fbpx

Likwidacja komisji do spraw opiniowania wniosków o odznakę Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu

Zarządzenie rozwiązujące komisję do spraw opiniowania wniosków o odznakę HDK-ZdZN

W ostatnim swoim wpisie Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie legitymacji i odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” informowałem Was o zmianach jakie nastąpią w przepisach dotyczących zasad nadawania odznaki Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. M.in. chodziło o zniesienie wymogu dodatkowej działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa oraz o to, że ze stosownym wnioskiem o odznakę może wystąpić zarówno organ ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego krwiodawców jak i dyrektor centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W odpowiedzi od Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy następujące wytłumaczenie proponowanych zmian:

W ocenie projektodawców i ustawodawców, dotychczasowy obowiązek o którym mowa wcześniej (tj. wykazania zasług), był zbędny. Należy mieć na uwadze, że już samo oddanie 20 litrów krwi lub równoważnej jej ilości stanowi dostateczny powód do otrzymania odznaki Honorowy dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

W innym starszym poście wyjaśniałem sposób nadawania odznaki na starych zasadach Posiedzenie Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” . Wniosek o powyższą odznakę był rozpatrywany przez specjalnie powołaną do tego Komisję do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W skład komisji wchodzili przedstawiciele Narodowego Centrum Krwi, Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Co w związku ze zmianami będzie z komisją?

Departament informuje, iż z uwagi na zmiany w zakresie przyznawania ww. odznaki, funkcjonowanie komisji w obecnej formule (tj, do opiniowania opisu zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa) jest zbędne.

Poniżej zamieszczamy zarządzenie rozwiązujące Komisję do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

ZARZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie rozwiązania Komisji do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

14 komentarzy

 • Ciekawy dawca

  Ile mniej więcej się czeka od złożenia wniosku do otrzymania tej odznaki (oczywiście, jeżeli ktoś wie).
  Wniosek w RCKiK zostawiłem ponad rok temu i cisza.

 • dak

  W mojej ocenie za mała jest różnica i odlegość czasowa od 18litrów do tych 20-tu. Uważam że ok. by było odpowiednio 25l (M) i 20l (K). Ale nic wiecej , bo ew. potem krwiodawcy mają szansę byc honorowanymi odznaczeniami państwowymi. Robienie nowego limitu na 40l to przesada i za duża selekcja dawców. Szkoda także dla idei popularyzacji krwiodawstwa.

 • Tomasz Gurgul

  Moim skromnym zdaniem 20 litrów na odznaczenie zasłuźony dla zdrowia narodu to jednak troszkę mało .Moje zdanie jest takie 40 litrów mężczyzn i 30 kobieta i odznaczenie dostaje się automatycznie ewentualnie jakiś wniosek samego zainteresowanego.

  • krwiodawca

   W ramach konsultacji społecznych padła taka uwaga jak Twoja Tomek. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że niestety ale litraż musi być taki sam jak przed nowelizacją ustawy o publicznej służbie krwi aby ta sama odznaka nie była nadawana w różnym okresie za różne litraże. Czyli jeżeli ktoś kiedyś otrzymywał ją przy przekroczeniu litrażu 20 litrów to teraz nadal tak musi być. Z tego względu też nie dokonano podziału na różne litraże dla kobiet i mężczyzn gdyż wcześniej również go nie było. Najlepiej by było jakby nie ruszać zasad tej odznaki a stworzyć nową kilkustopniową.

  • radek

   panie Zbyszku nie 20 lat człowiek srednio oddaje 6 Litrów rocznie to po 4 latach ma pan juz oznake a jak pan pisze 20 lat to przeliczenie pelniej krwi a na płytki to jeszcze szybciej

   • Aeternitas

    Nie wiem skąd te wyliczenia – 6 litrów rocznie? Mężczyźni mogą oddać krew pełną 6 razy do roku w ilości 450ml co daje 2,7l na rok czyli krew trzeba oddawać prawie 8 lat, a to i tak zakładając, że nie zostaniemy zdyskwalifikowani ani razu.

 • Andrzej

  Ja uważam, że limit powinien być zmieniony na 23 litry dla kobiet i 20 litrów dla mężczyzn. W końcu kobiety przy mniejszym litrażu uzyskują legitymacje i odznaczenia HDK. Byłaby to więc jakaś sprawiedliwość.

 • Max

  Ja natomiast uważam, że jeśli zlikwidowane zostaną dodatkowe wymogi to litraż powinien zostać podniesiony do 25 l dla kobiet i 30 l dla mężczyzn. Dawanie ZdZN po roku od dotrzymania ZHDK I stopnia (w przypadku mężczyzn jest bez sensu) Niech litraż będzie motywatorem.

 • Gabriel

  Witam. Czy to już oznacza że każda osoba oddając 20 L krwi lub odpowiednik zostanie odznaczona Zasłużonym dla Zdrowia Narodu? I kto w takim razie będzie zgłaszał te osoby? Pozdrawiam Gabriel

  • krwiodawca

   Witam! Jeszcze długa droga do wejścia w życie rozporządzenia. Obecnie jest 30 dniowy okres konsultacji społecznych w trakcie którego można zgłaszać uwagi do projektu. Po tym czasie Ministerstwo Zdrowia będzie musiało rozpatrzyć te uwagi i albo wprowadzić zmiany albo je odrzucić. Po wszystkich pracach rozporządzenie zostanie opublikowane. Teraz pytanie jest czy w akcie zostanie określony jakiś czas między opublikowaniem a wejściem w życie rozporządzenia.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.