Oznakowanie w miejscach rejestracji pacjentów

Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Przypomnijmy komu przysługuje ten tytuł. Tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” przysługuje dawcy krwi:

1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,

2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa powyżej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych.

Poniżej zamieszczamy pismo z Ministerstwa Zdrowia przypominające o prawie osób posiadających tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi do korzystania poza kolejnością z w/w świadczeń oraz o obowiązku oznaczania w miejscach rejestracji pacjentów. Jak wygląda sytuacja w placówkach służby zdrowia w których Ty się leczysz lub Twoi bliscy? Czy przy “okienkach” znajduje się informacja o uprawnieniach specjalnych?

5 komentarzy do “Oznakowanie w miejscach rejestracji pacjentów”

 1. Nie spotkałam się z wywieszką informującą o tych uprawnieniach w aptece czy w przychodni. W przypadku przychodni kiedy chciałam skorzystać raz na 5 lat z tego przywileju ( HDK I stopnia) to przy krzykach i nieprzyjemnych komentarzach osób stojących w kolejce do okienka usłyszałam komentarz rejestratorki: widzi pan a ja muszę niestety wydać tej pani numerek do lekarza

  Odpowiedz
 2. Biała Podlaska respektuje w 40% niestety brakuje specjalistów np. z ortopedii którzy potrafią wykonać usg.. W Białej jest tylko jeden który przyjmuje prywatnie.

  Odpowiedz
 3. Obecnie zauważam tendencje że takie informacje zamiast pojawiać się i być eksponowane, raczej są przenoszone na boczny plan lub całkowicie likwidowane.
  Niestety należy wspomnieć o braku reakcji świadczeniodawców na prośbę ZK, powstrzymywanych przez świadczeniobiorców bez dodatkowych uprawnień. Sytuacje takie często zauważymy w kolejkach w aptekach czy w poradniach specjalistycznych. Uważam, że dopiero pełna informacja, zrozumienie zasadności dodatkowych uprawnień, czy wręcz wymuszenie na świadczeniodawcach respektowania tych uprawnień, pozwoli ZK i innym uprawnionym korzystać z nadanych im uprawnień.
  Brak reakcji świadczeniodawcy jest bezpośrednim odebraniem prawa do takich uprawnień, co skutkować może zniechęceniem do Honorowego Oddawania Krwi.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading