Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – jak je otrzymać?

odznaki zasłożony honorowy dawca krwi

Procedura nadania odznaki ZHDK (Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi)

Dość często czy to w mailach czy też na fanpage-u na facebooku zadajecie nam pytanie o to w jaki sposób otrzymać odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (ZHDK). Pytanie to zadają nie tylko “młodzi” (stażem) krwiodawcy ale także osoby, które są dawcami od wielu lat. Niektóre osoby nawet nie wiedziały, że w ogóle istnieją jakieś odznaki dla honorowych dawców krwi. Znaczna część krwiodawców oddaje krew z potrzeby serca. Oddają ją ponieważ chcą pomóc pacjentom przebywającym w szpitalach w ich walce z chorobami, dlatego też nigdy nie interesowali się tematyką odznaczeń czy też innych korzyści (przywilejów) płynących z krwiodawstwa. Jednak jedno nie wyklucza drugie. Postanowiłem więc, że przybliżę zarówno samą procedurę przyznawania odznaki ZHDK jak i zasady na jakich ta odznaka zostaje przyznana. Po pierwsze …

Kto może otrzymać odznakę ZHDK?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”” odznaczenie może otrzymać honorowy dawca krwi, który w dowolnym okresie czasu oddał odpowiednią ilość krwi lub jej składników. I tak …

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

Wzory odznaki honorowej jak i wygląd wydawanej do niej legitymacji określają załączniki, które zostały dołączone do rozporządzenia. Ponadto rozporządzenie określa np. sposób noszenia odznaki

odznakę honorową “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” nosi się na prawej stronie piersi.

Kto nadaje odznakę “ZHDK”?

Ewidencję nadanych odznak honorowych “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” prowadzi Polski Czerwony Krzyż. To właśnie PCK jest podmiotem, który nadaje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” i odznakę honorową “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Takie uprawnienie zostało przyznane PCK w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. Wydatki związane z nadaniem odznaki, o której mowa w ustawie, pokrywane są z budżetu państwa. Odznakę ZHDK nadaje się na pisemny wniosek jednostek organizacyjnych Polskiego Czerwonego Krzyża, stowarzyszeń i klubów zrzeszających honorowych dawców krwi oraz jednostek organizacyjnych publicznej służy krwi.

Procedura nadania odznaki ZHDK

Jeżeli chodzi o procedurę jak to w naszym kraju bywa jest “różna”. W większości przypadków droga, którą musi przebyć krwiodawca jest taka :[su_list icon=”icon: angle-double-right”]

  • oddajesz 5 lub 6, 10 lub 12, 15 lub 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innego składnika krwi w dowolnym okresie czasu
  • pobierasz zaświadczenie o ilości oddanej krwi i jej składników z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) lub jego oddziału terenowego,
  • zanosisz je do najbliższego oddziału okręgowego lub rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Możesz również zapytać się czy samo centrum krwiodawstwa lub oddział terenowy nie przyjmuje wniosków o odznakę ZHDK. Jeżeli przyjmuje możesz złożyć wniosek w punkcie.
  • przychodzisz w ustalonym przez PCK terminie po odbiór odznaki i legitymacji (może to być zarówno zwykły dzień jak i jedno ze świąt dawców krwi np. Światowy Dzień Krwiodawstwa czy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK).

Przykładowe formularze wniosków o nadanie odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:

wniosek-zhdk-lodz-2018 (nie drukuj)
wniosek-zhdk-ogolny (nie drukuj)
wniosek-zhdk-krakow-2018 (nie drukuj)
wniosek-zhdk-walbrzych (nie drukuj)
wniosek-zhdk-warszawa (nie drukuj)
wniosek-zhdk-wroclaw (nie drukuj)

Zdarza się, że dany oddział PCK wydaje odznakę bez zaświadczenia z centrum. Robi to na podstawie legitymacji donacyjnej gdzie masz wbijane pieczątki po każdorazowej wizycie w punkcie poboru krwi. Są też oddziały PCK, które nie wyznaczają terminu odbioru gdyż wręczają odznaki “od ręki”.

Kolejną odznaką za litraż po odznace “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” jest odznaka resortowa Ministerstwa Zdrowia “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Oprócz wymienionych już odznak ZHDK i HDK-ZdZN, honorowi dawcy krwi mogą otrzymać również inne odznaczenia. Opis zasad ich przyznawania możecie zobaczyć na podstronie “Odznaki HDK” są one jednak nadawane już nie za samo posiadanie odpowiedniego “litrażu” na koncie ale również za aktywne działanie na rzecz propagowania ruchu honorowego krwiodawstwa.

259 komentarzy do “Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi – jak je otrzymać?”

    • Witam serdecznie!
      Nowe legitymacje są w postaci plastikowych kart na których nie da się niczego zapisywać poza naszymi danymi personalnymi https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk Jeżeli Twój RCKiK nie ma zapasów legitymacji książeczkowych to otrzymasz taką albo zaproponują Ci dostęp internetowy jeżeli takowy jest. W innym przypadku musisz sam zakupić taką książeczkę np na allegro lub zapisać się do klubu HDK, który wydaje takie legitymacje.

      Odpowiedz
      • Witam. Mam pytanie. Gdy byłem młodszy oddawalem krew w wojsku i kilka razy później. Dostałem wtedy taką miękką książeczkę. Teraz po około 20 latach zacząłem na nowo oddawać krew. Może ktoś wie czy mozna w jakiś sposób doliczyć tą kiedyś oddaną krew. Teraz mam taką książeczkę twardą. Pani w punkcie krwiodastwa wpisała w niej tylko ostatnio dodaną krew.

        Odpowiedz
        • Witam serdecznie!
          Czy masz tą miękką książeczkę potwierdzającą oddania?
          Czy oddawałeś w punkcie który podlegał pod to samo centrum co oddajesz teraz czy były to punkty podlegające pod Wojskowe centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa?
          Dokumentacja papierowa w RCKiK była przechowywana przez określony czas od ostatniej donacji i po tym czasie niszczona. Jeżeli więc to było dawno może być problem z odtworzeniem chyba, że masz tą papierową miękką książeczkę. Jeżeli jednak oddawałeś gdy był już system komputerowy to dane są w bazie Tylko trzeba znaleźć centrum gdzie oddawałeś. Nie ma centralnej bazy dla całej Polski.

          Odpowiedz
  1. Witam, PCK za możliwość wydania karty zasłużonego dawcy każe płacić składkę 25 zł corocznie. Czy tak to wygląda? Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli jakiś dawca składa wniosek o odznakę ZHDK a nie chce dołączać do PCK nie ponosi żadnych kosztów. Wszystkie koszty są pokrywane przez Skarb Państwa przez co dawca nie może być nimi obciążany. Pobieranie opłaty członkowskiej 25 zł nie ma związku z nabywaniem odznaki ZHDK. Opłatę tą płacą tylko osoby, które chcą przynależeć do struktur PCK.

      Odpowiedz
  2. Witam,

    Mam pytanie: Czy jest możliwość otrzymania odznaki III stopnia jeżli podczas wystawiania wniosku na odznakę miałem oddane już ponad 12 litrów było zaznaczone żeby wydać oba stopnie ale otrzymałem tylko odznakę II stopnia a pani w OT RKiK podczas wydawania powiedziała że zawsze wydają tylko te najwyższego stopnia które się należą. Dodam że prędzej nie był wystawiany wniosek o odznakę 3 stopnia.

    Odpowiedz
    • Miałem dokładnie tę samą sytuację – po oddaniu 18 litrów zaznaczyłem pani, że oprócz I stopnia, chciałbym również II stopnia, o którą wcześniej nie wnioskowałem.
      Zostałem wezwany do PCK. Przyszedłem dzisiaj i okazało się że przygotowane jest tylko I stopnia. Ale jako, że miałem ze sobą legitymację HDK, pan tam zajrzał, wbił przyznane odznaki, na miejscu sporządził legitymacje za obydwa odznaczenia i mi wręczył.

      Odpowiedz
  3. Ja byłam w PCK w Siedlcach po oddaniu 5 litrów krwi Pani wypisała mi książeczkę (jak się później okazało honorowego dawcy krwi), odznaki nie dostałam.
    Nasłuchałam się przez godzinę by się zapisać do PCK.
    Uważam, że skoro dajemy coś z siebie to nie powinniśmy latać za odznakami, tylko to powinno być nagradzanie a nie upominanie się.

    Odpowiedz
  4. Złożyłem wniosek o odznakę. oddane 17981 ml – właśnie otrzymałem telefon z odmową, Muszę oddać jeszcze te brakujące 19 ml (0,1% z 18 litrów). Szkoda, że tacy służbiści w PCK pracują.

    Odpowiedz
  5. Witam
    Czy krew oddana ze wskazaniem sumuje się z tą oddana honorowo?
    Czy krew (ilość) oddana ze wskazaniem jest gdzieś rejestrowana?

    Odpowiedz
  6. W swojej “karierze” krwiodawcy oddawałem krew w różnych miejscowościach. Wszystko mam wbite w książeczkę, ale.jak rozumiem, książeczka nie jest dokumentem potrzebnym przy wniosku o odznakę. W takim razie czy będę musiał z każdego centrum krwiodawstwa kolekcjonować zaświadczenia, czy raczej te informacje są w jakimś ogólnym systemie? Oddawałem zarówno w wojskowych jak i cywilnych centrach.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Musisz z każdego centrum (nie punktu krwiodawstwa) pobrać osobne zaświadczenia potwierdzające ilość oddanej krwi. O zaświadczenia możesz poprosić mailowo.

      Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      Złozyłem wniosek o ZHDK III stopnia kilkanaście dni temu. Oddawałem w wojskowym centrum i cywilnym. Książeczkę mam z wojskowego, oba centra wbijały pieczątki. Jak wnioskowałem nie musiałem przynosić z wojskowego żadnych zaświadczeń, pani zsumowała wszystko z obu centrów i wypisała zaświadczenie o ilości oddanej krwi. Wszystko bez udziału wojskowego centrum, nie musieli wypisywać swojego zaświadczenia.

      Odpowiedz
  7. To ja mam takie pytanie. Gdy dostałem plastikową kartę “karta identyfikacyjna grupy krwi” przestałem nosić ze sobą papierową legitymację na pieczątki. Czy jeśli moje donacje starczyły by już na 1 odznakę HDK ale w legitymacji nie miał bym tego wbitego to czy RCKiK dobiły by mi tych pieczątek z donacji które miałem a nie są w tej legitymacji czy wystarczy jakiś dokument RCKiK bez okazania legitymacji ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przy staraniu się o odznaki ZHDK RCKiK wystawia zaświadczenie potwierdzające oddanie odpowiedniej ilości krwi. Legitymacja HDK nie wystarcza gdyż dokument na podstawie którego wypisuje się wniosek o odznakę musi pozostać w oddziale PCK.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading