Czy mogę skorzystać tylko z jednego dnia wolnego?

W dniu 25 stycznia 2021 r. opublikowana została ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, nadającą dodatkowe uprawnienia m.in. Honorowym Dawcom Krwi i jej składników. W przedmiotowej ustawie zawarty jest zapis, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 (zatem nie tylko po chorobie COVID-19) przysługuje, m.in. zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym.

Mając na uwadze sygnały napływające od Honorowych Dawców Krwi w kontekście chęci skorzystania z dnia wolnego wyłącznie w dniu donacji, co wynika ze specyfiki niektórych zakładów pracy, wskazanym byłoby dokonanie tego w porozumieniu z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (tj. czy zaświadczenie powinno odnosić się do jednego czy dwóch dni wolnych od pracy) poprzez złożenie stosowanego oświadczenia. Wówczas Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wystawiłoby zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego wyłącznie w dniu donacji.

UWAGA!
Jednakże biorąc pod uwagę cel, któremu ma służyć dzień wolny, tj. zrekompensowanie wydatku energetycznego związanego z donacją krwi, w tym ewentualnie z towarzyszącym donacji stresem (który może mieć w indywidualnych przypadkach różne nasilenie), przedmiotowe zaświadczenia nie mogą być wydawane tylko na dzień przypadający po dniu donacji, ponieważ nie byłoby to zgodne z tym celem.

Odpowiedź z Narodowego Centrum Krwi:

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na e-mail przesłany do Ministerstwa Zdrowia w zakresie dodatkowych uprawnień przysługujących Honorowym Dawcom Krwi, Narodowe Centrum Krwi zgodnie z kompetencjami uprzejmie prosi o przyjęcie poniższego.

W dniu 25 tycznia 2021 r. opublikowana została ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, nadającą dodatkowe uprawnienia m.in. Honorowym Dawcom Krwi i jej składników.

W przedmiotowej ustawie zawarte są zapisy, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 (zatem nie tylko po chorobie COVID-19) przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym. Uprawnienie to przysługuje wszystkim honorowym dawcom krwi i jej składników, niezależnie od rodzaju donacji, od dnia 26 stycznia 2021 r. i obowiązuje, jak wskazano powyżej, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Odnosząc się do kwestii chęci otrzymania zaświadczenia uprawniającego wyłącznie do jednego dnia wolnego od pracy, bądź wykonywania czynności służbowych wskazanym byłoby dokonanie tego w porozumieniu z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poprzez złożenie stosowanego oświadczenia. Wówczas Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wystawiłoby zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego wyłącznie w dniu donacji.

Z poważaniem,
Dominika Stoczkowska
Starszy Specjalista
Wydział Komunikacji i Promocji

10 komentarzy do “Czy mogę skorzystać tylko z jednego dnia wolnego?”

 1. Witam, proszę o podpowiedź bądź sugestię.
  Planuję oddać krew w czwartek, co za tym idzie czwartek i piątek byłby dla mnie dniem wolnym od pracy. Jednak oprócz zatrudnienia na cały etat wykonuję też pracę dodatkową, czy w związku z tym muszę zrezygnować także z dodatkowych zajęć zarobkowych w dniu oddania krwi i kolejnym? Czy mogę przedstawić zwolnienie “pracodawcy z całego etatu” i po południu pójść do drugiej pracy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Witam, czy jeśli próbowałem dzisiaj oddać krew, ale nie dopuszczono mnie do niej że względu na leczenie kanałowe, to czy mogę się domagać zwolnienia za cały dzień od lekarza internisty?

  Leczenie kanałowe odbyłem 2 miesiące temu, a powinno odczekać się do 7 dni, niestety z racji odległości nie miałem możliwości wrócić do pracy.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Lekarz internista nie ma obowiązku wystawiać zwolnienia za dzień w którym kandydat na dawcę próbował oddać krew ale go nie dopuszczono. W takim przypadku zwolnienie jest godzinowe określone przez RCKiK.

   Odpowiedz
 3. Dzień dobry.
  Blisko mojej miejscowości będzie akcja wyjazdowa, krew można będzie oddać do godz.12. W tym dniu mam II zmianę. Jeśli nie uda się oddać krwi w tym dniu, dostanę usprawiedliwienie na czas pobytu w placówce. Jak to się będzie miało do reszty dnia w pracy ?

  Odpowiedz
 4. Witam,
  Czy jeżeli oddam krew w niedzielę (dzień wolny od pracy), to czy muszę cokolwiek podpisywać, chcąc w poniedziałek normalnie udać się do pracy?
  Czy zwolnienie jest wystawiane automatycznie? Czy tylko gdy o nie poproszę?
  Nie wiem czy w takim przypadku muszę zgłaszać wskazane oświadczenie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Jeżeli chcesz oddać w niedzielę i masz ją wolną a w poniedziałek chcesz iść do pracy to nic nie podpisujesz. Po prostu mówisz, że nie potrzebujesz zwolnienia.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading