Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM

   Dawcy krwi przysługuje tytuł “Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację “Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

   Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

   Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

   Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki

   Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.

UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.

 

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Okładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

259 komentarzy do “Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM”

 1. Witam, czy są dostępne jakieś książeczki lub legitymację gdzie wpisywane są daty kiedy i gdzie pobrano krew żeby było wiadomo ile razy się oddało?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zależy w jakim centrum krwiodawstwa. Zgodnie z nowymi przepisami legitymacja hdk jest w postaci plastikowej karty na której nie da się wpisywać donacji. Jednak część centrów wydaje nadal starą wersję. Zapytaj więc w pierwszej kolejności w swoim punkcie. Jeżeli akurat Twoje centrum nie wydaje pozostaje dołączyć do klubu HDK, który takowe legitymacje ma lub zakupić ją np na allegro czy innej platformie sprzedażowej.

   Odpowiedz
  • Pobierz sobie aplikacje bliscy krewni. Załatw swoj indywidualny numer do logowania(potrzebny tylko do aktywowania konta)w punkcie krwiodawstwa,a potem bedziesz miec wglad w ilosc oddanej krwi,terminow kolejnej donacji,newsach z uniwersum PCK

   Odpowiedz
 2. Dzien dobry, posiadam legitacje ZHDK,ale jeszcze stara wersję,bez nr PESEL. Zmieniłam nazwisko, wiec teraz żaden mój dokument tożsamości nie jest zgodny z legitymacja. Czy można wyrobić nowa legitymację? Jesli tak, to na dotychczasowych zasadach? Czyli zaświadczenie, wniosek itd?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak, powinnaś wyrobić duplikat. Tak Polski Czerwony Krzyż wydaje legitymacja na tych samych zasadach. Jednak w pierwsze kolejności proszę telefonicznie skontaktować się z PCK czy potrzebne jest zaświadczenie czy mogą to zrobić na podstawie posiadanych danych.

   Odpowiedz
 3. Dzień dobry,
  mam legitymację zasłużonego dawcy krwi III stopnia,ale bez nr pesel. Czy powinienem ją wymienić?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Czy po przekroczeniu tych 6 litrów oddanej krwii trzeba składać jakiś wniosek o wydanie legitymacji zhdk ?jeśli tak to gdzie i jak wygląda?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak, odznaki są nadawane na wniosek dawcy.
   1) Pobierz zaświadczenie z RCKiK lub oddziału terenowego potwierdzające ilość oddanej krwi
   2) Zanieś je do oddziału rejonowego lub okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża
   3) Razem z pracownikiem/wolontariuszem PCK wypełnij wniosek o odznakę
   4) Odbierz odznakę od ręki lub w wyznaczonym terminie np podczas uroczystości

   Odpowiedz
  • Dzień dobry, ukradziono mi książeczkę HDK w ktorej byly pieczątki i daty poszczególnych donacji. Czy jest możliwość wyrobienia nowej książeczki w tej samej formie?

   Odpowiedz
   • Witam serdecznie!
    Zależy jakie centrum. Większość ma już plastikowe karty. Jeżeli centrum ma to oczywiście wyda ją bez problemu z wpisem o łączenej ilości oddanej krwi w ich centrum. Jeżeli nie wydaje książeczek to pozostaje możliwość nabycia książeczki prywatnie np na aukcjach.

    Odpowiedz
 5. Dzień dobry,
  posiadam aktualnie legitymację ZHDK III stopnia, jednak bez części gdzie można stawiać pieczątki potwierdzające donacje. Czy jest możliwość gdzieś ją uzyskać jeszcze?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Legitymacje ZHDK i legitymacje donacyjne to 2 różne typy legitymacji. ZHDK sa wydawane przez PCK po przekroczeniu określonej ilości oddanej krwi a donacyjne są wydawane przez RCKiK. Niestety od pewnego czasu wszedł nowy wzór legitymacji, https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk która nie pozwala na wbijanie pieczątek więc jeżeli Twój RCKiK nie wydaje starego typu to dostaniesz nową. Jednak ona do niczego się nie przydaje.

   Odpowiedz
 6. Dzień dobry. Zgubiłam swoją legitymację. Oddałam 10 l krwi. Ostatnie jakieś 15:lat temu. Czy jest możliwe ponownie wyrobienie legitymacji? Czy istnieje jakiś rejest i po peselu można dojść do informacji na temat ilości oddanej krwi? Bardzo dziękuję za odpowiedź ?

  Odpowiedz
 7. Dzień dobry czy legitymacja z orzełkiem honorowy dawca kwi zasłużony dla zdrowia narodu uprawnia do zniżek i ulg dla krwiodawcow?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli przepis, który mówi o danym uprawnieniu nie wymienia jej z nazwy to nie jest ona dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnienia. Należy pamiętać, żę odznaka HDK-ZdZN nie jest stopniem odznaki ZHDK, o których to w większości mówią przepisy. Jeżeli natomiast pyta Pan czy są jakieś ogólnopolskie przywileje z nią związane to nie nie ma takowych. Niektóre miasta wprowadzają dla osób posiadającyh tą odznakę ulgi w komunikacji ale są to ulgi gminne https://krwiodawcy.org/ulga/index.html a więc uprawniające do przywileju na danym terenie.

   Odpowiedz
 8. Witam,

  Przy kolejnym oddaniu krwi będę mieć na swoim koncie łącznie 18 litrów. Wszystko mam wbite w książeczce ale oddawałem krew w 3 różnych oddziałach/województwach. Czy potrzebuję coś poza książeczką żeby wyrobić legitymację uprawniającą do darmowych przejazdów w komunikacji?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Michał

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie regulują tego przepisy. Niektóre centra wymagają zaświadczeń gdyż dokument ten chcą zatrzymać do archiwizacji inne wypełniają zaświadczenie na podstawie wpisów z legitymacji. Prosimy o podanie centrum w którym chce Pan obecnie oddaje i centrów w których Pan oddawał wcześniej.

   Odpowiedz
 9. Witam!
  Otrzymałem książeczkę wraz z pierwszym oddaniem krwi, jednak było to w 2007-8 roku i książeczka uległa zniszczeniu, czy jest możliwość wyrobienia nowej książeczki? Dzisiaj oddawałem krew po tej przerwie i chciałbym teraz oddawać ją regularnie.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 10. Dzień dobry, kilka lat temu (chyba w 2015 r.) złożyłam wniosek w Warszawie o wydanie legitymacji. Dopiero niedawno dostałam sms, żebym zgłosiła się po odbiór legitymacji. Niestety w międzyczasie przeprowadziłam się do innego miasta, zmieniłam też nazwisko. Napisałam więc maila z informacją o zmianie nazwiska oraz pytaniem, czy mogę odebrać legitymację w aktualnym mieście zamieszkania lub dostać ją w przesyłce pocztowej. Pan odpisał, że nie ma problemu, wyślą mi legitymację, muszę tylko wysłać skan aktu małżeństwa w związku ze zmianą nazwiska. Zdziwiło mnie to, więc pytam, czy mogę potwierdzić zmianę nazwiska w najbliższym punkcie RCKiK albo czy wystarczy moje oświadczenie. Pan odpisał, że nie – musi być akt ślubu. Zamazałam więc dane osobowe męża oraz naszych rodziców i wysłałam panu dokument – czarno na białym jest potwierdzenie, że zmieniłam nazwisko. W odpowiedzi pan mi odpisał, że rozumie RODO, ale jak ma załączyć zamazany dokument do archiwum… Ja z kolei rozumiem, że na legitymacji muszą zgadzać się dane, ale na miłość Boską, czy naprawdę muszę w w celu potwierdzenia zmiany nazwiska wysłać dokument zawierający dane osobowe całej mojej rodziny. Odpisałam więc panu, że w takim razie dziękuję za legitymację i niech usunie dokument, który przesłałam. Jestem bardzo zniesmaczona całą tą sytuacją. Nie dość, że czekałam kilka lat na odzew w sprawie wydania legitymacji, to ostatecznie nie dostanę jej, bo nie zgodziłam się na przekazanie do archiwum PCK danych osobowych pięciu osób z mojej rodziny.

  Odpowiedz
 11. Witam, mam taką legitymację która była wydana w Podlaskim oddziale PCK, nam numer , datę wydania swoje dane poza numerem PESEL, czy taka książeczka jest ważna czy trzeba się zgłosić po jej wymianę ?

  Odpowiedz
 12. Jak odzyskać swoją legitymacje? Zgubiłam swoja już kilka lat temu. Jakiś czas temu wróciłam do oddawania krwi i chciałabym ściągnąć aplikacje by lepiej śledzić termin następnej donacji. Niestety do zalogowania się musze znać swój numer legitymacji dawcy.

  Odpowiedz
 13. 16 sierpnia ostatni raz oddałam krew, było to podczas akcji krwiobusa. Tego dnia Pani dała mi wniosek do wypełnienia o legitymację zasłużonego Honorowego dawcy krwii III stopnia. I nie powiedziała nic więcej. Ani ile czasu mam czekać na legitymację ani czy powinnam coś dodatkowego złożyć. Ile czasu mam czekać na legitymację? Czy przyjdzie ona pocztą czy powinnam sama po nią (gdzieś?) pojechać?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Pod jakie centrum krwiodawstwa podlegasz? Te wnioski są przesyłane do PCK i od tej pory oni odpowiadają za rozpatrywanie ich. Dlatego najłatwiej będzie wejść na stronę kontaktową Polskiego Czerwonego Krzyża https://pck.pl/kontakt/ kliknąć odpowiedni oddział okręgowy i skontaktować się własnie z nim.

   Odpowiedz
 14. Dzień dobry, ostatni raz oddawałem krew kilkanaście lat temu, w sumie to było ponad 6 litrów, została wydana mi wtedy legitymacja, potwierdzająca ilość donacji. Niestety gdzieś zgubiłem tę legitymację i przeprowadziłem się ponad 10 lat temu do Warszawy, gdzie chciałbym wrócić do oddawania krwi. Do jakiej placówki muszę się zwrócić o wydanie legitymacji i potwierdzenie dotychczasowych donacji? Czy może jest już system elektroniczny dzięki któremu w każdej placówce uzyskam taką legitymację i podgląd dotychczasowych donacji?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Obecnie legitymacje są w postaci plastikowych kart na których nie zapisuje się już donacji https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk Jeżeli chce Pan mieś potwierdzenie oddawania krwi proszę podejść do RCKiK lub oddziału terenowego danego RCKiK i poprosić o zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Jeżeli donacje były kilkanaście lat temu oddawane to będą w systemie. Jeżeli ma Pan daleko do “starego” centrum prszę do nich napisać maila z prośbą o przesłanie dokumentu pocztą lub elektronicznie.

   Odpowiedz
  • Dzień dobry, czy oddając krew w innym mieście i teraz w Warszawie, ubiegając się o książeczkę ZHDK muszę jechać po jakieś zaświadczenie o ilości oddanej krwi w innym mieście czy może wszystko jest w systemie?

   Odpowiedz
   • Witam serdecznie!
    Każde centrum ma dostęp tylko do donacji dokonanych w punktach podlegających pod nie. Jeżeli oddawałaś krew w punktach w winnych województwach to musisz poprosić ich o przesłanie zaświadczeń potwierdzających ilość oddanej krwi u nich.

    Odpowiedz
 15. Dzień dobry, zgubiłam swoją legitymację ZHEN w jaki sposób mogłabym otrzymać duplikat czy też nowa legitymację, co należy zrobić?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie trzeba pobierać zaświadczenia o ilości oddanej krwi z RCKiK. Duplikaty tak samo jak oryginały wydają placówki Polskiego Czerwonego Krzyża. składa się taki sam wniosek (ten o odznakę) jak przy wcześniej z tym, że pracownik PCK zaznacza okienko duplikat. Na legitymacji również jest to zaznaczane.

   Odpowiedz
 16. Witam
  w Październiku 2020r. składałem w Krwiodactwie
  o wydanie Legitymacji Zasłużonego honorowego dawcy krwi
  do tej pory zadnej odpowiedzi .
  Do kogo pisac w tej sprawie.?
  w punkcie krwiodactwa mowili ze przyjdzie do domu , oni już nie mają na to wływu

  Odpowiedz
 17. Dzień dobry,
  jestem ZHDK i mam pytanie, czy planujecie Państwo jakąś aplikację do telefonu z legitymacją, żeby nie trzeba było jej wozić ze sobą w razie kontroli biletów transportu publicznego, czy w innych miejscach, gdzie są benefity z tym związane? Coś w stylu mObywatel z dowodem osobistym i prawem jazdy.
  Pozdrawiam, Krzysztof

  Odpowiedz
 18. Jeśli chodzi o legitymacje hdk do wbijania pieczątek to czy mogę mieć wydaną przez pewien klub czy muszę mieć wydana w tym punkcie co mi pobierają

  Odpowiedz
 19. Witam serdecznie, dzis pierwszy raz oddalam krew i zapomniałam zapytać przy rejestracji o legitymacje honorowego dawcy krwi a nikt mnie nie poinformował czy taką chcę, jest możliwość wyrobienia zdalnie przez internet?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Przepisy tego nie regulują. Wszystko zależy od procedur ustalonych przez dany RCKiK. Proszę napisać maila. Proszę jednak mieć na uwadze, że samo zgłoszenie może być przyjęte natomiast odbiór będzie musiał być bezpośredni w punkcie.

   Odpowiedz
 20. Witam
  Niedługo u mnie jest mobilne oddawanie krwi (robie to pierwszy raz) i chciałbym się zapytać czy dostanę u nich jakaś legitymację ,książeczkę czy coś że oddałem krew ?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Okres ten nie jest normowany przepisami. Po kilku, kilkunastu dniach od zgłoszenia chęci posiadania legitymacji jest ona już do odbioru. Część centrów nie wysyła dokumentów pocztą i jest możliwy tylko odbiór osobisty.

   Odpowiedz
 21. Witam.

  Bardzo chciałbym posiadać książeczkę donacji ( tą która zbiera się pieczątki). Można w jakiś sposób zdobyć ową książeczkę? Jakieś pismo złożyć, gdzieś? W moim punkcie Pani mówiła że nie mają już wcale.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jedyna możliwość to sprawdzenie w okolicy organizacji pozarządowych zrzeszających krwiodawców np PCK. Nieraz ich kluby mają własne książeczki donacyjne. Pamiętaj, że może się to wiązać z członkostwem w danej organizacji.

   Odpowiedz
 22. Witam
  Proszę o informację, gdzie mąż uzyska książeczkę zasłużonego dawcy krwi dla narodu ( granatowa), gdzie się o nią zwrócić. Mąż tą czerwoną książeczkę już ma (oddał 30 l krwi), ale żeby jeździć darmowa komunikacją w Jastrzębiu Zdroju musi legitymować się tą granatową. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 23. Dzień Dobry. Niefortunnie przy przeprowadzcce prawie na pewno zgubiłem brązową odznakę. Jest to dla mnie istotne. Czy jest jakaś szansa na dostanie nowej za dopłatą? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak, Polski Czerwony Krzyż wydaje również duplikaty. Przy składaniu wniosku zaznacza się tylko okienko “duplikat”. Podejdź do Twojego oddziału terenowego i złóż prośbe.

   Odpowiedz
 24. Witam, mieszkam w Koszalinie ale pochodzę z Zamościa. W Zamościu oddałem ok 30 litrów krwi pełnej. Po powrocie z Anglii, przeprowadziłem się do Koszalina. Niestety straciłem książeczkę ZDK. Wszędzie instytucje mnie odsyłają, czy to w Zamościu czy w Koszalinie nigdzie nie mogę uzyskać duplikatu ZDK. Nigdy też nie miałem odznaczeń, ani żadnych wniosków takich wysyłanych. Bardzo proszę o pomoc gdzie mogę się udać, żeby uzyskać stosowne informacje. Czy muszę jechać specjalnie do Zamościa po zaświadczenie o ilości odsanej krwi, i dopiero tutaj w Koszalinie w placówce przedstawić? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 25. Osoby chcące oddać krew, ale wrażliwe na nią (mdlenie) mogą w jakiś sposób to zrobić, aby nie paść na korytarzu przed wejściem?

  Odpowiedz
 26. Witam, w jaki aktualnie sposób można podliczać oddaną krew (nie są wydawane już książeczki, a chciałabym mieć podsumowanie ile oddaję krwi)

  Odpowiedz
  • Można ściągnąć aplikację ze sklepu play. Pokazuje ile się oddało, jaka krew jest potrzebna i kilka innych danych. Aplikacja to Bliscy Krewni 🙂

   Odpowiedz
  • Obecnie stosowana jest aplikacja, wystarczy w punkcie poprosić o kod do jej uruchomienia. Po rejestracji aplikacja pokazuje czas jaki trzeba odczekać do następnego oddania krwi lub jej składników, a także sumaryczną ilość oddanej krwi

   Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o legitymację z chipem albo innym nośnikiem to na chwilę obecną nie przewidujemy takiego rozwiązania. W połowie 2021 roku będzie miał start system e-krew, którego jednym z elementów będzie dostęp dawcy do informacji o donacjach online przez stronę www oraz aplikację mobilną.

   Odpowiedz
 27. Dzień dobry,

  krew oddawałem kilkukrotnie w Słupsku, częściej w Szczecinie i teraz na nowo chciałbym zacząć oddawać krew w Gorzowie Wlkp. Zebrało mi się niemal 10l łącznie oddanej krwi i płytek. Czy w jakiś sposób donacje w różnych miastach sumują się ze sobą? Czy jest jakieś centralne centrum krwiodawstwa, które sumuje łączną wartość donacji? Chciałbym zaaplikować o legitymacje ZHDK. Jedynymi dowodami że krew oddawałem są wpisy w legitymacji honorowego dawcy krwi.

  Czy na podstawie tych wpisów do legitymacji mogę wystąpić o wydanie zaświadczenia o ilości oddanej krwi w Gorzowie Wlkp (choć tu jeszcze nie oddawałem), które następnie dołączę do wniosku do PCK? Czy muszę się zwracać bezpośrednio do Szczecina, gdzie tej krwi oddałem najwięcej?

  Czy może to zaświadczenie jest w ogóle zbędne, a wystarczą wpisy do legitymacji honorowego dawcy krwi?

  Odpowiedz
   • Również chcialbym sie dowiedziec jak to dziala. Oddawalem raz w mobilnej akcji na studiach, innymi razy w rckik w najblizszym miescie i zastanawiam sie czy to sie jakos sumuje. Nie mam zadnych dokumentow z oddawania ani nic. Dzieki z gory za pomoc

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
     Sumować się sumuje jednak sam musisz zatroszczyć się o zebranie dokumentów-zaświadczeń potwierdzajacych ilość oddanej krwi w danym RCKiK. Więc jeżeli oddawałeś krew w punktach podległych pod różne centra musisz napisać do nich maila z prośbą o przesłanie zaświadczenia.

     Odpowiedz
   • Witam serdecznie!
    Zależy od tego ile dawca ma płytek oraz czy dane centrum w ogóle pobiera np podwójne płytki lub płytki z dodatkowym osoczem. Możesz oddać pojedynczą donację to jest od 250 do 280 ml płytek krwi. Możesz oddać płytki krwi + osocze i w zależności od potrzeb i możliwości dawcy można pobrać np 270 ml płytek krwi + 150 ml osocza albo 450 ml osocza. Możzna tez pobrać podwójną donację płytek a więc 500 ml płytek krwi. Jak widzisz jest wiele możliwości.

    Odpowiedz
 28. Mam pytanie jesli chce zlozyc wniosek o legitymacje i odznake I stopnia? Musze to zgłosić w rejeateacji przy oddawaniu krwi i oni wydaja mi jakis papier potwierdzający ilosc oddanej krwi a następnie sama wysylam to do pck? A drugie pytanie czy jest jakas inna droga? Zeby nie jechać do krwiodawstwa?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak musisz odebrać i zanieść do PCK zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Możesz poprosić o przesłanie zaświadczenia poczta lub mailowo. Nie każde centrum ze względu na RODO chce to jednak robić. Ale wysłać zapytanie możesz. Od RCKiK wiemy, że część centrów w ogóle wstrzymało wydawanie zaświadczeń.

   Odpowiedz
 29. Dzień dobry,
  w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy oddałem krew. Od tej pory chciałbym to robić systematycznie. Do kogo mogę się zwrócić z prośbą o wydanie legitymacji?
  Krew oddawałem w Bełchatowie, woj. łódzkie.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Najlepiej podczas kolejnej donacji przy rejestracji poprosić o wyrobienie legitymacji. Niestety rok temu zmieniono wzór legitymacji i zamiast książeczek papierowych są plastikowe karty na które nie da się nanieść żadnych danych poaz personalnymi. Jeżeli Twój RCKiK nie ma starych zapasów to wyda Ci własnie taką.

   Odpowiedz
   • Mi powiedziano, że nie ma już czegoś takiego jak legitymacja i nic mi nie wydano. Mimo, że na stronie RCKIK Kraków jest napisane, że legitymację się otrzymuje.
    “Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda dobrowolnie, honorowo ? nieodpłatnie krew otrzymuje tytuł ?Honorowego Dawcy Krwi?.
    Honorowemu Dawcy Krwi poza tytułem i legitymacją przysługuje:”

    Odpowiedz
 30. Dzień dobry
  Witam
  Ponawiam pytanie: 12 marca wysłałem Pocztą Polską wniosek o przyznanie odznaki Zasłużonego Dawcy Krwi 3 stopnia i tu moje pytanie czy wniosek dotarł? Dodam że wniosek wysłałem do PCK w Krakowie i wysłałem pocztą a nie osobiście z powodów koronawirusa ponieważ PCK inaczej nie przyjmuję wniosków a PCK 23 marca odpisał że wysłał odznakę i legitymację 20 marca i do tej pory jej nie otrzymałem. Nazywam się Czop Jakub

  Odpowiedz
 31. Dzień dobry. Chciałam zasięgnąć porady w kwestii wyrobienia duplikatu legitymacji honorowego dawcy krwi. W dniu wczorajszym, realizując recepty w aptece zgubiłem legitymację męża. Legitymacja była w formie książeczkowej bez peselu. Mąż aktualnie nie oddaje krwi, ale korzystał z przywileju obniżki przy zakupie leków. Pomimo usilnych poszukiwań wszystkich miejsc, w których byłam, niestety nie znalazłam. I mam kłopot. Bardzo proszę o informację, jaką obowiązuje procedura w tym zakresie. Z poważaniem.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Duplikaty legitymacji ZHDK wydają oddziały Polskiego Czerwonego Krzyża. Proszę skontaktować się z oddziałem, który wydał legitymacji mężowi i poprosić o wystawienie duplikatu. Obecnie może to zająć kilka tygodni.

   Odpowiedz
 32. Witam, mam pytanie odnoście otrzymania legitymacji zasłużonego dawcy krwi. Otrzymałam brązową odznakę z której jestem bardzo dumna, a teraz chciałabym mieć tą czerwona książeczkę – w jaki sposób mogę ją otrzymać? Pozdrawiam

  Odpowiedz
   • Chodziło mi o książeczkę do której wbija się pieczątki, bo nie wiedziałam nawet że jest legitymacja do odznaki. Ale w takim raxie proszę o informację dotyczącej jednej i drugiej. Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Legitymację do odznaki powinnaś otrzymać wraz z odznaką. Jeżeli jej nie otrzymałaś zgłoś się po nią do tego oddziału PCK który nadawał odznakę. Jeżeli chodzi o książeczki donacyjne to jest rożnie. Zgodnie z nowymi przepisami już ich nie powinno się wydawać gdyż nowy wzór legitymacji jest w postaci plastikowej karty https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk. Jednak ze względu na to, że ta nowa legitymacja nie jest funkcjonalna niektóre centra wbrew przepisom wydają książeczki. Musisz zapytać jak jest u Ciebie.

     Odpowiedz
     • Dziękuję bardzo za informację, zadzwonię i zapytam jak to wygląda w moim rejonie. Pozdrawiam

 33. Witam
  Ponawiam pytanie: 12 marca wysłałem Pocztą Polską wniosek o przyznanie odznaki Zasłużonego Dawcy Krwi 3 stopnia i tu moje pytanie czy wniosek dotarł? Dodam że wniosek wysłałem do PCK w Krakowie i wysłałem pocztą a nie osobiście z powodów koronawirusa ponieważ PCK inaczej nie przyjmuję wniosków. Miałem również prośbę jeżeli wniosek jeszcze nie dotarł to proszę o wiadomość pod tą wiadomością jak dotrze a nazywam się Czop Jakub. Z PCK nie jestem w stanie się skontaktować.

  Odpowiedz
 34. Witam. Mam juz odznakę I stopnia. Obecnie ilosc oddanej krwi pozwala mi sie ubiegać o odznake stopnia 2. proszę o informacje jakie dokumenty i gdzie musze dostarczyc.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Ogólnie należy mieć zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Dokument ten należy dostarczyć do PCK. Obecnie w związku z pandemią część oddziałów organizacji zezwala na przesłanie go pocztą. Jednak to już indywidualna decyzja poszczególnych oddziałów. Skontaktuj się ze swoim i dowiedź się czy dopuszczają taką opcję: https://pck.pl/kontakt/oddzialy-okregowe-pck

   Odpowiedz
 35. Witam
  12 marca wysłałem Pocztą Polską wniosek o przyznanie odznaki Zasłużonego Dawcy Krwi 3 stopnia i tu moje pytanie. Ile będę czekał na tą odznakę i czy zostanie ona wysłana pocztą czy w jakiś inny sposób zostanie przekazana? Dodam że wniosek wysłałem do PCK w Krakowie i wysłałem pocztą a nie osobiście z powodów koronawirusa ponieważ PCK inaczej nie przyjmuję wniosków

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oto odpowiedź z MOO PCK:
   Poczta wysłana 12.03 (czwartek) jeszcze do nas nie dotarła i nie wiemy kiedy dotrze . Dziś otrzymaliśmy listy z datą 28 lutego. Po otrzymaniu wniosku wystawimy legitymacje i odeślemy.

   Odpowiedz
 36. Witam serdecznie!
  Posiadam legitymację honorowego dawcy krwi, jednak kilkukrotnie podczas oddawania krwi nie miałam jej przy sobie.
  Jak mogę ją uzupełnić lub gdzie/ w jaki sposób mogę się dowiedzieć ile ‘mam oddanej kwi’?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli oddawałaś w jednym miejscu to możesz poprosić bezpośrednio w rejestracji tego punktu. Jeżeli oddawałaś w punktach, które podlegają pod różne centra to może być problem gdyż jak sam personel nas o tym poinformował nie potwierdzają donacji z innych punktów. Oczywiście w razie potrzeby możesz poprosić o wystawienie ogólnego zaświadczenia potwierdzającego ilość oddanej krwi.

   Odpowiedz
 37. Witam, czy aby otrzymać legitymację Honorowanego Dawcy Krwi należy opłacić składkę członkowską Klubu krwidawców, czy do takiego klubu trzeba przynależeć?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami legitymacje donacyjne hdk wydają bezpłatnie placówki wchodzące w skład publicznej służby krwi, czyli RCKiK oraz oddziały terenowe, WCKiK oraz CKiK MSWiA. Niestety 2 lata temu zmieniły się przepisy określające wygląd legitymacji https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk Część centrów ma jednak jeszcze zapas starych książeczek albo mio zmian wydają nowe również w postaci książeczki. Jeżeli Twoje centrum nie wydaje legitymacji możesz się o nią zapytać w organizacjach pozarządowych jednak wiąże się to z opłacaniem składek i bycia ich członkiem.

   Odpowiedz
   • Witam, jak z jednego zaświadczenia wynika, że zamiast 9 l oddałem 8999ml, to czy na zbiorczym zaświadczeniu z RCKiK będzie to zaokrąglone, czy będę musiał czekać kolejne 2 miesiące, by ubiegać się o odznakę ZHDK?

    Odpowiedz
     • Niestety, sam byłem bardzo zdziwiony, ale Pani w rejestracji tłumaczyła, że krew jest później ważona i ponownie przeliczana na ml. Drugą połowę oddałem ma Saskiej w Warszawie, więc ciekawe jak tam to zostanie policzone

 38. Witam, mam pytanie. Co w przypadku jeśli oddaję krew w kilku ośrodkach? Konkretniej rzecz ujmując, najczęściej oddaję krew w dni urlopowe i w różnych miejscach Polski. Pieczątki mam wbijane, ale czy teraz RCKIK w Katowicach wyda mi legitymację, jeżeli część krwi oddane było w Zielonej Górze i część w Nowym Targu?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Legitymację wyda bez problemu. Nie wiem jak jest w RCKiK w Katowicach ale w niektórych centrach jak wystawiają zaświadczenie o ilości oddanej krwi to wystawiają tylko podając ilość krwi oddanej w ich centrum. Jeżeli tak będzie to będziesz musiał napisac maila do innych centrów prośbę o przesłanie zaświadczeń potwierdzających donacje, które oddałeś u nich.

   Odpowiedz
 39. Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi ll stopnia. Pytanie mam następujące, czy jak idę z moim dzieckiem do lekarza, czy ono również ma prawo wejść bez kolejki?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie, uprawnienie to dotyczy tylko osoby posiadającej tytuł ZHDK. Przepisy nie rozszerzają go na członków rodziny zgłoszonych przez dawcę do ubezpieczenia.

   Odpowiedz
 40. Witam. Posiadam Zasłużoną legitymacje honorowego dawcy krwi na panieńskie nazwisko. Jakie dokumenty i gdzie mam sie udac zeby mi wymienili na aktualne nazwisko? Wspomne ze mam legitymacje wydaną jeszcze przed 2013r i nie jest z nr PESEL. Dziękuję i pozdrawiam. Kinga M.

  Odpowiedz
 41. Witam wszystkich serdecznie.
  Zasłużonego I stopnia otrzymałem w 2001 roku i wtedy nikt nie robił problemów, a dziś w Polsce wszędzie robią ludziom od górkę. Po oddaniu 75 litrów zdecydowałem się zaprzestać oddawania krwi w tym kraju i za chwilkę wyjaśnię jaki był powód mojej decyzji. Jakieś ćwierć wieku temu jak zaczynałem swoją przygodę z krwiodawstwem, to ludzie w punktach pobrań byli mili, sympatyczni, pomocni (ciepły posiłek to była poezja -pozdrawiam przy okazji panie ze stołówki w WSK w Szczecinie, ich bigos stał się legendą)…. a dziś, no właśnie z tym jest problem. W Bielsku-Białej rejestracja dawców niby do godziny 14:00 ale niech ktoś spróbuje przyjść o 13:30, to panie z rejestracji chcą człowieka zabić wzrokiem, do tego panie od samego pobrania są wkurzone, bo zaraz koniec pracy a tu dawca przyszedł -normalnie jak śmiał przyjść??? W tym miejscu nadmienię, że oddawałem krew nie biorąc zaświadczenia o dniu wolnym do pracy, zawsze wychodziłem godzinkę wcześniej z pracy i ogarniałem oddanie krwi -wiem, że nie każdy ma taką możliwość ale ja akurat miałem i uważam, że dla pracodawcy takie rozwiązanie jest lepsze od zwalniania pracownika z całego dnia. W Bielsku-Białej lekarz badający dawcę bez fartucha i bez możliwości jego identyfikacji, na pytanie jak się nazywa słyszę odpowiedź “jest RODO i on nie ma obowiązku mi się przedstawiać” -cham, ignorant – to chyba jedyne określenie dla “pana doktorka”, według niego osoba badana nie ma prawa znać nazwiska badającego go lekarza -żenada!!! W całym punkcie w Bielsku-Białej pracuje podczas pobrania około 15 osób, jest jeden dawca (w porywach do trzech) na sali i około 3-4 pań “szlaja się” z kąta w kąt szukając zajęcia lub plotkując na rodzinne tematy. Wczoraj pierwszy raz oddałem krew w Republice Czeskiej i….. coś niesamowitego! Nie sądziłem, że może być taki standard w punkcie pobrań. Personel wita dawcę przy wejściu w rejestracji (lekarz podaje rękę i przedstawia się z imienia i nazwiska -tak, u nich nie ma RODO na takim poziomie jak w Polsce), dawca przychodzi na umówioną przez internet, telefonicznie lub osobiście godzinę, oczywiście standardowo do wypełnienia ankieta (jest polskie tłumaczenie), cały trzyosobowy personel mówi w języku polskim. W punkcie jest rejestratorka, pielęgniarka od pobrań i lekarz badający dawców. Pani na sali pobrań ogarnia pięć osób (tyle było w czasie mojej wizyty). Przed pobraniem krwi standardowo wykonywane jest badanie moczu na zawartość narkotyków (panel ośmiu substancji). Badanie lekarskie jest takie, że przez ponad 25 lat oddawania nigdy w Polsce takiego nie widziałem (ciśnienie, migdały, gardło, płuca, jama brzuszna, naczynia żylne w nogach, szczegółowy wywiad z dawcą o przebytych chorobach, zabiegach itp. -do tego wszystkiego lekarz robi szczegółowy opis całego ciała (wszystkie blizny, tatuaże, kolczyki i inne… w Polsce tylko ciśnienie, osłuchanie płuc i lakoniczny wywiad z dawcą) -rozmowa z lekarzem i badanie to około 15-20 minut, w Polsce jakieś 1-2 minuty. Pomieszczenie pobrań czyste, nowoczesne, klimatyzowane… nowoczesne fotele z możliwością elektrycznego dopasowania do anatomii dawcy. Oczywiście dostępne dla dawców nieograniczone ilości napojów (ciepłych i zimnych) -w Polsce to nadal rzadkość. Samo pobranie bardzo profesjonalne -co widać na drugi dzień, gdy po wkłuciu prawie nie ma śladu. Mogę każdemu polecić żeby na własnym przykładzie przekonał się jak oddaje się krew w u naszych południowych sąsiadów. Ja będę oddawał już tylko u nich… Pozdrawiam AW

  Odpowiedz
 42. 06.02.2018 składałem o wydanie o kartę i do tej pory nie mam w systemie jestem ile mam jeszcze czekać na nią . Powiem ze znajomy również składał tego samego dnią co ja i on dostał ja jeszcze

  Odpowiedz
 43. Witam,

  Pisałem już o tym przy innej okazji. W dzisiejszych czasach już nikt nie nosi przy sobie książeczkowych dokumentów, gdyż są zbyt duże i łatwe do uszkodzenia. Wiele osób pisze tutaj, że pora przejść na karty plastikowe i ja także się pod tym podpisuję. Legitymacja ZHDK może jednocześnie pełnić rolę karty grupy krwi i zawierać informacje o wszystkich posiadanych stopniach i uprawnieniach. Moja legitymacja I-go stopnia po wielu latach jest w opłakanym stanie a nie będę co kilka lat występował o duplikat. Poza tym książeczkowe legitymacje są łatwe do podrobienia a karty z kolei łatwo jest zabezpieczyć.

  Odpowiedz
 44. Witam.
  Chciałem zapytać ponieważ mam oddane 23 litry i czy teraz muszę składać na każdą z osobna czy dostanę wszystkie naraz. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 45. Witam.

  Chcialam dowiedzieć się gdzie mogłabym się głosić celem wyrobienia legitymacji zasłużonego honorowego dawny krwi jeśli oddałam przeszło 5 l. w różnych miejscowościach. Przebywając w Słupsku (gdzie ostatnio oddawałam krem) pani przepisała mi do nowej zwykłej książeczki ogólnie : od tego roku..do tego..oddała tyle litrów krwi (stara książeczkę zabrała) a teraz na stałe mieszkam w Sztumie. Z uwagi, że krew oddawałam w roznych miejscach nie wiem czy istnieje możliwość zgłoszenia się do obojętnie jakiej placówki, która wystawiły mi wniosek do PCK o wyrobienie legitymacji.

  Będę serdecznie wdzięczna o informację zwrotą.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Najważniejsze jest aby mieć potwierdzony pełny litraż na zaświadczeniu o ilości oddanej krwi. Jeżeli w punkcie krwiodawstwa w którym obecnie Pani oddaje lub jest najbliżej miejsca zamieszkania w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi widzą wszystkie donacje to nie ma problemu. Ten jeden punkt niech wyda zaświadczenie, które zaniesie Pani do najbliższego. Jeżeli nie widzi wszystkich donacji proszę poprosić mailowo by przysłano Pani takowe zaświadczenia z wcześniejszego centrum. Następnie proszę się udać do obecnego i albo niech z sumują oddaną krew na jednym albo proszę zanieść dwa zaświadczenia do PCK. Oddział PCK do którego Pani zanosi zaświadczenie i składa wniosek może być dowolnym oddziałem. Nie ma rejonizacji.

   Odpowiedz
 46. Mam pytanie. Odznakę ZHDK wyrobułam dawno temu, od tamtego czasu zmieniłam stan cywilny i nazwisko. Co teraz. Recepta na leki jest na inne nazwisko, legitymacja na inne. W aptece się czepiaja, czy muszę wyrobić nową legitymację?

  Odpowiedz
 47. Witam
  Mój mąż oddał 14 l krwi i chciał otrzymać odznakę i legitymację Zasłużonego HDK wybrał więc zaświadczenie z RCKiK gdzie już od lat mieszka i oddaje krew (Rzeszów ) po czym udał się do PCK w Rzeszowie a Pan mu powiedział żeby zgłosił się do Krosna (ponieważ tam była wydana książeczka HDK – tam wcześniej mieszkaliśmy) i nic nie załatwił.
  Piszecie przecież że można się udać do najbliższego oddziału PCK, dlaczego więc został odesłany z niczym?
  Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Interweniowałem w Zarządzie Głównym PCK. Oto odpowiedź:

   Witam serdecznie,
   Panie Marcinie rozmawiałam z Prezesem OR PCK Rzeszów i wynikło pewne niedomówienie w sprawie, o której jest mowa w poniższym mailu. Mianowicie Panowie źle się zrozumieli w kwestii adresu zamieszkania. W związku z czym uprzejmie proszę aby krwiodawca zgłosił się z zaświadczeniem z RCKiK do Oddziału Rejonowego PCK w Rzeszowie, mieszczącego się przy ul. Jana III Sobieskiego 4/2. Biuro czynne jest w następujących godzinach:
   Poniedziałki, wtorki, piątki : 8:30 – 12:00,
   Czwartki : 14:00 – 17:00
   W środy biuro jest nieczynne.

   Odpowiedz
   • Witam
    Dziękuję pięknie za pomoc.
    Panowie faktycznie nie zrozumieli się w kwestii adresu zamieszkania i stąd wynikło nieporozumienie, ale udało się wszystko z powodzeniem załatwić i już cieszymy się zasłużoną legitymacją i medalami.
    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
 48. gdzie można dostać nową książeczkę na pieczątki. Plastik mi zbędny bo mam już w cholerę plastikowych kart, poza tym na plastiku nie ma informacji kiedy ostatnio oddawałem (i nie mogę sobie zaznaczyć np z której ręki spuszczałem krew przy danej donacji).

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami legitymacje wydają placówki publicznej służby krwi. Jednak nieraz RCKiK dopuszcza taką możliwość by wbijać pieczątki np do legitymacji jakie wydają kluby np PCK. Natomiast pojawiają się dwa problemy centrum nie ma obowiązku uznania takiej legitymacji i nie wszystkie kluby/oddziały posiadają takie legitymacje.

   Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Legitymację Honorowego dawcy Krwi można otrzymać po pierwszym oddaniu. Należy zgłosić chęć jej posiadania w czasie rejestracji przy następnym oddaniu. Jeżeli zaś chodzi o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi to o legitymację tą może się starać osoba, która oddała kobieta – 5 litrów, mężczyzna – 6 litrów krwi.

   Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie musisz należeć do klubu żadnej organizacji. Odznaki ZHDK należą się każdemu kto spełni wymogi litrażowe opisane przepisami. Jeżeli oddałeś już 6 litrów udaj się do centrum krwiodawstwa lub jego oddziału terenowego i poproś o zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Następnie dokument ten zanieś do najbliższego oddziału PCK. Oni wyznaczą termin odbioru odznaki i legitymacji lub wydadzą Ci je od ręki.

   Odpowiedz
 49. Witam!
  Czy jeśli ostatnio oddawałem krew 13 lat temu i oddałem łącznie 30 litrów krwi to mogę teraz starać się o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oczywiście, że tak. Procedura dotycząca Pani jest taka sama jak czynnych dawców. Proszę pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi i zanieść je do PCK. Oni wydadzą odznakę albo wyznaczą termin jej odbioru.

   Odpowiedz
 50. Witam!
  Czy jeśli ostatnio oddawałem krew 13 lat temu i oddałem łącznie 30 litrów krwi to mogę teraz ubiegać się o książeczkę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi?

  Odpowiedz
 51. Dzień dobry, mieszkałem kilkanaście lat w Wielkiej Brytanii, gdzie honorowo oddawałem krew. Czy ktoś z Państwa wie może, czy można te informację o tych “donacjach” przenieść do Polski, gdzie zresztą też oddaję krew i wnioskować o wydanie legitymacji I stopnia (gdyż lacznie z UK i Polski będę miał około 25 litrów oddanej krwi).

  Odpowiedz
 52. Dzień dobry, oddałem łącznie ponad 6 litrów krwi, jednakże w 2 różnych oddzialach wojewódzkich – Katowice oraz Kraków. Czy mogę ubiegać sie o legitymację zasłużonego honorowego dawcy czy trzeba oddac mininunm6 litrów w jednym oddziale?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Liczy się krew oddana na terenie całego kraju. Jedynie co musisz to mieć zaświadczenia z dwóch centrów bo może się okazać, że jedno nie widzi donacji z drugiego.

   Odpowiedz
 53. Witam A ile czeka się na wyrobienie legitymacji 1 stopnia bo ja już 2 lata czekam i ciągle coś wychodzi, ja jestem z Wałbrzycha ale Wrocław prawdopodobnie nie ma czasu wyrabiać legitymacji dla wałbrzyskich zasłużonych dawców krwi pozdrawiam Marcin Makowiak

  Odpowiedz
 54. Mam pytanie co do wyrobienia duplikatu legitymacji HDK II stopnia. Kilka lat temu otrzymałem taką we Wrocławiu. Gdzie nie mieszkam od 2ch lat. Czy mogę ją wyrobić np w Pszczynie czy Bielsku Białej, czy muszę jechać do Wrocławia? Krew oddawałem ostatni raz we Wrocławiu.

  Odpowiedz
 55. Witam, mam pytanie odnośnie refundacji leków w aptekach, czy jest gdzieś lista leków refundowanych i czy ta lista różni się w zależności od stopnia ZHDK. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 56. Witam. Oddaję krew (Katowice) i chciałbym otrzymać legitymację HDK. Na chwilę obecną nie mam jeszcze tyle donacji żeby mieć jakąś odznakę. Gdzie mogę zgłosić się po zwykłą legitymację HDK? Pozdrawiam. Krzysztof

  Odpowiedz
 57. Mam problem.Może ktoś tutaj mi pomoże.Otóż kiedyś oddawałam krew w jednym mieście-posiadam stamtąd taką starą papierową,rozkładaną legitymację dawcy, w której były przystawiane pieczątki(mam całą zapieczątkowana-brak miejsca na nowe pieczątki).Od tego roku oddaję krew w Warszawie.Nie dostałam nowej legitymacji,bo podobno już żadne nie są wydawane. Chciałabym dowiedzieć się czy to prawda. I pytanie nr 2-na chwilę obecną przysługuję mi odznaka III stopnia.W jaki sposób mogę ją uzyskać, co po kolei zrobić, gdzie się zgłosić-biorąc pod uwagę fakt, że oddawałam krew w 2 miastach? Niestety w moim regionalnym punkcie w Warszawie nie za bardzo się orientują i niewiele wiedzą. Nie ukrywam, że chciałabym mieć taką odznakę i legitymację, w której dalej będą zapisywane moje wizyty. Czy ktoś zna odpowiedzi na moje pytania?Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź:)

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Tak to prawda zamiast papierowych legitymacji są wydawane karty plastikowe gdzie nie ma możliwości wbijania pieczątek. Natomiast aby otrzymać odznakę ZHDK należy podejść do centrum krwiodawstwa i poprosić o zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Z tego co pamiętam RCKiK w Warszawie sam wysyła zaświadczenia do PCK więc nie będzie Pan musiał nic więcej robić. Jeżeli by tak nie było dawca musi zanieść osobiście ten dokument do PCK. Tam wyznaczą termin odbioru legitymacji https://krwiodawcy.org/odznaki-zasluzony-honorowy-dawca-krwi

   Odpowiedz
 58. Witam mam oddane ponad 13 litrów krwi nie mam nadano żadnego stopnia ZHDK posiadam zwykłą legitymację HDK, czy należy mi się jakiś stopień i gdzie należy się o to ubiegać?

  Odpowiedz
 59. Posiadam legitymację III stopnia, co wg informacji w internecie pozwala korzystać z poradni specjalistycznych bez czekania w kolejce. Jak wygląda taka wizyta/umówienie się na nią w praktyce? Co jeśli na recepcji nie chcą zaakceptować legitymacji? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Najpierw nalezy udać się do dyrekcji podmiotu i powiedzieć o zaistniałej sytuacji. W 90% to wystarczy by zostać zarejestrowanym. Jeżeli jednak by się tak nie stało proszę skontaktować się oddziałem NFZ i złożyć skargę oficjalnie.

   Odpowiedz
 60. Witam kiedy i gdzie mogę złożyć wniosek na legitymacje HDK ,tej co daje możliwość otrzymania zniżkowych niektórych leków,oddałem narazie 17,1 l krwi

  Odpowiedz
 61. Witam. Mam już 2 legitymacje za 1 i 2 stopień. Niestety w Łodzi nie różnią się one niczym poza numerem. Obie są o treści “zasłużony honorowy dawca krwi” i koniec… Dziwne to?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Wszystko zależy kiedy o nie wystąpiłeś i kiedy zostały Ci nadane. Te nowe ze stopniem i peselem są nadawane od roku. Wcześniejsze nie posiadają tych elementów i nie muszą ich mieć. Zachowują przy tym swoją ważność.

   Odpowiedz
 62. Witam serdecznie. Czy mogę się ubiegać o legitymację zasłużonego krwiodawcy gdy oddałam około 3 litry krwi w Tarnowie i około 3 litry w Szczecinie, czy jednak wszystkie donacje muszą być dokonane w tym samym mieście? Wiem że w różnych miastach są różne systemy, gdyż przy pierwszym oddaniu w Tarnowie byłam traktowana jak dawca pierwszorazowy.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Może się Pani ubiegać. Trzeba tylko z tego “dalszego” centrum poprosić o przysłanie zaświadczenia o ilości oddanej krwi pocztą. Tak aby w PCK mieli łączną ilośc krwi.

   Odpowiedz
 63. Witam,

  Mam już oddane prawie 8 litrów krwi, czy po odznakę III stopnia sam muszę złożyć wniosek czy jednak musi to zrobić RCKiK??

  Idę oddać w piątek kolejną partię krwii i będzie ponad 8 litrów 🙂

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Odznaki wydawane są na wniosek dawcy. Należy z zaświadczeniem o ilości oddanej krwi udać się z centrum krwiodawstwa do oddziału PCK i wypełnić tam wniosek.

   Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli tak dawno był składany wniosek i nie ma żadnego sygnału z PCK to trzeba koniecznie przypomnieć się. Możliwe, że wniosek zaginął albo doszło do innej sytuacji, która przeszkadza w wydaniu legitymacji i odznaki.

   Odpowiedz
 64. Zgubiłem gdzieś książeczkę z pieczątkami potwierdzającymi ilość oddanej krwi. Czy te dane dotyczące ilości oddanej krwi są gdzieś archiwizowane elektronicznie? Dodam tylko, że krew oddawałem w różnych miejscach w Polsce i chciałbym ponownie wyrobić książeczkę.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   W obecnych czasach istnieje system komputerowy Krajowy Rejestr Dawców Krwi i własnie w nim znajdują się informacje o naszych donacjach. Wszystko zależy czy oddawałeś krew jak był już system komputerowy czy wcześniej jak były kartoteki. Jeżeli wcześniej to centra miały obowiązek archiwizowania informacji przez 30 lat a potem dokonywały niszczenia ich. Jeżeli oddawałeś w ciągu ostatnich kilkunastu lat to dane będą w bazie i będzie można na ich podstawie wystawić nową legitymację lub zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Problemem jednak może być to o czym wspomniałeś a więc, że oddawałeś w różnych punktach. Zdarza się tak i mamy sygnały od dawców, że niektóre donacje z innych punktów są niewidoczne (zwłaszcza z resortowych). Więc przy rozmowie lub pisaniu maila trzeba zapytać się czy wystawione zaświadczenie uwzględnia te donacje czy nie. Jeżeli centrum odpiszę, że nie nie pozostaje nic innego jak kontaktowanie się z każdym centrum oddzielnie.

   Odpowiedz
 65. Witam, dzisiaj po raz pierwszy oddałam krew i chciałam zweryfikować informację dot. Legitymacji Honorowego Dawcy Krwi. Mianowicie w rejestracji (Katowice) kiedy zapytałam o możliwość wyrobienia takiej legitymacji otrzymałam informację, że takowych już nie ma i nie będzie. Z tego wynika, że dopóki nie osiągnę pułapu Honorowego Dawcy Krwi, to nie będę miała żadnego potwierdzenia na bycie dawcą. Szczerze bardzo się zdziwiłam i chciałam zapytać Was czy coś o tym wiecie.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 66. Witam oddaje krew regularnie od 12lat łącznie mam ponad 28litrow krwi, niestety nigdy nie zostałem odznaczony. Czy to moja wina każdy dostaje odznaki a dla mnie to zabrakło już granicy bo ostatnia to 18 litrów. Szkoda

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi i odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu są nadawane na wniosek dawcy. Jest tak dlatego, że część dawców nie chce odbierać za krwiodawstwo odznaczeń. Dlatego jeżeli chcesz je otrzymać musisz pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi z punktu krwiodawstwa i udać się w przypadku odznak ZHDK do PCK a w przypadku odznaki HDK – ZdZN do RCKiK.

   Odpowiedz
 67. Szkoda ze w XXI wieku nadal wydają książeczkę z włożoną kartka zamiast karty plastikowej z zdjęciem. Ubolewam nad tym że miasto płacąc co miesiąc MPK za honorowych dawców nie mogą wprowadzić obcji udostępnienia legitymacji np żonie bo przykładowo ja darmowego biletu praktycznie nie używam z powodu że autobusem miałbym beznadziejny dojazd do pracy więc legitymacja leży i się kurzy a tak moja żona musi kupować bilet miesięczny.

  Odpowiedz
 68. Na jakiej podstawie twierdzicie, że “Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność”, tego akurat w nowym rozporządzeniu nie ma?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Po pierwsze gratuluję decyzji! Co do legitymacji to jest różnie a to dlatego, że przepisy ściśle nie opisują sposobu otrzymania legitymacji. Część centrów przysyłają je na adres domowy, inne przekazują legitymacje przy kolejnej wizycie. To co warto zrobić to zadzwonić i zapytać jak jest w danym punkcie. Zdarza się też tak, że legitymacja jest wydawana na prośbę dawcy, czyli jeżeli zgłosiłeś w rejestracji chęć posiadania legitymacji to wtedy ją dostaniesz. Jeżeli tego nie zrobiłeś to legitymacja nie zostanie wydana.

   Odpowiedz
  • Witam! Ja swoją legitymację otrzymałem przed drugim pobraniem krwi. Przy zapisach pani mnie znalazła w systemie, wypisała potrzebne dane, wbiła pieczątki z grupą krwi i dała mi książeczkę. O nic nie musiałem prosić. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Michal, prosze o informacje gdzie tak miales? poniewaz ja oddawalam juz krew 3 razy i za kazdym razem na moje pytanie o legitymacji odpowiedz byla ze nie wydaja, ze moze potem.

    Odpowiedz
 69. Witam otrzymałam nową legitymację krwiodawcy prawidłowo z pieczątek wynika że mam odda e 6500ml A w książeczce wpisane jest 6067 ml z czego wynika ta różnica

  Odpowiedz
  • Oddawałaś tylko krew pełna czy również składniki? Pamiętaj, że składniki przelicza się na krew pełną stosując przeliczniki. Oczywiście w grę wchodzi również błąd ludzki.

   Odpowiedz
  • Kontaktowałem się z Narodowym Centrum Krwi. Umowa między MZ a PCK została podpisana a procedura zamówień publicznych już ruszyła więc pod koniec czerwca powinno być wznowione wydawanie.

   Odpowiedz
   • Bardzo dziękuję za informację. Ciesze się, że nie jest to jakaś sprawa na później tylko zostało załatwione szybko a MZ nie ociągał się z podpisaniem zbyt długo:)

    Odpowiedz
 70. Witam,
  Dzisiaj podczas oddawania krwi dowiedziałem się, że RCKiK otrzymały informację iż z powodu braku środków finansowych MZ na wydrukowanie legitymacji HDK do odznak, RCKiK mają nie wypełniać i nie przekazywać do właściwego organu w tym zakresie (PCK?) zgłoszeń dot. uzyskania przez krwiodawcę odznaki i legitymacji HDK.
  W związku z powyższym odsyłają wszystkich, którym przysługuje legitymacja z tzw. “kwitkiem”.
  Czy tak powinno być, o co tu chodzi?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o legitymacje donacyjne to każde centrum jest na różnym etapie wdrażania nowych legitymacji dlatego ciężko podać jeden termin.

   Odpowiedz
 71. Chciałbym zapytać o procedurę uzyskania legitymacji ZHDK i czy spełniam warunki. Posiadam wbite w książeczce 12 pieczątek (razem z pierwszą gdzie była zakładana książeczka). Wyczytałem że mężczyzna musi oddać minimum 6 litrów krwi, więc czy spełniam w/w warunek czy liczy się tutaj faktyczna ilość oddanej krwi (450ml x 12) więc w tym przypadku 5400ml? Czy zaokrągla się do “1/2 litra”?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Mężczyzna musi mieć na koncie 14 donacji krwi pełnej. Musi być 6 litrów lub więcej. Ja mam 19,994 ml a więc brakuje mi 6 ml do 20 litrów i odznaki HDK-ZdZN. Panie w centrum nie wypełniły wniosku.

   Odpowiedz
   • Książeczki HDK wydają placówki publicznej służby krwi a więc siedziba centrum na Saskiej oraz oddziały terenowe. Jednak w związku z wejściem w życie nowych wzorów legitymacji może się zdarzyć, że na chwilę obecną ich wydawanie jest wstrzymane. Jeżeli zaś chodzi o legitymacje ZHDK te, które wydawane są do odznak to powinny być wydawane przez Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża na Szańcowej 25.

    Odpowiedz
 72. Dzisiaj w Szczecinie pytałam o legitymacje HDK i pani powiedziała, żeby się narazie wstrzymać bo mają być nowe wzory. Ktoś coś wie? Kiedy takie nowe legitymacje miały by wejść?

  Odpowiedz
 73. Ktoś wie czy Wrocław już ruszył z wydawaniem legitymacji? Jaki jest mniej więcej czas oczekiwania na legitymację we wro?

  Odpowiedz
  • Dzwoniłem 2 tygodnie temu, są wydawane od początku roku, ale idzie to mozolnie – w dniu mojego telefonu wydawane były legitymacje osobom, które złozyły wniosek w październiku, i moze zająć im czas do może nawet połowy marca zanim wyjdą na prostą i zaczną wydawać na bieżąco…

   Odpowiedz
 74. Witam jestem żołnierzem ma 3 stopnie odznak czy do każdego muszę kupić beretke do munduru galowego czy mogę nosić bo nic nie znalazłem na stronach na ten temat .Dziękuję za pomoc pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie znajdzie Pan przepisów dotyczących baretek odznaki ZHDK, gdyż są to baretki symboliczne i w związku z tym nie są one uregulowane przepisami prawnymi.

   Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli nie dostałeś odznaki najniższego stopnia to możesz się o nią ubiegać w każdej chwili. Składając wniosek zaznacza pracownik PCK o którą odznakę ubiega się dany dawca.

   Odpowiedz
 75. Informacja telefoniczna z łódzkiego oddziału PCK:
  Legitymacje już przyszły do oddziału. Do końca miesiąca powinny być informacje przesłane do zainteresowanych odnośnie wydawania.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Ja byłem bezpośrednio w oddziale rejonowym PCK. Legitymacje z nowymi wkładkami już są w oddziałach i pracownicy je wypełniają. Na dniach powinny być wydawane. Część oddziałów już je wydaje.

   Odpowiedz
 76. Mam trzy legitymacje ZHDK I teraz nie wiem której używać. Napisałam po miesiącu , że nie otrzymałam takowej a potem przysłali mi 3 i każda ma inny nr.

  Odpowiedz
 77. Witam,
  Końcem grudnia oddałem już ponad 6 litrów w autobusach terenowych obsługiwanych przez RCKiK w Katowicach. W związku z tym mam pytanie czy muszę gdzie składać jakiś formularz o ZHD czy proces jest automatyczny i zostanę poinformowany gdzie i kiedy ma sie zgłosić. Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 78. Witam
  Szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł dogonienia XXI wieku z legitymacjami i nie wprowadzili legitymacji w formie plastikowej karty. Prostsze i tańsze w “produkcji”, a też nie niszczyłyby się w portfelu.

  Odpowiedz
 79. Orientuje się może ktoś jak wyglada przejazd metrem w Warszawie na legitymacji ZHDK? Oddałem niedawno 18 litr i przysługuje mi za free ale żeby wejść do metra to trzeba przez bramki przejść…

  Odpowiedz
 80. Update- w Szczecinie mają już nowe wkładki! Ale że na prawie że ręczne wypisanie czeka jakieś 300 legitymacji, to lepiej odczekać co najmniej tydzień po Nowym Roku. Dajmy im czas na wypisanie tej góry papierów.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Widziałem na twitterze. Ryzykują, gdyż mimo iż dodali PESEL i stopień odznaki to nie wiem czy wkładka wygląda dokładnie tak jak będzie wyglądała we wzorach ostatecznie w rozporządzeniu.

   Odpowiedz
 81. To jest żenujące, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe wzory bez żadnego okresu przejściowego. I tak od września do nowego roku (a i to w najlepszym razie) we wszystkich oddziałach w ogóle wstrzymano wydawanie wszystkich legitymacji ZHDK.

  Odpowiedz
  • Ustawa o publicznej krwi wprowadzała okres przejściowy jednak był on ustanowiony na rok od wejścia nowelizacji ustawy a nie rozporządzenia. Niestety z jakiś powodów nowe rozporządzenie wyszło na koniec tego okresu i to wyszło z błędem. Tak naprawdę to własnie ten błąd spowodował, że odznaki nie są wydawane gdyż należało przeprowadzić nowelizację rozporządzenia co doprowadziło do wstrzymania wydawania odznak.

   Odpowiedz
 82. Olsztyński oddział PCK mówi, że nowe legitymacje to pieśń przyszłości, może nawet dopiero od stycznia będą je mogli wydawać. Do tej pory nikt nie dostanie żadnej legitymacji. Wrzucajcie tutaj, proszę, aktualności z innych oddziałów PCK jeśli usłyszycie, że coś się rusza w tej sprawie.

  Odpowiedz
  • Cześć Kasiu. Zgadzam się z Tobą. Właśnie napisał mi PCK w Toruniu, że legitymacje wraz z odznaką będzie można odebrać “po Nowym Roku”. Ja staram się o brązową. Pozdrawiam Warmię 🙂

   Odpowiedz
 83. Wiecie może, czy nowe legitymacje są już wydawane (Szczecin)? Tydzień temu jak byłem, to mi powiedzieli, że czekają na nowe rozporządzenie z ministerstwa, bo stare zawierało błędny wzór odznaki. Czy coś się ruszyło w tym temacie?

  Odpowiedz
 84. Tomasz Sypniewski. Idź oddaj krew, najlepiej zaraz po 2 miesiącach a prawdopodobnie będzie na Ciebie czekała miła niespodzianka. W moim przypadku tak bylo.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.