2 miesiące temu pisałem o petycji w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny, którą otrzymało Ministerstwo Zdrowia od jednego z obywateli. Zamieszczamy poniżej odpowiedź Ministerstwa:
Odpowiadając na petycję doręczoną do Ministerstwa Zdrowia pocztą elektroniczną w dniu 10 listopada br. w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z póź. zm.) poprzez uwzględnienie zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługiwałaby zniżka na transport publiczny uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.
Zgodnie z dyrektywą 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającą normy jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej i składników krwi oraz zmieniającą dyrektywę 2001/83/WE (Dz. Urz. UE L 33 z 8.03.2003. str. 30), w celu podnoszenia norm bezpieczeństwa odnoszących się do krwi i składników krwi, krwiodawstwo powinno być dobrowolne i bezpłatne. Również na podstawie zalecenia nr R (95), 14 Komitetu Ministrów Rady Europy do państw członkowskich w sprawie ochrony zdrowia dawców i biorców w ramach transfuzji krwi, przyjętego w dniu 12 października 1995 r., “oddawanie krwi, osocza lub składników krwi jest uważane za dobrowolne i nieodpłatne, jeżeli dokonywane jest przez osobę z jej własnej woli i nie daje podstaw do jakiejkolwiek zapłaty w formie pieniężnej lub w jakiejkolwiek równoważnej postaci. Wyłącza to również przyznanie wynagrodzenia w formie wypoczynku, który wykracza poza czas odpowiednio konieczny do oddania krwi i dojazdu. Drobne dowody uznania, napoje i zwroty kosztów podróży są zgodne z pojęciem dobrowolnego i nieodpłatnego oddawania krwi”. Zalecenie to zobowiązuje również do edukacji społeczeństwa, które ma na celu zmianę światopoglądu, a także rewizję uprawnień przysługujących honorowym dawcom krwi, tak aby nie stały w sprzeczności z powyższym zaleceniem, jak i ideą honorowego krwiodawstwa.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1371) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi.
Należy mieć również na uwadze stanowisko prezentowane na posiedzeniu Komisji Sterującego ds. Transfuzji Krwi, działającego w ramach Rady Europy w dniach 3-4 listopada 2016 r., podczas którego dyskutowana była definicja “finansowej korzyści”, w kontekście Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej wobec zastosowania biologii i medycyny z dnia 19 listopada 1996 r. “Finansowa korzyść” została określona jako zapłata ;lub korzyść jakiegokolwiek rodzaju oferowana bezpośrednio żywemu dawcy. Rekompensata nigdy nie powinna wiązać się z donacją (jej końcowym celem lub jakością tego, co zostało oddane). Zwrot poniesionych wydatków i rzeczywistych kosztów może być dokonany, jeżeli dawca może je udowodnić. Kompensacja utraconego zarobku powinna być dokładnie wyliczona, gdyż dawca nie powinien ani finansowo tracić, ani zyskiwać. Tylko w wyjątkowych sytuacjach można dopuścić wprowadzenie rekompensaty o stałej wysokości. Zezwala się na zapłatę dawcom odszkodowania za szkodę związaną z donacją. W promocji dawstwa należy stosować środki ukierunkowane na altruizm.
Natomiast wszelkie odznaki, tytuły i drobne przywileje należałoby traktować jako dodatek do szlachetnego i bezinteresownego oddawania krwi. Motywacją dla dawcy przy “dzieleniu się cząstką siebie” stanowi satysfakcja z pomocy potrzebującym, mając na uwadze, iż jedynym źródłem krwi jest właśnie drugi człowiek, jego dobra wola i poświęcenie. Świadomość tego oraz wynikające z tej świadomości niezbywalne poczucie niezwykłości prostego faktu dzielenia się z potrzebującym człowiekiem własną krwią jest najważniejszą pobudką kierującą dawcą krwi i jego najcenniejszą nagrodą.
Jednoznacznie zauważyć należy, analogiczne zasady przyświecają idei dawstwa tkanek i komórek, czego wyraz daje dyrektora 2004/23/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie ustalenia norm jakości i bezpiecznego oddawania, pobierania, testowania, przetwarzania, konserwowania, przechowywania i dystrybucji tkanek i komórek ludzkich, oraz ustawa z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2017 r. poz. 1000).
W związku z powyższym, uwzględnienie powyższej petycji nie znajduje uzasadnienia.
Z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Sekretarz Stanu
Katarzyna Głowala
Dodatkowa Odpowiedź na petycję z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
między innymi dlatego po oddaniu 70 litrów krwi zrezygnowałem,dość traktowania nas krwiodawców jak dojne krowy.
No i bardzo dobrze. Moze juz wystarczy tych przywilejow?
Dwa miesiace temu tez pisałem że ww. petycja to totalny bubel. I miałem racje. Proponuję aby nastepnym razem za petycję wzieli się ludzie którzy mają troche pojecia o komunikacji zbiorowej w Naszym Kraju . pzdr