Oto odpowiedź na pytanie czy student ma prawo do wolnego na podstawie przepisów ustawy o publicznej służbie krwi?
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na poniższy mail uprzejmie wyjaśniamy, że interpretacja przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2023 r. poz. 318, ze zm.), pozostaje we właściwości Ministerstwa Zdrowia.
JednoczeÅ›nie informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), dalej „ustawa PSWN”, organizacjÄ™ studiów oraz prawa i obowiÄ…zki studenta okreÅ›la regulamin studiów przyjÄ™ty w danej uczelni. Regulamin studiów, a także jego zmiany, uchwala senat uczelni (art. 75 ust. 1 i art. 28 ust. 1 pkt 2) – wymagane jest przy tym uzgodnienie z samorzÄ…dem studenckim. Student jest obowiÄ…zany postÄ™pować zgodnie z treÅ›ciÄ… Å›lubowania i przepisami obowiÄ…zujÄ…cymi w uczelni, w szczególnoÅ›ci jest obowiÄ…zany do uczestniczenia w zajÄ™ciach zgodnie z regulaminem studiów (art. 107 ustawy PSWN).
W związku z powyższym, organizacja zajęć na studiach, w tym usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach studenta w dniu, w którym oddaje krew i uznanie zaświadczenia z jednostki publicznej służby krwi jako dokumentu uprawniającego do usprawiedliwienia tej nieobecności na zajęciach, należy do wyłącznej kompetencji uczelni. Przepisy prawa powszechnie obowiązującego z zakresu szkolnictwa wyższego i nauki nie określają tych kwestii.
To rektor kieruje działalnością uczelni, jest przełożonym jej pracowników, studentów i doktorantów oraz odpowiada za właściwe wykonywanie przepisów obowiązujących w uczelni. W związku z tym zastrzeżenia czy wątpliwości dotyczące kwestii usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach (np. na podstawie zaświadczenia jednostki publicznej służby krwi), jak również ewentualne postulaty zmian w regulaminie studiów, powinny być adresowane do rektora uczelni, w której dana osoba studiuje.
Z wyrazami szacunku,
Departament Szkolnictwa Wyższego
Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
1 komentarz do “Czy student ma prawo do wolnego?”