Pismo Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia w sprawie pacjentów szczególnie uprawnionych

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska dotyczącego udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom szczególnie uprawnionym. Jak wynika z danych Rzecznika podmioty lecznicze różnie interpretują przepisy uprawniające pacjentów do świadczeń poza kolejnością.

W kierowanym do Ministra Zdrowia piśmie Rzecznik informuje, że brak definicji ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ustawie, powoduje różną interpretację ze strony poradni specjalistycznych. Dotyczy to w szczególności świadczeń rehabilitacyjnych stomatologii i psychiatrii. Poradnie specjalistyczne ww. specjalności nie respektowały szczególnych uprawnień pacjentów. Swoje decyzje motywowały tym, że wymienione świadczenia nie zaliczają się do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Problem z rejestracją w dniu zgłoszenia pacjenci sygnalizują również w przypadku kolejnej wizyty u specjalisty a nie tylko pierwszej konsultacji u danego lekarza.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało Rzecznika Praw Pacjenta, że szczególnie uprawnieni pacjenci mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością bez względu na specjalność poradni. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna to wszystkie świadczenia, które nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych. Świadczenie specjalistyczne powinno być udzielone poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących pacjentów. Jeśli poradnia nie może udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia powinna ustalić inny termin, jednak nie dłuższy niż 7 dni. Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych nie ogranicza się do pierwszych wizyt. Pacjenci korzystający ze szczególnych uprawnień mogą z nich korzystać w całym procesie leczenia również podczas kolejnych wizyt.

Przypominamy, że zgodnie z art. 47c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, szczególne uprawnienia posiadają kobiety w ciąży, pacjenci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka, pacjentom z tytułem ?Zasłużony Honorowy Dawca Krwi? lub ?Zasłużony Honorowy Dawca Przeszczepu?. Do grupy szczególnie uprawnionych należą też inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci.

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia: wip-wpr-420-18-2017-es-1-26.07.2017
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: wip-wpr-420-18-2017-es-1-8.12.2017

8 komentarzy do “Pismo Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia w sprawie pacjentów szczególnie uprawnionych”

  1. Witam, wcześniej nie korzystałem z przysługujących mi uprawnień ZHDK, ale miałem ostatnio wypadek na stoku, mam zerwane więzadło krzyżowe przednie i boczne, jak wygląda sytuacja w przypadku istniejącej kolejki na rekonstrukcję w wybranym przeze mnie szpitalu, do posiadanej legitymacji ZHDK (najbliższy wolny termin to połowa marca 2020), co mogę zrobić abym mój przypadek został szybciej wzięty na rekonstrukcję więzadeł . Na jakie dokładnie przepisy mogę się powołać. Pozdrawiam, i liczę na pomoc

    Odpowiedz
  2. Witam,
    mam pytanie mam ZHDK od 20 lat ale wcześniej nie korzystałam z uprawnień. Niestety lata lecą i pojawiają się choroby. Pojawiło się nadciśnienie tętnicze i dostałam od kardiologa skierowanie na holtera, na który to termin wyznaczyli mi na koniec maja. Czy po okazaniu legitymacji ZHDK mam prawo dobadania poza kolejnością? A dodatkowo czy uprawnienia odnośnie lekarstw przysługują mi zawsze bez względu czy jest to jakaś infekcja czy też choroba przewlekła? Bo ostatnio usłyszałam od lekarza, że nie może mi na recepcie zapisać ZK bo lek który mi przepisuje jest tylko refundowany na chorobę przewlekłą a ja jej nie mam i mam płacić 100% (a sprawdziłam i lek jest na liście leków refundowanych więc miałabym go za kilka złotych a nie ponad 50,00)

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jeżeli chodzi o same przepisy to nie. Oprócz tego, że doszły nowe grupy uprzywilejowanych (nie związanych z krwiodawstwem). Jeżeli chodzi natomiast o respektowanie prawa to nadal jest z tym różnie.

      Odpowiedz
  3. Zacznijmy od tego że bardzo duża ilość różnego rodzaju przychodni nie respektuje „ZHDK”. Co gorsza osoby pracujące w rejestracjach robią wielkie oczy gdy im mówię o takich uprawnionych osobach. Za każdym razem gdy udaje sie do lekarza POZ to musze udawadniać „ze nie jestem osłem”. Choć wielkimi literami na mojej karcie jest napis czerwonymi bukfami: ZHDK !!!!

    Odpowiedz
  4. Pięknie to wygląda, szkoda tylko, że nijak ma się do rzeczywistości.
    Poradnia rehabilitacyjna, owszem, 7 dni roboczych, ale już zabiegi fizjoterapeutyczne (bez pobytu dziennego, wizyta na same zabiegi) niekoniecznie.
    I takie jest stanowisko Podlaskiego Oddziału NFZ – konsultowałem to przed wszczęciem potencjalnej awantury w gabinecie fizjoterapii.
    Termin był zdecydowanie krótszy niż standardowa kolejka – z prawie roku skrócił się do około trzech tygodni+ – ze skierowaniem poszedłem 3 listopada, pierwszy zabieg miałem 28.
    Niemniej nie było to 7 magicznych dni roboczych.
    Pani w NFZ powiedziała, że dotyczy to również stomatologii i oczywiście szpitali – poza kolejnością, ale nie w ciągu 7 dni.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading