Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM

   Dawcy krwi przysługuje tytuł “Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację “Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.

   Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.

   Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.

   Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.

   Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki

   Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.

UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.

 

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Wkładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia

Okładka legitymacji Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia

260 komentarzy do “Nowe legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi z PESELEM”

  1. Jeśli chodzi o legitymacje hdk do wbijania pieczątek to czy mogę mieć wydaną przez pewien klub czy muszę mieć wydana w tym punkcie co mi pobierają

    Odpowiedz
  2. Witam serdecznie, dzis pierwszy raz oddalam krew i zapomniałam zapytać przy rejestracji o legitymacje honorowego dawcy krwi a nikt mnie nie poinformował czy taką chcę, jest możliwość wyrobienia zdalnie przez internet?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Przepisy tego nie regulują. Wszystko zależy od procedur ustalonych przez dany RCKiK. Proszę napisać maila. Proszę jednak mieć na uwadze, że samo zgłoszenie może być przyjęte natomiast odbiór będzie musiał być bezpośredni w punkcie.

      Odpowiedz
  3. Witam
    Niedługo u mnie jest mobilne oddawanie krwi (robie to pierwszy raz) i chciałbym się zapytać czy dostanę u nich jakaś legitymację ,książeczkę czy coś że oddałem krew ?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Okres ten nie jest normowany przepisami. Po kilku, kilkunastu dniach od zgłoszenia chęci posiadania legitymacji jest ona już do odbioru. Część centrów nie wysyła dokumentów pocztą i jest możliwy tylko odbiór osobisty.

      Odpowiedz
  4. Witam.

    Bardzo chciałbym posiadać książeczkę donacji ( tą która zbiera się pieczątki). Można w jakiś sposób zdobyć ową książeczkę? Jakieś pismo złożyć, gdzieś? W moim punkcie Pani mówiła że nie mają już wcale.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Jedyna możliwość to sprawdzenie w okolicy organizacji pozarządowych zrzeszających krwiodawców np PCK. Nieraz ich kluby mają własne książeczki donacyjne. Pamiętaj, że może się to wiązać z członkostwem w danej organizacji.

      Odpowiedz
  5. Witam
    Proszę o informację, gdzie mąż uzyska książeczkę zasłużonego dawcy krwi dla narodu ( granatowa), gdzie się o nią zwrócić. Mąż tą czerwoną książeczkę już ma (oddał 30 l krwi), ale żeby jeździć darmowa komunikacją w Jastrzębiu Zdroju musi legitymować się tą granatową. Dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  6. Dzień Dobry. Niefortunnie przy przeprowadzcce prawie na pewno zgubiłem brązową odznakę. Jest to dla mnie istotne. Czy jest jakaś szansa na dostanie nowej za dopłatą? Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak, Polski Czerwony Krzyż wydaje również duplikaty. Przy składaniu wniosku zaznacza się tylko okienko “duplikat”. Podejdź do Twojego oddziału terenowego i złóż prośbe.

      Odpowiedz
  7. Witam, mieszkam w Koszalinie ale pochodzę z Zamościa. W Zamościu oddałem ok 30 litrów krwi pełnej. Po powrocie z Anglii, przeprowadziłem się do Koszalina. Niestety straciłem książeczkę ZDK. Wszędzie instytucje mnie odsyłają, czy to w Zamościu czy w Koszalinie nigdzie nie mogę uzyskać duplikatu ZDK. Nigdy też nie miałem odznaczeń, ani żadnych wniosków takich wysyłanych. Bardzo proszę o pomoc gdzie mogę się udać, żeby uzyskać stosowne informacje. Czy muszę jechać specjalnie do Zamościa po zaświadczenie o ilości odsanej krwi, i dopiero tutaj w Koszalinie w placówce przedstawić? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Osoby chcące oddać krew, ale wrażliwe na nią (mdlenie) mogą w jakiś sposób to zrobić, aby nie paść na korytarzu przed wejściem?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading