Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony „medycznej” czy „technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to „jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

100 komentarzy

 • wojtek zimek

  Witam,
  czy ktoś może wie co może powodować niskie płytki krwi? Mój wynik to 144 i lekarz nie zgodził się żebym oddał krew. Odesłał mnie nic mi nie mówiąc co może być przyczyną. Powiedział tylko, że mogę spróbować za kilka tygodni – nie wiem czy jest sens (to chyba nie przeziębienie i samo nie przejdzie)?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy. Płytki krwi mogą wzrosnąć, jednak nie da się tego przewidzieć i oszacować o ile. Według mnie warto za jakiś czas ponownie spróbować oddać.

 • wojtek

  Witam,
  czy ktoś może mi powiedzieć co powoduje niskie płytki krwi (mój wynik to 144) i czy można z tym coś zrobić? Lekarz nic mi nie powiedział, odesłał mnie mówiąc, że mogę spróbować za kilka tygodni.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nic Ci lekarz nie powiedział gdyż jeżeli chodzi o ogólny poziom to nie jest tak mało by można mówić o jakimś stanie chorobowym. Jeżeli chodzi o dawstwo jest przy dolnej granicy gdyż wynosi ona zgodnie z rozporządzeniem 140 tys. Niestety nie ma prostego/domowego sposobu podniesienia poziomu płytek. W przypadkach małopłytkowości (chorobie) pacjenci otrzymują specjalne preparaty, sterydy.

 • KrwiodawcaWarszawa

  Witam. Dostałem list od RCKiK z podziękowaniami za oddanie krwi, ale także z informacją, że „Aby można było wydać osocze do leczenia (do przetoczenia chorym) konieczne jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonanie powtórnych badań w kierunku zakażenia czynnikami chorobotwórczymi […] Dlatego zwracamy się do Pana z prośbą o zgłoszenie się ponownie w celu oddania próbki krwi do powtórnych badań.” Tu kieruję moje pytanie – czy każdy dostaje taki list a jeśli nie to jaki jest powód tego, że mam mieć kolejne badania? List dostałem po długim czasie od donacji, bo ponad rok.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak, jest to standardowa procedura https://krwiodawcy.org/karencja-osocza . Osocze ma ważność nawet 3 lata, dlatego taki list można otrzymać nawet po roku. To właśnie o ten składnik chodzi. Zgodnie z przepisami po minięciu określonego czasu muszą zostać przeprowadzone dodatkowe badania wykluczające obecność wirusów. Wtedy dopiero takie osocze może zostać przekazane do produkcji leków.

 • Eva

  Dzień dobry. Chciałam zapytać czy stosowanie najniższej dawki leku przeciwdepresyjnego (oroes) dyskwalifikuje mnie jako dawcę krwi? dodam, iż kolega brał dokładnie taką samą dawkę tego samego leku, i przeszedł a ja 3 lata temu z tego właśnie powodu nie zostałam dopuszczona. Proszę o odpowiedź.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Przeciwwskazania do oddawania krwi sa określane w przepisach ogólnikowo https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Wiele zależy od wiedzy i interpretacji tychże przepisów przez lekarza kwalifikującego. Zgodnie z ogólną zasadą przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Nie ma tu mowy nic o dawkach więc równiez w tym względzie decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew. Powoduje to, że decyzja w dwóch stacjach krwiodawstwach może być rózna.

 • Piotrek

  Witam,
  Chciałbym się zapytać czy badanie dna oka za pomocą kropli do oczu tropicamid roztwór 0,5% dyskwalifikuje dawcę krwi na jakiś okres z donacji? Jak szukałem informacji w publikacjach naukowych to okres połowicznego rozkładu w organizmie tych kropli to średnio 2h, czyli po 10h można uznać, że nie występują już w organizmie, znalazłem też informację, że przenikanie do krwiobiegu jest znikome lub żadne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Aga

  Dzień dobry,
  Mam odebrać wyniki badań, które były złe. Wolę się upewnić wcześniej czy są już do odbioru. Na jaki dział mam zadzwonić?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.

 • Piotr

  Witam. Regularnie oddaje krew. Dziś dostałem pismo z RCKik że mam się wstrzymać z oddawaniem krwi. Zostały zrobione badania po ostatniej donacji i wynik wyszedł taki : BTA dodatni z odczynnikiem klasy IgG. Eluat aktywny. Na krwinkach obecne autoprzeciwcial klasy IgG. Wskazania kontrola u lekarza. Czy ktoś miał coś podobnego i może powiedzieć coś więcej na ten temat?

 • Aldona

  Witam,
  Wiem, że nie można oddawać krwi do 6 miesięcy po zrobieniu tatuażu, czy przekłucia. A co z innymi ranami? Czy jak się np skaleczę to też nie mogę oddawać krwi przez 6 miesięcy? I tak z ciekawości, dlaczego po przekłuciu czy tatuażu mogę oddać krew po 4 miesiącach jeśli zrobię badania? Dlaczego nie mogę, jeśli badania zrobię np miesiąc po?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tu nie chodzi o samo skaleczenie/przerwanie ciągłości skóry ale o to, że sytuacje te zdarzają się również innym osobom w tym miejscu (salon kosmetyczny, studio tatuażu, szpital). Co do drugiej części odpowiedzi to chodzi o okienko serologiczne czyli okres między zakażeniem a możliwością jego wykrycia. Jeżeli dojdzie do zakażenia i zrobisz szybko badanie to wirusów we krwi może być na tą chwilę tak mało, że wynik badania będzie negatywny mimo iż zakażenie będzie. Po 4/6 miesiącach w zależności od badania jeżeli jest zakażenie testy na pewno je już wykryją.

  • Marx

   Dzień dobry,
   Nie mogłam oddać krwi ze względu na złe wyniki badań. Proszę o informację na który dział mam dzwonić, żeby dowiedzieć się czy już są nowe wyniki?

   • krwiodawca

    Witam serdecznie!
    Mogą się różnie nazywać te działy w poszczególnych centrach. Najczęściej jest to dział Immunologii Transfuzjologicznej albo dział Laboratoryjny.

 • Adam

  Zostałem zdyskwalifikowany na 1 rok z powodu pobytu na Krecie w czerwcu 2019, nigdzie nie mogę znaleźć informacji o zagrożeniu malarią w Grecji wprost przeciwnie, wychodzi mi że jest wola. Czy to nie nadgorliwość lekarza?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Takie regiony Grecji są wymienione jako tereny występowania malarii: Gminy: Ditik Achaja, Andrawida-Killini,
   Missolungi, Teby, Pelinnaioi, Farkadona jednostka regionalna Trikala
   Tembi ? pobyt do 06.11.2018
   Langadas ? pobyt do 24.07.2018,
   Skiathos ? pobyt do 07.08.2018

    • krwiodawca

     Tylko lekarz kwalifikujący i nakładający dyskwalifikację może ją zdjąć. Proszę jego poprosić. Proszę sprawdzić czy na stronie Pańskiego centrum nie ma innego wykazu państw niż ten, który podałem.

 • Agata

  Witam. Miałam w tym roku SIÓDMA próbę oddania krwi i niestety nie powiodła się. Wcześniej lekarzom nie pasowała moja waga (mimo tego, ze ważyłam ponad 50 kg).Teraz ważę ok 60 kg, jestem zdrowa, na nic nie choruje.. Pojawił się kolejny problem, żyły.. lekarz stwierdził, ze są mało widoczne i mi podziękował. Może Państwo mi pomogą, da się coś z tym zrobić? Żeby tez żyły były bardziej widoczne? Pozdrawiam

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie ma złotego środka. Część osób podpowiada, że ćwiczenia pomagają w uwidocznieniu żył. Jednak warto też spróbować oddać krew w innym miejscu. Spotkaliśmy się wiele razy z sytuacją gdzie jedna osovba nie mogła się wkłuć a inna nie zwróciła uwagi na słobo widoczną żyłę.

 • Grzegorz

  Pod koniec kwietnia otrzymałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?

  Na stronie jest jak byk napisane, że „Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem

 • Grzegorz

  Miesiąc temu (koniec kwietnia) dostałem odmowę i miałem się ponowie stawić z wymaganym dokumentem po miesiącu, a obecnie jestem lekko chory (ból gardła, katar), to mimo wszystko mam iść? Bo zastanawiam się czy jest jakiś termin, do którego się nie stawię i dostanę odmowę na zawsze?

  Na stronie jest jak byk napisane, że „Grypa, infekcja grypopodobna 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów” i w sumie to nie wiem

 • Karolina

  Dzień dobry,
  Byłam oddać pierwszy raz krew w lutym. Mamy maj, a ja nadal nie dostałam żadnego listu (podobno przychodzi max po miesiącu). Proszę o informację co mogę w tej sytuacji zrobić, bo nie wiem czy mam się martwić.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie są wysyłane żadne listy. Jeżeli chodzi o legitymację hdk to należy zgłosić chęć jej posiadania przy rejestracji. W centrach są różne zasady odbierania jej więc proszę dopytać bezpośrednio w punkcie.

 • Ola K

  Dzień dobry!
  Namawiam 19-o letniego siostrzeńca na pierwszą donację. Ma grupę AB Rh-, więc tym bardziej mi zależy. Niestety, w wieku 10 lat chorował na boreliozę (miał rumień wędrujący) ale podano mu antybiotykoterapię. Od tamtej pory jest okazem zdrowia. Czy może zostać honorowym krwiodawcą? Czy musi zrobić jakieś dodatkowe badania, mimo że było to dawno temu? Pozdrawiam serdecznie.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Niestety jeżeli chodzi o boreliozę to proponowane przez centra krwiodawstwa przepisy nie zostały wprowadzone do rozporządzenia przez co decyzja o tym jak postępuje się zarówno z osobami ugryzionymi przez kleszcze jak i po leczeniu należy do lekarza kwalifikującego. Jeżeli poda mi Pani centrum pod jakie podlega siostrzeniec sprawdzę bezpośrednio u źródła jakie są zasady kwalifikacji w takich przypadku u Państwa.

 • Grześ

  Oddaje krew jakis czas, mam jakieś 30 l oddane i jedyne co mnie martwi to brak edukacji i wiedzy u pracodawcow. Niestety często informujac szefa ze ide oddac krew narazam sie na kpiny czy teksty typu „znawu kombinuje wolne” to bardzo przykre.

 • Mateusz

  Witam!
  Niedawno pierwszy raz oddawałem osocze. Wg informacji na Państwa stronie w zakładce o przerwach między donacjami poszedłem po ponad 2 tygodniach (15 dni) oddać krew pełną. Przy rejestracji (RCKiK Poznań) powiedziano mi, że krew pełną po osoczu można oddać dopiero po 4 tygodniach przerwy. Czy w różnych centrach są stosowane różne przerwy między donacjami?

 • Antek

  Witam. Nie mam jednej nerki-marskosc ,teraz leczę się na bialkomocz. Czy w takim przypadku mogę oddawać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Niestety ale możliwe, że nie zostanie Pan dopuszczony do oddawania. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu „choroby układu moczowo-płciowego i nerek” stanowią przeciwwskazanie stałe do oddawania krwi. Trzeba jednak pamiętać, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania lub dyskwalifikacji decyduje lekarz kwalifikujący w danym punkcie krwiodawstwa w którym potencjalny dawca chce oddać krew.

 • Anna

  Hej,
  czy ktoś z was wie przez ile czasu po przyjęciu ketonalu nie można oddawać krwi? Jeżeli ma to jakieś znaczenie to zażyłam raz jedną tabletkę.

 • Rafał

  Witam
  Dotknąłem przez przypadek rzecz gdzie była krew. Od razu przepłukałem dłoń ciepłą woda ,spirytusem i umyłem mydłem.Nie miałem żadnych zadrapań i skaleczeń a krwi było na opuszku palca z pół kropli.Czy będę mógł oddać krew czy nastepuje 6 miesięczna dyskwalifikacja

  • poloco

   Myślę, że możesz spokojnie oddać. Bez paranoi. Jak nie masz ran ani zadrapań to nie mogłeś się niczym zarazić. Musiałbyś mieć ranę żeby mówić o potencjalnym zakażeniu. No chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi 😛

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Musisz z lekarzem kwalifikującym ustalić czy to stanowi jakiekolwiek zagrożenie. Oprócz czystych przepisów w ankiecie jest następujące pytanie: Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub od czasu ostatniego oddania krwi miał/a Pan/Pani przypadkowy kontakt z krwią ludzką lub narzędziami zanieczyszczonymi krwią ludzką?

 • Faqir

  Witam. Oddaje krew od ponad 10 lat i dzisiaj pierwszy raz w życiu usłyszałem, że nie przyjma ode mnie krwi! Dlaczego? Bo tej krwi mamy za dużo i niestety! Osobiście dla mnie to jakiś absurd i nieporozumienie. Ogólnie z zasady i przyjetego podejścia człowiekowi wpaja się, ze brakuję krwi i należy ją oddawać dla ratowania życia! Jak widać nie do końca bo punkty krwiodawstwa mogą sobie pozwolić na taki komentarz! Ja rozumiem, ze magazyn danej grupy może być pełny i fizycznie nie ma miejsca! Czyli coś jest nie tak!! Nie rozumiem jak można krwiodawcy powiedzieć ,,nie przyjmiemy od pana krwi!” Zawsze myslalem, że krwi nigdy za wiele i jedyne co może ograniczyć oddanie to nieodpowiedni stan zdrowia dawcy. Niestety jest inaczej! Po prostu takie sytułację zniechęcają do oddawania! I w mojej ocenie należy usunąć taki problem zwiększając miejsca magazynowe. Jestem ze Szczecin i choć bym miał jechać do innego województwa oddać krew to pojadę i oddam. Reasumując krwiodawca słyszac taką informację czuję się zniechęcony, a przede wszystkim troszkę mniej potrzebny bo jego krew nie zostanie pobrana. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców i niech moc będzie z Wami.

  • poloco

   No ja właśnie też tego nie rozumiem. Zauważyłam że wiele punktów tak robi. To jest niedorzeczne. Punkty powinny między sobą przesyłać krew której mają dużo ale ciągle ją przyjmować. W Ostrołęce nie ma czegoś takiego że mają za dużo, przyszedłeś to biorą.

 • poloco

  Witam. czy stosowanie na początkowe objawy choroby hemoroidalnej maści aesculan dyskwalifikuje mnie z oddania krwi?

  • krwiodawca

   Ogólna zasada jest taka, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie w którym chcesz oddać krew.

 • poloco

  Witam. Czy mogę oddać krew mając pierwsze objawy choroby hemoroidalnej (stosując maść aesculan)? Szukam ale nigdzie nie ma informacji na ten temat.

 • Emilia

  Witam w styzniu miałam zabieg na nadgarstku ( zespoł cieśni nadgarstka) po jakim czasie moge oddac krew znowu

 • Izabela Radtke

  Witam, od ponad 7 lat oddaję krew . W 2018 r. miałam zabiegi ginekologiczne które mnie dyskwalifikuja do kwietnia 2019 r. Jednak borykam się z podwyższoną hemoglobina, teraz mam 15.8, podwyższony hematokryt 45,6 i erytrocyty 5.11. do tego problemy z ciśnieniem. Czy Ktoś z Was miał podobne dolegliwosci w czasie gdy nie mógł oddawac krwi? Ostatnio oddawalam w marcu 2018 a dyskwalifikacja kończy mi się w kwietniu 2019 r. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Krwiodawca z Piły

 • Oliwia Rzemek

  Witam,
  Tydzień temu chciałam oddać krew, jednak podczas badania wykryto, że mam za mało hemoglobiny we krwi i lekarz na trzynaście miesięcy zawiesił mnie jako dawcę. Czy jeśli moje wyniki morfologii krwi się poprawią wcześniej to mogłabym jakoś odwołać się od decyzji tego lekarza i być z powrotem dawcą przed upłynięciem tych trzynastu miesięcy?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Wszystko zależy od tego czy wprowadził taki okres dyskwalifikacji do rejestru dawców krwi. Jeżeli tam zrobił to nie zostanie Pani dopuszczona gdyż już przy próbie rejestracji pojawi się informacja, że nie może Pani oddać krwi i pielęgniarka z nią nic nie będzie mogła zrobić. Jeżeli tylko powiedział tak a nie wprowadził dyskwalifikacji na taki okres do systemu a jesteś pewna, że podreperujesz hemoglobinę to możesz spróbować oddać krew.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   mieliśmy dawczynię, która przeszła sarkoidozę i poprosiła abyśmy dowiedzieli się jaka jest możliwośc oddania przez nią krwi. Oto odp z centrum krwiodawstwa:

   Szanowny Panie, Sarkoidoza jest chorobą układową, nawracającą. Obecnie dawczyni jest w fazie remisji, ale choroba należy do przewlekłych. Z takim rozpoznaniem nie można oddawać krwi. Z poważaniem Lekarz Działu Dawców i Pobierania

   Oczywiście należy pamiętać, że o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz w punkcie w którym chce się oddać krew.

 • Paulaaa

  Spojrzałam w książeczkę i mam 12razy, czyli 5litrow jest 🙂 tylko oddawalam w dwóch różnych oddziałach, pare razy w rckik zielona Góra, a kilka ostatnich rckik Poznań i tu raczej będę nadal. Czy to ma znaczenie jesli będę chciala pobrać zaświadczenie?
  Czy uważacie że powinno się starać o te odznaki czy one nic nie znaczą?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Dziękuję za komentarz. Uważam, że warto złożyć wniosek o odznakę ZHDK. Po pierwsze są przywileje dla osób, które posiadają odznakę oraz legitymację ZHDK. Możesz o nich poczytać na stronie: https://krwiodawcy.org/korzysci-z-hdk Po drugie informacja o ilości oddanej krwi będzie w dwóch miejscach w placówce publicznej służby krwi oraz PCK. W tej pierwszej dokumentacja jest przetrzymywana przez określony czas. Osoby, które dawniej oddawały krew i przestały a teraz proszą o informacje o ilości oddanej krwi nie zawsze jestem w stanie pomóc gdyż dokumentacja już została zniszczona. W PCK nie jest niszczona co powoduje, że w razie zagubienia po latach można nawet wyrobić sobie duplikat zarówno odznaki i legitymacji co pozwoli na korzystanie z wspomnianych powyżej przywilejów. Jeżeli zaś chodzi o oddawanie krwi w dwóch centrach to należy zobaczyć czy widoczne w obecnym punkcie sa donacje z wcześniejszego centrum. Jeżeli nie to należy poprosić mailowo lub telefonicznie to „stare” centrum o przesłanie pocztą zaświadczenia o ilości oddanej krwi. I wtedy dopiero poprosić o wypisanie zaświadczenia do PCK w obecnym lub zaniesienie dwóch zaświadczeń do PCK.

 • Paulaaa

  Witam. Mam pytanie dotyczące odznak honorowego dawcy krwi. Oddałam krew 11 razy po 450ml. Tzn ze przekroczyłam 5litrow krwi pełnej, co kwalifikuje mnie do pierwszej odznaki. Czy nadal te osznaki są przyznawane? Jaki wniosek trzeba złożyć by dostać ta odznakę i czy w ogóle ktoś jeszcze sie o to stara?
  Fajnie by było dostać odznaczenie ze coś sie dobrego zrobiło, ale czy to według Was nie jest wstydem? Bo skoro samemu trzeba o to się starać to trochę kiepska sprawa.. Nie wiem czy mnie ktoś nie wysmieje że tykko 5litrow…do 15litrow jeszcze brakuje…

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak odznaki ZHDK sa nadal nadawane https://krwiodawcy.org/odznaki/odznaki-zhdk Wydaje je Polski Czerwony Krzyż na wniosek dawcy. Oznacza to, że pierwszym krokiem jest pobranie zaświadczenia o ilości oddanej krwi z centrum krwiodawstwa lub oddziału terenowego a następnie zaniesienie go własnie do najbliższego oddziału PCK. Pamiętaj, żę trzeba mieć te 5 litrów więc po 11 oddaniach jeszcze ich nie masz i musisz oddać 12 raz.

 • Agnieszka Dz.

  Jakiś czas temu postanowiłam po raz pierwszy w życiu oddać krew. Udało się. Byłam z siebie dumna, że udało mi się zrobić coś dobrego. Moje szczęście trwało jednak tylko 3 tygodnie ponieważ po tym czasie otrzymałam list z RCKiK, że mam się zgłosić po odbiór wyników.

  Wynik badania a-HCV – reaktywny 1,39
  Wynik RNA-HCV nie wykryto
  Wynik anty-HCV testem WB (recom Line HCV IgG) wykonany w IHiT ujemny

  Zostałam zdyskwalifikowana na 6 miesięcy.

  Moje pytanie brzmi, czy mam powody do niepokoju i czy będę jeszcze kiedyś mogła oddać krew? Czy ten wynik reaktywny może obniżyć się poniżej wartości 1?
  Zaznaczam, że nigdy nie chorowałam na WZW typu C, a w ciągu kilku lat nie byłam w szpitalu i nie przechodziłam żadnych zabiegów chirurgicznych, nie byłam również u kosmetyczki ani nie mam tatuażu.

  Proszę o odpowiedź.

  Agnieszka

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli wynik anty-HCV testem WB wyszedł negatywny jak napisałaś to za 6 miesięcy Twoja krew powinna być zbadana znowu pod kątem przeciwciał anty-HCV. W przypadku utrzymywania się wyników anty-HCV reaktywnych w kolejnych badaniach kontrolnych zaleca się nałożenie dyskwalifikacji czasowej na dłuższy okres czasu (np. od 3 do 5 lat). Do oddawania krwi można przywrócić dawcę wyłącznie w przypadku braku RNA HCV oraz braku przeciwciał anty?HCV wykrywanych testem przeglądowym i testem uzupełniającym.

 • Rafał Noszczyk

  Zwróćcie uwagę na skład czekolad, które dostajemy – zawierają tłuszcz palmowy – najgorszy rodzaj oleju, który jak wiadomo od lat zatyka żyły, prowadzi do udarów, zawałów,miażdżycy. Nie liczy się nasze zdrowie, tylko najniższa cena zakupu w przetargu

 • Michał

  Witam.
  Od ponad pięciu lat oddaję regularnie krew (co 2 miesiące). 14go września udałem się do RCKiK celem oddania krwi. Zostałem jednak wykluczony przez panią doktor z powodu bielactwa. Poinformowała mnie, że od około czterech tygodni jest nowy zapis w regulaminie, który dyskwalifikuje na razie na stałe osoby z bielactwem. Czy to jest prawda? Nie mogę oddawać już krwi? Dodam, że bielactwo mam od ponad ośmiu lat i nigdy żaden lekarz nie odradził mi oddawania krwi.

 • Karola

  Witam, jaka jest maksymalna wysokość płytek krwi w morfologii która umożliwia donację (przy założeniu oczywiście że wszystkie pozostałe parametry są w normie)?

 • Pablitos

  Witam, czy należy się zwrot kosztów podróży za przyjazd na akcje krwiobusa, która odbywa się w Łebie, a ja sam mieszkam w Bytowie? Zwrócą całość, czy chociaż część?

 • Iza

  Witam,mam pytanie.Jestem początkująca,pierwszy raz oddałam krew 08.09.2017r,następnie styczen 2018r,kwiecień 2018r i czerwiec 2018r.I moje pytanie czy w tym roku mogę oddać tylko jeszcze raz krew,czy nowy następny rok będzie się liczył od 08.09.2018r?rok liczyć jako rok kalendarzowy czy od daty 1 oddania?Bo Pani w Krwiodawstwie powiedziała mi,że w tym roku 2018 mogę oddać tylko jeszcze raz krew 🙁 i teraz już nie wiem.Proszę o odpowiedź,może z jakimś poparciem przepisu,albo aktu prawnego.Dziękuję i pozdrawiam.

  • krwiodawca

   Będziesz mogła oddać w tym roku krew ale po 08.09.2018 r gdyż rok liczy się wstecz jako 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o przepisy to znajdują się w tym rozporządzeniu jednak nie mówią o roku kalendarzowym czy 12 miesiącach a tylko roku. Natomiast sam system komputerowy czyli Krajowy Rejestr Dawców Krwi ma takie ustawienia, że nie dopuści do więcej niż 4 donacji krwi pełnej w 12 miesiącach ostatnich.

   Jest pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa
   pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

 • Wojtek

  Dziękuję za informację. Ale aby mieć pewność – czyli przerwa dopiero po 6 domach i czyli po 12 miesiącach rozpoczyna się nowy rok rozliczeniowy i znowu mogę liczyć co 8 tygodni ? U mnie to by było od czerwca do czerwca i tylko w czerwcu będę musiał pamiętać aby znowu mieć dłuższą przerwę ?
  Pytam ponieważ już po oddaniu w przyszłym tygodniu po kolejnych 8 tygodniach znowu licząc 12 m-cy wstecz wyjdzie mi 7 donacji i znowu musiałbym czekać dłużej.
  Tak czy inaczej muszę dopytać u siebie w RCKKIK ale jeśli macie w tym doświadczenie to proszę o informację.

 • Wojtek

  Witam, chciałem dzisiaj oddać krew ale okazało się, że nie mogę ponieważ nie przepusci mnie sytem, gdyż byłoby to już siódmy raz w roku. Pierwszy raz oddałem krew 09.06.2017 r. A dzisiaj jest 08.06.2018 r. Byłem przekonany, że brany jest pod uwagę rok kalendarzowy a w tym oddałem tylko dwa razy.
  Moje pytanie zatem jak liczyć daty kolejnych wizyt ? Bo jeśli upłynie konieczne 8 tygodni od następnej wizyty to znowu spojrzywszy 12 miesięcy wstecz będę musiał zrobić przerwę aby to nie był 7 raz w roku. Czy może kolejny okres rozliczeniowy zaczyna mi się od siódmego oddania krwi ?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Rok w krwiodawstwie liczy się jako 12 miesięcy wstecz. Osoba, która oddaje dokładnie co 8 tygodni będzie musiała mieć dłuższą przerwę po 6-tej donacji mimo iż zgodnie z przepisami ustalającymi przerwy między donacjami mogłaby już oddać krew.

 • Agata

  Witam serdecznie,
  niedawno przeszłam zabieg ginekologiczny usunięcia wkładki antykoncepcyjnej mirena w znieczuleniu ogólnym. Na jaki okres dyskwalifikuje mnie to jako krwiodawcę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zabieg usunięcia może przebiegać w różny sposób. W zależności od tego czy doszło do przypadkowego naruszenia tkanki czy też nie może być on zakwalifikowany na dwa sposoby. Jako duży zabieg i dyskwalifikacja wynosi 6 miesięcy lub jako mały i wtedy okres jest krótszy i zależy od lekarza kwalifikującego. Nie będę ukrywał jednak, że większość lekarzy z centrów krwiodawstwa nakłada w takim przypadku dłuższe okresy 4 lub 6-miesięczne.

 • Wiktoria96

  Witam!
  Czy będąc honorowym krwiodawcom bez ubezpieczenia zdrowotnego przysługuję mi bezpłatne żelazo?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 • Paweł

  Witam,
  na jak długo dyskwalifikuje mnie od oddawania krwi kilkugodzinna wizyta w szpitalu (kolka nerkowa, miałem podawane leki rozkurczowe)? Przyjmowałem także Pyralgin i Scopolan.

  • krwiodawca

   2 tygodnie. Jednak proszę pamiętać, że w ankiecie jest pytanie o przyjmowane leki w ciągu ostatnich 4 tygodni. Tak więc należy je wpisać i ostateczną decyzję podejmie lekarz kwalifikujący w punkcie w którym chcesz oddać krew.

 • Jula

  Witam,

  mam pytanie odnośnie dyskwalifikacji stałej dla dawcy. Jako kobieta mam oddane ponad 5 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch lat zdarzało się, że nie mogłam oddać krwi, gdyż hemoglobina wynosiła 12,2 lub 12,4. Czy jeśli kolejny raz pójdę i nie będę mogła oddać krwi, to lekarz ma prawo dać mi stałą dyskwalifikację tylko ze względu na taką hemoglobinę?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Powody dyskwalifikacji są zamieszczone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 września 2017 r.w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Podzielone są na dwie grupy: kryteria dyskwalifikacji stałej dla kandydatów oraz kryteria dyskwalifikacji czasowej dla kandydatów. W kryteriach dyskwalifikacji stałej dla kandydatów nie zamieszczono jako powodu wielokrotnej zaniżone wartości hemoglobiny. Dlatego jako takich podstaw nie ma. Trzeba jednak rozważyć czy nie należy skontaktować się z lekarzem POZ celem sprawdzenia czy nie potrzeba zmiany diety lub użycia celem poprawy preparatów wspomagających gospodarkę żelazem. Nie każdy może być krwiodawcom jednak w Pani przypadku wyniki są tylko minimalnie niższe od norm. Jest jednak zasada,że o ostatecznym dopuszczeniu do oddawania krwi i jej składników decyduje lekarz i to zgodnie z przepisami i swoją wiedzą/praktyką może nakładać dyskwalifikacje na określony czas lub stałe. Jeżeli podejmie decyzją o nałożeniu dyskwalifikacji a my się z nią nie zgadzamy możemy odwołać się do dyrektora ds medycznych.

 • DW

  Witam, jestem honorowym krwiodawcą z 19 litrami oddanej krwi. 5 miesięcy temu wróciłem z misji z Afganistanu. Odczekałem te kilka miesięcy aby oddać krew. Badania po misji oczywiście wszystkie w porządku. Opisałem w ankiecie wszystko zgodnie z prawdą. Krwi Nie pobrano gdyż nie mam wyniku z badań na malarię. Aby kontynuować oddawanie krwi pani zalecila wykonanie badania na malarię, które to kosztuje kilkadziesiąt zł. A ile kosztuje nasza krew…? My mamy płacić żeby komuś pomóc? Trochę mi przykro się zrobiło…

 • Marek

  Witam ma pytanie co do nowych ankiet i tych końcowych trzech po punktach i jeden najbardziej mnie drażni „w celu przetwórstwa do leków czy coś takiego przecież oni zarabiają na tym a jak powiedziałem że nie zaznaczę tego to powiedzieli że nie oddam krwi

 • daniel

  ostatnio jak oddawałem krew jakaś kobieta zbierała dane od osób które chciały wyrobić legitymacje czy coś takiego. legitymacja miała przyjść pocztą. czekam już 2 miesiąc i nic. ile czasu może to zająć bo trochę się martwię, że zostałem oszukany

  • Wilk_pl

   Obawiam się, że zostałeś oszukany, albo inaczej mówiąc, ta kobieta wyciągnęła od ciebie dane do celów marketingowych. Legitymacje wydaje PCK i zazwyczaj trzeba je osobiście odebrać.

 • Tomek

  Kilka lat temu przestałem oddawać krew (oddałem ponad 18 litrów) bo miałem trzykrotnie podwyższony alat. Kilka dni temu wziąłem wyniki badań okresowych i poszedłem do punktu krwidawstwa. Pokazałem je lekarzowi dyżurnemu w punkcie i ten skierował mnie do rejestracji gdzie się okazało że dożywotnio kilka lat temu zostałem skreślony z listy honorowych dawców. Poczułem się jak „trędowaty” -nieuleczalnie chory chociaż czuję się całkowicie zdrowy i jedyną chorobą jaka mnie powaliła w moim życiu to były 10 lat temu kamienie nerkowe i grypa.cej
  Czy naprawdę nie ma opcji bym mógł krew oddawać dalej.
  CZy ma ktoś pomysł jak można wrócić do klubu HDK? Przecież nie chodzi o czekolady czy gratisy w lekach bo i tak oddałem już 19 litrów ale chodzi moje samopoczucie i ewentualne może 10 litrów lub więcej które mógłbym oddać.
  Czekam na Wasze pomysły.
  prohan@tg.onet.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czerwona Nitka 30 sekund

Spot w ramach kampanii Twoja krew, moje życie

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 15 czerwca 2016

... zobacz inne spoty ...
Film edukacyjny NCK

Widzieliście film edukacyjny Narodowe Centrum Krwi. 5-minutowy spot propaguje honorowe krwiodawstwo. Jak Wam się podoba? Film stworzony został w ramach kampanii Twoja krew, moje życie Obejrzyj i PODAJ DALEJ! #czerwonanitka https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 10 lipca 2016

... zobacz inne spoty ...
Kto to jest bohater?

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 29 września 2016

... zobacz inne spoty ...

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016