam serdecznie jestem zasłużonym dawcą krwi zdałam łącznie 15 litrów w Polsce przywilej miałam choć by taki że korzystałam z komunikacji miejskiej za darmo. Z tego co czytam to w Anglii nie zachęcają niczym do oddania krwi lub osocza. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców 🙂 🙂

    Odpowiedz
  3. Czy obywatele polscy mieszkający za granicą mogą być uprawnieni do otrzymywania Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Odznaka Honorowego Dawcy Krwi- Zasłużonego dla Zdrowia Narodu? Oddała krew tutaj w Kanadzie i wydaje mi się, że ten system to żart. Ten kraj nie docenia dawców których Polska docenia.

    Odpowiedz
  4. Moja corka oddaje krew po raz pierwszy czy nie dostanie wolnego skoro o 11stej ma wizyte, a o 14ej rozpoczyna prace i to 12cie godzin?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dostanie wolne. Problem polega na tym, że centrum może wystawić zwolnienie dniowe czyli np na 22.05.2020. Teraz zależy jak interpretuje przepisy pracodawca. Część uznaje zwolenianinie tylko do godz. 24:00. Prosiliśmy o doprecyzowanie tego bezpośrednio w “artykule” ustawy. Niestety poprawka nie została zaakceptowana.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading