W związku z pojawiającymi się wątpliwościami części środowiska honorowych dawców krwi przedstawiamy Państwu “interpretację przepisów” dokonaną przez Narodowe Centrum Krwi:
W dniu 25 tycznia 2021 r. opublikowana została ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, nadającą dodatkowe uprawnienia m.in. Honorowym Dawcom Krwi i jej składników.
W przedmiotowej ustawie zawarte są zapisy, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 (zatem nie tylko po chorobie COVID-19) przysługują:
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym,
- ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego (przysługuje honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19).
Uprawnienie, przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia przez centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
Uprawnienie do korzystania z ulgi na przejazdy przysługuje także przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy także w przypadku oddania co najmniej 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest wydane zaświadczenie potwierdzające oddanie co najmniej 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, tj. od 14.03.2020 r. (dzień głoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego).
Z powyższego wynika zatem, że uprawnienia nie zostały ograniczone jedynie do honorowych dawców krwi, po przebytej chorobie COVID-19, ale przysługują wszystkim honorowym dawcom krwi spełniającym wyżej określone warunki.
W odniesieniu do wydawania zaświadczeń uprawniających do 33% ulgi na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego, zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 159) uprawnienia, o których mowa w art. 9a ust. 1 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 3, tj. ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, przysługują przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 3 ustawy zmienianej w art. 3. Ponadto przepisy nie przewidują możliwości przedłużenia zaświadczenia, gdyż stanowiłoby to zaprzeczenie celu, dla którego zostały wprowadzone, tj. zagwarantowanie odpowiedniej ilości krwi dla pacjentów w okresie pandemii. Dlatego w przypadku, gdy zaświadczenie uprawniające do skorzystania z 33 % ulgi wystawione przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa straci swoją ważność (tj. upłynie 6 miesięcy od daty jego wystawienia), koniecznym jest ponowne spełnienie przesłanek uprawniających do wystawienia zaświadczenia, tj. Dawca musi oddać trzy donacje krwi i jej składników, w tym trzy donacje osocza od ozdrowieńców, w okresie od daty wystawienia poprzedniego zaświadczenia jednak w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, bądź stanu epidemii.
Literalna treść art. 33 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy prowadzi do wniosku, że uprawnienie, o którym mowa w art. 9a ust. 1 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 3, tj. ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi ma charakter terminowy “przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia“.
W celu dokonania właściwej wykładni należy odwołać się również do oceny skutków regulacji (dalej jako “osr”) projektu ustawy, gdzie wskazano, że “Projekt ustawy przewiduje przyznanie dawcom krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID- 19 czasowe wsparcie na okres nie dłuższy niż przez 6 miesięcy od dnia wystawienia przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA stosownego zaświadczenia w tym zakresie w postaci prawa do zakupu biletów jednorazowych z ulgą 33%” (podkreślenie autora). Z powyższego wynika, że szczególne uprawnienie ma charakter terminowy i przysługuje na okres do 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia. Przy czym zawarta analiza kosztów przyjętej regulacji dowodzi wprost, że w założeniu każdy z beneficjentów będzie korzystał z tej formy wsparcia nie dłużej niż przez 6 miesięcy.
Przedstawione powyżej stanowisko, nie jest interpretacją Narodowego Centrum Krwi a brzmieniem zapisów zawartych w ustawie z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 159).
Kierownik Wydziału
Główny Specjalista
Wydział Komunikacji i Promocji
Narodowe Centrum Krwi
PYTANIA DODATKOWE:
Od kiedy liczyć donacje, które pozwalają na uzyskanie dodatkowych przywilejów w czasie trwania zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii?
– Stan zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020 do 19 marca 2020: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000043301.pdf
– Stan epidemii od 20 marca 2020 roku do chwili obecnej: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf
Oznacza to, że od 14 marca 2020 liczymy donacje do nowych uprawnień.
Czy ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego dotyczy również komunikacji miejskiej?
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, która to reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej.
Ja mam trochę inne pytanie.
W zaświadczeniu, w pkt. II, jest taki zapis “dawca uzyskał prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”.
Czy należy to rozumieć podobnie, jak przywilej na podstawie legitymacji ZHDK?
Czy ta osoba, może skorzystać poza kolejnością np. z rehabilitacji, porad specjalisty itp.
Witam serdecznie!
Tak przywilej jest taki sam z tą różnicą, że jest on czasowy na 12 miesięcy od uzyskania zaświadczenia.
Witam, czy jeśli napisze upoważnienie dla dziewczyny i dam jej mój dowód osobisty to wydadzą jej dla mnie zaświadczenie na zniżkę pkp czy muszę być osobiście?
Witam serdecznie!
Niestety nie jest to uregulowane w przepisach. Zalecam bezpośredni kontakt telefoniczny z punktem w którym chcesz odebrać zaświadczenie.
Hej
Witamy serdecznie!
Witam, mam pytanie. W okresie epidemii oddałam trzy razy krew i poprosiłam o zaświadczenie w celu uzyskania zniżki. Nie wykorzystałam go jednak, pół roku minęło. Czy chcąc obecnie uzyskać zniżkę, czy muszę kolejne trzy razy oddać krew, czy mogę ponownie poprosić o wystawienie zaświadczenia?
Witam serdecznie!
Nie napiszę Ci nic nowego. Czytając przepisy wprost nie ma takiego wymogu. Część centrów krwiodawstwa interpretuje tak te przepisy. Samo NCK podchodzi podobnie do tej kwestii. Jeżeli jednak znajdziesz chwilę by przeczytać je nie znajdziesz takiego wymogu. Uważam, że jest to niedopatrzenie ustawodawcy, który chciał by dawcy oddawali krew regularnie jednak źle sformułował same paragrafy.
Mam pytanie. Odebrałam raz z krwiodawstwa zaświadczenie o trzykrotnym oddaniu krwi w trakcie trwania epidemii, ale nie wykorzystałam go jednak. Pół roku minęło, w związku z czym mam pytanie. Jeżeli chciałabym teraz uzyskać zniżkę na przejazd, czy muszę kolejne trzy razy oddać krew by uzyskać zaświadczenie, czy mogę kolejny raz poprosić o zaświadczenie?
Co zrobić jeśli na legitymacji honorowego dawcy krwi urzędnik zrobił błąd w imieniu np. jedno l zamiast dwóch? Pracodawca w tej sytuacji nie honoruje tego dokumentu, czyli osoba zostaje pozbawiona przywilejów.
Witam serdecznie!
A dlaczego pracodawca ma dostęp do legitymacji hdk? Oddanie zgodnie z przepisami potwierdza się zaświadczeniem otrzymanym po donacji.
Witam
Czy zaświadczenie już wystawione z ulgą na kolej będzie nadal ważne po zniesieniu stanu epidemii?
Witam serdecznie!
Tak będzie ważne przez 6 miesięcy od wystawienia.
Dzień dobry,
ile razy w ciągu roku pracownik może oddać krew? Czy jest możliwość, aby pracownik co miesiąc oddawał krew i co miesiąc odbierał 2 dni wolnego?
Jest podstawa prawna regulująca dane zwolnienie?
Dziękuję
Witam serdecznie!
Krew pełną oddaje się co 8 tygodni, jednak inne składniki krwi częściej np osocze co 2 tygodnie krwinki płytkowe co 4 tygodnie. Przy każdym tym oddaniu należy się dzień wolny a w przypadku stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego 2 dni.
Podstawa prawna:
– Ustawa o publicznej służbie krwi Art. 9 i Art. 9a https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2021000174901.pdf
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy § 12 https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20141632.pdf
Dzień dobry,
Czy zaświadczenie o trzykrotnym oddaniu krwi uzyskuje się od ręki w RCKiK czy jest jakiś czas oczekiwania? I czy mogę poprosić o wydanie dokumentu w imieniu bliskiej osoby? Dziękuję za odpowiedź, sam artykuł rozwiewa część wątpliwości 😉
Witam serdecznie!
Zaświadczenie jest wydawane od ręki. Jeżeli nie jesteś upoważnioną osobą to nie otrzymasz takiego zaświadczenia dla kogoś innego gdyż ono posiada w sobie numer PESEL.
Witam.
Mam pytanie czy zaświadczenie do zniżki 33 procent musi być w wersji papierowej czy może być to screen z maila przesłanego z centrum krwiodawstwa na telefonie ? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Musi być papierowe.
Witam .
Czy do skorzystania z ulgi musi być zaświadczenie w wersji papierowej czy wystarczy screen z maila z zaświadczeniem w telefonie ? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
musi być papierowe.
To jest lekceważenie krwiodawców, którzy z różnych powodów już nie mogą oddawać krwi, a przed wybuchem epidemii bardzo zasłużyli się dla krwiodawstwa w kraju. Dlatego nie warto oddawać krwi, ponieważ ludzie są traktowani jak krowy. Wydoicć i zapomnieć
Witam,
mam pytanie odnośnie zaświadczenia.
Mój pracownik chciał oddać krew, jednak nie zakwalifikowano go do donacji. Jednak otrzymał zaświadczenie od lekarza (nie to godzinowe, tylko na cały dzień), na którym jest informacja o jej oddaniu. Przez co ma dzień wolny mimo nieoddania krwi. Czy nie jest to nadużycie?
Jaka Jest podstawa prawna iż należy ponownie oddać krew 3 razy po wystawieniu pierwszego zaświadczenia aby otrzymać ponownie drugie?
Nie ma takiej podstawy prawnej.
Dzień dobry, czy zaświadczenie 33% można otrzymać tylko raz? Czy po upływie 6 miesięcy można otrzymać kolejne?
Dzień dobry, w odpowiedzi na e-mail dotyczący wydawania zaświadczeń Honorowym Dawcom Krwi uprawniających do 33% ulgi na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego, uprzejmie informujemy, że można uzyskać następne zaświadczenie za trzy kolejne donacje. Koniecznym jest ponowne spełnienie przesłanek uprawniających do wystawienia zaświadczenia, tj. dawca musi oddać trzy donacje krwi i jej składników albo trzy donacje osocza od ozdrowieńców (w okresie od daty wystawienia pierwszego zaświadczenia jednak w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, bądź stanu epidemii).
Z poważaniem,
Monika Rutkowska
Narodowe Centrum Krwi
Jaka jest interpretacja i podstawa prawna skoro przepis mówi:
Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu
epidemii:
2) honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej
składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga
w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego
transportu zbiorowego: (…)
Skąd wynika termin ważności zaświadczenia (6 miesięcy ) z jakiego przepisu? Skąd wynika termin ważności zaświadczenia od dnia wystawienia, a nie od terminu ostatniej donacji?
Czy osoba kontynuująca oddawanie krwi traci uprawnienia do zniżki z chwilą wydania zaświadczeni i musi nabywać nowe?
Czy nie wystarczy, że oddaje nadal krew i wystąpi o kolejne zaświadczenie skoro ustawa mówi co najmniej trzy razy?
Witam serdecznie!
Ustawa o publicznej służbie krwi otrzymała tekst jednolity 6 września 2021 roku. Niestety część przepisów nie została do niej wstawiona i nadal pozostaje w “Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”. Dawcy często o tym zapominają. Przepisy są zamieszczone przed tekstem ustawy https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2021000174901.pdf
Dzień dobry,
Bardzo proszę o informację, co ma zrobić pracodawca w sytuacji, kiedy stan zdrowia pracownika nie pozwala mu na oddanie krwi. Wiem, że wtedy stacja krwiodawstwa również powinna wystawić zaświadczenie godzinowe, w którym wskaże czas spędzony przez pracownika w tym miejscu, czyli na przykład od godziny 8.30, czyli od momentu otwarcia. Ale jak rozwiązać ten problem, gdy na przykład: pracownik powinien wykonywać obowiązki służbowe od godziny 6.00, a stacja krwiodawstwa jest czynna od godz. 8.30. Co z pozostałym czasem pracy, kto je usprawiedliwia (od godz. 6.00 do 8.30)? Co w sytuacji, kiedy krwiodawca uda się do stacji o godzinie np. 12.00 (powinien być wyspany, wypoczęty, przecież nie musi czekać pod budynkiem stacji od godziny 6.00 rano), nie uda mu się oddać krwi, opuści stację w momencie zakończenia pracy? Czasem procedura trwa nawet do 2 godzin. Czy wtedy dostanie zaświadczenie za cały dzień?
Czekam na odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Takie godziny zgodnie z przepisami pracownik musi odrobić. Oczywiście jeżeli godziny z zaświadczenia nie pokryły się z godzinami pracy w całości. Niestety ale punkt krwiodawstwa nie powinien wystawiać zaświadczenia za czas, który nie jest związany z oddawaniem krwi. Centrum nie wie na co pracownik przeznacza godziny przed donacją: czy na wypoczynek czy na załatwianie swoich prywatnych spraw. Dlatego na zaświadczeniu są wypisywane godziny, które są związane “bezpośrednio” z oddawaniem krwi. To samo się tyczy akcji w godzinach popołudniowych. Jeżeli zbiórka krwi jest od godziny 12:00 to personel nie może potwierdzić w przypadku nie oddania krwi, że czas przed zbiórką był przez dawcę wykorzystywany np do przygotowania się do oddania. W związku z tym dawca na swój sposób ponosi pewne ryzyko tego, że będzie musiał odrobić godziny nieobecności nieusprawiedliwionej. Dodatkowo nie ma pewności, że gdyby przepisy były tak sformułowane, że należałby się dzień wolny bez względu na to czy ktoś oddał rzeczywiście krew czy został zdyskwalifikowany mogłoby dochodzić do nadużyć o których już wspominaliśmy w jednej z odpowiedzi w komentarzach gdzie pracownik z góry zakłada, że zaznaczy odpowiedź w kwestionariuszu, która spowoduje dyskwalifikację a skorzysta również z dnia wolnego mimo nie oddania. Mimo iż są to skrajne sytuacje to jednak mogłyby się zdarzać.