Posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Informacje w tym poście są nieaktualne. Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu jest nadawana po przekroczeniu przez dawcę 20 litrów krwi. Zniesiony został wymóg wykazania się dodatkowymi zasługami na rzecz honorowego krwiodawstwa.

Zasłuzony dla Zdrowia Narodu

W pierwszych dniach nowego roku Narodowe Centrum Krwi (NCK) poinformowało na swojej stronie internetowej, że w dniu 5 lutego o godzinie 9.00 w siedzibie NCK, odbędzie się posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Na naszej podstronie Odznaki HDK możecie znaleźć podstawowe informacje na temat warunków jakie należy spełnić aby otrzymać powyższe odznaczenie.
Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” odznaka ta zostaje nadana zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników oraz w wyniku uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Jak widać jest to pierwsza, najniższa odznaka, której nadanie nie musi zależeć tylko od ilości oddanej krwi.
Przedstawimy pokrótce historię tego odznaczenia. O odznace HDK-ZdZN “mówi” już w 1997 roku w/w ustawa o publicznej służbie krwi. Jednak samego rozporządzenia określającego szczegółowe warunki jej nadawania doczekaliśmy się dopiero w roku 2005. W powyższym akcie prawnym uregulowano następujące sprawy:

 • jakie warunki trzeba spełnić aby ją otrzymać
 • kto nadaje odznakę i na czyj wniosek
 • jakie dane powinien zawierać wniosek o odznakę
 • wygląd odznaki i wydawanej do niej legitymacji

Natomiast zasługami jakimi może wykazać się dawca krwi są między innymi:

 • ilość zorgaanizowanych prelekcji, akcji poboru krwi w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa
 • ilość pozyskanych nowych dawców krwi
 • posiadane odznaczenia (nazwa i rok przyznania)
 • odpowiedzi na apele o oddawanie krwi, ratowanie ludzkiego życia
 • czynne uczestnictwo w akcjach oddawania krwi
 • przynależność do organizacji

Przez pewien okres odznaki HDK-ZdZN nie nadawano. Było to spowodowane pracami legislacyjnymi Ministerstwa Zdrowia nad zarządzeniem dotyczącym utworzenia Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie tejże odznaki. Wspomniane zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie powołania w/w organu weszło w życie 15 marca 2006 roku. Po kilku miesiącach, bo dokładnie 12 października zostało utworzone Narodowe Centrum Krwi. To właśnie Narodowemu Centrum Krwi wpisano do działań statutowych wszystkie zadania związane z opiniowaniem poprzez specjalistyczną komisję wniosków o nadawanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W związku z powyższym biuro ministra zdrowia przekazało do nowo powstałego NCK wszystkie wcześniej dostarczone przez zainteresowanych wnioski o nadanie odznaki HDK-ZdZN. 31 grudnia 2007 roku ogłoszono zarządzenie wprowadzające we wcześniejszym akcie prawnym zmiany w kilku ważnych punktach. Między innymi rozszerzono skład komisji opiniującej.
W skład Komisji od tamtej pory wchodzą:
1) przewodniczący Komisji – Dyrektor Narodowego Centrum Krwi;
2) sekretarz Komisji – przedstawiciel Narodowego Centrum Krwi;
3) pozostali członkowie:
a) 2 przedstawicieli Narodowego Centrum Krwi,
b) 1 przedstawiciel Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia,
c) 1 przedstawiciel Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Pod koniec 2010 roku dokonano zmian w samym wniosku o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. NCK przedstawiło na swojej stronie nową wersję wzoru wniosku, która obowiązuje od 01 października 2010 roku do chwili obecnej.

Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla stowarzyszeń .pdf
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla stowarzyszeń .doc
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK .pdf
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK .doc
Wniosek o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia” Narodu dla PCK (stara wersja) .pdf

Jak pewnie zauważyliście są cztery wersje wniosków w dwóch formatach: .pdf i .doc. Jedne są przeznaczone dla Polskiego Czerwonego Krzyża drugie dla pozostałych stowarzyszeń propagujących ideę honorowego krwiodawstwa. Jedyną różnicą jaka występuje pomiędzy jedną a drugą wersją to wstawiona dodatkowa rubryka dotycząca danych Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

18 komentarzy do “Posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu””

 1. Franciszek
  Ja otrzymalem “ZAsuzony dla Zdrowia Narodu ” w 1990 roku nadana przez prezydenta “R P” za prace w PCK organizowanie akcji krwiodactwa i oddaniu okolo 30 litrow krwi.
  Po zawale herc zmuszony bylem przerwac akcie Daway .
  Obecnie mieszkam w nimczech.
  Nalezalem PCK Rybnik.
  Jestem z bardzo zadowolony ze moglem swoja krwia ratowac innym zycie.

  Odpowiedz
 2. Szanowni Państwo to nie jest tak jak tutaj piszecie – za oddawanie krwi każdemu krwiodawcy należą się odznaczenia i tak: ZHDK III st. po 5/6 litrach, – ZHDK II st. po 10/12 litrach krwi oraz I st. po oddaniu 15/18 litrów krwi i to są odznaki za oddawanie krwi -OBLIGATORYJNE . Inne odznaczenie to także krew, ale dodatkowo są jeszcze inne kryteria, które należy spełnić. Czytajcie – to nie boli.

  Pozdrawiam wszystkich, którzy bezinteresownie ratują ludzkie życie. JESTEŚCIE WIELCY !

  Odpowiedz
 3. witam pewnie nikt tego nie vczyta
  ale napisze tak
  dzialacze dostaja medale przyznawane przy wodzie
  my honorowi dawcy mamy im tylko dostarczac krew
  i tworzyc mity o pracy dzialaczy
  ilosc krwi to sie liczy
  dzialalnosc slowna naklanianie innych do oddania krwi
  to sie liczy
  a nie dokumenty

  Odpowiedz
 4. witam ………….. jak na dzisiaj to jak w ROSJI
  nie oddana krew sie liczy ale zaslugi w dzalalnosci…
  dla mnie to jest ponizajace
  jesli komus jest potrzebna krew. to niech leca do dzalaczy. TOZ TO OBŁUDA

  Odpowiedz
 5. A jak się publikuje i propaguje na fb to się nie liczy? Przecież to ujawnianie społeczeństwu swoich wartości czyli propagowanie

  Odpowiedz
 6. Oddałem już ponad 20 litrów krwi i jakoś nikogo nie interesuje ten fakt. Czy odznaka ?Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu? należy mi sie z automatu czy jak za komuny nie liczy sie krew tylko prace społeczne?

  Odpowiedz
   • A jak mam udokumentować to, że za każdym razem jak mówię o oddawaniu krwi to zachęcam innych do oddawania. Wiele z tych osób podjęło się tej czynności. Przecież te zasługi nie dostaje się jak świadectwa pracy. Sam mam 25 litrów i zastanawiam się nad odznaką dla zdrowia narodu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading