Oddaj krew - znajdź najbliższy punkt krwiodawstwa
Grafika przedstawia kroplę symbolizującą zapasy krwi
Grafika przedstawia certyfikat potwierdzający oddanie krwi
Grafika zachęca do dodawania nakładek na zdjęcia
Grafika przedstawia licznik odmierzający dni do donacji

Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi w Senacie

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Już kilkakrotnie pisałem o nowelizacji jaka ma zostać dokonana w ustawie o publicznej służbie krwi. Od pierwszego projektu wiele uległo zmianie. Po pierwsze jak po tytule widzicie nie jest to już cała nowa ustawa jak to zakładano na początku a tylko ustawa nowelizująca obecną. Ta zmiana głównie została podyktowana tym, że przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej prowadzona jest sprawa przeciwko Polsce w związku z niewprowadzeniem Dyrektyw UE.

Skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Zdrowie publiczne: Komisja kieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko POLSCE w związku z brakiem pełnej transpozycji przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej

Komisja Europejska postanowiła dziś skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z brakiem transpozycji niektórych przepisów unijnych ustanawiających normy jakości i bezpieczeństwa dotyczące krwi ludzkiej (dyrektywy 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE). W dyrektywach tych ustanowiono szereg przepisów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa krwi, w tym przepisy o minimalnym wieku dawców, warunki importu krwi z państw trzecich i obowiązki sprawozdawcze placówek służby krwi. Polska do tej pory nie poinformowała Komisji Europejskiej o przyjęciu przepisów krajowych stanowiących kompleksową transpozycję stosownych dyrektyw UE. Polska miała wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektyw 2002/98/WE i 2004/33/WE do dnia 8 lutego 2005, a dyrektywy 2005/61/WE – do dnia 31 sierpnia 2006 r., a także przekazać Komisji odpowiednie teksty przepisów prawa krajowego stanowiących transpozycję tych dyrektyw. Tymczasem projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie jest wciąż przedmiotem procedur legislacyjnych na szczeblu rządowym. Komisja Europejska uważa zatem, że Polska nie wypełniła niektórych zobowiązań wynikających z dyrektyw 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa odnoszących się do krwi ludzkiej i składników krwi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w osobnym komunikacie prasowym.

Nie ma więc czasu na tak radykalny krok jakim jest tworzenie nowej ustawy od początku. Wpisy na temat prac w Sejmie znajdziecie pod linkami Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz Pierwsze czytanie projektu ustawy. Tym razem przedstawię zmiany jakich dokonano podczas prac w Senacie. Niżej możecie pobrać sobie zarówno sam projekt ustawy jaki trafił z Sejmu do Senatu jak i poprawki Senatu oraz materiał porównawczy. Ten ostatni dokument w łatwy sposób obrazuje zmiany jakie zostaną wprowadzone w ustawie.
[table]

Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przesłany z Sejmu do Senatu
Materiał porównawczy
Poprawki Komisji Zdrowia do uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi
Zestawienie wniosków do ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw
Uchwała Senatu Rzeczypospolitej z dnia 12 maja 2016 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw
Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przekazany do Kancelarii Prezydenta

[/table]

Aktualizacja 28 maja 2016:
W dniu 20 maja 2016 na 19 posiedzeniu Sejmu rozpatrzono poprawki zaproponowane przez Senat. Posłowie wszystkie 14 poprawek przyjęli. Projekt ustawy przekazano do Kancelarii Prezydenta. Oto jego ostateczna wersja: Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przekazany do Kancelarii Prezydenta

2 komentarze

 • przem503

  A tak w skrócie dla krwiodawców coś się zmienia oprócz samych definicji? Zabierają jakieś dotychczasowe przywileje? Podnoszą kwotę za litr krwi (obecnie 130pln od litra do odliczenia rocznie w picie 0 -oczywiście tylko pewien procent z tej sumy).
  Może będzie zwolnienie z nowego obowiązkowego podatku telewizyjnego dla krwiodawców?
  Jeśli nie ma zmian w ulgach i przwilejach to sam tekst ustawy to tylko tak zwana papierologia urzędnicza, sztuka dla sztuki i nic po za tym. Zwykły urzędniczy zamęt i strata papieru.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Niewiele się zmienia jeżeli chodzi o samego krwiodawcę. Dużo zmian jest dla placówek publicznej służby krwi. Trzeba poczekać na akty wykonawcze do ustawy, bo to zmiany w nich mogą być odczuwalne dla krwiodawców.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.