Jak wiecie w 2010 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na budowę i uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki przetwarzania osocza, w której będą produkowane leki m.in. dla chorych na hemofilię i białaczkę. Ma ona powstać do końca 2015 r. Teraz kupujemy leki dla chorych za granicą i mamy pełne magazyny nadwyżek osocza od naszych dawców. Ma to się zmienić dzięki właśnie tej fabryce. Miesiąc temu Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację Zespołu Konkursowego. Tak więc:
MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Warszawa, 13 lutego 2012 r.KOMUNIKAT w sprawie fabryki przetwarzania osocza
Minister Zdrowia informuje, iż 6 grudnia 2011 r. Zespół Konkursowy powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia w celu przeprowadzenia postępowania na wybór prywatnego inwestora dysponującego technologią i środkami na inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki przetwarzania osocza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz przetwarzania osocza w tej fabryce ocenił Aplikację złożoną przez Konsorcjum Octapharma w ww. postępowaniu konkursowym i przyjął uchwałę zawierającą rekomendację dla Ministra Zdrowia do podpisania ?Porozumienia o współdziałaniu mającym na celu zapewnienie dostępności leków osoczopochodnych wytwarzanych na terenie RP z osocza pochodzącego od polskich dawców? z Inwestorem – Konsorcjum Octapharma.
W dniu 9 lutego 2012 r. Minister Zdrowia zatwierdził rekomendację Zespołu Konkursowego, tj. w terminie związania z warunkami zawartymi w złożonej Aplikacji, który upływa 15 lutego 2012 r.
/-/ Agnieszka Gołąbek
Rzecznik Prasowy
Od samego początku jestem zbulwersowany tym przetargiem. Po pierwsze, ciągnie się w nieskończoność, a co za tym idzie wzrastają podejrzenia o przeróżne kombinacje. Po drugie od kiedy i w jaki sposób minister zdrowia może zarekomendować wybor konkretnej firmy z “imienia i nazwiska”? To znów budzi wątpliwości..
I rzecz ostatnia – zawsze staram się wspierać polskie produkty wytwarzane przez polskich producentów i tym bardziej nie rozumiem, dlaczego wybiera sie firmę zagraniczną pomimo, że w przetargu startowała już gotowa, polska fabryka Biomedu Lublin. Dlaczego tam nie można prowadzić produkcji takich leków, tylko trzeba zlecać zagranicznemu koncernowi budowę całej sieci produkcyjnej od samego początku?