Nie będzie ulg dla zasłużonych honorowych dawców krwi w PKP

W dniu wczorajszym otrzymałem pismo od Rzecznika Praw Pacjenta w którym przedstawił odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w sprawie jego wystąpienia dotyczącego ulgi dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Poniżej zamieszczam jego treść:

   Odpowiadając na Pana wniosek z dnia 30 lipca 2018 r. o udostępnienie informacji dotyczącej współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z Ministrem Infrastruktury w sprawie przyznania ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi 1, uprzejmie wskazuję, co następuje:
 
   W związku z obchodami Światowego Dnia Krwiodawstwa oraz realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia programem: “Zapewnienie samowystarczalności RP w krew i jej składniki na lata 2015-2020”, a także mając na uwadze informacje o niewystarczających zasobach krwi w poszczególnych regionach Polski, Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Ministra Infrastruktury o rozważenie możliwości podjęcia prac nad nowelizacją ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i włączenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi do grona osób którym przysługuje prawo do przejazdów komunikacją kolejową w klasie 2. z ulgą na poziomie co najmniej 39% podstawowej ceny biletu 2.
 
   W uzasadnieniu Rzecznik podkreślił m. in., iż wzmocnienie szlachetnych pobudek dawców możliwością uzyskania proponowanej ulgi w przejazdach koleją mogłoby przyczynić się do wzrostu liczby osób zainteresowanych oddawaniem krwi.
 
   Rzecznik wskazał również, że do początku lat 90-tych ubiegłego stulecia istniał “Bilet bezpłatny bezterminowy, klasa dowolna, na przejazd w obrębie wszystkich dokp dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi PKP I stopnia”.
 
   W odpowiedzi 3, Minister Infrastruktury poinformował, iż obecne ustawowe uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym w Polsce zostały wypracowane na drodze kompromisu podczas wieloletnich prac nad rządowymi, poselskimi i obywatelskimi projektami legislacyjnymi oraz stanowią wyraz realizowanej przez Rząd polityki społecznej i socjalnej państwa. Przedstawiona przez Rzecznika propozycja wymagałaby szczegółowej analizy zarówno pod względem uzasadnienia wsparcia dla wyżej wymienionej grupy osób, przy rosnącej liczbie postulatów innych grup społecznych i zawodowych, jak i skutków finansowych proponowanych zmian.
 
   Wyjaśniono, iż omawiana problematyka była już przedmiotem oceny Ministra Zdrowia, który w odpowiedzi na interpelację nr 868 wskazał na wątpliwości dotyczące przyznawania przywilejów tej grupie obywateli. W opinii Ministra Zdrowia, krwiodawstwo powinno być dobrowolne i nieodpłatne, realizowane zgodnie z zasadą bezinteresowności wyrażoną w dyrektywie 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającą normy jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej i składników krwi oraz zmieniającej dyrektywę 2001/83/WE w celu podnoszenia norm bezpieczeństwa odnoszących się do krwi i składników krwi. Wśród uprawnień i przywilejów obecnie przyznanych zasłużonemu honorowemu dawcy krwi należą prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością wynikająca z listy oczekujących, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew oraz zwrot utraconego zarobku, a po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi w przypadku kobiet oraz 6 litrów krwi w przypadku mężczyzn przysługuje tytuł i odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
 
   Uznać zatem należy, iż na tym etapie sprawy inicjatywa Rzecznika Praw Pacjenta nie została podzielona.
 
   Ponadto uprzejmie informuję, iż Rzecznik Praw Pacjenta, zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta 4 nie ma kompetencji umożliwiającej przedłożenie inicjatywy ustawodawczej. Z tych względów, aby zmienić przepisy w danym zakresie, Rzecznik musi współpracować z organami władzy publicznej, czy też organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy. Wprowadzenie nowych rozwiązań nie jest możliwe przy braku współdziałania innych zainteresowanych stron.
 
   Niemniej jednak wyjaśniam, iż odpowiedź w sprawie wpłynęła do Biura w dniu 9 lipca 2018 r., Rzecznik jest w trakcie analizy uzyskanych informacji i nie wyklucza przeprowadzenia dalszych działań w przedmiotowym zakresie.
 

1 W zakresie “jakie kroki poczyniło Ministerstwo Infrastruktury w związku z wnioskiem Pana Bartłomieja Chmielowca, w sprawie przyznania ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi oraz czy planowane są jakieś inne kroki celem przywrócenia ulg kolejowych obowiązujących w latach 90-tych dla honorowych dawców krwi (jako praw słusznie nabytych)”.
2 Pismo z dnia 13 czerwca 2018 r., znak: RzPP-DSD.420.82.2018.
3 Pismo z dnia 29 czerwca 2018 r., znak: DBI.3.050.41.2018.MŁ.1, NK: 75 127/18.
4 Dz. U. z 2017 r., poz. 1318 ze zm.

Z poważaniem
Z upoważnienia
Rzecznika Praw Pacjenta
Alicja Maliszewska
Inspektor Ochrony Danych

45 komentarzy do “Nie będzie ulg dla zasłużonych honorowych dawców krwi w PKP”

  1. ” Wyjaśniono, iż omawiana problematyka była już przedmiotem oceny Ministra Zdrowia, który w odpowiedzi na interpelację nr 868 wskazał na wątpliwości dotyczące przyznawania przywilejów tej grupie obywateli”. Ale lekarze to mogą protestować, bo bez nich ludzie zaczną umierać. Krwiodawcy mają tylko oddawać krew i w zamian dostać kilka czekolad, a korzystanie z możliwości HDK jak pierwszeństwo w kolejce do lekarza wiąże się z wielkim oburzeniem społecznym. A przecież krwi się nie wyprodukuje i gdyby nie krwiodawcy to ludzie również by częściej umierali. Ilu jest w skali kraju Honorowych Dawców Krwi i ilu z nich skorzystałoby z jakże ogromnej ulgi 39%? Serio kolej zbankrutuje od tego?

    Odpowiedz
  2. Szanown iPanstwo! Przeczytałem komentarze i poniekąd rozumiem rozźalenie, szczególnie gdy ktoś zarabia 2800 brutto. Minister nie widzi , ze ponoć zmnijsza sie liczba krwiodawców i moze warto zachecić naród. Jeśli tego nie podejmuje się tzn. ma ku temu powody. Trzeba zrozumieć ze po 25 latach Rzeczpospolitej Okrągłostołowej jest wiele grup, które potrzebują pomocy, a my nie jesteśmy na ich czele. Padly zarzuty, że pieniądze na 300+ i 500+ muszą być a nie dla krwiodawców. Rozumiem, że te osoby z tego nie korzystają. …przykre ze nie rozumieją tego. Oddaje krew dla innych…czekolady rozdaje…przywileje są fajne ale nie dla nich to robię . Dziękuję Bogu, że jestem zdrowy i mogłem oddać 40 litrów krwi.

    Odpowiedz
  3. Jasne. Nie dość, że nie respektują obecnych ulg to jeszcze chcą więcej za mniej. Oddawanie krwi jest szlachetne, ale to wszystko odbija się na nas. Ja zaczynam się zastanawiac, czy warto. Zacznę chyba oddawać krew tylko konkretnym osobom w potrzebie, bo skoro inni na mojej krwi zarabiają a mnie nawet w aptece nie szanują to sorry

    Odpowiedz
  4. Skoro honorowi dawcy krwi maja łatkę honorowych to idąc ta zasada zabierzemy poselskie i wojskowe przywileje bo posłowie są wybierani z ludu dla ludu, więc społecznie a wojskowi społecznie bronią kraju gdyż wybrali taki, a nie inny zawód.

    Odpowiedz
    • Ciekawe, jakie to przywileje maja wojskowi? Nie znam już żadnych. Ostatnie 15lat i 40% emerytury odeszło w sina dal. Więc mącenie ludziom w głowach jest tu nie na miejscu. I do wiadomości, w armii też są krwiodawcy.

      Odpowiedz
  5. Mój mąż oddał juz ponad 25 litrow krwi dwa razy byl dawca do przeszczepu i ma kilka czekolad dla dzieci i pare groszy podatku corka oddaje rzadka krew Arh- i co ma pezestac oddawac bo kretyni nie daja im ulg i tak oddaja bo to jest dar zycia ja nie mogę i im zazdroszczę kiedy ktorys z politykow lub rządzących bedzie potrzebował niech mu zabraknie . tego nie mozna kupic to dar podziwiam wszystkich co oddaja czastkę siebie oby tak dalej

    Odpowiedz
    • Może niech każdy zacznie pisać pisma to nim się oczy otworzą i wtedy z łaską dadzą jakąś zniżkę. Ja akurat trochę jeżdżę więc z miłą chęcią bym skorzystał z takie ulgi na PKP.

      Odpowiedz
  6. To niech minister oddaje krew a mysmy powinni sie zjednoczyc i wcale przynajmniej przez pół roku nie oddawac krwi bo wszyscy mówią przeciez to nic takiego ,nawet czekolady nie sa prawdziwe tylko czekoladopodobne.Bilety tez nie wszędzie,itd dużo by bylo pisac

    Odpowiedz
    • To nie sposób – my oddajemy honorowo a nie dla zniżek. Owszem – wypadało by dać ustawową zniżkę dla krwiodawców przy tak dużym zapotrzebowaniu na krew ponieważ niczym nie da się zastąpić krwi. Ale pomarzyć można – ci w rządzie tylko myślą jak by tu ściągnąć kasę na 500+ i na 300+

      Odpowiedz
  7. Dlaczego zabieracie nam to co nasi ojcowie wypracowali za chwilę powiecie ze po oddaniu krwi można iść do pracy kiwdys za to należały się dwa dni a teraZ zabierzecie nam wszystko bo nas jeat więcej to chyba dobrze

    Odpowiedz
  8. No tak lepiej dac 500 plus i to niewszystkim sie nalezy ja oddaje krew bo chce pomagac ale fajnie by bylo gdyby rzad to docenial a kto im odda krew jak zachoruja? Nikt bo wola wspierac nierobow a nie uczciwie pracujacych i niosacym pomoc oddajac krew porazka ….

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading