Nie będzie ulg dla zasłużonych honorowych dawców krwi w PKP

W dniu wczorajszym otrzymałem pismo od Rzecznika Praw Pacjenta w którym przedstawił odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w sprawie jego wystąpienia dotyczącego ulgi dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Poniżej zamieszczam jego treść:

   Odpowiadając na Pana wniosek z dnia 30 lipca 2018 r. o udostępnienie informacji dotyczącej współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z Ministrem Infrastruktury w sprawie przyznania ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi 1, uprzejmie wskazuję, co następuje:
 
   W związku z obchodami Światowego Dnia Krwiodawstwa oraz realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia programem: “Zapewnienie samowystarczalności RP w krew i jej składniki na lata 2015-2020”, a także mając na uwadze informacje o niewystarczających zasobach krwi w poszczególnych regionach Polski, Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Ministra Infrastruktury o rozważenie możliwości podjęcia prac nad nowelizacją ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i włączenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi do grona osób którym przysługuje prawo do przejazdów komunikacją kolejową w klasie 2. z ulgą na poziomie co najmniej 39% podstawowej ceny biletu 2.
 
   W uzasadnieniu Rzecznik podkreślił m. in., iż wzmocnienie szlachetnych pobudek dawców możliwością uzyskania proponowanej ulgi w przejazdach koleją mogłoby przyczynić się do wzrostu liczby osób zainteresowanych oddawaniem krwi.
 
   Rzecznik wskazał również, że do początku lat 90-tych ubiegłego stulecia istniał “Bilet bezpłatny bezterminowy, klasa dowolna, na przejazd w obrębie wszystkich dokp dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi PKP I stopnia”.
 
   W odpowiedzi 3, Minister Infrastruktury poinformował, iż obecne ustawowe uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym w Polsce zostały wypracowane na drodze kompromisu podczas wieloletnich prac nad rządowymi, poselskimi i obywatelskimi projektami legislacyjnymi oraz stanowią wyraz realizowanej przez Rząd polityki społecznej i socjalnej państwa. Przedstawiona przez Rzecznika propozycja wymagałaby szczegółowej analizy zarówno pod względem uzasadnienia wsparcia dla wyżej wymienionej grupy osób, przy rosnącej liczbie postulatów innych grup społecznych i zawodowych, jak i skutków finansowych proponowanych zmian.
 
   Wyjaśniono, iż omawiana problematyka była już przedmiotem oceny Ministra Zdrowia, który w odpowiedzi na interpelację nr 868 wskazał na wątpliwości dotyczące przyznawania przywilejów tej grupie obywateli. W opinii Ministra Zdrowia, krwiodawstwo powinno być dobrowolne i nieodpłatne, realizowane zgodnie z zasadą bezinteresowności wyrażoną w dyrektywie 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającą normy jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej i składników krwi oraz zmieniającej dyrektywę 2001/83/WE w celu podnoszenia norm bezpieczeństwa odnoszących się do krwi i składników krwi. Wśród uprawnień i przywilejów obecnie przyznanych zasłużonemu honorowemu dawcy krwi należą prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością wynikająca z listy oczekujących, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew oraz zwrot utraconego zarobku, a po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi w przypadku kobiet oraz 6 litrów krwi w przypadku mężczyzn przysługuje tytuł i odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
 
   Uznać zatem należy, iż na tym etapie sprawy inicjatywa Rzecznika Praw Pacjenta nie została podzielona.
 
   Ponadto uprzejmie informuję, iż Rzecznik Praw Pacjenta, zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta 4 nie ma kompetencji umożliwiającej przedłożenie inicjatywy ustawodawczej. Z tych względów, aby zmienić przepisy w danym zakresie, Rzecznik musi współpracować z organami władzy publicznej, czy też organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy. Wprowadzenie nowych rozwiązań nie jest możliwe przy braku współdziałania innych zainteresowanych stron.
 
   Niemniej jednak wyjaśniam, iż odpowiedź w sprawie wpłynęła do Biura w dniu 9 lipca 2018 r., Rzecznik jest w trakcie analizy uzyskanych informacji i nie wyklucza przeprowadzenia dalszych działań w przedmiotowym zakresie.
 

1 W zakresie “jakie kroki poczyniło Ministerstwo Infrastruktury w związku z wnioskiem Pana Bartłomieja Chmielowca, w sprawie przyznania ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oraz czy planowane są jakieś inne kroki celem przywrócenia ulg kolejowych obowiązujących w latach 90-tych dla honorowych dawców krwi (jako praw słusznie nabytych)”.
2 Pismo z dnia 13 czerwca 2018 r., znak: RzPP-DSD.420.82.2018.
3 Pismo z dnia 29 czerwca 2018 r., znak: DBI.3.050.41.2018.MŁ.1, NK: 75 127/18.
4 Dz. U. z 2017 r., poz. 1318 ze zm.

Z poważaniem
Z upoważnienia
Rzecznika Praw Pacjenta
Alicja Maliszewska
Inspektor Ochrony Danych

45 komentarzy do “Nie będzie ulg dla zasłużonych honorowych dawców krwi w PKP”

  1. Owszem miło byłoby mieć jakieś przywileje w związku z tym, że ratuje się innym życie i zdrowie. Skoro my robimy cos dla innych obywateli to oni, za pośrednictwem rządzących, mogliby się odwdzięczyć np. przez znizki na pkp. Niemniej jednak jak juz wspomniałam chodzi o ŻYCIE I ZDROWIE innych LUDZI. Propobowanie strajków postaci nieoddawania krwi? To po co ją oddajecie? Dla paru czekolad? Oddaję krew bo mam nadzieję, że gdy będę jej potrzebowała, ktoś inny ją dla mnie odda i że przyda się ona innej osobie. Jeżeli jednak dla kogoś 39% zniżki (czyli zapewne dla wielu paredziesiąt zł rocznie) jest wazniejsze… cóż dobrze, że z krwią nie przekazuje się głupoty i pazerności. Jak zobaczycie osobę omdlałą na ulicy to też pójdziecie dalej, bo Wam się nie opłaca zadzwonić po pogotowie?

    Odpowiedz
  2. Spoko, po wyborach odejdzie banda populistów-rozdawaczy i wtedy powinno się udać. Już nie mogę się doczekać aż te kaczyszony zakończą przygodę z rządzeniem i znowu będzie ?normalnie?!

    Odpowiedz
  3. Oddaję krew bo chcę pomagać i nie zadam nic w zamian nawet nie biorę zaświadczenia o oddaniu krwi żeby pracodawca zwrócić mógł dniowke

    Odpowiedz
  4. Bunt krwiodawcow przez 2 tygodnie, katastrofa gotowa kto wtedy odpowiadalby za odwołane operacje?, za stworzenie zagrożenia dla pacjentów winni byliby krwiodawcy a nie rząd, tak się nas szanuje, oddaje krew od 29 Pati dalej będę oddawać

    Odpowiedz
  5. Jestem honorowym krwiodawcą od 22 lat. Nie oddaje krwi dla czekolad czy innych przywilejów oddaje dla Tych którzy jej potrzebują. Jednak miło by było gdyby nasze państwo pomyślało by także o nas. Mamy niż demograficzny- Państwo wymyśliło 500+. Górnicy ,lekarze,policja czy nauczyciele strajkowali – nasz rząd przypomniał sobie o tych grupach. Może to straszne ale nadszedł nasz czas?? Jak zacznie brakować krwi pomyślą o krwiodawcach??

    Odpowiedz
  6. To jest chamstwo. Upychają swoich po spółkach, rozdawnictwo na potęgę dla każdego, kto twardo protestuje, a krwiodawcom nie chcą dać marnej obniżki. Powinniśmy zorganizować protest.

    Odpowiedz
  7. W tym kraju nie ma nic za darmo, a pan minister liczy , że będziemy wiecznymi frajerami. Przydałby się protest, tak przez miesiac , żeby krwi nikt nie oddawał, to by szybko poszli po rozum cwaniaki. Ciekawe skąd biorą krew do operacji…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading