fbpx

Szczepionka przeciw COVID-19 a oddawanie krwi

– Szczepionka Comirnaty firmy Pfizera/BioNTech (mRNA)

– Szczepionka firmy Moderna (mRNA)

Krew można oddać po 7 dniach 48 godzinach od szczepienia (po każdej dawce)
– w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu np. wysypka, gorączka, osłabienie; krew można oddać po 7 dniach od ustąpienia objawów

– Szczepionka zawierająca żywe, atenuowane wirusy: COVID-19 Vaccine (Astra Zeneca) , Ad26.COV2.S (Johnson&Johnson), Sputnik (Rosja), Cocidicea (Chiny)

Krew można oddać po 4 tygodniach 2 tygodniach od szczepienia
– w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu np. wysypka, gorączka, osłabienie; krew można oddać po 7 dniach od ustąpienia objawów, jednak nie po krótszym okresie niż 4 tygodnie 2 tygodnie od szczepienia

30 komentarzy

 • Gosia

  Dzień dobry, mam zaplanowane szczepienie 2 dawka Pfizera na 22 maja, czy będę mogła oddać krew 6 czerwca?

 • Małgorzata

  Mam umówione szczepienie na 17 maja. Czy 16 maja mogę iść oddać krew? Później nie będę miała jak..

 • brat3k

  No a ja byłem dzisiaj w Katowicach i mnie odrzucili ponieważ miesiąc temu byłem szczepiony 1szą dawką Astry i powiedzieli, że nie mogę pomiędzy dawkami. Tłumaczyli to tym, że oddam część moich przeciwciał na korone… Tylko, dlaczego ma lekarz o tym decydować. A może chce mieć mniej przeciwciał, bezsensu. Powinni to napisać bo Tylko straciłem czas.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Niestety nie odpowiem Pani na to pytanie. Do kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 uprawnieni są:
   ? Lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni,
   ? Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci po odbytym szkoleniu teoretycznym,
   ? Studenci 2 ostatnich lat kierunków lekarskich oraz ostatniego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, którzy mogą kwalifikować do szczepień pod nadzorem lekarza oraz po przedstawieniu zaświadczenia ukończenia, w ramach studiów, przedmiotu związanego ze szczepieniami ochronnymi.
   Zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia w sprawie uprawnienia lekarzy do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia oraz ww rozporządzenia, wymaganie dodatkowych uprawnień zawodowych przez lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych do wykonywania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 nie jest wymagane.

 • Genowef

  Witam. 1 szczepionka 30 marca 21r. Astra zeneca, czy mogę oddać honorowo krew po upływie 4 tygodni? Z jakich przepisów to wynika?

 • Były ZHDK

  Ja przestałem oddawać krew, zacznę znowu jak mnie zaszczepią, to takie jest podziękowanie ministerstwa zdrowia za dziesiątki litrów oddanej krwi. Nam ZHDK szczepionka powinna być podana razem z lekarzami. PCK mogło by interweniować, ale leśne dziadki nic nie zrobią. Ciekawe co zrobią jak ludzie przestaną oddawać krew.

 • Jan Paweł

  Ja powiem szczerze nie czekałem na specjalne zaproszenie od ministra Dworczyka wykaligrafowane na czerpanym papierze, tylko poszedłem do najbliższego punktu szczepień z granatową ksiązeczką HDK Zasłuzony dla Zdrowia Narodu (oodane prawie 30 litrów) i wydrukowaną Ustawą o Świadczeniach.., Ustawą o Służbie Krwi i informacją o świadczeniach dla grup uprzywilejowanych ze strony NFZ i poprosiłem panie w punkcie o zaszczepienie na podstawie przysługujących mi ustawowo uprawnień. Była chwila zamieszania, szurum-burum, telefon do koordynatorki ale koniec końców zostałem zaszczepiony co jest odnotowane na profilu pacjent.gov.pl. Spokojnie czekam na drugą dawkę. Dodajmy, że po upływie 7 dni od pierwszej dawki mogłem już pójśc do punktu krwiodawstwa i oddać krew jak zawsze. P.S. Wcześniej rozmwaiałem na ten temat z Rzecznikiem Praw Pacjenta – unikał odpowiedzi. Podobnie Ministerstwo Zdrowia. Mail bez odpowiedzi od miesiąca. Unikaja odpowiedzi, bo musieli by przyznać, że zgodnie z Ustawą, ZHDK mają uprawnienia do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Szczepienie jest świadczeniem zdrowotnym. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Łukasz Jakub

   Witam, W obecnej sytuacji (niska podaż szczepionek), będzie już raczej ciężko skorzystać z należnego przywileju dla zasłużonych honorowych krwiodawców. A wielka szkoda … 🙁

 • Michał

  Czy MZ coś Wam odpisało w temacie? Wysłałem zapytanie do jednego z mediów czy nie zainteresowały by się naszą sprawa w przestrzeni publicznej by nagłośnić sprawę bo waga krwiodawców w aspekcie oddawania osocza była tak głośno podnoszona przez Rząd a teraz jakby nasza grupa została pominięta w całym harmonogramie szczepień

 • Rogowski

  Pamiętajcie jesteście tylko dojna krowa dla Stalina co ma Jarek na imię. Ja nawet nie pytam chonorowy dawca to dla Jarka frajer

 • Monika

  Jak zwykle, ministerstwo ma gdzieś ZHDK i większość z nas jest w 3 grupie, czyli zostanie zaszczepionymi za minimum kilka lat?

 • Sebastian Skrzypiec

  Dokladnie mam 40 litrow krwi oddane mam odznake zasluzony dla zdrowia narodu a szczepiony powinienem byc po za kolejnoscią.????!!!!!!!panie ministrze zdrowia prosze pomyslec o dawcach KRWI

 • Adam

  Ja wysłałem zapytanie do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie 30 grudnia ub. roku. Uważam, że ZHDK powinni być obsługiwani poza kolejnością przy szczepieniach przeciw Covid-19 a zwłaszcza posiadacze pierwszego stopnia ZHDK.

  • Joanna

   Zrobiłam to samo. E-mail z pytaniem wysłany do MZ ale również do lokalnego oddziału PCK wydającego odznaki ZHDK. Czekam na odpowiedź.

 • Janek

  A może by tak w ramach wdzięczności dla dawców krwi pomyśleć nad wcześniejszym zaproszeniem dawców na szczepienie ( oczywiście tych którzy tego chcą ) zdrowy dawca krwi szczególnie ten który regularnie oddaje krew to więcej nowych donacji krwi . Tacy ludzie zawsze dzielą się tym co jest najbardziej potrzebne może system MZ to zauważy i doceni . Co pan na to Panie ministrze zdrowia ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.