fbpx

Do kiedy będą 2 dni wolnego za oddanie krwi?

Na dzień dzisiejszy nadal przysługują 2 dni wolnego.

Coraz częściej jednak na grupach na facebooku oraz forach internetowych pojawia się pytanie: do kiedy będą wydawane zaświadczenia na 2 dni wolnego. Nie da się na nie odpowiedzieć podając dokładną datę. Dlaczego? Dlatego, że zgodnie z przepisami przywilej 2 dni wolnego jest ściśle związany ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanem epidemii.

Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:
1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym; (…)

Źródło: Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Skąd zatem dawca ma wiedzieć czy jest stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii a w związku z tym czy należą się 2 dni wolnego za oddanie krwi lub jej składników? Minister Zdrowia ogłasza te stany poprzez opublikowanie odpowiednich rozporządzeń.

Pierwszym z takich aktów prawnych było  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

§ 1. W okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

§ 1. Odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego.

Jednak w tym samym dniu a więc 20 marca 2021 roku został ogłoszony drugi stan; stan epidemii. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii stanowi:

§ 1. W okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Jak widzicie rozporządzenie konkretnie podaje tylko datę ogłoszenia stanu epidemii. Stan epidemii zatem będzie obowiązywał a w raz z nim przywilej 2 dni wolnego tak długo aż Minister Zdrowia nie wyda rozporządzenia odwołującego ten stan. Kiedy konkretnie to będzie? Tego nikt Wam nie powie. Bardzo często informacje na temat wprowadzania restrykcji lub ich odwoływania czy innych zmian przepisów dotyczących epidemii są podawana do wiadomości publicznej dopiero w tym samym dniu co ogłoszenie aktu prawnego wprowadzającego te zmiany.

Reasumując dopóki nie zostanie wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie (dokładniej mówiąc nie wejdą w życie jego przepisy)  odwołujące stan epidemii dopóty będzie obowiązywał przywilej 2 dni wolnego.

Jeżeli jednak stan epidemii zostanie odwołany nie musi to automatycznie oznaczać końca przywileju. Gdyż istnieje jeszcze możliwość, że Minister Zdrowia chcąc aby łagodniej przejść od stanu epidemii do normalności czasowo wprowadzi stan zagrożenia epidemicznego.  W takim przypadku nadal obowiązywały by 2 dni wolnego. Aż do czasu odwołania tego stanu.

Trzeba pamiętać również o tym, że przywilej 2 dni wolnego został wprowadzony dopiero w styczniu 2021 roku co powodowało, że nie mogliśmy z niego korzystać wraz z wejściem pierwszych stanów zagrożenia epidemicznego.

 

20 komentarzy

  • Kasia

    Dzień dobry,
    Jeśli oddam krew w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego, to czy należą mi się 2 dni wolnego? Tzn.czy jest podobnie jak z L4, że w przypadku zwolnienia lekarskiego, urlop wypoczynkowy jest odwołany?

  • Aga

    Dzień dobry
    Będzie akcja wyjazdowa blisko mojej miejscowości, akcja zaplanowana jest na sobotę. Które dni będą moimi dniami wolnymi -pracuję od poniedziałku do piątku.
    Dziękuję

  • Izabela

    Kiedy, i ile wcześniej powinnam powiadomić pracodawcę o zamiarze oddania krwi i w jaki sposób. Czy pracodawca może się nie zgodzić na to bym oddala krew. Czy mogę pracodawcę powiadomić o tym zamiarze w dniu oddania krwi czy muszę wcześniej.

    • krwiodawca

      Witam serdecznie!
      Przepisy nie precyzują tego: § 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia

  • Broniu

    witam czy jak oddam krew jaką mam pewność że pracodawca zapłaci mi za te dwa dni czy ma obowiązek zapłacić czy poorostu nie jest to obowiązek

    • krwiodawca

      Witam serdecznie!
      Tak to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Mówi o tym rozporządzenie: https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20141632.pdf
      „§ 16. 1.6) Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 8 zdanie drugie, § 9, § 11 ust. 1 pkt 2 i 2b, § 12 oraz § 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 Kodeksu pracy.”

  • Anna

    Czy 2 dni urkolu należy się również osobkm oddajacym krew piersszorazowo czy tylko honorowym dawcom? I kolejna sprawa – jeśli jest to pierwszorazowe oddanie to z różnych przyczyn mogą mnie odrzucić – wtedy nie należy mi się urlop, a co z czasem kiedy nie było mnie w pracy, bo byłam oddać krew? Powiedzmy pracuję od 6, do stacji idę na 9 i niestety nie mogę oddać krwi, więc o 10 kończy się moja wizyta – wtedy za te 4 godziny plus dojazd do pracy mam obecność płatną usprawiedliwioną?

    • krwiodawca

      Witam serdecznie!
      2 dni należą się również osobom, które oddają pierwszy raz krew. W przypadku odrzucenia otrzymuje się zwolnienie godzinowe, za ten okre zachowuje Pani 100% wynagrodzenia.

  • Janusz Zieliński

    Witam.
    Mój czas pracy to 12 h/doba( dyżur ratowniczy) w związku z tym ,gdy mam dwa dyżury dzień po dniu i w pierwszym oddam krew jaka ilość godzin lub dni mi się należy wolnego.

    • krwiodawca

      Witam serdecznie!
      W przypadku wolnego za oddanie krwi nie przelicza się ich na 8 godzinne „dniówki”. W przypadku krwiodawstwa wolne przysługuje w dniu donacji oraz w dniu kolejnym. Jeżeli byś dzisiaj rano oddał krew to masz wolne 10.07 oraz 11.07. Problem pojawia się wtedy gdy zaczynasz dzień pracy w jednym dniu a kończysz w kolejnym. Są różne interpretacje przepisów. Samo Narodowe Centrum Krwi stoi na stanowisku, że wolne należy się do godz. 24:00 (https://www.gov.pl/web/nck/po-donacji)

  • Krycha

    Czy jak oddam krew ostatniego dnia urlopu to pracodawca uwzględni ten dzień następujący po zakończeniu urlopu jako wolny usprawiedliwiony zgodnie z zaświadczeniem ze stacji czy może skoro oddałam krew w dniu wolnym od pracy to nie przysługuje mi dzień następny?

    • krwiodawca

      Witam serdecznie!
      Oczywiście pracodawca musi uwzględnić kolejny dzień po donacji jako wolny. Dzieje się tak ciągle w przypadku osób, które oddają krew na akcjach wyjazdowych w niedzielę, kiedy to punkty stacjonarne są nieczynne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.