Forum krwiodawstwo.org

Cześć! Kilka dni temu uruchomiliśmy nowe forum … Tak, tak wiem, że w sieci jest już kilka. Jedno założyłem zresztą sam. Jednak chciałbym, aby to forum było troszkę inne. Na czym ta inność ma polegać? Na tym, że chcielibyśmy pisać na nim o krwiodawstwie od strony “medycznej” czy “technicznej” a więc o samym oddawaniu krwi (jej składników) czy też np. o powodach dyskwalifikacji. Jedną z osób (w sumie główną) pomagających będzie lekarz. Mam nadzieję, że rozwieje Wasze wątpliwości dotyczące zarówno tematów czysto krwiodawczych jak i pobocznych. Automatycznie mam jednak prośbę abyście pamiętali, że jednak o ostatecznym dopuszczeniu do oddania decyduje lekarz ale ten w RCKiK. Pierwszy temat jaki poruszyliśmy to “jaskra”.

Forum Honorowych Dawców Krwi

683 komentarze do “Forum krwiodawstwo.org”

  1. Dzień dobry,
    Jeśli dostałam sms od krwiodawstwa że potrzebna jest moja grupa krwi to mogę oddać przed upłynięciem 3 miesięcy od dotacji?

    Odpowiedz
  2. Witam. Czy u krwiodawców wykonuje się testu IV generacji jeśli chodzi o oznaczenie wyników badań w kierunku HIV? Czyli oznaczenie przeciwciał ale również antygenu p24?

    Odpowiedz
    • Cześć,

      Oddawalem krew 4-ty raz i do nie dostalem żadnego sms-a, ani e-maila ani listu. I tu moje pytanie, czy to może oznaczać, że moja krew nie została przyjęta?
      Za drugim razem jak oddawalem w tej samej placowce to pani doktor powiedziala, że krew była za tlusta i jak sie to powtórzy teraz to dostane bana na 6 mc-y.
      Natomiast 3-ci i 4-ty raz oddawalem w innym centrum. 4 raz był w tym tygodniu i byl ten sam lekarz i nie wspomnial, ze ostatnio bylo cos nie tak ale tez w sumie nie dopytalem i nie wiem. Do kogo się zwrócic żeby to sprawdzić ?

      Odpowiedz
  3. Witam serdecznie!
    Kilka dni temu podczas wizyty u dentysty miałam laserowo wycinany kawałek dziąsła(aby odsłonić ząb). Jak w takim wypadku wygląda okres dyskwalifikacji? Czy jest to kwestia kilku dni/tygodni, czy jak w przypadku np. wyrwania zęba musiałabym odczekać pół roku?

    Odpowiedz
  4. Witam, byłam dziś w Centrum Krwiodawstwa z zamiarem oddania krwi. Wszystko było w porządku do momentu, w którym miałam już oddawać krew, ale pielęgniarki nie mogły wkłuć się w moją żyłę. Zostałam odesłana ponownie do lekarza, który wpisał mi w systemie dyskwalifikacje do oddania krwi na rok. Czy ta dyskwalifikacja jest słuszna i czy mogę coś z tym zrobić?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Dyskwalifikacja może zdjęta przez lekarza w punkcie w którym została nałożona albo przez dyrektora do spraw medycznych w siedzibie centrum albo przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii (podmiot nadzorujący merytorycznie publiczną służę krwi). Możesz zapytać się telefonicznie czy istnieje możliwość szybszego zdjęcia dyskwalifikacji albo nawet spróbować w innym punkcie ale musisz być przygotowanym na niedopuszczenie. Jeżeli jednak chcesz to zrobić oficjalnie tak jak trzeba to uważam, że w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z dyrektorem do spraw medycznych i porozmawiać na temat długości dyskwalifikacji.

      Odpowiedz
  5. Dzień dobry.

    Mam głębokie i grube żyły, czy może ktoś wie, czy z takimi żyłami można oddawać płytki krwi lub osocze ?
    Krew oddaję regularnie od 1,5 roku, pielęgniarka która zawsze mnie wkłuwa powiedziała, żebym spróbowała oddać też płytki.
    Może ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie ? Czy w ogóle da radę z takimi żyłami ?
    Dziękuję

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Tak jak najbardziej spełniasz jedno z 2 kryteriów do bycia dawcą płytek. Drugie to poziom płytek. Jeżeli masz ich wystarczająco (odpowiednio) dużo to jeżeli chcesz spróbuj oddać płytki krwi. Są one bardzo potrzebne, mają krótki termin przydatności, oddawać je można tylko (są wyjątki) w siedzibach RCKiK przez co są bardzo pożądane. Więc jeżeli tylko chcesz, masz możliwości przeżuć się na składniki krwi.

      Odpowiedz
  6. Mam podobny problem jak Julia35. Mając 18 lat udałam się do RCKiK w Lublinie celem oddania krwi ale w wywiadzie BŁĘDNIE napisałam, ze miałam nadczynność tarczycy. W rzeczywistości byłam tylko diagnozowana w tym kierunku, bo było małe wahnięcie TSH, lat miałam może 15 więc nad wyrost lekarz przepisał mi lek, którego nigdy nie brałam. Lata później byłam u Endokrynologa, który wydał zaświadczenie, że absolutnie nie ma przeciwwskazań do oddawania krwi. Tego zaświadczenia jednak lekarz RCKiK nie przyjął tłumacząc, że mam wpisaną dyskwalifikację i tyle. Jestem zdrowa i mam na to i badania i żadnej na dobrą sprawę historii choroby – nie wiem w jaki spósb mogłabym to udokumentować jeszcze żeby krew oddawać?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Po pierwsze proszę skontaktować się z zastępcą dyrektora do spraw medycznych w siedzibie centrum i przedstawić sytuację. Jeżeli to nie pomoże to proszę napisać do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który pełni medyczny nadzór nad podmiotami publicznej służby krwi.

      Odpowiedz
  7. Witam. Otrzymałem takiego l to smsa. Prosimy o zgloszenie sie do RCKiK w Rzeszowie w celu oddania probki lub krwi. Przypominamy, ze w przypadku oddania probki obowiazuje zwolnienie na czas pobytu w naszej placowce. Na ostatniej donacji nie oddałem krwi z powodu niskiego poziomu hemoglobiny 12,50 było to pod koniec lutego. Co może oznaczać taki SMS??

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Oto odpowiedź z RCKiK:
      Dzień dobry, osocze każdego dawcy przed przekazaniem do celów klinicznych musi być potwierdzone poprzez ponowne zbadanie krwi dawcy. Ten proces nazywa się karencjonowaniem osocza ?

      Odpowiedz
  8. Witam!

    Czy na prośbę krwiodawcy mogą być zrobione badania dodatkowych parametrów krwi takich jak na przykład poziom witaminy d ? Ewentualnie czy za dopłatą jest taka możliwość?

    Odpowiedz
  9. Siemka!
    Chciałem oddac płytki krwi jednak powiedziano mi, że mam złe żyły na oddanie krwi na odseparowanie i mogę tylko oddawać krew pełna. Nie do końca rozumiem o co z tym chodzi i czy można tą sytuację jakoś zmienić?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie ma złotego środka na tzw. “słabe” żyły. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się możliwość “poruszania się” żyły a tym samym możliwość jej przebicia. Łatwiej powstają wtedy wylewy podskórne i obrzęki. Musisz jednak wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, że jedna osoba z personelu może nie chcieć pobrać z takiej żyły składnika a inna to zrobi. Dlatego warto spróbować kolejny raz. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzała i nadal personel przy kolejnych próbach będzie stwierdzał, że masz jednak “słabe” żyły to niewiele możesz z tym zrobić. Część osób doradza wykonywanie prostych ćwiczeń na przedramiona. Jednak nie jest to potwierdzone, że taki wysiłek przynosi oczekiwane efekty.

      Odpowiedz
  10. Witam. Czy osoba, która w morfologii krwi ma Leukocyty na poziomie 3,5-3,6 + stałym niskim ciśnieniem może zostać dawcą krwi?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Według rozporządzenia “Liczba krwinek białych: 4-10” Ważne jest jednak na jakim urządzeniu jest badanie wykonywane. Między analizatorami poszczególnych firm mogą być różnice. Do samego oddania zostaniesz dopuszczony, natomiast jeżeli wyjdą złe wyniki to otrzymasz odpowiednią informację i zalecenia lekarza. Wartość ciśnienia tętniczego nie powinna przekraczać:
      1) 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego;
      2) 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego
      Natomiast nie jest podana dolna jego granica. Za prawidłowe uznaje się ciśnienie powyżej 110/70. Lekarz w danym centrum może jednak uznawać za prawidłowe inne wartości.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading