Forum krwiodawstwo.org
Posted on: 3 grudnia 2014 /
Categories: Organizacje
Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.
Mam podobny problem jak Julia35. Mając 18 lat udałam się do RCKiK w Lublinie celem oddania krwi ale w wywiadzie BŁĘDNIE napisałam, ze miałam nadczynność tarczycy. W rzeczywistości byłam tylko diagnozowana w tym kierunku, bo było małe wahnięcie TSH, lat miałam może 15 więc nad wyrost lekarz przepisał mi lek, którego nigdy nie brałam. Lata później byłam u Endokrynologa, który wydał zaświadczenie, że absolutnie nie ma przeciwwskazań do oddawania krwi. Tego zaświadczenia jednak lekarz RCKiK nie przyjął tłumacząc, że mam wpisaną dyskwalifikację i tyle. Jestem zdrowa i mam na to i badania i żadnej na dobrą sprawę historii choroby – nie wiem w jaki spósb mogłabym to udokumentować jeszcze żeby krew oddawać?
Witam serdecznie!
Po pierwsze proszę skontaktować się z zastępcą dyrektora do spraw medycznych w siedzibie centrum i przedstawić sytuację. Jeżeli to nie pomoże to proszę napisać do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który pełni medyczny nadzór nad podmiotami publicznej służby krwi.
Witam. Otrzymałem takiego l to smsa. Prosimy o zgloszenie sie do RCKiK w Rzeszowie w celu oddania probki lub krwi. Przypominamy, ze w przypadku oddania probki obowiazuje zwolnienie na czas pobytu w naszej placowce. Na ostatniej donacji nie oddałem krwi z powodu niskiego poziomu hemoglobiny 12,50 było to pod koniec lutego. Co może oznaczać taki SMS??
Witam serdecznie!
Oto odpowiedź z RCKiK:
Dzień dobry, osocze każdego dawcy przed przekazaniem do celów klinicznych musi być potwierdzone poprzez ponowne zbadanie krwi dawcy. Ten proces nazywa się karencjonowaniem osocza ?
Witam!
Czy na prośbę krwiodawcy mogą być zrobione badania dodatkowych parametrów krwi takich jak na przykład poziom witaminy d ? Ewentualnie czy za dopłatą jest taka możliwość?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o wykonanie dodatkowych badań bezpłatnie to nie jest to praktykowane. Jeżeli odpłatnie do część RCKiK wykonuje badania komercyjne np w RCKIK w Poznaniu https://www.rckik.poznan.pl/badania-platne
Siemka!
Chciałem oddac płytki krwi jednak powiedziano mi, że mam złe żyły na oddanie krwi na odseparowanie i mogę tylko oddawać krew pełna. Nie do końca rozumiem o co z tym chodzi i czy można tą sytuację jakoś zmienić?
Witam serdecznie!
Nie ma złotego środka na tzw. “słabe” żyły. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się możliwość “poruszania się” żyły a tym samym możliwość jej przebicia. Łatwiej powstają wtedy wylewy podskórne i obrzęki. Musisz jednak wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, że jedna osoba z personelu może nie chcieć pobrać z takiej żyły składnika a inna to zrobi. Dlatego warto spróbować kolejny raz. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzała i nadal personel przy kolejnych próbach będzie stwierdzał, że masz jednak “słabe” żyły to niewiele możesz z tym zrobić. Część osób doradza wykonywanie prostych ćwiczeń na przedramiona. Jednak nie jest to potwierdzone, że taki wysiłek przynosi oczekiwane efekty.
Witam. Czy osoba, która w morfologii krwi ma Leukocyty na poziomie 3,5-3,6 + stałym niskim ciśnieniem może zostać dawcą krwi?
Witam serdecznie!
Według rozporządzenia “Liczba krwinek białych: 4-10” Ważne jest jednak na jakim urządzeniu jest badanie wykonywane. Między analizatorami poszczególnych firm mogą być różnice. Do samego oddania zostaniesz dopuszczony, natomiast jeżeli wyjdą złe wyniki to otrzymasz odpowiednią informację i zalecenia lekarza. Wartość ciśnienia tętniczego nie powinna przekraczać:
1) 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego;
2) 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego
Natomiast nie jest podana dolna jego granica. Za prawidłowe uznaje się ciśnienie powyżej 110/70. Lekarz w danym centrum może jednak uznawać za prawidłowe inne wartości.
Witam, jeśli pani pielęgniarce nie udało się trafić w żyłę i nie oddałam krwi to jestem na jakiś czas zdyskwalifikowana ?
Witam serdecznie!
Według przepisów nie jest to powodem do dyskwalifikacji. Natomiast lekarz lub inna osoba z personelu mogła dokonać wpisu w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi. W związku z tym lepiej zapytać się bezpośrednio w danym punkcie lub siedzibie centrum.
Witam, w grudniu 2022 roku miałem złamany nos, a także zabieg repozycji kości nosowych, który był wykonywany pod znieczuleniem ogólnym(narkozą). Czy w związku z tym mogę teraz oddać krew?
Witam serdecznie!
Niestety nie. Krew można oddać po 6 miesiącach. W RCKiK w Gdańsku i Krakowie po 4 miesiącach.
Witam. Czy biorąc Glucophage na insulinooporność oraz eutyrox na tarczycę można zostać honorowym krwiodawcą? Glucophage w dawce 1500, eutyrox 0.25
Witam serdecznie!
Według przepisów przewlekłe choroby układu endokrynnego oraz choroby metaboliczne mogą stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący w danym punkcie krwiodawstwa. Jeżeli podasz nam pod jakie centrum podlegasz poprosimy o odpowiedź z tego centrum.
Czy podwyższone CRP wyjdzie w badaniu poróbki krwi?
Witam serdecznie!
Nie wykonuje się tego badania u dawców https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi
Cześć,
Mam pytanie, oddaje krew z przerwami 10 lat, oddane około 12 litrów, jak myślicie czy warto zacząć się suplementować żelazem lub innymi witaminami? Jak na razie wyniki mam bez zarzutu ale chciałbym żeby tak pozostało.
Pozdrawiam,
Crystiano02
Witam serdecznie!
Nie, nie warto. Większość oddających krew i jej składniki; zwłaszcza krew pełną nie ma problemów do końca swojej “kariery” z poziomem żelaza. Nie ma więc potrzeby suplementować się dodatkowo. Spadek żelaza nie odbywa się nagle. Porównaj kilka badań i zobacz czy mimo iż są “bez zarzutu” to czy jednak nie spada jego poziom chociaż nieznacznie. Wspomnę tylko, że warto zrobić badanie również z ferrytyną.
Warto kontrolować żelazo, a właściwie ferrytynę bo od niedoborów od 40 mogą wypadać włosy, a od 70 mogą nie odrastać nowe.
Czy trwają pracę aby np w aplikacji mObywatel była np książeczka HDK ? Niestety noszenie książeczki w czasach gdy w komórce jest wszystko jest niezbyt wygodne i nieraz nie posiadałem jej a mogłem otrzymać jakiś rabat itp.
Witam serdecznie!
Kontaktowaliśmy się w tej sprawie. odpowiedź była jedna dopóki nie powstanie zintegrowany system e-krew https://krwiodawcy.org/kolejne-przesuniecie-terminu-oddania-systemu-e-krew , który będzie posiadał dane Krajowego Rejestru Dawców Krwi w całości a nie każde RCKiK osobno nie ma takiej możliwości. Najwcześniej więc prace nad wprowadzeniem takich rozwiązań rozpoczną się w 2024 roku.
Witam, czy pojawienie się w wieku dojrzewania wole tarczycy, tzw “wole młodzieńcze” może dyskwalifikować w chwili obecnej dorosłą już osobę do oddania honorowo krwi? Minęło 20 lat od zakończenia obserwacji stanu tarczycy u endokrynologa i przez ten czas nie było żadnych zmian, żądnego leczenia, badania tsh w normie- co rok kontrolnie badanie. Czy w takim przypadku można zostać wpisanym w rejestrze na stałe jako zdyskwalifikowany?
Witam serdecznie!
W jakim centrum chcesz oddać krew?
W Regionalnym Centrum w Zamościu
Problem polega na tym, że jestem już zdyskwalifikowana w systemie. w 2005 roku majac 18 lat chciałam oddac krew wtedy na podstawie ustnego wywiadu lekarz ocenił że nie moge oddac krwi nie poinformowano mnie jednak ze to całkowita dyskwalifikacja, a wszystko tylko dlatego że w wieku dojrzewania wystąpiło u mnie wole młodzieńcze które zanikło i jestem zupełnie zdrowa. Minęlo 17 lat i okazuje się że nie moge być dawcą, mogę jedynie w Centrum w Lublinie ubiegać sie o zdjęcie dyskwalifikacji stałej ale z tego co sie dowiadywałam telefonicznie muszę przedstawić szereg badań i zaświadczenie od specjalisty, dodam,ze wszystko musi sie odbyć prywatnie gdyż kolejki do endykronologa sa ogromne, na przyszły rok a ja chce wyjaśnić to jak najszybciej. Uważam,że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. W Zamościu umywają ręce odsyłaja mnie do Lublina a przecież to lekarz w Zamościu zadecydował i wpisał mnie do systemu.
W 2003 miałem dwa razy z rzędu słabszy wynik morfologii w tym okresie dużo pracowałem a posiłki były byle jakie z braku czasu. No i pani doktor powiedziała że mam sobie zrobić przerwę.
Przerwa była długa 20 lat ale nie spodziewałem się że dostałem dyskwalifikację na stałe pani w recepcji nie ma w systemie co mi dokładnie było. Po prostu najlepiej wrzucić wszystkich do jednego wora. Gdybym nie protestował to odesłali by mnie z kwitkiem a tak pobrali krew na badanie morfologii no i zobaczymy jak to się rozwinie czy cofną dyskwalifikację czy nie.
Czy biorac lek Dicloberl mozna oddac krew ?
Witam serdecznie!
Nie. W czasie brania lek Dicloberl nie wolno oddawać krwi. Trzeba odczekać od odstawienia 7 dni. Dodatkowo nalezy podać lekarzowi przyczynę brania leku czy nie powoduje dłuższej dyskwalifikacji niż samo branie leku.
Cześć! Czy od razu po pierwszej donacji wykonuje się badania wirusologiczne? Czy dopiero później się je weryfikuje?
Po jakim czasie można spodziewać się wyników, jeśli są złe?
Jak wyglada proces – oddanie krwi – badanie jej – przekazanie do organizacji , która zajmuje się jej dostarczaniem potrzebującym?
Witam serdecznie!
Badania jakie sa wykonywane w każdej donacji opisaliśmy z tym artykule: Badania u dawcy krwi Można otrzymać prośbę o stawienie się do dodatkowych badan nawet po 6 miesiącach. Krew pobierana jest w centrum krwiodawstwa i innych punktach poboru krwi np krwiobusach, następnie krew jest badana w siedzibach centrów, dzielona na składniki krwinki czerwone, białe, płytkowe i osocze. W takiej formie w zależności od zapotrzebowania przekazywana bezpośrednio do szpitalnych banków krwi. Między RCKiK a szpitalem nie ma żadnych organizacji pośredniczących.
Hej mam pytanie! Mój partner ostatnia donacje miał 31.03, w aplikacji pokazywało ze 26.05 będzie mógł oddać krew, gdy stawił się do oddania pielęgniarka powiedziała ze, może oddać dopiero 27.05. Dlaczego? Równe 8 tyg było 26.05 , dzień przed dzownił i powiedziały ze wyniki są dobre i może ja oddać.
Witam serdecznie!
Terminy przerw są obliczane według Kodeksu Postepowania Administracyjnego https://krwiodawcy.org/zasada-obliczania-odstepu-miedzy-donacjami
Cześć, pytanko na temat badan czy jeśli krew była oddana i nie było żadnego listu/wezwania to znaczy ze wyniki sa w porządku? Krew oddana w maju i do tej pory zero informacji.
Witam serdecznie!
Można zadzwonić i poprosić o wyniki, najczęściej po takim czasie jeżeli było by coś z wynikami nie tak np nie mieściły się w normie to byś był poinformowany o tym. Jednak zdarza się, że niektóre badania np po wykrycia wirusa musi nastąpić w razie wyniku pozytywnego lub niejednoznacznego dopiero po minięciu 6 miesięcy.
Witam .
Otrzymałem list od RCKiK z prośbą o zgłoszenie się z tym wezwaniem na badania kontrolne (+w). Co to może oznaczać ??
Witam serdecznie!
3 możliwości:
– wyniki morfologii niemieszczące się w normie
– pozytywny lub wątpliwy wynik testów wirusologicznych https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi
– badania po karencji osocza https://krwiodawcy.org/karencja-osocza
Witam. Czy jako Zasłużonego Dawcę Krwi obowiązuje mnie rejestracja na zabieg Kolonoskopii w ciągu 7 dni? Mam skierowanie w trybie pilnym, a wszystkie szpitale i przychodnie w okolicy mają to gdzieś że mam legitymację i terminy są na koniec roku. Dzwoniłem do 8 placówek i w każdej to samo
Witam serdecznie!
Kolonoskopia znajduje się w wykazie świadczeń gwarantowanych ambulatoryjnej opieki specjalistycznej więc jako taka powinna być wykonana w terminie 7 dni roboczych. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf strona 81, II. BADANIA ENDOSKOPOWE, 45.253 Kolonoskopia z biopsją
Dzień dobry! Czy Centra Krwiodawstwa mają obowiązek informować o odrzuceniu krwi z donacji lub dyskwalifikacji z grona krwiodawców?
Czy powinnam się niepokoić tym, ze od ostatniej donacji (4 miesiące temu) przestałam dostawać SMSy z zaproszeniem?
Witam serdecznie!
Tak, RCKiK mają obowiązek poinformować dawcę zarówno o nieprawidłowościach wykrytych w wynikach badań jak i o skreśleniu z rejestru dawców krwi. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o publicznej służby krwi jak i przepisów zawartych w w aktach wykonawczych do niej. Najlepiej zadzwonić i rozwiać wątpliwości lub nawet normalnie udać się oddać krew ponownie.
Dziękuję za szybką odpowiedź, a także za to forum – jest dla mnie (a zapewne i dla wielu innych osób) ogromnym źródłem wiedzy, a i też fajnym rodzajem wsparcia.
Dzień dobry,
czyli np jeśli by w poprzedniej donacji wyszły złe wyniki np. wirusologiczne to by mnie nie dopuszczono do kolejnej donacji? Bo żadnej informacji nie otrzymałam, również zostałam normalnie zakwalifikowana na kolejną donację (wywiad lekarski przeszedł normalnie – lekarz nic nie mówił aby coś było nie tak) Oczywiście jak już miało dojść do oddania krwi, nie doszło do skutku ponieważ miałam za gęstą krew i nie popłynęła.
Tak gdyż obowiązek poinformowania dawcy jest wpisany bezpośrednio do aktów prawnych. Jeżeli coś by było nie tak byłaby Pani poinformowana a zarazem niedopuszczona do donacji.
Dzień dobry 🙂 26 kwietnia oddawałem pierwszy raz krew , wczoraj odebrałem list polecony z RCKiK ? wezwanie dawcy po odbiór wyniku ?
Czy to normalna sytuacja , ze po prawie 1.5 miesiąca od oddania krwi zostałem wezwany po odbiór wyników??
Witam serdecznie!
Tak, jak najbardziej normalna. Jeżeli jakiś wynik przekracza normę lub jest wątpliwy należy powtórzyć badanie ale po określonym czasie, nie od razu.
Dzień dobry, mam pytanie czy osoba, która choruje na insulinooporność i bierze metforminę może oddawać krew? Czytam na różnych forach zestawienia leków, których nie można stosować przy oddawaniu krwi i nigdzie tego leku jako niedozwolonego nie widzę. Metformina występuje w postaci różnych leków i różnych stężeń, a także każdy pacjent bierze inną dawkę. Dlatego uważam, że powinny być odpowiednie wytyczne, aby osoba, która chce być dawcą miała jasną informację, a lekarz kwalifikujący kierował się tą podstawą wytycznych. Nie wydaje mi się żeby prawidłowym postepowaniem była lakoniczna odpowiedź lekarza przez telefon, który nie zapytał o przebieg choroby i dawkowanie, że dyskwalifikuje osobę. Gdzie można uzyskać jasną i klarowną odpowiedź?
Witam serdecznie!
Przeciwwskazania do oddawania krwi nie są sztywno wymienione dokładnie w przepisach. W aktach prawnych są stosowane ogólnikowe zapisy jak np choroby układu endokrynnego, choroby układu oddechowego. O tym czy dana choroba należy do przewlekłych, ostrych lub nawracających decyduje dany lekarz w danym punkcie krwiodawstwa. Warto przed oddaniem przejrzeć przykładową ankietę dla dawców i wysłać zapytanie do punktu w którym chce się oddać jeżeli są wątpliwości.
Witam serdecznie!
Oto odpowiedź z RCKIK w Warszawie:
———-
Dzień dobry
Osoby chore na insulinooporność nie mogą oddawać krwi.
Pozdrawiam, Michał Szostek
Kierownik Dział Dawców i Pobierania
———-
Witam!
Po ostatnim oddaniu krwi w badaniach wyszło, że mam obniżone leukocyty. Poinformowano mnie o oddaniu próbki przed kolejną donacją. Próbkę oddałem już kilkukrotnie, a poziom utrzymuje się w granicach 3,86-3,98. Czy podczas pobierania tych próbek również są badania wirusologiczne czy tylko morfologia?
Dzień dobry,
po uzyskaniu przez dawcę nieprawidłowego wyniku morfologii wykonuje się kontrolne badania hematologiczne (tylko badanie morfologii krwi) do momentu uzyskania prawidłowego wyniku. Badania wirusologiczne wykonywane są u dawców, którzy zostali przez lekarza zakwalifikowani do oddania krwi- w czasie pobierania donacji (zazwyczaj około 450 ml krwi) dodatkowo pobierane są próbki krwi na badania wirusologiczne.
W przypadku uzyskania w próbkach pobranych podczas donacji wyniku wymagającego weryfikacji wirusologicznej, dawcy są listownie informowani o konieczności ponownego zgłoszenia się do RCKiK w celu oddania dodatkowych próbek krwi.
Pozdrawiam,
Witam. 25.04 byłem oddac krew. 28.04 otrzymałem awizo, czy to możliwe że to jakieś wyniki z rckik?
Witam serdecznie!
Tak, jest możliwość, ze to zawiadomienie z RCKiK z prośbą o zgłoszenie się. Wyniki nie są przesyłane pocztą.
4 tygodnie temu dostałem zastrzyk z diprophosu na ból nadgarstka, w tej chwili wszystko jest już w porządku. Czy mogę już bez problemu oddać krew?
Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie bielactwa nabytego i bycia dawcą. W formularzu w centrum, w którym oddaję widnieje bielactwo jako dyskwalifikator, podobne informacje widnieją na niektórych polskich stronach internetowych. Dziwi mnie to, ponieważ oficjalne rekomendacje WHO akceptują osoby z bielactwem jako dawców (http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/76724/9789241548519_eng.pdf?ua=1?sequence=1). Czy ktoś z Państwa wie, jaki jest powód, żeby dyskwalifikować w Polsce osoby z bielactwem?
Zastrzyk z diprophosu? Ile przerwy żeby oddać krew?
Witam serdecznie!
Według charakterystyki produktu leczniczego zamieszczonej na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych “Działanie leku, trwa w większości przypadków, co najmniej cztery tygodnie”. W tym czasie nie można oddawać krwi. Proszę również pamiętać, że wiele zależy również od tego jaka jest przyczyna użycia preparatu.
Mam pytanie. Oddałem krew tydzień temu, a teraz dowiedziałem się, że krwi potrzebuje córka mojego kolegi, czy mogę dodać krew wcześniej niż po 4 tygodniach? Będzie chyba organizowana akcja wyjazdowa i chciałbym oddać krew. Czy ewentualne kolejne oddanie krwi np. po dwóch tygodniach może stanowić jakieś zagrożenie dla zdrowia?
Witam serdecznie!
Krew można oddawać co 8 tygodni. Nikt nie dopuści Pana do oddania wczesniej.
Zastrzyk z diprophosu był z powodu gangliona w nadgarstku
Witam, w lutym tego roku oddawałem krew. Po jakimś czasie dowiedziałem się że jeden z wyników dotyczący markerów zakażenia krętkiem kiły był reaktywny. Kolejne badania próbki włącznie z weryfikacyjnymi robionymi w Warszawie były negatywne. Lekarz powiedział, że tak się czasami zdarza i absolutnie nie ma się czym przejmować ani żeby nie robić żadnych innych badań bo na pewno nie mam i nie miałem kiły. Skąd więc ten jeden wynik? Dodam, że absolutnie wykluczone jest zakażenie drogą płciową. Jaka może być przyczyna takiego wyniku?
Witam serdecznie!
Testy mają określoną czułość i swoistość. Prawdopodobnie test był fałszywie pozytywny, czyli pokazał wynik pozytywny/dodatni wskazujący na zakażenie a go w ogóle nie było.
Badania na choroby typu hiv wykonywane są przed czy po donacji?
Witam serdecznie!
Po donacji gdyż próbka na nie jest pobierana bezpośrednio w trakcie donacji.
Jeżeli wyniki będą nieprawidłowe to kiedy mogę spodziewać się listu? Oddawałem krew 28.03 a dzisiaj jest 18.04
Witam serdecznie!
Jeżeli było coś nie tak to wyniki przychodzą w ciągu 2-4 tygodni. Jednak są przypadki gdy wyniki nie są jednoznaczne i na próbkach dokonuje się dodatkowych badań ale dopiero po minięciu określonego czasu. Są to rzadkie i specyficzne przypadki i otrzymuje się prośba o kontakt nawet po 4 miesiącach.
Nie mam kompletnie pojęcia gdzie pytać, więc może ktoś z Was będzie miał jakiś pomysł i może wspólnymi siłami coś zdziałamy.
Pomysł obecnego “posiłku regeneracyjnego” nie jest dobry z wielu powodów i chciałbym coś z tym zrobić. Po pierwsze, wiadomo że absolutnie nikt nie zje tych czekolad (ani naraz, ani nawet w ciągu tygonia), żeby się zregenerować. Po drugie, wyklucza to całe spektrum osób – od wegan (czekolady mleczne) po tych, którzy zwyczajnie cukru nie jedzą, bo dbają o swoje zdrowie, po trzecie – zdarzają się sytuacje (jak kilka miesięcy temu jeszcze na Śląsku), gdzie dodawane są produkty z wątpliwym składem (batoniki). Oprócz teg0 – jeszcze jakiś czas temu można było te czekolady zostawić w specjalnym kartonie, który przekazywano na dzieci z domu dziecka, ale ostatnio go już nie było. Ach, czyli jednak ten “posiłek” nie jest aż tak niezbędny?
I z jednej strony bardzo chętnie w ogóle pozbyłbym się tego “posiłku”, ale jako że jest on zapisany ustawowo, to byłoby ciężko tę zmianę wprowadzić. Za to wyobrażam sobie, że jest jedna decyzyjna osoba w RCKiK, która bokiem przepchnęła kontrakt z Terravitą i teraz przez kilka lat będą mi wciskane te czekolady. No więc może na tę osobę byłoby łatwiej wpłynąć? Tylko problem mam taki, że kompletnie nie wiem do kogo z tym uderzyć.
Kilka lat temu kontaktowałem się w tej sprawie z RCKiK, ale zostałem zbyty tym, że posiłki spełniają wymogi ustawowe. Ale przecież mogłyby być zdrowsze i pożywne? Faktycznie “regenerujące” ?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o obowiązek ustawowy to mówi on tylko o wartości posiłku wynoszącym 4500 https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20042602.pdf . Nie jest wymagany w postaci czekolad. po prostu je łatwo przechowywać. Czekolady od 3 lat są zamawiane w ramach wspólnego przetargu pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia / Narodowego Centrum Krwi:
– https://krwiodawcy.org/nowe-zasady-zamawiania-posilku-regeneracyjnego-wydawanego-przez-rckik
– https://krwiodawcy.org/kolejny-przetarg-na-czekolady-jakie-zmiany
– https://krwiodawcy.org/w-tym-roku-przetarg-na-dostarczanie-czekolad-wygrala
Dziękuję. Z tymi czekoladami mam właśnie jednak problem – czy to aby najzdrowszy sposób na dostarczenie 4500 kalorii? Co z cukrem? Co z tłuszczami? Jestem pewien, że znalazłyby się o wiele zdrowsze alternatywy.
Dlaczego można oddawać krew po leczeniu stomatologicznym jeżeli byly przypadki zakażeń hcv (w Polsce) i hiv (za granicą) u stomatologa?
Witam serdecznie!
Wizyty u stomatologów lekarze kwalifikujący podporządkowują do 3 punktów w przepisach. W zależności od prawdopodobieństwa zakażenia się chorobą przenoszoną przez krew dzieli się je następująco:
– leczenie stomatologiczne lub wizyta u higienistki stomatologicznej – odroczenie do następnego dnia
– ekstrakcja zęba, leczenie przewodowe itp. uważa się za mały zabieg chirurgiczny) – odroczenie 1 tydzień
– ekstrakcja zęba z szyciem lub inne naruszenie błony śluzowej w ustach uważa się za duży zabieg) – 6 miesięcy
Wyniki nie są jednorodne w tej kwestii https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32141946/
Dzień dobry, przechorowałam covid w lutym, początkowo myślałam że to przeziebienie, więc test robiłam po kilku dniach od objawów. objawy skończyły się wczesniej niż koniec izolacji. Przeczytałam na stronach informacje że liczy się 14 dni od ustąpienia objawów, ale też że 14 dni od końca izolacji (będzie mi brakować 1 dnia do pełnych 14 od końca izolacji) czy zostane dopuszczona?
Witam serdecznie!
Koniecznie zadzwoń do punktu wcześniej. Zdarza się, ze dawca nie zostaje dopuszczony jeżeli brakuje mu 1 dnia do końca przerwy między donacjami. Zwłaszcza teraz jak zwiększyły się zapasy krwi. RCKiK apelują raczej o oddanie krwi za kilka dni.
Czy w sytuacji gdy nie wpisałam, ze chce zostać poinformowana o moich wynikach badań – adres, wszystko zawarłam w kwestionariuszu, ale podałam ?ZE NIE CHCE?, a moje wyniki wyjada zle, mówię o wirusowych, to zostanę o tym poinformowana? Czy dopiero mogę uzyskać taka informacje przy kolejnej próbie oddania? Jak wyglada ta sprawa, w sytuacji gdy wyjdą one zle, a ja nie zaznaczyłam ze chce widzieć? Czy mimo to przyjdzie mi powiadomienie? Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie!
Zostaniesz poinformowana o pozytywnych wynikach lub wynikach odbiegających od normy. Jednak najpierw dostaniesz wezwanie do centrum gdyż wyniki musza być przekazane osobiście. Nie wolno ich udzielać telefonicznie czy mailowo.
Witam serdecznie! Jestem ZHDK. Skorzystałam z zabiegów fizjoterapii, rehabilitacji leczniczej ambulatoryjnej poza kolejnościa ( czekałam 3 dni), Chciałam kontynuować swiadczenie, otrzymałam kolejne skierowanie na kontynuacje, lecz odmówiono mi zapisania poza kolejnościa. Pani z rejestracji powiadomiłam mnie,że tylko pierwsze przyjecie ( jezeli jest to samo schorzenie) jest poza terminami , kolejne zapisywane jest według kolejki oczekujacych, czyli termin za 6 msc! Czy jest to zgodne z prawem? Czy jezeli bede miała np kolejne skierowanie na inne schorzenie, czesc ciała przysługuje mi termin poza kolejnoscia czy ponownie według normalnych terminów. Pozdrawiam K
Witam serdecznie!
https://krwiodawcy.org/harmonogram-przyjec-a-prawo-do-korzystania-poza-kolejnoscia-ze-swiadczen-opieki-zdrowotnej-przez-zhdk
Pytam bo nie ma odpowiedzi na internecie
Czy po oddaniu krwi bezpiecznie jest wracać samochodem? Nie ma żadnych przeciwwskazań lub zakazów?
Jeśli to ważne to dodam, że samochód to automat (nie muszę zmieniać biegów)
Witam serdecznie!
Jako takich w przepisach czy zaleceniach przeciwwskazań nie ma. Jednak w ankiecie jest już wspomniane, że jeżeli wykonujesz pracę np kierowcy autobusu to nie powinieneś siadać za kółkiem.
Dzień dobry,
po jakim czasie od szczepienia przeciw HPV można oddać krew? Nie widzę tego typu szczepionki w ogólnych zasadach.
Gardasil 9 – szczepionka zawiera: Białko L1 w postaci wirusopodobnych cząsteczek wytwarzanych w komórkach drożdży
(Saccharomyces cerevisiae CANADE 3C-5 (Szczep 1895)) technologią rekombinacji DNA.
Adsorbowane na adiuwancie, amorficznym hydroksyfosforanosiarczanie glinu (0, 5 miligrama Al)
Substancje pomocnicze: Sodu chlorek, Histydyna, Polisorbat 80, Sodu tetraboran, Woda do wstrzykiwań
Pozdrawiam
Ania
Witam. Jak długo powinno się czekać na wyniki badań? Mój chłopak był oddawać krew w grudniu, do dzisiaj nie dostał żadnej informacji czy krew jest dobra czy nie, czyli możemy być spokojni ze jego krew jest ?zdrowa? i już komuś pomogła? Czy może okazać się, ze jest chory ale dowie się dopiero przy następnej donacji?Przeczytałam tutaj wiele odpowiedzi, ale chyba nie wyczerpało to mojego zainteresowania.
Witam serdecznie!
Wyniki wydawane są tylko osobom, które wcześniej zgłoszą chęć ich otrzymania. Jeżeli nic nie przyszło to należy się cieszyć. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach informację o nieprawidłowościach otrzymujemy po określonym czasie a mianowicie po wykonaniu badań weryfikujących. Oczywiście jeżeli była potrzeba ich wykonania. Proszę pamiętać, że istnieje równiez okienko serologiczne czyli okres między zakażeniem a możliwością jego wykrycia. Jeżeli badanie jest wykonywane zbyt szybko np po określonym zdarzeniu to wirusa jest na tyle mało, że badanie nie wykryją a dopiero za jakiś czas będzie taka możliwość.
Dzień dobry, chciałabym zapytać w jakiej sytuacji krwiodawstwo wysyła list – informacje o złych wynikach? I po jakim czasie? Czy ma to miejsce tylko i wyłącznie przy wykryciu czegoś wirusowego typu HIV? Czy jeśli oddałam krew w listopadzie i do dnia dzisiejszego żadnej informacji, mogę być spokojna ze wyniki wirusowe są w porządku? A co z morfologia, czy tez wysyła się jakaś informacje – lub do lekarza prowadzącego? Byłam jakoś 2 tyg temu z bólem gardła, lekarz nic nie wspomniał ze przyszły jakieś moje badania, stad pytanie czy w takim razie wszystko jest OK, i mogę spokojnie za pare tyg ponownie oddać krew? Czy mogą Np zataić wyniki wirusowe i oddać mi je dopiero w czasie kolejnej próby oddania? Czy przy wirusowych jest to konieczne by wysłać powiadomienie?Co wtedy? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Jedna z dawczyń zapytała o podobną sprawę. Zobacz moją odpowiedź dla niej https://krwiodawcy.org/forum-krwiodawstwo#comment-17382
Dzień dobry
Namówiłam kogoś bliskiego na krwiodawstwo. Nestety dostał on wezwanie po pierwszej donacji.
Wynk HBVAg reaktywny, ale nie wykryto dna wirusa hbv.
Czekamy na wizytę, w stacji niewiele się dowiedzieliśmy, u lekarza bedziemy za kilka dni dopiero.
Co to znaczy, bo jedne źródła podają, że to żółtaczka, inne że to znaczy że przeszedł żółtaczkę i jest nosicielem przeciwciał.
Co dalej???
Witam serdecznie!
Powinny zostać przeprowadzone badania weryfikacyjne. Po nich dopiero możne udzielić pewniejszej informacji dawcy.
Dzień dobry,
Mam pytanie dot.tatuażu. Mianowicie oczywiste jest, że od wykonania należy odczekać 6 miesięcy i jeszcze parę mi ich zostało 🙂 ale czy tatuaż na zgieciu łokcia ( całe zgięcie nie jest wytatuowane, jedynie część) jest jakąś przeszkodą techniczną w oddawaniu krwi ?
Witam serdecznie!
Ogólnie nie powinno być problemu. Mamy dawców z tatuażami na zgięciu. Jednak był jakiś przypadek gdzie całe zgięcie było wytatuowane tak, że pielęgniarka nie podjęła się pobrania krwi. Jednak to odosobniony przypadek.
Dzień dobry,
przebywałem około 6 godzin na obszarze występowania malarii- czy w związku z tym obowiązuje mnie roczna dyskwalifikacja (skrócona po wykonaniu testu)? Wydawało mi się że nie jako że to było mniej niż jedna noc ale lekarz powiedział że powinienem się stosować czy są jakieś interpretacje?
Witam serdecznie!
Tak brzmi przepis:
Kryterium/przeciwwskazanie: kandydaci na dawców krwi lub dawcy krwi, którzy powracają z terenów endemicznego występowania malarii bez objawów choroby;
Szczegółowy opis kryterium/przeciwwskazania oraz warunki pobierania krwi od kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi:
– 12 miesięcy od dnia opuszczenia terenów endemicznego występowania malarii; okres ten może być skrócony do 4 miesięcy, jeżeli badania w kierunku malarii przeprowadzone metodami immunologicznymi dają wyniki negatywne; jeżeli wyniki badań są powtarzalnie reaktywne
– dyskwalifikacja na 3 lata, następnie wykonanie kolejnych badań; jeżeli nie przeprowadzono kolejnych badań w kierunku malarii ? dyskwalifikacja do czasu ich wykonania i uzyskania wyniku negatywnego,
Nie ma w nim mowy o czasie przebywania na tym terenie. Nie ma żadnych interpretacji w tej kwestii.
Dzień dobry,
Co myślicie Państwo o tym, by krew, która została oddana przez osobę zaszczepioną była oznaczona, że pochodzi od takiej osoby i biorca (jeśli to możliwe) miałby możliwość wyboru, czy chce taką krew otrzymać?
Witam serdecznie!
Oznaczenia, które mogą znajdować się na pojemnikach na krew są szczegółowo określone przez normy ISBT https://krwiodawcy.org/znakowanie-krwi Jeżeli miałoby to się zmienić musiałoby to nastąpić na poziomie międzynarodowym. Na chwilę obecną nie trwają takie prace.
Dzień dobry, czy jeśli wyjdą złe wyniki to centrum krwiodawstwa MA OBOWIĄZEK poinformować dawcę? Mam na myśli choroby typu HIV, białaczka. Czy dopiero przy następnym poborze dawca zostanie o tym poinformowany? I co w sytuacji gdy, nikogo nie poinformowali? A przy następnej próbie dopiero poinformowano za ma małej ilości płytek, czy wtedy wykonuje się badania pod katem chorób? Czy sprawdzania sie czy krew się już odbudowała
Witam serdecznie!
W RCKiK są wykonywane dwa rodzaje badań: wirusologiczne i morfologia. Najpierw napiszę o badaniach wirusologicznych. Po uzyskaniu reaktywnego (jest coś nie tak) wyniku testu przeglądowego wykrywającego markery wirusów wykonuje się następnego dnia powtórny test. Jeżeli znowu będzie reaktywny (jest coś nie tak) krew dawcy podlega kolejnym badaniom weryfikacyjnym. W przypadku potwierdzonego zakażenia lekarz lub inna upoważniona osoba musi niezwłocznie przesłać krwiodawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwanie do stawienia się w centrum. W zawiadomieniu nie wolno podawać przyczyny wezwania. Oto przykład takiego zawiadomienia: “Zwracamy się z prośbą o niezwłoczne zgłoszenie się do centrum w ?? lub Terenowego Oddziału centrum w ??? po odbiór wyników badań.” albo “Zawiadamiamy, że wyniki przeprowadzonych badań wskazują na konieczność ich powtórzenia. W związku z tym prosimy nie oddawać krwi do czasu przeprowadzenia dodatkowych badań specjalistycznych i zgłosić się do centrum w … lub do Oddziału Terenowego centrum w … w terminie … w celu pobrania próbki do badań kontrolnych.” Lekarz lub osoba upoważniona musi przeprowadzić rozmowę z krwiodawcą, informując go o wykrytym u niego zakażeniu i udzielić wskazówek dotyczących ochrony innych osób przed zakażeniem, powinna przeprowadzić wywiad epidemiologiczny, mający na celu ustalenie prawdopodobnego źródła zakażenia się dawcy. Jest możliwe, że w czasie wizyty od dawcy zostanie pobrana krew na badania kontrolne. Kolejne etapy są uzależnione od wyników testów. Jeżeli zaś chodzi o morfologię to dawca o wynikach wykraczających poza normę może zostać poinformowany przy kolejnej wizycie lub przez zawiadomienie. W takim przypadku wydaje się kopię badań oraz wskazanie by zgłosić się z nimi do lekarza POZ.
Czyli dobrze rozumiem ze tylko w sytuacjach chorób informują, a jeśli morfologia jest ponad normę/poniżej normy to dopiero przy następnej próbie oddania i wtedy ja ?badają? i nie ma powodów do niepokoju, od października żadnego powiadomienia a przy kolejnej próbie zbyt niskie płytki krwii..
Ile miałeś płytek?
Dzień dobry, biorę Tribux forte na zespół jelita drażliwego. Na ile przed oddaniem krwi powinienem wstrzymać się z braniem leku? I czy istnieje jakiś dostępny wykaz leków, które nie są wskazane do oddawanie krwi? Dziękuję.
Witam serdecznie!
Niestety nie ma takowej listy. Lekarz każdorazowo podejmuje indywidualną decyzję. Dodatkowo problematem jest też to, że jeden lek może być stosowany na rózne schorzenia, które również powodują dyskwalifikacje dawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z lekarzem kwalifikującym.
Jak wygląda sprawa donacji i dyskwalifikacji dla osób zdrowych uczestniczących w badaniach klinicznych (przyjęcie nowo wprowadzanego leku, dodatkowe donacje składników krwi itp.)
Witam serdecznie!
To jest bardzo indywidualna sprawa uzależniona od przyjmowanego preparatu. Najlepiej zapytać się lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chce się oddać krew albo bezpośrednio dyrektora do spraw medycznych mającego swoje stanowisko w siedzibie RCKiK.
Witam. Oddawałem krew dnia 19 stycznia wczoraj otrzymałem pismo o Niezwłocznym zgłoszeniu się do RCKiK po odbiór wyników badań. Czego te wyniki moga dotyczyć. DOdam ze oddaje krew nieprzerwanie od 2019 roku i nie było żadnych problemów dotychczas, Ostatnią donacje miałem w listopadzie 2021. Czy to może być coś poważnego ?
Witam serdecznie!
Nieprawidłowości mogą dotyczyć przekroczenia norm w morfologii lub pozytywnego/nierozstrzygnietego testu wirusologicznego. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Proszę pamiętać, że testy mogą być fałszywie dodatnie dopiero po testach potwierdzających można coś więcej powiedzieć.
Dzień dobry.
Czy można oddawać krew jeżeli kardiolog stwierdził lekką nieprawidłowość w przepływie krwi przez zastawkę mitralną i zastawkę trójdzielną? Ten sam kardiolog stwierdził, że on żadnych przeciwwskazań nie widzi do tego, żebym mogła tę krew oddawać, ale zastanawiam się czy w centrum krwiodawstwa nie zostanę jednak zdyskwalifikowana.
Czy mając mała tarczyce i przyjmując Euthyrox 0,25 mogę oddać krew ?
Witam serdecznie!
Dawcy, którzy przyjmowali Euthyrox ale za względu na niedoczynność tarczycy byli dyskwalifikowani. Czy w przypadku nieprawidłowego rozwoju obowiązuje taka sama procedura jak przy chorobie ciężko nam powiedzieć. Prosimy o bezposredni kontakt z lekarzem kwalifikującym w punkcie krwiodawstwa.
Witam, czy oddając krew 4 dni przed spodziewaną miesiączką, nie wiedząc jeszcze, że jest się w ciąży może zaszkodzić dziecku?
Witam serdecznie!
Proces krwiotworzenia rzeczywiście rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach rozwoju embrionalnego płodu jednak myślę, że oddanie 450 ml krwi w tak wczesnym okresie nie stanowi większego zagrożenia dla dziecka. Zakaz oddawania krwi w czasie ciąży jest podyktowane tym, że kobieta ma większe zapotrzebowanie na żelazo. W czasie ciąży przeciętna kobieta wymaga 350-500 miligramów dodatkowego żelaza, aby zapobiec niedoborom. Z przeglądu badań klinicznych z 2015 r. wynika, że aż u 52% kobiet w ciąży na całym świecie występuje właśnie taki niedobór. Jak widać to jest podstawa do dyskwalifikacji kobiet w tym okresie.
Witam!
Pierwszy raz chciałam skorzystać z przywileju jaki przysługuje mi jako ZHDK czyli możliwość szybszego dostania się do specjalisty. Chciałam umówić się do konkretnego laryngologa jednak Pani z recepcji wskazała mi termin w połowie lutego do tego specjalisty. Zapytałam o możliwość skorzystania z wcześniejszego terminu jako ZHDK i na to Pani odpowiedziała, że może zapisać mnie do innego laryngologa, który ma wcześniej termin niż luty. Moje pytanie: czy mam możliwość umówienia się do konkretnego specjalisty i skorzystać z przywileju czy mogę dostać się tylko do specjalisty, którego wskaże mi recepcja? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowny Panie,
kolejność udzielania świadczeń określa ustawa [1]. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne są udzielane według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się pacjentów kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy. Pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien być określony do komórki organizacyjnej, a nie do poszczególnych lekarzy. W przypadku kilku lekarzy udzielających tego samego zakresu świadczeń w ramach jednej komórki organizacyjnej, pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien odpowiadać pierwszemu wolnemu terminowi udzielenia świadczenia przez lekarza, do którego czas oczekiwania jest najkrótszy. Jeśli pacjent chce mieć udzielone świadczenia przez konkretnego lekarza powinien liczyć się z prawdopodobieństwem dłuższego oczekiwaniem na udzielenie świadczenia. Pacjenci posiadający prawo do korzystania ze świadczeń poza kolejnością wybierając, spośród wszystkich lekarzy udzielających świadczeń w danej komórce organizacyjnej, konkretnego lekarza, do którego trzeba oczekiwać, rezygnują z przysługującego im prawa i powinni być wpisywani na listę oczekujących.
Centrala NFZ
Witam chciałbym oddać krew na daną osobę bo potrzebuje co muszę wiedzieć o tej osobie żeby przekazano na nią . Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Nie ma takiej możliwości w Polsce by przekazywano dokładnie daną jednostkę krwi na danego pacjenta. W Polsce obowiązuje zasada anonimowości tak by nie dopuszczać do emocjonalnego związania dawcy z biorcą. Możesz oddać krew podając dane pacjenta i dzięki temu Twoja donacja będzie wskazana w statystykach jako “dawca rodzinny”. Jednak krew trafi do ogólne banku krwi. Biorca dostanie odpowiednią krew pod względem układów antygenowych z banku krwi, którą już wcześniej ktoś oddał.
Dzięki bardzo za informację
Witam, próbowałem oddać krew po raz pierwszy, niestety zostałem zdyskwalifikowany na stałe. Nie zgadzam się z przyczyna dyskwalifikacji, nałożonej pomimo wyjątku opisanego w załączniku do rozporządzenia. Przeczytalem wszystkie wpisy tu na forum i rozumiem, że mam teraz odwołać się do dyrektora ds. medyczych Rckik, w którym chciałem oddać krew. Czy mam to zrobić na piśmie załączając dokumentację medyczną czy też udać się osobiście i porozmawiać zabrawszy ze sobą dokumenty. Czy ewentualną dyskawalifikację stałą z danego powodu może zdjąć ów dyrektor czy też lekarz, który ją nałożył? Jeśli moje argumenty zostałyby uznane i dyskawalifikacja z tego konkretnego powodu zdjęta, to oznaczałoby, że przy kolejnym podejściu w tym samym Rckik lekarz już nie nałoży dyskwalifikacji z tego konkretnego powodu? Wreszcie, jeśli dyrektor podtrzyma zdanie lekarza, pozostaje kontakt z IHiT. W jakiej formie mam się skontaktować z IHiT, list z dokumentacją, odwołanie wysłane mailem na konkretny adres mailowy? Proszę o wskazanie właściwej ścieżki, konkretnego adresu e-mail lub osoby sprawującej nadzór nad krwiodawstwem, mam przekonanie, że moja dyskawalifikacja była niesłuszna, a przypadek mojej choroby został wskazany w załączniku wraz z wyjątkiem i dwoma warunkami, po których spełnieniu nie stosuje się dyskwalifikacji stałej. Pozostał niesmak i nie mogę tego tak zostawić, gdyż zostałem całkowicie wyleczony i mój przypadek spełnia przesłanki opisane w wyjątku w załączniku do rozporządzenia, którego w teorii lekarze powinni się przecież trzymać.
Witam serdecznie!
Nie ma właściwej ścieżki, którą gwarantują przepisy. Opisana przez nas droga odwołującego się dawcy od decyzji lekarza kwalifikującego jest stworzona na podstawie naszych praktycznych doświadczeń. Dlatego w pierwszej kolejności proszę wysłać maila do swojego RCKiK z prośbą o podanie bezpośredniego kontaktu do dyrektora ds medycznych. Takiego maila nie znajdziesz na stronach RCKiK. Gdy go uzyskasz lub otrzymasz odpowiedź, że trzeba wysyłać wiadomość na ogólny sekretariat tylko, że z zaznaczeniem do kogo ma być wiadomość przekazana robisz to. Od otrzymanej odpowiedzi na swoją skargę decydujesz co dalej robić.
Chciałbym prosić o interpretacje najlepiej popartą przepisami prawa.
Opis sytuacji:
Pracuje w systemie 3 zmianowym po 24 godziny od godz. 8:00 do godz. 8:00 kolejnego dnia.
W dniu 10.12.2021 r. oddałem krew (dodam, że 10/11.12.2021 r. jest to dzień mojej pracy wynikający z półrocznego harmonogramu czasu pracy). Aktualne przepisy mówią, że należy mi się zaliczenie 2 dni za oddanie krwi czyli 24 godz. w moim przypadku.
Jednak dnia 9.12.2021 r. przyszedłem do pracy z dyżuru domowego, więc pracowałem od godz. 8:00 dnia 9.12.2021 r. do 8:00 dnia 10.12.2021 r. udając się po pracy oddać krew. Problem w tym, że pracodawca zamiast zaliczyć mi 48 godz. to zaliczył mi 40 godz. nie zaliczając mi 8 godz. od 0:00 do 8:00 dnia 10.12.2021 r. Czy słusznie? Przepracowałem 24 godziny i po nich się udałem na krew usprawiedliwiając kolejne 24 godziny.
Pozdrawiam serdecznie
Cześć, kupiłem sobie książeczkę na donację krwi jest tam 80 miejsc na pieczątkę po donacji i tu moje pytanie Kto ma wypełnić miejsce na nazwisko imię, nr legitymacji itd. Ja sam czy Pani w rejestracji przy następnej donacji?
Witam serdecznie!
Dane oficjalnych legitymacji wypełnia centrum. Należy jednak mieć na uwadze, że oficjalne legitymacje wydawane obecnie przez placówki publicznej służby krwi są w postaci plastikowej karty z nadrukowanymi danymi w związku z tym personel nie ma obowiązku aby wypełniać innych legitymacji niż ww.
Ale normalnie pieczątkę mi wbiją po donacji. Czyli sam mogę wypełnić czy raczej dać do wypełnienia w centrum krwiodawstwa
W pierwszej kolejności poprosiłbym centrum o wypełnienie danych. Jeżeli powiedzą, że nie dokonują uzupełniania starych wzorów legitymacji zrobiłbym to sam.
Autorze Kajtek, zgodnie z obecnymi procedurami dawca musi być zupełnie zdrowy. Obciążenie kardiologiczne może wpłynąć na stan zdrowia podczas donacji, może nawet dojść do wstrząsu kardiologicznego i w tej sytuacji obecny personel nie będzie w stanie pomoc, nawet wezwany na miejsce zespół ZTM. W tej sytuacji autor powiem zostać zawieszony na stałe przez lekarzy RCKiK. Lekarze którzy nie pracują bezpośrednio z RCKiK często nie maja świadomości czym naprawdę jest zabieg pobrania krwi, ponieważ na codzień nie maja z tym styczności.
Regularnie oddaję płytki czasami zdarzało się oddać podwójne i pytanie o przelicznik pojedyncza donacja płytek czyli 250 ml jest liczona jako 500 ml krwi pełnej, a podwójna donacja (2x250ml) tez jest przeliczana jako 500 ml krwi pełnej, czy jest to prawidłowe?
Witam serdecznie!
Większość centrów podwójną donację traktują jako dwie pojedyncze a więc przelicza na 1 litr krwi pełnej. Niektóre jednak traktują ją jako jedną donację a więc przeliczają jak 250 ml KKP na 500 ml krwi pełnej.
ok, myślałem że przeliczniki mają ujednolicone:) czyli biorąc później zaświadczenie o oddanej ilości krwi do odznak będzie ona zależała od przelicznika stosowanego w danym RCKIKu. Można wiedzieć jak to jest liczone na Saskiej?
Jako 1 litr krwi pełnej. https://www.rckik-warszawa.com.pl/przelicznik-dla-krwiodawcow
Mam takie pytanie ;
Jak człowiek pracuje i zbliża się emerytura – to w zakładzie pracy zdarza się że jakoś go tam doceniają, jakieś pożegnanie coś extra do kieszeni itp.
A co jak krwiodawca ma już 65 lat i ostatni raz oddał krew ?
Czy KTOŚ to w ogóle zauważa?
Może WARTO zapytać o to gdzie trzeba…
Witam serdecznie. Jestem ZHDK III st. miałam wyznaczony termin operacji na luty 2023, po dostarczeniu w dniu wczorajszym legitymacji przesunięto mi termin na maj 2022. Moje pytanie jest taki czy ten termin nie powinien być wyznaczony zdecydowanie szybciej, nie w ciągu 7 dni?? Z góry dziękuje za odp.
Posiadamy taką interpretację przepisów dokonanych przez Departament Ministerstwa Zdrowia:
– https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg
– https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Czyli dobrze rozumiem, że termin, który mi wyznaczono nie jest poza kolejności i moge powołać sie na powyższe przepisy ?
Witam. Posiadam lekką niedomykalność zastawki mitralnej którą mam udokumentowaną i która według większości lekarzy mnie nie dyskwalifikuje. Problem w tym że za każdym razem ( dosłownie 5 razy pod rząd ) w jednym punkcie trafiam na lekarza który twierdzi że to jest niedopuszczalne ( mimo że to on kazał mi przynieść zaświadczenie od kardiologa ) ale nawet mimo tego ostatnie 5 razy mnie puścił właśnie na podstawie zaświadczenia że wszystko jest okej. Dziś podczas wizyty powiedział żebym się przygotował na to że już nie będę mógł oddać krwi bo ” porozmawia o swoim przypadku z szefową ” ( inni lekarze w placówce nie robili w związku z choroba żadnego problemu i mnie puszczali) I teraz moje pytanie czy to znaczy że już dostałem od nich dyskwalifikacje czy dostanę następnym razem oraz jak się dowiedzieć czy już jestem zdyskwalifikowany. I czy jeśli dostanę dyskwalifikacje w tej placówce to mogę pójść do innej i sprawdzić czy u nich ewentualnie się kwalifikuję/oddać tam krew. Dodam że poza tym zawsze mam wysokie wyniki i nie posiadam żadnych dolegliwości z powodu choroby i jestem osobą aktywną fizycznie.
Witam serdecznie!
Dyskwalifikację lekarską nakłada się w czasie przeprowadzania wywiadu lekarskiego w gabinecie. Wtedy można ją nałożyć. Można też wprowadzić dyskwalifikację po uzyskaniu pozytywnych wyników badań wirusologicznych. Czy w Twoim przypadku można wprowadzić do systemu dyskwalifikację bez Twojej obecności cięzko mi powiedzieć. Gdyż lekarz ma obowiązek poinformować dawcę o takowej. Pewną informację o dyskwalifikacji możesz uzyskać telefonicznie lub mailowo piszą na maila centrum. Musisz też wiedzieć, że jeżeli chodzi o osoby zdyskwalifikowane to RCKiK wymieniają się tymi danymi między sobą.
Witam,
w marcu przeszedłem COVID, w konsekwencji czego miałem zakrzepicę w nodze i zatorowość płucną.
Leczyłem się 6 miesięcy – leki przeciwzakrzepowe. Zakończyłem leczenie. Lekarze, którzy mnie prowadzili – Kardiolog i Chirurg naczyniowy nie widzą przeciwwskazań do oddawania krwi – skoro już nie przyjmuję leków, natomiast w RCKiK usłyszałem, że jeśli przyjdę to zostanę dożywotnio zdyskwalifikowany.
Na innych forach internetowych lekarze innym pacjentom również pisali, że przebyta zatorowość nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi.
Czy mam jeszcze jakąś szansę, że będę mógł wrócić do oddawania, czy muszę się pogodzić z opinią jaką usłyszałem w RCKiK?
Jeszcze chyba nie jestem zdyskwalifikowany, gdyż nie podejmowałem próby oddania krwi, bo musiałbym poczekać (chyba) 2 tyg. od odstawienia leków, a te jeszcze nie minęły.
Trochę irytuje mnie ta sytuacja, bo mam opinie specjalistów, natomiast osoba, która mówi o dyskwalifikacji ma zupełnie inną specjalizację, ani trochę z krwią nie związaną.
Witam serdecznie!
Po pierwsze nie wolno nam podważać decyzji lekarzy kwalifikujących z punktów krwiodawstwa. Jeżeli chce Pan otrzymać jasną odpowiedź to najlepiej napisać do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który to pełni merytoryczny-medyczny nadzór nad publiczną służbą krwi. Co do samej sytuacji, że specjaliści konkretnych dziedzin medycyny wydają inną decyzję nić lekarz kwalifikujący w punkcie to trzeba pamiętać, że pod każdym kwestionariuszem musi się podpisać własnie lekarz kwalifikujący. Robiąc to bierze na siebie odpowiedzialność za dopuszczenie danego dawcy do oddania oraz konsekwencji jakie mogą nastąpić w czasie oddawania krwi czy jej składników.
Dostałem zakaz zakaz w centum z powodu szmerów ze strony serca na pól roku, z mozliwoscią go usunięcia w przypadku pozytywnych wyników badania serca. Zrobiłem badanie krwi , ekg, usg . Lekarz w przychodni wystawił zaswiadczenie o to, że nie mam istotnych wad i przeciwwskazań do oddania. Po powrocie do centrum dostałem diagnoza blok odnogi pęczka Hisa, niedomykalność zastawek, oraz przedłużenie dyskwalifikacji na 2 lata. Powiedziałem o to lekarzowi w przychodni w celu wystawienia leczenia, ale lekarz nadal mowi , ze nie mam wad. jak być w tej sytuacji?
Witam serdecznie!
Dyskwalifikację może znieść tylko lekarz kwalifikujący w punkcie w którym została ona nadana lub w siedzibie centrum np za zgoda zastępcy dyrektora do spraw medycznych. Jeżeli centrum nie zgadza się na usunięcie dyskwalifikacji i nadal uważa, że występują powody aby była ona nałożona pozostaje kontakt z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii, który pełni merytoryczny nadzór nad placówkami służby krwi.
Cześć, w celu złożenia wniosku o wystawienie odznaki ZHDK muszę dostarczyć potwierdzenie ilości oddanej krwi. Jako że zawsze oddawałam w RCKiK, skąd nie ma problemu dostać takiego zaświadczenia, a zastanawiam się nad wybraniem na akcję, to zastanawiam się, czy na takiej akcji wydają takie zaświadczenia, które będą akceptowane przez PCK?
Witam serdecznie!
Każde centrum ma bazę dawców i w czasie akcji wyjazdowych personel wprowadza informacje o donacji do tego samego systemu co w siedzibie RCKiK. Jeżeli być oddawała na akcji w punkcie, który podlega pod inne centrum wtedy tej donacji nie będzie i należy pobrać zaświadczenie potwierdzające oddanie krwi.
Dwa tygodnie temu miałem nieudaną donację płytek krwi. Wyniki były super, otrzymałem bezproblemowe dopuszczenie do donacji. Coś poszło nie tak przy wkłuwaniu się do żyły. Krew po prostu nie chciała lecieć. Pielęgniarka szybko się poddała i mnie odłączyła. Nie wiem czy się źle wkłuła czy był inny powód. Poleciało kilka ml i koniec.
Po nieudanej donacji w teorii przerwa jest taka sama jak po prawidłowym oddaniu krwi/składników. W związku z faktem że wyniki były super a donacja zakończyła się pobraniem jedynie kilku ml, byłaby szansa na to że będę mógł oddać płytki prędzej niż po regulaminowych 28 dniach? Czy lekarz może w takiej sytuacji zrobić wyjątek? Dziękuję.
Witam serdecznie!
Tak. W takim jak Pana przypadku lekarz ma prawo skrócić okres między donacjami. Jednak przypominam, że to prawo lekarza nie obowiązek. Oznacza to, że może tez nie wyrazić na to zgody. W takim przypadku należy skontaktować się dokładnie z punktem w którym chce się oddać płytki krwi i zapytać się czy skorzysta z tego prawa skrócenia okresu.
Witam serdecznie,
regularnie oddawałem płytki krwi. Czy po dłuższej przerwie (ponad rok) od jakichkolwiek donacji można od razu oddawać płytki, czy zaczynać od krwi pełnej?
Witam serdecznie!
to nie jest normowane przepisami. Wszystko zależy od poszczególnych centrów krwiodawstwa oraz lekarzy kwalifikujących. Jako takiej przeszkody nie ma.
Witam, zostałem dopuszczony do oddawania krwi. Morfologia wyszła podobno świetnie. Po tygodniu dostałem list, że wyniki są złe i poszło do weryfikacji do Warszawy bez żadnego słowa wyjaśnienia, co wyszło źle. Nikt nie chce mi udzielić informacji bo mam czekać. Czy ktoś miał podobna sytuację?
Witam serdecznie!
Tak to prawidłowe zachowanie centrum. Procedura wykonywania badań oraz przekazywania informacji dawcy jest ściśle określona przepisami. Badania wykonywane w centrum w każdej donacji to badania przeglądowe. Dopóki ich wynik reaktywny (pozytywny) lub wątpliwy nie zostanie potwierdzony dodatkowym testem o wyższej czułości to taki wynik nie jest przekazywany dawcy. Wtedy kiedy wynik zostanie potwierdzony badaniem weryfikacyjnym wtedy dawca otrzymuje pełną informację na temat badań.
Witam, ja jestem w identycznej sytuacji. List otrzymałam tydzień po oddaniu krwi tj 02.09., dodatkowo tego samego dnia kilkukrotnie kontaktował się ze mną oddział terenowy gdzie oddawałam krew dopytując mnie o grupę krwi, co wydało mi się dość dziwne, bo po pobraniu i badaniach oddział dysponuje tą wiedzą.
Witam,czy osoba która chcę oddac krew a podejrzewa, że ma łuszczycę czy w badaniach to wyjdzie ,zanim jak zostanie dawcą, dziękuję zabodpowiedz
Witam serdecznie!
Nie w badaniach to nie wyjdzie. Oczywiście jeżeli lekarz w gabinecie nie zauważy objawów podczas badania przedmiotowego.
Witam, czy przyjmując suplement diety na odchudzanie 2be slim mogę oddać krew
Witam serdecznie!
Zażywając 2BeSlim można oddawać krew i jej składniki.
Dzisiaj udałem się po raz pierwszy do RCKiK, by się zarejestrować jako dawca krwi
Jednak gdy przyszła pora na wstępne badania morfologiczne to pielęgniarka powiedziała, że nic z tego, ponieważ żyła nie jest widoczna i otrzymałem później dyskwalifikację od lekarza na rok.
Czy ktoś z Was też się spotkał z czymś takim?
Witam serdecznie!
Tak zdarzają się takie dyskwalifikacje. Niestety były przypadki, że w jednym punkcie zdyskwalifikowano kogoś a poszedł do drugiego i było wszystko ok. Niestety widoczność żył jest dość uznaniowym powodem dyskwalifikacji.
Witam,
Ostatnim razem byłam na oddaniu krwi niestety po tzw. “Kłuciu” dostałam dyskwalifikację z powodu braku widoczności żył. Czy mogę w jakiś sposób poprawić widoczność żył żeby przy następnym oddawaniu krwi również nie otrzymać dyskwalifikacji?
Lekarka powiedziała, że mam dyskwalifikację na rok, ale wspomniała, że jak będzie już dobrze widać żyły (teraz je widać, ale ciut za słabo) to przebiję mi datę dyskwalifikacji i będę mógł podejść raz jeszcze do badania krwi przed upłynięciem terminu dyskwalifikacji.
Witam,
Dziś chciałem oddać krew wszystkie badania były Ok jak siadłem na fotel okazało sie że pielęgniarka nie moze trafić w żyłę i nie oddałem w danym dniu. Pytanie moje brzmi czy mogę oddać w dniu następnym np w innym punkcie ???
Witam serdecznie!
Dyskwalifikacja jest widoczna dla każdego punktu. Więc jeżeli zobaczę, że przyszedłeś w dniu następnym mogą Cię nie przyjąć.
Witam, czy konieczne jest bycie objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, aby móc bezpłatnie oddać krew?
Witam serdecznie!
Nie, nie musisz być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
Witam serdecznie. Krew oddałam 2 razy. Za trzecim i czwartym razem zostałam odrzucona z powodu wysokiego pulsu i ciśnienia. Niestety mam tak że przy każdej wizycie lekarskiej i nie tylko ciśnienie mi idzie w górę. Widocznie w dwóch pierwszych razach mieściłam się w widełkach. Przy ostatnim podejściu lekarz kwalifikujący powiedział że musi mi dać skierowanie do lekarza POZ żeby mnie objął opieką. Moje pytanie – czeka mnie teraz długa droga diagnozy zanim ewentualnie będę mogła kontynuować donacje? Jak to wygląda w praktyce? Dodam że w domowych warunkach ciśnienie krwi i puls są w normie.
Witam serdecznie!
Dając Ci dyskwalifikacje lekarz wprowadził odpowiedni jej kod do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Dodatkowo powinien wprowadzić okres dyskwalifikacji. Przy kolejnym razie tak samo sprawdzi ciśnienie z tym, że zapyta się również o leki. Pamiętaj, że część leków na nadciśnienie powoduje dyskwalifikacje i w czasie ich brania oraz określony czas po zaprzestaniu nie wolno oddawać krwi.
Witam mam pytanie chciałam dziś oddać krew i lekarz powiedział że mam za mało białek czy chodzi tu o poziom żelaza ? Czy to coś innego ?
Witam serdecznie!
Nie, to inne badanie a mianowicie poziom białych krwinek. Tu masz podstawowy opis badań https://krwiodawcy.org/badania-u-dawcy-krwi wykonywanych u dawców a tu przykładowe interpretacje https://krwiodawcy.org/badania-krwi W zależności od tego jak duża jest różnica między normą a wynikiem należy zareagować. Jeżeli jest minimalna to nie trzeba nic robić i spróbować oddać za jakiś czas jeżeli większa lub powtarzająca się skontaktować się z lekarzem POZ, niech sprawdzi czy wszystko jest w porządku i trzeba podejmować jakieś inne kroki czy też nie.
Witam. Jeśli ramiona mają tendencję do lekkiego rogowacenia to mogę oddawać krew czy nie? Nie swędzą ani nie biorę żadnych leków.Niby lekarz rodzinny i dermatolog mówili że to nic takiego i dostałem tylko maść do pielęgnacji skóry ale i tak mam wątpliwości.
Witam, czy jest możliwość żeby organizm dawał znaki np. krew z nosa że już można oddać krew? Krwiodawca jestem od 3 lat
Witam serdecznie!
Nie, nie ma takiej możliwości. Terminu trzeba pilnować samodzielnie. Organizm produkuje w celu uzupełnienia braku (w wyniku oddanej donacji) tylko tyle krwi ile “utracił”. Nie ma nadprodukcji krwi czy jej składników.
Witam, chciałam dzisiaj oddać krew, niestety przy 160ml zrobiło mi się słabo. Czy to oznacza, że będę miała problem z omdleniami przy kolejnych próbach?
Witam serdecznie!
Nie, to nie musi oznaczać omdleń w przyszłości. Może to być pojedynczy epizod np w związku z pogodą i wysokimi temperaturami. Powinieneś spróbować kolejny raz oddać.
Witam, dzisiaj chciałam oddać krew ale homoglobina 12,4.. kiedy mogę zrobić kolejne podejście?
Witam serdecznie!
Lekarz wprowadza okres dyskwalifikacji do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Nie jest on normowany przepisami i może wynosić od 1 tygodnia do nawet 3 miesięcy. Proszę skontaktować się z RCKiK lub jego oddziałem terenowym telefonicznie i poprosić o sprawdzenie tego.
Witam pierwszy i jedyny raz oddawałem krew w wojsku w 1999 roku dziś mam 43 lata , chciałem oddać krew ale okazało się ze jestem zdyskwalifikowany . W styczniu 2020 roku moja mama zmarła na Croutzfelda Jakoba a kilkanaście lat przed nią zmarła na to samo jej siostra . Mama miała pobierane próbki do badań genetycznych czy aby jej i jej siostry nie dopadł wariant rodzinny tej choroby . Czy moja dyskwalifikacja do oddania krwi może być spowodowana właśnie tym? . Nawet lekarz się zdziwił dlaczego jestem zdyskwalifikowany i ze nikt w wojsku nie informował mnie ze nie mogę oddawać krwi , dlatego tez się zastanawiam czy to nie wina choroby mojej mamy , bo nawet ankieta nie była już ważna ponieważ w systemie jestem zdyskwalifikowany
Witam serdecznie!
Czy przebywał Pan na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republiki Francuskiej lub Irlandii w okresie od dnia 1 stycznia 1980 r. do dnia 31 grudnia 1996 r.;
Nie nie przebywałem nawet pięciu minut , sam jestem zdziwiony skąd ta dyskwalifikacja skoro w wojsku oddałem krew i nikt mnie nie informował ze coś jest nie tak , jestem z zawodu ratownikiem górniczym badania wykonuje często lekarz powiedział ze wyniki morfologii mam jak młody bóg , dodam ze nie znamy wyników badań genetycznych mamy i nie wiem czy takie laboratoria przekazują informacje do centrum krwiodawstwa ze np ja mogę być narażony na zachorowanie na croutseflda jakoba z racji tego ze mama na to zmarła a wcześniej jej siostra , pamietam ze lekarze w szpitalu byli w szoku ze mogły się dwa takie przypadki wydarzyć w jednym pokoleniu bo to podobno byłby drugi bodajże przypadek w świecie i ze jeszcze w gazecie będziemy ????
Pod jakie centrum Pan podlega obecnie?
Chyba pod Katowice jestem z Rudy Śląskiej także wojewódzka stacja krwiodawstwa to chyba Katowice , najlepsze ze lekarz z okręgowej stacji z Bytomia gdzie zgłosiłem się na oddanie krwi dzwonił nawet do stacji , w której oddawałem w wojsku krew (Lidzbark Warmiński ) ale się okazało ze tej stacji już nie ma i nie wie dlaczego jestem zdyskwalifikowany
Działamy z RCKiK w Katowicach nad wyjaśnieniem sprawy. Kiedy Pan chciał oddać krew ponownie? Chodzi o datę gdy dowiedział się Pan o dyskwalifikacji.
PS. Nie wiem czy nie lepiej by był jakby Pan bezpośrednio napisał do RCKiK w Katowicach https://www.facebook.com/rckik.katowice. Znają już temat. Nie jesteśmy potrzebni jako pośrednicy a odpowiedzi na tematy medyczne i tak nie otrzymamy bo RCKiK nie może postronnym osobom ich udzielać.
Ostatnio chciałam oddać krew i zostałam odrzucona że wzgl na zbyt niski poziom hemoglobiny (12,0) pozostałe wyniki ok, dodam tylko że nigdy wcześniej nie miałam za niskiej A oddaję krew już dość długo, moje pytanie dotyczy tego po jakim czasie ponownie mogę podjąć próbę oddania krwi po takim zdarzeniu?
Witam serdecznie!
Czas dyskwalifikacji po niskiej hemoglobinie nie jest normowany przepisami. Może on wynosić od 1 tygodnia do 3 miesięcy. Wszystko zależy od lekarza kwalifikującego, który dokonywał dyskwalifikacji. Wpisuje on okres do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Proszę się skontaktować bezpośrednio z RCKiK lub oddziałem terenowym.
Dzień dobry,
Nie mam już siły do recepty na żelazo.
Od 16 lat oddaję krew i aby robić to najczęściej jak się da muszę suplementować żelazo.
Zawsze kupowałem samemu żelazo + kwas foliowy(pomaga przyswajać żelazo), jednak tym razem stwierdziłem, że chociaż taką cegiełkę może dołożyć od siebie państwo\apteka. I tutaj zaczynają się schody:
[1] Lekarz (prywatny od Teledi.co) po teleporadzie wypisał mi receptę z zapisem “odpłatność 100%” i bez “ZK”.
[2] W Aptekach “Ziko” informują, że bez tych zapisów nie ma refundacji.
[3] Wracam do Telemedi.co – proszę o zmianę na recepcie lub nową receptę. – odbijam się od ściany. Skłądam zapytanie na infolinii. Po 5 dniach dostaje sms’em informację, że do refundacji potrzebuję okazać książeczkę (co przecież robiłem + dokładnie opisałem im w czym problem: zapis “odpłatność 100%” i brak “ZK”). Nie chcą zmienić recepty. Nie widzą problemu po swojej stronie.
[4] Mimo to znajduję informację, że farmaceuta sam może dopisać “ZK” i dać refundację na podstawie legitymacji ZK. Ruszam do apteki Ziko ponownie. Oczywiście odbijam się od ściany. Usłyszałem “system nam na to nie pozwala”.
Też miewacie takie sytuacje? Co byście w takiej sytuacji zrobili?
Witam serdecznie!
farmaceuta może wydać lek ze zniżką jeżeli nie ma wpisanego kodu ZK. Ale nie może być wpisanego 100% odpłatności gdyż w takim przypadku odpłatnośc jest oznaczeniem ważniejszym https://krwiodawcy.org/wazniejszym-oznaczeniem-jest-100-odplatnosci-niz-uprawnienie-zk
Witam, oddawałam krew po raz pierwszy i podczas oddawania zrobił się prawdopodobnie jakiś skrzep. Udało się pobrać jedynie 300 ml. Powiedziano mi, że nie można tego potraktować jako pełnej jednostki. Czy ta krew zostanie do czegoś wykorzystana czy trafi do “kosza” i czy w ogóle pobrane próbki zostaną przebadane?
Witam serdecznie!
Badania zostaną wykonane natomiast jednostka nie może zostać wykorzystana klinicznie. Wynika to z tego, że w pojemniku producent umieszcza odpowiednią ilość płynu konserwującego (tak, pojemniki na krew nie są puste). Jego ilość jest dostosowana do 450 ml krwi. Jeżeli krwi w pojemniku jest mniej niż 410 ml stosunek płynu konserwującego do krwi jest zbyt duży. Taka jednostka nie może być wykorzystana. Może wywołać negatywne powikłania u biorcy.
witam
Po tym jak zostały u mnie potwierdzony wymazem, COVID, chciałem oddać osocze. Aby się “zakwalifikować” pod kątem dawcy przeciwciał, musiałem najpierw oddać krew (którą to w tym kontekście miano przebadać). Okazało się że nie mogę być dawcą gdyż mam przeciwciała odpornościowe z grupy, cytuję – “anty-Jka z układu Kidd”.. i dalej.. uwagi – ” do transfuzji dobierać krew Jk(a-), Cw(-), C(-), E (-), K(-)”
Młoda pani doktór z CK miała wyczuwalną pretensję do mnie jakobym mógł zataić fakt transfuzji krwi (nic takiego nie miało miejsca), ale to jeszcze nic.. podczas służby wojskowej (~20 lat wstecz) oddawałem krew i osocze! jak ja się mam z tym teraz czuć??
Czy nie mogę w tej sytuacji być krwiodawcą? czy mój przypadek jest na tyle ‘rzadki’ że nie warto (moje rozterki wynikają w dużej mierze z reakcji pani doktór z lokalnego CK)?
Witam serdecznie!
przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale musiałem potwierdzić informacje w RCKiK. “Posiadanie przeciwciał odpornościowych stanowi przeciwwskazanie do oddawania krwi”. Dodam od siebie, że ostatecznie o oddaniu lub niedopuszczeniu decyduje lekarz bezpośrednio w punkcie w którym chce się oddać krew. Co do oddań z dawnych lat; kiedyś nie było technik lub nie były wykonywane tak dokładne i w tak szerokim spektrum jak obecnie.
Witam czy będzie kiedys aplikacja lub strona gdzie będziemy mogli się zalogować i mieć caly dostęp do naszych do acji itp
Witam serdecznie!
https://krwiodawcy.org/przesuniecie-terminu-oddania-systemu-e-krew
Dzień dobry. Mam za sobą ok 40 donacji płytek krwi ( w tym kilkukrotnie podwójna donacja ) i ok 10 krwi pełnej. Dziś po raz kolejny zostałam zdyskwalifikowana na “zbyt niskie wyniki hemoglobiny i hematokrytu”. Niskie, ALE mieszczące się w “widełkach prawidłowości”. Za każdym razem dyskwalifikuje mnie ten sam lekarz. Dziś dodatkowo usłyszałam, że to dlatego, że nie jem mięsa. Co inni lekarze w tej samej placówce uznawali za nieistotny czynnik ( przy różnych poziomach hemoglobiny dopytywałam czy to faktycznie jest jedyny i główny czynnik sporadycznego niskiego poziomu – usłyszałam, że absolutnie nie, to może być “mój urok” nawet przy prawidłowej diecie i mogę się suplementować np. wyciągiem z buraka, co robię. ) Inni lekarze patrzą również na całościowe wyniki i inaczej je interpretują ze względu na fakt, iż oddaję płytki, a nie krew pełną. Moje pytanie: czy mogę coś zrobić z faktem, iż ten sam lekarz już ok 5 razy zdyskwalifikował mnie za, jego zdaniem, niewystarczająco dobre wyniki krwi. Przyznam, że jest to irytujące ze względu na fakt, iż moje wyniki są w normie. Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Jakie miał Pan poziom HGB? Chciałbym wiedzieć czy wynik mieścił się w normalnych ogólnych czy podwyższonych dla krwiodawstwa.
Wyników z ostatniej próby nie mam. Ale wcześniejsze 4 przy których zostałam zdyskwalifikowana wyglądają następująco:
1. HGB 12,30, Hematokryt 37,80, Erytrocyty 4,05, Leukocyty 4,9, Krwinki płytkowe 253.
2. HGB 13,10, Hematokryt 38,90, Erytrocyty 4,28, Leukocyty 5,2, Krwinki płytkowe 253.
3. HGB 11,60, Hematokryt 37,20, Erytrocyty 4,17, Leukocyty 4,0, Krwinki płytkowe 270.
4. HGB 12,60, Hematokryt 37,40, Erytrocyty 4,20, Leukocyty 4,0, Krwinki płytkowe 251.
Ciężko mi powiedzieć skąd dyskwalifikacje w przypadku tych dwóch wyników z odpowiednio wysoką hemoglobiną. Sprawdzałem pozostałe wyniki i są w normie. Chyba, że analizatory na których były wykonywane badania mają inne normy niż te do których ja mam dostęp.
Nie mam wyników z ostatniej nieudanej donacji, ale załączam wcześniejsze 4 z dyskwalifikacją:
Hemoglobina: 12.60; Hematokryt: 37,40; Erytrocyty: 4,20; Leukocyty: 4,0; płytki: 215
Hemoglobina: 12,30; Hematokryt: 37,80; Erytrocyty: 4,05; Leukocyty: 4,9; płytki: 253
Hemoglobina: 11,60; Hematokryt: 37,20; Erytrocyty: 4,17; Leukocyty: 4,0; płytki: 270
Hemoglobina: 13,10; Hematokryt: 39,90; Erytrocyty: 4,28; Leukocyty: 5,2; płytki: 253.
Dzień dobry, czy zapis w Ustawie z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw:
“Art. 3. W ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777) wprowadza się
następujące zmiany:
2) po art. 9 dodaje się art. 9a w brzmieniu:
Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:
2) honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego
transportu zbiorowego:
a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne
? na podstawie biletów jednorazowych.”
dotyczy donacji jedynie podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii czy wcześniejsze też się liczą?
Witam serdecznie!
Liczą się tylko donacje od 14 marca 2020 roku do chwili obecnej.
Witam. Mam pytanie odnośnie żelaza. Czy jest w wynikach mam 8 umol/l, a norma jest oj 9 umol/l i gdy pozostałe wyniki są dobre to czy mogę jechać oddać krew czy nie ma to sensu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie gdyż w punktach krwiodawstwa nie sprawdza się bezpośrednio poziomu żelaza a poziom hemoglobiny. Oczywiście są one ze sobą powiązane, jednak nie da się wyników jednego badania porównać z drugim.
Witam. Mam pytanie odnośnie żelaza. Czy jeśli poziom hemoglobiny jest w normie i pozostałe wyniki również, a jedynie żelazo jest na poziomie 8 umol/l gdy zakres laboratorium to od 9 umol/l to czy mogę jechać oddać krew czy raczej nie ma to sensu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Przed donacją jest badany poziom hemoglobiny. Jeżeli jest on w normie i w punkcie krwiodawstwa również badania to potwierdzą to zostanie Pani dopuszczona do oddania. Proszę przy okazji skonsultować się z lekarzem POZ czy niższy wynik żelaza stanowi stały stan chorobowy czy jest tylko chwilowy.
Witam, mam pytanie czy jeśli jutro minie dokladnie 8 tygodni od poprzedniego oddania przeze mnie krwi, bedzie problem jeśli bede chcial ją zdać dzis? Jeden dzis roznicy zrobi im wyjatek?
Witam serdecznie!
Gdzie chcesz oddać krew. RCKiK w Warszawie wymaga 8 tygodni i jeden dzień dodatkowy. Tak działa ich system obsługujący Krajowy Rejestr Dawców Krwi.
Witam. Lecze sie na niedoczynnosc tarczycy. Biore lek Euthyrox. Czy jesli tarczyca dzieki tabletkom funkcjonuje juz normalnie moge oddawac krew?
Witam serdecznie!
Niedoczynność tarczycy jako przewlekła choroba układu endokrynnego może stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.
Byłam dzisiaj oddać krew, jedak dostałam bana na cały rok gdyż pani z centrum krwiodawstwa stwierdziła że mam za cienkie żyły. Trochę się zawiodłam bo to mój dzień pracujący, sam menadżerem namawiał mnie żebym poszła oddać krew gdyż u nas ma się za to dwa dni wolne a można przy tym pomóc innym. To był mój pierwszy raz i do razu zostałam skreślona na rok. Pobrano mi próbkę krwi z tym że tylko odrobinę co mnie zdziwiło gdyż pani wbiła się w żyłę bez problemu (nie wiem czy za każdym razem powinno tak być, ale nie zdezynfekowała miejsca wkłucia jak to zazwyczaj było przy pobieraniu krwi na poczet badań medycyny pracy). Muszę nadmienić że rzadko kiedy oddaję krew do badań więc nie mam pojęcia na czym to polega. Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić z moimi cienkimi żyłami i dlaczego dostałam bana aż na cały rok? Czy mogli mi pobrać krew pomimo moich cienkich żył i ryzyka omdlenia jeśli wyraziłam na to zgodę? A może jednak mięli rację i dobrze że nie pobrano mi krwi?
Witam serdecznie!
Kilka dni temu miałem okazję rozmawiać z pielęgniarkami na różne tematy, w tym m.in. na temat tzw. słabych żył. Powiedziały, że nie tyle cienkie żyły są problemem co żyły “ruchome” słabo “przytwierdzone”. Natomiast nie da się ukryć, że ocena jakości żył jest indywidualna i nie zależy tylko od dawcy ale również umiejętności pielęgniarki. Maiłem przypadki dawców, którym w jednym punkcie powiedziano, że żyły są słabe a w drugim nikt nawet nie podejmował tematu i pobrano krew bez problemu. Jeżeli chodzi o złoty środek na wzmocnienie żył to nie jest znany. Duża część osób natomiast mówi, że pomagają im ćwiczenia na przedramiona. Co do długości dyskwalifikacji warto to sprawdzić dzwoniąc do siedziby centrum i prosząc aby sprawdzili na jak długo została ona w rzeczywistości nałożona w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi. I najważniejsze miejsce wkłucia czy to do poboru krwi właściwego czy też do próbki krwi musi być odkażane. Nie ma od tego wyjątków.
Dziękuję za odpowiedź. Chcę oddać we wrocławskim PCKiK. Czy każde centrum ma inne ?widełki??
Dowiedziałam się, ze prawidłowa wartość limfocytów jest w zakresie 1-4 tys. Czy to prawda?
Witam serdecznie!
Nie, są one stałe “Liczba krwinek białych: 4-10 x 10^9/L”. Reguluje to rozporządzenie https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Natomiast mogą wystąpić nieznaczne różnice wynikające z użytego do badań urządzenia.
Witam, powyżej 3 lat temu oddałam krew, następnie otrzymałam telefon o złych wynikach krwi. Przy następnej próbie dowiedziałam się, że aby przystąpić do oddawania krwi muszę przedstawić aktualne wyniki badań. Dzisiaj zrobiłam badania krwi, aby jutro w móc oddać krew. Wszystkie wyniki są w normie, oprócz limfocytów – 3.08 tys, 38.1%. Czy podwyższony poziom limfocytów dyskwalifikuje mnie jako dawcę? Czuję się dobrze, nie jestem przeziębiona i nie byłam przez ostatnie 2 tygodnie.
Witam serdecznie!
W którym centrum chce Pani oddać krew? Poziom limfocytów jest badany w czasie donacji. Jeżeli badanie w RCKiK tak jak Pani również wykaże ich podwyższony poziom znowu zostanie Pani czasowo zdyskwalifikowana.
Witam. Czy przyjmując lek coronal 10mg można oddawać krew?
Oto link https://rckik.pl/_old/login_sz.php
Weszłam stronę RCKiK i tam jest możliwość logowania do portalu, chciałabym uzyskać dostęp, czy jest możliwość otrzymania danych na emaila
Witam serdecznie!
Nie ma zintegrowanej bazy Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Poszczególne centra korzystają tylko z własnych baz. W związku z tym proszę o wysłanie linku do strony logowania.
Dzień dobry 🙂
Mam mniej typowe pytanie odnośnie efektywnej pracy dłonią podczas oddawania krwi poprzez ściskanie piłeczki – jak ona powinna prawidłowo wyglądać? Czy należy mocno ściskać piłeczkę i ją puszczać, czy wystarczy nieustanny lekki ruch palców zaciskających się na piłeczce? W miniony piątek byłam oddać płytki i maszyna przez większość czasu na mnie buczała (oddałam małe płytki z osoczem). Na tej samej maszynie oddawałam osocze i wszystko było dobrze.
Witam serdecznie!
Same medyczne zasady opisujące pobieranie krwi nic o tym nie wspominają. Mnie Pani pielęgniarka zawsze instruuje, że pełne otwieranie dłoni nic nie daje. Należy tylko zacisnąć na chwilę oraz powoli rozluźnić. Nie każe też robić tego szybko.
Witam, jakiś czas temu zaczęłam zażywać lek Lamilept na zlecenie lekarza psychiatry, żeby unormować wahania nastroju. Nie mam żadnych chorób psychicznych, a lek zażywam obecnie w dawce 75 mg/dzień. Czy dyskwalifikuje mnie to z bycia dawcą krwi?
Witam serdecznie!
Niestety nie jestem w stanie udzielić Pani jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma ścisłego wykazu leków, które powodują dyskwalifikacje dawcy. Przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Zawsze należy zapytać lekarza kwalifikującego do oddania krwi, jak długo należy odczekać po ostawieniu leku, gdyż leki różnie długo utrzymują się we krwi.
Oliwia, czy byłaś w stacji krwiodawstwa dowiedzieć się, czy Lamilept dyskwalifikuje? Pytam z ciekawości, bo sam biorę obecnie Lamilept i nie wiem czy dyskwalifikuje mnie to jako dawcę.
Witam, czy będę mogła oddać krew 11 kwietnia jeżeli 3 kwietnia wzięłam gripex oraz hascosept w pastylkach? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
W czasie pandemii doszła dodatkowa ankieta w której zaznacza się objawy infekcji jakie mieliśmy w ciągu ostatnich 14 dni. Jeżeli Pani poda objawy w związku z którymi Pani podjęła decyzję o przyjęciu leku może Pani zostać niedopuszczona do oddania.
Witam serdecznie mam pytanko.
A mianowicie zgłosiłem by oddawać płytki krwi powiedziano mi w RCKiK bym zadzwonił 6.04.2021 wiec tak zrobiłem po czym powiedzieli mi ze nie maja potrzeby pobierania płytek. Będąc HDK oddaje co 2 miesiące regularnie krew pełna i czekając na to kiedy zadzwonią do mnie i będą chcieli pobrać płytki to przedłuży mi się czas oczekiwania.
I teraz może ktoś z was wie czy trzeba czekać na telefon od RCKiK, czy normalnie odrazu można jechać do nich i powiedzieć ze się chce oddać płytki.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Jakie centrum? Niektóre przyjmują tylko po wcześniejszym umówieniu.
Witam. Przez ostatnie 20 lat jestem HDK . Po rocznej dyskwalifikacji ( egzotyczne wakacje a Azji ) pobrano próbkę do analizy. Zostałem warunkowo dopuszczony ale okazało się że mam WBC 3,8 gdzie norma jest od 4. Następna wizyta i ponowne zbadanie krwi i ponowne 3.8 i tak dwukrotnie w przeciągu poł roku. Lekarz zalecił sprawdzanie swojej krwi i ustabilizowanie WBC . Po badaniach w dwóch nie zależnych placówkach wyszło w styczniu WBC 4.0 a w marcu 4,3. Ponownie poszedłem na badanie krwi do centrum krwiodastwa i nie wiem czemy znowu 3.8. Lekarz mówi że normy badania krwi w krwiodastwie są wyższe od normalnych laboratoriów w których wykonywałem badania . Czy tak jest ? Lekarze którzy oglądali moje wyniki z dwóch różnych laboratoriów mówią że są idealne. To jak to jest naprawdę ?
Witam serdecznie!
Co do norm poza krwiodawstwem się nie wypowiem gdyż ich graniczne wartości zależą od kilku czynników. Natomiast dla dawcy krwi norma jest sztywna i została zapisana bezpośrednio w rozporządzeniu https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf w podpunkcie 1.5
“Liczba krwinek białych: 4-10 x 10^9/l”
Dzień dobry, czy krew pobiera się tylko ze zgięcia łokciowego, czy można również z nadgarstka?
Witam serdecznie!
Tylko ze zgięcia łokciowego.
Cześć krwiodawcy! 🙂 Pytanie techniczne. Złapałem dyskwalifikację na miesiąc z powodu niskiej hemoglobiny. Zabrakło mi 0,2 by zostać przepuszczonym. Wiem, że na idąc na osocze zostałbym zakwalifikowany (większa tolerancja co do hemoglobiny). Moje dwa błędy były takie, że byłem słabo nawodniony i że poszedłem zbyt późno spać. Pytanie brzmi – czy mając taką sytuację w przyszłości mogę prosić lekarza o niewpisywanie dyskwalifikacji i po prostu przyjechać 2,3 tygodnie później z lepszą hemoglobiną? Znam swój organizm i wiem, że po tym czasiw miałbym znacznie lepsze wyniki. Druga kwestia jest taka, że sam lekarz wpisał dyskwalifikację na dwa tygodnie a pani z rejestracji zmieniła ją na miesiąc, motywując to tym, że tylko tak się da wpisać w system. Czy mając tak rozbieżne opinie lekarza i pani z Rejestracji i dysponując wynikami morfologii można skrócić czas dyskwalifikacji?
Witam serdecznie!
Po dokonaniu rejestracji w punkcie krwiodawstwa muszą nastąpić kolejne kroki. Cała droga dawcy jest rejestrowana. Nie może nagle nastąpić “zniknięcie” dawcy z systemu. Albo dawca ostatecznie został dopuszczany do oddania albo nie został. Przyczyna tego, że po rejestracji i badaniu poziomu hgb dawca nie przystąpił do kolejnych etapów musi być podana w systemie. Podanie nieprawdziwej informacji nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest też by lekarz kwalifikujący patrząc do historii donacji dawcy miał rzetelne informacje. I tak jak jednorazowy przypadek niskiej HGB nie stanowi problemu tak powtarzające się takie sytuacje mogą stanowić dla lekarza wyznacznik wskazań dla dawcy co do np zmiany diety czy skierowania do lekarza POZ.
Dyskwalifikacje teoretycznie można skrócić jednak musi taką decyzję podjąć sam lekarz kwalifikujący. Nie ma zasady czy przepisu mówiącego, że jeżeli przyjdziesz z wynika morfologii to lekarz ma obowiązek skrócenia okresu dyskwalifikacji i dopuszczenia Cię do oddania. Zależy to tylko od niego.
Dziękuje a rzetelną odpowiedź. Żona w międzyczasie oddawała krew pierwszy raz i pojechałem z nią, przy okazji zapytałem o to samo bezpośrednio w RCKiK. Rzeczywiście lekarz kwalifikujący może skrócić taką dyskwalifikację. Oczywiście może, ale nie musi. Nie miałem na myśli że przyjadę z morfologią i będę wymagał skrócenia dyskwalifikacji, pytałem o samą możliwość, bo sam się pogubiłem, gdy lekarz mówił o dwóch tygodniach a Pani z rejestracji o miesiącu. Co do niewpisywania dyskwalifikacji to racja – to jednak zły pomysł, lepiej żeby wszystko było czarno na białym.
Witam ponownie , mam pytanie w sprawie oddawania płytek krwi, ile oddający musi mieć ? mam poniżej 200 , poinformowano mnie że trzeba mieć powyżej 200 – pozdrawiam Kiro.
Pierwszy przepis mówi, że dawca krwi powinien mieć “przynajmniej 150 × 10^9/l” a więc byś spełniał ten warunek jest jednak jeszcze drugi, że pobierając metodą trombaferezy > 5 × 10^11 krwinek płytkowych, zwraca się szczególną uwagę, aby liczba płytek u dawcy po donacji nie obniżyła się po zabiegu < 100 × 10^9/l. Aby zapobiec takiej sytuacji RCKiK określają wyższą liczbę wymaganych płytek. Każde centrum w zależności od metody pobierania, wielkości pobieranych donacji płytek oraz użytego rodzaju separatora określa dolną granicę tak by donacja nie spowodowała zbyt dużego spadku płytek a z drugiej strony nietrwała zbyt długo.
Dziękuję za informację , pozdrawiam Kiro.
Cześć, czy insulinooporność wyklucza z oddawania krwi?
Witam serdecznie!
Pisaliśmy w sprawie insulinoodporności do kilku centrów. Odpowiedzi nie były jednakowe. Rozróżniono m.in. przypadki osoby chorej oraz osoby chorej i przyjmującej leki (metforminę). W przypadku tej drugiej lekarze nie dopuszczali do oddawania krwi i jej składników.
Cześć,
Chciałbym zacząć oddawać płytki krwi (ze względów wydolnościowych nie chcę pełnej krwi) W stacji krwiodawstwa powiedziano mi przez telefon, że najpierw muszę oddać pełną krew, a dopiero następnym razem będę mógł płytki. Czy faktycznie jest to konieczne? Nie ma innej opcji?
Witam serdecznie!
Tak. Za pierwszym razem pobierana zawsze jest krew pełna.
Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące zażywania leków przeciwbólowych, które mogą wyeliminować mnie jako dawcę krwi. W dniu 10 marca przyjęłam ostatnią tabletkę Dicloberl (łącznie w ciągu tygodnia (od 4-10.03) 3 szt.). Czy 25 marca będę mogła oddać krew?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o sam lek będzie Pani mogła oddać krew. Proszę sprawdzić czy powód dla którego Pani przyjmowała lek nie powoduje dłuższej dyskwalifikacji.
Witam mam pytanie. Kilka lat temu regularnie oddawałem krew. Ostatnio dwa razy zostałem odrzucony przez zbyt wysoki poziom hemoglobiny, 18,5 oraz 18,6. Bylem u lekarza rodzinnego, zlecił kompleksowe badania, wszystko ok, tam hemoglobina 17,9 wyszła. Pytanie jak mogę sobie pomóc żeby obniżyć ten poziom przed badaniem
Witam serdecznie!
Rzeczywiście przyjmuje się, że 18 g/dl to górna granica normy. Niestety nie mamy w zespole dietetyka więc nie będziemy się wymądrzać. Odeślemy Pana do artykułów, które zalecają odpowiednie diety ze zbilansowanymi konkretnymi składnikami https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/wysoka-hemoglobina-jak-obnizyc-jej-poziom-i-odzyskac-zdrowie
W takiej sytuacji najlepszym rozwiazaniem jest zaczac biegac. Wystarczy ze po jakims czasie zaczniesz mocniej przebierac nogami i w chodzic w tzw strefe beztlnowa i wszysko bedziesz mial ok. Problem 99% biegaczy jest niska hemoglobina i oni wrecz musza cały czas uzypełniac ja wiec idz w tym kierunku.
Witam ostatnio byłam oddać krew po raz pierwszy panie w punkcie marudziły że nie mam żył do dodania krwi suma sumaru udało mi się oddać krew. Panie na pożegnanie powiedziały mi że mam sobie przemyśleć czy chcę oddać krew no chyba że się upre to mogę wrócić czy ktoś spotkał się już z takim podejściem bo nie bardzo wiem co mam robić
Witam , mam pytanie w sprawie oddawania krwi , oddaje już ponad 20 lat . Dzisiaj podczas wywiadu , Lekarz odrzucił mnie od oddania krwi , ze względu że 8 dni temu przyjąłem szczepionkę Astra Zeneca. wcześniej na forum pisaliście że tydzień po podaniu można . Mam pytanie czy w kraju są różne przepisy – pozdrawiam Kiro.
w Katowicach 1 miesiąc po drugiej dawce można oddać , tak mnie poinformowano . dzwoniłem do Krakowa , tam 4 tygodnie po 1 dawce i 4 tygodnie po drugiej dawce , można dopiero oddać . Może jeszcze inaczej jest w innych punktach krwiodawstwa . pozdrawiam Kiro.
Witam serdecznie!
7 dni jest po szczepionce Pfizer, po AstraZeneca jest 4 tygodnie.
Dziękuję za informację – pozdrawiam Kiro.
Dzien dobry. Byłam kiedyś regularnie dawcą krwi. Ostatnio po długiej przerwie po oddaniu krwi pełnej prawie zemdlalam.
Jako że teraz przeszłam COVID-19, chce oddać osocze. Nigdy nie dodawałam osocza i zastanawiam się czy podczas takiej donacji też zdarzają się omdlenia.
Witam serdecznie!
Oddanie osocza polega na tym, że separator pobiera krew pełną, zostawia sobie tylko osocze i oddaje resztę krwinek zmniejsza ryzyko wystąpienia omdlenia. Pobieranie krwi pełnej i zwracanie niepotrzebnych składników odbywa się w cyklach. W czasie takiego cyklu separator pobiera ok. 250 ml krwi pełnej a więc połowę tego co normalnie a następnie zwraca krwinki czerwone i płytkowe. Pobranie tak niewielkiej ilości krwi pełnej nie powinno powodować zasłabnięcia. Jeżeli jednak tak się zdarza to może to omdlenie takie może mieć podłoże emocjonalne a nie wynikać ze zmniejszonej ilości krwi w organizmie.
Dzień dobry,
czy jeśli co dwa tygodnie oddaję osocze to obecnie przysługują mi dwa dni wolnego w pracy z tego tytułu? Czyli na 10 dni pracy mam 2 dni wolnego?
Witam serdecznie!
Tak.
Dzień dobry, dzwoniłem dzisiaj rano do RCKiK i powiedziano mi, że w Poznaniu nadal nie można oddać osocza i jest tylko opcja Wrześni. Nie chciałbym zostać odesłany z kwitkiem, można prosić o potwierdzenie?
Dzień dobry, czy w wojewódzkich oddziałach RCKiK np w Poznaniu przyjmują już osocze od osób nie będących ozdrowieńcami? Na stronie internetowej nie widzę żadnych informacji, która była widoczna wcześniej, że pobierają osocze tylko od ozdrowieńców. Proszę o informację, pozdrawiam.
Oto odp z RCKiK w Poznaniu:
Tak, “wypuściliśmy” trochę wolnych terminow Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wysłał(a) Wczoraj o 22:15 Proszę skorzystać z linku z bezpośrednio z naszej strony w celu umówienia terminu
4 razy co roku oddaje krew pełną. Chciałabym oddać osocze ale w internecie są sprzeczne informację stąd moje wątpliwości. Mianowicie ile ml pobiera się osocza 600 czy 650? ile razy w ciągu roku kobieta może oddać osocza (lub ile litrów) i czy oddanie takiej ilości osocza nie wyklucza oddania 4 razy do roku krwi pełnej (jeśli zachowane są czasoodstępy między donacjami?)
Witam serdecznie!
Osocze pobiera się w różnej ilości od 600 do 700 ml. Zależy od RCKiK. Kobieta może oddać osocza tyle samo ile mężczyzna gdyż w jego przypadku nie ma różnej liczby donacji. Od jednego dawcy nie można pobrać w okresie roku (12 miesięcy) więcej niż 25 litrów osocza. Przerwa pomiędzy pobraniami osocza metodą plazmaferezy nie może być krótsza niż 2 tygodnie. Kobieta może oddawać naprzemiennie krew i osocze (zresztą tak jak mężczyzna) pod warunkiem zachowania odpowiednich przerw. I najważniejsza rzecz: RCKiK nie zawsze potrzebują osocza. Dużą jego ilość otrzymują po podziale krwi pełnej na składniki.
Witam wczoraj poszłam oddać krew jednak niestety okazało się że nie mogę jej oddać i Pani doktor powiedziała że jedyny warunek żeby mnie przepuścić to jest oddanie płytek krwi. Oczywiście zgodziła się bo po prostu chciałam komuś pomóc.
Niestety gdy pani podawała mi sok już na fotelu zapomniałam się i chciałam zdjąć maseczkę tę samą ręką co miałam wbitą igłę:( po prostu taki odruch, całe szczęście nic się nie stało i mój proces oddawania przebiegł bez komplikacji po tej sytuacji. Jednak dzisiaj 20.02.2021 ręka mnie zaczyna boleć a w miejscu gdzie była igła zrobił się lekko siniak. Gdy zginam np w lokciu czuje lekki ból. Czy mam się czym niepokoic czy to samo przejdzie??
Witam serdecznie!
Przejdzie samo. Jednak bardzo często krwiodawcy “pomagają” sobie przy wystapieniu wylewów podskórnych np. maścią z arniką albo okładami.
A jakie to pomogą być okłady niestety ten siniak się coraz bardziej powiększa i boli 🙁
Kilka propozycji z oficjalnej strony https://ktomalek.pl/blog/domowe-sposoby-na-siniaki/w-380
A od czego to może zależeć że siniak pojawił się również na nadgarstku. Zaczynam się powoli bardzo niepokoić.
Witam.
Miałam dużą przerwę w oddawaniu krwi (ciąża, karmienie i te sprawy). Czy po tak długiej przerwie są jakieś specjalne procedury przy oddawaniu krwi?
Witam serdecznie!
Nie, nie ma dodatkowych procedur.
Dzień dobry. Chciałam oddać wczoraj krew pełną, niestety miałam trochę za niską hemoglobine.
Po jakim czasie mogę ponownie spróbować ją oddać?
Witam serdecznie!
Przepisy nie regulują sztywno okresu na jaki dawca ma zostać zdyskwalifikowany z powodu niskiej hgb. Po pierwsze długość tego okresu zależy od tego jak niski poziom hgb był a co za tym idzie jak szybko mozna go w sposób bezpieczny podnieść. Najczęściej okresy te wynoszą od 1 do 3 miesięcy. Ostatecznie decyduje lekarz w punkcie w którym chciało się oddać krew.
Ostatnio powróciłam do oddawania krwi, tylko tak się zastanawiam, skoro w ciągu roku mogę oddać krew pełną max 4 razy, to czy odstępy między donacjami powinny wynosić 3 miesiące…, czy mogą 2 miesiące, ale byleby to nie przekroczyło limitu 4 donacji w ciągu roku… Byłam już w październiku i styczniu, tzn muszę czekać z kolejnym do kwietnia?
Witam serdecznie!
Mogą wynosić 8 tygodni. Jednak w przypadku takich krótkich przerw po 4 oddaniach będziesz musiała zrobić sobie dłuższą przerwę. Te wspominane 4 donacje liczy się w czasie nie roku kalendarzowego ale 12 miesięcy wstecz. W Twoim przypadku możesz oddać w marcu pod warunkiem, że te wymienione przez Ciebie donacje to wszystkie.
Witam. Około 3 tyg temu oddałam krew. Wczoraj otrzymałam list z RCKiK z prośbą o niezwłoczne odebranie wyników. Czego mogą dotyczyć te wyniki?
Witam serdecznie!
Np. nieprawidłowej morfologii.
Cześć,
zastanawiam się jak liczone jest oddanie płytek krwi. Wszędzie można wyczytać, że jest to 500 ml (dwie donacje odpowiadają jednemu litrowi krwi) – zakładam, że to aktualne informacje.
W książeczce przy donacji mam dopisek KKP 300 (15). Zastanawiam się co oznacza to “15”, czy ktoś wie?
dziękuję 🙂
Witam serdecznie!
Tak donację płytek krwi 300 ml przelicza się na 500 ml krwi pełnej. W jakim punkcie Pani oddawała?
Dziękuję za ekspresową odpowiedź, w takim razie jeszcze 4 oddania i będzie równe 15 litrów 🙂
oddaję w Krakowie na Rzeźniczej
Ula mamy prośbę. Wysłał byś nam fotkę pieczątki na admin@krwiodawcy.org?
Witam. Czy jeśli biorę leki na cholesterol (simvastatinum) i odstawie je na dwa tygodnie to czy będę mógł oddać krew?
Witam serdecznie!
Wiele zależy od tego co jest powodem wysokiego cholesterolu. Większość chorób przy których objawem jest wysoki cholesterol stanowi przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa.
Czy przez oddania krwi badania na HCG jeżeli mualismy okres
Witam serdecznie!
Nie wykonujemy badania na HCG.
Witam. Ostatnio lekarz w RCKiK zalecił mi zmianę leków na ciśnienie. Biorę Lokren który jest beta blokerem. A leki z tej grupy jak też sartany i inhibitory ACE nie są wskazane u dawców krwi. Gdy poprosiłem lekarz prowadzącą o zmianę leków to stwierdziła że to bardzo utrudnia dobranie leków i leczenie nadciśnienia. Czy są może jakieś leki (grupa leków) bezpieczne i polecane dla dawców krwi? Czy raczej posłuchać sugestii lekarza z RCKiK i rozważyć zaprzestanie oddawania krwi? Zaznaczę tutaj że moje nadciśnienie jest stopnia 1 -go (łagodne).
Witam serdecznie!
według naszej wiedzy przeciwwskazania nie dotyczą następujących grup leków na nadciśnienie:
– blokery kanałów wapniowych (zwane też czasem antagonistami wapnia)
– diuretyki (czyli leki moczopędne) z grupy tiazydowych
– inhibitory receptora alfa-adrenergicznego (alfa-blokery)
Oczywiście ostateczna decyzja należy do lekarza kwalifikującego.
Witam.Oddaję krew od około roku.Podczas ostatniej donacji poczułem jak ”robi mi się słabo”.Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie!
Odczucie omdlenia może towarzyszyć dawcy z różnych względów. Najczęściej wymieniane przez RCKiK to: nie zjedzenie śniadania, słabe nawodnienie, zmęczenie, brak snu w noc poprzedzającą donację, tymczasowe/krótkie niskie ciśnienie krwi czy nawet emocje.
Dobry oddałam krew ale tydzien temu dowiedziałam się że jestem ciąży ale miała okres jest to możliwe .
W latach 1997-1999 oddawałem krew. Dostałem wtedy brązową odznakę krwidawcy. Czy to teraz nadal jest ważne? Czy “liczy” się do czegoś?
Witam serdecznie!
Jeżeli to brązowa odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi to jak najbardziej może Pan korzystać z przywilejów przypisanych do tej odznaki. Jeżeli to odznaka brązowa Honorowego Dawcy Krwi to nie są z nią związane żadne przywileje.
Witam. Ostatnio podczas spaceru miałem małą wywrotkę i mam sporego siniaka na łokciu. Czy to w jakikolwiek sposób wpływa na możliwość dyskwalifikacji do oddania krwi?
Witam serdecznie!
Taki upadek może spowodować stan zapalny i podwyższenie białych krwinek co może spowodować czasową dyskwalifikację. Jednak to bardzo indywidualna kwestia poszczególnych lekarzy kwalifikujących.
Dzień dobry, w związku trudnościami w okół ciążowymi zdecydowałam się na założenie wkładki domacicznej mirena- wydziela ona hormon zatrzymujący wzrost błony wewnątrz macicy, czego skutkiem jest brak miesiączki. Na ankiecie dawcy jest pytanie o ostatnią miesiączkę, czy nie będzie to dyskwalifikacja że mam tą wkładkę A miesiączki nie mam od dawna?
Witam serdecznie!
Nie powinno. Jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew. Zalecamy bezpośredni kontakt telefoniczny przed wizytą.
Dzień dobry, ostatnio poszłam po raz pierwszy oddać krew, natomiast finalnie nie mogłam tego zrobic, gdyż minelo za mało czasu od mojego powrotu z Indii. Próbka krwi została ode mnie pobrana. Czy w takim razie krew również idzie do badania pod katem HIV, WZW itp, czy jest wykonywana tylko morfologia?
Pozdrawiam:)
Witam serdecznie!
Badania na wirusy jest wykonywane bezpośrednio przy donacji z wykorzystaniem specjalnego wejścia. Jeżeli nie została Pani dopuszczona do tego etapu to nawet nie wiem czy zostanie wykonana morfologia czy tylko hgb i grupa krwi.
Lata temu lekarz błędnie zdiagnozował u mnie łuszczycę, która okazała się suchą skórą, przy oddawaniu krwi zaznaczyłam że mam łuszczycę i nie zostałam dopuszczona do oddania krwi. Czy teraz po latach, gdy wiem, że łuszczycy nie mam mogę to zmienić i oddać krew?
Witam serdecznie!
Po pierwsze musisz mieć zaświadczenie od lekarza dermatologa potwierdzające błędna diagnozę. Po drugie opinie innych lekarzy nie są z góry wiążące dla lekarza kwalifikującego dlatego musisz udać się do punktu i wytłumaczyć mu co się stało. Po trzecie jeżeli on nie zgodzi się na zdjęcie dyskwalifikacji możesz porozmawiać z zastępcą dyrektora ds medycznych.
Witam, lata temu lekarz błędnie zdiagnozował u mnie łuszczycę, która okazała się zwykła suchą skórą. Czy mimo że kiedyś podałam łuszczycę kulka lat temu jako posiadaną chorobę mogę to teraz cofnąć i oddać krew?
Jakiś czas temu chciałam oddać płytki krwi, ale pielęgniarka powiedziała mi że mam słabe żyły, ale może mnie przekwalifikować na krew pełną na co się zgodziłam. Czy to mogła być jednorazowa akcja, czy faktycznie nie mogę oddawać płytek? Co można zrobić, żeby poprawić widoczność żył? Bardzo chciałabym oddawać płytki..
Witam serdecznie!
Jedną z metod jest waskularyzacja. A więc uwidacznianie żył poprzez ćwiczenia. Niestety również jest to indywidualna sprawa organizmu. U niektórych efekty widać szybko u innych nie są zauważalne. Niestety nie ma prostej metody. Można spróbować kolejny raz za jakiś czas jednak trzeba mieć na uwadze to, że jeżeli pielęgniarka się nie pomyliła i masz słabe żyły to narazić się możesz na powstanie krwiaka podskórnego w czasie powrotu krwi do żył po cyklu rozdzielania składnika.
Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze pytanie ile zwykle czasu takie powiadomienie jest wysłane od momentu oddania krwi? Tydzień, dwa czy więcej?
Badanie wykonuje się w zależności czy krew (lub składnik krwi) została oddana w siedzibie czy RCKiK w dniu donacji lub następnym. Donacje, których wyniki badań testem przeglądowym były wstępnie reaktywne, należy zbadać powtórnie tym samym testem. Jeśli któryś z wyników powtórnego badania został oceniony jako reaktywny, donację taką należy uznać za powtarzalnie reaktywną i próbkę pochodzącą z tej donacji przesłać do laboratorium wykonującego badania weryfikacyjne w celu potwierdzenia swoistości wykrytego markera. Donacja taka nie może być użyta do celów leczniczych. Procedura wykonania badania weryfikacyjnego nie może trwać dłużej niż 21 dni, licząc od dnia uzyskania wyniku reaktywnego i jest wykonywana w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku niektórych wirusów okienko serologiczne czyli okres w którym doszło do zakażenia a możliwością tego wykrycia wynosi nawet 4 miesiące. Oznacza to, że powiadomienie można otrzymać po 1 miesiącu jak i po 4 czy 6 miesiącach. Proszę pamiętać, że jest też możliwość otrzymania prośby o zgłoszenie się na oddanie dodatkowej próbki krwi.
Po jakim czasie od oddania krwi zostane poinformowany czy moja krew moze zostać wykorzystana czy nie jestem chory na HIV, kiła lub inny wirus. Czy zostane powiadomy listownie, telefonicznie, w jaki sposób?
Witam serdecznie!
Otrzyma Pan listowne powiadomienie z prośbą o kontakt. W liście nie podaje się medycznych podstaw wezwania.
Witam. Otrzymałem jakiś czas po oddaniu krwi pismo w którym zawiadomiono mnie że wyniki przeprowadzonych badań wymagają powtórzenia. Jako że to już drugie takie pismo bo wcześniejsze otrzymałem dwa lata temu i przestraszony zadzwoniłem na numer który był w formularzu ogólne dowiedziałem się że mam się nie martwić a dopiero drugie pismo tego typu ma mnie zastanawiać. No i właśnie znowu zadzwoniłem wyjaśniłem że to już drugie takie pismo pani nawet specjalnie wpisała mój PESEL by sprawdzić moje wyniki. Okazało się że mam lekko podwyższony poziom białek które udają wirusy ( wspominała że to jakieś ujemne białko) interesuje mnie co to dokładnie za białko skąd się biorą i co robią. I dziękuję za odpowiedź.
Jest kilka ujemnych białek. Mają różne role i odpowiadają za różne czynniki.
– labtestsonline.pl/test/antytrombina
– labtestsonline.pl/test/albumina
– labtestsonline.pl/test/prealbumina
– labtestsonline.pl/test/tibc-uibc-transferyna
Witam dzisiaj chciałem zarejestrować się do laryngologa z bulem i co? Nie dostałem się mimo że mówiłem że jestem zasłużonym dawcą wszyscy mieli to gdzieś ale ptywatnie to odrazu było to w szpitalu Jana Pawła w Zamościu olano mnie i odesłano z kwitkiem, tak mi podziękowano za oddania 20 litrów krwi
Witam,
czy złamana ręka dyskwalifikuje dawcę? Dodam, że nie miałem żadnego zabiegu i iniekcji leków.
Nie rozumiem, dlaczego laserowa korekcja wzroku jest przeciwskazaniem i należy tyle odczekać? Podczas zabiegu nie ma w ogole żadnego kontaktu z krwią, sam zabieg nie jest nawet wykonywany w narkozie. Więc nie bardzo rozumiem, o jakim zakażeniu drogą krwi mowa?
Decyzja należy do lekarza kwalifikującego. Taką otrzymaliśmy odpowiedź.
Witam. Czy biorąc leki od nadciśnienia można oddawać krew??
Witam serdecznie!
Zależy jakie. Część leków z grupy beta-blokerów powoduje dyskwalifikację. Stanowią zagrożenie dla biorców.
Witam,
Chciałam zapytać. Czy po oddaniu krwi będąc niewiadomie w ciąży, RCKiK informuje o tym?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Nie. W celu wykrycia ciąży należy zbadać krew na obecność hormonu gonadotropiny łożyskowej (HCG) a placówki publicznej służby krwi tego nie robią.
Czy po laserowej korekcji wzroku można oddać krew? Czy trzeba jakiś czas odczekać?
Witam serdecznie!
laserową korektę wzroku należy traktować jako zabieg, podczas którego może dojść do narażenia na zakażenia chorobami przenoszonymi drogą krwi, wobec czego, zgodnie z obowiązującymi zaleceniem, należy odczekać 6 miesięcy od zabiegu, bądź 4 miesiące w przypadku, gdy badania metodami biologii molekularnej w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także HIV dają wyniki ujemne. Pozdrawiamy serdecznie.
Czy laserowa korekcja wzroku będzie przeciwskazaniem do oddania krwi? Po jakim czasie od zabiegu będzie można oddać krew?
Kilkukrotnie oddawałam krew, w różnych punktach. Chcę iść oddać kolejny raz, ale naszła mnie myśl, że nie mam żadnej kartki, legitymacji, czy czegoś w tym rodzaju, na której mogłabym mieć przybite jakieś pieczątki informujące o tym, ile krwi udało mi się oddać. Czy jest jakiś sposób, aby to sprawdzić? Czy w przypadku, jeśli oddam wystarczającą ilość i będę kwalifikowała, jako Honorowy Dawca Krwi będą potrzebne mi jakieś zaświadczenia z punktów pobrań? Czy powinnam mieć coś w rodzaju legitymacji, gdzie zbierałabym informacje o ilości oddanej krwi?
Witam serdecznie!
Od początku. Po pierwszym oddaniu krwi i zarejestrowaniu w placówce publicznej służby krwi otrzymujesz tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi kobieta: 5, 10, 15 litrów otrzymujesz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III, II, I stopnia. Po oddaniu 20 litrów otrzymujesz tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Z obiema odznakami otrzymasz legitymacje. Z każdą z nich wiążą się określone przywileje. Opisałem je tu: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk Aby otrzymać odznakę ZHDK musisz pobrać zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi i zanieść je do PCK. W przypadku odznaki HDK-ZdZN należy poprosić RCKiK o wypełnienie wniosku. Teraz gorsza sprawa. Gdyż RCKiK mają własne bazy danych. Jeżeli chodzi o ilość oddanej krwi nie sa one zintegrowane. Jeżeli oddawałaś w różnych punktach podległych pod ten sam RCKiK to nie ma problemu. Jeżeli pod różne to będziesz musiała z każdego centrum uzyskać osobne zaświadczenie. Możesz napisać maila z prośba o jego przesłanie.
Co do legitymacji to od pewnego czasu funkcjonują nowe wzory w postaci plastikowych kart na których nie da się nic zapisać. Jeżeli Twój RCKiK ma stre zapasy to wyda Ci starą książeczkę i będziesz szczęśliwa. 3 centra w Polsce mają również elektroniczny dostęp do bazy dla dawców: Poznań, Katowice, Rzeszów.
Witam
Oddałem w swoim życiu 11 litrów krwi i teraz naszły mnie wątpliwości. Stosuję dietę dość tłustą, zawsze właściwie taką samą przed oddaniem krwi. Krew oddaję 3 razy w roku, jeżeli by się okazało, że moja krew jest lipemiczna dość często co 2, co 3 raz gdy oddaję to centrum krwiodawstwa prowadzi jakąś taką statystykę? Czy powinni mnie powiadomić, że moja krew zbyt często jest utylizowana bo jest po prostu zła? Jak pobierają mi krew przed oddaniem (z palca, czy z żyły) to na tym etapie już można stwierdzić, że ona jednak jest lipemiczna, niewłaściwa i nie warto jej oddawać?
Szanowni Państwo,
moje pytanie brzmi następująco, jakie istnieje prawdopodobnieństwo możliwości oddania leukocytów – czy o tym decyduje lekarz, dana jednostka która pobiera krew? Chciałbym oczywiście zapytać czy znane są wam wymogi wyników morfologii? Oddawałem krew, na razie tylko 2L, patrząc na przelicznik oddanie leukocytów to 2L krwi pełnej. Oczywiście myślę tu z inicjatywy dobra dla innych, ale również wypatruję tutaj minimalnych korzyści dla siebie samego, tzn w roku można oddać 12x leukocyty – czyli 24L krwi pełnej jeśli się nie myle, a to juz obliguje do bardzo wielu przywilejów. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
W przypadku donacji leukocytów najpierw w systemie szuka się odpowiedniego dla danego biorcy dawcy i wtedy prosi się wybraną grupę o oddanie. Białych krwinek nie można oddawać na zapas. Wymogi są takie jak przy krwi pełnej oraz innych składnikach. Tak, przy tak duzym litrażu jest już kilka przywilejów dodatkowych https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk
Dzień dobry,
Miałem za mało białych krwinek (raz), następnie wyniki wyszły prawie dobrze, a za trzecim razem krew super ale odmówiono ze względu za dużą wadę wzroku…. Podobno nawet ślepi mogą oddawać krew. Poszedłem do okulisty(który powiedział, że pierwsze słyszy), mam zaświadczenie że nie ma przeciwwskazań do oddania krwi i ponownie chcą sprawdzać czy mam wystarczająco białych krwinek zanim pobiorą. Czy naprawdę trzeba to tak utrudniać, że aż zniechęcać ludzi do oddawania krwi? Czy przez to , że dwuktornie miałe mało białych krwinek na początku to zawsze będą już to tak komplikować? na jakie wymówki jeszcze powinienem się przygotować? zdobędę dowolne zaświadczenie jakie będzie potrzebne, tylko wolałbym wiedzieć zawczasu.
Dzień dobry. Niedawno oddawałam krew i dziś dostałam takiego SMSa: “Drogi Dawco, RCKiK informuje, że przy kolejnej wizycie zostanie pobrana TYLKO próbka na badanie kontrolne morfologii.
Zapraszamy na pobranie próbki nie wcześniej niż za miesiąc od daty otrzymania tego sms-a. Do zobaczenia.”
Czy to może oznaczać jakieś problemy?
Czy mam się czym martwić?
Witam serdecznie!
Prawdopodobnie, któraś z wartości morfologii nie mieściła się w normie. Jeżeli nieprawidłowy wynik dotyczyłby badań wirusologicznych otrzymałabyś pismo z prośba o niezwłoczne skontaktowanie się z centrum. Na chwilę obecną nie musisz się martwić na zapas.
Czy jest możliwość skrócenia karencji po zabiegu chirurgicznym? Jestem ozdrowieńcem, chciałbym oddać osocze. Niestety, przed zachorowaniem miałem usuwaną ósemkę(z szyciem chirurgicznym). Czy można wykonać jakieś badania, który by potwierdziły że nie zaraziłem się żółtaczką i oddać, tak potrzebne teraz, osocze?
Witam serdecznie!
Przepisy dopuszczają skrócenie dyskwalifikacji. Jednak to i tak jest 4 miesiące: “Dyskwalifikacja na okres 6 miesięcy albo na 4 miesiące w przypadku, gdy badania metodami biologii molekularnej w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także HIV dają wyniki ujemne.” Jedyna możliwość jeszcze krótszego czasu to indywidualne skrócenie dyskwalifikacji przez lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chcesz oddać osocze. Koniecznie skontaktuj się z numerem telefonu, który podaje Twój RCKiK dla ozdrowieńców gdyż coraz częściej nalezy się umawiać na oddanie na konkretny termin.
Witam,
Ostatnio dużo sie mówi o oddawaniu osocza przez ozdrowieńców po przechorowaniu COVID-19. Nigdzie jednak nie podaje się informacji, czy takie oddanie osocza moze spowodowac duze osłabienie odporności ozdrowieńca, czy przeciwciała odbudują sie do poziomu jaki był lprzed oddaniem osocza oraz jak długo ozdrowieniec ma w sobie przeciwciała. Czy ktoś może doszukał się takich informacji? Pozdrawiam
a co z prywatnością rzeczy tam zostawianych podczas pobierania krwi kto tego pilnuje i kto za to odpowiada?
Dzień dobry,
W kazdym Centrum Krwiodastwa obowiązują te same zasady: “rzeczy wartościowe należy miec przy sobie, placówka nie odpowiada za ich utratę”.
Przyłączam się do pytania. Jestem ozdrowieńcem i przymierzam się do oddania osocza
Przyłączam się do pytania o reakcję organizmu ozdrowieńca po oddaniu osocza. Czy fakt oddania osocza powoduje spadek odporności organizmu u ozdrowieńca, czy przeciwciała się odbudowują?
Hej 🙂 nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, więc liczę, że wy mi pomożecie 🙂
Jakies 10 lat temu zostałam zdyskwalifikowana, jeśli chodzi o oddanie krwi, ponieważ kilka jakiś parametrów było za niskich w badaniu kwalifikującym, potem jakoś nie potrzebowałam oddawać krwi. Obecna sytuacja “zachęciła” mnie do tego ponownie. Co muszę teraz zrobić, żeby móc znów oddać krew?? Nie chciałabym zostać odprawiona z kwitkiem
Witam serdecznie!
Wszystko zależy od tego czy dyskwalifikacja jaką Pani otrzymała była czasowa czy stała. Jeżeli stała to nie może Pani oddawać krwi, jeżeli czasowa to na pewno przez 10 lat już jej nie ma. Najdłuższe nam znane dyskwalifikacje czasowe to 5 lat. Proszę skontaktować się telefonicznie lub mailowo z siedzibą centrum i dowiedzieć się o rodzaj dyskwalifikacji.
Jestem Honorowym , Zasłużonym krwiodawcą. Właśnie Odmówiono mi pobrania krwi , powód BRAK MASECZKI !!! Żelazne argumenty typu…..jestem zdrowy , bo gdybym nie był to bym nie mógł oddać krwi ????. Skoro jestem zdrowy i niemam żadnych objawów choroby , nie transmituję wirusa , ŻADNEGO !!!! Oficjalne stanowisko szefostwa WHO . I osoba z wiedzą medyczną twardo twierdziła że maseczkę muszę założyć ????? Gdzie można zgłosić ten fakt bezpodstawnej (ze mną wszystko OK) odmowy ?
Witam serdecznie!
Skargę może Pan złożyć do Narodowego Centrum Krwi, które prowadzi nadzór nad działalnością publicznej służby krwi.
Dziwna sprawa. W Lublinie obowiązkowe są maseczki, jak ktoś nie ma lub zapomniał to bez problemu obsługa daje przy wejściu.
Jestem Honorowym , Zasłużonym krwiodawcą. Właśnie Odmówiono mi pobrania krwi , powód BRAK MASECZKI !!! Żelazne argumenty typu…..jestem zdrowy , bo gdybym nie był to bym nie mógł oddać krwi ????. Skoro jestem zdrowy i niemam żadnych objawów choroby , nie transmituję wirusa , ŻADNEGO !!!! Oficjalne stanowisko szefostwa WHO . I osoba z wiedzą medyczną twardo twierdziła że maseczkę muszę założyć ????? Gdzie można zgłosić ten fakt bezpodstawnej (ze mną wszystko OK) odmowy ?
Dzień dobry, dzisiaj chcialam oddać krew, ale zostałam zdyskwalifikowana z powodu słabej widocznosciw żył. Czy można to jakos poprawić, czy to już raczej mój tzw. “urok”? Jaki czas obejmuje moja dyskwalifikacja?
Dzien dobry, dzisiaj zostalam zdyskwalifikowana i nie oddalam krwi, powodem były niewidoczne żyły. Czy można jakoś poprawić ich widocznosc czy to już moj tzw. “urok”? Jaki czas obejmuje moja dyskwalifikacja?
Witam serdecznie!
Czas dyskwalifikacji w przypadku “niewidocznych żył” nie jest na “sztywno” normowany. Zależy wyłącznie od lekarza kwalifikującego. Tak więc o okres dyskwalifikacji musisz się zapytać bezpośrednio w punkcie w którym otrzymałaś dyskwalifikację. Niestety nie złotego środka. Część dawców mówi, że ćwiczenia fizyczne powodują uwydatnianie żył na przedramionach. Nawodnienie organizmu dzień przed donacją i w dniu donacji również pomaga.
Jestem w trakcie badań diagnostycznych w związku niewykryciem drugiej nerki po kilku usg, czy jest to przeciwwskazaniem do oddania krwi i nie zostanę dopuszczony?
Witam serdecznie!
Możesz nie zostać dopuszczony do oddania. Mieliśmy już podobne pytanie z tym, że już stwierdzono brak nerki. Oto odpowiedź z centrum: “W przypadku braku nerki istotny jest przyczyna braku nerki ( wada wrodzona, usunięcie?, z jakiego powodu?, stan wydolności nerki. Na pewno każdy lekarz kwalifikujący będzie prosił o opinię nefrologa. Pozdrwiam dr. Joanna Wojewoda”
hej, mam dziwne pytanie. Regularnie oddaję krew, ostatnio 6go września. Teraz okazało się, że bliska mi osoba potrzebuje krwi, a ja oddać już jej nie mogę. Czy istnieje taka opcja, że udając się do RCKiK z moją książeczka dawcy, uda mi się coś “zdziałać” i może być wzięta pod uwagę mimo że fizycznie nie oddam krwi ale jednak jestem honorowym i regularnym dawca? Kiedyś u kogoś widziałam, że w książeczce miał adnotację, coś jakby przekreślona jedna donacja i wpis, że przekazano konkretnemu pacjentowi.
Witam serdecznie!
Nawet jeżeli oddaje się krew na konkretną osobę to ta krew trafia do wspólnego banku krwi bez zaznaczenia. Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi nie musi być zachowana zasada anonimowości. Dawca nie może znać biorcy i odwrotnie. Organizowanie akcji na konkretną osobę ma tylko za zadanie zwiększyć liczbę osób oddających krew. https://krwiodawcy.org/wp-content/uploads/2013/10/Pismo-NCK-zakazujace-wystawiania-zaswiadczen.pdf
Witam mam pytanie, nie wiem może już takie padło na forum.
Oddałem krew pełną 6 razy w roku, przy czym pierwszy raz był to miesiąc np. marzec, a ostatnim mięsiacem grudzień i kalkulator oblicza że moge oddać krew już w miesiącu lutym następnego roku. Natomiast będąc w punkcie pobrania krwi dostaje informacje ze jeszcze nie mogę i muszę czekać do marca, dlaczego tak jest skoro jest to już nowy rok.
Witam serdecznie!
Ponieważ nie liczy się roku kalendarzowego a 12 miesięcy wstecz. Więc jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy oddałeś 6 razy nie możesz oddać krwi.
Dzień dobry,
oddałam dzisiaj płytki krwi po raz pierwszy i mam wpisane na kartce 2x 280. Co to oznacza? I czy w takim razie przelicznik jest jak na >500ml, czyli 1l krwi pełnej?
Witam serdecznie!
Jakie centrum gdyż w związku z tym, że donacje podwójne nie sa wprost regulowane w przepisach centra “mają” dowolność w ich przeliczaniu i albo przeliczają jako 1 litr albo jako 500 ml KP?
Dobry wieczór,
Czy jeśli w placówce zostałam zdyskwalifikowana z powodu złego przygotowania się do badania jest możliwość oddania tej krwi po odpowiednim przygotowaniu w busie gdy potrzebuje jej ktoś bliski/znajomy czy trzeba odczekać okres dyskwalifikacji czasowej?
Witam serdecznie!
Okres dyskwalifikacji jest wprowadzany do Krajowego Rejestru Dawców Krwi. Nie będziesz mógł oddać przez ten czas krwi i jej składników.
Dzień dobry,
czy stosując lekarstwa na trądzik takie jak epiduoforte i normaclin występują jakieś przeciwwskazania do oddania krwi?
Pozdrawiam
Witam,
czy stosując leki na trądzik w postaci żelu takie jak epiduoforte czy normaclin mogę oddać krew? Czy występują jakieś przeciwwskazania?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Po pierwsze ostateczną decyzję czy możesz zostać dawcą czy nie podejmuje lekarz kwalifikujący w punkcie krwiodawstwa w którym chcesz oddać krew. Zaznaczam to bo często osoby wspierają się odpowiedziami od lekarzy, którzy nie dokonują kwalifikacji wobec czego ich odpowiedzi w żaden sposób nie sa wiążące. Po drugie musisz poinformować o tych żelach w czasie wywiadu gdyż jeden z nich zawiera klindamycynę a więc substancję, która jest antybiotykiem. Niestety w przepisach nie ma podziału na antybiotyki w tabletkach czy żelu przez co nie można jednoznacznie odpowiedzieć. W większości przypadków leki w tej postaci nie stanowią przeciwwskazania.
Dostałem 1 dniową. Powiedziała mi tylko lekarka że następnym razem muszę przyjść z papierami i jak będzie kierowniczka, bo tylko ona może papiery przyjąć i dopuścić.
Dzień dobry. Chciałem oddać krew ale zostałem zdyskwalfikowany z powodu wypadku jaki miałem 9 lat temu. Powiedziała mi pani lekarka żeby oddać krew muszę przywieźć wszystkie dokumenty medyczne. Po 9 latach nie mam nic bo to było bardzo dawno. Miałem scaloną kość ramienną blaszką po złamaniu z przemieszczeniem, złamanie nie było otwarte, pęknięcie podstaw czaszki, pęknięcie żuchwy, kości klinowej i sitowia ucha. Po jakim czasie nie będę musiał dawać papierów. Bo zgromadzenie nich wymaga czasu, dużo biegania i jeżdżenia w różne miejsca. Czy poprostu odpuścić sobie oddawanie krwi.
Witam serdecznie!
wszystko zależy od teo jaką dyskwalifikację wpisała Pani doktor. Jeżeli wpisała dyskwalifikację czasową to jest zawsze możliwość ponownie spróbować oddać krew. Jeżeli wpisała dyskwalifikację stałą to bez przedstawienia dokumentacji nic nie zrobisz. Jeżeli chciałbyś się odwoływać od dyskwalifikacji np do dyrektora ds medycznych to i tak musisz zebrać dokumentację medyczną bo bez niej nic nie wskórasz. Najlepiej podejdź do jakiegoś punktu krwiodawstwa podległego pod Twój RCKiK i się zapytaj jaki jest Twój status obecnie. Wtedy można zacząć działać.
Witam
W 2018 miałem wycięty nowotwór łagodny kości. Już na szczęście to za mną.
Czy mogę oddać krew mimo to ?
Witam serdecznie!
Nie wolno nam odpowiadać na pytania medyczne. Jeżeli chcesz wyślij nam na maila admin[at]krwiodawcy.org pełna zapytanie wraz z podanym RCKiK pod które podlegasz a my prześlemy je do lekarza kwalifikującego lub dyrektora ds medycznych w Twoim centrum.
Witam serdecznie.
Mam kilka pytań. Czy jeśli chcę iść 1 raz w życiu oddać krew to muszę to zrobić w stacjonarnym punkcie RCKiK czy mogę to zrobić w krwiobusie?
Czy jeśli moja hemoglobina waha się między 10 a 11 to czy mogę oddać krew?? Chciałam dodać, że tak mam tak od kiedy pamiętam i nic nie pomaga w uzyskaniu pozytywnym rezultatów. Dodam, że jestem w stałym kontakcie z lekarzem i biorę witaminy, które przepisuje mi lekarz.
Bardzo chcę podzielić się tym, czego nie da się wyprodukować ale boję się, że zostanę zdyskwalifikowana już pierwszego dnia.
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Nie musi Pani oddać w centrum. Może Pani oddać pierwszy raz również w krwiobusie. Niestety ale wymagana hgb dla kobiety to 12,5. Jeżeli przed pobraniem w czasie badania wyjdzie niższa hgb to nie zostanie Pani dopuszczona.
A jeśli chodzi o oddanie płytek krwi? Lekarz powiedział, że po prostu taka moja natura i istnieje szansa na oddanie płytek krwi
Niestety ale dla składników krwi, czy to osocza czy płytek mimo iż wspomniane donacje nie powodują zubożenia w hgb wymagania są takie same jak przy krwi pełnej.
Dzień dobry,
W tym roku rozpoczęłam oddawanie krwi, 2 donacje krwi pełnej. W lipcu zdecydowałam się na oddanie osocza, jedkak mimo braku medycznych przeciwwskazań zabieg udał się połowicznie. Powodem było za słabe ciśnienie i osocza oddałam tylko 228ml. Czy jest możliwość wzmocnienia żył ćwiczeniami czy też taka moja dyskusyjna uroda? Bardzo mi zależy, bo 4 donacje krwi pełnej na rok do troszkę mało 🙂 pozdrawiam
Witam serdecznie!
Tak, ćwiczenia mogą pomóc. Jednak tak jak zauważyłaś to indywidualna cecha. Dodatkowo może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie wypicie dużej ilości płynów przed donacją np wody lub soków.
Witam, czy chcąc oddać krew, muszę się wybrać do najbliższego krwiodawstwa, czy mogę do tego dalszego (ale nadal w obrębie tego głównego, tzn. w moim przypadku głównym krwiodawstwem jest Szczecin, najbliższy mi oddział terenowy to Szczecinek, a chcę oddać w Koszalinie (wszystkie te podlegają pod Szczecin), gdyż przy okazji załatwiam inne sprawy) ?
Witam serdecznie!
Możesz oddać w dowolnym punkcie. Nawet w tym, który nie podlega pod Twoje centrum.
Cześć
Czy po upływie czasu 5 miesięcy i 23 dni (tj. 25 tygodni) od momentu 0
Badania krwi wykonane pod oddaniu krwi (aby krew była bezpieczna dla biorcy, jestem dawcą) w kierunku min. Wirusa HIV są w 100% wiarygodne i mogę je uznać?
Zakres jakie badania centrum wykonuje to(tyle co udało mi się na stronie znaleźć):
-antygen i przeciwciała anty-HIV 1,2 i RNA HIV
Dzwoniłam do lekarza w rckik i zapytałam o wyniki badań. Poinformowano mnie, że są prawidłowe. W czasie od momentu 0 nie było żadnych ryzykownych sytuacji więc minął czas 25 tygodni.
Witam serdecznie!
Tak, badanie wykonane po 5 miesiącach i 23 dniach można uznać za wiarygodne. Testy wykonane po takim czasie dają dużą pewność, że zakażenie w razie wystąpienia byłoby wykryte.
Witam,
Po jakim czasie wyniki badań wirusologicznych od oddania krwi są gotowe? Czy w przypadku dodatniego wyniku informowanie dawcy zawsze odbywa się poprzez zawiadomienie listowne? Czy istnieje możliwość otrzymania tego typu informacji telefonicznie poprzez weryfikacje danych osobowych?
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
palcówki publicznej służby krwi mają obowiązek informowania o pozytywnych wynikach badań wirusologicznych. Jednak nie robią tego bezpośrednio w listach. Listem przychodzi tylko prośba o kontakt. Kiedy dawca przyjdzie do punktu lub siedziby centrum wtedy jest informowany o wynikach. Jeżeli poprosisz o wyniki przy rejestracji przed oddaniem w siedzibie centrum mogą być do odebrania następnego dnia a jeżeli oddajesz w oddziale terenowym lub punkcie mobilnym to po kilku dniach.
Witam,
po jakim czasie wyniki badań wirusologicznych będą gotowe? Jeżeli wyniki są dodatnie to po jakim czasie RCKIK kontaktuje się z dawcą? Czy zawsze odbywa się to poprzez zawiadomienie listowne? Czy istnieje możliwość otrzymania tej informacji telefonicznie po zweryfikowaniu danych?
Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Z naszej wiedzy wynika, że centra krwiodawstwa w przypadku pozytywnych (wykryciu zakażenia) wyników nie podają takiej informacji telefonicznie. Palcówki publicznej służby krwi mają obowiązek informowania o pozytywnych wynikach badań wirusologicznych. Jednak nie robią tego bezpośrednio w listach. Listem przychodzi tylko prośba o kontakt. Kiedy dawca przyjdzie do punktu lub siedziby centrum wtedy jest informowany o wynikach. Jeżeli poprosisz o wyniki przy rejestracji przed oddaniem w siedzibie centrum mogą być do odebrania następnego dnia a jeżeli oddajesz w oddziale terenowym lub punkcie mobilnym to po kilku dniach.
Witam! 15 lat temu oddałam krew, wyniki badania w kierunku HIV dały wynik “niemożliwy do odczytania” przez co zostałam zdyskwalifikowana jako dawca. Ponowne badania dały wynik ujemny. Czy mogę ponownie oddać krew czy przez ten niejednoznaczny wynik zostałam zdyskwalifikowana jako dawca na stałe bez możliwości powrotu?
Witam serdecznie!
Czy ponowne badania były wykonywane w RCKiK lub IHiT?
Mam dermografizm, aktualnie biorę cezerę. Czy to jest przeciwwskazanie do oddania krwi?
Witam serdecznie!
Gdzie Gosiu chcesz oddać krew?
Witam, choruję na niedoczynność tarczycy , jednak od kilku miesięcy nie przyjmuję euthyrox. Czy będę mogła w związku z tym oddać honorowo krew we wrześniu dla dziadka?
Witam serdecznie!
Choroba przewlekła układu endokrynnego i lub choroba metaboliczna sama w sobie może stanowić już przeciwwskazanie do oddawania. Nawet przy niebraniu leków. Oczywiście ostateczna decyzja nalezy do lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Chce zostać dawcą krwi, jednak nie znam mojej grupy, a test na to jest płatny i w obecnych czasach trudno dostępny. Czy istnieje jakaś pomoc ze strony organizacji, jeśli chodzi o taki problem?
Witam serdecznie!
Nie musisz znać swojej grupy krwi jest ona oznaczana przy oddaniu.
Dzień dobry, Od miesiąca leczę się na nadczynność i choroba Gravesa-Basedowa. Wiele osób podaje, iż nie można oddawać wtedy krwi. Czy to prawda? I czy dotyczy to tylko krwi pełnej czy osocza lub płytek krwi także? Pozdrawiam, Klaudia
Witam serdecznie!
Przewlekłe choroby układu endokrynnego oraz choroby metaboliczne mogą stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi. Ostateczna odpowiedź należy do lekarza kwalifikującego.
Witam,
otrzymałem zawiadomienie o wynikach badania morfologii krwi, wszystkie wyniki w normie, w uwagach mam:
Przez zakwalifikowaniem do następnego oddania krwi lub jej składnika konieczne będzie wykonanie kontrolnego badania morfologii w RCKiK w Warszawie/Oddziale Terenowym…..
Czyli przy następnym oddaniu krwi muszę udać się do oddziału a nie mogę wziąć udziału w akcji autobusowej?
Witam, taką informację piszemy zazwyczaj, kiedy konieczne jest wykonanie kontrolnej morfologii przed zakwalifikowaniem do oddania krwi W ambulansie można oddać tylko próbkę do badań, które będą wykonane w centrum, a wynik będzie następnego dnia . W centrum lub w TO, w którym jest analizator wynik morfologii będzie po kilkunastu minutach i dawca będzie mógł oddać donację. Pozdrawiam dr Joanna Wojewoda
Jako dziecko przeszlam wstrząs anafilaktyczny i teraz odmówiono mi oddania krwi dlaczego jest taki zakaz
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o medyczny aspekt to niestety nie możemy Ci odpowiedzieć. To pytanie raczej do lekarzy. Natomiast możemy potwierdzić, że “każdy przypadek przebycia reakcji anafilaktycznej” stanowi stałe bezwględne przeciwwskazanie do oddawania krwi. Źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi – 2.1. Kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów na dawców krwi lub dawców krwi allogenicznej oraz przeciwwskazania do jej pobrania – 22 Reakcja anafilaktyczna.
Witam,
Czy z cystą na nerce można oddać krew?
Witam serdecznie!
Czy występują jakieś inne choroby współistniejące?
Pewnego dnia w mieście Brodnica w woj.kuj-pom poszedłem oddać krew mam grupę krwi bardzo nietypowa pasująca do większości grup krwi ma miejscu dowiaduje się że nie zostanie pobrana moja krew A wyjaśnienia uważam za bardzo absurdalne i smieszne….
Witam.
Kilka dni temu poszedłem oddać krew po długiej przerwie. Zostałem odroczony na dwa dni ze względu na zbyt wysoki poziom hemoglobiny zdaniem pani doktor dopuszczającej, powiedziałem jej z pamięci jakie są normy. Przyznała mi rację bo w komputerze widać było normy. Następnie zmierzyła mi ciśnienie czymś co przypominało rękaw z zegarkiem i stwierdziła nadciśnienie 130/170 (idealny sprzęt żeby powiedzieć co się chce). Na koniec zobaczyłem wcześniejszy wpis odraczający o dwa dni mówiący że piłem alkohol i tu rzeczywiście skoczył mi ciśnienie bo praktycznie jestem abstynentem. Zabrałem dowód i wyszedłem. Zaraz po wyjściu pojechałem zmierzyć ciśnienie i elektroniczny ciśnieniomierz wskazał 84/122. Pytanie moje brzmi czy lekarze mają nadal płacone od wizyty? Bo rachunek jest prosty.
Witam, mam taki kłopot:
dziś oddałem krew, wziąłem zaświadczenie o oddaniu krwi, które wsadziłem do kiszeni.
Zaczął lać deszcz, zaświadczenie zamokło…
W pkunkcie mogą mi ponownie wypisać w poniedziałek zaświadczenie za ten dzień?
Witam serdecznie!
Nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem drugiego zaświadczenia. Druki na których są one wydawane nie są numerowane.
Minęły 4 tygodnie od ostatniej donacji krwi pełnej i chciałbym w przyszłym tygodniu w Poznaniu oddać osocze. Mogę po prostu pojechać i powiedzieć, że chcę oddać osocze czy np. może się zdarzyć, że osocze nie jest potrzebne i nie zostanę przyjęty? Ze względu na konieczność odczekania na donację krwi pełnej zostanę odesłany i nic nie oddam? Jak to wygląda w takiej sytuacji?
Witam serdecznie!
Nie ma jakiś sztywnych wytycznych. Każde centrum może mieć inne procedury. Może się jednak zdarzyć tak, że mogą nie potrzebować osocza ogólnie ale również może być sytuacja, że nie będą potrzebować osocza Pańskiej grupy. Grupa krwi jest również ważna przy osoczy ze względu na przeciwciała znajdujące się w nim. Dużo osocza otrzymują centra z krwi pełnej dlatego nie każde centrum ma zapotrzebowanie w danym czasie na nie.
Witam. Czy przy pseudotrombocytopeni mogę zostać dawcą krwi? Posiadam grupę 0 Rh – i chciałbym się nią podzielić.
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Pytanie przekierowaliśmy do lekarza kwalifikującego. Jak tylko otrzymamy odpowiedź prześlemy ją Panu.
Dzień dobry! 5 lat temu chciałam oddać krew, jednak w wywiadzie lekarskim lekarz mnie zdyskwalifikował, bo 10 lat wczesniej, jako dziecko, chorowałam na nerki. Wspomnialam, że chyba to bylo kłębuszkowe zapalenie, ale potem w domu znalazlam stary wypis ze szpitala i okazalo sie ono odmiedniczkowym zapaleniem. Teraz zastanawiam sie czy moge isc po raz kolejny, czy mają gdzies w systemie tą moja nieszczęsną pomyłkę.
Witam serdecznie!
Tak, jest prowadzony rejestr dawców zdyskwalifikowanych. Pozostaje kontakt z obecnym lekarzem kwalifikującym i wyjaśnienie sprawy a dokładnie sprawdzenie czy schorzenie na które naprawdę chorowałeś nie stanowi przeciwwskazania do oddawania krwi.
Dzień dobry,
Dotychczas oddałem 7,5 litra krwi. 4 lata temu miałem wypadek na wskutek którego doznałem uszkodzenia splotu ramiennego oraz kilku pomniejszych złamań (wyrostki kolczyste, łopatka). Po wypadku w odstępie kilku miesięcy miałem wykonane dwie operacje. Pierwsza, pod koniec 2016 roku polegała na neurolizie nerwów i wyczyszczeniu okolic splotu z krwiaków (a raczej z pozostałości po nich), druga- pół roku później polegała na autoprzeszczepie nerwów tak aby przywrócić niektóre funkcje ręki. Na dzień dzisiejszy, mimo, że pozostał znaczny niedowład kończyny, to czuję się bardzo dobrze i nigdy nie miałem jakichś powikłań czy dziwnych zdarzeń zdrowotnych. Dziś chciałem oddać krew. Zostałem dożywotnio zdyskwalifikowany. Czy moje przejścia z ostatnich 4 lat są podstawą do takiej dyskwalifikacji? Chciałbym nadal oddawać krew. Podkreślam że czuję się świetnie.
Witam. Oddawałam krew już 3 razy i podczas ostatniego 4 oddania zrobiło mi się słabo i powiadomiłam o tym pielęgniarkę. Nie zemdlałam ale pani przerwała pobieranie a tamtejszy lekarz (mimo dobrych wyników) dał mi bana do końca roku. W dodatku powiedział, żebym się nie spieszyła z następnym oddaniem I że oddawanie to nie dla mnie! Czy rzeczywiście to powód do dyskwalifikacji?
Witam serdecznie!
To już jest w kwestii lekarza kwalifikującego. My uważamy, że pojedynczy przypadek o niczym nie świadczy.
WITAM.Mam 61 lat i ponad 50 litrów oddanej krwi.Zamierzam jeszcze oddawać,ale w coraz większych odstępach czasu,aby po osiągnięciu 65 lat zakończyć całkowicie.Ostatnio,gdy przerwy były dłuższe niż 3 mies. odczuwałem silne bóle głowy.Mam obawy,czy po zaprzestaniu oddawania nie wpłynie to na stan mojego zdrowia(organizm przyzwyczajony jest jakby do regularnej produkcji krwi).Wielu moich starszych kolegów -wieloletnich krwiodawców-nie dożyło 70-go,a nawet 60-go roku życia doznając wylewów lub udarów.Czy można się tego ustrzec-jeśli tak,to w jaki sposób i czy to faktycznie ma związek z zaprzestaniem oddawania krwi?Proszę o szczerą i wyczerpującą odpowiedż.Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Nieznane są nam żadne długotrwałe negatywne skutki oddawania krwi. Nie została nigdy potwierdzona badaniami tzw. nadprodukcja krwi, czyli produkowanie krwi mimo iż nie są dokonywane pobory krwi u danej osoby. W żadnym wypadku nie potwierdzono, że dany przypadek wylewu czy udaru jest skutkiem długoletniego oddawania krwi czy jej składników.
Czy jeśli nie zostałam dopuszczona do oddania krwi, ale próbka na morfologię została pobrana to otrzymam wynik badania czy też ta próbka nie zostanie przebadana?
Dzień dobry. Zaczynałem oddawać krew w województwie opolskim. Następnie przeprowadziłem się do śląskiego i moment wydania książeczki przypadł na tę przeprowadzkę i otrzymałem ją już na śląsku i pracownicy RCKIK Katowice nie mogą mi zaliczyć donacji z opolskiego… co zrobić? Muszę złapać ekipę wyjazdową z opolskiego lub iść do RCKIK Opole?
Witam serdecznie!
Należy napisać maila do siedziby centrum krwiodawstwa w Opolu z prośbą o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego łączną ilość oddanej krwi w punktach podległych pod to centrum. W związku z obecną sytuacją możliwe, że zostanie przesłany skan a gdy sytuacja się uspokoi oryginał zaświadczenia pocztą zostanie dosłane.
A czy na podstawie takiego zaświadczenia pracownicy RCKIK Katowice mogą wpisać mi donacje z zaświadczenia?
Z tego co mi wiadomo Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wpisują nie swoich donacji.
Chciałbym poinformować że wiele stacji krwiodawstwa (min. z Bydgoszczy) zrobiło ogromną kampanię medialną aby oddawać krew a sami od ponad 2 miesięcy nie chcą krwiodawcą wydawać wniosków do wydawania odznaczeń PCK mimo że PCK chcą przyjmować te wnioski!
Sprawy nie można również załatwić elektrownicznie.
Jest to skandaliczne wobec osob które regularnie oddaja krew itp. a najbardziej wobec tych którzy przechorowali covid 19 i dobrowolnie byli oddać osocze!
Zapalenie żołądka jedynie
Witam. Pierwszy raz krew oddawałam 20 lutego miałam hemoglobine 12.9, 23 kwietnia chciałam oddać krew po raz kolejny ale hemoglobina spadła mi do 11 i niestety nie mogłam zostać dawcai. Od miesiąca zaczęłam intensywnie ćwiczyć i ograniczyłam jedzenie, zaczęłam pić dużo wody ale nie stosuje zadnych suplementów diety. Czy to możliwe że po dużym wysiłku fizycznym i dodatkowo stosowaniu zdrowej diety mam spadek hemoglobiny, czy nie zdarzyła mi się odbudować? Bardzo chce być dawca. Kolejna akcja na początku czerwca, jeżeli będę miała odpowiednią hemoglobine lekarz dopuści mnie po miesiącu do oddania krwi? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Witam.Aby podnieść poziom hemoglobiny
.należy spożywać większą ilość żelaza,najlepiej zawartego w naturalnych produktach-najlepiej sok z buraków czerwonych lub zakwas z buraków(przepis na jego zrobienie znajdziesz w internecie),albo suplementy zawierające żelazo.Pozdrawiam.
Dzien dobry. Oddawalam krew 14 lutego. Wiem ze trzeba odczekac 3 msc. Czy moze to juz byc 14 maja? Czy potrzeba 3 msc plus 1 dzien?
Witam serdecznie!
Kobieta może oddać krew tak samo jak mężczyzna co 8 tygodni. Jednak tylko 4 razy w roku. Niektórzy lekarze zalecają oddawanie co 3 miesiące aby przerwy między donacjami były równe. Jednak to tylko zalecenia.
Witam serdecznie, chcę zostać honorowym dawcą krwi. Mam pytanie, jak to jest z legitymacją? Otrzymuje się ją od razu przy pierwszym oddaniu krwi? Czy przychodzi za jakiś czas pocztą?
Witam serdecznie!
Posiadanie legitymacji nie jest konieczne aby oddawania krwi w związku z tym dokument ten jest wystawiany tylko na życzenie dawcy. Jeżeli będziesz oddawała kolejny raz krew poproś o jej wyrobienie.
Witam mam pytanko czy wyniki testów wirusowych wędrują do lekarza i na tej podstawie stwierdza czy kwalifikuje się do oddania krwi czy czeka dłużej na te wyniki? Bo dzisiaj nie mogłem oddać krwi ponieważ OB miałem ponad normę ale ciekawi mnie jak to jest z tymi badaniami na obecność wirusów
Witam jak mam wkładkę hormonalną to mogę oddać krew ?
Witam serdecznie!
Wkładka hormonalna nie stanowi przeciwwskazania do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa.
Witam mam pytanko czy badania na obecność wirusów są przekazane do lekarza który kwalifikuje ludzi odrazu czy one są dopiero po jakimś czasie???
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami próbki do badań wirusologicznych należy pobierać od dawców podczas zabiegu pobierania krwi lub jej składnika. Więc dopuszczają Cię do donacji a jak coś wyjdzie to jesteś o tym informowany. Oczywiście są różnice między donacją w RCKiK a donacją w oddziale terenowym czy na akcji wyjazdowej gdyż w przypadku tych drugich próbki razem z pojemnikami z krwią jadą do siedziby centrum i tam dopiero są badane.
Aha lekarz nic nie wspominał o wirusach mówił że wszystko jest ok tylko jakas infekcja mała bo ob podniesione dziękuję za odpowiedź pozdrawiam 🙂
Witam! Kilka lat temu leczyłam się psychiatrycznie lekkimi lekami na depresję. Zakończyłam leczenie pozytywnie i jestem zdrowa. Czy mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Wykaz dyskwalifikacji jest zawarty w rozporządzeniu https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Według mnie nie podlegasz obecnie dyskwalifikacji. Pamiętaj jednak, że to lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew ostatecznie decyduje o tym czy możesz to zrobić czy są ku temu przeciwwskazania.
Witam! Ostatnio dostałem pismo iż moja oddana krew została odrzucona. Zdarzyło mi się to pierwszy raz. Od lekarza odebrałem wydruk z wynikiem BTA dodatni. Mam przez pół roku nie oddawać krwi. Lekarz nic więcej nie powiedział. Nigdzie nie mogę się doczytać jakie badanie mogę zrobić żeby dowiedzieć się co jest nie tak. Czy mogą państwo coś doradzić?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Na chwilę obecną nie ma potrzeby wykonywania drugiego badania gdyż pewnie przy tak krótkim odstępie czasu i tak wyjdzie dodatni. Wykonanie kolejnego badania jest zalecane po kilku miesiącach. Tak jak lekarz u Pana określił po 6 miesiącach. Oczywiście może pan również skonsultować się z lekarzem POZ czy widzi potrzebę dodatkowych badań. Jeżeli chodzi o samo badanie to w tym artykule chyba najbardziej dostępnie jest wytłumaczone co to za badanie https://www.labtestsonline.pl/test/test-antyglobulinowy-bezposredni
Witam. Pojawia się coraz więcej apelu o krew kiedyś oddawałan honorow i teraz bym bardzo chciała pomoc mam grupę A- ale biorę Acard bo przez hormonalna antykoncepcja wyszły mi podwyższone d-dimery /tabletki anty odstawienie Acard profilaktycznie / reszta badań idealna. Czy mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o samą przyczynę brania leków to musisz się zapytać o możliwość oddania krwi lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chcesz oddać krew lub bezpośrednio w siedzibie centrum pod które dany punkt podlega. Sam lek dyskwalifikuje czasowo z oddawania krwi: “Po przyjęciu leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna, sachol, scorbolamid, acard, polocard i inne leki upośledzające funkcje płytek krwi – 5 dni dyskwalifikacji”.
A mnie tak ostatnio zastanawia moja sytuacja. Kilka lat temu leczyłem się na kiłę i zostałem zdyskwalifikowany na całe życie. Zastanawiam się czy ktoś próbował odwoływać się kiedyś gdzieś od dyskwalifikacji na całe życie? mam 22 lata. Od paru lat jestem już całkowicie zdrowy. Rozumiem, że “ci na górze” boją się, że skoro zaraziłem się raz to mogę i kolejny raz ale co,jeśli ktoś uważa na to co robi? Byłem młody i głupi…zresztą, wystarczy że pojadę gdziekolwiek za granicę i tam bez problemu mogę oddać krew bo przecież próbki krwi pokazują że jestem zdrowy…Z góry dziękuję za wasze opinie. Mam oddane 12 l i troche mi szkoda że tak się to skończyło a nie daj Boże gdybym chciał komuś z rodziny oddać krew…okaże się przecież, że system mi nie pozwoli.
Witam serdecznie!
Tak, zdarzało się, że ktoś chciał się odwołać od stałej dyskwalifikacji. Jednak były to przypadki gdzie nie było napisane wprost w przepisach, że dana osoba powinna być zdyskwalifikowana na stałe. Były to odwołania od indywidualnych decyzji lekarza. U Ciebie może być gorzej gdyż przepisy wprost mówią “kandydaci na dawców krwi lub dawcy krwi, u których kiedykolwiek rozpoznano kiłę”.
To jest chyba sprawa wyższej wagi bo wczytuję się w te przepisy i nawet po “afrykańskich” chorobach można prędzej czy później oddawać krew. Napiszę po tej całej epidemii koronawirusa do MZ.
Jestem miesiąc po stymulacji hormonalnej i punkcji jajników. Mogę już oddać krew?
Witam serdecznie!
Niestety nie. Dopiero w zależności od centrum po 4 lub 6 miesiącach możesz oddać krew.
Witam. Czy jeśli mam podwyższony ALAT to jest to przeciwwskazania do oddawania krwi? Zaznaczam że inne badania są w normie, wyniki na zakażenia też OK, usg i TK j.brzusznej b/z ogniskowych.. Przyjmuje lek Heparegen 100mg..
Witam serdecznie!
Sam podwyższony ALAT nie stanowi powodu do dyskwalifikacji. Chyba, że zostało zdiagnozowane jakieś schorzenie, które jest powodem przekroczenia norm lub przekroczenie tych norm jest duże lub stałe. Problem może być również wspomniany lek. Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.
Witam,czy mogę oddać krew kiedy tydzień temu skończyłam przyjmować lek ,, Lirra Gem” ?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o sam lek to po 7 dniach możesz oddać krew. Jednak pamiętaj, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddania lub dyskwalifikacji decyduje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Pamiętaj również o tym, byś wpisała ten lek w ankiecie w miejscu “leków przyjmowanych w ciągu ostatnich 4 tygodni”.
Witam,
W środę idę na badanie okresowe do medycyny pracy i tam będzie pobierana ode mnie krew a potem chciałem iść oddać krew do punktu krwiodawstwa i tu moje pytanie czy czy mogę spokojnie po wizycie w medycynie pracy iść oddać krew do punktu krwiodawstwa?
Witam serdecznie!
Tak, możesz.
Witam czy jeżeli oddam krew i będzie coś z nią nie tak to dostanę jakąms wiadomość, list?
Witam serdecznie!
Przyjdzie zawiadomienie jednak bez podawania przyczyny. Aby uzyskać szczegóły trzeba zgłosić się do RCKiK lub oddziału terenowego.
Jeżeli morfologia wyszła źle? To po jakim czasie ?
Witam serdecznie!
W ciągu 7 dni.
Dzień dobry.
Mam pytanie po ilu dniach dostaje się informacje o niepoprawnych wynikach krwi ?
Witam serdecznie!
Różnie. Zależy czy morfologia wyszła źle czy badania wirusologiczne.
Witam, próbowałam oddać już raz krew jednak pielęgniarka pobierająca próbkę od razu stwierdziła, że nie zgodzą się bo mam za mało widoczne żyły. Jest jakiś sposób na uwidocznienie ich? Błagam… bardzo mi na tym zależy bo chce po tacie zostać honorowym dawcom i nie wiem co mogę zrobić, żeby w końcu się udało ??
Witam serdecznie!
Pierwsze co zrób to spróbuj oddać krew w innym punkcie krwiodawstwa. Zdarza się tak, że w jedna pielęgniarka nie może pobrać krwi a inna zrobi to bez problemu. Jeżeli jednak rzeczywiście masz słabe żyły to możesz spróbować “domowych” sposobów. Dawcy mówią, że pomagają ćwiczenia na przedramiona. Jednak to również z różnym skutkiem. Typowego, prostego sposobu na wzmocnienie żył nie ma.
Chcąc oddać krew okazało się, że jestem wpisany na listę osób zdyskwalifikowanych do oddawania krwi. Gdzie i jak moge sprawdzić, z jakiego powodu jest ten zakaz?
Witam serdecznie!
W siedzibie centrum lub oddziale terenowym.
Witam. Chciałam zapytać, czy nie biorąc żadnych leków, a mając trądzik bez zaostrzeń. Można oddać krew?
Witam serdecznie!
W zależności od umiejscowienia i stopnia nasilenia, trądzik może stanowić przeciwwskazanie do oddawania krwi, natomiast w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości, proponujemy zwrócić się z powyższym pytaniem do lekarza kwalifikującego w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Pozdrawiamy serdecznie
Mialem septoplastyke miesiac temu. Moge oddac krew albo plytki?
Witam serdecznie!
Zabieg septoplastyki jest podstawą 6 miesięcznej dyskwalifikacji. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chce się oddać krew.
Witam. Po 18 urodzinach pierwszy raz podjąłem próbę oddania krwi. Niestety (z głupoty albo ciemnicy dostałem) zaznaczyłem że byłem chory na żółtaczkę. Oczywiście tej choroby nie przechodziłem. Poszedłem wtedy jeszcze do lekarza który przekazał mi że jestem skreślony z listy i tego nie można zmienić. Poddałem się na kilka lat ale teraz temat powrócił i zastanawiam się czy można to zmienić. Pozdrawiam!
Witam serdecznie!
Masz obecnie takie możliwości. Dyskwalifikację może zdjąć punkt, który ją nakładał lub dyrektor do spraw medycznych, który jest w siedzibie centrum krwiodawstwa. Jeżeli nie przekonasz lekarza w punkcie krwiodawstwa do tego, ze coś Ci się porąbało albo np wykonasz badania na WZW i wyjdzie, że nie masz przeciwciał anty-HCV czy RNA HCV a on i tak nie zaakceptuje tego to skontaktuj się ze wspomnianym dyrektorem do spraw medycznych. Jeżeli on również nie będzie widział możliwości zdjęcia bana to pozostaje pismo do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który to pełni merytoryczny nadzór nad publiczną służbą krwi. Niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć jakie są szanse na to, że usunięta zostanie dyskwalifikacja.
Witam.
Jeżeli odczułam się od roku na brzoze i trawy. Szczepiąnkę mam od 4 do 6 tygodni. Objawy alergii są tylko sezonowo, objawia się lekkim katarem. Poza tym nie mam zaostrzonych objawów. Czy mogę oddać krew?
Witam serdecznie!
Odpowiem Ci cytując zasadę a reszta należy już do uzgodnienia z lekarzem kwalifikującym w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew: “Krwi nie można oddawać w czasie odczulania oraz w czasie występowania objawów alergii.”.
Witam
Rok temu przechodziłam zabieg na migotanie przediosnkow. Po roku poszłam oddać krew, lekarz dopatrzył cię i dyscyplinarnie mnie odrzucił. Na wizycie u mojego kardiologa zapytałam czy mam jakieś przeciwskazania do oddawania krwi. Mój lekarz prowadzący stwierdził że nie, wypisał mi nawet zaświadczenie. Dziś ponowna próba oddania i odrzucono mnie…. Mimo zaświadczenia. Co mogę jeszcze zrobić :/
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności kontakt z dyrektorem do spraw medycznych, który pełni swoją funkcję w siedzibie RCKiK. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna to należy poprosić o opinię Instytut Hematologii i Transfuzjologii.
Witam.
Czy jeżeli odczułam się od roku na trawy i brzozę. Przyjmuje szczepionkę do 6 tygodni. Tylko w sezonie mam katar, nie mam zaostrzonych obiawów. Będzie możliwość oddania krwi?
Witam, czy będąc Honorowym Zasłużonym Dawcą Krwi jest możliwość uzyskania szybszego terminu np. na tomografię komputerową?
Witam serdecznie!
Tak. Tomografia komputerowa należy do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przez co osoba posiadająca tytuł ZHDK ma prawo do obsługi poza kolejnością.
Witam, chciałem uzyskać informację o dniu wolnym po oddaniu krwi; pracuję na noc od 0:00, fizycznie. Pracodawca nie chce uznać zwolnienia (byłem oddać krew ok godz 16), uzyskałem zwolnienie na dzień oddania krwii (03.02.2020), ale moja dobra pracownicza rozpoczyna się o 0:00, więc kilka godzin po oddaniu krwi byłbym w pracy, dźwigając cięzkie rzeczy. Zawsze chciałem oddawać krew, ale nie dopuszczono mnie przez zasłabnięcie. Teraz jestem w lepszej formie i kiedy w końcu mi się udało to muszę poza oddaniem krwii poświęcić też dzień urlopu na to, a mając niepełnosprawną córkę średnio mogę sobie na to pozwolić. Tak więc moje pytanie brzmi: czy jest jakiś przepis, cokolwiek czym mógłbym pokazać pracodawcy, że np 12 godzin po oddaniu krwi nie można pracowac fizycznie (słyszałem to parokrotnie, jednak nie mogę znaleźć rzadnego przepisu o tym mówiącego)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź,
Marcin
Witam serdecznie!
Nie ma przepisu, który mówi o tym, że przez 12 godzin po oddaniu krwi lub jej składników nie można pracować. Jest tylko przepis w https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20141632.pdf, który mówi “Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.”
Witam,
czy są jakieś “wymagania” do oddawania osocza np. w badaniach laboratoryjnych jakiś wskaźnik podwyższony? czy przeciwwskazaniem mogą być “ukryte żyły”?
Z oddaniem krwi pełnej nie mam problemu (za mną już 10 donacji), raz miałam bardzo wysokie płytki i lekarz na zleceniu wpisał oddanie płytek krwi, ale panie z punktu pobrań stwierdziły że nie da rady, bo żyły pochowane i musiałam wrócić do lekarza aby zmienił zlecenie na krew pełną. pytanie czy to jakieś wymagania, czy trafiłam na mniej doświadczoną panią?
Krew pełną mogę oddać dopiero po 15.05.2020, czy inne składniki mogłabym oddać szybciej (ostatnia donacja 24.12.2019)?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o przepisy to nie ma. W praktyce są dopuszczani dawcy, którzy mają “mocniejsze” żyły ze względu na to, że separator zwraca “niepotrzebne” składniki krwi pod ciśnieniem. Przy “słabszych” żyłach może dojść do wylewów (siniaków). Co do przerw to są one krótsze w przypadku składników krwi https://krwiodawcy.org/przerwy-miedzy-donacjami
Witam. Chciałbym się dowiedzieć odnośnie faktu kto kwalifikuje rodzaj tego co jest oddawane. Oddałem krew pełną 11.01.2020 to zgodnie z przepisami następny raz mogę ją oddać min. po 8 tyg. Pytanie czy po 4 tyg. od oddania krwi pełnej mogę oddać osocze, a nastąpienie po 2 kolejnych tyg. znów osocze a następnie 2 tyg. od ostatniego oddania osocza pełną krew ? Czy podczas rejestracji należy poinformować co chcemy oddać czy ustala to lekarz ??
Witam serdecznie!
Ty wyrażasz zgodę na oddanie krwi lub odpowiedniego jej składnika. Jednak o tym co ostatecznie będzie pobierane decyduje personel. Jeżeli nie ma zapotrzebowania w danym centrum na dany składnik z Twojej grupy krwi to personel nie dokona jego poboru. Ty jedynie możesz się nie zgodzić na daną zaproponowaną donację. Jeżeli chodzi o same przerwy to ważne jest tylko to by zachowywać je zgodnie z przepisami, czyli np. przerwa między dwoma donacjami krwi pełnej to 8 tygodni. Zwróć uwagę też na przerwę między osoczem a krwią pełną. Niektóre centra krwiodawstwa mają ją ustawioną na 4 tygodnie. Jest to spowodowane tym, że nie jest ona wprost ustalona w przepisach ustawy np RCKiK Warszawa https://www.rckik-warszawa.com.pl/terminu-nast%C4%99pnego-oddania.html (4 tygodnie)
Dziękuję
A czy jeśli ostatnio krew oddawałem 20 listopada 2019 roku i to była moja 6 donacja w 2019 roku a pierwsza 12 lutego 2019 roku to 15 stycznia 2020 mogę iść oddać krew? Czy muszę poczekać aż minie 12 luty 2020?
Musisz czekać do 12 lutego. Przepisy zezwalają oddać tylko 6 razy w roku.
Dzień dobry
Czy mogę pójść oddać krew pełną po 55 dniach? Lekarz nie będzie robił problemu, jestem dawcą wielokrotnym
Witam serdecznie!
Według przepisów nie, nie możesz i lekarz w takim przypadku ma prawo Cię nie dopuścić. Jednak jest też artykuł mówiącym o tym, że lekarz może ustalić indywidualną przerwę. Jeżeli więc lekarz Cię dopuści to będziesz mógł oddać. Wielokrotnie oddana krew może nie mieć większego wpływu jak to czy nie przekroczysz 6 donacji biorąc pod uwagę 12 miesięcy wstecz oraz czy krew Twojej grupy jest bardzo potrzebna.
Dzień dobry
Czy mogę pójść oddać krew pełną dzień wcześniej czyli po 55 dniach?
Witam serdecznie!
Według przepisów nie, nie możesz i lekarz w takim przypadku ma prawo Cię nie dopuścić. Jednak jest też artykuł mówiącym o tym, że lekarz może ustalić indywidualną przerwę. Jeżeli więc lekarz Cię dopuści to będziesz mógł oddać.
Karol
Witam, oddaje regularnie krew i ostatnio zobaczyłem że w bazie danych nie mam 2 donacji oddawałem je gdzie indziej i teraz moje pytanie brzmi do odznaki muszę je gdzieś przedstawić czy jak to wygląda?
Witam serdecznie!
Musisz napisać maila do tego centrum z prośbą o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego ilość oddanej krwi. W chwili obecnej nie ma scentralizowanej bazy.
Witam serdecznie, mam pytanie oddaję krew już po raz 11 i podczas ostatniego oddania wynik hemoglobiny wyszedł 12.3 Lekarz warunkowo dopuścił mnie do oddania nie dając gwarancji że krew nie zostanie “wylana”. CZy nie jest norma od 12? To jedno pytanie a kolejne. Czy mąż który przyjmuje leki na nadciśnienie może zacząć oddawać krew ( smutno mi chodzić samej i szukam współtowarzyszy) oraz czy siostra która przyjmuje Letrox może oddać krew?
Witam serdecznie!
Norma dla kobiety to 12,5 a dla mężczyzn 13,5. Taka krew jednak nie jest wylewana a dzielona na składniki. Więc na pewno płytki krwi oraz osocze dla których niższa HGB nie stanowi “problemu” będą na 100% wykorzystane. Co do drugiej części pytania to podejścia są rożne jeżeli chodzi o nadciśnienie. Niektóre leki nie powodują dyskwalifikacji i dawcy są dopuszczani. Jedyny wymóg to taki by ciśnienie przy badaniu było w normie. Inni lekarze nie dopuszczają osób z nadciśnieniem do oddawania krwi. Natomiast choroby układu endokrynnego i choroby metaboliczne takie jak niedoczynność, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew. Jeżeli chodzi o leki to ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, części leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi.
Czy jeśli pójdę oddać krew, ale z różnych przyczyn się to nie uda, np. nie uda się wkuć w żyłę to czy dostaje się zwolnienie?
Witam serdecznie!
W takich przypadkach najczęściej jest wydawane zwolnienie na godziny.
Witam, dlaczego krew powinno się oddawać pół roku po zrobieniu tatuażu ?
Witam serdecznie!
Przy robieniu tatuażu może dojść do zakażenia. W związku z tym krew oddawana przez dawców jest badana. Jednak jak wszystkie testy charakteryzują się one dwoma cechami czułością i swoistością. Aby testy wykryły zakażenie musi upłynąć odpowiedni okres. Jest to tzw. okienko serologiczne. Jeżeli dany dawca został zakażony i przyszedł zbyt szybko to będzie tak mało wirusa w próbce, że test go nie wykryje. Jeżeli odczeka odpowiedni okres czasu 6 miesięcy od sytuacji, która stanowiła zagrożenie to wirusa będzie na tyle dużo, że test go wykryje. Stąd należy odczekać po różnych sytuacjach 6 miesięcy https://krwiodawcy.org/oddajac-krew-odpowiedzialnie-ratujesz-zycie W związku z coraz to nowszymi metodami badań, które szybciej wykrywają wirusy mówi się głośno o tym, że przerwa ta zostanie skrócona do 4 miesięcy. Jednak na razie jest to tylko propozycja.
Witam. Kolega został zdyskwalifikowany i całkowicie wykrwslony dyscyplinarnie z systemu krwiodawcow z powodu tego że wiosna miał operacje na serce( migotanie przedsionków). Aktualnie jest pod opieką kardiologa, wszystko jest wporzadku, nie musi przyjmować leków a także kardiolog nie widzi przeciwwskazań do tego aby oddawać krew. Czy może odwolac się od decyzji jaka wydał lekarz w centrum krwiodawstwa?
Witam serdecznie!
Tak, może. Jeżeli rozmawiał tylko z lekarzem kwalifikującym może jeszcze poprosić o opinię dyrektora ds medycznych, który pracuje w siedzibie RCKiK. Podejrzewam jednak, że podtrzyma on decyzję lekarza. Natomiast nadzór merytoryczny (medyczny) nad placówkami publicznej służby krwi sprawuje Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Można napisać maila do nich.
Witam. Niedawno miałem maly zabieg chirurgiczny w trakcie ktorego usunięto mi niewielkie znamię, po badaniach okazało się, że był to rak podstawnokomorkowy. Na szczęście całość usunięto z zapasem zdrowej tkanki i chirurg jak i dermatolog stwierdzili że wszystko jest ok i żadne leczenie nie jest potrzebne. Czy w związku z tym mogę oddawać krew?
Pierwszy raz w tym roku krew oddawalam 21 lutego potem 17 czerwca i 27 września czy teraz mogę iść 19 grudnia oddać? Dodam że jestem kobietą
Witam serdecznie!
Tak zgodnie z przepisami możesz iśc oddać krew 19 grudnia.
Dzień dobry
Czy jeżeli jestem w ciąży to wyjdzie to w badaniach robionych w rckik przed oddaniem krwi?
Witam serdecznie!
Nie, nie wykonuje się takich badań.
Część,
Powiedz koniecznie lekarzowi, że jesteś w ciąży . Prawadopodobnie Cię zdyskwalifikuje, nie z powodu tego że tobie coś grozi tylko dziecku. Po oddaniu ok pół litra krwi twój poziom hemoglobiny spadnie bardzo co może zagrozić niedotleniem płodu. Moja koleżanka z samym podejrzeniem ciąży została zdyskwalifikowana w ten sposób.
Dzień dobry. Chciałam oddać krew, ale lekarz mnie zdyskwalifikował ze względu na mało widoczne i za cienkie żyły. Czy jest jakaś możliwość ich poszerzenia/uwypuklenia/uwidocznienia?
Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o jakiś sprawdzony sposób to nie ma. Część dawców widzi rezultaty po wykonywaniu ćwiczeń na przedramię. Jednak u niektórych efekty są na tyle krótkotrwałe, że również nie przynosi to rezultatów na dłuższą metę. Są też dawcy, którzy po takiej dyskwalifikacji jednorazowej poszli do innego punktu krwiodawstwa i w drugim punkcie pobrano im krew bez problemu.
Dzień dobry. Chciałam oddać krew, ale lekarz zdyskwalifikował mnie z powodu mało widocznych żył, “są za cienkie żeby pobrać z nich pół litra krwi”. Czy jest jakiś sposób, by do czasu, gdy dyskwalifikacja wygaśnie ‘uwidocznić’ lub ‘poszerzyć’ żyły, by nadawały się do oddania krwi?
Pozdrawiam
Dzień dobry, ponawiam pytanie: czy przyjmując Cerutin (witamina C + rutyna) można oddawać krew, a jeżeli nie to jaki jest okres karencji?
Witam serdecznie!
Nie powinno być problemu z oddaniem.
Witam, chciałbym jutro oddać krew ale trzy miesiące od poprzedniego razu miną 12 stego . Myślicie ze będą mi robić problem o te pare dni ?
Witam serdecznie!
Kobieta może oddać krew tak jak mężczyzna po 8 tygodniach z tym, że tylko 4 razy w roku. Niektórzy lekarze kwalifikujący zalecają oddawanie co 3 miesiące gdyż przy tak ustalonym okresie przerwy są równe i regularne.
Czy robiąc badania w piątek (badania testosteronu) czy mogę iść w poniedziałek oddać krew?
Witam serdecznie!
Tak, możesz iść. Pod warunkiem, że badanie nie jest wykonywane celem ustalenia potencjalnej choroby.
Proszę o informację, czy biorąc sertralinę wąż prenidazol /50 mg/ mogę oddać krew? Leki te biorę na depresję, nie mam psychozy.
Witam serdecznie!
Nie może pani oddawać krwi w czasie brania tych leków. Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Nie można jednak odstawiać leków specjalnie po to by oddać krew. Zdrowie dawcy lub potencjalnego dawcy jest taka samo ważne jak biorcy. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew. Podejmuje ją po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną.
Czy przyjmując Rutinoscorbin (szczególnie w okresie zimowym) można oddawać krew czy należy się wstrzymać, a jeśli tak to ile?
Witam serdecznie!
Nie powinno być problemu z oddaniem.
Czy jeśli nie przyszedł żaden list, mail, SMS ani telefon (od 5 miesięcy) ze wyniki są złe, a przy kolejnej próbie oddania tylko informacja od pielęgniarki, ze ? zbyt mała ilość płytek? to oznacza jakiejś zakażenie, chorobę, chorobę zakaźna? Czytałam ze gdy coś jest (choroba, zakażenie) to formują od razu? Pobrano próbki do kolejnego badania i jeśli będzie ok można spokojnie oddać krew
Witam serdecznie!
Tak, jeżeli to badania wirusologiczne wyszły pozytywnie to proszą o niezwłoczne stawiennictwo. Przekazanie informacji o zbyt małej liczby płytek jest niezbędne gdyż dawca musi ich mieć powyżej 150 × 10^9/litr. Powtarzająca się zbyt mała liczba płytek krwi może być powodem dyskwalifikacji czasowej. Natomiast nie jest to nic poważnego. Oczywiście przy dalszych wynikach nie mieszczących się w normie można udać się do lekarza POZ, sprawdzić czy to urok naszego organizmu czy chwilowy spadek poniżej normy.
Witam Serdecznie, 2tygodnie temu oddałam krew w ambulansie, po tygodniu dostałam pismo o niezwłoczne odebranie wyników, pojechałam do ckik, gdzie dowiedziałam się, że posiadam grupę krwi ARHD- i wykryto przeciwciala odpornościowe anty- S, zostałam stale zdykwalifikowana do oddawania krwi. Co jest powodem tej dyskwalifikacji? Czy to te przeciwciala? Dodam, że nigdy nie miałam transfuzji krwi.
Witam serdecznie!
Dyskwalifikacja została nałożona przez to, że występują przeciwciała odpornościowe anty-S. Powstają one zawsze jako reakcja na antygeny “z zewnątrz” czyli po kontakcie z obcymi antygenami. Przykładowo to o czym Pani wspomniała; przetoczenie krwi lub w trakcie ciąży.
Chodzi o to, że nigdy nie miałam przetoczonej krwi, ani nie jestem w ciąży. Dlatego pytanie, skąd one u mnie ?
Witam czy DM2 dyskwalifikuje z oddawania krwi. Choroba nie aktywna. Bez leków. Na Banacha w Warszawie w poradni chorób mięśni powiedzieli, że tak ale w rozporządzeniu niby przy chorobach autoimmunologicznych nie można oddawać krwi.
Witam. Dystrofia mięśniowa jest chorobą wieloukładową, przewlekłą, poważną; zgodnie z przepisami , podlega stałej dyskwalifikacji.Pozdrawiam dr. Joanna Wojewoda
Witam serdecznie. Oddałem w sumie przeszło 15 litr?w w Lubelskich stacjach krwiodawstwa i nikt jak do tej pory nie spytał się mnie o zaświadczenie dla pracodawcy. Trzeba samemu się dopominać. O odznakach to nawet nie wspominam bo to jest dopiero żenada i faĺsz. Nikt się nigdy nawet nie spytał o cokolwiek w centrum a odznakę to można dostać chyba szeryfa. Jak ktoś nie wierzy to mogę podesłać książkę donacji. W nosie to wszyscy mają i traktują nas jak dojne krowy. ODDAJ -WYPIERDALAJ.. A teraz nawet smsy wysyłają. Czyli mają nas w bazie, ale mają to w d…
I oczywiście kolejne pytanie jak dowiem się czy mogę być dalej dawcą?
Witam. 16.11 oddawałem pierwszy raz krew. Nie choruje i kwalifikuje się do HDK. Jednak mam pytanie co jeśli po badaniach nie zakwalifikuje się moja krew do podania biorcy, co się z nią dzieje i czy dostanę jakąś informację na @ lub pocztą że coś było nie tak. Dzięki za odpowiedz. Karol
Witam serdecznie!
Tak, publiczna służba krwi ma obowiązek poinformowania dawcy o niedopuszczeniu oddanej przez niego krwi do użytku klinicznego. Listem dostaniesz tylko prośbę o kontakt z centrum. Nie przesyła się dokładnych informacji o co chodzi. Jeżeli nie otrzymasz żadnej informacji oznacza, że możesz nadal przychodzić oddawać krew. Pamiętaj tylko zawsze o tym by każdorazowo zgodnie z prawdą wypełniać ankietę. W dużej części bezpieczeństwo krwi zależy od prawdomówności dawcy i jego odpowiedzialności.
Witam, prawie 2 lata temu zostałam zdyskwalifikowana na stałe z powodu bielactwa, lekarz w RCKIK powiedział, że zmiana skórna jego zdaniem to nie bielactwo jednak zaświadczenie od dermatologa jest ważniejsze. Powiedział również, że mogę po jakimś czasie próbować “wrócić” do oddawania krwi ale dyskwalifikacje może cofnąć tylko kierownik RCKIK. Niby bielactwo zniknęło oddałam komórki macierzyste i chciałabym też oddawać krew ale nie wiem czy jest jakaś szansa? Ktoś miał taką sytuację? Da się odkręcić taką sytuację?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi ogólnie o możliwość skreślenia dawcy z listy osób zdyskwalifikowanych to jest taka możliwość. Natomiast nie odpowiemy Ci czy w Twoim przypadku tak się stanie. Każda taka decyzja jest decyzją indywidualną podejmowaną na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej oraz na podstawie wywiadu lekarskiego i badania. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie widzi już powodów do dyskwalifikacji to taka dyskwalifikacja zostanie zdjęta.
Witam. Mam pytanie o ile jednostek spadają po oddaniu krwi takie wartości jak hemoglobina, żelazo, ferrytyna? Chodzi mi tutaj konkretnie o to, że jeśli wcześniej zbadam np żelazo i będę miał 100 ug/dl to po oddaniu krwi mniej więcej o ile jednostek powinny się zmniejszyć te parametry? Dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o hgb to mogę od ręki odpowiedzieć gdyż mamy taką informację: 1-1.5 g/dL lub jak ktoś woli 10-15 g/L.
Dziękuję. A doczekam się odpowiedzi odnośnie żelaza i ferrytyny czy będzie ciężko z ustaleniem tego? 😉
“Maksymalny spadek po oddaniu krwi wyniósł 11% dla hematokrytu, 10% dla stężenia hemoglobiny, 50% dla ferrytyny i 12% dla RBC (p<0,001)" a więc wiele zależy też od wyników przed donacją.
Witam, czy jak oddawałam dzisiaj krew to czy we wtorek mogę iść na tatuaż? I jeszcze jedno pytanie czy mogę poprosić w oddziale o przesłanie wyników badań z oznaczeniem grupy krwi na maila bądź pocztą?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o tatuaż to medycznych przeciwwskazań nie ma. Co do badań to najlepiej prosić o nie już podczas rejestracji przed donacją. Zasady ich wydawania są regulowane wewnętrznymi przepisami dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z siedzibą swojego centrum. Pamiętaj też, że niektóre centra krwiodawstwa po spełnieniu określonych warunków wydają kartę identyfikacyjną grupy krwi. Uważam, że warto również zapytać o nią.
Witam serdecznie. Czy przy stosowaniu maści travocort (okolice nosa) można oddawać krew?
Witam serdecznie!
Może stanowić przeciwwskazanie. Dodatkowo takie przeciwwskazanie czasowe może stanowić przyczyna używania powyższej maści.
Chciałabym prosić o informację, czy leki przeciwdepresyjne zawierające substancje czynne: wenlafaksyna oraz mianseryna dyskwalifikują przy oddaniu krwi? Lekarz w centrum nie chciał umożliwić mi oddania krwi i powiedział, że trzeba odczekać aż miesiąc (co najmniej)… Z tym że oddaję dla kogoś, kto ma operację za tydzień. Z tego co mówił lekarz rozumiałam, że chodzi tu tylko o moją równowagę neuroprzekaźników i o moje zdrowie, więc zastanawiam się, na ile rzeczywiście branie tych leków wpływa na “jakość” krwi.
Witam serdecznie!
Niewiele jest leków, które nie powodują dyskwalifikacji. lekarze kwalifikujący trzymają się zasady, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Dlatego lekarz w Pani przypadku mógł tak postąpić. Śpieszymy się również z wytłumaczeniem jeżeli chodzi o akcje imienne czyli tzw. apele o krew dla konkretnej osoby. To tak nie działa, że jeżeli Pani podaje dane pacjenta on otrzyma Pani krew. Jest to zabronione przepisami, które zapewniają anonimowość. Biorca nie może znać dawcy. Krew taka zostaje przekazana do magazynu centralnego a personel dobiera odpowiednią dla danego pacjenta. Dlatego na takie apele mogą też odpowiadać osoby z inną grupą krwi.
Witam
Dostałam list z Krwiodactwa o zrobieniu badania BTA o co chodzi?krew oddawałam 8 razy.
Witam serdecznie!
Prawdopodobnie wykryto u Pana jakieś przeciwciała. Jeżeli wyniki będą pozytywne zostanie Pan czasowo zdyskwalifikowany. Będzie trzeba również za jakiś czas je powtórzyć. Proszę postępować zgodnie z wytycznymi otrzymywanymi z centrum krwiodawstwa.
Witam Wszystkich Serdecznie.
Od poczatku roku zaczęła się moja przygoda z oddawaniem krwi , oddałem 4 razy . Mam pytanie czy jeszcze gdzieś można dostać legitymacje donacyjną bo już jej nie wydają a nie chciał bym się pogubić z datami oddawania. Aplikakcje na androida mnie nie interesują. Proszę o info. Dziękuję.
Witam serdecznie!
Legitymacje książeczkowe możesz otrzymać w niektórych klubach HDK. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że część klubów nalezy do stowarzyszeń w których należy opłacić składkę roczną.
Dzień dobry.
W najbliższym czasie chciałabym oddać krew w innym mieście niż mieszkam ( około 40 km od miejsca zamieszkania). Lecz ostatnio odmówiono mi oddania krwi z powodu niskiego poziomu żelaza. Moje pytanie czy lekarz wystawi mi zaświadczenie ( na cały dzień nie tylko na czas spędzony w centrum krwiodawstwa około 2h, w tym wyliczam powrot do domu) do pracy mimo tego że nie będę mogła oddać krwi.
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami lekarz nie ma obowiązku wystawiać zaświadczenia na cały dzień w przypadku dyskwalifikacji. To, że będziesz oddawać w odległym punkcie podejrzewam, że również nie wpłynie na jego decyzję. Może jednak zwiększyć czas np. o 2 godziny.
Dzień dobry.
Chciałam zostać krwiodawcą lecz mnie odrzucono z powodu zespołu jelita drażliwego. Wychodząc otrzymałam od pani doktor wyniki . Te pierwsze. Znajoma mówi że będę musiała odebrać jeszcze te ważniejsze. Mi się wydaje że jeżeli mnie odrzucono , to już nie ma znaczenia ponieważ mojej krwi już potem nie badano.
Chciałam zapytać czy faktycznie muszę się jeszcze zgłosić do stacji odebrać jakieś wyniki ?
Witam serdecznie!
Jeżeli RCKiK wezwie dawcę lub kandydata na dawcę do odbioru wyników to osoba taka musi się zgłosić:
“6. W przypadku dyskwalifikacji:
1) stałej ? jednostka organizacyjna publicznej służby krwi niezwłocznie wysyła zawiadomienie do kandydata na dawcę krwi lub dawcy krwi o konieczności zgłoszenia się do tej jednostki w celu odebrania wyników badań oraz w momencie zgłoszenia informuje kandydata na dawcę krwi lub dawcę krwi o przyczynie przeciwwskazania do pobrania krwi, dokładnym powodzie dyskwalifikacji oraz czasie jej trwania;”
Niestety nie jestem w stanie określić czy te wyniki, które Pani odebrała to już sa te ostateczne.
Witam,
zawsze chciałam zostać dawcą krwi, ale kiedy w końcu się wybrałam, odmówiono przyjęcia jej z powodu ponoć słabo widocznych żył. Od tamtego czasu przeszłam 2 ciąże rozwiązane CC, w międzyczasie wykryto małego guza tarczycy, a co za tym idzie lekką jej niedoczynność. Na stałe przyjmuję euthyrox. Jako przeciwwskazanie stałe jest wymieniona choroba Hashimoto, pozostałe niedoczynności nie są uwzględnione. Czy w takim razie mogę spróbować jeszcze raz czy nie ma to sensu, bo zostanę odrzucona?
Witam serdecznie!
Niestety przewlekłe lub nawracające choroby układu endokrynnego i choroby metaboliczne stanowią przeciwwskazanie do oddawania krwi. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Ps. “racjonalne” czyli jakie? 😉
PS2. Czy istnieje jakaś procedura postępowania w RCKiK w przypadku za wysokiej hemoglobiny? Lekarz rodzinny zdziwiła się, że mnie tak wypuścili i że nie zrobili upustu na miejscu- czy miała rację?
Witam serdecznie!
Nie, nie miał racji. Oto odpowiedź z centrum krwiodawstwa:
“Witam! Takie działanie nie leży w kompetencjach lekarzy RCKiK. Pozdrawiam”
Dziękuję za szybką odpowiedź. Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do szpitala, na oddział wewnętrzny celem przeprowadzenia kontrolowanego upustu krwi, ale w szpitalu nie mieli miejsc i mnie nie przyjęli, każąc dowiadywać się kiedy zwolni się miejsce. Zalecili tylko kontrolę ciśnienia, które podczas wizyty w szpitalu było podwyższone i łykać Acard 75mg. Czy przeprowadzenie takiego upustu daje szansę, że wszystko wróci do normy, czy raczej po jakimś czasie powtórzy się historia? Póki co umówiłem się do hematologa, ale trochę się denerwuję….
Witam
Po półrocznej przerwie w oddawaniu krwi miałem Hb 18.0 i zostałem dopuszczony do oddawania i wszystko wróciło do normy, niestety znów mnie na rok wykluczyli z powodu czegoś w jednej próbce krwi, ale po tym roku jak poszedłem oddawać to Hb wskoczyło na poziom 18,3 i już mnie nie przepuścili. Pytanie- czy wysoki wynik może być skutkiem zaprzestania oddawania krwi po jej regularnym oddawaniu? Pytanie drugie- co z tym fantem teraz zrobić. Podwyższone mam jeszcze RBC 6,3 i HCT na granicy bo 51.
Witam serdecznie!
Po pierwsze trzeba skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i zapytać się czy ma to nas martwić czy taki mamy “urok”. Jeżeli to drugie to nie pozostaje nic innego jak szukanie “racjonalnych” sposobów obniżenia hgb i pozostałych wartości i podejmowanie kolejnych prób. Nie mamy żadnych informacji jeżeli chodzi o prace naukowe, że po przerwaniu oddawania krwi następuję podwyższenie hgb do tak wysokich poziomów.
Witam,
Jestem kobietą mam 25 lat i od półtora roku oddaje krew… niestety co jakiś czas zdarza mi się dyskwalifikacja że względu na małą hemoglobine. Od razu mówię że nie sa to jakies duze niedobory ostatnio było 12.3 A muszę mieć 12.5. Moje pytanie brzmi czy macie może jakiś sprawdzony lek lub suplement diety wspomagający uzupełnienie zlaza w organizmie? Ja tą chwilę stosuje ascofer ale trzeba jeść 4 tabletki dziennie
Witam. Na kwalifikacji lekarz zwrócił uwaga że mam za wysokie ciśnienie 130/100. Jakimi lekami mogę zabijać ciśnienie aby można było oddawać krew. Ciśnienie jest genetyczne od babci po rodziców wszyscy mają za wysokie.
Witam serdecznie!
Nie ma “sztywnego” wykazu takich leków. Każdy lekarz kwalifikujący podchodzi do tego w indywidualny sposób.
Witam ! Czy jest możliwość zmniejszenia czasu pomiędzy kolejnymi donacjami ? Konkretnie jeśli oddawałem krew 55 dni temu to czy jest możliwość skrócenia czasu przerwy o 1 dzień ?
Witam serdecznie!
Lekarz kwalifikujący ma taką możliwość. Jednak aby do takiego skrócenia przerwy doszło muszą by ku temu powody.
Witam, od dziecka mam o parenaście razy zawyżony AspAT. Czy to dyskwalifikuje mnie od oddania krwi?
Witam serdecznie!
W takich przypadkach decyzję o dopuszczeniu do donacji lub odmowie podejmuje indywidualnie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym potencjalny dawca chce oddać krew. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z centrum krwiodawstwa.
Witam,
czy ktoś może wie co może powodować niskie płytki krwi? Mój wynik to 144 i lekarz nie zgodził się żebym oddał krew. Odesłał mnie nic mi nie mówiąc co może być przyczyną. Powiedział tylko, że mogę spróbować za kilka tygodni – nie wiem czy jest sens (to chyba nie przeziębienie i samo nie przejdzie)?
Witam serdecznie!
Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy. Płytki krwi mogą wzrosnąć, jednak nie da się tego przewidzieć i oszacować o ile. Według mnie warto za jakiś czas ponownie spróbować oddać.
Witam,
czy ktoś może mi powiedzieć co powoduje niskie płytki krwi (mój wynik to 144) i czy można z tym coś zrobić? Lekarz nic mi nie powiedział, odesłał mnie mówiąc, że mogę spróbować za kilka tygodni.
Witam serdecznie!
Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy.
Witam. Dostałem list od RCKiK z podziękowaniami za oddanie krwi, ale także z informacją, że “Aby można było wydać osocze do leczenia (do przetoczenia chorym) konieczne jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonanie powtórnych badań w kierunku zakażenia czynnikami chorobotwórczymi […] Dlatego zwracamy się do Pana z prośbą o zgłoszenie się ponownie w celu oddania próbki krwi do powtórnych badań.” Tu kieruję moje pytanie – czy każdy dostaje taki list a jeśli nie to jaki jest powód tego, że mam mieć kolejne badania? List dostałem po długim czasie od donacji, bo ponad rok.
Witam serdecznie!
Tak, jest to standardowa procedura https://krwiodawcy.org/karencja-osocza . Osocze ma ważność nawet 3 lata, dlatego taki list można otrzymać nawet po roku. To właśnie o ten składnik chodzi. Zgodnie z przepisami po minięciu określonego czasu muszą zostać przeprowadzone dodatkowe badania wykluczające obecność wirusów. Wtedy dopiero takie osocze może zostać przekazane do produkcji leków.
Czy mogę być krwiodawca mając stwierdzoną jaskrę?
Witam serdecznie!
Kiedyś pisałem w sprawie jaskry do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii https://krwiodawcy.org/dok/jaskra.pdf . Jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez lekarza kwalifikującego.
Dzień dobry. Chciałam zapytać czy stosowanie najniższej dawki leku przeciwdepresyjnego (oroes) dyskwalifikuje mnie jako dawcę krwi? dodam, iż kolega brał dokładnie taką samą dawkę tego samego leku, i przeszedł a ja 3 lata temu z tego właśnie powodu nie zostałam dopuszczona. Proszę o odpowiedź.
Witam serdecznie!
Przeciwwskazania do oddawania krwi sa określane w przepisach ogólnikowo https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Wiele zależy od wiedzy i interpretacji tychże przepisów przez lekarza kwalifikującego. Zgodnie z ogólną zasadą przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Nie ma tu mowy nic o dawkach więc równiez w tym względzie decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Powoduje to, że decyzja w dwóch stacjach krwiodawstwach może być rózna.
Witam,
Chciałbym się zapytać czy badanie dna oka za pomocą kropli do oczu tropicamid roztwór 0,5% dyskwalifikuje dawcę krwi na jakiś okres z donacji? Jak szukałem informacji w publikacjach naukowych to okres połowicznego rozkładu w organizmie tych kropli to średnio 2h, czyli po 10h można uznać, że nie występują już w organizmie, znalazłem też informację, że przenikanie do krwiobiegu jest znikome lub żadne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Mimo iż czas usunięcia powyższych kropli z organizmu jest krótki lekarze zalecili 24-48 godziny przerwy.
Dzień dobry,
Mam odebrać wyniki badań, które były złe. Wolę się upewnić wcześniej czy są już do odbioru. Na jaki dział mam zadzwonić?
Witam serdecznie!
Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.
Czy stosowanie maści na nadwyrężony staw dyskwalifikuje dawcę?
Witam serdecznie!
Nie dyskwalifikuje. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.
A jaki wpływ na organizm krwiodawcy ma jedzenie czekolady białej, tj zlepka tłuszczu z konserwantami?
Witam serdecznie!
Nie chodzi tylko o białą czekoladę a wszystkie produkty, które mają podwyższony poziom tłuszczu. Zaleca się stosowanie diety przed oddaniem https://krwiodawcy.org/tag/lipemia
Witam. Regularnie oddaje krew. Dziś dostałem pismo z RCKik że mam się wstrzymać z oddawaniem krwi. Zostały zrobione badania po ostatniej donacji i wynik wyszedł taki : BTA dodatni z odczynnikiem klasy IgG. Eluat aktywny. Na krwinkach obecne autoprzeciwcial klasy IgG. Wskazania kontrola u lekarza. Czy ktoś miał coś podobnego i może powiedzieć coś więcej na ten temat?
Witam,
Wiem, że nie można oddawać krwi do 6 miesięcy po zrobieniu tatuażu, czy przekłucia. A co z innymi ranami? Czy jak się np skaleczę to też nie mogę oddawać krwi przez 6 miesięcy? I tak z ciekawości, dlaczego po przekłuciu czy tatuażu mogę oddać krew po 4 miesiącach jeśli zrobię badania? Dlaczego nie mogę, jeśli badania zrobię np miesiąc po?
Witam serdecznie!
Tu nie chodzi o samo skaleczenie/przerwanie ciągłości skóry ale o to, że sytuacje te zdarzają się również innym osobom w tym miejscu (salon kosmetyczny, studio tatuażu, szpital). Co do drugiej części odpowiedzi to chodzi o okienko serologiczne czyli okres między zakażeniem a możliwością jego wykrycia. Jeżeli dojdzie do zakażenia i zrobisz szybko badanie to wirusów we krwi może być na tą chwilę tak mało, że wynik badania będzie negatywny mimo iż zakażenie będzie. Po 4/6 miesiącach w zależności od badania jeżeli jest zakażenie testy na pewno je już wykryją.
Dzień dobry,
Nie mogłam oddać krwi ze względu na złe wyniki badań. Proszę o informację na który dział mam dzwonić, żeby dowiedzieć się czy już są nowe wyniki?
Witam serdecznie!
Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.
Zostałem zdyskwalifikowany na 1 rok z powodu pobytu na Krecie w czerwcu 2019, nigdzie nie mogę znaleźć informacji o zagrożeniu malarią w Grecji wprost przeciwnie, wychodzi mi że jest wola. Czy to nie nadgorliwość lekarza?
Witam serdecznie!
Takie regiony Grecji są wymienione jako tereny występowania malarii: Gminy: Ditik Achaja, Andrawida-Killini,
Missolungi, Teby, Pelinnaioi, Farkadona jednostka regionalna Trikala
Tembi ? pobyt do 06.11.2018
Langadas ? pobyt do 24.07.2018,
Skiathos ? pobyt do 07.08.2018
Krety niema w tym zestawieniu więc dlaczego zostałem zdyskwalifikowany i jak to odkręcić?
Tylko lekarz kwalifikujący i nakładający dyskwalifikację może ją zdjąć. Proszę jego poprosić. Proszę sprawdzić czy na stronie Pańskiego centrum nie ma innego wykazu państw niż ten, który podałem.
Chyba wszystkie ośrodki powinny mieć ten sam wykaz. Szczecińskie centrum nie podaje wykazu na swojej stronie..
Witam serdecznie!
Pewnie podaje stacjonarnie na jakiś tablicach informacyjnych.
Witam. Miałam w tym roku SIÓDMA próbę oddania krwi i niestety nie powiodła się. Wcześniej lekarzom nie pasowała moja waga (mimo tego, ze ważyłam ponad 50 kg).Teraz ważę ok 60 kg, jestem zdrowa, na nic nie choruje.. Pojawił się kolejny problem, żyły.. lekarz stwierdził, ze są mało widoczne i mi podziękował. Może Państwo mi pomogą, da się coś z tym zrobić? Żeby tez żyły były bardziej widoczne? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Nie ma złotego środka. Część osób podpowiada, że ćwiczenia pomagają w uwidocznieniu żył. Jednak warto też spróbować oddać krew w innym miejscu. Spotkaliśmy się wiele razy z sytuacją gdzie jedna osovba nie mogła się wkłuć a inna nie zwróciła uwagi na słobo widoczną żyłę.
Witama czy kożystal ktoś może ze zniżek dla zhdk na noclegi?mam pare pytań.Pozdrawiam.
Pod koniec kwietnia otrzymałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?
Na stronie jest jak byk napisane, że “Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem
Witam serdecznie!
Najlepiej przedzwonić do punktu i powiedzieć o sytuacji gdyż tak jak napisałeś nie możesz oddać krwi w czasie choroby.
Miesiąc temu (koniec kwietnia) dostałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?
Na stronie jest jak byk napisane, że “Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem
Dzień dobry,
Byłam oddać pierwszy raz krew w lutym. Mamy maj, a ja nadal nie dostałam żadnego listu (podobno przychodzi max po miesiącu). Proszę o informację co mogę w tej sytuacji zrobić, bo nie wiem czy mam się martwić.
Witam serdecznie!
Nie są wysyłane żadne listy. Jeżeli chodzi o legitymację hdk to należy zgłosić chęć jej posiadania przy rejestracji. W centrach są różne zasady odbierania jej więc proszę dopytać bezpośrednio w punkcie.
Dzień dobry!
Namawiam 19-o letniego siostrzeńca na pierwszą donację. Ma grupę AB Rh-, więc tym bardziej mi zależy. Niestety, w wieku 10 lat chorował na boreliozę (miał rumień wędrujący) ale podano mu antybiotykoterapię. Od tamtej pory jest okazem zdrowia. Czy może zostać honorowym krwiodawcą? Czy musi zrobić jakieś dodatkowe badania, mimo że było to dawno temu? Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie!
Niestety jeżeli chodzi o boreliozę to proponowane przez centra krwiodawstwa przepisy nie zostały wprowadzone do rozporządzenia przez co decyzja o tym jak postępuje się zarówno z osobami ugryzionymi przez kleszcze jak i po leczeniu należy do lekarza kwalifikującego. Jeżeli poda mi Pani centrum pod jakie podlega siostrzeniec sprawdzę bezpośrednio u źródła jakie są zasady kwalifikacji w takich przypadku u Państwa.
Oddaje krew jakis czas, mam jakieś 30 l oddane i jedyne co mnie martwi to brak edukacji i wiedzy u pracodawcow. Niestety często informujac szefa ze ide oddac krew narazam sie na kpiny czy teksty typu “znawu kombinuje wolne” to bardzo przykre.
Witam!
Niedawno pierwszy raz oddawałem osocze. Wg informacji na Państwa stronie w zakładce o przerwach między donacjami poszedłem po ponad 2 tygodniach (15 dni) oddać krew pełną. Przy rejestracji (RCKiK Poznań) powiedziano mi, że krew pełną po osoczu można oddać dopiero po 4 tygodniach przerwy. Czy w różnych centrach są stosowane różne przerwy między donacjami?
Witam serdecznie!
Przerwy między donacjami są ustal;one w rozporządzeniu https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf z tym, że jest tam użyte słowo minimalne więc oznacza to, że nie mogą być krótsze. Niestety w przypadku oddania osocze-krew pełna ustalono tylko następującą restrykcję “Jeżeli dawca krwi został poddany zabiegowi aferezy, pobranie krwi pełnej może nastąpić najwcześniej po upływie 48 godzin od tego zabiegu, z wyjątkiem zabiegu erytroaferezy”. Czyli został ustalony ten minimalny okres przerwy bezpiecznej dla dawcy. W związku z tym może się Pan spotkać z różnymi terminami np RCKiK Gdańsk http://krew.gda.pl/kalkulator-donacji,185,pl.html ma 14 dni, podobnie W RCKiK w Kaliszu http://krwiodawstwo.kalisz.pl/informacje-dla-krwiodawcow/kalkulator-terminu-donacji/
Witam. Nie mam jednej nerki-marskosc ,teraz leczę się na bialkomocz. Czy w takim przypadku mogę oddawać krew?
Witam serdecznie!
Niestety ale możliwe, że nie zostanie Pan dopuszczony do oddawania. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu “choroby układu moczowo-płciowego i nerek” stanowią przeciwwskazanie stałe do oddawania krwi. Trzeba jednak pamiętać, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania lub dyskwalifikacji decyduje lekarz kwalifikujący w danym punkcie krwiodawstwa w którym potencjalny dawca chce oddać krew.
Hej,
czy ktoś z was wie przez ile czasu po przyjęciu ketonalu nie można oddawać krwi? Jeżeli ma to jakieś znaczenie to zażyłam raz jedną tabletkę.
Witam serdecznie!
Od 3 do 5 dni.
Witam
Dotknąłem przez przypadek rzecz gdzie była krew. Od razu przepłukałem dłoń ciepłą woda ,spirytusem i umyłem mydłem.Nie miałem żadnych zadrapań i skaleczeń a krwi było na opuszku palca z pół kropli.Czy będę mógł oddać krew czy nastepuje 6 miesięczna dyskwalifikacja
Myślę, że możesz spokojnie oddać. Bez paranoi. Jak nie masz ran ani zadrapań to nie mogłeś się niczym zarazić. Musiałbyś mieć ranę żeby mówić o potencjalnym zakażeniu. No chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi 😛
Witam serdecznie!
Musisz z lekarzem kwalifikującym ustalić czy to stanowi jakiekolwiek zagrożenie. Oprócz czystych przepisów w ankiecie jest następujące pytanie: Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub od czasu ostatniego oddania krwi miał/a Pan/Pani przypadkowy kontakt z krwią ludzką lub narzędziami zanieczyszczonymi krwią ludzką?
Witam. Oddaje krew od ponad 10 lat i dzisiaj pierwszy raz w życiu usłyszałem, że nie przyjma ode mnie krwi! Dlaczego? Bo tej krwi mamy za dużo i niestety! Osobiście dla mnie to jakiś absurd i nieporozumienie. Ogólnie z zasady i przyjetego podejścia człowiekowi wpaja się, ze brakuję krwi i należy ją oddawać dla ratowania życia! Jak widać nie do końca bo punkty krwiodawstwa mogą sobie pozwolić na taki komentarz! Ja rozumiem, ze magazyn danej grupy może być pełny i fizycznie nie ma miejsca! Czyli coś jest nie tak!! Nie rozumiem jak można krwiodawcy powiedzieć ,,nie przyjmiemy od pana krwi!” Zawsze myslalem, że krwi nigdy za wiele i jedyne co może ograniczyć oddanie to nieodpowiedni stan zdrowia dawcy. Niestety jest inaczej! Po prostu takie sytułację zniechęcają do oddawania! I w mojej ocenie należy usunąć taki problem zwiększając miejsca magazynowe. Jestem ze Szczecin i choć bym miał jechać do innego województwa oddać krew to pojadę i oddam. Reasumując krwiodawca słyszac taką informację czuję się zniechęcony, a przede wszystkim troszkę mniej potrzebny bo jego krew nie zostanie pobrana. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców i niech moc będzie z Wami.
No ja właśnie też tego nie rozumiem. Zauważyłam że wiele punktów tak robi. To jest niedorzeczne. Punkty powinny między sobą przesyłać krew której mają dużo ale ciągle ją przyjmować. W Ostrołęce nie ma czegoś takiego że mają za dużo, przyszedłeś to biorą.
Witam. czy stosowanie na początkowe objawy choroby hemoroidalnej maści aesculan dyskwalifikuje mnie z oddania krwi?
Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew.
Witam. Czy mogę oddać krew mając pierwsze objawy choroby hemoroidalnej (stosując maść aesculan)? Szukam ale nigdzie nie ma informacji na ten temat.
Witam serdecznie!
Przeciwwskazania są wymienione w tym akcie prawnym https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf Jednak część chorób nie jest wymieniona z nazwy. Dlatego ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chcesz oddać krew.
Witam w styzniu miałam zabieg na nadgarstku ( zespoł cieśni nadgarstka) po jakim czasie moge oddac krew znowu
Witam serdecznie!
6 miesięcy.
Witam, od ponad 7 lat oddaję krew . W 2018 r. miałam zabiegi ginekologiczne które mnie dyskwalifikuja do kwietnia 2019 r. Jednak borykam się z podwyższoną hemoglobina, teraz mam 15.8, podwyższony hematokryt 45,6 i erytrocyty 5.11. do tego problemy z ciśnieniem. Czy Ktoś z Was miał podobne dolegliwosci w czasie gdy nie mógł oddawac krwi? Ostatnio oddawalam w marcu 2018 a dyskwalifikacja kończy mi się w kwietniu 2019 r. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Krwiodawca z Piły
Witam,
Tydzień temu chciałam oddać krew, jednak podczas badania wykryto, że mam za mało hemoglobiny we krwi i lekarz na trzynaście miesięcy zawiesił mnie jako dawcę. Czy jeśli moje wyniki morfologii krwi się poprawią wcześniej to mogłabym jakoś odwołać się od decyzji tego lekarza i być z powrotem dawcą przed upłynięciem tych trzynastu miesięcy?
Witam serdecznie!
Wszystko zależy od tego czy wprowadził taki okres dyskwalifikacji do rejestru dawców krwi. Jeżeli tam zrobił to nie zostanie Pani dopuszczona gdyż już przy próbie rejestracji pojawi się informacja, że nie może Pani oddać krwi i pielęgniarka z nią nic nie będzie mogła zrobić. Jeżeli tylko powiedział tak a nie wprowadził dyskwalifikacji na taki okres do systemu a jesteś pewna, że podreperujesz hemoglobinę to możesz spróbować oddać krew.