Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM

   Dawcy krwi przysługuje tytuł “Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację “Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

   Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

   Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

   Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki

   Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.

UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.

 

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Okładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

260 komentarzy do “Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM”

  1. Witam,

    Przy kolejnym oddaniu krwi będę mieć na swoim koncie łącznie 18 litrów. Wszystko mam wbite w książeczce ale oddawałem krew w 3 różnych oddziałach/województwach. Czy potrzebuję coś poza książeczką żeby wyrobić legitymację uprawniającą do darmowych przejazdów w komunikacji?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam,
    Michał

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie regulują tego przepisy. Niektóre centra wymagają zaświadczeń gdyż dokument ten chcą zatrzymać do archiwizacji inne wypełniają zaświadczenie na podstawie wpisów z legitymacji. Prosimy o podanie centrum w którym chce Pan obecnie oddaje i centrów w których Pan oddawał wcześniej.

      Odpowiedz
  2. Witam!
    Otrzymałem książeczkę wraz z pierwszym oddaniem krwi, jednak było to w 2007-8 roku i książeczka uległa zniszczeniu, czy jest możliwość wyrobienia nowej książeczki? Dzisiaj oddawałem krew po tej przerwie i chciałbym teraz oddawać ją regularnie.

    Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  3. Dzień dobry, kilka lat temu (chyba w 2015 r.) złożyłam wniosek w Warszawie o wydanie legitymacji. Dopiero niedawno dostałam sms, żebym zgłosiła się po odbiór legitymacji. Niestety w międzyczasie przeprowadziłam się do innego miasta, zmieniłam też nazwisko. Napisałam więc maila z informacją o zmianie nazwiska oraz pytaniem, czy mogę odebrać legitymację w aktualnym mieście zamieszkania lub dostać ją w przesyłce pocztowej. Pan odpisał, że nie ma problemu, wyślą mi legitymację, muszę tylko wysłać skan aktu małżeństwa w związku ze zmianą nazwiska. Zdziwiło mnie to, więc pytam, czy mogę potwierdzić zmianę nazwiska w najbliższym punkcie RCKiK albo czy wystarczy moje oświadczenie. Pan odpisał, że nie – musi być akt ślubu. Zamazałam więc dane osobowe męża oraz naszych rodziców i wysłałam panu dokument – czarno na białym jest potwierdzenie, że zmieniłam nazwisko. W odpowiedzi pan mi odpisał, że rozumie RODO, ale jak ma załączyć zamazany dokument do archiwum… Ja z kolei rozumiem, że na legitymacji muszą zgadzać się dane, ale na miłość Boską, czy naprawdę muszę w w celu potwierdzenia zmiany nazwiska wysłać dokument zawierający dane osobowe całej mojej rodziny. Odpisałam więc panu, że w takim razie dziękuję za legitymację i niech usunie dokument, który przesłałam. Jestem bardzo zniesmaczona całą tą sytuacją. Nie dość, że czekałam kilka lat na odzew w sprawie wydania legitymacji, to ostatecznie nie dostanę jej, bo nie zgodziłam się na przekazanie do archiwum PCK danych osobowych pięciu osób z mojej rodziny.

    Odpowiedz
  4. Witam, mam taką legitymację która była wydana w Podlaskim oddziale PCK, nam numer , datę wydania swoje dane poza numerem PESEL, czy taka książeczka jest ważna czy trzeba się zgłosić po jej wymianę ?

    Odpowiedz
  5. Jak odzyskać swoją legitymacje? Zgubiłam swoja już kilka lat temu. Jakiś czas temu wróciłam do oddawania krwi i chciałabym ściągnąć aplikacje by lepiej śledzić termin następnej donacji. Niestety do zalogowania się musze znać swój numer legitymacji dawcy.

    Odpowiedz
  6. 16 sierpnia ostatni raz oddałam krew, było to podczas akcji krwiobusa. Tego dnia Pani dała mi wniosek do wypełnienia o legitymację zasłużonego Honorowego dawcy krwii III stopnia. I nie powiedziała nic więcej. Ani ile czasu mam czekać na legitymację ani czy powinnam coś dodatkowego złożyć. Ile czasu mam czekać na legitymację? Czy przyjdzie ona pocztą czy powinnam sama po nią (gdzieś?) pojechać?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Pod jakie centrum krwiodawstwa podlegasz? Te wnioski są przesyłane do PCK i od tej pory oni odpowiadają za rozpatrywanie ich. Dlatego najłatwiej będzie wejść na stronę kontaktową Polskiego Czerwonego Krzyża https://pck.pl/kontakt/ kliknąć odpowiedni oddział okręgowy i skontaktować się własnie z nim.

      Odpowiedz
  7. Dzień dobry, ostatni raz oddawałem krew kilkanaście lat temu, w sumie to było ponad 6 litrów, została wydana mi wtedy legitymacja, potwierdzająca ilość donacji. Niestety gdzieś zgubiłem tę legitymację i przeprowadziłem się ponad 10 lat temu do Warszawy, gdzie chciałbym wrócić do oddawania krwi. Do jakiej placówki muszę się zwrócić o wydanie legitymacji i potwierdzenie dotychczasowych donacji? Czy może jest już system elektroniczny dzięki któremu w każdej placówce uzyskam taką legitymację i podgląd dotychczasowych donacji?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Obecnie legitymacje są w postaci plastikowych kart na których nie zapisuje się już donacji https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk Jeżeli chce Pan mieś potwierdzenie oddawania krwi proszę podejść do RCKiK lub oddziału terenowego danego RCKiK i poprosić o zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Jeżeli donacje były kilkanaście lat temu oddawane to będą w systemie. Jeżeli ma Pan daleko do “starego” centrum prszę do nich napisać maila z prośbą o przesłanie dokumentu pocztą lub elektronicznie.

      Odpowiedz
    • Dzień dobry, czy oddając krew w innym mieście i teraz w Warszawie, ubiegając się o książeczkę ZHDK muszę jechać po jakieś zaświadczenie o ilości oddanej krwi w innym mieście czy może wszystko jest w systemie?

      Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        Każde centrum ma dostęp tylko do donacji dokonanych w punktach podlegających pod nie. Jeżeli oddawałaś krew w punktach w winnych województwach to musisz poprosić ich o przesłanie zaświadczeń potwierdzających ilość oddanej krwi u nich.

        Odpowiedz
  8. Dzień dobry, zgubiłam swoją legitymację ZHEN w jaki sposób mogłabym otrzymać duplikat czy też nowa legitymację, co należy zrobić?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie trzeba pobierać zaświadczenia o ilości oddanej krwi z RCKiK. Duplikaty tak samo jak oryginały wydają placówki Polskiego Czerwonego Krzyża. składa się taki sam wniosek (ten o odznakę) jak przy wcześniej z tym, że pracownik PCK zaznacza okienko duplikat. Na legitymacji również jest to zaznaczane.

      Odpowiedz
  9. Witam
    w Październiku 2020r. składałem w Krwiodactwie
    o wydanie Legitymacji Zasłużonego honorowego dawcy krwi
    do tej pory zadnej odpowiedzi .
    Do kogo pisac w tej sprawie.?
    w punkcie krwiodactwa mowili ze przyjdzie do domu , oni już nie mają na to wływu

    Odpowiedz
  10. Dzień dobry,
    jestem ZHDK i mam pytanie, czy planujecie Państwo jakąś aplikację do telefonu z legitymacją, żeby nie trzeba było jej wozić ze sobą w razie kontroli biletów transportu publicznego, czy w innych miejscach, gdzie są benefity z tym związane? Coś w stylu mObywatel z dowodem osobistym i prawem jazdy.
    Pozdrawiam, Krzysztof

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading