Fabryka frakcjonowania osocza – ciąg dalszy

Jak wiecie w 2010 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na budowę i uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki przetwarzania osocza, w której będą produkowane leki m.in. dla chorych na hemofilię i białaczkę. Ma ona powstać do końca 2015 r. Teraz kupujemy leki dla chorych za granicą i mamy pełne magazyny nadwyżek osocza od naszych dawców. Ma to się zmienić dzięki właśnie tej fabryce. Miesiąc temu Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację Zespołu Konkursowego. Tak więc:

MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Warszawa, 13 lutego 2012 r.

KOMUNIKAT w sprawie fabryki przetwarzania osocza

Minister Zdrowia informuje, iż 6 grudnia 2011 r. Zespół Konkursowy powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia w celu przeprowadzenia postępowania na wybór prywatnego inwestora dysponującego technologią i środkami na inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki przetwarzania osocza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz przetwarzania osocza w tej fabryce ocenił Aplikację złożoną przez Konsorcjum Octapharma w ww. postępowaniu konkursowym i przyjął uchwałę zawierającą rekomendację dla Ministra Zdrowia do podpisania ?Porozumienia o współdziałaniu mającym na celu zapewnienie dostępności leków osoczopochodnych wytwarzanych na terenie RP z osocza pochodzącego od polskich dawców? z Inwestorem – Konsorcjum Octapharma.

W dniu 9 lutego 2012 r. Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację Zespołu Konkursowego, tj. w terminie związania z warunkami zawartymi w złożonej Aplikacji, który upływa 15 lutego 2012 r.

/-/ Agnieszka Gołąbek
Rzecznik Prasowy

1 komentarz do “Fabryka frakcjonowania osocza – ciąg dalszy”

  1. Od samego początku jestem zbulwersowany tym przetargiem. Po pierwsze, ciągnie się w nieskończoność, a co za tym idzie wzrastają podejrzenia o przeróżne kombinacje. Po drugie od kiedy i w jaki sposób minister zdrowia może zarekomendować wybor konkretnej firmy z “imienia i nazwiska”? To znów budzi wątpliwości..
    I rzecz ostatnia – zawsze staram się wspierać polskie produkty wytwarzane przez polskich producentów i tym bardziej nie rozumiem, dlaczego wybiera sie firmę zagraniczną pomimo, że w przetargu startowała już gotowa, polska fabryka Biomedu Lublin. Dlaczego tam nie można prowadzić produkcji takich leków, tylko trzeba zlecać zagranicznemu koncernowi budowę całej sieci produkcyjnej od samego początku?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading