Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM

   Dawcy krwi przysługuje tytuł „Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację „Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

   Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

   Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

   Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki

   Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.

UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.

 

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Okładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

138 komentarzy

 • Piotr.R

  06.02.2018 składałem o wydanie o kartę i do tej pory nie mam w systemie jestem ile mam jeszcze czekać na nią . Powiem ze znajomy również składał tego samego dnią co ja i on dostał ja jeszcze

 • Seb

  Witam,

  Pisałem już o tym przy innej okazji. W dzisiejszych czasach już nikt nie nosi przy sobie książeczkowych dokumentów, gdyż są zbyt duże i łatwe do uszkodzenia. Wiele osób pisze tutaj, że pora przejść na karty plastikowe i ja także się pod tym podpisuję. Legitymacja ZHDK może jednocześnie pełnić rolę karty grupy krwi i zawierać informacje o wszystkich posiadanych stopniach i uprawnieniach. Moja legitymacja I-go stopnia po wielu latach jest w opłakanym stanie a nie będę co kilka lat występował o duplikat. Poza tym książeczkowe legitymacje są łatwe do podrobienia a karty z kolei łatwo jest zabezpieczyć.

 • Kamil

  Witam.
  Chciałem zapytać ponieważ mam oddane 23 litry i czy teraz muszę składać na każdą z osobna czy dostanę wszystkie naraz. Pozdrawiam

 • Klaudia Bakierska

  Witam.

  Chcialam dowiedzieć się gdzie mogłabym się głosić celem wyrobienia legitymacji zasłużonego honorowego dawny krwi jeśli oddałam przeszło 5 l. w różnych miejscowościach. Przebywając w Słupsku (gdzie ostatnio oddawałam krem) pani przepisała mi do nowej zwykłej książeczki ogólnie : od tego roku..do tego..oddała tyle litrów krwi (stara książeczkę zabrała) a teraz na stałe mieszkam w Sztumie. Z uwagi, że krew oddawałam w roznych miejscach nie wiem czy istnieje możliwość zgłoszenia się do obojętnie jakiej placówki, która wystawiły mi wniosek do PCK o wyrobienie legitymacji.

  Będę serdecznie wdzięczna o informację zwrotą.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Najważniejsze jest aby mieć potwierdzony pełny litraż na zaświadczeniu o ilości oddanej krwi. Jeżeli w punkcie krwiodawstwa w którym obecnie Pani oddaje lub jest najbliżej miejsca zamieszkania w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi widzą wszystkie donacje to nie ma problemu. Ten jeden punkt niech wyda zaświadczenie, które zaniesie Pani do najbliższego. Jeżeli nie widzi wszystkich donacji proszę poprosić mailowo by przysłano Pani takowe zaświadczenia z wcześniejszego centrum. Następnie proszę się udać do obecnego i albo niech z sumują oddaną krew na jednym albo proszę zanieść dwa zaświadczenia do PCK. Oddział PCK do którego Pani zanosi zaświadczenie i składa wniosek może być dowolnym oddziałem. Nie ma rejonizacji.

 • Emilawka

  Mam pytanie. Odznakę ZHDK wyrobułam dawno temu, od tamtego czasu zmieniłam stan cywilny i nazwisko. Co teraz. Recepta na leki jest na inne nazwisko, legitymacja na inne. W aptece się czepiaja, czy muszę wyrobić nową legitymację?

  • krwiodawca

   Jeżeli ma Pani starą legitymację bez PESELu to musi Pani ją wymienić jeżeli nie zgadza się nazwisko gdyż legitymacja taka wygląda jak na inną osobę.

 • Ilona

  Witam
  Mój mąż oddał 14 l krwi i chciał otrzymać odznakę i legitymację Zasłużonego HDK wybrał więc zaświadczenie z RCKiK gdzie już od lat mieszka i oddaje krew (Rzeszów ) po czym udał się do PCK w Rzeszowie a Pan mu powiedział żeby zgłosił się do Krosna (ponieważ tam była wydana książeczka HDK – tam wcześniej mieszkaliśmy) i nic nie załatwił.
  Piszecie przecież że można się udać do najbliższego oddziału PCK, dlaczego więc został odesłany z niczym?
  Proszę o pomoc.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Interweniowałem w Zarządzie Głównym PCK. Oto odpowiedź:

   Witam serdecznie,
   Panie Marcinie rozmawiałam z Prezesem OR PCK Rzeszów i wynikło pewne niedomówienie w sprawie, o której jest mowa w poniższym mailu. Mianowicie Panowie źle się zrozumieli w kwestii adresu zamieszkania. W związku z czym uprzejmie proszę aby krwiodawca zgłosił się z zaświadczeniem z RCKiK do Oddziału Rejonowego PCK w Rzeszowie, mieszczącego się przy ul. Jana III Sobieskiego 4/2. Biuro czynne jest w następujących godzinach:
   Poniedziałki, wtorki, piątki : 8:30 – 12:00,
   Czwartki : 14:00 – 17:00
   W środy biuro jest nieczynne.

   • Ilona

    Witam
    Dziękuję pięknie za pomoc.
    Panowie faktycznie nie zrozumieli się w kwestii adresu zamieszkania i stąd wynikło nieporozumienie, ale udało się wszystko z powodzeniem załatwić i już cieszymy się zasłużoną legitymacją i medalami.
    Pozdrawiam serdecznie

 • Aleksander

  gdzie można dostać nową książeczkę na pieczątki. Plastik mi zbędny bo mam już w cholerę plastikowych kart, poza tym na plastiku nie ma informacji kiedy ostatnio oddawałem (i nie mogę sobie zaznaczyć np z której ręki spuszczałem krew przy danej donacji).

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z przepisami legitymacje wydają placówki publicznej służby krwi. Jednak nieraz RCKiK dopuszcza taką możliwość by wbijać pieczątki np do legitymacji jakie wydają kluby np PCK. Natomiast pojawiają się dwa problemy centrum nie ma obowiązku uznania takiej legitymacji i nie wszystkie kluby/oddziały posiadają takie legitymacje.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Legitymację Honorowego dawcy Krwi można otrzymać po pierwszym oddaniu. Należy zgłosić chęć jej posiadania w czasie rejestracji przy następnym oddaniu. Jeżeli zaś chodzi o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi to o legitymację tą może się starać osoba, która oddała kobieta – 5 litrów, mężczyzna – 6 litrów krwi.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie musisz należeć do klubu żadnej organizacji. Odznaki ZHDK należą się każdemu kto spełni wymogi litrażowe opisane przepisami. Jeżeli oddałeś już 6 litrów udaj się do centrum krwiodawstwa lub jego oddziału terenowego i poproś o zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Następnie dokument ten zanieś do najbliższego oddziału PCK. Oni wyznaczą termin odbioru odznaki i legitymacji lub wydadzą Ci je od ręki.

 • Dawca krwi

  Witam!
  Czy jeśli ostatnio oddawałem krew 13 lat temu i oddałem łącznie 30 litrów krwi to mogę teraz starać się o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Oczywiście, że tak. Procedura dotycząca Pani jest taka sama jak czynnych dawców. Proszę pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi i zanieść je do PCK. Oni wydadzą odznakę albo wyznaczą termin jej odbioru.

 • Krwiodawca

  Witam!
  Czy jeśli ostatnio oddawałem krew 13 lat temu i oddałem łącznie 30 litrów krwi to mogę teraz ubiegać się o książeczkę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi?

 • Adam

  Dzień dobry, mieszkałem kilkanaście lat w Wielkiej Brytanii, gdzie honorowo oddawałem krew. Czy ktoś z Państwa wie może, czy można te informację o tych „donacjach” przenieść do Polski, gdzie zresztą też oddaję krew i wnioskować o wydanie legitymacji I stopnia (gdyż lacznie z UK i Polski będę miał około 25 litrów oddanej krwi).

 • MichałM

  Dzień dobry, oddałem łącznie ponad 6 litrów krwi, jednakże w 2 różnych oddzialach wojewódzkich – Katowice oraz Kraków. Czy mogę ubiegać sie o legitymację zasłużonego honorowego dawcy czy trzeba oddac mininunm6 litrów w jednym oddziale?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam.

  • krwiodawca

   Liczy się krew oddana na terenie całego kraju. Jedynie co musisz to mieć zaświadczenia z dwóch centrów bo może się okazać, że jedno nie widzi donacji z drugiego.

 • Maku Maku

  Witam A ile czeka się na wyrobienie legitymacji 1 stopnia bo ja już 2 lata czekam i ciągle coś wychodzi, ja jestem z Wałbrzycha ale Wrocław prawdopodobnie nie ma czasu wyrabiać legitymacji dla wałbrzyskich zasłużonych dawców krwi pozdrawiam Marcin Makowiak

 • Sebol82

  Mam pytanie co do wyrobienia duplikatu legitymacji HDK II stopnia. Kilka lat temu otrzymałem taką we Wrocławiu. Gdzie nie mieszkam od 2ch lat. Czy mogę ją wyrobić np w Pszczynie czy Bielsku Białej, czy muszę jechać do Wrocławia? Krew oddawałem ostatni raz we Wrocławiu.

 • Kacper P.

  Witam, mam pytanie odnośnie refundacji leków w aptekach, czy jest gdzieś lista leków refundowanych i czy ta lista różni się w zależności od stopnia ZHDK. Pozdrawiam

 • Krzysztof

  Witam. Oddaję krew (Katowice) i chciałbym otrzymać legitymację HDK. Na chwilę obecną nie mam jeszcze tyle donacji żeby mieć jakąś odznakę. Gdzie mogę zgłosić się po zwykłą legitymację HDK? Pozdrawiam. Krzysztof

 • Kasia

  Mam problem.Może ktoś tutaj mi pomoże.Otóż kiedyś oddawałam krew w jednym mieście-posiadam stamtąd taką starą papierową,rozkładaną legitymację dawcy, w której były przystawiane pieczątki(mam całą zapieczątkowana-brak miejsca na nowe pieczątki).Od tego roku oddaję krew w Warszawie.Nie dostałam nowej legitymacji,bo podobno już żadne nie są wydawane. Chciałabym dowiedzieć się czy to prawda. I pytanie nr 2-na chwilę obecną przysługuję mi odznaka III stopnia.W jaki sposób mogę ją uzyskać, co po kolei zrobić, gdzie się zgłosić-biorąc pod uwagę fakt, że oddawałam krew w 2 miastach? Niestety w moim regionalnym punkcie w Warszawie nie za bardzo się orientują i niewiele wiedzą. Nie ukrywam, że chciałabym mieć taką odznakę i legitymację, w której dalej będą zapisywane moje wizyty. Czy ktoś zna odpowiedzi na moje pytania?Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź:)

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak to prawda zamiast papierowych legitymacji są wydawane karty plastikowe gdzie nie ma możliwości wbijania pieczątek. Natomiast aby otrzymać odznakę ZHDK należy podejść do centrum krwiodawstwa i poprosić o zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Z tego co pamiętam RCKiK w Warszawie sam wysyła zaświadczenia do PCK więc nie będzie Pan musiał nic więcej robić. Jeżeli by tak nie było dawca musi zanieść osobiście ten dokument do PCK. Tam wyznaczą termin odbioru legitymacji https://krwiodawcy.org/odznaki-zasluzony-honorowy-dawca-krwi

 • Rafal

  Witam mam oddane ponad 13 litrów krwi nie mam nadano żadnego stopnia ZHDK posiadam zwykłą legitymację HDK, czy należy mi się jakiś stopień i gdzie należy się o to ubiegać?

 • Arkadiusz

  Posiadam legitymację III stopnia, co wg informacji w internecie pozwala korzystać z poradni specjalistycznych bez czekania w kolejce. Jak wygląda taka wizyta/umówienie się na nią w praktyce? Co jeśli na recepcji nie chcą zaakceptować legitymacji? Pozdrawiam.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Najpierw nalezy udać się do dyrekcji podmiotu i powiedzieć o zaistniałej sytuacji. W 90% to wystarczy by zostać zarejestrowanym. Jeżeli jednak by się tak nie stało proszę skontaktować się oddziałem NFZ i złożyć skargę oficjalnie.

 • Jarosław Chrzanowski

  Witam kiedy i gdzie mogę złożyć wniosek na legitymacje HDK ,tej co daje możliwość otrzymania zniżkowych niektórych leków,oddałem narazie 17,1 l krwi

 • Krzysztof Sawka

  Krzychu: Tak się zastanawiam, czemu te legitymacje nadal są takie wielkie? Żyjemy w dobie plastikowej kartki. Ta wielką płachta nie mieści się w portfelu a daje spore uprawnienia, więc warto ją nosić.

 • Piter

  Witam. Mam już 2 legitymacje za 1 i 2 stopień. Niestety w Łodzi nie różnią się one niczym poza numerem. Obie są o treści „zasłużony honorowy dawca krwi” i koniec… Dziwne to?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Wszystko zależy kiedy o nie wystąpiłeś i kiedy zostały Ci nadane. Te nowe ze stopniem i peselem są nadawane od roku. Wcześniejsze nie posiadają tych elementów i nie muszą ich mieć. Zachowują przy tym swoją ważność.

 • HDK

  Czy oddając krew za granicą, można ubiegać się o odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, czy jest to nie możliwe?

 • Justi

  Witam serdecznie. Czy mogę się ubiegać o legitymację zasłużonego krwiodawcy gdy oddałam około 3 litry krwi w Tarnowie i około 3 litry w Szczecinie, czy jednak wszystkie donacje muszą być dokonane w tym samym mieście? Wiem że w różnych miastach są różne systemy, gdyż przy pierwszym oddaniu w Tarnowie byłam traktowana jak dawca pierwszorazowy.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Może się Pani ubiegać. Trzeba tylko z tego „dalszego” centrum poprosić o przysłanie zaświadczenia o ilości oddanej krwi pocztą. Tak aby w PCK mieli łączną ilośc krwi.

 • Mateusz

  Witam,

  Mam już oddane prawie 8 litrów krwi, czy po odznakę III stopnia sam muszę złożyć wniosek czy jednak musi to zrobić RCKiK??

  Idę oddać w piątek kolejną partię krwii i będzie ponad 8 litrów 🙂

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Odznaki wydawane są na wniosek dawcy. Należy z zaświadczeniem o ilości oddanej krwi udać się z centrum krwiodawstwa do oddziału PCK i wypełnić tam wniosek.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli tak dawno był składany wniosek i nie ma żadnego sygnału z PCK to trzeba koniecznie przypomnieć się. Możliwe, że wniosek zaginął albo doszło do innej sytuacji, która przeszkadza w wydaniu legitymacji i odznaki.

 • Krzysztof

  Zgubiłem gdzieś książeczkę z pieczątkami potwierdzającymi ilość oddanej krwi. Czy te dane dotyczące ilości oddanej krwi są gdzieś archiwizowane elektronicznie? Dodam tylko, że krew oddawałem w różnych miejscach w Polsce i chciałbym ponownie wyrobić książeczkę.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   W obecnych czasach istnieje system komputerowy Krajowy Rejestr Dawców Krwi i własnie w nim znajdują się informacje o naszych donacjach. Wszystko zależy czy oddawałeś krew jak był już system komputerowy czy wcześniej jak były kartoteki. Jeżeli wcześniej to centra miały obowiązek archiwizowania informacji przez 30 lat a potem dokonywały niszczenia ich. Jeżeli oddawałeś w ciągu ostatnich kilkunastu lat to dane będą w bazie i będzie można na ich podstawie wystawić nową legitymację lub zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Problemem jednak może być to o czym wspomniałeś a więc, że oddawałeś w różnych punktach. Zdarza się tak i mamy sygnały od dawców, że niektóre donacje z innych punktów są niewidoczne (zwłaszcza z resortowych). Więc przy rozmowie lub pisaniu maila trzeba zapytać się czy wystawione zaświadczenie uwzględnia te donacje czy nie. Jeżeli centrum odpiszę, że nie nie pozostaje nic innego jak kontaktowanie się z każdym centrum oddzielnie.

 • Pierwszak

  Witam, dzisiaj po raz pierwszy oddałam krew i chciałam zweryfikować informację dot. Legitymacji Honorowego Dawcy Krwi. Mianowicie w rejestracji (Katowice) kiedy zapytałam o możliwość wyrobienia takiej legitymacji otrzymałam informację, że takowych już nie ma i nie będzie. Z tego wynika, że dopóki nie osiągnę pułapu Honorowego Dawcy Krwi, to nie będę miała żadnego potwierdzenia na bycie dawcą. Szczerze bardzo się zdziwiłam i chciałam zapytać Was czy coś o tym wiecie.
  Pozdrawiam

 • Bartek

  Witam oddaje krew regularnie od 12lat łącznie mam ponad 28litrow krwi, niestety nigdy nie zostałem odznaczony. Czy to moja wina każdy dostaje odznaki a dla mnie to zabrakło już granicy bo ostatnia to 18 litrów. Szkoda

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi i odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu są nadawane na wniosek dawcy. Jest tak dlatego, że część dawców nie chce odbierać za krwiodawstwo odznaczeń. Dlatego jeżeli chcesz je otrzymać musisz pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi z punktu krwiodawstwa i udać się w przypadku odznak ZHDK do PCK a w przypadku odznaki HDK – ZdZN do RCKiK.

 • Kaszub

  Szkoda ze w XXI wieku nadal wydają książeczkę z włożoną kartka zamiast karty plastikowej z zdjęciem. Ubolewam nad tym że miasto płacąc co miesiąc MPK za honorowych dawców nie mogą wprowadzić obcji udostępnienia legitymacji np żonie bo przykładowo ja darmowego biletu praktycznie nie używam z powodu że autobusem miałbym beznadziejny dojazd do pracy więc legitymacja leży i się kurzy a tak moja żona musi kupować bilet miesięczny.

 • Gregg

  Na jakiej podstawie twierdzicie, że „Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność”, tego akurat w nowym rozporządzeniu nie ma?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Po pierwsze gratuluję decyzji! Co do legitymacji to jest różnie a to dlatego, że przepisy ściśle nie opisują sposobu otrzymania legitymacji. Część centrów przysyłają je na adres domowy, inne przekazują legitymacje przy kolejnej wizycie. To co warto zrobić to zadzwonić i zapytać jak jest w danym punkcie. Zdarza się też tak, że legitymacja jest wydawana na prośbę dawcy, czyli jeżeli zgłosiłeś w rejestracji chęć posiadania legitymacji to wtedy ją dostaniesz. Jeżeli tego nie zrobiłeś to legitymacja nie zostanie wydana.

  • Michał

   Witam! Ja swoją legitymację otrzymałem przed drugim pobraniem krwi. Przy zapisach pani mnie znalazła w systemie, wypisała potrzebne dane, wbiła pieczątki z grupą krwi i dała mi książeczkę. O nic nie musiałem prosić. Pozdrawiam!

   • Nika

    Michal, prosze o informacje gdzie tak miales? poniewaz ja oddawalam juz krew 3 razy i za kazdym razem na moje pytanie o legitymacji odpowiedz byla ze nie wydaja, ze moze potem.

 • Paula

  Witam otrzymałam nową legitymację krwiodawcy prawidłowo z pieczątek wynika że mam odda e 6500ml A w książeczce wpisane jest 6067 ml z czego wynika ta różnica

  • krwiodawca

   Oddawałaś tylko krew pełna czy również składniki? Pamiętaj, że składniki przelicza się na krew pełną stosując przeliczniki. Oczywiście w grę wchodzi również błąd ludzki.

  • krwiodawca

   Kontaktowałem się z Narodowym Centrum Krwi. Umowa między MZ a PCK została podpisana a procedura zamówień publicznych już ruszyła więc pod koniec czerwca powinno być wznowione wydawanie.

   • Micaeli

    Bardzo dziękuję za informację. Ciesze się, że nie jest to jakaś sprawa na później tylko zostało załatwione szybko a MZ nie ociągał się z podpisaniem zbyt długo:)

 • Micaeli

  Witam,
  Dzisiaj podczas oddawania krwi dowiedziałem się, że RCKiK otrzymały informację iż z powodu braku środków finansowych MZ na wydrukowanie legitymacji HDK do odznak, RCKiK mają nie wypełniać i nie przekazywać do właściwego organu w tym zakresie (PCK?) zgłoszeń dot. uzyskania przez krwiodawcę odznaki i legitymacji HDK.
  W związku z powyższym odsyłają wszystkich, którym przysługuje legitymacja z tzw. „kwitkiem”.
  Czy tak powinno być, o co tu chodzi?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o legitymacje donacyjne to każde centrum jest na różnym etapie wdrażania nowych legitymacji dlatego ciężko podać jeden termin.

 • Marcinos

  Chciałbym zapytać o procedurę uzyskania legitymacji ZHDK i czy spełniam warunki. Posiadam wbite w książeczce 12 pieczątek (razem z pierwszą gdzie była zakładana książeczka). Wyczytałem że mężczyzna musi oddać minimum 6 litrów krwi, więc czy spełniam w/w warunek czy liczy się tutaj faktyczna ilość oddanej krwi (450ml x 12) więc w tym przypadku 5400ml? Czy zaokrągla się do „1/2 litra”?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Mężczyzna musi mieć na koncie 14 donacji krwi pełnej. Musi być 6 litrów lub więcej. Ja mam 19,994 ml a więc brakuje mi 6 ml do 20 litrów i odznaki HDK-ZdZN. Panie w centrum nie wypełniły wniosku.

  • magda

   witam, czy może ktoś podać nr tel. do konkretnego miejsca gdzie wydawane są książeczki honorowego dawcy w warszawie??

   • krwiodawca

    Książeczki HDK wydają placówki publicznej służby krwi a więc siedziba centrum na Saskiej oraz oddziały terenowe. Jednak w związku z wejściem w życie nowych wzorów legitymacji może się zdarzyć, że na chwilę obecną ich wydawanie jest wstrzymane. Jeżeli zaś chodzi o legitymacje ZHDK te, które wydawane są do odznak to powinny być wydawane przez Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża na Szańcowej 25.

 • Asia

  Dzisiaj w Szczecinie pytałam o legitymacje HDK i pani powiedziała, żeby się narazie wstrzymać bo mają być nowe wzory. Ktoś coś wie? Kiedy takie nowe legitymacje miały by wejść?

 • fazikus

  Ktoś wie czy Wrocław już ruszył z wydawaniem legitymacji? Jaki jest mniej więcej czas oczekiwania na legitymację we wro?

  • Grzesiek

   Dzwoniłem 2 tygodnie temu, są wydawane od początku roku, ale idzie to mozolnie – w dniu mojego telefonu wydawane były legitymacje osobom, które złozyły wniosek w październiku, i moze zająć im czas do może nawet połowy marca zanim wyjdą na prostą i zaczną wydawać na bieżąco…

 • Pawel

  Witam jestem żołnierzem ma 3 stopnie odznak czy do każdego muszę kupić beretke do munduru galowego czy mogę nosić bo nic nie znalazłem na stronach na ten temat .Dziękuję za pomoc pozdrawiam

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie znajdzie Pan przepisów dotyczących baretek odznaki ZHDK, gdyż są to baretki symboliczne i w związku z tym nie są one uregulowane przepisami prawnymi.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli nie dostałeś odznaki najniższego stopnia to możesz się o nią ubiegać w każdej chwili. Składając wniosek zaznacza pracownik PCK o którą odznakę ubiega się dany dawca.

 • krzy

  Informacja telefoniczna z łódzkiego oddziału PCK:
  Legitymacje już przyszły do oddziału. Do końca miesiąca powinny być informacje przesłane do zainteresowanych odnośnie wydawania.

 • TOMASZ

  Wysłałem wniosek do Krakowa o wydanie legitymacji ale do tej pory jej nie otrzymałem. Gdzie mogę odebrać ja osobiście

 • Maciej

  Witam serdecznie. Oddałem już 6300 ml krwi. Ubiegam się o odznaczenie. . Czy jest to tylko legitymacja czy też odznaka?

 • Dawids

  Mam pytanie , do oczekujących na książeczkę, Gdzie pisaliscie w ich sprawie aby dowiedzieć się czy coś się ruszyło?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Ja byłem bezpośrednio w oddziale rejonowym PCK. Legitymacje z nowymi wkładkami już są w oddziałach i pracownicy je wypełniają. Na dniach powinny być wydawane. Część oddziałów już je wydaje.

 • Małgorzata

  Mam trzy legitymacje ZHDK I teraz nie wiem której używać. Napisałam po miesiącu , że nie otrzymałam takowej a potem przysłali mi 3 i każda ma inny nr.

 • Artur

  Witam,
  Końcem grudnia oddałem już ponad 6 litrów w autobusach terenowych obsługiwanych przez RCKiK w Katowicach. W związku z tym mam pytanie czy muszę gdzie składać jakiś formularz o ZHD czy proces jest automatyczny i zostanę poinformowany gdzie i kiedy ma sie zgłosić. Z góry dziękuję za pomoc.

 • Piotr Z.

  Witam
  Szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł dogonienia XXI wieku z legitymacjami i nie wprowadzili legitymacji w formie plastikowej karty. Prostsze i tańsze w „produkcji”, a też nie niszczyłyby się w portfelu.

 • Sebastian

  Orientuje się może ktoś jak wyglada przejazd metrem w Warszawie na legitymacji ZHDK? Oddałem niedawno 18 litr i przysługuje mi za free ale żeby wejść do metra to trzeba przez bramki przejść…

 • Razor Blady

  Update- w Szczecinie mają już nowe wkładki! Ale że na prawie że ręczne wypisanie czeka jakieś 300 legitymacji, to lepiej odczekać co najmniej tydzień po Nowym Roku. Dajmy im czas na wypisanie tej góry papierów.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Widziałem na twitterze. Ryzykują, gdyż mimo iż dodali PESEL i stopień odznaki to nie wiem czy wkładka wygląda dokładnie tak jak będzie wyglądała we wzorach ostatecznie w rozporządzeniu.

 • krwiodawca_Bydgoszcz

  Wstrzymanie wydania legitymacji ZHDK jest kpiną i brakiem szacunku dla ludzi_naprawdę trzeba sobie na to zasłużyć.

 • ZHDK 1 stopnia, czekający na legitymację

  To jest żenujące, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe wzory bez żadnego okresu przejściowego. I tak od września do nowego roku (a i to w najlepszym razie) we wszystkich oddziałach w ogóle wstrzymano wydawanie wszystkich legitymacji ZHDK.

  • krwiodawca

   Ustawa o publicznej krwi wprowadzała okres przejściowy jednak był on ustanowiony na rok od wejścia nowelizacji ustawy a nie rozporządzenia. Niestety z jakiś powodów nowe rozporządzenie wyszło na koniec tego okresu i to wyszło z błędem. Tak naprawdę to własnie ten błąd spowodował, że odznaki nie są wydawane gdyż należało przeprowadzić nowelizację rozporządzenia co doprowadziło do wstrzymania wydawania odznak.

 • Kasia

  Olsztyński oddział PCK mówi, że nowe legitymacje to pieśń przyszłości, może nawet dopiero od stycznia będą je mogli wydawać. Do tej pory nikt nie dostanie żadnej legitymacji. Wrzucajcie tutaj, proszę, aktualności z innych oddziałów PCK jeśli usłyszycie, że coś się rusza w tej sprawie.

  • Łukasz, Toruń

   Cześć Kasiu. Zgadzam się z Tobą. Właśnie napisał mi PCK w Toruniu, że legitymacje wraz z odznaką będzie można odebrać „po Nowym Roku”. Ja staram się o brązową. Pozdrawiam Warmię 🙂

 • Razor Blady

  Wiecie może, czy nowe legitymacje są już wydawane (Szczecin)? Tydzień temu jak byłem, to mi powiedzieli, że czekają na nowe rozporządzenie z ministerstwa, bo stare zawierało błędny wzór odznaki. Czy coś się ruszyło w tym temacie?

 • Bartosz

  Tomasz Sypniewski. Idź oddaj krew, najlepiej zaraz po 2 miesiącach a prawdopodobnie będzie na Ciebie czekała miła niespodzianka. W moim przypadku tak bylo.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Już weszły. Nie trzeba wymieniać legitymacji. Tak samo jak przy zmianach w 2006 legitymacje wydane na podstawie starych przepisów zachowują ważność.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czerwona Nitka 30 sekund

Spot w ramach kampanii Twoja krew, moje życie

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 15 czerwca 2016

... zobacz inne spoty ...
Film edukacyjny NCK

Widzieliście film edukacyjny Narodowe Centrum Krwi. 5-minutowy spot propaguje honorowe krwiodawstwo. Jak Wam się podoba? Film stworzony został w ramach kampanii Twoja krew, moje życie Obejrzyj i PODAJ DALEJ! #czerwonanitka https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 10 lipca 2016

... zobacz inne spoty ...
Kto to jest bohater?

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 29 września 2016

... zobacz inne spoty ...

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016