Kolejny przetarg na czekolady, jakie zmiany?

W zeszłym roku pisałem Wam na temat nowych zasad zamawiania posiłku regeneracyjnego. Czekolady na określony okres zostały zamówione w ramach jednego ogólnopolskiego przetargu. Szczegóły znajdziecie w tym poście Nowe zasady zamawiania posiłku regeneracyjnego wydawanego przez RCKiK W dniu dzisiejszym kilka słów o nowym przetargu na kolejne pakiety czekolad. Najpierw kilka “suchych” informacji.

W ramach przetargu ma zostać zamówionych łącznie 2 803 884 pakietów czekolad. Każdy z pakietów składa się z 9 tabliczek. W poniższej tabelce możecie zobaczyć jakie wymagania postawiło Ministerstwo Zdrowia przed dostawcami.

JEDEN PAKIET SKŁADA SIĘ Z 9 CZEKOLAD:
LP Gatunek czekolady Liczba
1 Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej 70% (tzw. gorzka), maksymalnie 30 g cukru w 100 g produktu. Wymagana jest deklaracja zawartości magnezu zgodnie z pkt 3.4. zamówienia. 3
2 Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 40% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami:
1. owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 8%) – 1 szt.
2. orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 15%) – 1 szt.
3. wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 18%) – 1 szt.
Maksymalna zawartość cukru 48 g w 100 g produktu
3
3 Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej nie mniej niż 30%, maksymalnie 55 g cukru w 100 g produktu 3
Razem: 9

Nadal najważniejszymi kryteriami są wymagania dotyczące zawartości procentowej suchej masy kakaowej w tabliczce oraz zawartości procentowej dodatków. Pierwszą z różnic jaką możecie zauważyć w stosunku do poprzedniego przetargu jest zaznaczenie ile cukru maksymalnie może się znaleźć w danym produkcie. To kolejny krok do tego by nasz “posiłek regeneracyjny” był zdrowszy. Zamawiający nadal wymaga, aby w składzie zaoferowanej czekolady (dotyczy czekolady w każdym gatunku) nie było poza tłuszczem kakaowym innych tłuszczów roślinnych takich jak: olej palmowy, kokosowy, shea, sal, oraz aby w składzie zaoferowanej czekolady (dotyczy czekolady w każdym gatunku) nie było syropu glukozowo-fruktozowego lub samego syropu fruktozowego lub glukozowego oraz substancji słodzących.

Druga zmiana to taka, że podwyższono wartość minimalną zawartości suchej masy kakaowej w poszczególnych rodzajach czekolad:
czekolada tzw. gorzka z 60% do 70% (2020) na 70% (2021)
czekolada deserowa z 35% do 45% (2020) na 40% do 45% (2021)
czekolada mleczna z 25% do 32% (2020) na “nie mniej niż 30%” (2021).

Trzecia różnica to podwyższenie wymaganej zawartości dodatków w czekoladach deserowych:
owoców z nie mniej niż 5 % na nie mniej niż 8%
orzechów  z nie mniej niż 10 % na nie mniej niż 15%
wiórków kokosowych z nie mniej niż 10 % na nie mniej niż 18%.

Jeżeli chodzi o wygląd pakietów to ogólnie wymagania sa takie same jak we wcześniejszym przetargu.

13 komentarzy do “Kolejny przetarg na czekolady, jakie zmiany?”

  1. Ja nie przepadam za Milką, ale nie oceniam czy jest dobra czy zła. To kwestia smaki i wyboru. Ostatnio np. były promocje kultowego ptasiego mleczka; połakomiłem się i kupiłem… no i niestety to już nie te SMAKI. Choć producent może się zaklinać – jak dla mnie smakuje ono inaczej. Dlatego uważam; Nie ma uniwersalnej czekolady, która będzie smakowała wszystkim. NIE MA!

    Odpowiedz
  2. W dupe sobie wsadzcie te czekoladki. Tam gdzie ich miejsce. Ja musze zjesć porządnego kebaba po każdym oddaniu, zeby dowlec się do domu. Słyszałem, że za komuny były posiłki z prawdziwego zdarzenia, ale przyszli złodzieje i zabrali..

    Odpowiedz
  3. Mam spory zapas tych czekolad bo często oddaję krew i osocze ale wymagania dotyczące składu są tylko do przetargu , czekolada z orzechami przypomina bowiem w smaku trocine z czekoladą a nie orzechy . podejrzewam że producent w tych czekoladach dla krwiodawców umieścił orzechy po ekstrakcji czyli wyciśnięciu najlepszych składników . Samemu jeść nie smakuje a podarować innym to wstyd . Producent obecnych darów nie wysłał by do sklepu bo stracił by markę a krwiodawcom można wcisnąć tandetę . Lepiej dać mniej tych czekolad za to bardziej smaczne i dietetyczne wyroby zawierające mniej cukru a więcej owoców i nasion . Ważne jest żeby jakość czekolad dla krwiodawców była również monitorowana po przetargu a nie odbierana w ciemno bo i tak wezmą. Proponował bym dwa zestawy dla tych co lubią słodkie i dla tych co wolą wyroby dietetyczne. Pozdrawiam wszystkich krwiodawców .

    Odpowiedz
  4. Program lojalnościowy, czyli tak zwane stempelki zakończył się na roku 2020, dziś można ino wymieniać uzbierane punkty na fanty.

    Odpowiedz
  5. Mnie się to nawet podoba, że tak będzie. Ma być czekolada , a nie coś “czekoladopodobnego” dosłodzonego masą cukru. A wiecie co jest z tymi programami “lojalnościowymi”, bo w Kielcach już nie ma tych dodatków …

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak coś się ruszyło. Niestety podejrzewam, że w praktyce pojawi się kontynuacja programu dopiero na jesień lub późnym latem. Wiąże się to z tym, że został dopiero ogłoszony przetarg na wykonawcę nie tylko programu lojalnościowego ale równiez całą kampanię promującą honorowe krwiodawstwo.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading