Braniewska “Kropelka” podsumowała rok

Braniewska “Kropelka” podsumowała rok (2010-12-22)

Uroczyste grudniowe spotkanie opłatkowe Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża “Kropelka” w Braniewie było połączone z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień dla honorowych krwiodawców i osób wspierających Polski Czerwony Krzyż. Spotkanie rozpoczęła Prezes Klubu Ewa Pokojska, przywitała zaproszonych gości: Henryka Mrozińskiego Burmistrza Braniewa oraz przedstawicieli Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Braniewie phm. Annę ZIMAON, Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie dh. Adriana TYMECKIEGO, z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie st. szer. Agnieszkę CHORUŻY oraz honorowych dawców krwi, którzy przybyli na uroczyste spotkanie. Został odsłuchany Hymn PCK i odczytany referat okolicznościowy o misji PCK w życiu codziennym, Wiceprezes Klubu Sebastian Jaszak podsumował działalność Klubu w 2010 roku.

W bieżącym roku zostało przeprowadzonych 27 akcji poboru krwi, zebrano 311 litrów 200 ml krwi. Do grona honorowych dawców krwi dołączyło 180 osób. Łącznie w przeprowadzonych akcjach wzięły udział 692 osoby. Akcje były przeprowadzane w większości na terenie Braniewskiego Centrum Kultury, dodatkowo 2 akcje w Zespole Szkół Budowlanych i po jednej w Zespole Szkół Zawodowych, 9BKPanc i w Domu Kultury w Wilczętach.

Zostały przeprowadzone 2 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, w których zostało zarejestrowanych 177 anonimowych bohaterów. Akcje rejestracji były poprzedzone pogadankami z emisją filmu “Życie dla Życia” Fundacji Przeciwko Leukemii.

W dniach 4-6 listopada została przeprowadzona wspólna akcja Klubu i Fundacji Ronalda McDonalda badań USG dla dzieci w wieku 9 miesięcy – 6 lat w ramach fundacyjnego projektu “NIE nowotworom u dzieci”. Przeprowadzane badania przesiewowe miały na celu wczesną diagnostykę schorzeń i nieprawidłowości rozwojowych w obrębie narządów jamy brzusznej, szyi i u chłopców moszny. Zostało przebadanych 183 dzieci z Braniewa i pobliskich miejscowości. Badania wykonano u 108 chłopców i 75 dziewczynek.

W dniu 6 grudnia Klub HDK PCK “Kropelka” przekazał zebrane zabawki dla dzieci z oddziału dziecięcego “Motylek” w Braniewskim szpitalu. Skarbnik Klubu Tadeusz Piwowarczyk przebrany za mikołaja wraz z członkami Klubu przekazywał zebrane zabawki przez mieszkańców Braniewa i okolic, Elbląga a nawet zabawki dotarły w paczce z Warszawy. Nasi członkowie Klubu biorą aktywny udział w imprezach rekreacyjno – sportowych jak: Bieg Papieski czy w Braniewskich Rajdach Turystycznych z podkreśleniem przynależności do najstarszej polskiej organizacji humanitarnej, jakim jest Polski Czerwony Krzyż.

Wręczono Odznaki “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” nadane przez Warmińsko – Mazurski Zarząd Okręgowy PCK w Olsztynie. Otrzymali je: po oddaniu 18 litrów krwi – Mariusz KARWOWSKI i Andrzej ODROWSKI; po oddaniu 12 litrów krwi – Marcin GÓRSKI, Andrzej KLUK i Jacek SZCZESNY; po oddaniu 5 litrów krwi przez Panie i 6 przez Panów – Małgorzata ADAMIAK, Andrzej OBŁOZA, Michał ORYSIAK, Andrzej POKOJSKI, Sebastian RAPCEWICZ i Jacek RUMIANOWSKI. Zostały wręczone także wyróżnienia za udział w akcji “Powódź 2010” przekazane przez Zarząd Rejonowy PCK w Elblągu dla: Hufca ZHP w Braniewie i phm. Anny ZIMAON, OSP w Braniewie i dh. Adriana TYMECKIEGO oraz 9 BKPanc i st. szer. Agnieszce CHORUŻY. W Braniewie zebrano i przekazano dla powodzian z okolic Sandomierza ponad 7 ton żywności i środki czystości.

Z powodu złych warunków atmosferycznych nie mógł dotrzeć na spotkanie i odebrać wyróżnienia Wojciech CHRUŚCIEL – Prezes Logistic Port Braniewo Chemikals, który został wyróżniony za wspieranie honorowego krwiodawstwa w Braniewie.

Burmistrz Miasta – Henryk Mroziński podziękował w imieniu własnym, jak i mieszkańców Braniewa za tak piękny dar, jaki przekazują krwiodawcy dla ratowania innych, nieznanych ludzi.

Zakończenie spotkania było okazją do złożenia sobie nawzajem życzeń Świątecznych i podzielenia się opłatkiem oraz zapoznaniem się z kroniką Klubu i podziwianiem pucharu za zajęcie I miejsca na X Rejonowej Spartakiadzie Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK z rejonu Elbląga.

Podczas obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa i 65-lecia Zarządu Regionalnego PCK w Elblągu 24 listopada zostali odznaczeni:

Decyzją Minister Zdrowia odznaką “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – Grzegorz Borkowski za oddanie ponad 41 litrów krwi na potrzeby krwiolecznictwa.

Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża zostali wyróżnieni Odznaką Honorową PCK IV stopnia: Burmistrz Henryk Mroziński za wieloletnie wspieranie honorowego krwiodawstwa na terenie miasta Braniewa, Aneta Jaszczuk za oddanie na potrzeby krwiolecznictwa ponad 11 litrów krwi i humanitarne propagowanie idei czerwonokrzyskiej i działań statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading