fbpx

Nowe zasady zamawiania posiłku regeneracyjnego wydawanego przez RCKiK

Oddana przez nas krew oraz wykonana praca przez organizm aby uzupełnić jej ubytek ma swoją wymierną wartość energetyczną. W związku z tym zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi. – tekst ujednolicony a dokładniej art. 9 ust. 4:

Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
(…)
4) posiłek regeneracyjny.

Jaką wartość dokładnie musi mieć wspomniany przez prawo posiłek regeneracyjny? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi wartość ta wynosi on 4500 kcal (18 840 kJ).

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) od wielu lat wydają ten posiłek w postaci tabliczek czekolad, batoników oraz soków. Każde z centrum przeprowadzało we własnym zakresie powyższego zakupu. Od 2020 roku nastąpiła zmiana i od teraz zakupu czekolad dla wszystkich centrów krwiodawstwa dokonuje się w ramach jednego przetargu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia (MZ).

Oczywiście dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla honorowych dawców krwi odbywa się sukcesywnie i jest rozłożona w czasie. Ile tych pakietów zostało zamówionych? 1940778 paczek. Są one dostarczane w dwóch wersjach:

 • 8 czekolad – jego wartość energetyczna wynosi 4000 kcal oraz
 • 9 czekolad – jego wartość energetyczna wynosi 4500 kcal

Dlaczego dwa rodzaje pakietów? Dlaczego jeden z nich nie spełnia wymogów o których mówią przepisy, czyli 4500 kcal? Takie pakiety zamówiły centra krwiodawstwa, które oprócz czekolad wydają dodatki do głównego posiłku regeneracyjnego w postaci batoników czy soczków. Jedna tabliczka czekolady w zależności od gatunku posiada wartość energetyczną na poziomie 500-550 kcal.

Poniżej możecie zapoznać się z minimalnymi wymaganiami, które muszą być spełnione przez dostawcę naszych słodkości. Dotyczą one nie tylko samego produktu ale również i jego opakowania. Jeżeli chodzi o czekolady do najważniejszymi kryteriami są wymagania dotyczące zawartości procentowej suchej masy kakaowej w tabliczce oraz zawartości procentowej dodatków np. owoców dla poszczególnych rodzajów czekolad. Jeżeli chodzi o opakowanie to najważniejszą cechą jest łatwość przechowywania oraz estetyka.

PAKIET 8 CZEKOLAD:

 1. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 60% do 70% (tzw. gorzka) – 3 szt.
 2. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 35% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami – 3 szt. w tym:
  – owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 5%) – 1 szt.
  – orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
  – wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
 3. Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej od 25% do 32% – 2 szt.

PAKIET 9 CZEKOLAD:

 1. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 60% do 70% (tzw. gorzka) – 4 szt.
 2. Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 35% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami – 3 szt. w tym:
  – owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 5%) – 1 szt.
  – orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
  – wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 10%) – 1 szt.
 3. Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej od 25% do 32% – 2 szt.

MZ wymaga również aby zamawiany produkt posiadał standardowe cechy jakie posiada czekolada np. odpowiednia waga (100g), kształt, barwa, powierzchnia, przełom, konsystencja, zapach czy smak.

MZ nie dopuszcza wyrobów czekoladopodobnych oraz czekolady nadziewanej albo nadziewanej z półpłynnym nadzieniem. Wymaga, aby w składzie zaoferowanej czekolady (dotyczy czekolady w każdym gatunku) nie było poza tłuszczem kakaowym innych tłuszczów roślinnych takich jak: olej palmowy, kokosowy, shea, sal. oraz aby nie było syropu glukozowo-fruktozowego lub samego syropu fruktozowego lub glukozowego oraz substancji słodzących.

Szczegółowe wymagania minimalne dotyczące opakowania pakietu z nadrukiem:
– idealnie dopasowany do 8 (w przypadku części 1 – pakiety 8 czekolad) lub 9 (w przypadku części 2 – pakiety 9 czekolad) szt. tabliczek czekolad (w zależności od wybranego przez Kupującego pakietu w postępowaniu), pozwala na swobodne wyjęcie tabliczek ze środka,
– estetyczny wygląd,
– nadruk trwały – farby nieścieralne i nie wydzielające zapachu,
– gramatura kartonu nie mniej niż 250g/m2,
– zalecana kolorystyka nadruku: m.in. kolor czerwony, niebieski, czarny,
– elementy nadruku: np. mapa Polski z zaznaczonymi RCKIK w postaci logo, hasło honorowego krwiodawstwa itp.,

Ostatecznymi kryteriami była cena oraz walory zdrowotne.

Gdzie trafią pakiety 8 czekolad a gdzie pakiety 9 czekolad?

Pakiet 8 czekolad (1090439 pakietów):

 • RCKiK Białystok;
 • RCKiK Bydgoszcz;
 • RCKiK Gdańsk;
 • RCKiK Kalisz;
 • RCKiK Katowice;
 • RCKiK Kielce;
 • RCKiK Kraków;
 • RCKiK Lublin;
 • RCKiK Poznań;
 • RCKiK Radom;
 • RCKiK Słupsk.

Pakiet 9 czekolad (850339 pakietów):

 • RCKiK Łódź;
 • RCKiK Olsztyn;
 • RCKiK Opole;
 • RCKiK Racibórz;
 • RCKiK Rzeszów;
 • RCKiK Szczecin;
 • RCKiK Wałbrzych;
 • RCKiK Warszawa;
 • RCKiK Wrocław;
 • RCKiK Zielona Góra.

Wykonawcą, który spełnił wszystkie wymagania, złożył najlepszą ofertę i został ostatecznie wybrany jest Terravita Sp. z o.o.

33 komentarze

 • Kamil

  @Tonio, krew sprzedana firmom też idzie na pomoc innym. Bo tak powstałe leki też są z grupy niezbędnych leków dla chorych. Zysk zaśzzaś pokrywa po prostu koszty.

  Co najważniejsze jednak: krew dla firm idzie chyba po tej samej cenie co do szpitali. Bo zdaje się, że stacje sprzedają krew. Ministerstwo wyznacza w rozporządzeniu cenę w danym roku. Zysk pokrywa koszty stacji (personel, badania krwi, sprzęt, koszty konserwacji krwi, itd).

  Realnie nie ma tu zysku, bo nadwyżki idą np. na akcje promocyjne.

 • Tonio Wielki

  Spoko..mowie do wszystkich tych co nic za oddanie nie chca… Ale nasza krwia rowniez handluja z firmami farmaceutycznymi..to czego nie przerobia. Sprzedaja..to dlaczego nie moga z nami sie podzielic..np. lepszym posilkiem regeneracyjnym..biletem do kina..talonem na pizze albo czyms podobnym.. ja oddaje krew honorowo dla potrzebujacych ale jak ,aczynaja moja krwia handlowac to chcialbym z tego miec jakis profit..Amen.

  • Honorowy

   Wypełniając formularz przed oddaniem krwi zaznaczasz czy wyrażasz zgodę żeby twoja krew została sprzedana lub wykorzystana do produkcji leków bądź na cele badań. Jeżeli ci sie nie podoba to zaznacz że nie wyrażasz zgody.

 • Kamil

  Czy mogę prosić o źródło informacji na temat zmiany? I najlepiej podstawę prawną? Szukałem i nie znalazłem przetargów, ani zmian w prawie.

 • das

  Wielu krwiodawców oddaje krew honorowo i dla nich można byłoby zlikwidować wszystkie przywileje. Jednak to jak rckik i rząd traktują tę grupę to jest kpina. Sam czasami czuję się jak frajer.
  – ulga w PIT – nawet nie chce mi się fatygować i zawracać sobie głowy dla kilkunastu, góra kilkudziesięciu złotych
  – zwrot kosztów dojazdów – pod górkę… żeby chociaż darmowy parking na kilka godzin był
  – posiłek… w postaci czekolad… Gorzej to tylko mogłoby być gdyby dawali cukier lub masło na kg
  – pierwszeństwo w kolejkach… nierespektowane
  itd.
  I to wszystko w czasach 500+, 300+… Dla nas 450-

 • tatianam

  W Bydgoszczy przy oddawaniu krwi wszystko jest super, ale te czekolady są koszmarne. Po co rozdawać coś, czego nikt potem nie chce jeść? Terravita, robisz sobie antyreklamę!!!

 • krwiodawca z warmii

  ja powiem tak ze dopiero przy 35 oddaniu krwi dowiedzialem sie o kropelkach, przeciez obowiazkiem tej pani jest sie zapytac czy zbiera pan kropelki, a pewnie sobie po cichu je zabieraja co do kosztow podrozy to czasami trzeba sie klocic bo mysla ze sa tam bogami ehh.kiedy ta komuna sie skączy?

 • Sławek

  Niestety zamiana w RCKiK dotychczasowych czekolad z Żychlina na Terravitę to zamiana na gorsze. Własnie takowe przy donacji dostałem i w samku jakbym się cofnał do lat 80-tych poprzedniego wieku i wyrobów czekoladopodobnych…. Rozumiem, że MZ chciał sam zarządzić tym przetargiem na czekolady, ale jest w Polsce wielu lepszych ogólnopolskich producentów czekolad niż Terravita

 • Krzysztof Jarczyński

  Zastanawiam się dlaczego z takim uporem RCK promuje jako posiłek energetyczny czekolady. Pamiętam czasy, gdy krwiodawca po oddaniu krwi otrzymywał prawdziwy posilek. Może warto zastanowić się nad powrotem do oferty posiłku smacznego oraz zgodnego z zasadami zdrowego odżywiania.

 • Dariusz

  Witam. Czytając komentarze to robi mi się smutno. Oddając krew jak np w moim przypadku to nie liczę na nic w zamian czy liczę ile czekolad lub coś za mało. Idę po to by komuś życie ratować a nie patrzę że coś w zamian chce. Z tego co widzę cześć z Was idzie po to żeby tylko czekolady dostać, wolne od pracy a nie ze bezinteresownie się idzie. To w takim razie po co oddajesz krew?? A to że dostaję wolne czy czekolady to już jest dużo. Powinno się cieszyć z tego a nie jeszcze narzekać.

 • Marek

  W Białymstoku za oddanie standardowej ilości krwi dostałem 7 czekolad firmy Baron (Milano) i 8 wafelków Gimi (Skawa) i dwa napoje jabłkowe Wosanka (Wosana) Czekolada i wafelki to nieporozumienie. Oddaję krew bo lubię. Fajnie jest pomagać, ale szanujmy siebie nawzajem. Mam nadzieję, że Terravita stanie na wysokości zadania i będziemy dostawać produkt na jaki zasłużyliśmy.
  Ps. Ciekawostka :
  Kiedyś w Białymstoku można było wybrać czekoladę lub talon na Pizzę do Paradiso:)

 • Bartek

  Lepiej zróbcie porządek z kosztami podrózy…. Bo dziadostwo się zrobiło! Kiedyś mozna było na stopa jechać i było zwracane koszt biletu a teraz? WSTYD!

 • Marek

  W Białymstoku za oddanie standardowej ilości krwi dostałem 7 czekolad firmy Baron (Milano) i 8 wafelków Gimi (Skawa) i dwa napoje jabłkowe Wosanka (Wosana) Czekolada i wafelki to nieporozumienie. Oddaję krew bo lubię. Fajnie jest pomagać, ale szanujmy siebie nawzajem. Mam nadzieję, że Terravita stanie na wysokości zadania i będziemy dostawać produkt na jaki zasłużyliśmy.
  Ps. Ciekawostka :
  Kiedyś w Białymstoku można było wybrać czekoladę lub talon na Pizzę do Paradiso:)

 • Asia

  Oddaje krew bo czuje taką potrzebę. Nie zwracam uwagi na ilość tabliczek czekolady. Jak są dobrze jak nie to nie. A są zawsze. Nie liczę sztuk. Nie taki mam cel.

 • Anaa Mazur

  Ja oddaje już od dawna i nigdy nie zwracałem uwagi na czekolady bo nie oto chodzi tylko o pomoc dla mnie można przekazać je dzieciom na oddziale np.

 • Michał Jajuga

  Kto zjada 8 czekolad na raz?! haha jestescie niemożliwi…lepiej jakby dali bon do restauracji na dwa obiady niż 8 czekolad jeśli mówimy o uzupełnieniu staraty kalorycznej po donacji.Osobiście zjadam jedną i herbata malinowa,a zaraz potem jadę zjeść posiłek.Kto zje 8 czekolad czy 9 w celu uzupełnienia strat?Reszta czekolad trafia do szkoły mojej córki dla dzieciaków.W MZ to naprawdę sami fachowcy o zdrowym rozsądku haha

 • Monika

  Te czekoladny są, okropne w smaku. Szkoda, że wygrywa najtańszy producent. Moim zdaniem zasługujemy na lepsze produkty jakościowe niż te, które otrzymujemy.

 • Iwona

  Mie macie innych zmartwień tylko to jakie czekolady ,czy jest batonik,jaka jest jego wartość energetyczna czy jakiej gramatury jest pudełko na owe słodkości.
  Przecież krwiodawcy z reguły oddają z potrzeby serca niesienia innym pomocy a nie płynące z tego korzyści w postaci czekolad.
  No chyba ,ze się mylę…

  • Krwiodawca

   Iwono tu nie chodzi o przyjemności wynikające z dostania czekolady ale uzupełnienie wartości kalorycznej! Jej trudne do zrozumienia ?

 • Aga

  U nas jest 8 czekolad i maja maja wa 4393 kcal. Czyli powinni cos jeszcze dawac? A oddaje od 2013 i nigdy nic nie dostalam dodatkowo

  • krwiodawca

   Jeżeli przepis mówi o 4500 kcal to uważam, że mówi o minimalnej wartości. Dlatego posiłek powinien mieć 4500 albo więcej. Oczywiście 107 kcal to nie dużo, bo to jakieś 1/5 tabliczki czekolady.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.