Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny

W dniu 10 listopada 2017 roku Ministerstwo Zdrowia przyjęło petycję w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny. Poniżej zamieszczamy tekst petycji jaka wpłynęła do Departamentu Polityki Zdrowotnej:
 

   Na podstawie art. 63 Konstytucji RP oraz art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 o petycjach zwracam się – w interesie publicznym – z petycją o umieszczenie zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługiwałaby zniżka na transport publiczny w ustwie o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego.
   Wnioskuję o to, żeby zasłużeni honorowi dawcy krwi uzyskali zniżkę za przejazdy środkami komunikacji publicznej w wysokości 10% w, w przypadku gdy:
1) kobieta odda w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
2) mężczyzna odda w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.
   Dokumentem uprawniającym byłaby książeczka honorowego dawcy krwiodawcy z odpowiednim wpisem dokonanym przez placówki PCK lub inną uprawnioną do tego placówką.
 

UZASADNIENIE

 
   Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one honorowych dawców krwi lub dawców z tytułem “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tytuł “Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służbie krwi i oddała bezpłatnie krew.
   Uważam, że każdy obywatel, który przekazuje ten najpiękniejszy i najcenniejszy dar powinien zostać doceniony nie tylko w lokalnej komunikacji miejskiej, ale także w PKS i PKP. 10% zniżki na bilet nie jest w mojej ocenie duzym obciążeniem dla osiągania zysków, Każdy krwiodawca poświęca się dla dobra innych ludzi, korzysta także z przeróżnych środków komunikacji krajowej i powinien posiadać prawo do zniżek/rabatów. Oddanie 15 litrów/18 litrów krwi zajmuje przeważnie 10 lat, więc osoba zdrowa, regularnie oddająca krew, po ukończeniu 18 roku życia jest w stanie zebrać odpowiedni litraż kończąc 28 lat. Nie jest to jednak żadne prawidło, gdyż zdarza się że ludzie po 12, a nawet 15 latach potrafią oddać odpowiednią ilość krwi.
   10 – cio procentowa zniżka mogła by stanowić również, silną, dodatkową motywację do oddawania krwi, której nie można wytworzyć sztucznie, a jest ona potrzebna wielu osobom, których życie lub zdrowie ulega zagrożeniu. Chciałbym aby pozytywnie ustosunkowano się do tej petycji i przekazano ją do odpowiedniej komórki w celu rozpoznania.

 
Teraz kilka słów o samych petycjach. Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów, zwaną dalej “podmiotem wnoszącym petycję”, do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.
2. Petycja może być złożona w interesie:
1) publicznym;
2) podmiotu wnoszącego petycję;
3) podmiotu trzeciego, za jego zgodą.
Osoba, która złożyła powyższą petycję powołuje się w swoim dokumencie na “interes publiczny” gdyż w przypadku zmiany przepisów w związku z pozytywnym załatwieniem zyskała by grupa społeczeństwa spełniająca określone warunki. Przedmiotem petycji zgodnie z przepisami może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Ministerstwo Zdrowia może sprawdzi petycję pod względem formalnym czy spełnia wymogi. Jeżeli tak rozpatrzy ją. Jeżeli nie; poprosi o uzupełnienie braków lub petycja nie zostanie rozpatrzona. Wszystko zależy jakie braki by ujawniono w dokumencie. W roku 2016 Ministerstwo Zdrowia rozpatrzyło łącznie 34 petycje. Warto również zapoznać się z ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, która wymienia grupy osób, którym przysługuje ulga na komunikację oraz ustala wysokośc tej ulgi: Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego

A jakie jest Wasze zdanie na temat petycji? Czy są szanse aby została rozpatrzona pozytywnie? Może coś byście w niej zmienili?

Załącznik:
Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny

19 komentarzy do “Petycja w sprawie umieszczenia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego w katalogu osób, którym przysługuje zniżka na transport publiczny”

 1. Inicjatywa godna 🙂 lecz proponowane % nie powalają. Poza tym … PKS-y te przedsiębiorstwa są w rękach Marszałków Województw ( nie wiem czy wszystkie 16 ). I tu nasuwa sie pytanie: co może kazać MZ takiemu czy innemu Marszałkowi Województwa ? Kompletnie NIC. A co z komunikacja kolejową nie będącą w rękach państwa ? Są firmy prywatne, Województwa mają swoje przewozy itd. Uzasadnienie to niestety bubel który ( moim zdaniem ) zostanie odrzucony przez MZ.

  Odpowiedz
 2. Gdyby to było tak że w każdym mieście nie ważne czy jest się mieszkańcem czy przyjezdnym po oddaniu 18/15 mężczyzna/kobieta przysługiwał darmowy transport miejski za okazaniem legitymacji to by było dobre, a w wielu miastach jest to tylko dla mieszkańców za wydaniem specjalnej karty, w tej chwili musimy sami szukać jakie są zasady w danym mieście, gdzie można jeździć gdzie nie I na jakich zasadach

  Odpowiedz
 3. O 10% to szkoda zachodu, kiedyś był projekt żeby przyznać 50% dla dawców, ale nie przeszedł z uzasadnieniem, że jest to honorowe dawstwo więc 30% minimum, a jaki już ktoś tu pisał 33% mi też jakoś pasuje?

  Również popieram zdanie przedmówcy, który proponował przyznawać tyle % ulgi ile litrów oddane 🙂

  Odpowiedz
 4. Super pomysl. Ale jak co niektorzy tu pisali uwazam rowniez ze 10%to za malo.30% byloby ok. Ale zawsze to cos.w Jeleniej Gorze przejazdy komunikacja miejska sa za free na podstawie książeczki zasluzonego..korzystam z checia i dzieki temu mniej jezdze autem ?

  Odpowiedz
 5. W chwili obecnej w PKP i PKS nie ma żadnej zniżki. (Niektórzy mylą komunikację miejską). 10% to już coś. Każda zniżka cieszy. Pomysł godny poparcia.

  Odpowiedz
 6. Po 18 litrach to w niektórych miastach jest zniżka 100%.
  10% to może być po np 6 litrach.
  Zniżke można uzależnić od ilości.
  Np
  3l 10%
  6l 30%
  Itd

  Przynajmniej będzie zachęta do długoletniej aktywności.
  Oczywiście z opcją, że jest to opcja minimalna.
  Rady Miasta/Gminy mogą przyznawać większe zniżki wg
  własnego uznania.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading