Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

695 komentarzy do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Cześć,

    Mam pytanie, oddaje krew z przerwami 10 lat, oddane około 12 litrów, jak myślicie czy warto zacząć się suplementować żelazem lub innymi witaminami? Jak na razie wyniki mam bez zarzutu ale chciałbym żeby tak pozostało.

    Pozdrawiam,

    Crystiano02

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, nie warto. Większość oddających krew i jej składniki; zwłaszcza krew pełną nie ma problemów do końca swojej “kariery” z poziomem żelaza. Nie ma więc potrzeby suplementować się dodatkowo. Spadek żelaza nie odbywa się nagle. Porównaj kilka badań i zobacz czy mimo iż są “bez zarzutu” to czy jednak nie spada jego poziom chociaż nieznacznie. Wspomnę tylko, że warto zrobić badanie również z ferrytyną.

      Odpowiedz
  2. Czy trwają pracę aby np w aplikacji mObywatel była np książeczka HDK ? Niestety noszenie książeczki w czasach gdy w komórce jest wszystko jest niezbyt wygodne i nieraz nie posiadałem jej a mogłem otrzymać jakiś rabat itp.

    Odpowiedz
  3. Witam, czy pojawienie się w wieku dojrzewania wole tarczycy, tzw “wole młodzieńcze” może dyskwalifikować w chwili obecnej dorosłą już osobę do oddania honorowo krwi? Minęło 20 lat od zakończenia obserwacji stanu tarczycy u endokrynologa i przez ten czas nie było żadnych zmian, żądnego leczenia, badania tsh w normie- co rok kontrolnie badanie. Czy w takim przypadku można zostać wpisanym w rejestrze na stałe jako zdyskwalifikowany?

    Odpowiedz
      • Problem polega na tym, że jestem już zdyskwalifikowana w systemie. w 2005 roku majac 18 lat chciałam oddac krew wtedy na podstawie ustnego wywiadu lekarz ocenił że nie moge oddac krwi nie poinformowano mnie jednak ze to całkowita dyskwalifikacja, a wszystko tylko dlatego że w wieku dojrzewania wystąpiło u mnie wole młodzieńcze które zanikło i jestem zupełnie zdrowa. Minęlo 17 lat i okazuje się że nie moge być dawcą, mogę jedynie w Centrum w Lublinie ubiegać sie o zdjęcie dyskwalifikacji stałej ale z tego co sie dowiadywałam telefonicznie muszę przedstawić szereg badań i zaświadczenie od specjalisty, dodam,ze wszystko musi sie odbyć prywatnie gdyż kolejki do endykronologa sa ogromne, na przyszły rok a ja chce wyjaśnić to jak najszybciej. Uważam,że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. W Zamościu umywają ręce odsyłaja mnie do Lublina a przecież to lekarz w Zamościu zadecydował i wpisał mnie do systemu.

        Odpowiedz
        • W 2003 miałem dwa razy z rzędu słabszy wynik morfologii w tym okresie dużo pracowałem a posiłki były byle jakie z braku czasu. No i pani doktor powiedziała że mam sobie zrobić przerwę.
          Przerwa była długa 20 lat ale nie spodziewałem się że dostałem dyskwalifikację na stałe pani w recepcji nie ma w systemie co mi dokładnie było. Po prostu najlepiej wrzucić wszystkich do jednego wora. Gdybym nie protestował to odesłali by mnie z kwitkiem a tak pobrali krew na badanie morfologii no i zobaczymy jak to się rozwinie czy cofną dyskwalifikację czy nie.

          Odpowiedz
      • Witam serdecznie!
        Nie. W czasie brania lek Dicloberl nie wolno oddawać krwi. Trzeba odczekać od odstawienia 7 dni. Dodatkowo nalezy podać lekarzowi przyczynę brania leku czy nie powoduje dłuższej dyskwalifikacji niż samo branie leku.

        Odpowiedz
  4. Cześć! Czy od razu po pierwszej donacji wykonuje się badania wirusologiczne? Czy dopiero później się je weryfikuje?
    Po jakim czasie można spodziewać się wyników, jeśli są złe?
    Jak wyglada proces – oddanie krwi – badanie jej – przekazanie do organizacji , która zajmuje się jej dostarczaniem potrzebującym?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Badania jakie sa wykonywane w każdej donacji opisaliśmy z tym artykule: Badania u dawcy krwi Można otrzymać prośbę o stawienie się do dodatkowych badan nawet po 6 miesiącach. Krew pobierana jest w centrum krwiodawstwa i innych punktach poboru krwi np krwiobusach, następnie krew jest badana w siedzibach centrów, dzielona na składniki krwinki czerwone, białe, płytkowe i osocze. W takiej formie w zależności od zapotrzebowania przekazywana bezpośrednio do szpitalnych banków krwi. Między RCKiK a szpitalem nie ma żadnych organizacji pośredniczących.

      Odpowiedz
  5. Hej mam pytanie! Mój partner ostatnia donacje miał 31.03, w aplikacji pokazywało ze 26.05 będzie mógł oddać krew, gdy stawił się do oddania pielęgniarka powiedziała ze, może oddać dopiero 27.05. Dlaczego? Równe 8 tyg było 26.05 , dzień przed dzownił i powiedziały ze wyniki są dobre i może ja oddać.

    Odpowiedz
  6. Cześć, pytanko na temat badan czy jeśli krew była oddana i nie było żadnego listu/wezwania to znaczy ze wyniki sa w porządku? Krew oddana w maju i do tej pory zero informacji.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Można zadzwonić i poprosić o wyniki, najczęściej po takim czasie jeżeli było by coś z wynikami nie tak np nie mieściły się w normie to byś był poinformowany o tym. Jednak zdarza się, że niektóre badania np po wykrycia wirusa musi nastąpić w razie wyniku pozytywnego lub niejednoznacznego dopiero po minięciu 6 miesięcy.

      Odpowiedz
  7. Witam. Czy jako Zasłużonego Dawcę Krwi obowiązuje mnie rejestracja na zabieg Kolonoskopii w ciągu 7 dni? Mam skierowanie w trybie pilnym, a wszystkie szpitale i przychodnie w okolicy mają to gdzieś że mam legitymację i terminy są na koniec roku. Dzwoniłem do 8 placówek i w każdej to samo

    Odpowiedz
  8. Dzień dobry! Czy Centra Krwiodawstwa mają obowiązek informować o odrzuceniu krwi z donacji lub dyskwalifikacji z grona krwiodawców?
    Czy powinnam się niepokoić tym, ze od ostatniej donacji (4 miesiące temu) przestałam dostawać SMSy z zaproszeniem?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak, RCKiK mają obowiązek poinformować dawcę zarówno o nieprawidłowościach wykrytych w wynikach badań jak i o skreśleniu z rejestru dawców krwi. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy o publicznej służby krwi jak i przepisów zawartych w w aktach wykonawczych do niej. Najlepiej zadzwonić i rozwiać wątpliwości lub nawet normalnie udać się oddać krew ponownie.

      Odpowiedz
      • Dziękuję za szybką odpowiedź, a także za to forum – jest dla mnie (a zapewne i dla wielu innych osób) ogromnym źródłem wiedzy, a i też fajnym rodzajem wsparcia.

        Odpowiedz
      • Dzień dobry,
        czyli np jeśli by w poprzedniej donacji wyszły złe wyniki np. wirusologiczne to by mnie nie dopuszczono do kolejnej donacji? Bo żadnej informacji nie otrzymałam, również zostałam normalnie zakwalifikowana na kolejną donację (wywiad lekarski przeszedł normalnie – lekarz nic nie mówił aby coś było nie tak) Oczywiście jak już miało dojść do oddania krwi, nie doszło do skutku ponieważ miałam za gęstą krew i nie popłynęła.

        Odpowiedz
        • Tak gdyż obowiązek poinformowania dawcy jest wpisany bezpośrednio do aktów prawnych. Jeżeli coś by było nie tak byłaby Pani poinformowana a zarazem niedopuszczona do donacji.

          Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading