Problemów ciąg dalszy … e-krew

7 listopada Centrum e-Zdrowie (państwowa jednostka budżetowa odpowiedzialna za informatyzację sektora ochrony zdrowia, powołana przez Ministra Zdrowia) opublikowało zakładkę Krwiodawstwo w Internetowym Koncie Pacjenta (tylko w wersji na przeglądarki). Dawcy mogli zobaczyć interfejs oraz opcje jakie w przyszłości mają zostać zaimplementowane w aplikacji. Niestety mimo iż była to wersja produkcyjna to było wiele nieprawidłowości. Po pierwsze. Jeżeli chodziło o łączną ilość oddanej krwi to dane oparte były tylko o bazę RCKiK w Białymstoku. Dodatkowo składniki krwi nie były przeliczane na krew pełną. “Licznik” pokazywał rzeczywistą objętość oddanej krwi i jej składników. Powodowało to zaniżone (dawcy płytek krwi) lub zawyżone (dawcy osocza) wartości. Osobom, które nigdy nie oddawały krwi w RCKiK w Białymstoku a więc nie były w ich bazie łączna w łącznej ilości oddanej krwi wyświetlała się wartość “0 ml”. W menu dotyczącym umówienia wizyty nie wyświetlały się punkty spoza RCKiK w Białymstoku.

Jednak te niedoskonałości nie były zaskoczeniem gdyż zgodnie z harmonogramem pierwszym ośrodkiem w którym jest testowany system e-krew jest właśnie RCKiK w Białymstoku. Niestety wielu dawców o tym nie wiedziało co powodowało ich zdenerwowanie. Co dalej z systemem? Kiedy kolejne centra zostaną podłączone? Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Można je ująć tak. Przed nami kolejne opóźnienia w oddaniu w pełni gotowego systemu e-krew. Poniżej przedstawimy Wam kilka ważnych wiadomości.

Słowem wstępu wyliczę Wam jakie są planowane usługi:

  • eU.01 Planowanie wizyty
  • eU.02 Profilowana informacja
  • eU.03 Uzyskanie zaświadczenia
  • eU.04 Złożenie deklaracji o wycofaniu donacji
  • eU.05 Zamówienie krwi
  • eU.06 Zgłoszenie reklamacji
  • eU.07 Zgłoszenie o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach
  • eU.08 Uzyskanie informacji w ramach procedury “look back”
  • eU.09 Konsultacje immunohematologiczne
  • eU.10 Wgląd do historii badań immunohematologicznych
  • eU.11 Zwrot krwi lub jej składników
  • eU.12 Obsługa rejestracji wizyty i dawcy
  • eU.13 Kwalifikacja i odebranie donacji
  • eU.14 Zlecenie badań i generowanie wyników.

Jak pewnie widzicie kilka z nich jest bardziej związanych z dawcami, inne z kolei są związane z oddaną przez niego krwią. Niestety już wiemy, że dojdzie do ograniczenia zakresu wdrożenia trzech z wyżej wymienionych usług. I tu jest właśnie problem z “niestety” gdyż będą to usługi związane bezpośrednio z dawcą:

  • eU.12 Obsługa rejestracji wizyty i dawcy
  • eU.13 Kwalifikacja i odebranie donacji
  • eU.14 Zlecenie badań i generowanie wyników.

Produkcyjne uruchomienie tych usług obejmie wyłącznie ośrodek pilotażowy – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Ograniczenie produkcyjnego uruchomienia systemu e-Krew do jednego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa będzie miało negatywny wpływ na osiągnięcie wskaźnika rezultatu w pierwszym roku po zakończeniu Projektu. Niemniej jednak zwiększenie zakresu oddziaływania rezultatów od tego momentu będzie procesem stopniowym do czasu przyjęcia docelowej wersji systemu w ostatnim centrum krwiodawstwa. Wszystkie usługi dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, tzw. Usługi dla PWDL, tj.: eU.05 – eU.11 uruchomione zostaną w pełnym zakresie.

Natomiast usługami uruchomionymi w pełnym zakresie, ale z osłabioną użytecznością dla Dawców i Kandydatów na Dawców czyli tzw. Usługi dla Obywatela będą usługi eU.01 – eU.04. Zostaną udostępnione dawcom i kandydatom na dawców przez dedykowaną funkcjonalność powszechnie dostępnego portalu Pacjent.gov.pl w ramach Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP) opracowanego przez Centrum e-Zdrowia. Obsługę zgłoszeń, powiadomień i wystąpień o udostępnienie danych ze strony Dawców i kandydatów na Dawców zapewni dedykowana funkcjonalność Systemu e-Krew wdrożona we wszystkich 23 centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Ograniczeniem dla pełnej optymalizacji świadczonych usług dla dawców i kandydatów na dawców jest niewystarczająca jakość danych udostępnianych zainteresowanym Obywatelom za pośrednictwem IKP. Dane udostępniane na IKP Dawcom pochodzą z aktualnie eksploatowanych w Centrach systemów informatycznych, które są następnie przekazywane do systemu Krajowego Rejestru Dawców Krwi (dalej: KRDK), w którym podlegają integracji. Tak przygotowane dane Dawcy lub kandydata na Dawcę są z Systemu KRDK za pośrednictwem Systemu e-Krew udostępniane Dawcy na IKP. Przywołane ograniczenia w dostępie Dawców do swoich aktualnych i historycznych danych mogą mieć negatywny wpływ na osiągnięcie wskaźnika rezultatu, ponieważ atrakcyjność udostępnianych Dawcom kluczowych usług będzie mniejsza niż to pierwotnie zakładano.

Niestety stwierdzono również “Brak gotowości centrów do przyjęcia systemu e-Krew w zakresie usług dedykowanych dla CKiK”

System e-Krew jest systemem centralnym dedykowanym dla obsługi wszystkich 23 centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, posadowionym na infrastrukturze informatycznej o wysokiej dostępności. Uruchomienie produkcyjne Sytemu e-Krew w zakresie funkcjonalnym dedykowanym do obsługi w ośrodku pilotażowym – Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku wiąże się z wdrożeniem całego Sytemu e-Krew na środowisku produkcyjnym. celu osiągniecia wskazanych parametrów System e-Krew został poddany wielokrotnym testom w warunkach rzeczywistych w ramach próbnych eksploatacji przeprowadzonych w ośrodku pilotażowym. Pozwoliło to na ujawnienie i eliminację niedoskonałości systemu w zakresie jego ergonomii i wydajności w sposób umożliwiający jego użycie do masowej obsługi dawców i wysoce zautomatyzowanej obsługi procesu pobierania, badania i przetwarzania krwi i jej składników. Wymagało to opracowania szeregu nowych rozwiązań technicznych oraz produktów drugorzędnych nieplanowanych wcześniej do realizacji. Za przykład może posłużyć konieczność opracowania dla Centrum w Białymstoku dedykowanych interfejsów integrujących automatyczne etykieciarki oraz automatyczne mroźnie karuzelowe dużej pojemności oraz zespół interfejsów integrujących zestaw urządzeń diagnostycznych w linię produkcyjną do prowadzenia badań krwi o wysokiej wydajności. Prace te miały innowacyjny charakter i zajęło zespołowi ponad 6 miesięcy pracy na doprowadzenie rozwiązania do wymaganej sprawności technicznej. Były one możliwe do wykonania wyłącznie w ośrodku pilotażowym z zaangażowaniem pracowników i urządzeń centrum krwiodawstwa w ramach próbnych eksploatacji kolejnych wersji rozwiązania. Opracowanie dodatkowych produktów o charakterze pośrednim (np. mechanizmy migracji danych, podsystem informacji laboratoryjnej) umożliwią produkcyjne wykorzystanie funkcjonalności do obsługi usług dedykowanych dla CKiK tj.: eU.12 Obsługa rejestracji wizyty i dawcy; eU.13 Kwalifikacja i odebranie donacji; eU.14 Zlecenie badań i generowanie wyników – stanowiących istotny element wskaźnika produktu Projektu e-Krew.

Podsumowując, zmieniony zakres projektu podtrzymuje zasadność budowy Systemu e-Krew obsługującego wszystkie dotychczas planowane e-usługi, ogranicza natomiast zakres wdrożenia trzech z tych usług (eU.12 Obsługa rejestracji wizyty i dawcy, eU.13 Kwalifikacja i odebranie donacji, eU.14 Zlecenie badań i generowanie wyników) do wdrożenie pilotażowego w jednym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Inne artykuły poruszające tematykę systemy e-krew:

4 komentarze do “Problemów ciąg dalszy … e-krew”

  1. Fajnie jakby dodali legitymacje zhdk lub HDK-ZDZN do aplikacji mObywatel. Nie trzeba by było niszczysz i wyciągać swojej legitki.

    Odpowiedz
  2. Ja wiem że wszystko jest ważne: ale ja oddając cały czas krew pełną NIGDY nie mam szansy mieć tyle oddanej krwi jak CI koledzy co są w RCKiK co 2 tygodnie ( oczywiście teoretycznie)… Wiem, że to nie są wyścigi – nie o to tu przecież chodzi , wiem też że moja krew także pomagała – ale patrząc na propozycje tej całej komisji sejmowej ds.krwiodawstwa co ew. chce dać dodatki do emerytur dla tych co oddali min.60 litrów – to ja nie mam szans na taką ilość , a tym samym w przyszłości ne te 300zł – o ile to w ogóle się uda zrobić. A tacy np.sołtysi to za 10 lat zbierania podatków mają dodatki już przyznane. Co to za porównanie w ogóle ? Jak to wszystko oceniam ? Ano kiepsko. Sorki że napisałem trochę nie na temat – ale nasi starsi koledzy przecież tego nie napiszą, a niektórzy tez nie doczekają… Kiepsko działa ta sejmowa ekipa ds.krwiodawstwa , oj kiepsko … A i wsparcia ze strony RCKiK oraz MZ też nie ma…

    Odpowiedz
    • Rzeczywiście to nie wyścigi i naprawdę w praktyce nie ma to znaczenia! Ci, którzy potrzebują krwi i jej składników są w gorszej sytuacji od krwiodawcy, który podejrzewa, że nie da rady dobić do 60 litrów, któremu źle policzono donacje albo któremu nie podoba się dodatek dla sołtysów 😉 Świat nie jest sprawiedliwy.
      Ale co do tych spraw bez znaczenia… Jeśli chcesz liczyć na emeryturę i dodatki to życzę odporności na jesieni życia, bo będzie i zimno, i smutno 😉
      W kwestii “równości szans” w donacjach trzeba zauważyć, że na dwoje babka wróżyła. Po pierwsze nikt nikomu nie broni oddawać płytek, o ile wyniki na to pozwalają. A jeśli nie pozwalają to trzeba sobie pomyśleć, że działa to i w drugą stronę – niektórzy chcieliby oddawać krew pełną, ale nikt jej od nich nie chce, bo grupa najczęściej nadmiarowa, choć wpływu na to nie mieli i mieć nie będą. Świat nie jest sprawiedliwy. Poza tym płytkowcy siedzą pewnie 10x dłużej przy jednej porcji (choć przecież bywają jeszcze dłuższe typy donacji), a jak porcja jest “podwójna” – rzędu do 500 to spędzają w RCK jeszcze więcej czasu, choć w przeliczniku znaczenia to nie ma. Świat nie jest sprawiedliwy, ale oby tylko w tych przypadkach! ;))

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading