Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM

   Dawcy krwi przysługuje tytuł “Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację “Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

   Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

   Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

   Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki

   Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.

UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.

 

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Okładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

260 komentarzy do “Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM”

  1. Witam, czy są dostępne jakieś książeczki lub legitymację gdzie wpisywane są daty kiedy i gdzie pobrano krew żeby było wiadomo ile razy się oddało?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Zależy w jakim centrum krwiodawstwa. Zgodnie z nowymi przepisami legitymacja hdk jest w postaci plastikowej karty na której nie da się wpisywać donacji. Jednak część centrów wydaje nadal starą wersję. Zapytaj więc w pierwszej kolejności w swoim punkcie. Jeżeli akurat Twoje centrum nie wydaje pozostaje dołączyć do klubu HDK, który takowe legitymacje ma lub zakupić ją np na allegro czy innej platformie sprzedażowej.

      Odpowiedz
    • Pobierz sobie aplikacje bliscy krewni. Załatw swoj indywidualny numer do logowania(potrzebny tylko do aktywowania konta)w punkcie krwiodawstwa,a potem bedziesz miec wglad w ilosc oddanej krwi,terminow kolejnej donacji,newsach z uniwersum PCK

      Odpowiedz
  2. Dzien dobry, posiadam legitacje ZHDK,ale jeszcze stara wersję,bez nr PESEL. Zmieniłam nazwisko, wiec teraz żaden mój dokument tożsamości nie jest zgodny z legitymacja. Czy można wyrobić nowa legitymację? Jesli tak, to na dotychczasowych zasadach? Czyli zaświadczenie, wniosek itd?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak, powinnaś wyrobić duplikat. Tak Polski Czerwony Krzyż wydaje legitymacja na tych samych zasadach. Jednak w pierwsze kolejności proszę telefonicznie skontaktować się z PCK czy potrzebne jest zaświadczenie czy mogą to zrobić na podstawie posiadanych danych.

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry,
    mam legitymację zasłużonego dawcy krwi III stopnia,ale bez nr pesel. Czy powinienem ją wymienić?

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. Czy po przekroczeniu tych 6 litrów oddanej krwii trzeba składać jakiś wniosek o wydanie legitymacji zhdk ?jeśli tak to gdzie i jak wygląda?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak, odznaki są nadawane na wniosek dawcy.
      1) Pobierz zaświadczenie z RCKiK lub oddziału terenowego potwierdzające ilość oddanej krwi
      2) Zanieś je do oddziału rejonowego lub okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża
      3) Razem z pracownikiem/wolontariuszem PCK wypełnij wniosek o odznakę
      4) Odbierz odznakę od ręki lub w wyznaczonym terminie np podczas uroczystości

      Odpowiedz
    • Dzień dobry, ukradziono mi książeczkę HDK w ktorej byly pieczątki i daty poszczególnych donacji. Czy jest możliwość wyrobienia nowej książeczki w tej samej formie?

      Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        Zależy jakie centrum. Większość ma już plastikowe karty. Jeżeli centrum ma to oczywiście wyda ją bez problemu z wpisem o łączenej ilości oddanej krwi w ich centrum. Jeżeli nie wydaje książeczek to pozostaje możliwość nabycia książeczki prywatnie np na aukcjach.

        Odpowiedz
  5. Dzień dobry,
    posiadam aktualnie legitymację ZHDK III stopnia, jednak bez części gdzie można stawiać pieczątki potwierdzające donacje. Czy jest możliwość gdzieś ją uzyskać jeszcze?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Legitymacje ZHDK i legitymacje donacyjne to 2 różne typy legitymacji. ZHDK sa wydawane przez PCK po przekroczeniu określonej ilości oddanej krwi a donacyjne są wydawane przez RCKiK. Niestety od pewnego czasu wszedł nowy wzór legitymacji, https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk która nie pozwala na wbijanie pieczątek więc jeżeli Twój RCKiK nie wydaje starego typu to dostaniesz nową. Jednak ona do niczego się nie przydaje.

      Odpowiedz
  6. Dzień dobry. Zgubiłam swoją legitymację. Oddałam 10 l krwi. Ostatnie jakieś 15:lat temu. Czy jest możliwe ponownie wyrobienie legitymacji? Czy istnieje jakiś rejest i po peselu można dojść do informacji na temat ilości oddanej krwi? Bardzo dziękuję za odpowiedź ?

    Odpowiedz
  7. Dzień dobry czy legitymacja z orzełkiem honorowy dawca kwi zasłużony dla zdrowia narodu uprawnia do zniżek i ulg dla krwiodawcow?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli przepis, który mówi o danym uprawnieniu nie wymienia jej z nazwy to nie jest ona dokumentem potwierdzającym posiadanie uprawnienia. Należy pamiętać, żę odznaka HDK-ZdZN nie jest stopniem odznaki ZHDK, o których to w większości mówią przepisy. Jeżeli natomiast pyta Pan czy są jakieś ogólnopolskie przywileje z nią związane to nie nie ma takowych. Niektóre miasta wprowadzają dla osób posiadającyh tą odznakę ulgi w komunikacji ale są to ulgi gminne https://krwiodawcy.org/ulga/index.html a więc uprawniające do przywileju na danym terenie.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading