SMS informujący o wykorzystaniu Twojej krwi

SMS informujący o wykorzystaniu Twojej krwi
SMS informujący o wykorzystaniu Twojej krwi

   W związku z zauważeniem, że w pewnych okresach dochodzi do spadku liczby dawców a tym samym ilości oddanej krwi szwedzka służba krwi podjęła kroki mające na celu zahamowanie tej tendencji. Do odwrócenia statystyk postanowiła wykorzystać tzw. nowe technologie. Jedną z takich inicjatyw, jest wysyłanie do darczyńców smsów. Ludzie, w momencie w którym oddali krew otrzymują najpierw wiadomość “dziękuję”. Kolejny sms przekazuje już informację, gdy ich krew zostaje przetoczona biorcy. Są one wysyłane automatyczne w momencie, gdy krew i jej składniki zostały w rzeczywistości użyte. Taka akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę jaką pełni krwiodawstwo i krwiolecznictwo w systemie leczniczym kraju.

“Stale staramy się rozwijać sposoby podkreślania znaczenia dawców krwi” – powiedziała Karolina Blom Wiberg, kierownik komunikacji w służbie krwi Sztokholm. “Chcemy podziękować im za ich wysiłek, i uważamy, że sms to dobry sposób by to zrobić.”

   Służba krwi uważa, że takie wiadomości wpłyną pozytywnie na rozwój krwiodawstwa. Podkreślają, poświęcenie krwiodawców dzięki któremu pomogli oni innym współobywatelom. Taki sms zachęca ich także do oddania krwi ponownie. Nowe działania zostały również zauważone przez media społecznościowe przez co ludzie prowadzą wśród swoich znajomych rozmowy, których tematem jest oddawanie krwi.

“To wspaniałe uczucie wiedzieć, że Twoje uczynki zmieniają świat na lepsze a może nawet ratują czyjeś życie,” – mówi pani Blom Wiberg. Dzięki smsom jest teraz o nas głośno zarówno w mediach społecznościowych jak i tradycyjnych. Ale przede wszystkim jesteśmy przekonani, że stworzona akcja z wiadomościami na telefon sprawia, że nasi darczyńcy wracają do nas i oddają krew ponownie.”

   Program został uruchomiony w Sztokholmie trzy lata temu, ale po tak pozytywnym odbiorze przez społeczność stopniowo jest wdrażany w innych regionach kraju.

Wy jak uważacie: SMS informujący o wykorzystaniu Twojej krwi – fajny pomysł czy nie?

10 komentarzy do “SMS informujący o wykorzystaniu Twojej krwi”

  • Witam serdecznie!
   Dopiero wraz z wejściem systemu e-krew będzie to możliwe. W tej chwili od strony technicznej to niemożliwe.
   PS. System ma zacząć działać pełną parą w 2023 roku.

   Odpowiedz
 1. Świetny pomysł. Zwróci uwagę dawców. Przeniesie swojego rodzaju satysfakcję i jednocześnie narasta chęć do kolejnego oddania ?

  Odpowiedz
 2. Byłoby świetnie gdyby i u nas wprowadzili takie powiadomienia. Na pewno uszczęśliwiałoby to dawców, ta świadomość, że właśnie się komuś pomogło. Gratuluję Szwecji, że pomyśleli o tym, to na pewno trochę motywuje ludzi do oddawania krwi. I jeśli taki SMS przychodzi w niedługim czasie od donacji to z pewnością ktoś za chwilę pójdzie znów.

  Odpowiedz
 3. Zawsze domniemywam możliwość rozsyłania powyższego przez automat a to jest śmiecenie w sieci. Dawca doskonale wie jakie znaczenie ma jego donacja. Raczej skoncentrowałbym się, żeby zarejestrowani, jak ja w systemie powiadamiania sms-owego nie czekali w gotowości bezużytecznie ( mówię o klauzurowym- klasztornym prowadzeniu się żywieniowo obyczajowym). Jak wytłumaczycie fakt że nie dostałem powiadomienia ( jestem stałym ,,płytkarzem”) od donacji płytek 23 grudnia 2014 do 20 maja 2015, kiedy nie wytrzymałem i na siłę oddałem 450 ???

  Odpowiedz
 4. Moim zdaniem jest to świetny pomysł, zwłaszcza z informacją o wykorzystaniu krwi. Pozwala poczuć, że naprawdę zrobiło się coś wielkiego dla innego człowieka, czego być może aż tak nie czuć podczas samej donacji. Niestety, nie sądzę, by mogło się to przyjąć w naszym kraju (podobnie jak gadżety dla krwiodawców, które są tylko w nielicznych punktach poboru krwi).

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading