Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

692 komentarze do “Forum krwiodawstwo.org”

 1. Witam, kilka dni temu oddawałem krew, jednak ponieważ pielęgniarka nie mogła znaleźć odpowiedniej żyły w ręce z której nie pobierano krwi do badań poszło dosłownie parę mililitrów i tak mam też wpisane w system (RCKiK Poznań ma własny system zamiast legitymacji). Czy jest szansa, aby lekarz ewentualnie dopuścił mnie do ponownej donacji w czasie krótszym niż ustawowy czas pomiędzy donacjami właśnie biorąc pod uwagę to, iż nie oddałem dużej ilości krwi to nie potrzebuje takiego czasu na rekonwalescencję? Jeśli tak, to po jakim czasie od oddania mogę się zgłosić do RCKiK, aby mieć na to szansę?

  Odpowiedz
 2. Dzień dobry!
  Czy że złamaną kością można oddawać krew? Jeśli nie to ile czasu musi upłynąć?

  W moim przypadku złamanie nasady dalszej kości promieniowej, rckik Wrocław

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oto odpowiedź z RCKiK we Wrocławiu:
   —-
   Nie można. Jak kość się zrośnie, skończy się L-4, to dopiero wtedy można oddawać krew.
   Z poważaniem, Gabinet Lekarski

   Odpowiedz
 3. cześć,
  Mam pytanie odnośnie samego oddania krwi. Mianowicie chciałbym zacząć ją oddawać ale nie wiem czy mogę ze względu na leki jakie przyjmuje. Są to Co-prenessa na nadciśnienie oraz Lipanthyl 267M na cholesterol.

  Odpowiedz
 4. Witam,wykryto u mnie guza na jelicie i kilka na płucach.Potrzebuję zrobić pilnie rezonans.Oddaję krew systematycznie od 30 lat.Mam odznaczenie zasłużony dla zdrowia narodu i powiem ,że to wszystko nie ma żadnego znaczenia w rejestracji na rezonans.Nigdy na nic nie chorowałem,ale to z jaką ścianą się zderzyłem to dla mnie poprostu szok.Terminy na wrzesień a dla mnie z łaską na połowę sierpnia bo jestem krwiodawcą.Dziękuję za taką łaskę

  Odpowiedz
 5. Dzień dobry. Mam pytanie czy mogę oddawać krew przyjmując lek ,,TamisPRAS” to jest lek na przerost gruczołu prostaty?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o zasady to po takim kontakcie stwarzającym ryzyko powinieneś zrobić test w punkcie diagnostycznym. W krwiodawstwie wymagany jest okres 6 miesięcy po możliwości przeniesienia zakażenia ze względu na okienko serologiczne a więc okres w którym testy mogłyby nie wykryć zakażenia.

   Odpowiedz
 6. Cześć, mam pytanie i może ktoś mi podpowie 🙂 Oddałam krew 6 lutego i był to mój pierwszy raz. Przeliczyłam na kalkulatorze, że RCKIK, że kolejny raz mogę oddać krew 3 kwietnia. W mojej miejscowości krwiobus pojawia się 2 i 16 kwietnia. Myślicie, że mogę oddać 2 czy bezpieczniej będzie iść dopiero 16? Nie wiem, jak to liczą (dniami, tygodniami?), a przyznaję, że nie chcę stać trzech godzin w kolejce, żeby zostać odesłaną, bo zabrakło mi jednego dnia.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Przepisy mówią o tygodniach a więc 8 tygodni oznacza, że przez 56 dni nie możesz oddać krwi. Na 57 możesz. Oczywiście lekarz może skrócić przerwę ale to tylko jego prawo nie obowiązek W związku z tym zarówno może jak i nie dopuścić Cię do oddania.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading