Szczepionka przeciw COVID-19 a oddawanie krwi

– Szczepionka Comirnaty firmy Pfizera/BioNTech (mRNA)

– Szczepionka firmy Moderna (mRNA)

Krew można oddać po 7 dniach 48 godzinach od szczepienia (po każdej dawce)
– w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu np. wysypka, gorączka, osłabienie; krew można oddać po 7 dniach od ustąpienia objawów

– Szczepionka zawierająca żywe, atenuowane wirusy: COVID-19 Vaccine (Astra Zeneca) , Ad26.COV2.S (Johnson&Johnson), Sputnik (Rosja), Cocidicea (Chiny)

Krew można oddać po 4 tygodniach 2 tygodniach od szczepienia (po każdej dawce)
– w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów po szczepieniu np. wysypka, gorączka, osłabienie; krew można oddać po 7 dniach od ustąpienia objawów, jednak nie po krótszym okresie niż 4 tygodnie 2 tygodnie od szczepienia

50 komentarzy do “Szczepionka przeciw COVID-19 a oddawanie krwi”

 1. PRZESTAŃCIE PO TYCH SZPRYCACH ODDAWAĆ KREW, ZAMIAST POMAGAĆ BĘDZIECIE SZKODZIĆ. SAMI NIE WIECIE CO SOBIE WSTRZYKUJECIE I JESZCZE PODAJECIE TO DALEJ, TO JAKIŚ OBLED. MODLE SIĘ TYLKO ŻEBY NIE DOSTAĆ KRWI Z PREPARATEM OD KOGOŚ TAKIEGO!!!!!!!!

  Odpowiedz
 2. Nie zgadzam się i nigdy nie pozwolę aby mi przetoczono krew osoby wyszprycowanej tym krowidowym szajsem. Rozumiem, że jestem skazany na śmierć o ile nie przyjdę z własnym niewyszprycowanym dawcą?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie ma możliwości przyjścia ze swoim dawcą. Dawca oddaje krew do wspólnego banku krwi. Nie można poza wyjątkami (biorcy potrzebujący specyficznych, rzadkich układów antygenowych) zastrzec, że dana krew ma być dla mnie.

   Odpowiedz
  • Ty to jesteś d***l jednak-wytatuuj sobie na czole, że jak Cię szlak trafi to nie chcesz pomocy, a przede wszystkim przekaż to najbliższym d****u

   Odpowiedz
 3. Moje skromne zdanie jest takie, że dajecie sobie jedno wielkie g*wno wstrzyknąć do organizmu. Kto normalny pozwala zaaplikować sobie coś, za co nikt nie bierze odpowiedzialności?!
  Tylko idiota.
  Ten cały covid to jedna wielka ściema.
  Ściema mająca wprowadzić “nowe porządku świata”.
  Wirusy i choroby zawsze były, są i będą. To co teraz panuje, to jedynie wirus strachu. Daliście się zmanipulować i teraz wasz Gepetto może robić z wami co tylko chce, bo wie że jesteście jak kukiełki sterowane sznurkami. Za jaki sznurek by nie pociągnął, to taki wykonacie ruch.

  A szanowny RCKiK jest równie nieodpowiedzialny.
  Ja nie jestem zaszczepiona i nie mam zamiaru wstrzykiwać w swoją krew, w swój organizm tego dziadostwa, w związku z faktem iż nie oznakujecie krwi od szczepieńców i tych niezaszczepionych jest dla mnie oburzające i wręcz karygodne. Gdyby nie daj Boże zdarzyło się, że musialabym mieć przetaczaną krew, to w żadnym wypadku nie chciałabym dostać krwi od osoby zaszczepionej.
  Uprzedzając pytania czy oddaję krew, tak oddaję.

  Odpowiedz
 4. Witam. Czy krew od zaszczepionych jest specjalnie oznaczona? Jest jakaś informacja, że krew pochodzi od dawcy zaszczepionego?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta ds. Transfuzjologii Klinicznej nie należy tylko oddawać krwi w dniu przyjęcia szczepionki. Zalecamy jednak nie oddawanie krwi również dzień przed szczepieniem.

   Odpowiedz
 5. Witam, szczepienie 2 dawką Pfizera mam 22.06 o 9.50, a 24.06 chcę pójść oddać krew (między 8 a 13) czy to już będzie liczone jako dwie doby? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Nie ma szczegółowo opisanego sposobu liczenia dób a więc powinny się one liczyć od godziny przyjęcia do tej samej godziny za 2 dni. Jednak to teoria i jest to w Pani przypadku graniczne minimum. Zalecamy przeniesienie terminu oddania na inny dzień.

   Odpowiedz
 6. Szanowni Państwo,
  czy zasada umożliwiająca oddanie krwi po 14 dniach od szczepienia dotyczy również drugiej dawki Astra Zeneki? Nie ma o tym podanej informacji wprost, inaczej niż w przypadku Pfizera oraz Moderny, gdzie wiemy, że obowiązuje zasada 48h od każdej dawki.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Oczywiście to mój błąd przy przenoszenia informacji do artykułu. Uzupełniłem wpis. Po każdej dawce nalezy odczekać 2 tygodnie w przypadku szczepionek z adenowirusem.

   Odpowiedz
 7. Czy mozna oddac krew w czasie/przerwie pomiedzy pierwsza a druga dawka szczapionki? Oczywiscie po uplywie 2 tygodni od pierwszej dawki. Szczepiony jestem Astra.

  Odpowiedz
 8. Hej,
  Mam pytanie,
  Szczepienie mam w środę i chcę jutro(wtorek) iść oddać krew.
  Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?

  Odpowiedz
 9. No a ja byłem dzisiaj w Katowicach i mnie odrzucili ponieważ miesiąc temu byłem szczepiony 1szą dawką Astry i powiedzieli, że nie mogę pomiędzy dawkami. Tłumaczyli to tym, że oddam część moich przeciwciał na korone… Tylko, dlaczego ma lekarz o tym decydować. A może chce mieć mniej przeciwciał, bezsensu. Powinni to napisać bo Tylko straciłem czas.

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   Niestety nie odpowiem Pani na to pytanie. Do kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 uprawnieni są:
   ? Lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni,
   ? Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci po odbytym szkoleniu teoretycznym,
   ? Studenci 2 ostatnich lat kierunków lekarskich oraz ostatniego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, którzy mogą kwalifikować do szczepień pod nadzorem lekarza oraz po przedstawieniu zaświadczenia ukończenia, w ramach studiów, przedmiotu związanego ze szczepieniami ochronnymi.
   Zgodnie z Komunikatem Ministerstwa Zdrowia w sprawie uprawnienia lekarzy do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia oraz ww rozporządzenia, wymaganie dodatkowych uprawnień zawodowych przez lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych do wykonywania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 nie jest wymagane.

   Odpowiedz
 10. Witam. 1 szczepionka 30 marca 21r. Astra zeneca, czy mogę oddać honorowo krew po upływie 4 tygodni? Z jakich przepisów to wynika?

  Odpowiedz
 11. Ja przestałem oddawać krew, zacznę znowu jak mnie zaszczepią, to takie jest podziękowanie ministerstwa zdrowia za dziesiątki litrów oddanej krwi. Nam ZHDK szczepionka powinna być podana razem z lekarzami. PCK mogło by interweniować, ale leśne dziadki nic nie zrobią. Ciekawe co zrobią jak ludzie przestaną oddawać krew.

  Odpowiedz
 12. Ja powiem szczerze nie czekałem na specjalne zaproszenie od ministra Dworczyka wykaligrafowane na czerpanym papierze, tylko poszedłem do najbliższego punktu szczepień z granatową ksiązeczką HDK Zasłuzony dla Zdrowia Narodu (oodane prawie 30 litrów) i wydrukowaną Ustawą o Świadczeniach.., Ustawą o Służbie Krwi i informacją o świadczeniach dla grup uprzywilejowanych ze strony NFZ i poprosiłem panie w punkcie o zaszczepienie na podstawie przysługujących mi ustawowo uprawnień. Była chwila zamieszania, szurum-burum, telefon do koordynatorki ale koniec końców zostałem zaszczepiony co jest odnotowane na profilu pacjent.gov.pl. Spokojnie czekam na drugą dawkę. Dodajmy, że po upływie 7 dni od pierwszej dawki mogłem już pójśc do punktu krwiodawstwa i oddać krew jak zawsze. P.S. Wcześniej rozmwaiałem na ten temat z Rzecznikiem Praw Pacjenta – unikał odpowiedzi. Podobnie Ministerstwo Zdrowia. Mail bez odpowiedzi od miesiąca. Unikaja odpowiedzi, bo musieli by przyznać, że zgodnie z Ustawą, ZHDK mają uprawnienia do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Szczepienie jest świadczeniem zdrowotnym. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Witam, W obecnej sytuacji (niska podaż szczepionek), będzie już raczej ciężko skorzystać z należnego przywileju dla zasłużonych honorowych krwiodawców. A wielka szkoda … 🙁

   Odpowiedz
 13. Czy MZ coś Wam odpisało w temacie? Wysłałem zapytanie do jednego z mediów czy nie zainteresowały by się naszą sprawa w przestrzeni publicznej by nagłośnić sprawę bo waga krwiodawców w aspekcie oddawania osocza była tak głośno podnoszona przez Rząd a teraz jakby nasza grupa została pominięta w całym harmonogramie szczepień

  Odpowiedz
 14. Pamiętajcie jesteście tylko dojna krowa dla Stalina co ma Jarek na imię. Ja nawet nie pytam chonorowy dawca to dla Jarka frajer

  Odpowiedz
 15. Dokladnie mam 40 litrow krwi oddane mam odznake zasluzony dla zdrowia narodu a szczepiony powinienem byc po za kolejnoscią.????!!!!!!!panie ministrze zdrowia prosze pomyslec o dawcach KRWI

  Odpowiedz
 16. Ja wysłałem zapytanie do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie 30 grudnia ub. roku. Uważam, że ZHDK powinni być obsługiwani poza kolejnością przy szczepieniach przeciw Covid-19 a zwłaszcza posiadacze pierwszego stopnia ZHDK.

  Odpowiedz
  • Zrobiłam to samo. E-mail z pytaniem wysłany do MZ ale również do lokalnego oddziału PCK wydającego odznaki ZHDK. Czekam na odpowiedź.

   Odpowiedz
 17. A może by tak w ramach wdzięczności dla dawców krwi pomyśleć nad wcześniejszym zaproszeniem dawców na szczepienie ( oczywiście tych którzy tego chcą ) zdrowy dawca krwi szczególnie ten który regularnie oddaje krew to więcej nowych donacji krwi . Tacy ludzie zawsze dzielą się tym co jest najbardziej potrzebne może system MZ to zauważy i doceni . Co pan na to Panie ministrze zdrowia ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.