Nowe zasady zamawiania posiłku regeneracyjnego wydawanego przez RCKiK

Oddana przez nas krew oraz wykonana praca przez organizm aby uzupełnić jej ubytek ma swoją wymierną wartość energetyczną. W związku z tym zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. – tekst ujednolicony a dokładniej art. 9 ust. 4:

Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
(…)
4) posiłek regeneracyjny.

Jaką wartość dokładnie musi mieć wspomniany przez prawo posiłek regeneracyjny? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi wartość ta wynosi on 4500 kcal (18 840 kJ).

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) od wielu lat wydają ten posiłek w postaci tabliczek czekolad, batoników oraz soków. Każde z centrum przeprowadzało we własnym zakresie powyższego zakupu. Od 2020 roku nastąpiła zmiana i od teraz zakupu czekolad dla wszystkich centrów krwiodawstwa dokonuje się w ramach jednego przetargu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia (MZ).

Oczywiście dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla honorowych dawców krwi odbywa się sukcesywnie i jest rozłożona w czasie. Ile tych pakietów zostało zamówionych? 1940778 paczek. Są one dostarczane w dwóch wersjach:

  • 8 czekolad – jego wartość energetyczna wynosi 4000 kcal oraz
  • 9 czekolad – jego wartość energetyczna wynosi 4500 kcal

Dlaczego dwa rodzaje pakietów? Dlaczego jeden z nich nie spełnia wymogów o których mówią przepisy, czyli 4500 kcal? Takie pakiety zamówiły centra krwiodawstwa, które oprócz czekolad wydają dodatki do głównego posiłku regeneracyjnego w postaci batoników czy soczków. Jedna tabliczka czekolady w zależności od gatunku posiada wartość energetyczną na poziomie 500-550 kcal.

Poniżej możecie zapoznać się z minimalnymi wymaganiami, które muszą być spełnione przez dostawcę naszych słodkości. Dotyczą one nie tylko samego produktu ale również i jego opakowania. Jeżeli chodzi o czekolady do najważniejszymi kryteriami są wymagania dotyczące zawartości procentowej suchej masy kakaowej w tabliczce oraz zawartości procentowej dodatków np. owoców dla poszczególnych rodzajów czekolad. Jeżeli chodzi o opakowanie to najważniejszą cechą jest łatwość przechowywania oraz estetyka.

PAKIET 8 CZEKOLAD:

  1. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 60% do 70% (tzw. gorzka) – 3 szt.
  2. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 35% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami – 3 szt. w tym:
    – owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 5%) – 1 szt.
    – orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
    – wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
  3. Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej od 25% do 32% – 2 szt.

PAKIET 9 CZEKOLAD:

  1. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 60% do 70% (tzw. gorzka) – 4 szt.
  2. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 35% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami – 3 szt. w tym:
    – owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 5%) – 1 szt.
    – orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
    – wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
  3. Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej od 25% do 32% – 2 szt.

MZ wymaga również aby zamawiany produkt posiadał standardowe cechy jakie posiada czekolada np. odpowiednia waga (100g), kształt, barwa, powierzchnia, przełom, konsystencja, zapach czy smak.

MZ nie dopuszcza wyrobów czekoladopodobnych oraz czekolady nadziewanej albo nadziewanej z półpłynnym nadzieniem. Wymaga, aby w składzie zaoferowanej czekolady (dotyczy czekolady w każdym gatunku) nie było poza tłuszczem kakaowym innych tłuszczów roślinnych takich jak: olej palmowy, kokosowy, shea, sal. oraz aby nie było syropu glukozowo-fruktozowego lub samego syropu fruktozowego lub glukozowego oraz substancji słodzących.

Szczegółowe wymagania minimalne dotyczące opakowania pakietu z nadrukiem:
– idealnie dopasowany do 8 (w przypadku części 1 – pakiety 8 czekolad) lub 9 (w przypadku części 2 – pakiety 9 czekolad) szt. tabliczek czekolad (w zależności od wybranego przez Kupującego pakietu w postępowaniu), pozwala na swobodne wyjęcie tabliczek ze środka,
– estetyczny wygląd,
– nadruk trwały – farby nieścieralne i nie wydzielające zapachu,
– gramatura kartonu nie mniej niż 250g/m2,
– zalecana kolorystyka nadruku: m.in. kolor czerwony, niebieski, czarny,
– elementy nadruku: np. mapa Polski z zaznaczonymi RCKIK w postaci logo, hasło honorowego krwiodawstwa itp.,

Ostatecznymi kryteriami była cena oraz walory zdrowotne (łącznie 100 pkt.).

  • cena – 60 pkt (maksymalna wartość do uzyskania),
  • walory zdrowotne – 40 pkt (maksymalna wartość do uzyskania)

Gdzie trafią pakiety 8 czekolad a gdzie pakiety 9 czekolad?

Pakiet 8 czekolad (1090439 pakietów):

  • RCKiK Białystok;
  • RCKiK Bydgoszcz;
  • RCKiK Gdańsk;
  • RCKiK Kalisz;
  • RCKiK Katowice;
  • RCKiK Kielce;
  • RCKiK Kraków;
  • RCKiK Lublin;
  • RCKiK Poznań;
  • RCKiK Radom;
  • RCKiK Słupsk.

Pakiet 9 czekolad (850339 pakietów):

  • RCKiK Łódź;
  • RCKiK Olsztyn;
  • RCKiK Opole;
  • RCKiK Racibórz;
  • RCKiK Rzeszów;
  • RCKiK Szczecin;
  • RCKiK Wałbrzych;
  • RCKiK Warszawa;
  • RCKiK Wrocław;
  • RCKiK Zielona Góra.

Wykonawcą, który spełnił wszystkie wymagania, złożył najlepszą ofertę i został ostatecznie wybrany jest Terravita Sp. z o.o.

72 komentarze do “Nowe zasady zamawiania posiłku regeneracyjnego wydawanego przez RCKiK”

  1. Osobiście uważam ze czekolady to fajny pomysł, długi termin przydatności (to czekolada ona moze leżeć latami XD) i nawet smaczne ale to kwestia gustu. A po co pisze fajnie jakby unormować pakiety w sensie 9czekolad niezależnie miejsca. Czy bardziej sprawiedliwe nwm ja dostaje 9 u siebie ale fajnie jakby inni też mogli

    Odpowiedz
    • Jak maja do siebie zasady skoro np. w Poznaniu niezależnie od tego czy oddaje krew pełna, osocze lub płytki dostaje 9 czekolad a we Wrocławiu wydaje się nawet do 24 czekolad, tłumacząc ze są rożne wydatki kaloryczne (separacja płytkowa eb -2 jednostki KKP+ 1 jednostka FFP= 24 czekolady).
      Nie chodzi mi o ilośc ale zasady.
      Może ktoś wypowie się jak to jest w innych RCKIK?

      Odpowiedz
  2. Czy ktoś z was liczył kalorie tych czekolad?Bo ja tak i w KRK już od kilku donacji oprócz czekolad nie dają nic a ich wartość kaloryczna wynosi 4720kcal
    Więc chyba trochę mało.

    Odpowiedz
  3. Hejty, hejty, hejty, nikt nie zwróci uwagi na wymogi. Nie ma w nich tłuszczu palowego i innego syfu. Nie ma syropów gluko ect..
    Czekolady patrząc na skład są o niebo lepsze niż milki, srilki …
    Fakt – smak pozostawia do życzenia. Ale zdecydujcie się!!!!

    Piszecie zdrowe a porównujecie do największych syfow.

    Nigdy się nie dogodzi osobom, które wszędzie widzą problem.

    A podobno krew oddajecie z chęci pomocy, jakiegoś wyższego celu niż czekolady !!!!!!!

    Wstyd.

    Odpowiedz
    • Bardzo się cieszę,że to napisałeś.
      Jakie to ma znaczenie,że tych kalorii jest mniej??
      Zjadł ktoś kiedyś te 8 czy 9 czekolad od razu???
      Ps.Moje pudełko ma tych kalorii mniej,bo zawsze sobie zamieniam na gorzkie?

      Odpowiedz
  4. Nie rozumiem dlaczego Ministerstwo ZDROWIA w zamian za oddaną krew odwdzięcza się tak niezdrowymi produktami jak czekolada (nie ma znaczenia czy tania czy droga). Dlaczego widzi w niej tylko kalorie? Z krwią tracimy dużo więcej niż kalorie, tych składników nie uzupełnimy żadną czekoladą, żadnymi słodyczami. Czekolada to pójście na łatwiznę i taniznę. Potrzebne są warzywa, owoce, orzechy, witaminy, minerały. Proponuję zamienić czekoladę litrem oleju albo kilogramem cukru. Kalorie będą się zgadzać. Albo już lepiej nic nie dawać, na zdrowie ludziom wyjdzie. Dziękuje MZ za wdzięczność Krwiodawcom.

    Odpowiedz
  5. Narzekacie na jakość czekolady, a potem wsiadajcie w swoje jeżdżące padła w dieselku i zatruwacie wszystkich do okoła łącznie ze sobą. Ale to sie nie liczy, bo czekolada była za 2 zł a nie za 20.

    Odpowiedz
  6. O matko bosko. Paczę i nie wierzę, taki bezsensowny hejt! Pewnie większość nie sprawdziła składu czekolad czy innego spożywanego przez siebie produktu… Nie chciałbym, by przetoczono mi waszą krew.

    Odpowiedz
  7. Te czekolady odbiegają smakiem i wyglądem od innych produktow na rynku. Prywatnie nie kupił bym ich. A gdy dostaje za krwiodastwo to nie bardzo mam pomysł co z nimi zrobić. Bo są nie smaczne. Jeszcze te gorzkie to można wykorzystać do wypieków. Im szybciej ktoś zweryfikuje ten produkt tym lepiej.

    Odpowiedz
  8. Czy któraś z krytykujących osób choć raz zadała sobie trud i porównała składy różnych rodzajów czekolad dostępnych na rynku? To nie jest najgorsza czekaolada, jaką mogą dać. Bądźcie ludzie rozsądni. Wedel wcale nie ma lepszego składu, tak właściwie ma skład identyczny. Specyficzny smak osiąga poprzez system produkcji. Kolejną sprawą jest to, czy rzeczywiście smak przeszkadza najbardziej czy… rodzaj. Teraz większość czekolad to czekolady gorzkie i deserowe, a przecież “my” bardzo lubimy czekoladkę, ale taką słodziuśką… Nasypcie sobie w ramach eksperymentu 8 x 60 g cukru do miski (bo to się już w innym miejscu nie zmieści…). to jest zawartość tylko cukru! w 8 czekoladach mlecznych, nie uwzględniając całej masy tłuszczu dodanego. To nasze podejście jest złe, bo co po niektórzy myślą, że trzeba to zeżreć na raz, najlepiej jedna osoba, bo inaczej się mdleje XD Ale proszę, jeśli wolicie oddać polskie pieniądze jakiemuś Lintowi albo E.Wedel to proszę bardzo, ja chyba jeszcze cenię ostatnie formy z polskim kapitałem.

    Odpowiedz
  9. PISuary jak zwykle wszystko rozwalają , teraz nawet czekolady w krwiodawstwie są nie do zjedzenia! Pewnie znowu jakiś aparatczyk kaskę zarobił na kontrakcie. Poraszka .Pani w krwiodawstwie mówi że to ogólnopolskie zarządzenie , czyli jak za komuny!

    Odpowiedz
  10. W łódzkim dostaje się 8 czekolad i na tym koniec! Tragicznych czekolad, których się zjeść nie da. Te wcześniejsze były o wiele lepsze!

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety w dużej mierze “lepszy smak” czekolad zapewniają niezdrowe dodatki albo wysoki poziom cukru. Ministerstwo Zdrowia dodając dodatkowe wymogi spowodowało, że producenci musieli je usunąć. Aby sprawiedliwie ocenić czy dana czekolada byłaby lepsza od drugiej czekolady z innej firmy to ten drugi (i kolejny) produkt musiałaby mieć taki sam skład. Inaczej tego nie powinno się tego porównywać.

      Odpowiedz
  11. Czekolady są niejadalne od wielu lat.
    Krew oddaje już 18 lat ale krwiodawcy cały czas są traktowani są jak krowy które można wydoić i najlepiej odesłać bez posiłku do obory.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading