Dzisiaj troszkę przybliżymy Wam krwiodawstwo w Wielkiej Brytanii. Jest kilka różnic między oddawaniem krwi u nich a w Polsce. Pierwsza największa; krwi nie można oddać z biegu. Na każdą donację należy się umawiać korzystając z aplikacji albo strony internetowej. Jak widzicie poniżej umawiasz się na konkretną godzinę.
Takie umawianie dotyczy zarówno poboru krwi w stacjonarnych punktach jak i mobilnych, bo takie również tam funkcjonują. Różnią się jednak od „naszych” gdyż są to najczęściej niewielkie pojazdy, ciężarówka wielkości foodtrucka. Jak się już umówisz to z reguły przesyłają ci ankietę do domu do wypełnienia. Jest prostsza i sporo krótsza niż nasza. Założenie jest takie żeby od razu siadać na fotel i nie marnować czasu na uzupełnianie na miejscu. Ale jak zapomnisz ją zabrać to bez problemu dadzą Ci nową. Badanie co ciekawe wykonuje pielęgniarka nie lekarz. Z innych ciekawostek pielęgniarki nie noszą rękawiczek. Każde ich działanie muszą opisywać słownie dla dawcy 🙂 Co do przywilejów to nie ma tu żadnych, łącznie z brakiem dnia wolnego na oddanie. Można natomiast oddać krew popołudniu lub w weekend. Jednak zależy to również od miejsca. Nie każdy punkt jest otwarty w te dni. Nie ma czegoś takiego jak u nas że jest ekwiwalent kaloryczny. W punktach krwiodawstwa w Anglii jest stolik ze słodyczami. Każdy po donacji może sobie coś wziąć wedle uznania. Pozostałych przywilejów w postaci obsługi poza kolejnością u lekarza, zniżek w komunikacji czy też na leki również nie ma. Nie ma książeczek donacyjnych. Cała historia znajduje się w systemie komputerowym do którego dawca ma dostęp dzięki wspomnianej oficjalnej aplikacji czy stronie www.
To co jest warte zauważenia to bardzo silne propagowanie krwiodawstwa. Strona marketingowa, promocji idei honorowego dawstwa krwi stoi na wysokim poziomie. Pisaliśmy kilka razy o akcjach, które mimo iż zaprojektowane tylko dla NHS objęły wiele krajów swoimi działaniami. Wspomnieć tu można chociażby o „Znikające litery – kampania promująca krwiodawstwo” czy też „Kampania angielskiej służby krwi”. Druga rzecz warta uwagi to smsowe powiadomienie o wykorzystaniu Twojej krwi w danym szpitalu. Pisaliśmy trzy lata temu, że podobne rozwiązanie stosuje z powodzeniem już Szwecja https://krwiodawcy.org/sms-informujacy-o-wykorzystaniu-twojej-krwi.
Przerwy między donacjami również sa inne niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii krew pełną mężczyzna może oddawać co 12 tygodni a kobieta co 16 tygodni. Osocze można oddawać co 2 tygodnie, 24 donacje w roku. W związku z brakiem przywilejów nie dokonuje się przeliczeń donacji składników krwi na krew pełną. Jak już wspomniałem służba krwi NHS dobrze działa jeżeli chodzi o stronę informacyjną: każdorazowo otrzymuje się smsy przypominające np. o dacie zbliżającej się donacji czy o właściwym nawodnieniu przed donacją. Przypomnienia o donacji zarówno są smsowe jak i mailowe.
Dawcy krwi i jej składników kiedy przekazują cząstkę siebie robią coś niesamowitego. Bez ich hojności wielu pacjentów nie miałoby obecnie szans na normalne funkcjonowanie w zdrowiu. Niektórym ich krew uratowała życie. Wierzymy, że każda donacja się liczy i ma wielkie znaczenie. Nie ma znaczenia w jakim kraju ją oddają. Służby krwi na całym świecie chcą aby dawca czuł się doceniony za każdym razem, gdy oddaje krew. Personel medyczny placówek chce, abyś wiedział, jak ważny jesteś dla nich. W związku z tym, że dyrektywy UE nakładają na państwa obowiązek by te podejmowały takie kroki by całe krwiodawstwo opierało się na dobrowolnym i bezpłatnym oddawaniu krwi dawcy aby podkreślić ich wartość co jakiś czas otrzymują prezenty w postaci np gadżetów, pisemnych podziękowań w postaci dyplomów czy też odznaki.
W Polsce zapewne każdy zna odznaki i odznaczenia jakie obecnie można otrzymać za regularne i wieloletne oddawanie krwi. Są to:
– Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
– Odznaka Honorowego Dawcy Krwi- Zasłużonego dla Zdrowia Narodu
– Inne odznaki resortowe i odznaczenia państwowe
W innych krajach jest podobnie. Angielska służba krwi „NHS Blood and Transplant” dawcom krwi i jej składników wydaje szereg odznak, które są podziękowaniem za regularność i ilość oddań. Poniżej przedstawiamy wykaz, który przedstawia kolejne elementy jakie krwiodawcy z biegiem lat otrzymują:
1 donacja – Pakiet powitalny i podziękowanie, w tym czerwona karta dawcy i brelok do kluczy
5 donacja – Brązowa karta dawcy
10 donacja – Odznaka i certyfikat
25 donacja – Srebrna karta dawcy, odznaka i certyfikat
50 donacja – Złota karta dawcy, odznaka i certyfikat
75 donacja – Szmaragdowa karta dawcy, odznaka i certyfikat
100 donacja – zaproszenie na ceremonię (dawcy krwi pełnej), rubinowa karta dawcy, pamiątkowy medal, odznaka i certyfikat
150 donacja – Certyfikat
250 donacja – Zaproszenie na ceremonię (dawcy płytek krwi), pamiątkowy medal, odznaka i certyfikat
500 donacja – Certyfikat z certyfikatem specjalnym
750 donacja – Certyfikat z certyfikatem specjalnym
1000 donacja – Specjalny certyfikat w ramce
Karty, które powyżej widzicie nie służą jednak niczemu innemu jak tylko stanowią pamiątkę i potwierdzenie liczby oddań. Teraz kilka słów o samym oddawaniu krwi.
A może Ty również oddajesz krew poza granicami naszej ojczyzny? Napisz do nas, podziel się informacjami na temat krwiodawstwa w innych krajach.
Witam.
Nie wiem czy to jeszcze dziala ale ja oddaje krew w Polsce ale glownie w wielkiej Brytani.
W swoim czasie kiedy osiagnalem pulam okolo 18 litrow , lacznie w Polsce i Anglii, udalem sie do Polskiego Centrum Kriodawstwa. Wczesniej mail-owo uzgodnilem wszelkie informacje z odpowiednia osoba. I moja krew zostala przepisana z Anglii do Polski.
Moze miec to znaczenie dla kazdego inne.
Jesli ktos oddaje krew w Anglii, a zalezy mu na przepisaniu tego do Polski to nic innego jak zapytac. Obecnie moze byc z tym problem bo UK nie jest w UE. Ale kto nie pyta ten nie sie nie dowie czy jeszcze mozna.
Ludzie pracujacy dla Polskiego Centrum Kriodawstwa sa osobami zyczliwymi i chyba liczy sie oddanie krwi, uratowanie zycia, a nie to gdzie sie to robi.
Pozdrawiam
Witam serdecznie jestem zasłużonym dawcą krwi zdałam łącznie 15 litrów w Polsce przywilej miałam choć by taki że korzystałam z komunikacji miejskiej za darmo. Z tego co czytam to w Anglii nie zachęcają niczym do oddania krwi lub osocza. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców 🙂 🙂
Czy obywatele polscy mieszkający za granicą mogą być uprawnieni do otrzymywania Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Odznaka Honorowego Dawcy Krwi- Zasłużonego dla Zdrowia Narodu? Oddała krew tutaj w Kanadzie i wydaje mi się, że ten system to żart. Ten kraj nie docenia dawców których Polska docenia.
Witam serdecznie!
Zajmowaliśmy się tą sprawą. Niestety zaliczają krew tylko z państw Unii Europejskiej https://krwiodawcy.org/krew-oddana-za-granica
Moja corka oddaje krew po raz pierwszy czy nie dostanie wolnego skoro o 11stej ma wizyte, a o 14ej rozpoczyna prace i to 12cie godzin?
Witam serdecznie!
Dostanie wolne. Problem polega na tym, że centrum może wystawić zwolnienie dniowe czyli np na 22.05.2020. Teraz zależy jak interpretuje przepisy pracodawca. Część uznaje zwolenianinie tylko do godz. 24:00. Prosiliśmy o doprecyzowanie tego bezpośrednio w „artykule” ustawy. Niestety poprawka nie została zaakceptowana.
Czy są wymogi odnośnie wagi? W Polsce nie można mieć mniej niż 50kg. A jak jest w Anglii?
Witam serdecznie!
Są podobne: weigh between 7 stone 12 lbs and 25 stone, or 50kg and 158kg
Mam pytanie czy w UK po oddaniu krwi dostaje się swoje wyniki. W Polsce zawsze dostawałam gdy tylko o to poprosiłam.
Witam serdecznie!
Nie mamy takiej wiedzy.
Witam wszystkich
Aleksander Koperski – trzeba w takim razie przyjść z kimś kto przetłumaczy 🙂
Pani Klaro – odnośnie pielęgniarki to faktycznie nie można właściwie nazwać „badaniem” i użyłem tu złego określenia odnośnie pielęgniarki bo jest to „donor carer” po ich kursie wewnętrznym. Bardziej po prostu miałem na myśli to, że nie jesteś badany przez lekarza tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Polsce.
Krwiodawca & Monika – ja sam osobiście byłem w Polsce w centrum krwiodawstwa i po wytłumaczeniu sytuacji z tytułu tego, że oddajesz krew w kraju należącym do UE (Wielka Brytania już nie za długo bo Brexit…) masz możliwość połączenia donacji angielskich z polskimi
moris – za krew nie płacą oddawanie jest honorowe i dobrowolne
premiero – zgadzam się, że brak dnia wolnego to ignorancja powinno to być wprowadzone niezależnie od kraju bo niezależnie od nacji i miejsca zamieszkania wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdy może gorzej się poczuć po donacji
Kacper – odnośnie marketingu nie wiem jak to wygląda to teraz w Polsce więc nie oceniam, aczkolwiek patrząc kilka lat wstecz w większości znajomych krwiodawców obowiązywała głównie reklama szeptana czyli „no chodź ze mną zdamy sobie krew co ci szkodzi zrobisz dobry uczynek :D” może w innych dużych miastach funkcjonuje to lepiej. Odnośnie przywilejów – jak ktoś będzie chciał zdawać to i tak to zrobi z idei, aczkolwiek zawsze miło mieć przywileje ale nie jest to najważniejsze
Marcin – czy Polska wygrywa czy przegrywa…jak dla mnie jest OK po prostu mają inny system dla mnie np możliwość umówienia/odwołania wizyty przez aplikację, zwłaszcza że można też zdawać regularnie w weekendy, to rewelacja ale każdy ma swoje zdanie
A jak myslicie ,co czuje krwiodawca ktory oddal w polsce 8L krwi a w uk. dowiaduje sie,ze skoro zna slabo angielski to nie ma opcji jej oddania!
Witam serdecznie!
Niestety podobne przepisy są w Polsce dla obcokrajowców, którzy nie posługują się językiem polskim w odpowiednim stopniu.
Totalna bzdura? no chyba ze nie umiesz wypełnić ankiety przy rejestracji to oczywiście Cię nie dopuszcza do oddania.
Bardzo dobrze, bo jesli nie potrafisz odpowiedziec na pytania o zdrowie w ankiecie czy na pytania personelu jak sie czujesz, na co chorowales, i jak sie nazywasz to szczytem nieodpowiedzialnosci bylkby pobieranie krwi od takiej osoby
Od jakiegoś czasu oddaję krew w UK wcześniej oddawałem w Polsce. Porównując oba kraje Polska wygrywa. Przede wszystkim dlatego, że krew można oddać z biegu, nie trzeba się umawiać na konkretne terminy jak w UK, badanie przed oddaniem przez lekarza, dzień wolny, ekwiwalent kaloryczne. Pytanie do autora tekstu, czy oddaną krew w Polsce i UK można zsumowac po powrocie do Polski?
Witam serdecznie!
2 lata temu można było zliczać tylko trzeba było to porządnie udowodnić https://krwiodawcy.org/krew-oddana-za-granica Jak jest teraz mogę się zapytać ponownie w Narodowym Centrum Krwi gdyż zmieniła się dyrekcja a to pismo to nic innego jak tylko interpretacja gdyż przepisy tego nie regulują.
Witam serdecznie.
Chętnie dowiedziałabym się jak obecna dyrekcja zapatruje się na kwestie zliczania krwi oddanej za granicą.
Dziękuję.
Na poczatku listopada 2024 wykonalem telefon do PCK z zapytaniem czy ilosc oddanej krwi wlicza sie do odznak wydawanych w Polsce? Pani zasiegnela wiedzy od przelozonych i nastepnego dnia sie dowiedzialem, ze TAK. I to nie tylko z UE, ale z calego swiata, pod dwoma warunkami:
1. Odpowiednie zaswiadczenie, potwierdzenie.
2. Musi byc wyszczegolnione, ze krew zostala oddana honorowo bez zadnych korzysci finansowych.
Witam wszystkich serdecznie,mam pytanie,mój znajomy ma białaczkę i jest obecnie leczony w Polsce i potrzebuje krwi,chciałbym mu pomóc ale przebywam obecnie w Anglii,czy jest możliwe abym mógł np. tutaj oddać krew a ona jakimś sposobem została by mu przetransportowana do Polski ? Sory za głupie pytanie ale jestem zielony zupełnie w temacie.Będę wdzięczny za każdą udzieloną informację,pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Nie, polska publiczna służba krwi nie korzysta z krwi oddanej w innych państwach.
Nie wiem o jakim badaniu autor pisze. Jest tylko rozmowa o ewentualnych dolegliwościach i sprawdzenie hemoglobiny i wykonywane to jest przez opiekuna dawcy (donor carer) a nie pielęgniarkę. Pielęgniarka jest jedną i czuwa ona nad przebiegiem sesji a reszta obsady to pracownicy często nie mający zadnego wyksztalcenia medycznego. Chętnie podzielę sie i informacjami jesli ktoś zainteresowany by był bo sama pracuje w mobilnej jednostce poboru krwi.
Cześć a jak wygląda sytuacja z oddaniem oprócz certyfikatów płacą za oddanie krwi
Nie. Oddawanie jest honorowe.
Wszystko fajnie, ale bardziej przypomina mi to puszczanie muzyczki dojnej krowie niż docenianie prawdziwej wartości HDK. Nie da się ciągle żyć ideą. I nie chodzi mi o „nagrody”, ale o zdrowy rozsądek. Oddaję krew ponad 21 lat i raz zdarzyła mi się taka sytuacja, że po donacji czułem się poprostu źle, a drugim razem wydawało mi się że wszystko jest ok, ale jak tylko zwiększyłem wysiłek fizyczny, zaczynało mi się kręcić w głowie. W związku z tym brak dnia wolnego w dniu donacji uważam za totalny przejaw ignorancji i potencjalne niebezpieczeństwo. Ludzie chcą pomagać i to jest piękne, dlatego powinno im się stwarzać i ułatwiać tą możliwość.
Z większością rzeczy, jakie opisał Pan Kamil, należy się zgodzić. Nie przesadzałbym jednak ani z chwaleniem marketingu ani z podkreślaniem wartości dawcy – myślę, że w Polsce funkcjonuje to lepiej. Poza tym rezygnacja z większości przywilejów dawcy źle się odbija na statystykach oddawania krwi. Honorowy dawca musi czuć się w jakiś sposób doceniony!