Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony „medycznej” czy „technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to „jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

713 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Witam. Jaki jest minimalny okres przerwy pomiędzy przyjmowaniem antybiotyku a oddaniem krwi? Tyczy się to każdego rodzaju antybiotyku?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Po antybiotyku w 99% przerwa wynosi 14 dni. Jeżeli jest o przedłużonym działaniu i jest przyjmowany dłużej lekarz kwalifikujący może wydłużyć przerwę do 3-4 tygodni. Jednak to już jego indywidualna decyzja.

      Odpowiedz
  2. Witam podczas oddania krwi zrobiło mi się słabo i odłączyli mnie. Krwi było około 300 ml. Co się stanie z tą krwią?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety taka jednostka niepełna nie będzie mogła być użyta klinicznie w szpitalu gdyż jest niewłaściwy stosunek krwi do płynu konserwującego, który znajduje się w pojemniku. Prawdopodobnie osocze zostanie przekazane do frakcjonowania a pozostała część będzie musiała być zniszczona.

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry, dzisiaj chciałam oddać pierwszy raz krew, jednak panie na etapie hemoglobiny/morfologii stwierdziły, że żyły są słabo widoczne. W skrócie nadają się do poboru próbki do badań, ale przy oddawaniu mogłaby wystąpić sytuacja, że nie trafiliby w żyłę za 1 razem. Otrzymałam informację, że fakt słabo widocznych żył dyskwalifikuje mnie na 6 miesięcy. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją i jest mi w stanie wytłumaczyć czemu okres dyskwalifikacji jest tak długi?

    Odpowiedz
  4. Witam mam oddane ponad 21 litrów pełnej krwi, ostatnio oddałem we wrześniu, w październiku dostałem list polecony z RCKIK o niezwłoczne zgłoszenie się do wyniki badań, w aplikacji widzę że jestem odrzucony na 6 miesięcy, wiecie o co może chodzić ??, bo już się boje

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Są 2 możliwości. Po pierwsze wynik może być fałszywie dodatni co oznacza, że wyniki wskazują na nieprawidłowości a w rzeczywistości tak nie jest. Tak więc zawczasu nie ma co się martwić. Jeżeli jednak wyniki się potwierdzą to czeka się dłuższa dyskwalifikacja. Możliwe jest zarówno zaburzenie morfologii jak i pozytywne wyniki testów wirusologicznych. Ale nie ma co gdybać. Tak jak napisałem możliwe są obie opcje.

      Odpowiedz
  5. Witam. Może ktoś zdradzić tajemnice,czy tylko ja mam takiego pecha,czy to normalne? Oddane ponad 20 l krwi,nigdy nie korzystałem z przywileju wcześniejszej wizyty u lekarza itp. Przychodzi ten dzień,gdy mam wypadek samochodowy,długie terminy u ortopedy,myślę sobie,że wykorzystam fakt,że jestem honorowym krwiodawca i nagle zderzenie z murem….Nikt nie zwraca na to uwagi….Pytam więc po co te gadki,że pierwszeństwo u lekarzy itp?

    Odpowiedz
  6. Witam w dniu dzisiejszy po raz pierwszy chciałam oddać krew. Jednak już na etapie badania pielęgniarka nie mogła się wkuć w żyły. Po pozytywnym badaniu lekarskim, posądzono mnie na fotel i próbowano pobrać krew (udało się 280ml) i przestało lecieć. Na co panie pielęgniarki stwierdziły że donacja nie będzie możliwa. Na moje pytanie czy ta krew którą oddałam się przyda odpowiedziały że nie. To co? Wyrzuca to? Kiedy mogę spróbować znowu oddać krew w innym punkcie skoro dziś się ?nieudała??

    Odpowiedz
  7. Dzień dobry,
    Na początku miesiąca oddawałem krew pełną. Dzisiaj przyszły do mnie 2 listy polecone z RCKiK. Jeden to informacja o niezwłocznym zgłoszeniu się do centrum po odbiór wyników badań a drugi to konieczność pobrania próbki do badań kontrolnych. Co to może sugerować?
    Dodatkowo na liście o powtórzeniu badań widnieje data 02.01.2025 jako pobrania próbki. Czy dokładnie tego dnia należy się zgłosić do centrum? Czy jest to raczej orientacyjny termin.

    Odpowiedz
  8. Dzień dobry,
    czy ktoś wie dlaczego już nie wykonuje się erytroferazy w rckikach? W kontekście tej konkretnej donacji? Otrzymałem informację, że wykonuje się tylko krew pełną, płytki i osocze.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Chyba takie 2 główne powody to:
      – kosztowe – zestawy do erytroaferezy są droższe niż dokrwi pełnej
      – dawcy by zajmowali separatory na których oddaje się płytki krwi, których i tak pobiera się za mało i są wciąż potrzebne

      Odpowiedz
  9. Witam, mam pytanie.
    Oddałam krew na początku miesiąca i dziś dostałam pismo, że po przebadaniu mojej krwi okazalo sie, ze wymaga ona dalszych badań, i mam się wstrzymać z oddawaniem krwi i zgłosić się na kolejne badanie krwi za pół roku. Miał ktoś tak z was ? O co może chodzić ? Muszę dopiero odebrać wynik krwi więc nie wiem, ale może miał ktoś podobną sytuację ? Dopiero w pon mogę odebrać wynik.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak zdarzają się takie sytuacje. Masz dopiero zgłosić się za 6 miesięcy gdyż dopiero badanie wykonane po takim długim terminie będzie wiarygodne. Proszę pamiętać, że ponowne badanie wykonuje się nie tylko przy wykryciu „czegoś” ale również wtedy gdy wynik nie jest „rozstrzygający”.

      Odpowiedz
  10. Witam, kilka dni temu oddawałem krew, jednak ponieważ pielęgniarka nie mogła znaleźć odpowiedniej żyły w ręce z której nie pobierano krwi do badań poszło dosłownie parę mililitrów i tak mam też wpisane w system (RCKiK Poznań ma własny system zamiast legitymacji). Czy jest szansa, aby lekarz ewentualnie dopuścił mnie do ponownej donacji w czasie krótszym niż ustawowy czas pomiędzy donacjami właśnie biorąc pod uwagę to, iż nie oddałem dużej ilości krwi to nie potrzebuje takiego czasu na rekonwalescencję? Jeśli tak, to po jakim czasie od oddania mogę się zgłosić do RCKiK, aby mieć na to szansę?

    Odpowiedz
  11. Dzień dobry!
    Czy że złamaną kością można oddawać krew? Jeśli nie to ile czasu musi upłynąć?

    W moim przypadku złamanie nasady dalszej kości promieniowej, rckik Wrocław

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Oto odpowiedź z RCKiK we Wrocławiu:
      —-
      Nie można. Jak kość się zrośnie, skończy się L-4, to dopiero wtedy można oddawać krew.
      Z poważaniem, Gabinet Lekarski

      Odpowiedz
  12. cześć,
    Mam pytanie odnośnie samego oddania krwi. Mianowicie chciałbym zacząć ją oddawać ale nie wiem czy mogę ze względu na leki jakie przyjmuje. Są to Co-prenessa na nadciśnienie oraz Lipanthyl 267M na cholesterol.

    Odpowiedz
  13. Witam,wykryto u mnie guza na jelicie i kilka na płucach.Potrzebuję zrobić pilnie rezonans.Oddaję krew systematycznie od 30 lat.Mam odznaczenie zasłużony dla zdrowia narodu i powiem ,że to wszystko nie ma żadnego znaczenia w rejestracji na rezonans.Nigdy na nic nie chorowałem,ale to z jaką ścianą się zderzyłem to dla mnie poprostu szok.Terminy na wrzesień a dla mnie z łaską na połowę sierpnia bo jestem krwiodawcą.Dziękuję za taką łaskę

    Odpowiedz
  14. Dzień dobry. Mam pytanie czy mogę oddawać krew przyjmując lek ,,TamisPRAS” to jest lek na przerost gruczołu prostaty?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli chodzi o zasady to po takim kontakcie stwarzającym ryzyko powinieneś zrobić test w punkcie diagnostycznym. W krwiodawstwie wymagany jest okres 6 miesięcy po możliwości przeniesienia zakażenia ze względu na okienko serologiczne a więc okres w którym testy mogłyby nie wykryć zakażenia.

      Odpowiedz
  15. Cześć, mam pytanie i może ktoś mi podpowie 🙂 Oddałam krew 6 lutego i był to mój pierwszy raz. Przeliczyłam na kalkulatorze, że RCKIK, że kolejny raz mogę oddać krew 3 kwietnia. W mojej miejscowości krwiobus pojawia się 2 i 16 kwietnia. Myślicie, że mogę oddać 2 czy bezpieczniej będzie iść dopiero 16? Nie wiem, jak to liczą (dniami, tygodniami?), a przyznaję, że nie chcę stać trzech godzin w kolejce, żeby zostać odesłaną, bo zabrakło mi jednego dnia.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przepisy mówią o tygodniach a więc 8 tygodni oznacza, że przez 56 dni nie możesz oddać krwi. Na 57 możesz. Oczywiście lekarz może skrócić przerwę ale to tylko jego prawo nie obowiązek W związku z tym zarówno może jak i nie dopuścić Cię do oddania.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading