DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2018

Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony „medycznej” czy „technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to „jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

36 komentarzy

 • Paulaaa

  Spojrzałam w książeczkę i mam 12razy, czyli 5litrow jest 🙂 tylko oddawalam w dwóch różnych oddziałach, pare razy w rckik zielona Góra, a kilka ostatnich rckik Poznań i tu raczej będę nadal. Czy to ma znaczenie jesli będę chciala pobrać zaświadczenie?
  Czy uważacie że powinno się starać o te odznaki czy one nic nie znaczą?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Dziękuję za komentarz. Uważam, że warto złożyć wniosek o odznakę ZHDK. Po pierwsze są przywileje dla osób, które posiadają odznakę oraz legitymację ZHDK. Możesz o nich poczytać na stronie: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk Po drugie informacja o ilości oddanej krwi będzie w dwóch miejscach w placówce publicznej służby krwi oraz PCK. W tej pierwszej dokumentacja jest przetrzymywana przez określony czas. Osoby, które dawniej oddawały krew i przestały a teraz proszą o informacje o ilości oddanej krwi nie zawsze jestem w stanie pomóc gdyż dokumentacja już została zniszczona. W PCK nie jest niszczona co powoduje, że w razie zagubienia po latach można nawet wyrobić sobie duplikat zarówno odznaki i legitymacji co pozwoli na korzystanie z wspomnianych powyżej przywilejów. Jeżeli zaś chodzi o oddawanie krwi w dwóch centrach to należy zobaczyć czy widoczne w obecnym punkcie sa donacje z wcześniejszego centrum. Jeżeli nie to należy poprosić mailowo lub telefonicznie to „stare” centrum o przesłanie pocztą zaświadczenia o ilości oddanej krwi. I wtedy dopiero poprosić o wypisanie zaświadczenia do PCK w obecnym lub zaniesienie dwóch zaświadczeń do PCK.

 • Paulaaa

  Witam. Mam pytanie dotyczące odznak honorowego dawcy krwi. Oddałam krew 11 razy po 450ml. Tzn ze przekroczyłam 5litrow krwi pełnej, co kwalifikuje mnie do pierwszej odznaki. Czy nadal te osznaki są przyznawane? Jaki wniosek trzeba złożyć by dostać ta odznakę i czy w ogóle ktoś jeszcze sie o to stara?
  Fajnie by było dostać odznaczenie ze coś sie dobrego zrobiło, ale czy to według Was nie jest wstydem? Bo skoro samemu trzeba o to się starać to trochę kiepska sprawa.. Nie wiem czy mnie ktoś nie wysmieje że tykko 5litrow…do 15litrow jeszcze brakuje…

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak odznaki ZHDK sa nadal nadawane https://krwiodawcy.org/odznaki/odznaki-zhdk Wydaje je Polski Czerwony Krzyż na wniosek dawcy. Oznacza to, że pierwszym krokiem jest pobranie zaświadczenia o ilości oddanej krwi z centrum krwiodawstwa lub oddziału terenowego a następnie zaniesienie go własnie do najbliższego oddziału PCK. Pamiętaj, żę trzeba mieć te 5 litrów więc po 11 oddaniach jeszcze ich nie masz i musisz oddać 12 raz.

 • Agnieszka Dz.

  Jakiś czas temu postanowiłam po raz pierwszy w życiu oddać krew. Udało się. Byłam z siebie dumna, że udało mi się zrobić coś dobrego. Moje szczęście trwało jednak tylko 3 tygodnie ponieważ po tym czasie otrzymałam list z RCKiK, że mam się zgłosić po odbiór wyników.

  Wynik badania a-HCV – reaktywny 1,39
  Wynik RNA-HCV nie wykryto
  Wynik anty-HCV testem WB (recom Line HCV IgG) wykonany w IHiT ujemny

  Zostałam zdyskwalifikowana na 6 miesięcy.

  Moje pytanie brzmi, czy mam powody do niepokoju i czy będę jeszcze kiedyś mogła oddać krew? Czy ten wynik reaktywny może obniżyć się poniżej wartości 1?
  Zaznaczam, że nigdy nie chorowałam na WZW typu C, a w ciągu kilku lat nie byłam w szpitalu i nie przechodziłam żadnych zabiegów chirurgicznych, nie byłam również u kosmetyczki ani nie mam tatuażu.

  Proszę o odpowiedź.

  Agnieszka

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli wynik anty-HCV testem WB wyszedł negatywny jak napisałaś to za 6 miesięcy Twoja krew powinna być zbadana znowu pod kątem przeciwciał anty-HCV. W przypadku utrzymywania się wyników anty-HCV reaktywnych w kolejnych badaniach kontrolnych zaleca się nałożenie dyskwalifikacji czasowej na dłuższy okres czasu (np. od 3 do 5 lat). Do oddawania krwi można przywrócić dawcę wyłącznie w przypadku braku RNA HCV oraz braku przeciwciał anty?HCV wykrywanych testem przeglądowym i testem uzupełniającym.

 • Rafał Noszczyk

  Zwróćcie uwagę na skład czekolad, które dostajemy – zawierają tłuszcz palmowy – najgorszy rodzaj oleju, który jak wiadomo od lat zatyka żyły, prowadzi do udarów, zawałów,miażdżycy. Nie liczy się nasze zdrowie, tylko najniższa cena zakupu w przetargu

 • Michał

  Witam.
  Od ponad pięciu lat oddaję regularnie krew (co 2 miesiące). 14go września udałem się do RCKiK celem oddania krwi. Zostałem jednak wykluczony przez panią doktor z powodu bielactwa. Poinformowała mnie, że od około czterech tygodni jest nowy zapis w regulaminie, który dyskwalifikuje na razie na stałe osoby z bielactwem. Czy to jest prawda? Nie mogę oddawać już krwi? Dodam, że bielactwo mam od ponad ośmiu lat i nigdy żaden lekarz nie odradził mi oddawania krwi.

 • Karola

  Witam, jaka jest maksymalna wysokość płytek krwi w morfologii która umożliwia donację (przy założeniu oczywiście że wszystkie pozostałe parametry są w normie)?

 • Pablitos

  Witam, czy należy się zwrot kosztów podróży za przyjazd na akcje krwiobusa, która odbywa się w Łebie, a ja sam mieszkam w Bytowie? Zwrócą całość, czy chociaż część?

 • Iza

  Witam,mam pytanie.Jestem początkująca,pierwszy raz oddałam krew 08.09.2017r,następnie styczen 2018r,kwiecień 2018r i czerwiec 2018r.I moje pytanie czy w tym roku mogę oddać tylko jeszcze raz krew,czy nowy następny rok będzie się liczył od 08.09.2018r?rok liczyć jako rok kalendarzowy czy od daty 1 oddania?Bo Pani w Krwiodawstwie powiedziała mi,że w tym roku 2018 mogę oddać tylko jeszcze raz krew 🙁 i teraz już nie wiem.Proszę o odpowiedź,może z jakimś poparciem przepisu,albo aktu prawnego.Dziękuję i pozdrawiam.

  • krwiodawca

   Będziesz mogła oddać w tym roku krew ale po 08.09.2018 r gdyż rok liczy się wstecz jako 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o przepisy to znajdują się w tym rozporządzeniu jednak nie mówią o roku kalendarzowym czy 12 miesiącach a tylko roku. Natomiast sam system komputerowy czyli Krajowy Rejestr Dawców Krwi ma takie ustawienia, że nie dopuści do więcej niż 4 donacji krwi pełnej w 12 miesiącach ostatnich.

   Jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa
   pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

 • Wojtek

  Dziękuję za informację. Ale aby mieć pewność – czyli przerwa dopiero po 6 domach i czyli po 12 miesiącach rozpoczyna się nowy rok rozliczeniowy i znowu mogę liczyć co 8 tygodni ? U mnie to by było od czerwca do czerwca i tylko w czerwcu będę musiał pamiętać aby znowu mieć dłuższą przerwę ?
  Pytam ponieważ już po oddaniu w przyszłym tygodniu po kolejnych 8 tygodniach znowu licząc 12 m-cy wstecz wyjdzie mi 7 donacji i znowu musiałbym czekać dłużej.
  Tak czy inaczej muszę dopytać u siebie w RCKKIK ale jeśli macie w tym doświadczenie to proszę o informację.

 • Wojtek

  Witam, chciałem dzisiaj oddać krew ale okazało się, że nie mogę ponieważ nie przepusci mnie sytem, gdyż byłoby to już siódmy raz w roku. Pierwszy raz oddałem krew 09.06.2017 r. A dzisiaj jest 08.06.2018 r. Byłem przekonany, że brany jest pod uwagę rok kalendarzowy a w tym oddałem tylko dwa razy.
  Moje pytanie zatem jak liczyć daty kolejnych wizyt ? Bo jeśli upłynie konieczne 8 tygodni od następnej wizyty to znowu spojrzywszy 12 miesięcy wstecz będę musiał zrobić przerwę aby to nie był 7 raz w roku. Czy może kolejny okres rozliczeniowy zaczyna mi się od siódmego oddania krwi ?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Rok w krwiodawstwie liczy się jako 12 miesięcy wstecz. Osoba, która oddaje dokładnie co 8 tygodni będzie musiała mieć dłuższą przerwę po 6-tej donacji mimo iż zgodnie z przepisami ustalającymi przerwy między donacjami mogłaby już oddać krew.

 • Agata

  Witam serdecznie,
  niedawno przeszłam zabieg ginekologiczny usunięcia wkładki antykoncepcyjnej mirena w znieczuleniu ogólnym. Na jaki okres dyskwalifikuje mnie to jako krwiodawcę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zabieg usunięcia może przebiegać w różny sposób. W zależności od tego czy doszło do przypadkowego naruszenia tkanki czy też nie może być on zakwalifikowany na dwa sposoby. Jako duży zabieg i dyskwalifikacja wynosi 6 miesięcy lub jako mały i wtedy okres jest krótszy i zależy od lekarza kwalifikującego. Nie będę ukrywał jednak, że większość lekarzy z centrów krwiodawstwa nakłada w takim przypadku dłuższe okresy 4 lub 6-miesięczne.

 • Wiktoria96

  Witam!
  Czy będąc honorowym krwiodawcom bez ubezpieczenia zdrowotnego przysługuję mi bezpłatne żelazo?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Paweł

  Witam,
  na jak długo dyskwalifikuje mnie od oddawania krwi kilkugodzinna wizyta w szpitalu (kolka nerkowa, miałem podawane leki rozkurczowe)? Przyjmowałem także Pyralgin i Scopolan.

  • krwiodawca

   2 tygodnie. Jednak proszę pamiętać, że w ankiecie jest pytanie o przyjmowane leki w ciągu ostatnich 4 tygodni. Tak więc należy je wpisać i ostateczną decyzję podejmie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chcesz oddać krew.

 • Jula

  Witam,

  mam pytanie odnośnie dyskwalifikacji stałej dla dawcy. Jako kobieta mam oddane ponad 5 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch lat zdarzało się, że nie mogłam oddać krwi, gdyż hemoglobina wynosiła 12,2 lub 12,4. Czy jeśli kolejny raz pójdę i nie będę mogła oddać krwi, to lekarz ma prawo dać mi stałą dyskwalifikację tylko ze względu na taką hemoglobinę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Powody dyskwalifikacji są zamieszczone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r.w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Podzielone są na dwie grupy: kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów oraz kryteria dyskwalifikacji czasowej dla kandydatów. W kryteriach dyskwalifikacji stałej dla kandydatów nie zamieszczono jako powodu wielokrotnej zaniżone wartości hemoglobiny. Dlatego jako takich podstaw nie ma. Trzeba jednak rozważyć czy nie należy skontaktować się z lekarzem POZ celem sprawdzenia czy nie potrzeba zmiany diety lub użycia celem poprawy preparatów wspomagających gospodarkę żelazem. Nie każdy może być krwiodawcom jednak w Pani przypadku wyniki są tylko minimalnie niższe od norm. Jest jednak zasada,że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania krwi i jej składników decyduje lekarz i to zgodnie z przepisami i swoją wiedzą/praktyką może nakładać dyskwalifikacje na określony czas lub stałe. Jeżeli podejmie decyzją o nałożeniu dyskwalifikacji a my się z nią nie zgadzamy możemy odwołać się do dyrektora ds medycznych.

 • DW

  Witam, jestem honorowym krwiodawcą z 19 litrami oddanej krwi. 5 miesięcy temu wróciłem z misji z Afganistanu. Odczekałem te kilka miesięcy aby oddać krew. Badania po misji oczywiście wszystkie w porządku. Opisałem w ankiecie wszystko zgodnie z prawdą. Krwi Nie pobrano gdyż nie mam wyniku z badań na malarię. Aby kontynuować oddawanie krwi pani zalecila wykonanie badania na malarię, które to kosztuje kilkadziesiąt zł. A ile kosztuje nasza krew…? My mamy płacić żeby komuś pomóc? Trochę mi przykro się zrobiło…

 • Marek

  Witam ma pytanie co do nowych ankiet i tych końcowych trzech po punktach i jeden najbardziej mnie drażni „w celu przetwórstwa do leków czy coś takiego przecież oni zarabiają na tym a jak powiedziałem że nie zaznaczę tego to powiedzieli że nie oddam krwi

 • daniel

  ostatnio jak oddawałem krew jakaś kobieta zbierała dane od osób które chciały wyrobić legitymacje czy coś takiego. legitymacja miała przyjść pocztą. czekam już 2 miesiąc i nic. ile czasu może to zająć bo trochę się martwię, że zostałem oszukany

  • Wilk_pl

   Obawiam się, że zostałeś oszukany, albo inaczej mówiąc, ta kobieta wyciągnęła od ciebie dane do celów marketingowych. Legitymacje wydaje PCK i zazwyczaj trzeba je osobiście odebrać.

 • Tomek

  Kilka lat temu przestałem oddawać krew (oddałem ponad 18 litrów) bo miałem trzykrotnie podwyższony alat. Kilka dni temu wziąłem wyniki badań okresowych i poszedłem do punktu krwidawstwa. Pokazałem je lekarzowi dyżurnemu w punkcie i ten skierował mnie do rejestracji gdzie się okazało że dożywotnio kilka lat temu zostałem skreślony z listy honorowych dawców. Poczułem się jak „trędowaty” -nieuleczalnie chory chociaż czuję się całkowicie zdrowy i jedyną chorobą jaka mnie powaliła w moim życiu to były 10 lat temu kamienie nerkowe i grypa.cej
  Czy naprawdę nie ma opcji bym mógł krew oddawać dalej.
  CZy ma ktoś pomysł jak można wrócić do klubu HDK? Przecież nie chodzi o czekolady czy gratisy w lekach bo i tak oddałem już 19 litrów ale chodzi moje samopoczucie i ewentualne może 10 litrów lub więcej które mógłbym oddać.
  Czekam na Wasze pomysły.
  prohan@tg.onet.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czerwona Nitka 30 sekund

Spot w ramach kampanii Twoja krew, moje życie

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 15 czerwca 2016

... zobacz inne spoty ...
Film edukacyjny NCK

Widzieliście film edukacyjny Narodowe Centrum Krwi. 5-minutowy spot propaguje honorowe krwiodawstwo. Jak Wam się podoba? Film stworzony został w ramach kampanii Twoja krew, moje życie Obejrzyj i PODAJ DALEJ! #czerwonanitka https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 10 lipca 2016

... zobacz inne spoty ...
Kto to jest bohater?

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 29 września 2016

... zobacz inne spoty ...

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016