DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2017

Wampiriada 2017 wiosna

Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony „medycznej” czy „technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to „jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

18 komentarzy

 • Agata

  Witam serdecznie,
  niedawno przeszłam zabieg ginekologiczny usunięcia wkładki antykoncepcyjnej mirena w znieczuleniu ogólnym. Na jaki okres dyskwalifikuje mnie to jako krwiodawcę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zabieg usunięcia może przebiegać w różny sposób. W zależności od tego czy doszło do przypadkowego naruszenia tkanki czy też nie może być on zakwalifikowany na dwa sposoby. Jako duży zabieg i dyskwalifikacja wynosi 6 miesięcy lub jako mały i wtedy okres jest krótszy i zależy od lekarza kwalifikującego. Nie będę ukrywał jednak, że większość lekarzy z centrów krwiodawstwa nakłada w takim przypadku dłuższe okresy 4 lub 6-miesięczne.

 • Wiktoria96

  Witam!
  Czy będąc honorowym krwiodawcom bez ubezpieczenia zdrowotnego przysługuję mi bezpłatne żelazo?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Paweł

  Witam,
  na jak długo dyskwalifikuje mnie od oddawania krwi kilkugodzinna wizyta w szpitalu (kolka nerkowa, miałem podawane leki rozkurczowe)? Przyjmowałem także Pyralgin i Scopolan.

  • krwiodawca

   2 tygodnie. Jednak proszę pamiętać, że w ankiecie jest pytanie o przyjmowane leki w ciągu ostatnich 4 tygodni. Tak więc należy je wpisać i ostateczną decyzję podejmie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chcesz oddać krew.

 • Jula

  Witam,

  mam pytanie odnośnie dyskwalifikacji stałej dla dawcy. Jako kobieta mam oddane ponad 5 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch lat zdarzało się, że nie mogłam oddać krwi, gdyż hemoglobina wynosiła 12,2 lub 12,4. Czy jeśli kolejny raz pójdę i nie będę mogła oddać krwi, to lekarz ma prawo dać mi stałą dyskwalifikację tylko ze względu na taką hemoglobinę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Powody dyskwalifikacji są zamieszczone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r.w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Podzielone są na dwie grupy: kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów oraz kryteria dyskwalifikacji czasowej dla kandydatów. W kryteriach dyskwalifikacji stałej dla kandydatów nie zamieszczono jako powodu wielokrotnej zaniżone wartości hemoglobiny. Dlatego jako takich podstaw nie ma. Trzeba jednak rozważyć czy nie należy skontaktować się z lekarzem POZ celem sprawdzenia czy nie potrzeba zmiany diety lub użycia celem poprawy preparatów wspomagających gospodarkę żelazem. Nie każdy może być krwiodawcom jednak w Pani przypadku wyniki są tylko minimalnie niższe od norm. Jest jednak zasada,że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania krwi i jej składników decyduje lekarz i to zgodnie z przepisami i swoją wiedzą/praktyką może nakładać dyskwalifikacje na określony czas lub stałe. Jeżeli podejmie decyzją o nałożeniu dyskwalifikacji a my się z nią nie zgadzamy możemy odwołać się do dyrektora ds medycznych.

 • DW

  Witam, jestem honorowym krwiodawcą z 19 litrami oddanej krwi. 5 miesięcy temu wróciłem z misji z Afganistanu. Odczekałem te kilka miesięcy aby oddać krew. Badania po misji oczywiście wszystkie w porządku. Opisałem w ankiecie wszystko zgodnie z prawdą. Krwi Nie pobrano gdyż nie mam wyniku z badań na malarię. Aby kontynuować oddawanie krwi pani zalecila wykonanie badania na malarię, które to kosztuje kilkadziesiąt zł. A ile kosztuje nasza krew…? My mamy płacić żeby komuś pomóc? Trochę mi przykro się zrobiło…

 • Marek

  Witam ma pytanie co do nowych ankiet i tych końcowych trzech po punktach i jeden najbardziej mnie drażni „w celu przetwórstwa do leków czy coś takiego przecież oni zarabiają na tym a jak powiedziałem że nie zaznaczę tego to powiedzieli że nie oddam krwi

 • daniel

  ostatnio jak oddawałem krew jakaś kobieta zbierała dane od osób które chciały wyrobić legitymacje czy coś takiego. legitymacja miała przyjść pocztą. czekam już 2 miesiąc i nic. ile czasu może to zająć bo trochę się martwię, że zostałem oszukany

  • Wilk_pl

   Obawiam się, że zostałeś oszukany, albo inaczej mówiąc, ta kobieta wyciągnęła od ciebie dane do celów marketingowych. Legitymacje wydaje PCK i zazwyczaj trzeba je osobiście odebrać.

 • Tomek

  Kilka lat temu przestałem oddawać krew (oddałem ponad 18 litrów) bo miałem trzykrotnie podwyższony alat. Kilka dni temu wziąłem wyniki badań okresowych i poszedłem do punktu krwidawstwa. Pokazałem je lekarzowi dyżurnemu w punkcie i ten skierował mnie do rejestracji gdzie się okazało że dożywotnio kilka lat temu zostałem skreślony z listy honorowych dawców. Poczułem się jak „trędowaty” -nieuleczalnie chory chociaż czuję się całkowicie zdrowy i jedyną chorobą jaka mnie powaliła w moim życiu to były 10 lat temu kamienie nerkowe i grypa.cej
  Czy naprawdę nie ma opcji bym mógł krew oddawać dalej.
  CZy ma ktoś pomysł jak można wrócić do klubu HDK? Przecież nie chodzi o czekolady czy gratisy w lekach bo i tak oddałem już 19 litrów ale chodzi moje samopoczucie i ewentualne może 10 litrów lub więcej które mógłbym oddać.
  Czekam na Wasze pomysły.
  prohan@tg.onet.pl

Dodaj komentarz

Czerwona Nitka 30 sekund

Spot w ramach kampanii Twoja krew, moje życie

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 15 czerwca 2016

... zobacz inne spoty ...
Film edukacyjny NCK

Widzieliście film edukacyjny Narodowe Centrum Krwi. 5-minutowy spot propaguje honorowe krwiodawstwo. Jak Wam się podoba? Film stworzony został w ramach kampanii Twoja krew, moje życie Obejrzyj i PODAJ DALEJ! #czerwonanitka https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 10 lipca 2016

... zobacz inne spoty ...
Kto to jest bohater?

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 29 września 2016

... zobacz inne spoty ...

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016