Oświadczenie NCK

Warszawa, dnia 14 grudnia 2010 r.

OŚWIADCZENIE

Narodowe Centrum Krwi oświadcza, że podana przez Panią Redaktor Judytę Watołę informacja w artykule pt.: “Nadmiar osocza kupią Niemcy” w Gazecie Wyborczej z dnia 9 grudnia 2010 r., iż cyt.:

“Potem jednak Narodowe Centrum Krwi zdecydowało, że to ono będzie handlować osoczem. Właśnie od tego momentu nie udało się nic sprzedać”

jest nieprawdziwa.

Narodowe Centrum Krwi nigdy nie zajmowało się i nie zajmuje sprzedażą nadwyżek osocza. Zawsze pozostawało to w gestii Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które produkują krew i jej składniki na potrzeby lecznictwa. Przede wszystkim to RCKiK zainteresowane są sprzedażą pozostających nadwyżek osocza. Działając na mocy Zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2010, Narodowe Centrum Krwi podejmuje działania w celu realizacji m.in. zadań związanych z nadzorem nad organizacją pobierania krwi, oddzielania jej składników oraz zaopatrzenia w krew, a następnie monitorowaniem potrzeb w tym zakresie, jak również NCK realizuje zadania związane z monitorowaniem gospodarki osoczem.

W związku z tym NCK uczestniczy w negocjacjach prowadzonych przez Liderów Konsorcjum, a następnie przekazuje informacje uzyskane w trakcje negocjacji do odpowiedzialnego za te kwestie członka Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.