Oddawanie krwi i szczepienie w tym samym dniu

Zgodnie z informacji przekazanymi w uprzedniej korespondencji w przypadku przyjęcia szczepionki mRNA firmy Pfizer/BioNTech lub Moderna okres dyskwalifikacji z możliwości oddawania krwi i jej składników wynosi 48 godzin od dnia podania szczepionki. W przypadku przyjęcia szczepionki wektorowej firmy AstraZeneca lub Johnson and Johnson okres dyskwalifikacji z możliwości oddawania krwi i jej składników wynosi 14 dni od dnia podania szczepionki. Dodatkowo w przypadku ewentualnego wystąpienia reakcji poszczepiennej krew lub jej składniki można oddawać po upływie 7 dni od całkowitego ustąpienia objawów tej reakcji.

Jednocześnie zgodnie z opinią prof. dr hab. n. med. Piotra Radziwona, Konsultanta Krajowego w dziedzinie transfuzjologii klinicznej nie jest wymagana dyskwalifikacja czasowa dawców przed podaniem szczepionki natomiast nie jest rekomendowanym łączenie procedur, tj. donacja oraz szczepienie, w tym samym dniu.

Grafika w odcieniu niebieskim przedstawia osobę oddająca krew. Na grafice naniesione sa informacje o okresach dyskwalifikacji po szczepionkach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading