Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony „medycznej” czy „technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to „jaskra”.
Chcesz być na bieżąco z informacjami?
Zapisz się do newslettera
Witam,
W środę idę na badanie okresowe do medycyny pracy i tam będzie pobierana ode mnie krew a potem chciałem iść oddać krew do punktu krwiodawstwa i tu moje pytanie czy czy mogę spokojnie po wizycie w medycynie pracy iść oddać krew do punktu krwiodawstwa?
Witam serdecznie!
Tak, możesz.
Witam czy jeżeli oddam krew i będzie coś z nią nie tak to dostanę jakąms wiadomość, list?
Witam serdecznie!
Przyjdzie zawiadomienie jednak bez podawania przyczyny. Aby uzyskać szczegóły trzeba zgłosić się do RCKiK lub oddziału terenowego.
Jeżeli morfologia wyszła źle? To po jakim czasie ?
Witam serdecznie!
W ciągu 7 dni.
Dzień dobry.
Mam pytanie po ilu dniach dostaje się informacje o niepoprawnych wynikach krwi ?
Witam serdecznie!
Różnie. Zależy czy morfologia wyszła źle czy badania wirusologiczne.
Witam, próbowałam oddać już raz krew jednak pielęgniarka pobierająca próbkę od razu stwierdziła, że nie zgodzą się bo mam za mało widoczne żyły. Jest jakiś sposób na uwidocznienie ich? Błagam… bardzo mi na tym zależy bo chce po tacie zostać honorowym dawcom i nie wiem co mogę zrobić, żeby w końcu się udało ??
Witam serdecznie!
Pierwsze co zrób to spróbuj oddać krew w innym punkcie krwiodawstwa. Zdarza się tak, że w jedna pielęgniarka nie może pobrać krwi a inna zrobi to bez problemu. Jeżeli jednak rzeczywiście masz słabe żyły to możesz spróbować „domowych” sposobów. Dawcy mówią, że pomagają ćwiczenia na przedramiona. Jednak to również z różnym skutkiem. Typowego, prostego sposobu na wzmocnienie żył nie ma.
Chcąc oddać krew okazało się, że jestem wpisany na listę osób zdyskwalifikowanych do oddawania krwi. Gdzie i jak moge sprawdzić, z jakiego powodu jest ten zakaz?
Witam serdecznie!
W siedzibie centrum lub oddziale terenowym.
Witam. Chciałam zapytać, czy nie biorąc żadnych leków, a mając trądzik bez zaostrzeń. Można oddać krew?
Witam serdecznie!
W zależności od umiejscowienia i stopnia nasilenia, trądzik może stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi, natomiast w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości, proponujemy zwrócić się z powyższym pytaniem do lekarza kwalifikującego w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Pozdrawiamy serdecznie
Mialem septoplastyke miesiac temu. Moge oddac krew albo plytki?
Witam serdecznie!
Zabieg septoplastyki jest podstawą 6 miesięcznej dyskwalifikacji. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chce się oddać krew.
Witam. Po 18 urodzinach pierwszy raz podjąłem próbę oddania krwi. Niestety (z głupoty albo ciemnicy dostałem) zaznaczyłem że byłem chory na żółtaczkę. Oczywiście tej choroby nie przechodziłem. Poszedłem wtedy jeszcze do lekarza który przekazał mi że jestem skreślony z listy i tego nie można zmienić. Poddałem się na kilka lat ale teraz temat powrócił i zastanawiam się czy można to zmienić. Pozdrawiam!
Witam serdecznie!
Masz obecnie takie możliwości. Dyskwalifikację może zdjąć punkt, który ją nakładał lub dyrektor do spraw medycznych, który jest w siedzibie centrum krwiodawstwa. Jeżeli nie przekonasz lekarza w punkcie krwiodawstwa do tego, ze coś Ci się porąbało albo np wykonasz badania na WZW i wyjdzie, że nie masz przeciwciał anty-HCV czy RNA HCV a on i tak nie zaakceptuje tego to skontaktuj się ze wspomnianym dyrektorem do spraw medycznych. Jeżeli on również nie będzie widział możliwości zdjęcia bana to pozostaje pismo do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który to pełni merytoryczny nadzór nad publiczną służbą krwi. Niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć jakie są szanse na to, że usunięta zostanie dyskwalifikacja.
Witam.
Jeżeli odczułam się od roku na brzoze i trawy. Szczepiąnkę mam od 4 do 6 tygodni. Objawy alergii są tylko sezonowo, objawia się lekkim katarem. Poza tym nie mam zaostrzonych objawów. Czy mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Odpowiem Ci cytując zasadę a reszta należy już do uzgodnienia z lekarzem kwalifikującym w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew: „Krwi nie można oddawać w czasie odczulania oraz w czasie występowania objawów alergii.”.
Witam
Rok temu przechodziłam zabieg na migotanie przediosnkow. Po roku poszłam oddać krew, lekarz dopatrzył cię i dyscyplinarnie mnie odrzucił. Na wizycie u mojego kardiologa zapytałam czy mam jakieś przeciwskazania do oddawania krwi. Mój lekarz prowadzący stwierdził że nie, wypisał mi nawet zaświadczenie. Dziś ponowna próba oddania i odrzucono mnie…. Mimo zaświadczenia. Co mogę jeszcze zrobić :/
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności kontakt z dyrektorem do spraw medycznych, który pełni swoją funkcję w siedzibie RCKiK. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna to należy poprosić o opinię Instytut Hematologii i Transfuzjologii.
Witam.
Czy jeżeli odczułam się od roku na trawy i brzozę. Przyjmuje szczepionkę do 6 tygodni. Tylko w sezonie mam katar, nie mam zaostrzonych obiawów. Będzie możliwość oddania krwi?
Witam, czy będąc Honorowym Zasłużonym Dawcą Krwi jest możliwość uzyskania szybszego terminu np. na tomografię komputerową?
Witam serdecznie!
Tak. Tomografia komputerowa należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez co osoba posiadająca tytuł ZHDK ma prawo do obsługi poza kolejnością.
Witam, chciałem uzyskać informację o dniu wolnym po oddaniu krwi; pracuję na noc od 0:00, fizycznie. Pracodawca nie chce uznać zwolnienia (byłem oddać krew ok godz 16), uzyskałem zwolnienie na dzień oddania krwii (03.02.2020), ale moja dobra pracownicza rozpoczyna się o 0:00, więc kilka godzin po oddaniu krwi byłbym w pracy, dźwigając cięzkie rzeczy. Zawsze chciałem oddawać krew, ale nie dopuszczono mnie przez zasłabnięcie. Teraz jestem w lepszej formie i kiedy w końcu mi się udało to muszę poza oddaniem krwii poświęcić też dzień urlopu na to, a mając niepełnosprawną córkę średnio mogę sobie na to pozwolić. Tak więc moje pytanie brzmi: czy jest jakiś przepis, cokolwiek czym mógłbym pokazać pracodawcy, że np 12 godzin po oddaniu krwi nie można pracowac fizycznie (słyszałem to parokrotnie, jednak nie mogę znaleźć rzadnego przepisu o tym mówiącego)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź,
Marcin
Witam serdecznie!
Nie ma przepisu, który mówi o tym, że przez 12 godzin po oddaniu krwi lub jej składników nie można pracować. Jest tylko przepis w https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20141632.pdf, który mówi „Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.”
Witam,
czy są jakieś „wymagania” do oddawania osocza np. w badaniach laboratoryjnych jakiś wskaźnik podwyższony? czy przeciwwskazaniem mogą być „ukryte żyły”?
Z oddaniem krwi pełnej nie mam problemu (za mną już 10 donacji), raz miałam bardzo wysokie płytki i lekarz na zleceniu wpisał oddanie płytek krwi, ale panie z punktu pobrań stwierdziły że nie da rady, bo żyły pochowane i musiałam wrócić do lekarza aby zmienił zlecenie na krew pełną. pytanie czy to jakieś wymagania, czy trafiłam na mniej doświadczoną panią?
Krew pełną mogę oddać dopiero po 15.05.2020, czy inne składniki mogłabym oddać szybciej (ostatnia donacja 24.12.2019)?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o przepisy to nie ma. W praktyce są dopuszczani dawcy, którzy mają „mocniejsze” żyły ze względu na to, że separator zwraca „niepotrzebne” składniki krwi pod ciśnieniem. Przy „słabszych” żyłach może dojść do wylewów (siniaków). Co do przerw to są one krótsze w przypadku składników krwi https://krwiodawcy.org/przerwy-miedzy-donacjami
Witam. Chciałbym się dowiedzieć odnośnie faktu kto kwalifikuje rodzaj tego co jest oddawane. Oddałem krew pełną 11.01.2020 to zgodnie z przepisami następny raz mogę ją oddać min. po 8 tyg. Pytanie czy po 4 tyg. od oddania krwi pełnej mogę oddać osocze, a nastąpienie po 2 kolejnych tyg. znów osocze a następnie 2 tyg. od ostatniego oddania osocza pełną krew ? Czy podczas rejestracji należy poinformować co chcemy oddać czy ustala to lekarz ??
Witam serdecznie!
Ty wyrażasz zgodę na oddanie krwi lub odpowiedniego jej składnika. Jednak o tym co ostatecznie będzie pobierane decyduje personel. Jeżeli nie ma zapotrzebowania w danym centrum na dany składnik z Twojej grupy krwi to personel nie dokona jego poboru. Ty jedynie możesz się nie zgodzić na daną zaproponowaną donację. Jeżeli chodzi o same przerwy to ważne jest tylko to by zachowywać je zgodnie z przepisami, czyli np. przerwa między dwoma donacjami krwi pełnej to 8 tygodni. Zwróć uwagę też na przerwę między osoczem a krwią pełną. Niektóre centra krwiodawstwa mają ją ustawioną na 4 tygodnie. Jest to spowodowane tym, że nie jest ona wprost ustalona w przepisach ustawy np RCKiK Warszawa https://www.rckik-warszawa.com.pl/terminu-nast%C4%99pnego-oddania.html (4 tygodnie)
Dziękuję
A czy jeśli ostatnio krew oddawałem 20 listopada 2019 roku i to była moja 6 donacja w 2019 roku a pierwsza 12 lutego 2019 roku to 15 stycznia 2020 mogę iść oddać krew? Czy muszę poczekać aż minie 12 luty 2020?
Musisz czekać do 12 lutego. Przepisy zezwalają oddać tylko 6 razy w roku.
Dzień dobry
Czy mogę pójść oddać krew pełną po 55 dniach? Lekarz nie będzie robił problemu, jestem dawcą wielokrotnym
Witam serdecznie!
Według przepisów nie, nie możesz i lekarz w takim przypadku ma prawo Cię nie dopuścić. Jednak jest też artykuł mówiącym o tym, że lekarz może ustalić indywidualną przerwę. Jeżeli więc lekarz Cię dopuści to będziesz mógł oddać. Wielokrotnie oddana krew może nie mieć większego wpływu jak to czy nie przekroczysz 6 donacji biorąc pod uwagę 12 miesięcy wstecz oraz czy krew Twojej grupy jest bardzo potrzebna.
Dzień dobry
Czy mogę pójść oddać krew pełną dzień wcześniej czyli po 55 dniach?
Witam serdecznie!
Według przepisów nie, nie możesz i lekarz w takim przypadku ma prawo Cię nie dopuścić. Jednak jest też artykuł mówiącym o tym, że lekarz może ustalić indywidualną przerwę. Jeżeli więc lekarz Cię dopuści to będziesz mógł oddać.
Karol
Witam, oddaje regularnie krew i ostatnio zobaczyłem że w bazie danych nie mam 2 donacji oddawałem je gdzie indziej i teraz moje pytanie brzmi do odznaki muszę je gdzieś przedstawić czy jak to wygląda?
Witam serdecznie!
Musisz napisać maila do tego centrum z prośbą o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego ilość oddanej krwi. W chwili obecnej nie ma scentralizowanej bazy.
Witam serdecznie, mam pytanie oddaję krew już po raz 11 i podczas ostatniego oddania wynik hemoglobiny wyszedł 12.3 Lekarz warunkowo dopuścił mnie do oddania nie dając gwarancji że krew nie zostanie „wylana”. CZy nie jest norma od 12? To jedno pytanie a kolejne. Czy mąż który przyjmuje leki na nadciśnienie może zacząć oddawać krew ( smutno mi chodzić samej i szukam współtowarzyszy) oraz czy siostra która przyjmuje Letrox może oddać krew?
Witam serdecznie!
Norma dla kobiety to 12,5 a dla mężczyzn 13,5. Taka krew jednak nie jest wylewana a dzielona na składniki. Więc na pewno płytki krwi oraz osocze dla których niższa HGB nie stanowi „problemu” będą na 100% wykorzystane. Co do drugiej części pytania to podejścia są rożne jeżeli chodzi o nadciśnienie. Niektóre leki nie powodują dyskwalifikacji i dawcy są dopuszczani. Jedyny wymóg to taki by ciśnienie przy badaniu było w normie. Inni lekarze nie dopuszczają osób z nadciśnieniem do oddawania krwi. Natomiast choroby układu endokrynnego i choroby metaboliczne takie jak niedoczynność, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew. Jeżeli chodzi o leki to ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, części leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi.
Czy jeśli pójdę oddać krew, ale z różnych przyczyn się to nie uda, np. nie uda się wkuć w żyłę to czy dostaje się zwolnienie?
Witam serdecznie!
W takich przypadkach najczęściej jest wydawane zwolnienie na godziny.
Witam, dlaczego krew powinno się oddawać pół roku po zrobieniu tatuażu ?
Witam serdecznie!
Przy robieniu tatuażu może dojść do zakażenia. W związku z tym krew oddawana przez dawców jest badana. Jednak jak wszystkie testy charakteryzują się one dwoma cechami czułością i swoistością. Aby testy wykryły zakażenie musi upłynąć odpowiedni okres. Jest to tzw. okienko serologiczne. Jeżeli dany dawca został zakażony i przyszedł zbyt szybko to będzie tak mało wirusa w próbce, że test go nie wykryje. Jeżeli odczeka odpowiedni okres czasu 6 miesięcy od sytuacji, która stanowiła zagrożenie to wirusa będzie na tyle dużo, że test go wykryje. Stąd należy odczekać po różnych sytuacjach 6 miesięcy https://krwiodawcy.org/oddajac-krew-odpowiedzialnie-ratujesz-zycie W związku z coraz to nowszymi metodami badań, które szybciej wykrywają wirusy mówi się głośno o tym, że przerwa ta zostanie skrócona do 4 miesięcy. Jednak na razie jest to tylko propozycja.
Witam. Kolega został zdyskwalifikowany i całkowicie wykrwslony dyscyplinarnie z systemu krwiodawcow z powodu tego że wiosna miał operacje na serce( migotanie przedsionków). Aktualnie jest pod opieką kardiologa, wszystko jest wporzadku, nie musi przyjmować leków a także kardiolog nie widzi przeciwwskazań do tego aby oddawać krew. Czy może odwolac się od decyzji jaka wydał lekarz w centrum krwiodawstwa?
Witam serdecznie!
Tak, może. Jeżeli rozmawiał tylko z lekarzem kwalifikującym może jeszcze poprosić o opinię dyrektora ds medycznych, który pracuje w siedzibie RCKiK. Podejrzewam jednak, że podtrzyma on decyzję lekarza. Natomiast nadzór merytoryczny (medyczny) nad placówkami publicznej służby krwi sprawuje Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Można napisać maila do nich.
Witam. Niedawno miałem maly zabieg chirurgiczny w trakcie ktorego usunięto mi niewielkie znamię, po badaniach okazało się, że był to rak podstawnokomorkowy. Na szczęście całość usunięto z zapasem zdrowej tkanki i chirurg jak i dermatolog stwierdzili że wszystko jest ok i żadne leczenie nie jest potrzebne. Czy w związku z tym mogę oddawać krew?
Pierwszy raz w tym roku krew oddawalam 21 lutego potem 17 czerwca i 27 września czy teraz mogę iść 19 grudnia oddać? Dodam że jestem kobietą
Witam serdecznie!
Tak zgodnie z przepisami możesz iśc oddać krew 19 grudnia.
Dzień dobry
Czy jeżeli jestem w ciąży to wyjdzie to w badaniach robionych w rckik przed oddaniem krwi?
Witam serdecznie!
Nie, nie wykonuje się takich badań.
Część,
Powiedz koniecznie lekarzowi, że jesteś w ciąży . Prawadopodobnie Cię zdyskwalifikuje, nie z powodu tego że tobie coś grozi tylko dziecku. Po oddaniu ok pół litra krwi twój poziom hemoglobiny spadnie bardzo co może zagrozić niedotleniem płodu. Moja koleżanka z samym podejrzeniem ciąży została zdyskwalifikowana w ten sposób.
Dzień dobry. Chciałam oddać krew, ale lekarz mnie zdyskwalifikował ze względu na mało widoczne i za cienkie żyły. Czy jest jakaś możliwość ich poszerzenia/uwypuklenia/uwidocznienia?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o jakiś sprawdzony sposób to nie ma. Część dawców widzi rezultaty po wykonywaniu ćwiczeń na przedramię. Jednak u niektórych efekty są na tyle krótkotrwałe, że również nie przynosi to rezultatów na dłuższą metę. Są też dawcy, którzy po takiej dyskwalifikacji jednorazowej poszli do innego punktu krwiodawstwa i w drugim punkcie pobrano im krew bez problemu.
Dzień dobry. Chciałam oddać krew, ale lekarz zdyskwalifikował mnie z powodu mało widocznych żył, „są za cienkie żeby pobrać z nich pół litra krwi”. Czy jest jakiś sposób, by do czasu, gdy dyskwalifikacja wygaśnie 'uwidocznić’ lub 'poszerzyć’ żyły, by nadawały się do oddania krwi?
Pozdrawiam
Dzień dobry, ponawiam pytanie: czy przyjmując Cerutin (witamina C + rutyna) można oddawać krew, a jeżeli nie to jaki jest okres karencji?
Witam serdecznie!
Nie powinno być problemu z oddaniem.
Witam, chciałbym jutro oddać krew ale trzy miesiące od poprzedniego razu miną 12 stego . Myślicie ze będą mi robić problem o te pare dni ?
Witam serdecznie!
Kobieta może oddać krew tak jak mężczyzna po 8 tygodniach z tym, że tylko 4 razy w roku. Niektórzy lekarze kwalifikujący zalecają oddawanie co 3 miesiące gdyż przy tak ustalonym okresie przerwy są równe i regularne.
Czy robiąc badania w piątek (badania testosteronu) czy mogę iść w poniedziałek oddać krew?
Witam serdecznie!
Tak, możesz iść. Pod warunkiem, że badanie nie jest wykonywane celem ustalenia potencjalnej choroby.
Proszę o informację, czy biorąc sertralinę wąż prenidazol /50 mg/ mogę oddać krew? Leki te biorę na depresję, nie mam psychozy.
Witam serdecznie!
Nie może pani oddawać krwi w czasie brania tych leków. Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Nie można jednak odstawiać leków specjalnie po to by oddać krew. Zdrowie dawcy lub potencjalnego dawcy jest taka samo ważne jak biorcy. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew. Podejmuje ją po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną.
Czy przyjmując Rutinoscorbin (szczególnie w okresie zimowym) można oddawać krew czy należy się wstrzymać, a jeśli tak to ile?
Witam serdecznie!
Nie powinno być problemu z oddaniem.
Czy jeśli nie przyszedł żaden list, mail, SMS ani telefon (od 5 miesięcy) ze wyniki są złe, a przy kolejnej próbie oddania tylko informacja od pielęgniarki, ze ? zbyt mała ilość płytek? to oznacza jakiejś zakażenie, chorobę, chorobę zakaźna? Czytałam ze gdy coś jest (choroba, zakażenie) to formują od razu? Pobrano próbki do kolejnego badania i jeśli będzie ok można spokojnie oddać krew
Witam serdecznie!
Tak, jeżeli to badania wirusologiczne wyszły pozytywnie to proszą o niezwłoczne stawiennictwo. Przekazanie informacji o zbyt małej liczby płytek jest niezbędne gdyż dawca musi ich mieć powyżej 150 × 10^9/litr. Powtarzająca się zbyt mała liczba płytek krwi może być powodem dyskwalifikacji czasowej. Natomiast nie jest to nic poważnego. Oczywiście przy dalszych wynikach nie mieszczących się w normie można udać się do lekarza POZ, sprawdzić czy to urok naszego organizmu czy chwilowy spadek poniżej normy.
Witam Serdecznie, 2tygodnie temu oddałam krew w ambulansie, po tygodniu dostałam pismo o niezwłoczne odebranie wyników, pojechałam do ckik, gdzie dowiedziałam się, że posiadam grupę krwi ARHD- i wykryto przeciwciala odpornościowe anty- S, zostałam stale zdykwalifikowana do oddawania krwi. Co jest powodem tej dyskwalifikacji? Czy to te przeciwciala? Dodam, że nigdy nie miałam transfuzji krwi.
Witam serdecznie!
Dyskwalifikacja została nałożona przez to, że występują przeciwciała odpornościowe anty-S. Powstają one zawsze jako reakcja na antygeny „z zewnątrz” czyli po kontakcie z obcymi antygenami. Przykładowo to o czym Pani wspomniała; przetoczenie krwi lub w trakcie ciąży.
Chodzi o to, że nigdy nie miałam przetoczonej krwi, ani nie jestem w ciąży. Dlatego pytanie, skąd one u mnie ?
Witam czy DM2 dyskwalifikuje z oddawania krwi. Choroba nie aktywna. Bez leków. Na Banacha w Warszawie w poradni chorób mięśni powiedzieli, że tak ale w rozporządzeniu niby przy chorobach autoimmunologicznych nie można oddawać krwi.
Witam. Dystrofia mięśniowa jest chorobą wieloukładową, przewlekłą, poważną; zgodnie z przepisami , podlega stałej dyskwalifikacji.Pozdrawiam dr. Joanna Wojewoda
Witam serdecznie. Oddałem w sumie przeszło 15 litr?w w Lubelskich stacjach krwiodawstwa i nikt jak do tej pory nie spytał się mnie o zaświadczenie dla pracodawcy. Trzeba samemu się dopominać. O odznakach to nawet nie wspominam bo to jest dopiero żenada i faĺsz. Nikt się nigdy nawet nie spytał o cokolwiek w centrum a odznakę to można dostać chyba szeryfa. Jak ktoś nie wierzy to mogę podesłać książkę donacji. W nosie to wszyscy mają i traktują nas jak dojne krowy. ODDAJ -WYPIERDALAJ.. A teraz nawet smsy wysyłają. Czyli mają nas w bazie, ale mają to w d…
I oczywiście kolejne pytanie jak dowiem się czy mogę być dalej dawcą?
Witam. 16.11 oddawałem pierwszy raz krew. Nie choruje i kwalifikuje się do HDK. Jednak mam pytanie co jeśli po badaniach nie zakwalifikuje się moja krew do podania biorcy, co się z nią dzieje i czy dostanę jakąś informację na @ lub pocztą że coś było nie tak. Dzięki za odpowiedz. Karol
Witam serdecznie!
Tak, publiczna służba krwi ma obowiązek poinformowania dawcy o niedopuszczeniu oddanej przez niego krwi do użytku klinicznego. Listem dostaniesz tylko prośbę o kontakt z centrum. Nie przesyła się dokładnych informacji o co chodzi. Jeżeli nie otrzymasz żadnej informacji oznacza, że możesz nadal przychodzić oddawać krew. Pamiętaj tylko zawsze o tym by każdorazowo zgodnie z prawdą wypełniać ankietę. W dużej części bezpieczeństwo krwi zależy od prawdomówności dawcy i jego odpowiedzialności.
Witam, prawie 2 lata temu zostałam zdyskwalifikowana na stałe z powodu bielactwa, lekarz w RCKIK powiedział, że zmiana skórna jego zdaniem to nie bielactwo jednak zaświadczenie od dermatologa jest ważniejsze. Powiedział również, że mogę po jakimś czasie próbować „wrócić” do oddawania krwi ale dyskwalifikacje może cofnąć tylko kierownik RCKIK. Niby bielactwo zniknęło oddałam komórki macierzyste i chciałabym też oddawać krew ale nie wiem czy jest jakaś szansa? Ktoś miał taką sytuację? Da się odkręcić taką sytuację?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi ogólnie o możliwość skreślenia dawcy z listy osób zdyskwalifikowanych to jest taka możliwość. Natomiast nie odpowiemy Ci czy w Twoim przypadku tak się stanie. Każda taka decyzja jest decyzją indywidualną podejmowaną na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej oraz na podstawie wywiadu lekarskiego i badania. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie widzi już powodów do dyskwalifikacji to taka dyskwalifikacja zostanie zdjęta.
Witam. Mam pytanie o ile jednostek spadają po oddaniu krwi takie wartości jak hemoglobina, żelazo, ferrytyna? Chodzi mi tutaj konkretnie o to, że jeśli wcześniej zbadam np żelazo i będę miał 100 ug/dl to po oddaniu krwi mniej więcej o ile jednostek powinny się zmniejszyć te parametry? Dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o hgb to mogę od ręki odpowiedzieć gdyż mamy taką informację: 1-1.5 g/dL lub jak ktoś woli 10-15 g/L.
Dziękuję. A doczekam się odpowiedzi odnośnie żelaza i ferrytyny czy będzie ciężko z ustaleniem tego? 😉
„Maksymalny spadek po oddaniu krwi wyniósł 11% dla hematokrytu, 10% dla stężenia hemoglobiny, 50% dla ferrytyny i 12% dla RBC (p<0,001)" a więc wiele zależy też od wyników przed donacją.
Witam, czy jak oddawałam dzisiaj krew to czy we wtorek mogę iść na tatuaż? I jeszcze jedno pytanie czy mogę poprosić w oddziale o przesłanie wyników badań z oznaczeniem grupy krwi na maila bądź pocztą?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o tatuaż to medycznych przeciwwskazań nie ma. Co do badań to najlepiej prosić o nie już podczas rejestracji przed donacją. Zasady ich wydawania są regulowane wewnętrznymi przepisami dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z siedzibą swojego centrum. Pamiętaj też, że niektóre centra krwiodawstwa po spełnieniu określonych warunków wydają kartę identyfikacyjną grupy krwi. Uważam, że warto również zapytać o nią.
Witam serdecznie. Czy przy stosowaniu maści travocort (okolice nosa) można oddawać krew?
Witam serdecznie!
Może stanowić przeciwwskazanie. Dodatkowo takie przeciwwskazanie czasowe może stanowić przyczyna używania powyższej maści.
Chciałabym prosić o informację, czy leki przeciwdepresyjne zawierające substancje czynne: wenlafaksyna oraz mianseryna dyskwalifikują przy oddaniu krwi? Lekarz w centrum nie chciał umożliwić mi oddania krwi i powiedział, że trzeba odczekać aż miesiąc (co najmniej)… Z tym że oddaję dla kogoś, kto ma operację za tydzień. Z tego co mówił lekarz rozumiałam, że chodzi tu tylko o moją równowagę neuroprzekaźników i o moje zdrowie, więc zastanawiam się, na ile rzeczywiście branie tych leków wpływa na „jakość” krwi.
Witam serdecznie!
Niewiele jest leków, które nie powodują dyskwalifikacji. lekarze kwalifikujący trzymają się zasady, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Dlatego lekarz w Pani przypadku mógł tak postąpić. Śpieszymy się również z wytłumaczeniem jeżeli chodzi o akcje imienne czyli tzw. apele o krew dla konkretnej osoby. To tak nie działa, że jeżeli Pani podaje dane pacjenta on otrzyma Pani krew. Jest to zabronione przepisami, które zapewniają anonimowość. Biorca nie może znać dawcy. Krew taka zostaje przekazana do magazynu centralnego a personel dobiera odpowiednią dla danego pacjenta. Dlatego na takie apele mogą też odpowiadać osoby z inną grupą krwi.
Witam
Dostałam list z Krwiodactwa o zrobieniu badania BTA o co chodzi?krew oddawałam 8 razy.
Witam serdecznie!
Prawdopodobnie wykryto u Pana jakieś przeciwciała. Jeżeli wyniki będą pozytywne zostanie Pan czasowo zdyskwalifikowany. Będzie trzeba również za jakiś czas je powtórzyć. Proszę postępować zgodnie z wytycznymi otrzymywanymi z centrum krwiodawstwa.
Witam Wszystkich Serdecznie.
Od poczatku roku zaczęła się moja przygoda z oddawaniem krwi , oddałem 4 razy . Mam pytanie czy jeszcze gdzieś można dostać legitymacje donacyjną bo już jej nie wydają a nie chciał bym się pogubić z datami oddawania. Aplikakcje na androida mnie nie interesują. Proszę o info. Dziękuję.
Witam serdecznie!
Legitymacje książeczkowe możesz otrzymać w niektórych klubach HDK. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że część klubów nalezy do stowarzyszeń w których należy opłacić składkę roczną.
Dzień dobry.
W najbliższym czasie chciałabym oddać krew w innym mieście niż mieszkam ( około 40 km od miejsca zamieszkania). Lecz ostatnio odmówiono mi oddania krwi z powodu niskiego poziomu żelaza. Moje pytanie czy lekarz wystawi mi zaświadczenie ( na cały dzień nie tylko na czas spędzony w centrum krwiodawstwa około 2h, w tym wyliczam powrot do domu) do pracy mimo tego że nie będę mogła oddać krwi.
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami lekarz nie ma obowiązku wystawiać zaświadczenia na cały dzień w przypadku dyskwalifikacji. To, że będziesz oddawać w odległym punkcie podejrzewam, że również nie wpłynie na jego decyzję. Może jednak zwiększyć czas np. o 2 godziny.
Dzień dobry.
Chciałam zostać krwiodawcą lecz mnie odrzucono z powodu zespołu jelita drażliwego. Wychodząc otrzymałam od pani doktor wyniki . Te pierwsze. Znajoma mówi że będę musiała odebrać jeszcze te ważniejsze. Mi się wydaje że jeżeli mnie odrzucono , to już nie ma znaczenia ponieważ mojej krwi już potem nie badano.
Chciałam zapytać czy faktycznie muszę się jeszcze zgłosić do stacji odebrać jakieś wyniki ?
Witam serdecznie!
Jeżeli RCKiK wezwie dawcę lub kandydata na dawcę do odbioru wyników to osoba taka musi się zgłosić:
„6. W przypadku dyskwalifikacji:
1) stałej ? jednostka organizacyjna publicznej służby krwi niezwłocznie wysyła zawiadomienie do kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi o konieczności zgłoszenia się do tej jednostki w celu odebrania wyników badań oraz w momencie zgłoszenia informuje kandydata na dawcę krwi lub dawcę krwi o przyczynie przeciwwskazania do pobrania krwi, dokładnym powodzie dyskwalifikacji oraz czasie jej trwania;”
Niestety nie jestem w stanie określić czy te wyniki, które Pani odebrała to już sa te ostateczne.
Witam,
zawsze chciałam zostać dawcą krwi, ale kiedy w końcu się wybrałam, odmówiono przyjęcia jej z powodu ponoć słabo widocznych żył. Od tamtego czasu przeszłam 2 ciąże rozwiązane CC, w międzyczasie wykryto małego guza tarczycy, a co za tym idzie lekką jej niedoczynność. Na stałe przyjmuję euthyrox. Jako przeciwwskazanie stałe jest wymieniona choroba Hashimoto, pozostałe niedoczynności nie są uwzględnione. Czy w takim razie mogę spróbować jeszcze raz czy nie ma to sensu, bo zostanę odrzucona?
Witam serdecznie!
Niestety przewlekłe lub nawracające choroby układu endokrynnego i choroby metaboliczne stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Ps. „racjonalne” czyli jakie? 😉
PS2. Czy istnieje jakaś procedura postępowania w RCKiK w przypadku za wysokiej hemoglobiny? Lekarz rodzinny zdziwiła się, że mnie tak wypuścili i że nie zrobili upustu na miejscu- czy miała rację?
Witam serdecznie!
Nie, nie miał racji. Oto odpowiedź z centrum krwiodawstwa:
„Witam! Takie działanie nie leży w kompetencjach lekarzy RCKiK. Pozdrawiam”
Dziękuję za szybką odpowiedź. Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do szpitala, na oddział wewnętrzny celem przeprowadzenia kontrolowanego upustu krwi, ale w szpitalu nie mieli miejsc i mnie nie przyjęli, każąc dowiadywać się kiedy zwolni się miejsce. Zalecili tylko kontrolę ciśnienia, które podczas wizyty w szpitalu było podwyższone i łykać Acard 75mg. Czy przeprowadzenie takiego upustu daje szansę, że wszystko wróci do normy, czy raczej po jakimś czasie powtórzy się historia? Póki co umówiłem się do hematologa, ale trochę się denerwuję….
Witam
Po półrocznej przerwie w oddawaniu krwi miałem Hb 18.0 i zostałem dopuszczony do oddawania i wszystko wróciło do normy, niestety znów mnie na rok wykluczyli z powodu czegoś w jednej próbce krwi, ale po tym roku jak poszedłem oddawać to Hb wskoczyło na poziom 18,3 i już mnie nie przepuścili. Pytanie- czy wysoki wynik może być skutkiem zaprzestania oddawania krwi po jej regularnym oddawaniu? Pytanie drugie- co z tym fantem teraz zrobić. Podwyższone mam jeszcze RBC 6,3 i HCT na granicy bo 51.
Witam serdecznie!
Po pierwsze trzeba skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i zapytać się czy ma to nas martwić czy taki mamy „urok”. Jeżeli to drugie to nie pozostaje nic innego jak szukanie „racjonalnych” sposobów obniżenia hgb i pozostałych wartości i podejmowanie kolejnych prób. Nie mamy żadnych informacji jeżeli chodzi o prace naukowe, że po przerwaniu oddawania krwi następuję podwyższenie hgb do tak wysokich poziomów.
Witam,
Jestem kobietą mam 25 lat i od półtora roku oddaje krew… niestety co jakiś czas zdarza mi się dyskwalifikacja że względu na małą hemoglobine. Od razu mówię że nie sa to jakies duze niedobory ostatnio było 12.3 A muszę mieć 12.5. Moje pytanie brzmi czy macie może jakiś sprawdzony lek lub suplement diety wspomagający uzupełnienie zlaza w organizmie? Ja tą chwilę stosuje ascofer ale trzeba jeść 4 tabletki dziennie
Witam. Na kwalifikacji lekarz zwrócił uwaga że mam za wysokie ciśnienie 130/100. Jakimi lekami mogę zabijać ciśnienie aby można było oddawać krew. Ciśnienie jest genetyczne od babci po rodziców wszyscy mają za wysokie.
Witam serdecznie!
Nie ma „sztywnego” wykazu takich leków. Każdy lekarz kwalifikujący podchodzi do tego w indywidualny sposób.
Witam ! Czy jest możliwość zmniejszenia czasu pomiędzy kolejnymi donacjami ? Konkretnie jeśli oddawałem krew 55 dni temu to czy jest możliwość skrócenia czasu przerwy o 1 dzień ?
Witam serdecznie!
Lekarz kwalifikujący ma taką możliwość. Jednak aby do takiego skrócenia przerwy doszło muszą by ku temu powody.
Witam, od dziecka mam o parenaście razy zawyżony AspAT. Czy to dyskwalifikuje mnie od oddania krwi?
Witam serdecznie!
W takich przypadkach decyzję o dopuszczeniu do donacji lub odmowie podejmuje indywidualnie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym potencjalny dawca chce oddać krew. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z centrum krwiodawstwa.
Witam,
czy ktoś może wie co może powodować niskie płytki krwi? Mój wynik to 144 i lekarz nie zgodził się żebym oddał krew. Odesłał mnie nic mi nie mówiąc co może być przyczyną. Powiedział tylko, że mogę spróbować za kilka tygodni – nie wiem czy jest sens (to chyba nie przeziębienie i samo nie przejdzie)?
Witam serdecznie!
Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy. Płytki krwi mogą wzrosnąć, jednak nie da się tego przewidzieć i oszacować o ile. Według mnie warto za jakiś czas ponownie spróbować oddać.
Witam,
czy ktoś może mi powiedzieć co powoduje niskie płytki krwi (mój wynik to 144) i czy można z tym coś zrobić? Lekarz nic mi nie powiedział, odesłał mnie mówiąc, że mogę spróbować za kilka tygodni.
Witam serdecznie!
Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy.
Witam. Dostałem list od RCKiK z podziękowaniami za oddanie krwi, ale także z informacją, że „Aby można było wydać osocze do leczenia (do przetoczenia chorym) konieczne jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonanie powtórnych badań w kierunku zakażenia czynnikami chorobotwórczymi […] Dlatego zwracamy się do Pana z prośbą o zgłoszenie się ponownie w celu oddania próbki krwi do powtórnych badań.” Tu kieruję moje pytanie – czy każdy dostaje taki list a jeśli nie to jaki jest powód tego, że mam mieć kolejne badania? List dostałem po długim czasie od donacji, bo ponad rok.
Witam serdecznie!
Tak, jest to standardowa procedura https://krwiodawcy.org/karencja-osocza . Osocze ma ważność nawet 3 lata, dlatego taki list można otrzymać nawet po roku. To właśnie o ten składnik chodzi. Zgodnie z przepisami po minięciu określonego czasu muszą zostać przeprowadzone dodatkowe badania wykluczające obecność wirusów. Wtedy dopiero takie osocze może zostać przekazane do produkcji leków.
Czy mogę być krwiodawca mając stwierdzoną jaskrę?
Witam serdecznie!
Kiedyś pisałem w sprawie jaskry do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii https://krwiodawcy.org/dok/jaskra.pdf . Jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez lekarza kwalifikującego.
Dzień dobry. Chciałam zapytać czy stosowanie najniższej dawki leku przeciwdepresyjnego (oroes) dyskwalifikuje mnie jako dawcę krwi? dodam, iż kolega brał dokładnie taką samą dawkę tego samego leku, i przeszedł a ja 3 lata temu z tego właśnie powodu nie zostałam dopuszczona. Proszę o odpowiedź.
Witam serdecznie!
Przeciwwskazania do oddawania krwi sa określane w przepisach ogólnikowo https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Wiele zależy od wiedzy i interpretacji tychże przepisów przez lekarza kwalifikującego. Zgodnie z ogólną zasadą przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Nie ma tu mowy nic o dawkach więc równiez w tym względzie decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Powoduje to, że decyzja w dwóch stacjach krwiodawstwach może być rózna.
Witam,
Chciałbym się zapytać czy badanie dna oka za pomocą kropli do oczu tropicamid roztwór 0,5% dyskwalifikuje dawcę krwi na jakiś okres z donacji? Jak szukałem informacji w publikacjach naukowych to okres połowicznego rozkładu w organizmie tych kropli to średnio 2h, czyli po 10h można uznać, że nie występują już w organizmie, znalazłem też informację, że przenikanie do krwiobiegu jest znikome lub żadne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Mimo iż czas usunięcia powyższych kropli z organizmu jest krótki lekarze zalecili 24-48 godziny przerwy.
Dzień dobry,
Mam odebrać wyniki badań, które były złe. Wolę się upewnić wcześniej czy są już do odbioru. Na jaki dział mam zadzwonić?
Witam serdecznie!
Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.
Czy stosowanie maści na nadwyrężony staw dyskwalifikuje dawcę?
Witam serdecznie!
Nie dyskwalifikuje. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.
A jaki wpływ na organizm krwiodawcy ma jedzenie czekolady białej, tj zlepka tłuszczu z konserwantami?
Witam serdecznie!
Nie chodzi tylko o białą czekoladę a wszystkie produkty, które mają podwyższony poziom tłuszczu. Zaleca się stosowanie diety przed oddaniem https://krwiodawcy.org/tag/lipemia
Witam. Regularnie oddaje krew. Dziś dostałem pismo z RCKik że mam się wstrzymać z oddawaniem krwi. Zostały zrobione badania po ostatniej donacji i wynik wyszedł taki : BTA dodatni z odczynnikiem klasy IgG. Eluat aktywny. Na krwinkach obecne autoprzeciwcial klasy IgG. Wskazania kontrola u lekarza. Czy ktoś miał coś podobnego i może powiedzieć coś więcej na ten temat?
Witam,
Wiem, że nie można oddawać krwi do 6 miesięcy po zrobieniu tatuażu, czy przekłucia. A co z innymi ranami? Czy jak się np skaleczę to też nie mogę oddawać krwi przez 6 miesięcy? I tak z ciekawości, dlaczego po przekłuciu czy tatuażu mogę oddać krew po 4 miesiącach jeśli zrobię badania? Dlaczego nie mogę, jeśli badania zrobię np miesiąc po?
Witam serdecznie!
Tu nie chodzi o samo skaleczenie/przerwanie ciągłości skóry ale o to, że sytuacje te zdarzają się również innym osobom w tym miejscu (salon kosmetyczny, studio tatuażu, szpital). Co do drugiej części odpowiedzi to chodzi o okienko serologiczne czyli okres między zakażeniem a możliwością jego wykrycia. Jeżeli dojdzie do zakażenia i zrobisz szybko badanie to wirusów we krwi może być na tą chwilę tak mało, że wynik badania będzie negatywny mimo iż zakażenie będzie. Po 4/6 miesiącach w zależności od badania jeżeli jest zakażenie testy na pewno je już wykryją.
Dzień dobry,
Nie mogłam oddać krwi ze względu na złe wyniki badań. Proszę o informację na który dział mam dzwonić, żeby dowiedzieć się czy już są nowe wyniki?
Witam serdecznie!
Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.
Zostałem zdyskwalifikowany na 1 rok z powodu pobytu na Krecie w czerwcu 2019, nigdzie nie mogę znaleźć informacji o zagrożeniu malarią w Grecji wprost przeciwnie, wychodzi mi że jest wola. Czy to nie nadgorliwość lekarza?
Witam serdecznie!
Takie regiony Grecji są wymienione jako tereny występowania malarii: Gminy: Ditik Achaja, Andrawida-Killini,
Missolungi, Teby, Pelinnaioi, Farkadona jednostka regionalna Trikala
Tembi ? pobyt do 06.11.2018
Langadas ? pobyt do 24.07.2018,
Skiathos ? pobyt do 07.08.2018
Krety niema w tym zestawieniu więc dlaczego zostałem zdyskwalifikowany i jak to odkręcić?
Tylko lekarz kwalifikujący i nakładający dyskwalifikację może ją zdjąć. Proszę jego poprosić. Proszę sprawdzić czy na stronie Pańskiego centrum nie ma innego wykazu państw niż ten, który podałem.
Chyba wszystkie ośrodki powinny mieć ten sam wykaz. Szczecińskie centrum nie podaje wykazu na swojej stronie..
Witam serdecznie!
Pewnie podaje stacjonarnie na jakiś tablicach informacyjnych.
Witam. Miałam w tym roku SIÓDMA próbę oddania krwi i niestety nie powiodła się. Wcześniej lekarzom nie pasowała moja waga (mimo tego, ze ważyłam ponad 50 kg).Teraz ważę ok 60 kg, jestem zdrowa, na nic nie choruje.. Pojawił się kolejny problem, żyły.. lekarz stwierdził, ze są mało widoczne i mi podziękował. Może Państwo mi pomogą, da się coś z tym zrobić? Żeby tez żyły były bardziej widoczne? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Nie ma złotego środka. Część osób podpowiada, że ćwiczenia pomagają w uwidocznieniu żył. Jednak warto też spróbować oddać krew w innym miejscu. Spotkaliśmy się wiele razy z sytuacją gdzie jedna osovba nie mogła się wkłuć a inna nie zwróciła uwagi na słobo widoczną żyłę.
Witama czy kożystal ktoś może ze zniżek dla zhdk na noclegi?mam pare pytań.Pozdrawiam.
Pod koniec kwietnia otrzymałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?
Na stronie jest jak byk napisane, że „Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem
Witam serdecznie!
Najlepiej przedzwonić do punktu i powiedzieć o sytuacji gdyż tak jak napisałeś nie możesz oddać krwi w czasie choroby.
Miesiąc temu (koniec kwietnia) dostałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?
Na stronie jest jak byk napisane, że „Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem
Dzień dobry,
Byłam oddać pierwszy raz krew w lutym. Mamy maj, a ja nadal nie dostałam żadnego listu (podobno przychodzi max po miesiącu). Proszę o informację co mogę w tej sytuacji zrobić, bo nie wiem czy mam się martwić.
Witam serdecznie!
Nie są wysyłane żadne listy. Jeżeli chodzi o legitymację hdk to należy zgłosić chęć jej posiadania przy rejestracji. W centrach są różne zasady odbierania jej więc proszę dopytać bezpośrednio w punkcie.
Dzień dobry!
Namawiam 19-o letniego siostrzeńca na pierwszą donację. Ma grupę AB Rh-, więc tym bardziej mi zależy. Niestety, w wieku 10 lat chorował na boreliozę (miał rumień wędrujący) ale podano mu antybiotykoterapię. Od tamtej pory jest okazem zdrowia. Czy może zostać honorowym krwiodawcą? Czy musi zrobić jakieś dodatkowe badania, mimo że było to dawno temu? Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie!
Niestety jeżeli chodzi o boreliozę to proponowane przez centra krwiodawstwa przepisy nie zostały wprowadzone do rozporządzenia przez co decyzja o tym jak postępuje się zarówno z osobami ugryzionymi przez kleszcze jak i po leczeniu należy do lekarza kwalifikującego. Jeżeli poda mi Pani centrum pod jakie podlega siostrzeniec sprawdzę bezpośrednio u źródła jakie są zasady kwalifikacji w takich przypadku u Państwa.
Oddaje krew jakis czas, mam jakieś 30 l oddane i jedyne co mnie martwi to brak edukacji i wiedzy u pracodawcow. Niestety często informujac szefa ze ide oddac krew narazam sie na kpiny czy teksty typu „znawu kombinuje wolne” to bardzo przykre.
Witam!
Niedawno pierwszy raz oddawałem osocze. Wg informacji na Państwa stronie w zakładce o przerwach między donacjami poszedłem po ponad 2 tygodniach (15 dni) oddać krew pełną. Przy rejestracji (RCKiK Poznań) powiedziano mi, że krew pełną po osoczu można oddać dopiero po 4 tygodniach przerwy. Czy w różnych centrach są stosowane różne przerwy między donacjami?
Witam serdecznie!
Przerwy między donacjami są ustal;one w rozporządzeniu https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf z tym, że jest tam użyte słowo minimalne więc oznacza to, że nie mogą być krótsze. Niestety w przypadku oddania osocze-krew pełna ustalono tylko następującą restrykcję „Jeżeli dawca krwi został poddany zabiegowi aferezy, pobranie krwi pełnej może nastąpić najwcześniej po upływie 48 godzin od tego zabiegu, z wyjątkiem zabiegu erytroaferezy”. Czyli został ustalony ten minimalny okres przerwy bezpiecznej dla dawcy. W związku z tym może się Pan spotkać z różnymi terminami np RCKiK Gdańsk http://krew.gda.pl/kalkulator-donacji,185,pl.html ma 14 dni, podobnie W RCKiK w Kaliszu http://krwiodawstwo.kalisz.pl/informacje-dla-krwiodawcow/kalkulator-terminu-donacji/
Witam. Nie mam jednej nerki-marskosc ,teraz leczę się na bialkomocz. Czy w takim przypadku mogę oddawać krew?
Witam serdecznie!
Niestety ale możliwe, że nie zostanie Pan dopuszczony do oddawania. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu „choroby układu moczowo-płciowego i nerek” stanowią przeciwwskazanie stałe do oddawania krwi. Trzeba jednak pamiętać, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania lub dyskwalifikacji decyduje lekarz kwalifikujący w danym punkcie krwiodawstwa w którym potencjalny dawca chce oddać krew.
Hej,
czy ktoś z was wie przez ile czasu po przyjęciu ketonalu nie można oddawać krwi? Jeżeli ma to jakieś znaczenie to zażyłam raz jedną tabletkę.
Witam serdecznie!
Od 3 do 5 dni.
Witam
Dotknąłem przez przypadek rzecz gdzie była krew. Od razu przepłukałem dłoń ciepłą woda ,spirytusem i umyłem mydłem.Nie miałem żadnych zadrapań i skaleczeń a krwi było na opuszku palca z pół kropli.Czy będę mógł oddać krew czy nastepuje 6 miesięczna dyskwalifikacja
Myślę, że możesz spokojnie oddać. Bez paranoi. Jak nie masz ran ani zadrapań to nie mogłeś się niczym zarazić. Musiałbyś mieć ranę żeby mówić o potencjalnym zakażeniu. No chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi 😛
Witam serdecznie!
Musisz z lekarzem kwalifikującym ustalić czy to stanowi jakiekolwiek zagrożenie. Oprócz czystych przepisów w ankiecie jest następujące pytanie: Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub od czasu ostatniego oddania krwi miał/a Pan/Pani przypadkowy kontakt z krwią ludzką lub narzędziami zanieczyszczonymi krwią ludzką?
Witam. Oddaje krew od ponad 10 lat i dzisiaj pierwszy raz w życiu usłyszałem, że nie przyjma ode mnie krwi! Dlaczego? Bo tej krwi mamy za dużo i niestety! Osobiście dla mnie to jakiś absurd i nieporozumienie. Ogólnie z zasady i przyjetego podejścia człowiekowi wpaja się, ze brakuję krwi i należy ją oddawać dla ratowania życia! Jak widać nie do końca bo punkty krwiodawstwa mogą sobie pozwolić na taki komentarz! Ja rozumiem, ze magazyn danej grupy może być pełny i fizycznie nie ma miejsca! Czyli coś jest nie tak!! Nie rozumiem jak można krwiodawcy powiedzieć ,,nie przyjmiemy od pana krwi!” Zawsze myslalem, że krwi nigdy za wiele i jedyne co może ograniczyć oddanie to nieodpowiedni stan zdrowia dawcy. Niestety jest inaczej! Po prostu takie sytułację zniechęcają do oddawania! I w mojej ocenie należy usunąć taki problem zwiększając miejsca magazynowe. Jestem ze Szczecin i choć bym miał jechać do innego województwa oddać krew to pojadę i oddam. Reasumując krwiodawca słyszac taką informację czuję się zniechęcony, a przede wszystkim troszkę mniej potrzebny bo jego krew nie zostanie pobrana. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców i niech moc będzie z Wami.
No ja właśnie też tego nie rozumiem. Zauważyłam że wiele punktów tak robi. To jest niedorzeczne. Punkty powinny między sobą przesyłać krew której mają dużo ale ciągle ją przyjmować. W Ostrołęce nie ma czegoś takiego że mają za dużo, przyszedłeś to biorą.
Witam. czy stosowanie na początkowe objawy choroby hemoroidalnej maści aesculan dyskwalifikuje mnie z oddania krwi?
Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Witam. Czy mogę oddać krew mając pierwsze objawy choroby hemoroidalnej (stosując maść aesculan)? Szukam ale nigdzie nie ma informacji na ten temat.
Witam serdecznie!
Przeciwwskazania są wymienione w tym akcie prawnym https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf Jednak część chorób nie jest wymieniona z nazwy. Dlatego ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chcesz oddać krew.
Witam w styzniu miałam zabieg na nadgarstku ( zespoł cieśni nadgarstka) po jakim czasie moge oddac krew znowu
Witam serdecznie!
6 miesięcy.
Witam, od ponad 7 lat oddaję krew . W 2018 r. miałam zabiegi ginekologiczne które mnie dyskwalifikuja do kwietnia 2019 r. Jednak borykam się z podwyższoną hemoglobina, teraz mam 15.8, podwyższony hematokryt 45,6 i erytrocyty 5.11. do tego problemy z ciśnieniem. Czy Ktoś z Was miał podobne dolegliwosci w czasie gdy nie mógł oddawac krwi? Ostatnio oddawalam w marcu 2018 a dyskwalifikacja kończy mi się w kwietniu 2019 r. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Krwiodawca z Piły
Witam,
Tydzień temu chciałam oddać krew, jednak podczas badania wykryto, że mam za mało hemoglobiny we krwi i lekarz na trzynaście miesięcy zawiesił mnie jako dawcę. Czy jeśli moje wyniki morfologii krwi się poprawią wcześniej to mogłabym jakoś odwołać się od decyzji tego lekarza i być z powrotem dawcą przed upłynięciem tych trzynastu miesięcy?
Witam serdecznie!
Wszystko zależy od tego czy wprowadził taki okres dyskwalifikacji do rejestru dawców krwi. Jeżeli tam zrobił to nie zostanie Pani dopuszczona gdyż już przy próbie rejestracji pojawi się informacja, że nie może Pani oddać krwi i pielęgniarka z nią nic nie będzie mogła zrobić. Jeżeli tylko powiedział tak a nie wprowadził dyskwalifikacji na taki okres do systemu a jesteś pewna, że podreperujesz hemoglobinę to możesz spróbować oddać krew.
Witam, czy przy sarkoidozie można oddawać krew?
Witam serdecznie!
mieliśmy dawczynię, która przeszła sarkoidozę i poprosiła abyśmy dowiedzieli się jaka jest możliwośc oddania przez nią krwi. Oto odp z centrum krwiodawstwa:
Oczywiście należy pamiętać, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.
Czy ktoś może podać link do forum ?
Nie mogę nigdzie go znaleźć. Bardzo mnie interesuje artykuł dot. jaskry.
Witam serdecznie!
Ze względu na brak zainteresowania naszych dawców taką formą komunikacji zostało zlikwidowane. Przesyłam natomiast odpowiedź z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na pytanie o jaskrę: https://krwiodawcy.org/dok/jaskra.pdf
Spojrzałam w książeczkę i mam 12razy, czyli 5litrow jest 🙂 tylko oddawalam w dwóch różnych oddziałach, pare razy w rckik zielona Góra, a kilka ostatnich rckik Poznań i tu raczej będę nadal. Czy to ma znaczenie jesli będę chciala pobrać zaświadczenie?
Czy uważacie że powinno się starać o te odznaki czy one nic nie znaczą?
Witam serdecznie!
Dziękuję za komentarz. Uważam, że warto złożyć wniosek o odznakę ZHDK. Po pierwsze są przywileje dla osób, które posiadają odznakę oraz legitymację ZHDK. Możesz o nich poczytać na stronie: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk Po drugie informacja o ilości oddanej krwi będzie w dwóch miejscach w placówce publicznej służby krwi oraz PCK. W tej pierwszej dokumentacja jest przetrzymywana przez określony czas. Osoby, które dawniej oddawały krew i przestały a teraz proszą o informacje o ilości oddanej krwi nie zawsze jestem w stanie pomóc gdyż dokumentacja już została zniszczona. W PCK nie jest niszczona co powoduje, że w razie zagubienia po latach można nawet wyrobić sobie duplikat zarówno odznaki i legitymacji co pozwoli na korzystanie z wspomnianych powyżej przywilejów. Jeżeli zaś chodzi o oddawanie krwi w dwóch centrach to należy zobaczyć czy widoczne w obecnym punkcie sa donacje z wcześniejszego centrum. Jeżeli nie to należy poprosić mailowo lub telefonicznie to „stare” centrum o przesłanie pocztą zaświadczenia o ilości oddanej krwi. I wtedy dopiero poprosić o wypisanie zaświadczenia do PCK w obecnym lub zaniesienie dwóch zaświadczeń do PCK.
Witam. Mam pytanie dotyczące odznak honorowego dawcy krwi. Oddałam krew 11 razy po 450ml. Tzn ze przekroczyłam 5litrow krwi pełnej, co kwalifikuje mnie do pierwszej odznaki. Czy nadal te osznaki są przyznawane? Jaki wniosek trzeba złożyć by dostać ta odznakę i czy w ogóle ktoś jeszcze sie o to stara?
Fajnie by było dostać odznaczenie ze coś sie dobrego zrobiło, ale czy to według Was nie jest wstydem? Bo skoro samemu trzeba o to się starać to trochę kiepska sprawa.. Nie wiem czy mnie ktoś nie wysmieje że tykko 5litrow…do 15litrow jeszcze brakuje…
Witam serdecznie!
Tak odznaki ZHDK sa nadal nadawane https://krwiodawcy.org/odznaki/odznaki-zhdk Wydaje je Polski Czerwony Krzyż na wniosek dawcy. Oznacza to, że pierwszym krokiem jest pobranie zaświadczenia o ilości oddanej krwi z centrum krwiodawstwa lub oddziału terenowego a następnie zaniesienie go własnie do najbliższego oddziału PCK. Pamiętaj, żę trzeba mieć te 5 litrów więc po 11 oddaniach jeszcze ich nie masz i musisz oddać 12 raz.
Jakiś czas temu postanowiłam po raz pierwszy w życiu oddać krew. Udało się. Byłam z siebie dumna, że udało mi się zrobić coś dobrego. Moje szczęście trwało jednak tylko 3 tygodnie ponieważ po tym czasie otrzymałam list z RCKiK, że mam się zgłosić po odbiór wyników.
Wynik badania a-HCV – reaktywny 1,39
Wynik RNA-HCV nie wykryto
Wynik anty-HCV testem WB (recom Line HCV IgG) wykonany w IHiT ujemny
Zostałam zdyskwalifikowana na 6 miesięcy.
Moje pytanie brzmi, czy mam powody do niepokoju i czy będę jeszcze kiedyś mogła oddać krew? Czy ten wynik reaktywny może obniżyć się poniżej wartości 1?
Zaznaczam, że nigdy nie chorowałam na WZW typu C, a w ciągu kilku lat nie byłam w szpitalu i nie przechodziłam żadnych zabiegów chirurgicznych, nie byłam również u kosmetyczki ani nie mam tatuażu.
Proszę o odpowiedź.
Agnieszka
Witam serdecznie!
Jeżeli wynik anty-HCV testem WB wyszedł negatywny jak napisałaś to za 6 miesięcy Twoja krew powinna być zbadana znowu pod kątem przeciwciał anty-HCV. W przypadku utrzymywania się wyników anty-HCV reaktywnych w kolejnych badaniach kontrolnych zaleca się nałożenie dyskwalifikacji czasowej na dłuższy okres czasu (np. od 3 do 5 lat). Do oddawania krwi można przywrócić dawcę wyłącznie w przypadku braku RNA HCV oraz braku przeciwciał anty?HCV wykrywanych testem przeglądowym i testem uzupełniającym.
Zwróćcie uwagę na skład czekolad, które dostajemy – zawierają tłuszcz palmowy – najgorszy rodzaj oleju, który jak wiadomo od lat zatyka żyły, prowadzi do udarów, zawałów,miażdżycy. Nie liczy się nasze zdrowie, tylko najniższa cena zakupu w przetargu
Witam.
Od ponad pięciu lat oddaję regularnie krew (co 2 miesiące). 14go września udałem się do RCKiK celem oddania krwi. Zostałem jednak wykluczony przez panią doktor z powodu bielactwa. Poinformowała mnie, że od około czterech tygodni jest nowy zapis w regulaminie, który dyskwalifikuje na razie na stałe osoby z bielactwem. Czy to jest prawda? Nie mogę oddawać już krwi? Dodam, że bielactwo mam od ponad ośmiu lat i nigdy żaden lekarz nie odradził mi oddawania krwi.
Witam, jaka jest maksymalna wysokość płytek krwi w morfologii która umożliwia donację (przy założeniu oczywiście że wszystkie pozostałe parametry są w normie)?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o same przepisy https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf to podają one tylko dolną granicę: 150 tys. Jeżeli chodzi o górną to są różne w zależności od urządzenia pomiarowego. Nie są to duże wahania ale występują. Np na naszej podstronie https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi znajdzie Pani normę na wynikach jako 150-450 tys.
Witam, czy należy się zwrot kosztów podróży za przyjazd na akcje krwiobusa, która odbywa się w Łebie, a ja sam mieszkam w Bytowie? Zwrócą całość, czy chociaż część?
Po jakim czasie od momentu przestania pobierania leku Nimesil można oddać krew ?
Witam serdecznie!
Jeżeli lek był brany kilkukrotnie to po 2 tygodniach.
Witam,mam pytanie.Jestem początkująca,pierwszy raz oddałam krew 08.09.2017r,następnie styczen 2018r,kwiecień 2018r i czerwiec 2018r.I moje pytanie czy w tym roku mogę oddać tylko jeszcze raz krew,czy nowy następny rok będzie się liczył od 08.09.2018r?rok liczyć jako rok kalendarzowy czy od daty 1 oddania?Bo Pani w Krwiodawstwie powiedziała mi,że w tym roku 2018 mogę oddać tylko jeszcze raz krew 🙁 i teraz już nie wiem.Proszę o odpowiedź,może z jakimś poparciem przepisu,albo aktu prawnego.Dziękuję i pozdrawiam.
Będziesz mogła oddać w tym roku krew ale po 08.09.2018 r gdyż rok liczy się wstecz jako 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o przepisy to znajdują się w tym rozporządzeniu jednak nie mówią o roku kalendarzowym czy 12 miesiącach a tylko roku. Natomiast sam system komputerowy czyli Krajowy Rejestr Dawców Krwi ma takie ustawienia, że nie dopuści do więcej niż 4 donacji krwi pełnej w 12 miesiącach ostatnich.
Dziękuję za informację. Ale aby mieć pewność – czyli przerwa dopiero po 6 domach i czyli po 12 miesiącach rozpoczyna się nowy rok rozliczeniowy i znowu mogę liczyć co 8 tygodni ? U mnie to by było od czerwca do czerwca i tylko w czerwcu będę musiał pamiętać aby znowu mieć dłuższą przerwę ?
Pytam ponieważ już po oddaniu w przyszłym tygodniu po kolejnych 8 tygodniach znowu licząc 12 m-cy wstecz wyjdzie mi 7 donacji i znowu musiałbym czekać dłużej.
Tak czy inaczej muszę dopytać u siebie w RCKKIK ale jeśli macie w tym doświadczenie to proszę o informację.
Witam, chciałem dzisiaj oddać krew ale okazało się, że nie mogę ponieważ nie przepusci mnie sytem, gdyż byłoby to już siódmy raz w roku. Pierwszy raz oddałem krew 09.06.2017 r. A dzisiaj jest 08.06.2018 r. Byłem przekonany, że brany jest pod uwagę rok kalendarzowy a w tym oddałem tylko dwa razy.
Moje pytanie zatem jak liczyć daty kolejnych wizyt ? Bo jeśli upłynie konieczne 8 tygodni od następnej wizyty to znowu spojrzywszy 12 miesięcy wstecz będę musiał zrobić przerwę aby to nie był 7 raz w roku. Czy może kolejny okres rozliczeniowy zaczyna mi się od siódmego oddania krwi ?
Witam serdecznie!
Rok w krwiodawstwie liczy się jako 12 miesięcy wstecz. Osoba, która oddaje dokładnie co 8 tygodni będzie musiała mieć dłuższą przerwę po 6-tej donacji mimo iż zgodnie z przepisami ustalającymi przerwy między donacjami mogłaby już oddać krew.
Witam serdecznie,
niedawno przeszłam zabieg ginekologiczny usunięcia wkładki antykoncepcyjnej mirena w znieczuleniu ogólnym. Na jaki okres dyskwalifikuje mnie to jako krwiodawcę?
Witam serdecznie!
Zabieg usunięcia może przebiegać w różny sposób. W zależności od tego czy doszło do przypadkowego naruszenia tkanki czy też nie może być on zakwalifikowany na dwa sposoby. Jako duży zabieg i dyskwalifikacja wynosi 6 miesięcy lub jako mały i wtedy okres jest krótszy i zależy od lekarza kwalifikującego. Nie będę ukrywał jednak, że większość lekarzy z centrów krwiodawstwa nakłada w takim przypadku dłuższe okresy 4 lub 6-miesięczne.
Dzień dobry, czy mająć niewielkie AML nerki można zostać krwiodawcą?
Witam serdecznie!
Nie powinien Pan oddawać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz w punkcie w którym chce Pan oddać krew.
Witam!
Czy będąc honorowym krwiodawcom bez ubezpieczenia zdrowotnego przysługuję mi bezpłatne żelazo?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Osoba nieubezpieczona nie ma prawa otrzymać recepty refundowanej.
Witam,
na jak długo dyskwalifikuje mnie od oddawania krwi kilkugodzinna wizyta w szpitalu (kolka nerkowa, miałem podawane leki rozkurczowe)? Przyjmowałem także Pyralgin i Scopolan.
2 tygodnie. Jednak proszę pamiętać, że w ankiecie jest pytanie o przyjmowane leki w ciągu ostatnich 4 tygodni. Tak więc należy je wpisać i ostateczną decyzję podejmie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Witam,
mam pytanie odnośnie dyskwalifikacji stałej dla dawcy. Jako kobieta mam oddane ponad 5 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch lat zdarzało się, że nie mogłam oddać krwi, gdyż hemoglobina wynosiła 12,2 lub 12,4. Czy jeśli kolejny raz pójdę i nie będę mogła oddać krwi, to lekarz ma prawo dać mi stałą dyskwalifikację tylko ze względu na taką hemoglobinę?
Witam serdecznie!
Powody dyskwalifikacji są zamieszczone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r.w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Podzielone są na dwie grupy: kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów oraz kryteria dyskwalifikacji czasowej dla kandydatów. W kryteriach dyskwalifikacji stałej dla kandydatów nie zamieszczono jako powodu wielokrotnej zaniżone wartości hemoglobiny. Dlatego jako takich podstaw nie ma. Trzeba jednak rozważyć czy nie należy skontaktować się z lekarzem POZ celem sprawdzenia czy nie potrzeba zmiany diety lub użycia celem poprawy preparatów wspomagających gospodarkę żelazem. Nie każdy może być krwiodawcom jednak w Pani przypadku wyniki są tylko minimalnie niższe od norm. Jest jednak zasada,że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania krwi i jej składników decyduje lekarz i to zgodnie z przepisami i swoją wiedzą/praktyką może nakładać dyskwalifikacje na określony czas lub stałe. Jeżeli podejmie decyzją o nałożeniu dyskwalifikacji a my się z nią nie zgadzamy możemy odwołać się do dyrektora ds medycznych.
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Witam, jestem honorowym krwiodawcą z 19 litrami oddanej krwi. 5 miesięcy temu wróciłem z misji z Afganistanu. Odczekałem te kilka miesięcy aby oddać krew. Badania po misji oczywiście wszystkie w porządku. Opisałem w ankiecie wszystko zgodnie z prawdą. Krwi Nie pobrano gdyż nie mam wyniku z badań na malarię. Aby kontynuować oddawanie krwi pani zalecila wykonanie badania na malarię, które to kosztuje kilkadziesiąt zł. A ile kosztuje nasza krew…? My mamy płacić żeby komuś pomóc? Trochę mi przykro się zrobiło…
Witam, w kwestii którą Pan poruszył. Ja również byłem w Afganistanie, od 2012 roku mam założona blokadę o oznaczeniu 60, czyli pobyt na misji ponad 6 miesięcy. Także muszę wykonać dodatkowe badania. Moje pytanie, czy orientuje się Pan co to są za badania (prawdopodobnie na obecność malarii, tylko jaka jest fachowa nazwa)? W RCKiK na Saskiej Kępie Pani dr stwierdziła, że wymagane są badania na cyto….. Ale byłem tak oburzony, że nie zapamiętałem.
POMOCY.
Witam serdecznie!
Kiedyś kontaktowałem się w sprawie dawcy, który chciał wykonać test wykluczający malarię i potrzebował z RCKiK dokładniejszych informacji. Niestety mimo iż przepisy mówią o tym, że należy wykonać badania immunologiczne to po kontakcie z RCKiK lekarz zażądał badania metodami biologii molekularnej. Nie zgodził się na te wymienione w przepisach ze względu na małą czułość testu. Jeżeli jest Pan zainteresowany dokładnie dopytamy w RCKiK w Warszawie.
Witam ma pytanie co do nowych ankiet i tych końcowych trzech po punktach i jeden najbardziej mnie drażni „w celu przetwórstwa do leków czy coś takiego przecież oni zarabiają na tym a jak powiedziałem że nie zaznaczę tego to powiedzieli że nie oddam krwi
Dziękuję za komentarz. Już kilka razy pojawiła się u nas na blogu informacja na ten temat: https://krwiodawcy.org/publiczna-sluzba-krwi-to-nie-biznes-informacja-prasowa, https://krwiodawcy.org/oswiadczenie-nck czy
Zwłaszcza ostatni link powinien wiele wyjaśnić. Jest to nagranie z sejmu w czasie którego Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia dlaczego się odsprzedaje osocze.
ostatnio jak oddawałem krew jakaś kobieta zbierała dane od osób które chciały wyrobić legitymacje czy coś takiego. legitymacja miała przyjść pocztą. czekam już 2 miesiąc i nic. ile czasu może to zająć bo trochę się martwię, że zostałem oszukany
Obawiam się, że zostałeś oszukany, albo inaczej mówiąc, ta kobieta wyciągnęła od ciebie dane do celów marketingowych. Legitymacje wydaje PCK i zazwyczaj trzeba je osobiście odebrać.
Kilka lat temu przestałem oddawać krew (oddałem ponad 18 litrów) bo miałem trzykrotnie podwyższony alat. Kilka dni temu wziąłem wyniki badań okresowych i poszedłem do punktu krwidawstwa. Pokazałem je lekarzowi dyżurnemu w punkcie i ten skierował mnie do rejestracji gdzie się okazało że dożywotnio kilka lat temu zostałem skreślony z listy honorowych dawców. Poczułem się jak „trędowaty” -nieuleczalnie chory chociaż czuję się całkowicie zdrowy i jedyną chorobą jaka mnie powaliła w moim życiu to były 10 lat temu kamienie nerkowe i grypa.cej
Czy naprawdę nie ma opcji bym mógł krew oddawać dalej.
CZy ma ktoś pomysł jak można wrócić do klubu HDK? Przecież nie chodzi o czekolady czy gratisy w lekach bo i tak oddałem już 19 litrów ale chodzi moje samopoczucie i ewentualne może 10 litrów lub więcej które mógłbym oddać.
Czekam na Wasze pomysły.
prohan@tg.onet.pl
Witam serdecznie!
Proszę spróbować się skontaktować z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii http://www.ihit.waw.pl/dane-kontaktowe.html Ta instytucja prowadzi merytoryczny nadzór nad centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa.