Jak już wielokrotnie wspominałem zarówno na blogu jak i w mediach społecznościowych poboru krwi w Polsce mogą dokonywać tylko podmioty do tego uprawnione. Wszystkie one razem tworzą tzw. Publiczną Służbę Krwi. W jej skład wchodzi Narodowe Centrum Krwi, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) oraz ich oddziały terenowe. Przeprowadzają one zbiórki krwi w siedzibach centrów, budynkach oddziałów terenowych, stałych punktach poboru krwi oraz na akcjach wyjazdowych. Te ostatnie mogą być przeprowadzane z kolei w pomieszczeniach zapewnionych przez organizatorów zbiórek jak i w specjalistycznych mobilnych punktach poboru krwi potocznie zwanych krwiobusami. Jednak oprócz stricte cywilnych podmiotów, poboru krwi dokonują również dwa centra resortowe. Są to: Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSW. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że często o nich zapominamy.
To pierwsze, czyli Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (WCKiK SP ZOZ) zostało powołane przez Ministra Obrony Narodowej w lipcu 2005 roku. Jest to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego siedzibą jest Warszawa. Do niedawna oprócz centrum w Warszawie WCKiK posiadało 6 terenowych stacji. Jednak od dnia 15 września 2014r. kiedy to Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ otworzyło kolejną Terenową Stację w Gdańsku na ich już 7. Są one rozmieszczone w następujących miastach: Kraków, Bydgoszcz, Ełk, Lublin, Szczecin, Wrocław no i wspomniany Gdańsk.
Jeżeli chodzi z kolei o same przepisy prawne to Wojskowe Centrum nie różni się od innych podmiotów wchodzących w skład systemu krwiodawstwa. WCKiK wykonuje zadania w zakresie pobierania krwi, oddzielania jej składników oraz zaopatrzenia zgodnie z ustawą o publicznej służby krwi oraz zasadami medycznymi obowiązującymi w innych placówkach. Najważniejszą rzeczą jaką należy przypomnieć to ta, że Wojskowe Centrum pobiera krew od wszystkich a nie tylko “mundurowych”.
Jak przeczytacie część zadań jest dokładnie takich samych jak RCKiK:
- Wykonywanie zadań określonych w art. 27 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997r. o publicznej służbie krwi.
- Pobieranie i konserwowanie krwi oraz produkcja preparatów krwio i osoczopochodnych.
- Zaopatrywanie zakładów opieki zdrowotnej w krew i preparaty krwiopochodne.
- Szkolenie pracowników służby zdrowia w zakresie: badań immunohematologicznych, preparatyki oraz zasad leczenia krwią, szkolenia dla pielęgniarek.
- Prowadzenie usług laboratoryjnych
Natomiast kolejne wymienione poniżej są zadaniami specyficznymi wyróżniającymi to centrum resortowe od “cywilnych”:
- Przygotowanie do realizacji zadań w dziedzinie krwiodawstwa i krwiolecznictwa na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego lub w innych sytuacjach kryzysowych.
- Gromadzenie i utrzymywanie zapasów krwi i jej składników dla celów mobilizacyjnych i działań bieżących, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
- Zabezpieczanie w krew i jej składniki jednostek sojuszniczych, w ramach wsparcia państwa gospodarza.
- Kontrolowanie i ocenianie, jakości krwiolecznictwa w zakładach opieki zdrowotnej, nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
- Opracowanie analiz, ocen, ekspertyz i standardów transfuzjologicznych mających zastosowanie w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wymogów Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Nadzór nad Wojskowym Centrum sprawuje Minister Obrony Narodowej, dlatego też jest ono dofinansowywane z budżetu państwa właśnie z części będącej w dyspozycji tego ministerstwa. W ramach informacji organizacyjnych napiszę tylko, że niedawno dokonała się zmiana na stanowisku Dyrektora Wojskowego Centrum. Z dniem 01.10.2014 r. Minister Obrony Narodowej wyznaczył na to stanowisko płk. mgr. farm. Piotra Klamrowskiego. Warto też wspomnieć, że Wojskowe Centrum dysponuje mobilnym punktem poboru krwi. Z planem akcji wyjazdowych możecie się zapoznać na stronie WCKiK
Przy okazji serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia (i oddania krwi oczywiście) wyżej wspomnianych terenowych stacji WCKiK, zwłaszcza “świeżynki” w Gdańsku. Budynek tej stacji mieści się na ulicy Polanki 117. W nowym, wysokiej klasy obiekcie czeka na Państwa wykwalifikowana kadra oraz nowoczesny sprzęt. Zdjęcia przedstawiające tą niedawno otwartą stację możecie zobaczyć na końcu artykułu. Jeżeli chcecie natomiast uzyskać dodatkowe informacje na temat pracy stacji możecie o nie poprosić na oficjalnym fanpageu https://www.facebook.com/WCKiKgdansk Mieszkańców Gdańska i okolic zachęcamy również do udostępnienia powyższego linku na swoich profilach. Pomogą Państwo w ten sposób zarówno rozpropagować ideę honorowego krwiodawstwa jak również spowodują zwiększenie liczby dawców w województwie pomorskim i samym Gdańsku 🙂
Ważne linki do artykułu:
– Strona internetowa Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ
– FanPage na facebooku Terenowej Stacji w Gdańsku
– Rozporządzenie MON z dnia 28.10.2004r. w sprawie utworzenia Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa Dz. U. z 2004 Nr 243, poz. 2433.
[custom_gallery source=”media: 4380,4379,4381,4378,4382″ limit=”100″ link=”lightbox” width=”200″ height=”140″]
Czy ilość krwi danego krwiodawcy w WCKiK jest też widoczna w systemach RCKiK?
Witam serdecznie!
Nie wiem jak jest obecnie ale jeszcze w tamtym roku nie był widoczny.